ZAPROSZENIE DO LUBLINA W DNIU 14 PAŹDZIERNIKA NA GODZINĘ 12.00

avatar użytkownika Redakcja BM24

W dniu 14 października na godzinę 12.00 do Kościoła Garnizonowego NMP ul. Aleje Racławickie 20

na uroczystą Mszę Świętą która poprzedzi uroczystości wmurowania AKTU EREKCYJNEGO pod pomnik „ Ofiar Ludobójstwa Dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich przez  nacjonalistów ukraińskich”.
Dokonamy również złożenia w fundament pomnika ziemi z Wołynia z 37 miejsc ludobójstwa Polaków poświęconą przez ks. Tadeusza Isakowicza Zaleskiego w dniu 5 lipca 2015 r na Jasnej Górze podczas 21 Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian.
Na Polskiej Ziemi potrzeba było 6 lat starań aby można było upamiętnić to ludobójstwo.
Wpierw starania trwały o miejsce które z wielkim trudem i to jednym głosem w Radzie Miasta Lublin została przyjęta uchwała w sprawie nadania nazwy Skweru Ofiar Wołynia w granicach administracyjnych miasta Lublina.  Na 30 radnych tylko 16  w Radzie Miasta Lublin głosowało za przyjęciem uchwały inni będąc na sali nie podjęli głosowania.

Walka bo tak to można nazwać trwała następnie o:
- o stosowny napis bo chciano wykreślić słowo ludobójstwo,
- o formę pomnika bo w tym celu powołano nawet Zespól Pomnikowy - forum ekspertów miał za zadanie przekonać nas, że najwłaściwszą bryłą naszego pomnika byłoby wzorować się na Pomniku Walki i Męczeństwa na Majdanku.
- o stosowną uchwałę w tej sprawie w Radzie Miasta Lublin
- o stosowne zgody, decyzje i pozwolenia,
- o pomoc finansową instytucji państwowych,
i te wszystkie trudności zostały pokonane ale potrzeba było 6 lat nieustanych starań.

ZAPRASZAM BARDZO SERDECZNIE na uroczystości aby oddać hołd Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej, które często nie mają swoich symbolicznych mogił i krzyży w miejscach ludobójstwa. Pomnik będzie  znakiem LUDOBÓJSTWA Polaków aby ono nigdy nie zostanie zapomniane. Pomnik będzie przywróceniem świadomości społecznej o zagładzie ludności narodowości polskiej przez nacjonalistów ukraińskich.  Pomnik będzie przestrzeżeniem młodego pokolenia przed wpływem i skutkami ideologii opartej na nienawiści i pogardzie dla człowieka.

Przewodniczący Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej
Rady Miasta Lublin
w sprawie wzniesienia pomnika „Ofiar Wołynia”

Zdzisław Koguciuk

 

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Redakcja BM24

1.    

avatar użytkownika Maryla

2. Lublin: dziś uroczystość


Lublin: dziś uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA

W
Lublinie ma stanąć pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA, monument
upamiętniający Polaków, którzy zostali zamordowani podczas zbrodni
wołyńskiej. Dziś odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego
pod pomnik.

Ceremonia rozpoczęła się Mszą św. Tuż po niej wszyscy udali się na Skwer Ofiar Wołynia, gdzie w fundament pomnika włożony został akt erekcyjny oraz ziemia z 37 miejsc ludobójstwa.

Dołów śmierci, w których leżą nasi rodacy zamordowani przez ukraińskich nacjonalistów, są tysiące – podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Ich godne upamiętnianie jest niezwykle ważne, jednak – jak mówi – to nie podoba się Ukrainie, która m.in. blokuje prace poszukiwawcze Instytutu.

– Tu nawet nie chodzi o to, żeby ich ekshumować, ale w miejscach, w których wiemy, że spoczywają, postawić im chociaż krzyż z napisem, że tu leżą mieszkańcy takiej czy innej wioski. Strona ukraińska nie godzi się nawet na to, a to przecież nasz obowiązek. Jesteśmy zobowiązani upamiętnić naszych rodaków, którzy zostali w tak nieludzki sposób zamordowani za to, że byli Polakami – zaznacza dr Jarosław Szarek.

Masowych zbrodni w latach 1943-44 na ludności polskiej na Wołyniu i kresach wschodnich dopuściły się Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich i Ukraińska Armia Powstańcza. Ludobójstwo nazywane jest rzezią wołyńską. Według historyków Ukraińcy zamordowali ponad 100 tys. Polaków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl