Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polonii i Polaków za Granicą 2019

avatar użytkownika Maryla

darmowy hosting obrazków

Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja między innymi świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Z okazji Dnia Flagi 2 maja przez ulice Warszawy po raz pierwszy przemaszeruje Biało-Czerwony Korowód pod hasłem „Jesteśmy różni, łączy nas Polska”. Weźmie w nim udział ok. 50 grup z Polski i zagranicy. Inicjatorzy wydarzenia chcą w ten sposób promować lokalne społeczności i tradycje. Biało-Czerwonego Korowodu nie zabraknie akcentów kresowych. Obecne będą grupy Polaków z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Pierwszy Biało-Czerwony Korowód wyruszy 2 maja z warszawskiego Placu Teatralnego, by przejść przez ulice: Miodową, Krakowskie Przedmieście i Świętokrzyską aż do Placu Piłsudskiego. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przedsięwzięciu weźmie udział ok. 1200 uczestników reprezentujących 50 grup z kraju i z zagranicy. W Korowodzie uczestniczyć będą m.in. orkiestry dęte, cyrkowcy ze szkoły w Julinku, husaria, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, wioślarze, kolędnicy z Milówki.

Defilada 3 maja, Warszawa. Parada wojskowa i służb mundurowych na Wisłostradzie pod hasłem "Silni w sojuszach"

W defiladzie weźmie udział prawie dwa tysiące osób, w tym żołnierze Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Wisłostradą w tym roku poza wojskiem przejdą po raz pierwszy pododdziały uczelni wojskowych (Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej) oraz funkcjonariusze innych służb:

  • Policji,
  • Straży Granicznej,
  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • Służby Ochrony Państwa,
  • Straży Ochrony Kolei,
  • Lasów Państwowych,
  • Straży Marszałkowskiej,
  • Służby Więziennej
  • Krajowej Administracji Skarbowej

 

Etykietowanie:

11 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Niezwykła defilada - niezwykły spot

W defiladzie „Silni w sojuszach” weźmie udział blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m. in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykański Stryker oraz System Patriot. Wśród pojazdów gąsiennicowych zaprezentują się czołg Leopard 2A5 oraz wozy zabezpieczenia technicznego. Będą najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej.

Nad głowami gości przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Będziemy mogli podziwiać także samoloty z biało- czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn. Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.
W rejonie Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.
Zapraszamy do wspólnego świętowania. Wstęp wolny!

***
12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry, jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Dzień flagi RP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Warszawa: 2 maja na stokach

Warszawa: 2 maja na stokach Cytadeli Warszawskiej Msza św. z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

2 maja na stokach Cytadeli Warszawskiej przy Krzyżu Romualda
Traugutta będzie sprawowana Eucharystia z okazji 100-lecia odzyskania
Niepodległości. W 1919 roku w tym miejscu zgromadziło się ponad 100 tys.
mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości. To było pierwsze Święto
Niepodległości.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Jasna Góra: uroczystość Królowej Polski

Uroczystość Królowej Polski, 3 maja, będzie na Jasnej Górze kolejnym dziękczynieniem za obecność Maryi w dziejach naszego narodu i jej opiekę, a w tym roku także za I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i za prymasowski Milenijny Akt Oddania z 1966 r.
Suma odpustowa z ponowieniem zawierzenia celebrowana będzie na szczycie o godz. 11.00 przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Poprzedzi ją poświecenie nowej tablicy przed Kaplicą Matki Bożej ze słowami aktu oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości.

Przeor Jasnej Góry przypomina, że uroczystość NMP Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony klasztoru przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza, czyli powierzenie naszej Ojczyzny opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jest okazją do dziękczynienia za szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

- Ten dzień na Jasnej Górze jest zatem z jednej strony dziękczynieniem za wielkie dzieła, które dokonały się w naszej Ojczyźnie, związane z naszą tożsamością, z naszym ocaleniem wiary, zwłaszcza w mrocznych doświadczeniach w naszej historii, ale ta uroczystość to także kolejne wyzwanie dla nas – podkreśla o. Marian Waligóra.

Jasnogórski przeor wskazuje, że ta uroczystość to nie tylko wspominanie, ale i konkretne zadanie dla nas. – Ona jest Tą, która prowadzi nas po drogach wiary po to, byśmy wchodzili w Bożą logikę miłości, gdzie to, co niemożliwe, staje się możliwe, tak jak stało się to w życiu Maryi – zauważa o. Waligóra.

https://www.niedziela.pl/artykul/42387/Jasna-Gora-uroczystosc-Krolowej-Polski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Biuro Programu „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkie Polki i Polaków oraz przyjaciół Polski do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorami akcji są wszyscy, którzy wywieszają flagę podczas święta państwowego lub w ważnym momencie życia. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=eXEGIyNMmEs

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Cieszmy się z tego, że od 15

Cieszmy się z tego, że od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Bądźmy dumni, że od ponad tysiąca lat jesteśmy Europejczykami - nie byłoby historii Europy bez polskich sukcesów i poświęceń.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Piękny przykład! Premier


Piękny przykład! Premier Morawiecki zawiesza biało-czerwone flagi na swoim domu. To warto zobaczyć. WIDEO

Wieszanie flagi w dniu 2 maja to symbol, który ma ogromne znaczenie. Pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić z rodziną i naszymi sąsiadami, budując wspólnotę Rzeczpospolitej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Msza za ojczyznę z udziałem


Msza za ojczyznę z udziałem władz i wielka defilada wojskowa. SPRAWDŹ plan państwowych obchodów 3 maja w Warszawie


Msza za ojczyznę z udziałem władz państwowych, ceremonia
wręczenia odznaczeń na Zamku Królewskim, uroczystości na Placu Zamkowym
oraz defilada wojskowa pod hasłem „Silni w sojuszach” - to główne punkty
obchodów piątkowego Święta Konstytucji 3 maja w Warszawie.
W piątek po południu w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa
zorganizowana pod hasłem „Silni w sojuszach”. Weźmie w niej udział
udziałem ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw
sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA.
W defiladzie zaprezentuje się również ponad 200 pojazdów oraz
ok. 80 samolotów.
Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów
na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz
przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14.00 na skrzyżowaniu
z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt
kulminacyjny znajduje się przy Multimedialnym Parku Fontann.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Marszałek Senatu z okazji


Marszałek
Senatu z okazji Dnia Polonii: Na świecie jest nas prawie 60 milionów.
Wszystkiego dobrego dla Polonii i Polaków za granicą

Marszałek Senatu we wpisie podkreślił, że razem Polaków na świecie
jest prawie 60 milionów i jest to wielka wspólnota o olbrzymim
potencjale. Złożył także rodakom życzenia z okazji tego święta.

Wszystkiego dobrego dla Polonii i Polaków za granicą

— napisał.

Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy
o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez
Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest
obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony
przez Sejm 20 marca 2002 r.

Uznając wielowiekowy
dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę
niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi
w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą
i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących
poza nim

— podkreślono w ustawie. Parlamentarny
etap prac nad tą ustawą rozpoczął się w lutym 2002 r. z inicjatywy
Senatu. Sejm uchwalił ją jednogłośnie 20 marca 2002 r.

Historycznie
polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego
i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel
pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza
galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się
na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się
u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła
niż tła.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Na dziedzicu przed wejściem





Na dziedzicu przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej
Częstochowskiej 3 maja 2019 r. przed Mszą św. o godz.11 zostanie
odsłonięta pamiątkowa tablica z fragmentem tekstu milenijnego Aktu
oddania w niewolę miłości za wolność Kościoła w Chrystusowego w świecie z
3 maja 1966 roku. Odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na
beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego! Życie Prymasa
Tysiąclecia przebiegało równolegle z historią trudnych zmagań
o Ojczyznę. W czasie ogromnego zagrożenia i niszczenia wolności
na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku Kardynał Wyszyński
„wszystko postawił na Maryję!”. Swój maryjny program dla Kościoła
w Polsce związał z Jasnogórską Królową Polski. Szczytem tego programu
był złożony na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku, Akt Oddania Polski
w macierzyńską niewolę miłości Maryi, Matce Kościoła za wolność Kościoła
Chrystusowego. Niezwykłość tego zawierzenia potwierdził w 1966 roku
papież Paweł VI, a w roku 1979 na Jasnej Górze, w czasie pierwszej
pielgrzymki do Ojczyzny – Ojciec Święty Jan Paweł II.

2 kwietnia 1964 r. na Konferencji Episkopatu Polski podjęto
ostateczną decyzję złożenia tego Aktu na Tysiąclecie Chrztu Polski.
Kardynał Wyszyński modlił się wówczas razem z biskupami: "Widzimy ogrom
tęsknot i dążeń Kościoła. Wiemy, jak niewiele możemy uczynić, nie mając
wolności. Dlatego pragniemy w wielkim zmaganiu się o wolność Kościoła
wyprosić ją właśnie przez to, że za Kościół Boży i za jego wolność
oddajemy się Tobie, Maryjo, w niewolę".

3 maja 1966 r. na Jasnej Górze Prymas Polski, a jednocześnie legat
Papieża Pawła VI, razem z całym Episkopatem, w obecności ogromnej rzeszy
ludu Bożego, odczytał słowa zobowiązujące na następne Tysiąclecie
Polski katolickiej. (Papież Paweł VI nie otrzymał pozwolenia od władz
PRL na przyjazd do Polski na ten wielki dzień dla Kościoła).

https://www.niedziela.pl/artykul/42426/Tablica-z-fragmentem-Aktu-milenij...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Wielki Marsz Polaków na


Wielki Marsz Polaków na Litwie

Ulicami
Wilna po raz kolejny przejdzie dziś Wielki Marsz Polaków. Wydarzenie
wpisuje się w Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto Konstytucji 3
maja oraz 30–lecie Związku Polaków na Litwie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl