Żołnierze z Westerplatte - weryfikacje i uzupełnienia wybranych rysów biograficznych

avatar użytkownika Krzysztof Henryk Dróżdż
Niebawem minie dokładnie osiemdziesiąt lat od chwili, gdy Niemcy zaatakowali Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Pamięć o bohaterskich Obrońcach półwyspu trwa. Częścią kultywowania tej tradycji może być odkrywanie nieznanych dotąd szczegółów z życia poszczególnych członków załogi. Wszak nie znamy jeszcze tak wielu danych na ich temat...

Okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej zdeterminowała mnie do uhonorowania ludzi z załogi WST. Od chwili ukazania się na rynku wydawniczym mojej książki Walczyli na Westerplatte nie minęły nawet dwa lata, a zdołałem ustalić i zweryfikować dość sporo danych. Część z nich postanowiłem zamieścić w broszurze noszącej tytuł Żołnierze z Westerplatte. Weryfikacje i uzupełnienia wybranych rysów biograficznych. Na blisko czterdziestu stronach odniosłem się do ośmiu Westerplatczyków. Dwaj z nich to najstarsi ludzie z załogi: Karol Szwedowski i nieznany dotąd niemal w ogóle cieśla Leon Myślisz. Dzięki członkom rodziny tego ostatniego dowiemy się o rzeczach, które znane były jedynie jego najbliższym. Czterech kolejnych to żołnierze, o których wiedzieliśmy, że przeżyli walki na półwyspie, ale pobyt w niewoli od tego czy innego roku pozostawał dla nas zagadką. Pojawia się wśród nich strzelec Kazimierz Garbacionek, któremu - zaryzykuję takie stwierdzenie - dałem drugie życie (najpierw udowodniłem, że przeżył walki na Westerplatte i był w niewoli, teraz zaś krok po kroku odtwarzam jego dalsze losy). W broszurze poświęciłem też miejsce żyjącemu po wojnie w Niemczech Stanisławowi Skwirze oraz Janowi Brzozowskiemu, który zbiegł z niewoli, dotarł do rodzinnych stron i zmarł śmiercią tragiczną jeszcze podczas wojny. Po latach niewiedzy poznamy wreszcie między innymi dokładną datę i miejsce śmierci tego ostatniego, które jak dotąd stały pod znakiem zapytania.

Nakład broszury nie przekroczy 100 egzemplarzy - zdaję sobie zatem sprawę, że jej zasięg będzie ograniczony. Uznałem jednak, że winien jestem Westerplatczykom uhonorowanie Ich pamięci choćby w taki skromny sposób. Nie jestem jeszcze pewien szczegółów dystrybucji - gdy tylko dowiem się czegoś konkretnego, dam Państwu znać.

Zapraszam również do zapoznania się z okładką broszury na profilu fb Książka "Walczyli na Westerplatte"

Żołnierze z Westerplatte

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @ Panie Krzysztofie

Zapraszam również do zapoznania się z okładką broszury na profilu fb Książka "Walczyli na Westerplatte"

Niestety, ta treść jest obecnie niedostępna
Być może użyty link wygasł lub strona jest widoczna tylko dla grupy odbiorców, do której nie należysz.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

3. Autor

Gratuluję dociekliwosci. Osobiście patronuję ostatnio książce o pierwszej ofierze II wojny sw. Chodzi o Franciszka Honioka, zamordowanego podczas prowokacji glwickiej.

avatar użytkownika Krzysztof Henryk Dróżdż

4. kazef

Dziękuję za gratulacje. I winszuję z powodu sprawowanego przez Pana patronatu.