Wiersz "Eski" i koleżanek

avatar użytkownika Tymczasowy

Spośród piosenek tworzonych w obozach internowania lubię  tekst, w którym znajduja sią frapujące słowa: "Czy CIA dla pani dolary ma?". Jego współautorką byla Ewa Kubica, znana  także u nas na BM:24, jako "Eska". "Eska" to mgr. inz. architektury, wykładowca na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W latach 1998-2003 pracowala jako główny specjalista w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Zmarła  po długiej chorobie w dniu 26 I 2019 r. Spoczywa na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Tekst wspomnianej piosenki oraz okoliczności jej powstania znajdują się w: Jacek Okon, "Obozowa tworczość poetycka internowanych z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego" w: red. Tomasz Kurpierz, Jaroslaw Neja, "Internowani i uwięzieni w stanie wojennym", Katowice-Warszawa 2018, str. 270-271.

"Z kolei wspolnym dzielem trio autorskiego Elzbieta Szczepanska, Ewa Kubica, i Barbara Kozlowska, ktory zawiazal się w sąsiedniej celi nr 7 tego samego obozu [Sosnowiec-Radocha], po przeprowadzeniu sie tam Elzbiety Szczepanskiej, jest piosenka, przerobka znanego przedwojennego przeboju Andrzeja Wlasta "Czy pani mieszka sama?". W relacji Barbary Kozlowskiej, zamieszczonej na stronie internetowej Stowarzyszenia "Pokolenie", znalazlo sie wyjasnienie frapujacej frazy "Czy CIA dla pani dolary ma?". Otóż, po przybyciu internowanych kobiet z Regionu Slasko_Dabrowskiego na nowe miekjsce internowania w Darlowku jeden z tworzących szpaler ZOMO-wców powital je (a posiadały zarzut "zdrady Narodu") slowami: "Wasze dolary z CIA będą nasze". Oto tekst piosenki:

Czy pani mieszka sama,

czy razem z nim?

Czy jest ekstremą mama, a może syn?

Czy marzy ci się zamach

i komitetów dym.

Czy masz w kieszeni granat, pod płaszczem swym.

Czy CIA dla pani

dolary ma?"...

Charakterystyczne jest, że zacytowane powyżej wiersze należą do nurtu żartobliwego. Poetki "mimo woli", ktore je stworzyly, nie wyniosly wszakże dobrych wspomnien z pobytu w ośrodkach odosobnienia. Przyszli badacze znajda w ich tworczosci zapewne pożywkę dla udowodnienia terapeutycznej funkcji poezji".

Poniżej zdjecie "Eski" i murów więzienia Sosnowiec-Radocha.

 

CDN

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

niestety, coraz nas mniej, coraz więcej ś.p. przy nazwiskach ..... Na co dzień nie poruszamy tematów naszej Solidarności, tej jedynej prawdziwej - pierwszej. Ale nasze uczucia wciąż są poruszane przez komuchów i postkomuchów, że nie da się nie zareagować... W tym roku rocznica i znów szargają nasz proporzec.

Tylko tutaj to napiszę

blogach   jakoś mi się odechciewa pisać....   Najpierw cytat: ESKA 23.09 18:14 Dyskusja na fejsie > ...

Wpis w blogu - eska

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

2. Widok znajomy ten

Jest zapewne milion prawdziwych opowieści o pięknych ludziach zapomnianych. Przez pierwsze lata, po roku 1989 nie chciałem uczestniczyć w okrągłostołowych manewrach nowych karier w starym stylu. Nie zbierałem pamiątek i nie miałem w domu kapliczki ku pamięci własnych zasług. Trochę dlatego, że od początku III RP miałem sporo niechęci, a nawet obrzydzenia do tych manewrów.

Teraz zaczynam nieco żałować tej ówczesnej niechęci dlatego właśnie, że w mojej pamięci pozostają strzępy meldunków z przeszłości, które świadczą o wielkich przestrzeniach niepamięci, o zapomnieniu prawdziwych dokonań i o bezcennej pracy włożonej przez ludzi tej pierwszej Solidarności. Pracy, po której nieomal nie pozostał ślad, nawet w "Encyklopedii Solidarności".

A takie wspomnienia jak to o Esce, budują prawdziwy obraz tamtejszej prawdziwej Solidarności.

Chyba warto przypominać prawdziwych ludzi z zapomnianej przeszłości