Uczciwie o Holokauscie

avatar użytkownika Tymczasowy

Bardzo zdziwiliby sie polakozercy ogladajac ten film o Holokauscie. Przede wszystkim dlatego, ze pokazuje on prawde oparta na faktach. Poswiadczyli ja Zydzi uratowani przez Polke- nastolatke: Siunek Hirsch, Salcia i Moniek, dr Schillinger, pani Zimmerman, Leon Hirsch i inni. Tak powinny byc robione wszystkie filmy na temat Holokaustu.

Film nosi tytul: "Hidden in Silence" i zostal wyprodukowany przez firme: Echo Bridge Home Entertainment. Nakrecono go w Czechach. Glowne role graja aktorzy amerykanscy.Pozostale - aktorzy czescy.

Miejscem akcji jest Przemysl  w  czasach II wojny swiatowej. Najpierw okupowali go Sowieci. W jednej z pierwszych scen filmu dwaj soldaci wchodza do sklepu i jeden z nich kupuje pol kilograma cukierkow. Nie zabiera ich ze soba tylko zostawia jako prezent dla zaskoczonej 15-letniej ekspedientki. Nastepnie wkraczaja Niemcy i zaczyna sie nowa okupacja. Wlasciciele sklepu i domu, panstwo Diamant trafiaja do getta przemyskiego. Zdazyli jednak przepisac wlasnosc na Polke, ekspedientke i sluzaca. Stefania Podgorska (ur. 1925) nazywana przez caly czas Fusia najpierw przynosila zywnosc dla ludzi z getta. Potem podjela sie ukrywania  Zydow zbieglych z getta. Uzbieralo sie ich trzynastu. Najgorszym okresem bylo ostatnie przed wyzwoleniem osiem miesiecy, kiedy to na parterze mieszkaly dwie Niemki-sanitariuszki, a na strychu ukrywali sie Zydzi. Gdyby nie bylo to poswiadczone przez ocalonych, trudno byloby uwierzyc, ze bylo to mozliwe.

Prawie wszystko bylo w filmie jak nalezy. W pelnej krasie dzialal policja zydowska z palkami. Niektorzy z ukrywajacych sie popelnili bledy naruszajac zasady konspiracji. Funia w kosciele modli sie do Matki Boskiej Czestochowskiej. Rozmawia tez z Bogiem proszac o cud. Patrza sie na to z nadzieja ratowani Zydzi. Z radoscia tez uczestnicza w kolacji wigilijnej.

Miasto czeskie udajace Przemysl zostalo dobrze dobrane. Jest kilka drobnych spraw do dyskusji czy sprostowania, ale to nie ma wiekszego znaczenia. Na przyklad Przemysl zostal wyzwolony w dniu 27 VII 1944 r., a nie 21 VIII 1944 r.

Po wojnie tylko dr Schillinger z corka Judyta pozostal w Przemyslu. Fusia wraz z Maksem wyemigrowala do Stanow Zjednoczonych.

Film, ktory zalaczam  jest anglojezyczny, ale realia sa tak typowe i znane, ze same obrazy wystarcza, by niemal w pelni rozumiec akcje.