Konferencja bliskowschodnia w Warszawie się zakończyła

avatar użytkownika elig

   dzisiaj [14.02.2019] około godziny 17:00.  Jest to właściwie jedyna dobra rzecz, którą można o niej powiedzieć.  Przed jej rozpoczęciem wielu uważało, że będzie to narada wojenna w sprawie ataku na Iran.  Nastroje te podsycał premier Izraela Netanjahu pisząc na Twitterze o wojnie w sposób otwarty {TUTAJ}.  Potem jednak został wyraźnie zmuszony do wycofania się z wojennej retoryki i zaczął się tłumaczyć błędami przekładu.  Wygłosił jednak potem ostre antyirańskie przemówienie.  Również wiceprezydent USA, Pence atakował Iran, przechodząc jednak potem do tematu wojny w islamskim terroryzmem {TUTAJ}.  Zagroził Iranowi ewentualnym dalszym zaostrzeniem sankcji,  Nie spełniło się więc marzenie Izraela o wojnie USA z Iranem.

  Polscy politycy zajęli postawę pojednawczą.  Premier postulował rozwój Bliskiego Wschodu {TUTAJ}, a minister Czaputowicz na wspólnej konferencji z sekretarzem stanu USA, Pompeo mówił o procesie pokojowym {TUTAJ}.  Wydaje się, iż cała impreza skończyła się na niczym.  Wysłuchaliśmy tych samych potępień Iranu oraz islamskiego terroryzmu, jakie amerykańscy politycy powtarzali od dawna.  Premier Izraela też powiedział to, co zawsze.  Przed konferencją zapowiadano ogłoszenie planu Jareda Kushnera dotyczącego pokoju miedzy Palestyną a Izraelem.  Jego ogłoszenie przesunięto jednak na okres po wyborach w Izraelu [9 kwietnia] {TUTAJ}.

  Wyniki tej konferencji są mizerne, gdyż nie zaproszono na nią Iranu, Autonomia Palestyńska, Rosja i Turcja oraz Chiny odmówiły uczestnictwa, Francja i Niemcy przysłały delegacje niskiego szczebla, a pani Mogherini [minister spraw zagranicznych UE] też się nie pojawiła.
  Polska na organizacji tej konferencji wyraźnie straciła.  Antypolscy Żydzi wykorzystali  ją do plucia na nasz kraj, w czym wyróżniła się jedna z amerykańsko-żydowskich dziennikarek, a sekretarz stanu Pompeo poparł żądania przedsiębiorstwa Holocaust, dotyczące pożydowskiego mienia w Polsce.  Usłużność wobec Amerykanów zupełnie nam się nie opłaciła.

  Konferencja bliskowschodnia miała jeden konkretny skutek.  Umocniła ona zdecydowanie antyamerykański sojusz między Rosją, Turcją oraz Iranem.  Państwa te zorganizowały 14 lutego własną konferencję w Soczi, na której mowa była o sytuacji w Syrii {TUTAJ}.

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. MSZ informuje"Wyrażam

MSZ informuje

"Wyrażam nadzieję, że dzisiejsza konferencja zapoczątkuje proces, który z racji miejsca, w którym się odbywa, zostanie nazwany Procesem Warszawskim" – zapowiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej podsumowującej współorganizowane ze Stanami Zjednoczonymi spotkanie ministerialne dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Konferencja poświęcona budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, której współgospodarzami byli minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo, odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego z udziałem 65 delegacji, w tym przedstawicieli państw arabskich i Izraela. W wystąpieniu otwierającym czwartkowe obrady minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że nasz kraj nigdy nie pozostawał obojętny wobec potrzeb społeczeństw zamieszkujących Bliski Wschód.

"Uważamy, że Polska ma szczególne prawo, by służyć społeczności międzynarodowej, jako miejsce pełnego dialogu" – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji. Wskazał, że nasz kraj jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma szczególny obowiązek włączenia się w działania na rzecz zachowania i zapewnienia pokoju. Dodał, że Polska jest także krajem narodzin ruchu Solidarność, który zainicjował pokojową transformację ustrojową. "Tą ścieżką później poszły inne kraje naszego regionu, co doprowadziło do spektakularnego zakończenia "zimnej wojny". Uważamy, że nasze doświadczenie może być wielką wartością dla innych regionów" – ocenił szef MSZ.

Uczestnicy konferencji omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem Jemenu i Syrii, a także międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia toczących się w tych państwach konfliktów. Przedstawiono wstępne założenia przygotowywanego przez administrację amerykańską planu rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego. Ważnym tematem konferencji była problematyka humanitarna. O niej rozmawiali także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence oraz premier Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie współprzewodniczący konferencji wydali oświadczenie dotyczące utworzenia grup roboczych pracujących nad następującymi obszarami: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz prawa człowieka. Celem tych grup będzie wypracowanie pozytywnej wizji rozwoju całego regionu.

Dzień wcześniej, na Zamku Królewskim w Warszawie, wprowadzenia do dyskusji dokonali prezydent RP Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.

Rosja, Turcja i Iran oceniają, że wyjście sił USA z Syrii będzie pozytywne

Rosja,
Turcja i Iran są zgodne, że wycofanie się z Syrii wojsk amerykańskich
będzie miało pozytywne skutki - oświadczył w czwartek rosyjski prezydent
Władimir Putin po rozmowach w Soczi z przywódcami Turcji i Iranu,
Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim.

Szefowie dyplomacji Polski i USA: Powstaje 7 międzynarodowych grup roboczych ds. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

Powstanie
siedmiu grup roboczych ds. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim
Wschodzie, które mają wypracować konkretne rozwiązania dla regionu w
różnych dziedzinach, ogłosili w czwartek współprzewodniczący konferencji
bliskowschodniej, szefowie dyplomacji Polski i USA, Jacek Czaputowicz i
Mike Pompeo.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Francuskie media o

Francuskie media o warszawskiej konferencji: Przełom czy brak porozumienia?

Francuskie
oceny zakończonej w czwartek dwudniowej konferencji bliskowschodniej w
Warszawie wahają się między „historycznym zwrotem”, a niezniwelowaniem
różnic w strategii wobec Iranu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl