Po wyborach samorządowych

avatar użytkownika Tymczasowy

Wyniki odbytych wczoraj wyborów samorządowych w Polsce  przyniosły z jednej strony niesmak, zaś z drugiej zamieszanie. Niesmaku wyjaśniać nie trzeba, bo to oczywiste. Natomiast zamieszanie polega na formułowaniu przeciwstawnych, a nawet sprzecznych ocen powyborczych i porad na przyszłość. Mozna by tego uniknać, gdyby trzymać się wcześniej znanych oczywistości i nie psuć jasności sytuacji emocjonalnie, tuż powyborczo, wrzucanymi uwagami. W dniu dzisiejszym ąatwiej jest chyba o racjonalna, chłodna ocenę z zewnątrz. Za kilka dni, może tygodni, te oceny od wewnątrz wyrównają się z tymi od zewnątrz.

Tytuł informacji  zamieszczonej wczoraj na stronie internetowej Deutsche Welle, niemieckiej szczekaczki wrogiej Polsce (pod spodem widniały tez: AP,DPA i Reuters) brzmiał po prostu: "Polska partia nacjonalistyczna PiS wygrała wybory lokalne". Zaś pierwsze zdanie tekstu było następujące: "Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość osiągnie duże (big) zyski w wyborach niedzielnych jak wynika z napływających wyników, które wysuwają na czoło eurosceptycznych konserwatystów w wyborach regionalnych w skali całego kraju".  Rzadki to przypadek, że właśnie ci propagandzisci głoszą to, co utrzymuje również polski rząd. Dodam, że ja także. 

Po pewnymi względami spojrzenie z zewnątrz na wybory w Polsce nie może nie uwzględniać podobieństwa sytuacji na Zachodzie. Najbardziej jest mi znana w Kanadzie i ją tu przywołam. Oczywiste jest, że największe miasta nie są życzliwe dla patriotów, czyli  partii o poglądach konserwatywnych. Tam jest rozrzucany nawóz służący rozkwitaniu postępactwa. Weźmy pod uwagę ostatni przykład, jakim były czerwcowe wybory do parlamentu prowincji Ontario. Niemal cała prowincja miała dosyć liberałów co znalazło wyraz w miażdzącej wygranej Partii Konserwatywnej pozwalające na swobodne, samodzielne rządzenie. Partia Liberalna osiągnęła tylko 7 miejsc w parlamencie i straciła status partii politycznej. Wypada zapytać  gdzie, w jakiej jaskini ta garstka dinozaurów się uchowala? Pewnie, że w największym mieście Kanady, Toronto oraz stolicy kraju, Ottawie.

Takich przykładów postępackiego zaczadzenia ludności dużych miast można mnożyć. Przykładowo, w 1995 r. w wyborach prowincjonalnych w Ontario  wybrano 17 posłów NDP, czyli socjalistów. Skąd pochodziło 16 z nich? Pewnie, że z Toronto i Ottawy. 

Klarowną egzemplifikacją mogą być także prowinconalne wybory w Albercie, najbardziej konserwatywnej z wszystkich kanadyjskich prowincji. W latach 1971-2012 panowali tam niepodzielnie konserwatyści. A gdzie kryły  się szczątki niedorzniętej watahy socjalistycznej i liberalnej?. Przykładowo, w 2008 r. wszyscy trzej posłowie NDP zostali wybrani w dużym mieście Edmonton, a 5 z 7 ananasów z Partii Liberalnej znalazło poparcie w Calgary i dwóch w Edmonton. Podobnie w 2012 r., wszystkich  4 ludzi z  NDP zostało wybranych w Edmonton, 3 na 5 Liberałów w Calgary i dwóch w Edmonton.

W wyborach samorządowych w Polsce bardzo dużo uwagi przywiązywano do Warszawy. W tym często pojawiała się interpretacja "słoikowa". Szkoda, bo przyćmiewała ogólniejsze źródła zjawiska. Pokazały to wyniki wyborów. Trzaskowski dostał 54% głosów, a przecież nie był rekordzistą. Najwięcej dostała Zdanowska z Łodzi (70%), która z całą pewnością przejdzie do historii wyborów samorządowych w Polsce. A przecież w podupadającym mieście Łodzi nie ma nagromadzenia ministerstw i urzedów centralnych.

Trzaskowskiego przegonili też Jaśkowiak z Poznania (56.6%) i Żuk z Lublina (59.7%). Niewiele mniej głosów dostal Truskolaski w Białymstoku (51.6%) oraz Sutryk we Wrocławiu (50%).  Krótko mówiąc, dowodzi to, że nie da się wyjaśnić wyników wyborów bez uwzględnienia czynnika o skali międzynarodowej jakim jest wielkomiejskość. 

Warszawiacy sami sobie zgotowali ten los. Teraz należy im życzyć, by Trzaskowski okazał się lepszym, skuteczniejszym  menadżerem niż na to wygląda. Niestety, nie wypada o tym mówić, ale trzeba - nowy prezydent miasta stołecznego nie będzie mógł liczyć na życzliwość władz centralnych w kraju i straci na tym miasto i jego tak życzliwi Trzaskowskiemu  mieszkańcy. Przykładowo, nowy premier Ontario Ford natychmiast zabrał się za budzące odrazę postępactwo w Toronto. Nie zważał na to, że właśnie zaczęła się formalnie samorządowa  kampania wyborcza i drastycznie zredukował liczbę radnych. Lewactwo zawyło i sięgnęło po działa. Nie pomogły sądy ani postępacki premier  rządu federalnego. Łapki jednak okazały się za krótkie i dziś wieczorem będę sprawdzał, które wredne paskudy wypadną z obiegu. A przez całe następne 4 lata będę się radował żebraniną wielkomiejskiego postępactwa o pieniądze z prowincji.

Jak to mówią: Jak Kuba bogu, tak bóg Kubie.

Długo by pisać o wczorajszych wyborach w Polsce, a dziś mam wybory na własnym podwórku. Jednak nie mogę pominąć tekstu osobnika Skwiecińskiego zamieszczonego na stronie internetowej  WPolityce. Człek ów zwykł walić zatroskanym smutkiem po oczach i po nerkach. Tym razem też się nie spóźnił. Krakał tak: "Porównując obecne wyniki sejmikowe do sejmowych z 2015 r. stwierdzamy, że Prawo i Sprawiedliwość straciło pięć procent". Chłopinie  pewnie nie mieszczą się w łebku  elementarne zasady myślenia na czele z popularną w Kanadzie, która głosi, że nie miesza się jabłek z gruszkami. Dla mędrka i to i tamto jest owocem. Gdybym chciał drastycznie obniżyć poziom własnego myślenia, to przeciwstawiłbym inne twierdzenie, co najmniej trochę lepsze od wzmiankowanego. Jeżeli PiS osiągnął rezultat o 5% lepszy w tych wyborach samorządowych w porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi, to może być i tak, że poprawi swój wynik w następnych wyborach parlamentarnych też o 5%.

Może jest tak, że zmiany w świadomosci Polaków zachodzą wolniej niż byśmy chcieli? Może w tempie właśnie 5%  na cztery lata?

 

 

 

Etykietowanie:

18 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

ludzie są odporni na przyswajanie wiedzy, polepszenia warunków życia nie potrafią powiązać z rządem PiS. Media organizują, zgodnie z leninowską organizatorską rolą, ludzi "ku dobremu". Większośc społeczeństwa nadal"myśli" mediami zaprzyjaźnionymi z zagranicą.
Wpływu na zmianę optyki nie mamy jako rodzina, tym bardziej PiS.
Jak się Morawiecki nie weźmie za niemieckie media , kolejne wybory mogą wyglądać podobnie.
Pomimo tego stałego jazgotu, PiS utrzymał stan posiadania w samorządach, a nawet nieznacznie zwiększył.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. no proszę :)

Niespotykana sytuacja w stolicy! Wyborcy w trzech obwodach w Warszawie poszli zagłosować wszyscy. I to dosłownie! Frekwencja wyniosła równe 100 procent, co chociażby ze statystycznego punktu widzenia wydaje się praktycznie niemożliwe. Oczywiście we wszystkich tych komisjach wygrał zdecydowanie Rafał Trzaskowskich.

Wszyscy wyborcy obwodów nr 610 (mieszkańcy ul. Lasek Brzozowy, komisja w SP nr 330 na Ursynowie), nr 390 (mieszkańcy ulic Białostockiej, Radzymińskiej, Wołomińskiej, komisja w ZSS nr 79 na Pradze-Północ) oraz nr 675 (mieszkańcy ul. 1 sierpnia, komisja przy przedszkolu nr 314 w dzielnicy Włochy) poszli na wybory. Uprawnionych do głosowania w nich było odpowiednio 1355 osób, 706 i 918.

Co również ciekawe choć nie dziwi biorąc pod uwagę ogólny wynik, we wszystkich tych obwodach wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski. Na Pradze zdobył prawie 50 proc. głosów, zaś 37 proc. kandydat partii rządzącej Patryk Jaki. Na Ursynowie przewaga Trzaskowskiego była jeszcze większa – 63,2 proc. przeciwko 22,9 proc. na Jakiego. W ostatnim miejscu Trzaskowski zdobył również niecałe 50 proc. głosów, zaś Jaki 34,7 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza nadal nie podała wyników ze wszystkich komisji. Media sugerują, że podobna frekwencja może zaistnieć w całej Warszawie.

Wciąż trwa liczenie głosów w całej Polsce. Według wstępnych wyników, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska – 26,7 proc., PSL – 13,6 proc., SLD – 6,6 proc., Kukiz’15 – 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy – 5,8 proc.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Tymczasowy :)

Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy. Kandydat Koalicji Obywatelskiej cieszy się dużą popularnością wśród osadzonych. Polityk zwyciężył w głosowaniu przeprowadzanym w dwóch aresztach.
Dane z warszawskich aresztów przekazała „Wyborcza”. W areszcie śledczym na Białołęce głosowało 191 osób. 66,49 proc. z nich wskazało na Rafała Trzaskowskiego. Patryk Jaki uzyskał 13,09 proc. głosów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Reasumując: PiS przegrał to,

Reasumując: PiS przegrał to, co było do przegrania od dawna. Wciąż wygrywa w skali kraju – mimo ciężkiej artylerii ostrzeliwującej go błotem z mediów komercyjnych oraz polskojęzycznych, Brukseli, Berlina, Tel Awiwu. Nie ustrzegł się błędów w tej kampanii, była gorsza niż poprzednie, choć gdyby skończyła się dwa tygodnie wcześniej – „żółtej kartki” pewnie by nie było. Totalna Opozycja ma swoje pięć minut wyłącznie dzięki tym błędom – największym w Warszawie i Łodzi. To że pozostanie ona u władzy w wielu sejmikach dzięki wynikowi PSL, wydaje się jasne. „Totalne” media (jakieś 90 procent w kraju) już przesłuchują członków PSL czy SLD na okoliczność ewentualnej współpracy z PiS. Z pistoletem przy skroni.

Psy szczekają, karawana idzie wolniej. A powinna zdecydowanie przyspieszyć. Koszulki z napisem „Wolne Media” powinny już się drukować. Nie dlatego, by chwycić „za mordę” nieprzychylne PiS media, ale po to, by je od niepolskich kagańców choć na chwilę uwolnić.

autor: Krzysztof Feusette

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. „W tej chwili już wiemy (…),

„W tej chwili już wiemy (…), że w pięciu sejmikach Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość i będzie sprawować władzę. Poza podkarpackim dotychczasowym, gdzie rządziliśmy, również w małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim” – powiedział na antenie radia Zet szef KSRM Jacek Sasin.

Jak podkreślił, mowa tutaj o „władzy w bastionach PSL-u”, ponieważ w województwach takich jak lubelskie, podlaskie czy świętokrzyskie PSL odgrywał dotychczas „dominującą rolę”. „Zdecydowany sukces Prawa i Sprawiedliwości” – ocenił Sasin.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

6. PIS musi zwyciężyć - to jest wyjątkowa szansa dla Polski

Aby złamać wredną potęgę obcych mediów w Polsce potrzebne jest również złamanie autorytetu fałszywych elit, które od pierwszej sekundy okrągłego stołu i znacznie wcześniej były dobraną i starannie selekcjonowaną brygadą antypolskiej partii wroga wewnętrznego. Selekcjonerami byli komunistyczni przywódcy już wtedy finansowani przez G. Sorosa i parę innych funduszy.

Dowody ich zdrady maja małą szansę na to by były bezpośrednie, ale finis coronat opus - wynik świadczy o wszystkim. Zdrajcy niekoniecznie zdradzali Polskę świadomie. Bardzo często byli tylko braćmi mniejszymi zdrady. Dobroduszni idioci, zmanipulowani fałszywymi ideałami liberalizmu ekonomicznymi, różnymi demoralizującymi hasłami w rodzaju "pierwszy milion trzeba ukraść" albo "kapitał nie ma narodowości" oni po prostu Polskę sprzedawali, za marny grosz, za byle co, za bezwartościowe judaszowe srebrniki od Fundacji Batorego albo Fulbrighta, albo nawet od niby od byle kogo. Przekupni, skorumpowani, naiwni frajerzy albo durnie. Znaczy elity.

Ale każdy dureń powinien wiedzieć o tak zwanych wrażliwych aktywach każdego państwa, zwanych także zasobami strategicznymi.
To jest telekomunikacja, łączność czyli radio, telewizja i telefony, komunikacja czyli kolej, drogi i lotniska, energetyka czyli sieć energetyczna, elektrownie, górnictwo, hutnictwo czyli stal i węgiel... 
Rosyjscy komuniści i niemieccy faszyści wiedzą to świetnie. Spórzmy co robili, co przejmowali w pierwszej kolejności w stanie wojennym 1981 roku, co zajmowali w czasie inwazji na Czechosłowację w 1968 roku, albo co próbowali przejąć Rosjanie na wyzwalającej się Litwie - "Atak nastąpił w nocy 13 stycznia 1991 r., a ciemność rozpraszały jedynie wąskie snopy światła z czołgowych reflektorów..."

Znane są historyczne fakty, wiemy co robił Czesław Kiszczak, wiemy co komu powierzał... Pierwsze działania "restrukturyzujace" polską gospodarkę zajęły się przede wszystkim rozparcelowaniem najwrażliwszych segmentów polskiej gospodarki, rozczłonkowano, podzielono i sprzedano w kawałkach polską infrastrukturę strategiczną. Nieomal dokładnie według planów Stalina i Hitlera i ich następców. Telekomunikacja, środki masowego przekazu, górnictwo, hutnictwo, kolej i przemysł naftowy, stocznie i huty,...
To nie była prywatyzacja...
To nawet nie była wyprzedaż...
To była destrukcja i dekapitalizacja...
A na końcu był ponowny zamach na polskie czołowe elity, w Smoleńsku niedaleko Katynia.

Finis coronat opus

Przypis: 
Ta narracja powinna wystarczyć do ich skompromitowania. Szczególnie dlatego, że to nie są pomówienia, to są fakty. 
avatar użytkownika michael

7. ERRATA do kategorii zdrady

Dowody ich zdrady maja małą szansę na to by były bezpośrednie, ale finis coronat opus - wynik świadczy o wszystkim. Zdrajcy niekoniecznie zdradzali Polskę świadomie. Bardzo często byli tylko braćmi mniejszymi zdrady. Dobroduszni idioci, zmanipulowani fałszywymi ideałami naiwnego liberalizmu ekonomicznego, różnymi demoralizującymi hasłami w rodzaju "pierwszy milion trzeba ukraść" albo "kapitał nie ma narodowości" oni po prostu Polskę sprzedawali, za marny grosz, za byle co, za bezwartościowe judaszowe srebrniki od Fundacji Batorego albo Fulbrighta, albo nawet od niby od byle kogo. Przekupni, skorumpowani, naiwni frajerzy albo durnie na wysokich stanowiskach politycznych. Znaczy elity.

Musiałem jeszcze przeredagować ten fragment narracji.
avatar użytkownika Tymczasowy

8. Michael

Dziekuje za uwagi. Sa interesujace jak zwykle.
Marylu, czy wiesz w ilu sejmikach wojewodzkich PiS rzadzil samodzielnie w poprzedniej kadencji?
Piec w tej i moze kakas jedna koalicja sie trafi, to calkiem dobrze. Przynajmniej wiadomo, gdzie kierowac strumien pieniedzy rzadowych.
Strasza chlopcy, ze jak wojewoda dopilnuje przestrzegania prawa w Lodzi, to miasto to bedzie dla PiS stracone. A co oznacza 70% glosow na nieszczesna Zdanowska?
Prawde mowiac, trzeba bedzie szybko konczyc tematyke wyborow samorzadowych, bo poker ze strony UE w rozgrywce z Polska wlasnie sie zaostrzyl. Nasi, chcac nie chcac, beda musieli zareagowac na prowokacyjne zachowanie ropuchy z SN. Nie mam zdania co do tego czy majstrowac przy ustawach czy po prostu poinformowac unijny sad, zeby sie odp...
Pozdrawiam.

avatar użytkownika Maryla

9. Tymczasowy

wyniki wyborów 2014

Osiem województw dla PO, dwa dla PSL i sześć dla PiS. To oficjalne, podane przez Wojewódzkie Komisje Wyborcze i Państwową Komisję Wyborczą - choć w części nie zatwierdzone jeszcze ostatecznie - wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich w polskich województwach.
https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/pkw-oficjalne-...






Na teraz :

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Marcin Palade

Sejmiki: @pisorgpl z samodzielną większością (kolor czerwony), z szansami na samodzielną, bądź koalicyjną większość (kolor różowy)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Arcyciekawie na #Mazowsze.

Arcyciekawie na #Mazowsze. @pisorgpl 25 mandatów i @K_Obywatelska z @nowePSL 25. Języczkiem u wagi Konrad Rytel z @bezpartyjni_org któremu zawsze bliżej było do prawicy… #wyborysamorzadowe2018 @StruzikAdam @SasinJacek

— Tomasz Marciniuk (@MarciniukTomasz) October 23, 2018


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

12. Jak Kuba bogu

Dzis D.Ford, premier Ontario ukaral postepakow obcinajac fundusze na budowy kilku campusow. Ryerson University (Sheridan College) stracil $90 mln., a York University (Seneca College) - $127 mln.
To dopiero poczatek odplacania sie.

avatar użytkownika Maryla

13. Znamy rozstrzygnięcia w

Znamy rozstrzygnięcia w kolejnych sejmikach. Zdecydowana przewaga PiS-u!

Bardzo prawdopodobne że dziś w końcu poznamy w całości
oficjalne wyniki wyborów samorządowych, na ten moment można powiedzieć,
że wiemy coraz więcej o poszczególnych sejmikach. W wynikach
opublikowanych wczoraj wieczorem pisaliśmy o remisie w posiadanych
sejmikach, teraz zdecydowaną przewagę uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość.

Mamy już pełne dane z komisji wyborczych w następujących województwach:

Województwo Małopolskie: Na południu Polski
zdecydowana dominacja Prawa i Sprawiedliwości, które zdobywa większość w
sejmiku. Partii rządzącej przypadły 24 mandaty, 13 podzieliła się
opozycja – 11 trafiło do Koalicji Obywatelskiej, a 4 do PSL.

Województwo Świętokrzyskie: Tu także dominacja Prawa
i Sprawiedliwości, które uzyskało 16 mandatów i będzie rządzić
samodzielnie. 9 mandatów trafiło tu do PSL-u, tylko 3 do KO, a po jednym
uzyskały SLD-Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

Województwo Łódzkie: I po raz kolejny większość
Prawa i Sprawiedliwości. PiS wprowadził do sejmiku 17 radnych, 12 będzie
miała Koalicja Obywatelska, a 4 Polskie Stronnictwo Ludowe.

Województwo Zachodniopomorskie: W zachodniopomorskim
sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 13 mandatów, Prawo i
Sprawiedliwość – 11, Bezpartyjni Samorządowcy – 3, PSL – 2 i SLD – 1 –
poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie.

Województwo Kujawsko-pomorskie: 14 mandatów dla
Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD – taki jest
podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa
kujawsko-pomorskiego. Oznacza to najprawdopodobniej kontynuację
dotychczasowej koalicji PO z „ludowcami”.

Województwo Śląskie: Prawo i Sprawiedliwość
zwyciężyło w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego, uzyskując 22
mandaty. Koalicja Obywatelska będzie miała w 45-osobowym sejmiku 20
radnych, SLD dwóch, a PSL jednego – przekazała we wtorek Wojewódzka
Komisja Wyborcza w Katowicach.

Województwo Podkarpackie: Prawo i Sprawiedliwość
zdecydowanie wygrywa wybory do sejmiku województwa podkarpackiego. Na
partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 52,25 proc. wyborców, co daje
aż 25 miejsc w sejmiku. Koalicja Obywatelska będzie miała pięciu
radnych, a PSL – trzech.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. (Brak tytułu)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

15. Ktos z naszych

dzis, choc raczej wczoraj, powiedzial, ze jezeli te wybory byly porazka, to zyczylibysmy sobie zawsze ponosic takie poprazki. Swita prawda.
Ja z dystansu, ktory chyba daje sie zauwazyc, przypisuje pewne niepotrzebne rozgoraczkowanie naszych stylowi dzisiejszego zycia publicznego, w ktorym rozne wrzutki, fake newsy - ogolnie, biezaczka psuje ludzkie rozumowanie.

avatar użytkownika Maryla

16. (Brak tytułu)

zdjęcie ilustracyjne  / autor: screen "SE"/fratria
autor: Fratria

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Ćwierć tysiąca mandatów w


Ćwierć tysiąca mandatów w sejmikach dla PiS

PKW podała w czwartek nad ranem zbiorcze wyniki wyborów do rad
gmin, rad powiatów, sejmików województw. W skali kraju w wyborach
do sejmików PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194
mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem
- 11.

W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.

W woj. dolnośląskim do zdobycia było 36 mandatów w sejmiku. PiS przypadło 14 mandatów, KO 13, Bezpartyjnym Samorządowcom - 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, PSL - 1.

W woj. kujawsko-pomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 14 mandatów, PiS - 11, PSL - 4, SLD-Lewica Razem - 1.

W woj. lubelskim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 18 mandatów, KO - 7, PSL - 7, SLD-Lewicy Razem - 1.

W woj. lubuskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 11 mandatów, PiS - 9, PSL - 4, Bezpartyjnym Samorządowcom - 4, SLD-Lewicy Razem - 2.

W woj. łódzkim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 17 mandatów, KO - 12, PSL - 4.

W woj. małopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO - 11, PSL - 4.

W woj. mazowieckim do zdobycia było 51 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO - 18, PSL - 8, Bezpartyjnym Samorządowcom - 1.

W woj. opolskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS - 10, Mniejszości Niemieckiej - 5, PSL - 2.

W woj. podkarpackim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 25 mandatów, KO - 5, PSL - 3.

W woj. podlaskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, KO - 9, PSL - 5.

W woj. pomorskim do zdobycia były 33 mandaty. KO przypadło 18 mandatów, PiS - 13, PSL - 2.

W woj. śląskim do zdobycia było 45 mandatów. PiS przypadły 22 mandaty, KO - 20, SLD-Lewica Razem - 2, PSL - 1.

W woj. świętokrzyskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, PSL - 9, KO - 3, SLD-Lewicy Razem - 1, Projektowi Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1.

W woj. warmińsko-mazurskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 12 mandatów, PiS - 11, a PSL - 7.

W woj. wielkopolskim do zdobycia było 39 mandatów. KO przypadło 15 mandatów, PiS - 13, PSL - 7, SLD-Lewicy Razem - 3, Bezpartyjnym Samorządowcom - 1.

W woj. zachodniopomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS - 11, Bezpartyjnym Samorządowcom - 3, PSL - 2, SLD-Lewicy Razem - 1.

Ponadto w wyborach samorządowych do rad gmin wybrano 39 tys. 524 radnych, w tym 32 tys. 173 w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców oraz 7 tys. 351 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

W dwóch okręgach wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców (czyli takich, w której są jednomandatowe okręgi wyborcze) dwa mandaty pozostały nieobsadzone, ponieważ nie zarejestrowano tam żadnej listy kandydatów na radnych.

Głosowania nie przeprowadzono w ponad 3 tysiącach okręgów wyborczych, w których liczba zarejestrowanych kandydatów była równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w tych okręgach wyborczych. W takiej sytuacji - jak mówił Hermeliński - ponad 3 tys. radnych uzyskało mandaty bez głosowania.

W gminach do 20 tys. mieszkańców frekwencja wyniosła 55,62 proc. Głosów ważnych było 97,68 proc., a nieważnych - 2,32 proc.

W gminach powyżej 20 tys. frekwencja wyniosła 54,77 proc. Oddano 97,11 proc. głosów ważnych i 2,89 proc. nieważnych.

Ponadto wybrano 425 radnych dzielnic m.st. Warszawy. Frekwencja wyniosła 66,58 proc. Oddano 98,09 proc. głosów ważnych, nieważnych było 1,91 proc.

Wybrano także 6 tys. 244 radnych rad powiatów. Frekwencja wyniosła 54,64 proc. Ważnych głosów oddano 94,64 proc. i nieważnych 5,36 proc.

Wcześniej, w środę późnym wieczorem, PKW podała zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. (Brak tytułu)

https://pbs.twimg.com/media/DqLYno3WoAAzOAj.jpg:large

----------------------------------------------------------------------









-

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl