Biali i czarni niewolnicy

avatar użytkownika Tymczasowy

Niewolnictwo jest stare jak świat. Nawet starsze spoleczeństwa od spoleczeństw starozżytnej Grecji i Rzymu. Dziś jest na swiecie 27 milionów niewolników. Bylo ich miliony  od wieków i dlugo jeszcze miliony beda cierpieć. Za sprawaą istniejacego od kilku lat ruchu Black Lives Matter, znów wraca amerykanński wątek, niewolnicy przywiezieni kiedyś do Ameryki sa ważniejsi od innych.  Wtórujace  im postępackie krwawiące serca nie zważaja na fakty, które są nie do odparcia. Niewolnictwo w Ameryce nie trwalo 400 lat, tylko 246 lat.  Z Afryki w latach 1519-1867  wywieziono w sświat okolo 12 mln. murzynów. Z tego, tylko 3.7%, czyli okolo 472 tys. trafilo do kolonii brytyjskich w Północnej Ameryce. I to wlasnie  ich potomkowie gardluja najglośniej i żądaja najwiecej. Reszta sie nie liczy. Prawda jest też, że niewolnictwa nie wymyslil biali ludzie, natomiast to oni wlasnie znieśli niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych.

Zanim zaczeęto wywozić murzynów z Afryki lapano bialych ludzi, których nazywano chrześcijanami, bo taką religie wyznawali. Od XVI w. zajmowali sie tym muzulmanie. W czasach starożytnego Rzymu  na trasach handlowych w miastach byly targi, na których handlowano niewolnikami. Jak pisze Angela Sutton w swojej pracy magisterskiej zatytulowanej: "White Slaves in Barbary"  (biali niewolnicy w krajach barbarzynskich), Vanderbilt University 2009:

"Niewolnictwo bylo tradycyjną instytucją w wiekszosci cywilizacji islamskich...Przeciwnie niż popularne rozumienie "pirata barbarzynskiego", ludzie na statkach z Północnej Afryki byli bardziej legalnymi piratami czy korsarzami. Byli onie częścia szeregu zorganizowanych systemów panstwowych i dzialali wedlug praw ustanowionych przez wladców". Poniżej obraz Jana Luykena z 1684 r. przedstawiajacy handel niewolnikami na rynku w Algierze.

Christian prisoners are sold as slaves on a square in Algiers.

Ci korsarze rozplenili sie  na poczatku XVI wieku i uprawiali swój proceder do polowy XVIII wieku, czyli  okolo dwóch wiekow. Liczne okrety korsarskie napadaly na europejskie miasta nadmorskie Wloch, Holandii, Irlandii, Anglii, Irlandii, Islandii i wschodniej czesci Morza Sródziemnego. W latach 1785-1815 trafily sie nawet setki Amerykanów. Najwiekszymi osrodkami islamskiego korsarstwa byly: Algier, Tunis i Trypolis. Tylko oni zniewolili okolo 1.25 mln. bialych chrzescijan. Ten w turbanie na zdjeciu ponizej to handlarz niewolnikow operujacy  jeszcze w 1888 r. w Mekce.

Niewolnicy trafiali na targi niewolników. Wlasciciele liczyli na okup za nich. Jakiś procent rzeczywiscie zostal wykupiony. Przykladowo, niemieckie miasta portowe Hamburg i Lubeka stworzyly fundusz o nazwie "Sklavenkasse", do ktorego wplywalo cześć podatkow nakladanych na handel morski. Jednak zdecydowana wiekszosc  przykuta byla do wiosel na galerach czy w kajdanach pracowala w budownictwie. Ci, ktorych udalo sie wykupic tez okres wyczekiwania pracowali jak pozostali. Ponizej obraz przedstawiajacy wykupywanie z rak islamistow chrześcijan-niewolników przez mnichów.

Od 1455 r. wylaczne prawo do operowania, czyli eksploatowania zachodnich wybrzezy Afryki, miala Portugalia. Z czasem Portugalczycy zajeli sie handlem niewolnikami. Najbardziej wyspecjalizowani w tym byli Kreole, czyli ludzie rodzacy sie w zwiazkach  murzynek z bialymi Portugalczykami i Hiszpanami.  Nic też dziwnego, zże  najwiecej niewolnikow trafialo do kolonii portugalskich. I tak, 41.1% wywieziono do Brazylii, w tym, do pd.-wsch. Brazylii  trafilo  21.1%, do Bahii - 10.7% i do Pn.-wsch. Brazylii - 9.3%. Te amerykanskie  3.7% wyglada też blado w porównaniu z innymi terytoriami, na ktore trafiali zniewoleni Afrykanie, np. na Jamajke - 11.2% czy  francuskie Santo Domingo - 8.2%.

W szkolach amerykanskich uczą, że  pierwsi niewolnicy zostali przywiezieni  w 1619 r. Wtedy to  White Lion (Bialy Lew) holenderski statek uprawiajacy legalnie korsarstwo zarekwirowal 20 murzynów z portugalskiego statku Sao Jao Bautista  zajmujacego sie handlem niewolnikami. A ten akurat wiozl niewolnikow do Meksyku. Pochodzili z  krolestw Ndongo i Kongo (dzisiejsza Angola).

Poczatkowo inters krecil sie bardzo slabo, w latach 1620-1675 osiedlono w Ameryce tylko 14 Afrykanow. Slabo tezż bylo w latach 1826-1850, kiedy osiedlono 105 niewolnikow, a takze w latach 1851-1866 - 476 niewolnikow. W sumie uzbieralo sie okolo pół miliona. A i tak, średnio wynosilo to mniej niz 2 tys. niewolnikow. Trudno wiec mowic o masowosci zjawiska.

Praca niewolnicza w Stanach Zjednoczonych byla praca na roli, na plantacjach. Część niewolnikow sie z czasem wyzwalala byli oni zakuwani w kajdany na nogach. Ważne tez bylo, ze musieli uczyc sie jezyka angielskiego, a  już  dla drugiego pokolenia jezyk angielski byl pierwszym jezykiem. Po zniesieniu niewolnictwa w polowie XIX w. murzyni mogli zyć na swoim, robic kariery, choc w stopniu mocno ograniczonym do lat 60-ych XX w. Później, czyli juz przez 60 lat  byli  wspierani, subsydiowani, a nawet  objeto ich preferencjami. Jak ich porownywać z Chinczykami, ktorzy w XIX w. musieli placic za przywilej imigracji, a ich jezyk bardzo roznil sie od jezyka angielskiego? Mimo przewagi jezyka, murzynow wyprzedzily WSZYSTKIE  fale imigracji z różnych czesci swiata.

A  jakie bylo ich zycie w Afryce? Ciagle wojny, w ktorych wojujacy praktykowali ludozerstwo. Ciagle kleski zywiolowe i glod. Takze epidemie. Popatrzmy na srednia dlugosc zycia. W USA wynosi ona 78.5 lat, podczas gdy w Afryce - 60 lat. Afryka umiera z roznych powodow, na czele z AIDS.  Co sie stanie z powodu AIDS pokazuje przyklad panstwa Suazi. Na skutek gruzlicy i AIDS w ciagu ostatnich 20 lat srednia zycia spadla tam z lat 60 do 31.

Czy awanturnicy z miast amerykanskich chcieliby mieszkac w Afryce?  Inni murzyni mieszkajacy w Stanach Zjednoczonych  w XIX w. wzgardzili calkiem niezla propozycja powrotu  na ojczysty kontynent (patrz Liberia).

 

 

7 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. USA: Obalono pomnik

USA: Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore

Uczestnicy protestu przeciwko rasizmowi obalili w nocy z soboty na
niedzielę pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore w stanie Maryland, na
wschodnim wybrzeżu USA - poinformowała agencja Associated Press.

USA: W Dniu Niepodległości Trump obiecuje pokonanie "radykalnej lewicy"

W wystąpieniu z okazji Dni Niepodległości prezydent Donald Trump
obiecał pokonanie "radykalnej lewicy". Potępił także obalanie pomników
niektórych postaci z historii USA na fali antyrasistowskich protestów.
Chwalił również swój rząd za walkę z koronawirusem.

USA: Demonstranci w Nowym Jorku palili amerykańskie flagi

Demonstranci, którzy od wielu tygodni protestują w Nowym Jorku
przeciwko rasizmowi, spalili w sobotę, w Dniu Niepodległości, wiele
amerykańskich flag. Do podobnych wystąpień doszło w tym dniu także w
innych miastach USA, m.in. Chicago i Los Angeles.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

2. Tak się niegdyś zaczynały rewolucje,szkoda tylko

ze historii sie nie uczyli,bo by wiedzieli,ze kazda rewolucja połyka pózniej swoje dzieci /ot i przestroga dla bandytów i zwykłych chuliganów/
pozdr

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

3. F1: Kazali im klęczeć przeciw


F1: Kazali im klęczeć przeciw rasizmowi. Kierowcy Alfa Romeo Racing Orlen odmówili

Sześciu kierowców odmówiło klękania przed wyścigiem na znak solidarności z działaniami przeciwko rasizmowi i dyskryminacji / autor: Twitter/ MF1 Racing Merch

Alfa Romeo jest jedynym zespołem, w którym obaj kierowcy nie
uklęknęli przed wyścigiem na znak solidarności z działaniami przeciwko
rasizmowi i dyskryminacji

Oprócz Räikkönena
i Giovinazzi nie uklęknęli Verstappen (Red Bull), Kvyat (AlphaTauri),
Sainz (McLaren) oraz Leclerc (Ferrari). Kierowcy przed wyścigiem na znak
solidarności z działaniami przeciwko rasizmowi i dyskryminacji mieli
uklęknąć, jak widać nie wszyscy się do tego zastosowali. Pierwszy w tym
sezonie wyścigu Grand Prix Formuły 1 odbywa się w Austrii.

Użytkownicy twittera stanęli w obronie kierowców czego wyraz oddali w komentarzach:

To nie
ma znaczenia. Max, Charles i każdy z tych kierowców pokazują, że nie
są rasistami w codziennym zachowaniu. Oni są kierowcami, nie jest ich
obowiązkiem ani pracą klękać przeciwko rasizmowi.

Nie są rasistami. Są niezależni. Nie są zastraszani przez rasistowski ruch lewicy

Jesteśmy
dumni z tego, co zrobił Kimi, mając swoje zdanie i nie słuchając,
co „musi zrobić”. Szanuję to, co zrobiło tych sześciu!


po prostu niezależnymi i regularnymi facetami. F1 nie jest miejscem
gestów politycznych. Ci, którzy klękali, nie są w porządku

Podobnych komentarzy są dziesiątki. Świat motorsportu jeszcze nie zwariował choć usilnie jak widać probuje.

W tym sezonie kierowcą testowym teamu Alfa Romeo Racing Orlen jest Robert Kubica.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Płonące flagi. "W naszych


Płonące
flagi. "W naszych szkołach, naszych redakcjach, a nawet w salach
konferencyjnych pojawił się nowy, skrajnie lewicowy faszyzm"


Góra Rushmore w Dakocie Południowej, gdzie w skale wykuci są czterej
prezydenci USA (Jerzy Waszyngton, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt
i Abraham Lincoln), to miejsce dziś szczególne. Przeciwko każdemu z tych
prezydentów USA lewica wysunęła w ostatnich tygodniach oskarżenia
o rasizm. Podążając za tą falą, burmistrz Nowego Jorku Bill De Blasio
zapowiedział już usunięcie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Szokujące! Zwolennicy ruchu


Szokujące! Zwolennicy ruchu Black Lives Matter próbowali obalić pomnik Kolumba w Chicago. Zaatakowali broniących go policjantów

Zdjęcie ilustracyjne / autor: Twitter WGN TV News

Szokujące! Zwolennicy ruchu
Black Lives Matter próbowali obalić pomnik Krzysztofa Kolumba w Grant
Parku w Chicago. W pewnym momencie zaczęli atakować policję, broniącą
dostępu do pomnika.

Demonstranci zaczęli rzucać
w funkcjonariuszy kamieniami, butelkami, ostrzelali ich też przy pomocy
fajerwerków. Dopiero około godz. 20:30, po przybyciu dodatkowych
funkcjonariuszy policji, udało się odepchnąć demonstrantów od pomnika.




  • Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

     

    avatar użytkownika Maryla

    6. USA: Napis "Black Lives

    USA: Napis "Black Lives Matter" przed Trump Tower na Manhattanie ponownie oblany farbą

    Po raz drugi w tym tygodniu umieszczony przed wieżowcem Trump Tower
    na jezdni nowojorskiej Piątej Alei napis "Black Lives Matter" został
    oblany farbą. Wśród sprawców byli Afroamerykanie.

    Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

     

    avatar użytkownika Maryla

    7. Niespokojna sytuacja w USA

    Niespokojna sytuacja w USA

    W Stanach Zjednoczonych wciąż niespokojnie. Od piątku do
    niedzieli w strzelaninach w Chicago zginęło 12 osób. Od początku roku w
    tym mieście postrzelono już ponad 1900 osób. To właśnie w amerykańskich
    miastach, gdzie jest największa przestępczość, rządzi lewica, czyli
    Demokraci.

    Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl