Przestrogi Banku Rozrachunkow Miedzynarodowych (BIZ) dla swiatowej gospodarki i rynkow finansowych
Przed dwoma miesiacami ogloszony zostal raport Banku Rozrachunkow Miedzynarodowych (BIZ) zawierajacy analize swiatowej gospodarki oraz stanu rynkow finansowych. W raporcie przedstawiono aktualne istotne zagrozenia i wyzwania, przed ktorymi stoi gospdarka swiatowa. Takie straszace analizy pojawiaja sie co jakis czas, a swiatowa finansjera puszcza je czesto mimo uszu. W tym przypadku tak sie nie stalo, gdyz ocena plynie z najbardziej opiniodawczego banku swiata, banku najwazniejszych bankow centralnych swiata – Bank für Internationalen Zahlungsausgleich (BIZ), (ang. Bank for International Settlements, BIS). Bank ten bedac centralnym bankiem krajowych bankow centralnych, jest ze tak powiem jakby capo di tutti i capi. Stanowi on platforme wspolpracy miedzy bankami centralnymi, posredniczy w operacjach z miedzynarodowymi instytucjami finansowymi, zarzadza rezerwami dewizowymi bankow centralnych, prowadzi badania procesow gospodarczych i analizuje swiatowa polityke monetarna. Jego strategiczna pozycja sprawia, ze opinie stad plynace maja ogromna wage.
1. Przestrogi BIZ
Ostatni Raport z 23 wrzesnia 2018 roku, tego malo znanego opinii publicznej banku z siedziba w Bazylei/Basel (Szwajcaria), popsul nastroj wytrawnym fachowcom spraw gospodarczych. Zawodowym optymistom raport spilowal troche rogi i zwrocil uwage, ze gospodarka, kursy akcji nie rosna tak wysoko jak drzewa w puszczy amazonskiej. Na dzisiaj nalezy wiec zachowac ostroznosc. Ostrzezenia BIZ sa w pewnym sensie alarmujace.
BIZ ostrzega przed nowymi powaznymi zachwianiami na rynkach finansowych, ktore pojawia sie wzesniej czy pozniej. Wprawdzie prognoza na nastepne 2 lata jest jeszcze pomyslna, gdyz wiekszosc panstw sygnalizuja dalszy, choc niewielki wzrost. Istnieje jednak wiele ryzykownych zjawisk, ktore moga prowadzic do powstania nierownowagi finansowej. Wazna przyczyna ewentualnych przyszlych trudnosci sa przewartosciowane, zbyt drogie papiery wartosciowe, szczegolnie akcje w rozwinietych gospodarkach swiata. Gieldy akcji w najwiekszych gospodarkach swiata osiagnely niespotykany dotad wysoki poziom, mimo ze nastepujacy powolny wzrost stop procentowych w USA moze przyspieszyc kryzys gieldowy. Dodatkowo mamy do czynienia z trudnosciami walutowymi na rynkach tzw. wschodzacych gospodarek, np. Indii, Brazylii czy Turcji wywolanych po czesci przez wzmacniajacy sie dolar uskrzydlony przez rosnace amerykanskie stopy procentowe. Pieniadze, ktore byly inwestowane w tych krajach odplywaja z powrotem na rynek amerykanski. Trudnosci, ktore sa widoczne u wymienionych wyzej wschodzacych gospodarek moga rzutowac negatywnie na gotowosc inwestorow do lokowania kapitalu inwestycyjnego w innych krajach nalezacych do tej grupy, tez Polski. Wiele niepewnosci i ryzyka pojawilo sie w skutek coraz to czestszych barrier handlowych i praktyk protekcjonistycznych, np. USA przeciw Chinom, UE, Kanadzie oraz odwrotnie. Powaznym obciazeniem dla koniunktury swiatowej sa napiete stosunki handlowe pomiedzy najwiekszymi ekonomiami swiata – USA i Chinami. Konflikt handlowy miedzy tymi krajami, a takze miedzy USA i Turcja, oraz slabsza koniunktura w Chinach hamuja gotowosc do podejmowania inwestycji w tych regionach. Tymczasem otwarte systemy handlowe sa podwalina dla osiagania coraz wyzszego standardu zyciowego.
Naczelny dyrektor BIZ A.Carstens apeluje do do bankow centralnych, aby zaczely normalizowac ich obecna polityke pieniezna. Jest to konieczne w obliczu nadchodzacego oslabienia koniunktury ekonomicznej. Znajdujemy sie bowiem w poznej fazie wzrostowej cyklu i mamy obecnie korzystne warunki, aby podjac odpowiednie przedsiewziecia. To wlasnie teraz jest najwyzszy czas, aby przygotowac srodki i narzedzia w celu lepszej reakcji na nadchodzacy kryzys. Normalizowanie oznacza dla niego miedzy innymi podwyzke przez nie stop procentowych i zredukowanie ich napompowanych bilansow powstalych w wyniku zakupu ogromnych ilosci pozyczek hipotecznyc i obligacji. Bylo to zwiazane z celowa polityka wprowadzenia w obieg duzej ilosci pieniedzy. Polityka ta byla konieczna, aby opanowac kryzys przed 10 laty i stymulowac wzrost gospodarczy. Jako przyklad podal FED z USA, ktory zapoczatkowal tenze proces normalizacji. FED podwyzsza stopniowo stopy procentowe oraz zmniejsza swoj bilans poprzez redukcje posiadanych obligacji panstwowych oraz pozyczek hipotecznych. Zadanie to stoi obecnie przed Europa, gdzie EBC dopiero na lato 2019 zapowiada podwyzke stop procentowych. Zamierzenia te hamowane sa caly czas obawa przed zwiazanym z tym wzrostem kosztow obslugi ogromnych i rosnacych wciaz dlugow panstwowych w najbardziej zadluzonych panstwach europejskich (Wlochy, Grecja, Portugalia, Hiszpania). W innym przypadku inflacja moze wymknac sie spod kontroli. Amerykanska inflacja w maju tego roku wzrosla do 2,8% (zalozony cel 2,0), a europejska do 1,9%, przy tendencji wzrostowej. Niemiecka osiagnela poziom 2,5%.
Inne problemy to wzrost dlugow panstwowych, zadluzenie przedsiebiorstw oraz prywatnych gospodarstw panstwowych. Dlug panstwowy Wloch i proby jego dalszego powiekszania spowodowaly juz np. najnowsze turbulencje na rynku wloskich obligacji panstwowych. Wlochy musza zapewniac inwestorom coraz to wyzsze zyski zachecajac ich do kupowania obligacji panstwochych, co pogarsza sytuacje finansowa tego kraju. Zaciaganiu kredytow sprzyjaly caly czas bardzo dogodne warunki ich finansowania . Skutkiem tego byl wzrost cen nieruchomosci, akcji i innych papierow wartosciowych.
Zbyt szybkie normalizowanie polityki pienieznej, szczegolnie w USA, moze przyspieszyc kryzys. FED wypuszcza teraz duze ilosci obligacji panstwowych sprzedajac rownoczesnie kupione wczesniej pozyczki hipoteczne i obligacje. Rentownosc obligacji panstwowych wzrosla, jest juz najwyzsza od czterech lat i przyciaga pieniadze z calego swiata do USA. Wzrost rentownosci obligacji panstwowych powoduje, ze inwestorzy sprzedaja wiec akcje i lokuja pieniadze w amerykanskich obligacjach panstwowych, ktore gwarantuja bezpieczny dochod. To bedzie pociagalo za soba spadki na swiatowych gieldach akcji. Rosnace stopy procentowe moga prowadzic do trudnosci w splacaniu kredytow i powodowac bankructwa.
Raport przestrzega tez przed negatywnymi skutkami upadku tzw. kryptowalut, np. Bitcoin, bedacych bankami mydlanymi, gdzie mozna spodziewac sie calkowitej straty zainwestowanego kapitalu.
2. Inne sygnaly swiadczace o zblizajacym sie spowolnieniu gospodarki niemieckiej
Sygnaly plynace z instytutu badawczego z Mannheim ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung) sa niepokojace. Okazalo sie, ze oczekiwania niemieckich analitykow finansowych oraz instytucjonalnych inwestorow dotyczace przyszlego sredniookresowego rozwoju (perspektywa 6-miesieczna) rozwoju koniunktury oraz rynku kapitalowego dramatycznie pogorszyly sie w pazdzierniku, raport z dnia 16.10.2018. Proba badanych wynosi zwykle okolo 400 osob, ktore oceniaja przyszly rozwoj gospodarczy w perspektywie polrocznej. Jak dotad wyniki badan mialy duza wartosc w przewidywaniu przyszlego rozwoju niemieckiej gospodarki. Indeks oczekiwan koniunkturalnych spadl nieoczekiwanie z minus 10,6 na minus 24,7 punkty. Jeszcze wiekszy spadek nastapil po brytyjskim votum o Brexicie w lipcu 2016 roku, gdy to tenze index spadl z 19,2 plus punktow na minus 6,8 punkty. Aktualny zly obraz oczekiwan jest pochodna obaw w sprawie negatywnych skutkow wojny handlowej miedzy USA i Chinami. Gospodarka niemiecka jest bardzo mocno reprezentowana w Chinach (przemysl samochodowy). Dodatkowymi obciazeniami sa obawy przed skutkami tzw. ostrego radykalnego i nie kontrolowanego Brexitu, oraz kryzys walutowy i gospodarczy w Turcji. Byl to drugi co do wielkosci spadek w historii pomiarow tegoz indeksu. Oczekiwania co do koniunktury w UE spadly takze wyraznie o 12,2 punkty, z minus 7,2 na minus 19,4 punkty. Trzeba pamietac, ze Niemcy to najwieksza gospodarka naszego kontynentu, ktora odzialywuje silnie na cala gospodarke europejska. ZEW to renomowany instytut badawczy prowadzacy badania od 1991 roku, ktore dotycza sytuacji gospodarki niemieckiej i europejskiej. Jego studia ostrzegaly juz trafnie przed kryzysem gieldowymi, np. to z 1999 roku wyprzedzajace kryzys gieldowy 2000-2003, oraz przed kryzysem finansowym 2007 - 2009. W 2009 spadl PKB Niemiec w stosunku do poprzedniego roku az o 5,6%.
Potwierdzeniem tych ostatnio zbadanych oczekiwan byl niewielki spadek PKB Niemiec w 3. kwartale 2018 o 0,2% oraz eksportu o 0,9%. Ekonomisci licza sie wprawdzie z dalszym wzrostem gospodarczym, ale w spowolnionym tempie. Klopoty sprawia tez gospodarka wloska wraz z projektowanym politycznie wzrostem zadluzenie. Bedzie to nastepny punkt zapalny dla UE, szczegolnie dla Euro i panstw posiadajacych ta walute.
We we wrzesniu MFW oglosil prognoze, w ktorej oczekuje spadku swiatowego tempa wzrostu gospodarczego o 0,2% z 3,9% na 3,7% na ten i na przyszly rok. Jako ryzyko wymienia polityke handlowa USA (bariery celne) oraz niestabilnosc krajow z grupy gospodarek wschodzacych. Prognoza wzrostu na lata 2018-2019 dla Niemiec tez zostala obnizona o 0,6%, na 1,9%. Niemcy nie sa tu osamotnieni – o spadku PKB mowi IWF tez w przypadku USA, Chin czy Turcji. Jest to nieznaczny spadek, tak jak przepowiadal tez BIZ wskazujacy na aktualne wyzej wymienione ryzyko, ale swiadczy to o istnieniu zgrzytow w gospodarce. Specjalisci zastanawiaja sie czy to bedzie tylko czasowe wglebienie koniunkturalne czy poczatek recesjii. Jedno wydaje sie byc pewne: koniunktura osiagnela juz swoj punkt szczytowy.
3. Nadchodzacy swiatowy kryzys gieldowy
Na poczatku roku pojawil sie bardzo wyrazny sygnal wskazujacy na istnienie ogromnej banki spekulacyjnej na rynku akcji, ktora tak jak wszystkie dotychczasowe, grozi tez wkrotce peknieciem. Ostatnie wartosci wskaznika PE Shillera z poczatku stycznia 2018 wskazuja na nadciagajace bliskie zalamanie swiatowych gield akcyjnych. Wartosci byly wyliczane wprawdzie dla Dow Jones, ale to oznacza tak jakby dla calego swiata. W dniu 09.01.2018 wskaznik ten osiagnal wartosc az 33,19. Jest to rezultat jeszcze wyzszy niz podczas pamietnego wielkiego zalamania na gieldzie amerykanskiej we wrzesniu 1929, gdzie wskaznik ten wynosil 32,6! Wprawdzie byl on pozniej wyzszy w 1999, a wiec przed kryzysem 2000-2003 i wynosil 44,2, ale bac sie trzeba. Jakas burza nadciaga i moze ona powalic z nog nawet zdrowe gospodarki. Pisalem na ten temat w artykule:”Szturm nad swiatowymi gieldami...”
Warto tez wspomniec o ostrzezeniach J.Rogersa ze stycznia 2018. Rogers jest gieldowym guru, wysmienitym i uznanym inwestorem oraz specjalista od analizy technicznej. Stworzyl on tez znany Rogers-Index dla surowcow. Przestrzega on przed nadchodzacym najwiekszym kryzysem gieldowym w historii. Zrodel kryzysu i bliskiego crashu upatruje w ogromnym zadluzeniu panstw, prywatnych gospodarstw oraz firm. Nie mozna mu odmowic racji, jezeli spojrzy sie na ta gore dlugow od dolu. Calkowite zadluzenie tych trzech podmiotow na swiecie wynosilo we wrzesniu 2017 roku niewyobrazalna sume 233 bilionow dolarow, tzn. inaczej rozpisujac az 233 tysiace miliardow dolarow. Przy podwyzce stop procentowych nie bedzie latwo splacac dluznikom takiej ogromnej gory kredytow.
Dodatkowo nadchodzaca normalizacja, czyli wzrost poziomu stop procentowych I redukcji bilansow bankow centralnych, wzrost rentownosci amerykanskich pozyczek panstwowych bedzie sila rzeczy prowadzila do redukcji portfolio akcji oraz przesuwania kapitalu z gield akcyjnych na rynek obligacji, a tym samym do spadku notowan indeksow gieldowych. Najwazniejsze Indeksy akcyjne na swiecie (Dow Jones, NASDAQ, Nikkei, DAX, EuroStoxx50) od kilku miesiecy nie rosna, przyhamowaly wyraznie, raczej spadaja, mozna powiedziec, ze zaczyna sie tam tendencja spadkowa. Przedsmakiem crashu byly niedawny gwaltowny spadek kursow akcji pieciu firm tzw. FAANG czyli Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google. Od poczatku wrzesnia wartosc gieldowa tylko tej piatki koncernow zmniejszyla sie o okolo 720 miliardow dolarow. Dla porownania szacowany PKB Polski za rok 2018 wynosil ca. 614 miliardy dolarow. Oznaczaloby to, ze cala gospodarka Polski, majacej 38 milionow mieszkancow i tysiace przedsiebiorstw, wyprodukowala w biezacym roku o 106 miliardow mniej niz wynosila tylko strata wartosci gieldowej tych pieciu firm w ciagu niecalych trzech miesiecy. Przed spadkami, ogolna wartosc gieldowa tych pieciu firm wynosila az 3,8 biliona dolarow, dzisiaj juz tylko 2,8 biliony dolarow. To jest po prostu paranoja i swiadczy o nieuzasadnionym napompowaniu do ostatnich granic aktualnych kursow akcji, szczegolnie z zakresu technologii. Jak wiemy z doswiadczenia, kazdy taki balon peka wczesniej czy pozniej.
Wydaje sie, nadchodzi nastepny kryzys gospodarczy i finansowy, ktory dotknie zapewne wiele duzych krajow, oraz szczegolnie te z tzw. grupy gospodarek wschodzacych, do ktorych nalezy tez Polska. Co prawda Polska spisala sie dzielnie w latach 2008-2009, gdy to w przeciwienstwie do sasiadow (Niemcy minusowy PKB, -5,6%), jej PKB wzrosl w tych latach o 4,3% (niektore zrodla podaja nawet o 5,1%) i 2,8%, ale to nie jest regula. Gdy nastapi zalamanie wiekszosci rynkow, moze takie tsunami wciagnac takze inne, dotad dobrze sobie radzace kraje. Kryzys gospodarczy moze potrzasnac ekipami rzadowymi we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Do wladzy moga dochodzic partie opozycyjne, dzialajace na tylach frontu, ktorym zawsze jest latwiej glosic, ze naprawia, radykalnie zmienia, a nawet zdecydowanie polepsza sytuacje ich gospodarki. Bedzie zapewne silnie trzesienie stolkow, tak wygodnych dla rzadzacych, do ktorych ich tylki juz tak sie przyzwyczaily, a glowy beda spadaly jak gruchy z drzewa...
- En passant - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
15 komentarzy
1. @Autor
Pesymistyczna dla jednych prognoza polityczna wyrastajaca z gospodarczej jestjednoczesnie optymistyczna dla innych.
Serdecznosci.
2. Pozostaje mi wykonać zasadniczy przyjazny krok:
czyli podać linki:
BIS Annual Report 24 June 2018 - PDF full text (https://www.bis.org)
https://www.youtube.com/watch?v=F_a_bpT43dU
michael
3. Obserwuję te procesy i ...
michael
4. Jakby
nastapilo przyspieszenie w polityce. Rosja strzelila sobie w kolano. Jej stosunki z UE beda musialy ulec pogorszeniu. Sam Putin moze zyska.
Moze procesy gospodarcze, o ktorych mowa w Twoim tekscie tez przyspiesza?
Serrdecznie pozdrawiam.
5. @Michael Bardzo dziekuje za
interesujacy komentarz i zamieszczone linki. To byl rzeczywiscie zasadniczy przyjazny krok, ktory pomaga to wszystko lepiej uporzadkowac. Cato Institute zamieszcza ciekawe artykuly glownie w tradycji liberalizmu. Jest to dobre w dzisiejszych czasach, gdy lewactwo zgrzyta zebami i chce koniecznie regulowac wszystkie dziedziny naszego zycia.
Index Rogersa pozwala lepiej orientowac sie co sie dzieje w gospodarce swiatowej. Cos podobnego dostarcza CRB Index. Ja lubie sobie tez popatrzyc w videotescie/gazecie telewizyjnej na rozwoj cen miedzi, gdyz daje to wglad do stanu gospodarki. Miedz jest wszedzie potrzebna. Poza tym kibicuje KGHM, temu miedziowemu imperium. Miedz w gore KGHM w gore.
Pozdrawiam serdecznie
S.S.
En passant
6. @Tymczasowy Edek, trafnie to ujales piszac
"Pesymistyczna dla jednych prognoza polityczna wyrastajaca z gospodarczej jestjednoczesnie optymistyczna dla innych."
Pewien niemiecki polityk porownal pozycje zawodowych politykow do miejsca w ogromnym krecacym sie pionowo kole z wesolego miasteczka: raz jest sie na gorze, a raz na dole. Sadze, ze sztuka jest zatrzymac jakos to kolo w momencie, gdy siedzi sie wysoko. Ale czy mozna proces gospodarcze i sprzezone z nimi polityczne jakas wajha zatrzymac? Troche postraszylem czytelnikow moim tekstem. W prasie ekonomicznej sa tacy, ktorzy ciagle strasza, przepowiadaja katastrofe oraz inni bardziej optymistyczni. BIZ ma raczej spokojne komentarze. Walczy ciagle z bankami centralnymi przywolujac je do porzadku chcac zachowac swiatowa rownowage. Ci z kolei realizuja wlasne interesy i nie zawsze sluchaja rad capo di tutti.
W przypadku I Wojny Swiatowej bolszewwicy i Lenin z jego cala zgraja cieszyli sie z niepowodzen wojennych armii carskiej, z degrengolady gospodarczej. Osiagneli co chcieli, ale czego potem dokonali, wie kazdy. Problem zmian rzadu jest tez interesujacy dla Niemiec. Jezeli taki kolaps mialby nastapic za 2 lata, to pomogloby rosnac w sile partiom skrajno lewicowym i prawicowym w wyborach. AfD jako przyjaciel Putina (setki tysiecy przesiedlencow niemieckich z Rosji popieraja ta partie) nie byloby dobre. Rowniez postkomunisci czyli Lewica to tez nic dobrego. Niech oni obydwoje sluza jako opozycja, czyli jak szczekajacy pies, byle by to byl brytan na lancuchu.
Przy wielkim kryzysie moze okazac sie, ze rzadzej partii da sie wieksze zaufanie, gdyz wyborcy mogaa myslec, ze to ona doprowadzi gospodarke do normalnosci.
Co do wydarzen ukrainsko-rosyjskich, to w takich sytuacjach wzrasta najczesciej cena ropy naftowej, zlota. Nastepuje tez zwykle odplyw kapitalu z krajow tzw. wschodzacych gospodarek. To mogloby spowodowac nierownowage finansowa. Wydarzenia polityczne spowodawly kryzys gieldowy po World Trade Center, wtedy wydarzenia ataki terrorystow doprowadzily do zalamania , zgadza sie. Widze jednak, ze DAX poszedl mimo wszystko do gory o 1,2%, zloto i Euro nie poruszylo sie zbytnie. Za to do gory podskoczyly ceny ropy naftowej o 2,2 %. Jest takie przyslowie: polityczne gieldy maja krotkie nozki, potem wszystko wraca do normy. Widze, ze Rosja chce koniecznie zastraszyc "mala Rosje" czyli Ukraine. UE musi wiecej wydawac na zbrojenia - tylko to osiagna Rosjanie. Z eksportem gazu i ropy to jest tez trzymanie dwustronne: zlapal Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za leb trzyma. Czyli Rosjanie moga sobie ten gaz i ropw w d... wpompowac. Zyja tylko z gazi i ropy. Chyba chca dalej zyc?
Pozdrawia serdecznie
S.S.
En passant
7. Zagrożenie spadku ceny ropy poniżej USD 40 za baryłkę
michael
8. CATO
Pamietam ten Instytut z lat 80-ych XX w. Byli po dobrejk stronie czyli antysowieckiej.
9. @Michael
Cena ropy naftowej Brent wynosi na dzien dzisiejszy 60,7 $ za barylke. Rosja wytrzymala juz nizsze ceny. Tylko, ze teraz prowadzi kosztowna wojne w Syrii i Zach. Ukrainie. To kosztuje. W tej czesci rubel jest juz oficjalna waluta, granice do Rosji sa otwarte. Rosja przejela tez wyplate rent i emerytur dla tamtejszej ludnosci. Ukraina nic nie placi dla nich. To tez kosztuje. Kiedys zabraknie w koncu pieniedzy. Juz piszesz Michael, ze w Rosji probuja obnizyc place w budzetowce. Jezeli Amerykanie zaczna masowo wysylac skroplony gaz do Europy oraz amerykanskie wydobycie ropy w tym produkcja z lupkow wzrosnie, ceny ropy spadna jeszcze bardziej. Ale Putin wygral ta mala wojna o terytorium i ma wazna strategicznie i gospodarczo czesc Ukrainy - stal, wegiel. Te tereny sa chyba juz stracone dla Ukrainy. Jedyna mozliwosc odzyskania nastapi, gdy Rosja bedzie rozpadac sie od wewnatrz. Wtedy prowincje wschodnie beda kooperowaly z Chinami, a zachodnie z Polska i z UE.
Pozdrawiam serdecznie
S.S.
En passant
10. Troche postraszylem czytelnikow moim tekstem.
ani trochę ;). Rdzennie polska dusza mało kogo się boi,a szlachecka troszkę bardziej wykształcona,choć w podartych portach,gołą d.. świecąc,ryknie na cały świat "nie pozwalam".A nawet te bezzębne babcie mamroczące koronkę różańca,czy fałszując niemiłosiernie rankiem przed mszą św. śpiewając "godziniki" w istocie też modląc się śpiewając "Liberum Veto! ->Satanas"!.En passant,znasz historię pewnego polskiego szlachcica (pisze o nim A.Mickiewicz w balladzie Pani Twardowska - mi kojarzy się z lichwą,szpetna jak cholera!!!,nawet czart się jej przeląkł). Czy "Pani Twardowska" przeżyła męża,tego nie wiemy i nie sposób udowodnić.Czart przed nią czmychnął,ukrył się na wierzbie,czekając na mistrza Twardowskiego (tych przyjacielu było wielu,z onych polecałbym jednego,http://www.twardowski.poezja.eu/poezje_wybrane.htm). Snując moje odkrycia (bez fajki,póki co nie palę :),mistrz Twardowski w końcu z Rzymu - knajpy wyjść musiał,choć zabłysnął medialnymi sztuczkami,jakich
Wall Street,FED, i specami o mistyfikacji,łącznie z innymi na monetaryzm nawróconymi TVN,GW,nie,fakt,wprost i innych na służbie pomylonych.Sam wspomniałeś że wirtualny pieniądz jest sam w sobie narażony na katastrofalną stratę,jest jakakolwiek gwarancja na utrzymanie choć na jedną chwilę (jak mrugnięcie oka) dla - monety,banknotu,kruszców,i szlachetnych kamieni?. Ignacy Krasicki podpowiada
" Arab jeden, gdy go noc w podróży zapadła,
A był dwa dni wśród stepu
bez wody, bez jadła,
Postrzegł worek na drodze
wziął, rozweselony (wziął lichwę!)
A w blasku gwiazd chcąc widzieć, czym był napełniony,
Jęknął i rzekł niezmierną boleścią przejęty:
Jam rozumiał, że kasza
a to dyjamenty!"
ps,dziękuję za notkę,dziękuję też Edowi i Michaelowi, zmusiliście mnie do refleksji (mam cichą nadzieję że oprócz mnie też i czytających BM24 wielu :))
dobrego dnia :*
11. @Petrus I dobrze, ze sie nie boi
Na wszystko nie mamy wplywu, wszystkiego nie wiemy. Optymizm nigdy nie zaszkodzi. Optymisci maja wieksze osiagniecia w zyciu osobistym i w zawodzie, gdyz podejmuja problemy, zadania, ktorych inni sie boja. Pasywnosc na ogol szkodzi. Sadze, ze Ty Petrus nalezysz do grupy optymistow. Dziekuje za poetyckie uzupelnienie artykulu, postawienie nowych problemow i odwazne spojrzenie na sprawy tego swiata.
Probujac odpowidziec na Twoje pytanie: "jest jakakolwiek gwarancja na utrzymanie choć na jedną chwilę (jak mrugnięcie oka) dla - monety,banknotu,kruszców,i szlachetnych kamieni?" odpowiedziec mozna - dla szlachetnych kruszcow i szlachetnych kamieni a takze nieruchomosci istnieje najwieksza szansa utrzymania na dlugo. Akcje firm mozna zaczac kupowac dopiero wtedy, gdy indeksy spadna przynajmniej o polowe.
Pozdrawiam serdecznie
S.S.
En passant
12. Niestety, sa juz sygnały spowolnienia w Polsce
A jednak spowolnienie gospodarki w Europie nadchodzi, tez w Polsce.
http://wgospodarce.pl/analizy/57213-kolejne-sygnaly-spowolnienia-w-polsce
S.S.
En passant
13. @En passant
Czekając na następny kryzys światowy
że minęło dziesięć lat od upadku banku Lehman Brothers, nadal trwają
debaty na temat przyczyn i skutków ostatniego kryzysu. Obecnie coraz
głośniej dyskutuje się o tym, kiedy wybuchnie następny kryzys i...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. @Maryla Dzieki za link
Dziekuje za wpis. uzupelnieniem mojego artykulu bylaby informacja zamieszczona w cytowanym przez Ciebie tekscie o bankach - cieniach, Schattenbankach albo inaczej Parabankach, np. wielkich funduszach inwestycyjnych, funduszach walutowych slowem duzych aktorach finansowych na rynkaach. "Duże wyzwania dla stabilności finansowej stwarzają również: równoległy sektor bankowy (shadow banking), innowacje finansowe, w tym transakcje o wysokiej częstotliwości i FinTech, oraz cyfryzacja systemu finansowego."
Pozdrawiam
S.S.
En passant
15. posmotrim, uwidim...
"Z bańki zaczyna uchodzić powietrze". Noblista wieszczy tąpnięcie jeszcze w tym roku
istnieje znaczące ryzyko, że gospodarka światowa znajdzie się w
recesji w 2019 roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl