Nachodzi "ta" pora. Pora wsparcia działań pro-polskich.

avatar użytkownika MarkD

Na wstępie chciałbym przytoczyć dwa komentarze, które pojawiły się pod publikacją wypowiedzi Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego w której zapowiedział, że 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z konstytucją.

S.D. z IP: (2015-11-20 17:55)

Według art. 46 ustęp 2 punkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, sędzia Trybunału podlega wyłączeniu z udziału w rozpoznawaniu sprawy, jeżeli istnieją okoliczności mogące wywołać wątpliwości co do jego bezstronności. Treść wniosku grupy posłów wskazuje, że wynik sprawy wyznaczonej na dzień 3.12.2015 r. może oddziaływać na prawa i obowiązki każdego sędziego TK. Wysoki poziom kwalifikacji moralnych charakteryzujący sędziów TK na pewno sprzeciwia się rozpoznaniu tej sprawy. Według art. 45 ustęp 1 analizowanego łącznie z art. 2 Konstytucji, Trybunał Konstytucyjny NIE jest sądem WŁAŚCIWYM do orzekania w sprawie zgodności ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym z Konstytucją. Już sama zapowiedź rozpoznania tej sprawy przez Trybunał podrywa zaufanie do tego organu władzy sądowniczej. W cywilizowanych społeczeństwach stosuje się starożytną zasadę nemo iudex indoneus in propria causa – nikt nie jest odpowiednim sędzią we własnej sprawie.

sekretarz POP i POPlecznik (2015-11-20 13:31)

Przecież to stary komuch i POplecznik platfusów! Sprawdźcie w jego bio: Do 1981 należał do PZPR, z której został usunięty na początku stanu wojennego. Pod koniec lat 70. był II sekretarzem POP w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Jako "ekspert" doradzał wstrętnemu UW-olowi i członkowi PO Leonowi Kieresowi - najgorszemu prezesowi IPN. W 2005 kandydował, z rekomendacji PO, na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z upływem kadencji podobnego mu POplecznika Andrzeja Zolla.

Wiemy wszyscy o co toczy się bój. Wielu z nas jest z W-wy lub może w ten dzień (3 grudnia) do Warszawy przyjechać, albowiem zdajemy sobie sprawę, że ten Pan oraz jego kumple wybrani przez PO-PSL-SLD mogą wszystko. Nie będą przejmować się obiektywną oceną aktów prawnych i będą sędziami we własnej sprawie. Zwracam się więc niniejszym do wszystkich organizacji patriotycznych (partii, stowarzyszeń, fundacji) oraz obywateli (słuchaczy i czytelników niezależnych rozgłośni, portali, wydawnictw i portali) o czynny udział w akcji poparcia zw. z walką o odświeżenie najwyższej władzy sądowniczej w Polsce. Kilka dni później podobną szopkę, chce ten "Trybunał" zrobić w temacie powołania przez PIS nowych sędziów. I kilka dni później musimy znowu zamanifestować wolę zmian.

Komitet Obrony Demokracji liczy w porywach (poza posłami Nowoczesnej, PO i PSL) 10 osób. Czy tysiące zgromadzone przed budynkiem trybunału w dniach jego kompromitujących posiedzeń nie są konieczne? Dziś wg antypolskich środowisk PIS i Kukiz'15 działają niezgodnie z regułami demokracji. Niezgodnie z wolą "obywateli". Pokażmy łobuzom, że jest nas większość w Polsce. Większość która domaga się normalności, prawa do Ojczyzny, do prawdziwej historii i przyzwoitego, sprawiedliwego państwa.

Czy można wyobrazić sobie dziś ważniejszą sprawę niż poparcie działań związanych z Trybunałem Konstytucyjnym? Czy można dziś siedzieć i czekać, aż ten trybunał pozwoli sobie na bezkarne obalenie próby delikatnej zmiany konfiguracji politycznej w swoim składzie ? 2/3 składu TK to PO-SLD-PSL, 1/3 PIS - to stan po "zamachu PIS". Co jeśli doradca PO (sprzed kilku dni w sejmie), współtwórca ustawy z czerwca, pan Rzepliński ogłosi, że cała 15 ma być z PO? Obudzimy się wtedy?

Nie. Nie można pozwolić na ich bezkarność. Pora zamanifestowania naszej Polskości właśnie nadchodzi. Pierwszy gong już w najbliższy czwartek!

PS.Ja, MarkD, nie mam zdolności mobilizacji setek, tysięcy czy dziesiątek tysięcy Polaków. Takie możliwości mają Ci, którzy juz podobne protesty i manifestacje organizowali. Ale zapewniam. Będę tam z Wami.

8 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Marku

liczę na Kukizowców, jako organizatorów zgromadzenia, społeczeństwo na pewno poprze licznie taką manifestację.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika MarkD

2. Marylo,

ale czy ktoś z nich to przeczyta? Nie mam maila do Kukiza.
Jest RM, są S2010, narodowcy. Ci powinni powstać.

avatar użytkownika Robert Helski

3. Glos ludu

Jest jeszcze coś takiego jak referendum. Dawno też należało wyegzekwować od obywateli ,korzystających z przywileju zamieszkiwania na terytorium Polski, obowiązkowy udział w aktach wyborów i referendach, decydujących o najważniejszych sprawach kraju. Pod rygorem grzywny w przypadkach nieusprawiedliwionej obecności.

Są rachunki krzywd, których żadna dłoń nie przekreśli

avatar użytkownika MarkD

4. Panie Robercie

Nie za bardzo widzę związek Pana komentarza z moim apelem. Czy mógłby Pan mi przybliżyć swoją myśl?

avatar użytkownika Maryla

5. Marku

uważam, że trzeba olać ten cały chłam "obrońców demokracji". Pokazac im plecy.
Jak czytam codziennie Wybiórczą na ich portalu, to mnie coraz bardziej bawią.
Traktowanie powaznie tego marginesiku nadaje im wazności.
No sam popatrz

Bezimienny anonimowy List otwarty i czytanie po redakcjach GW konstytucji :)))

Poniżej pełna treść listu Komitetu Obrony Demokracji

Panie Prezydencie!

Pragniemy wyrazić najgłębszy szacunek dla Osoby Pana Prezydenta i Jego Urzędu, którego głównym zadaniem z mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku jest czuwanie nad przestrzeganiem jej postanowień. Pan Prezydent wybrany został przez Naród strażnikiem czterech uniwersalnych wartości: prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, których realizacja możliwa jest jedynie w systemie demokracji konstytucyjnej. Wielkim zaszczytem jest sprawowanie pieczy nad najwyższym aktem prawnym, który stanowił ukoronowanie (jakże żmudnej i krwawej!) walki Nas i Naszych Przodków o stworzenie systemu opartego na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, podziale i współdziałaniu władz, dialogu społecznym i na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Osiągnięcie tych celów możliwe jest, tylko jeśli zasady, na których opiera się Nasza Konstytucja, traktuje się jako niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

Nikt nie może wyręczyć Trybunału w wypełnianiu jego zadań

Z zadaniami powierzonymi Panu Prezydentowi wiąże się wielka odpowiedzialność. Obejmując swój Urząd, złożył Pan wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgę, w której solennie przyrzekł, że dochowa wierności postanowieniom Konstytucji. Bez ich przestrzegania nie może bowiem realizowana być wolność rozumiana jako wartość, która przynależna jest wszystkim ludziom - bez względu na wyznanie, przekonania, przynależność etniczną czy sposób życia. Odpowiedzialność, która na Panu Prezydencie spoczywa, jest zatem przeogromna. Nie bez powodu Jan Paweł II w swoim liście do Ronalda Reagana napominał, że "wolność jest przymiotem nader delikatnym". Dlatego też nadużywanie władzy, wprowadzanie w błąd opinii publicznej lub "jedynie zmniejszenie czujności" mogą "narazić na niebezpieczeństwo dziedzictwo ludzi wolnych".

Prezydent Rzeczypospolitej nie jest jednak osamotniony w sprawowaniu pieczy nad standardami demokratycznego państwa prawa. Twórcy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, pragnąc zapewnić skuteczną ochronę jej postanowień, ustanowili niezależny organ sądowniczy - Trybunał Konstytucyjny - wyposażony w odpowiednie kompetencje do kontroli konstytucyjności prawa. Złożony jest on z piętnastu niezawisłych i bezstronnych sędziów.

Wspomniane "niezawisłość" i "bezstronność" zapewnia przede wszystkim konstytucyjny mechanizm powoływania ich na jednokrotne, dziewięcioletnie kadencje uzupełniony o brak możliwości odwołania przez jakikolwiek organ polityczny, jak również to, że sędziowie wybierani są spośród osób "wyróżniających się wiedzą prawniczą". Aktu wyboru dokonuje wprawdzie organ polityczny - Sejm, a w praktyce - sejmowa większość. Jednakże celem tego mechanizmu nie jest podporządkowanie sędziego wspomnianej większości, co jest wykluczone z uwagi na niemożność jego odwołania ani wpływania nań w inny sposób. Celem tego mechanizmu jest zapewnienie odpowiedniej legitymizacji demokratycznej władzy Trybunału. Taka konstrukcja tego organu, jego niezależność, a także niezawisłość i bezstronność jego członków pozwala mu na obiektywne odczytywanie standardów konstytucyjnych, konieczne do oceny konstytucyjności prawa.

Wspomnianymi przymiotami Trybunału nie dysponuje żaden inny organ Rzeczypospolitej Polskiej, nawet Pan Prezydent, jako strażnik Konstytucji. Żaden inny organ nie może zatem wyręczyć Trybunału w wypełnianiu jego konstytucyjnych zadań.

Prezydent cieszy się miejscem wśród wybitnych patriotów. To zobowiązanie

Sejm VII Kadencji dokonał w dniu 8 października 2015 roku wyboru trzech sędziów Trybunału zgodnie z procedurą przewidzianą wprost w Konstytucji i jedynie doprecyzowaną w ustawie. Do dnia dzisiejszego Pan Prezydent nie przyjął ślubowania od tychże trzech sędziów, pomimo obowiązku nałożonego w ustawie. Należy wyraźnie podkreślić, że Konstytucja nie przyznaje Panu Prezydentowi kompetencji do zaprzysiężenia czy też powołania sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa przewiduje jedynie uroczyste ślubowanie sędziego przed Panem Prezydentem. Pan Prezydent jest zobowiązany do podporządkowania się decyzji Sejmu, podjętej bezpośrednio w oparciu o Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, aktu prawnego, z mocy którego również Pan Prezydent piastuje swój Urząd.

Z tych powodów wzywamy Pana Prezydenta do wypełnienia obowiązku nałożonego ustawą o Trybunale Konstytucyjnym i przyjęcia ślubowania od trzech sędziów, którzy w chwili obecnej powinni już wypełniać swoje obowiązki orzecznicze.

Pan Prezydent cieszy się miejscem wśród wybitnych polskich patriotów, którzy z mocy Konstytucji i woli Narodu wybrani zostali najwyższymi reprezentantami Rzeczypospolitej Polskiej. Zobowiązuje to zatem Pana Prezydenta do działania ponad politycznymi podziałami. Pan Prezydent jest obecnie Pierwszym spośród Członków Narodu walczącego przez lata o wolność, której gwarantem jest teraz ustanowiona przezeń Konstytucja. Strażnikami swoich postanowień czyni ona Pana Prezydenta i Trybunał Konstytucyjny, wyznaczając im jednak różne zadania. Wyrażamy nadzieję, że - jak powiedział to Jan Paweł II - "dziedzictwo wolności" nie zostanie przez Pana narażone na niebezpieczeństwo i - jako Prezydent wszystkich Polaków - będzie chronił Pan Konstytucję poprzez realizację zawartych w niej norm.

Komitet Obrony Demokracji

śródtytuły od redakcji

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,95892,19258769,list-obywateli-panstwa-prawa-do-andr...

Cała Polska czyta konstytucję
red
27.11.2015

My dziennikarze „Gazety Wyborczej” uważamy, że tej konstytucji trzeba bronić nie dlatego, że jest doskonała, a dlatego, że grozi nam przyjęcie dużo gorszej, likwidującej de facto liberalno-demokratyczny ustrój Polski. Jeśli uważacie Państwo, że warto bronić 25 lat polskiej demokracji, że Polska, w której żyjemy, zasługuje na obronę, zapraszamy w niedzielę na wspólne czytanie konstytucji.
Warszawa

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89
niedziela, godz.17
Spotkanie organizuje kwartalnik "Więź". Goście: Prof. Andrzej Zoll - prawnik, sędzia i były prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-1997, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, były rzecznik praw obywatelskich, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Włodzimierz Cimoszewicz – członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego i jej przewodniczący pomiędzy grudniem 1995 a lutym 1996, były Premier i Marszałek Sejmu.
Jerzy Stępień - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a w latach 2006–2008 prezes TK. Trzeba się rejestrować! Tutaj o tym więcej i link do rejestracji!
Poznań

Gazeta Cafe, ul. 27 Grudnia
niedziela, godz. 11-14

Goście: prezydent Jacek Jaśkowiak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia Małgorzata Grupińska-Bis, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz, posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt, europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Wrocław

Księgarnia Hiszpańska, Zaułek Solny
niedziela, godz. 14-16
Wykład o roli ustawy zasadniczej i zagrożeniach dlań wygłosi dr hab. Bartłomiej Nowotarski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z współautorów Małej Konstytucji z roku 1992.
Czytać będą m.in. aktor Teatru Polskiego Bartosz Porczyk, dyrektorka Muzeum Współczesnego Dorota Monkiewicz, Piotr Krajewski z WRO Art Center, literaci Marcin Kurek i Piotr Makowski, lekarz, wiceprezes Wojskowej Izby Lekarskiej dr Artur Płachta, Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego.
Gdańsk

Palarnia Kawy (na parterze w budynku naszej redakcji), ul. Tkacka 7/8
niedziela, godz. 16
Kraków

Pauza in Garden, ul. Rajska 12
niedziela, godz. 12-14
Obecność zapowiedzieli m.in. były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, senator PO Bogdan Klich i poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz
Katowice

Kawiarnia Bellmer Cafe, plac Wolności 9
niedziela, godz. 15-17
Łódź

namiot przed redakcją „Gazety Wyborczej”, ul. Sienkiewicza 72
niedziela, godz. 15-17
Bydgoszcz

Plac Wolności (czytać będziemy z balkonu redakcji „Gazety Wyborczej”
niedziela, godz. 12-15
Lublin

Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9
niedziela, godz. 16
Prowadzenie: Paweł Krysiak, redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Lublinie i Małgorzata Bielecka-Hołda, była naczelna. Wykład „Czym jest dla mnie Konstytucja?” wygłosi prof. Wojciech Orłowski, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji UMCS.
Radom

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, ul. Kopernika 1
niedziela, godz. 11
Zielona Góra

Galerii BWA ,al. Niepodległości 19
niedziela, godz. 13-15
Szczecin

Cafe Hormon, ul. Monte Cassino 6
niedziela, godz 15
Udział zapowiedzieli:
Będą z nami aktorzy Teatru Polskiego:Jacek Polaczek i Olga Adamska, regionalna pełnomocniczka Kongresu Kobiet Bogna Czałczyńska, działacz opozycyjny Marek Adamkiewicz oraz Arkadiusz Marchewka,poseł PO.
Olsztyn

Awangarda Bis, Targ Rybny
niedziela, godz. 16-18
Płock

Klub Wyborczej (w siedzibie redakcji „Gazety Wyborczej”), ul. Królewiecka 12E
Częstochowa

„Kwadraty” u zbiegu II Alei i al. Wolności
niedziela, godz. 15
http://wyborcza.pl/7,75248,19256552,cala-polska-czytamy-konstytucje.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Robert Helski

6. Panie Marku

Pomyślałem sobie , iż może się w sprawie Trybunału skończyć na referendum. Aktywność społeczna "na barykadach" może nic nie dać. Łatwiej będzie ja uzyskać przy głosowaniu.
Mankamentem jest brak czasu i zdaje się, że to rozwiązanie także podlega Trybunałowi.

Są rachunki krzywd, których żadna dłoń nie przekreśli

avatar użytkownika Maryla

7. Chciałeś, masz ;) choc uważam to za zły pomysł. Olać ich.

W najbliższą środę przed Sejmem odbędzie się demonstracja. Jej inicjatorzy – warszawski Klub „Gazety Polskiej” oraz Stowarzyszenie Solidarni 2010 – będą domagać się podczas niej dymisji sędziów TK. Jak podkreśliła w rozmowie z portalem niezalezna.pl Ewa Stankiewicz, sędziowie Trybunału „wbrew prawu napisali ustawę w swojej sprawie, w konsekwencji poszerzając swoją władzę, czym przygotowali grunt pod obalenie demokratycznie wybranych władz”.

Demonstracja przed Sejmem odbędzie się pod hasłem „Sowiecki sąd do Sowieckiego Sojuza”. Rozpocznie się o godz. 9.00 w najbliższą środę, 2 grudnia. Organizatorzy zapraszają do wzięcia w niej udziału wszystkich chętnych.

Myśl przewodnia tego spotkania, czyli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego do dymisji za niszczenie fundamentów demokracji, oparta jest na trzech założeniach. Wbrew prawu napisali ustawę w swojej sprawie, w konsekwencji poszerzając swoją władzę, czym przygotowali grunt pod obalenie demokratycznie wybranych władz, a w chwili obecnej zamierzają sądzić we własnej sprawie

– powiedziała nam Ewa Stankiewicz, szefowa Stowarzyszenia Solidarni 2010.

Z kolei Agnieszka Zdanowska, przewodnicząca warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”, odwołała się do formuły niemieckiego prawnika i filozofa Gustawa Radbrucha, która głosi, że jeśli norma prawna w drastyczny sposób łamie podstawowe normy moralne, to nie obowiązuje.

Obserwując nie tylko niektóre z wypowiedzi przedstawicieli sądownictwa, ale też praktykę orzeczniczą sądownictwa powszechnego, trudno nie odnieść wrażenia, iż w ostatnich ośmiu latach szczególnie na aktualności zyskała tzw. formuła Radbrucha, zgodnie z którą norma prawna łamiąca podstawowe gwarancje obywatelskie nie może stanowić prawa, co niezwykle celnie i rzeczowo wyraził ostatnio podczas obrad sejmu pan Kornel Morawiecki wskazując, iż „nad prawem jest dobro Narodu! Prawo, które nie służy narodowi to bezprawie!”. Jakkolwiek teza Radbrucha sformułowana została w związku z Ustawami III Rzeszy, co może się wydawać odwołaniem dalece nieuprawnionym, to niemniej z całą pewnością z ostrożności, przywołującej etiologię najgorszych ustrojów totalitarnych, jest ona konieczna do poddania pewnej szerszej refleksji, właśnie w kontekście obecnych wydarzeń z Trybunałem Konstytucyjnym

– powiedziała nam Agnieszka Zdanowska.

Demonstracja odbędzie się przed Sejmem, start, środa, 2 grudnia, godz. 9.00.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Manifestacja poparcia dla PiS i prezydenta ws. TK

Przed sejmem trwa manifestacja poparcia dla działań Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Uczestnicy będą się także domagać dymisji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Organizatorem akcji jest m.in. Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Członek Solidarnych 2010, Hanna Dobrowolska, mówi, że manifestacja jest wyrazem zaniepokojenia obecną sytuacją związaną z Trybunałem Konstytucyjnym. Prowadzi ona do zablokowania działań podejmowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i obalenia demokratycznie wybranych władz.

– Widzimy, że być może reformy zostaną zablokowane przez autokratycznie wybrany przed wieloma miesiącami – wcale nie w ostatnich dniach – Trybunał Konstytucyjny, który blokuje obecne działania, jakie są przewidywane przez Sejm. My, jako obywatele reprezentujący większość – w tej chwili sejmową, protestujemy przeciwko takiemu zachowaniu Trybunału Konstytucyjnego, który jest zlepkiem praktycznie poplatformerskich zachowań, a nie prawdziwym Trybunałem Konstytucyjnym. Zgromadziliśmy się tutaj, żeby walczyć o wolny wybór brakujących pięciu sędziów do TK. Ten protest będzie trwał, dopóki nie obronimy demokracji. W tej chwili jest ona bardzo poważnie zagrożona w Polsce – podkreśla Hanna Dobrowolska.

Kolejne akcje protestacyjne planowane są jeszcze dziś na godz. 17.30 przy ul. Wiejskiej, a jutro przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego o godz. 8.30. Tego dnia będzie się on zajmował skargą dotyczącą ustawy, na podstawie której w październiku wybrano 5 sędziów TK.

Dziś o godz. 16.00 w Sejmie ma się odbyć ponowny wybór sędziów. Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała wczoraj pięciu kandydatów zgłoszonych przez klub PiS: Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl