Prywatny majatek obywateli na swiecie: klasyfikacja wedlug panstw – pietnastka najbogatszych i Polska na ich tle.

avatar użytkownika En passant

W moim artykule przedstawie pierwsza pietnastke panstw pod wzgledem prywatnych zasobow posiadanych przez ich obywateli. Dane te bazuja na statystykach znanego banku szwajcarskiego Credit Suisse za rok 2019 oraz zrodlach pochodzacych od innych organizacji. Znajdzie sie tam tez troche o miejscu Polski.

 

Wielu chcialoby miec troche informacji o majatku innych osob. Informacje na ten temat sa trudne do zdobycia. Ludzie chronia ich jak ogromna tajemnice. Myslenie jest proste: po co inni maja cokolwiek wiedziec na ten temat, a na pewno juz nie powinien nic o tym wiedziec urzad finansowy. Istnieje tez niepisana zasada, ze pieniadze pozycza sie w innym banku, niz w tym, w ktorym posiada sie konto rozliczeniowe i oszczednosci. Pytanie o zarobki nalezy tez do pytan trudnych w kwestionariuszach socjologicznych i jest stawiane na koniec wywiadu. W dodatku socjologowie buduja kika grup zarobkowych i badana osoba podaje tylko w w jakiej grupie mieszcza sie jej dochody.

 

Sasiedzi a nawet krewni wiedza malo o sytuacji finansowej znanych i bliskich im osob, ale banki wiedza, gdyz zbieraja ciagle dane o oszczednosciach i zasobach prywatnych osob. Jest to potrzebne dla budowania bazy informacyjnej w celu podejmowania konkretnych przedsiewziec finansowych. Wielki bank szwajcarski Credit Suisse przedstawil globalne dane o majatku osob prywaatnych w poszczegolnych krajach w roku 2019. Wszystko anonimowo, zbiorowo, tajnie. Mamy wiec wglad w majatek nie konkretnych osob, ale calosciowy obraz zasobow prywatnych posiadanych przez obywateli danego kraju.

 

W krajach, w ktorych jest zbyt malo zakumulowanego kapitalu, ciezej jest inwestowac, tym samym mozliwosci robienia dobrych interesow sa tam mniejsze. Dostep do kapitalu inwestycyjnego jest tam mniejszy niz w bogatych krajach. W ostatnich latach obserwujemy gwaltowny wzrost zasobow prywatnych obywateli w gospodarkach wschodzacych i rozwijajacych sie. Najlepszym tego przykladem sa Chiny i Indie. Ponizej przedstawie liste pietnastu krajow, wedlug wielkosci prywatnych zasobow ich obywateli. Oczywiscie jest to tylko ujecie calosciowe, ktore nie uwzglednia zasobow per capita. Trudno jest porownywac Chiny i Indie z innymi mniejszymi krajami, ktore wyprzedzaja te dwa giganty ludnosciowe pod wzgledem calosciowych zakumulowanych dobr materialnych, ale posiadaja o wiele mniej ludnosci. W celu obliczenia calosciowych prywatnych zasobow gospodarstw domowych uwzgledniono sume wartosci instrumentow finansowych (akcje, opcje, obligacje), gotowke, wartosc nieruchomosci, odejmujac wszystkie obciazajace ich dlugi (kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne. np. na auto). Brano wiec pod uwage wartosc netto tychze zasobow.

 

Interesujace jest jak ksztaltuje sie ten swiatowy tort prywatnych zasobow. W roku 2019 wynosil on 360,6 bilionow $, czyli 360,6 tysiecy miliardow $. Pomyslec co to ludzie nie maja!. Majatek prywatnych osob rosnie w szybkim tempie. Hossa na gieldach akcyjnych oraz wzrost cen nieruchomosci od dziesieciu lat powiekszaja szybko zasoby prywatne. Jedna czwarta swiatowych zasobych znajduja sie jak dotad w rekach obywateli Europy, ale konkurencje robi im Azja. Tam powstaje dwie trzecie swiatowego wzrostu dobr prywatnych. U nas wzrost gospodarczy jest niski, tam wysoki. Ich PKB rosnie w nieosiagalnym przez kraje europejskie tempie.

 

Regionalny podzial wielkiego tortu swiatowych prywatnych zasobow wynoszacych w roku 2019 az 360,603 bilionow $ czyli wyglada nastepujaco:

 

Ameryka Pln. (USA i Kanada) 114,6 bilionow $ (31,8% swiatowych zasobow prywatnych), Europa – 90,752 bil. (25,2%), Azja-Pacyfik (bez Chin i Indii) 64,778 bil. (18%), Chiny 63,827 bil (17,7%), Indie 12,6 bil. (3,5%), Ameryka Lacinska 9,9 bil. (2,7%) oraz Afryka 4,12 bil. (1,1%). Widac tutaj jak na dloni: bogactwo znjduje sie w USA, Kanadzie i Europie, a bieda w Afryce.

 

Na pierwszym miejscu pod wzgledwm majatku zgromadzonego przez prywatnych obywateli znajduja sie USA. Obywatele tego kraju posiadaja 105,990 bilionow w swoich rekach. Stanowi to prawie jedna trzecia swiatowych prywatnych zasobow! Tutaj jest najwieksza gospodarka swiata. Cala ogromna infrastruktura pracuje na dobrobyt obywateli przynajmniej tych bogatych, produktywnosc jest wysoka.

Na drugim miejscu znajduja sie juz Chiny. Ich obywatele maja 63,827 biliony dolarow.

Na trzecim miejscu jest Japonia z 25 bilionami $.

Po niej przychodza Niemcy. Zasoby prywatne obywateli niemieckich wynosza 14,7 bilionow $ i wzrosly w przeciagu roku az o 300 miliardow $. Do roku 2024, jak dobrze pojdzie, maja wzrosnac do 18,1 bilionow $.

Piata jest Wielka Brytania z majatkiem prywatnym 14,34 bilionow $. Dalej jako szosta znajduje sie Francja z 13,73 bilionami $.

Dopiero na 7-ym miejscu jest gigant ludnosciowy oraz przyszly gigant gospodarczy – Indie. Majatek prywatnych ich obywateli wynosi 12,6 bilionow $. Co ciekawe tylko w ciagu pieciu nastepnych lat ma on wzrosnac o jedna trzecia na 18,1 bilionow $ w 2024 roku.

Nastepne pozycje zajmuja Wlochy (11,36 bilionow $), Kanada (8,6 bilionow $) oraz Hiszpania jako dziesiata posiadajaca 7,8 bilionow $. Co ciekawe ludnosc Kanady jest mniejsza od ludnosci Hiszpanii az o 9 milionow.

Mamy juz wiec pierwsza dziesiatke najbogatszych krajow. Nastepne miejsca zajmuja: Korea Pld. (7,3 bilionow $), Australia (7,2), Tajwan (4,062), Szwajcaria (3,877) oraz jako pietnasta na liscie Holandia (3,719).

 

Prywatne zasoby obywateli Polski wynosza juz 1,771 bilionow $ czyli 1771 miliardow $! To juz cos, az milo popatrzyc. Polska zajmuje dumne 24-te miejsce. Pewnie, ze to mniej od Rosji (3,05 bilionow), ale Rosja ma 3,5 razy wiecej ludnosci i ogromne zasoby surowcowe. Jej obywatele posiadaja jednak mniej forsy i innych dobr niz malutka Holandia! Panstwo rosyjskie woli dac forse oligarchom albo przeznaczyc ja na rakiety i inne bombki. To kosztuje i nie mozna tego zaliczyc do prywatnych zasobow. Mozna i tak...

 

A kogo to zostawilismy w tyle? Za nami znajduje sie Arabia Saudyjska (1,556 biliona $). Tam konsumuje sie, krzewi sie islam na calym swiecie i wydaje forse na zbrojenia. Potem za nami znajduja sie tez np. Turcja (1,355 biliona) z ponad 2-krotnie wieksza ludnoscia niz Polska. W tyle za Polska znajduja sie tez Dania, Tajlandia, Portugalia, Norwegia, Israel, czy Nowa Zelandia. Jest to powod do dumy. Tylko sie cieszyc!

 

Zrodlo: Global wealth data book 2019 oraz Global wealth report, Credit Suisse, Research Institute 

2 komentarze

avatar użytkownika Tymczasowy

1. Drobna uwaga

Dal mnie zdumiewajacy jest przypadek Arabii Saudyjskiej. Maja bardzo nowoczesny sprzet zakupiony od Amerykanow a wraz z kolaicja dostaje regularnie w d... w Jemenie od jakiejs zbieraniny wspieranej przez Iran.
A Polska brzmi coraz dumniej!
Pozdrawiam.

avatar użytkownika En passant

2. @Tymczasowy

Arabowie pokazali ich nieumietnosc wojowania w wojnach z Izraelem, a takze Irak-koalicja pod wodza USA. Im nie pomoze nawet dobre wyposazenie wojskowe, czego przykladem sa Saudis w Jemenie. W sredniowieczu moze byli mocni, ale sredniowiecze dawno sie skonczylo.
Pozdrawiam
S.S.

En passant