Rosja jako junior...?

avatar użytkownika basket

Ocieplenie w stosunkach krajów Azji Środkowej z Chinami.

Nikkei Asian Review
April 20, 2015 7:00 pm JST
Bypassing Russia
--------------------------------------
http://asia.nikkei.com/Politics-Economy/International-Relations/Central-...

Ocieplenie w stosunkach krajów Azji Środkowej z Chinami.
-------------------
Moskwa - kraje Azji Środkowej których stan gospodarki się pogarsza z powodu niższych cen
energii i gospodarczej dekoniunktury Rosji, coraz częściej spoglądają w kierunku Chin w nadziei na wzrost.
Karym Maksymow - prezydent Kazachstanu został nagrodzony z nawiązanie współpracy
gospodarczej z Chinami ocenionej na 23 miliardy USD, podczas swojej wizyty w Pekinie w zeszłym miesiącu.

Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury kolejowej i autostrady, a także przyciągnięcie inwestorów z zagranicy. Chiny stały się ostatnio największym partnerem handlowym Kazachstanu, większym niż Rosja.
Usługi przewozu ładunków koleją bezpośredni między Kazachstanem i Chinami rozpoczęły się w lutym br.

Aby zademonstrować lojalność wobec Pekinu, Kazachstan ogłosił swój zamiar włączenia się do prowadzonej przez Chiny w Azji infrastruktury Banku Inwestycyjnego już w październiku ubiegłego roku - Kirgistan i Azerbejdżan zrobiły to w zeszłym miesiącu. Wszystkie kraje w Azji Środkowej z wyjątkiem Turkmenistanu zobowiązały stać się członkami założycielami AIIB.

Wcześniej Rosja uważała Azję Środkową za swoją strefę wpływów jako kraje, które były członkami Związku Radzieckiego.
Interwencja wojskowa Rosji na Ukrainie i spowolnienie gospodarcze spowodowały, że stały się
one ostrożne w stosunkach z Moskwą.
Niektóre Centralne narody azjatyckie, takie jak Kazachstan i inne coraz bardziej oddalają się od Rosji i zbliżają do Chin, choć zachowują członkostwo w prowadzonej przez Rosję Euroazjatycką Unię Gospodarczą. międzynarodową organizację, która zapewnia wielostronną współpracę między państwami członkowskimi. Uzbekistan ma na celu zmniejszenie eksportu gazu ziemnego do Rosji, i zwiększenie do do Chin, a Tadżykistan zaangażowanie Chin w zainwestowanie 6 mld EUR w kraju.

Celem wzmocnienia więzi z Chinami leży zahamowanie szybko pogarszającej się sytuacji gospodarczej tych krajów.
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego World Economic Outlook opublikowanego w kwietniu oczekuje się wzrost gospodarczy Kazachstanu w 2015 roku wyniesie tylko o 2%, w porównaniu do nieco ponad 4% w roku poprzednim, podczas gdy Azerbejdżanu około 0,6 %. Ubogie w surowce Kirgistan i Tadżykistan również ucierpiały, w wyniku spadku przekazów pieniężnych od emigrantów pracujących w Rosji.

Kraje Azji Środkowej muszą także różnicować wykorzystanie swoich zasobów. Ich nadzieją jest wsparcie swoich gospodarek poprzez ulokowanie się w centrum w inicjatywy Pekinu "Jedwabnego Szlaku", ktory jest popierany przez prezydenta Chin Xi Jinping`a.

Ilham Alijew, prezydent Azerbejdżanu, zatwierdził plany Xi Jinping`a dotyczący inicjatywy Silk Road, i podpisał szereg transakcji w czasie wizyty w Pekinie w maju zeszłego roku.

Azerbejdżan ma stosunkowo silne związki gospodarcze z krajami europejskimi i oczekuje się, że kraj ten przyczyni się do inicjatywy, która ma na celu budowę infrastruktury łączącej Chiny
z Europą.

Podejście krajów Azji Środkowej było również mile widziane w Pekinie, kiedy początkowo proponowano utworzenie banku inwestycyjnego - Szanghajskiej Organizacji Współpracy międzyrządowej, założonej w Szanghaju w 2001 roku przez sześć państw - Chiny, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Jednak propozycja nie została zrealizowana, ponieważ Rosja, która była nieufna wobec rozszerzającego się wpływu Pekinu, nie poparła planu.
Chinom udało się jednak przyciągnąć kraje Azji Środkowej do znacznie większej grupy AIIB.

Co warto zauważyć, że Rosja również zwiększa swoje uzależnienia od Chin, ponieważ kłóci się z Europą i USA w kwestii Ukrainy.
Jeden z europejskich dyplomatów powiedział, że ostatnie zmiany w Azji Środkowej pokazały, że Moskwa została zdegradowana się do młodszego partnera (junior), Pekinu.

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Putin spotka się z delegacją światowych „Starszyzn"

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się z delegacją światowych „Starszyzn" z byłym sekretarzem generalnym ONZ Kofim Annanem na czele - poinformował rzecznik prasowy przywódcy państwa rosyjskiego Dmitrij Pieskow.

Grupa „Starszyzn" została powołana w 2007 roku z inicjatywy Nelsona Mandeli, w jej skład wchodzi 12 niezależnych działaczy o znaczeniu międzynarodowym. Podczas trzydniowej wizyty w Rosji sześciu członków grupy zamierza omówić szereg kwestii polityki zagranicznej, w tym temat Bliskiego Wschodu, walki z terroryzmem i reformy ONZ oraz poznać opinię rozmówców na te i inne sprawy. Będzie to pierwsza wizyta organizacji w Rosji.
Owszem, harmonogram prezydenta zawiera takie spotkanie, poinformujemy o nim dodatkowo" — powiedział Pieskow, odpowiadając dzisiaj na pytania dziennikarzy.

Na czele delegacji stoi były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan. Oprócz niego, w jej skład wchodzi były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari, były szef MSZ Algierii Lakhdar Brahimi, były premier Norwegii Gro Harlem Brundtland oraz byli prezydenci USA i Meksyku Jimmy Carter i Ernesto Zedillo. Na 28 kwietnia delegacja „Starszyzn" ma zaplanowane spotkanie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150427/304708.html#ixzz3YVlzdVRe

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl