Rekonstrukcja bitwy pod Orszą w parku Szymańskiego

avatar użytkownika elig

Muszę powiedzieć, że w Warszawie za rządów HGW nie panuje wyłącznie syf oraz malaria. Przekonałam się o tym, gdy odwiedziła...

Muszę powiedzieć, że w Warszawie za rządów HGW nie panuje wyłącznie syf oraz malaria. Przekonałam się o tym, gdy odwiedziłam dzisiaj /29.06.2014/ park im Edwarda Szymańskiego na warszawskiej Woli. Zwabiła mnie tam bitwa pod Orszą, a właściwie jej rekonstrukcja zapowiedziana: / http://orsza500lat.pl/ /.

Poprzednim razem byłam w tym parku w październiku 2009. W mojej notce "Archeologia nowoczesności" / http://piwnica.tkm.cc/arch/elig3/131614,archeologia-nowoczesnosci.html / opisywałam go wtedy tak:

" Najdziwniejsze jednak, moim zdaniem, konstrukcje znajdują sie w Parku Szymańskiego na Woli. Na podlużnych schodkowych podwyższeniach znajdują się ogromne betonowe lekko nachylone platformy a między nimi sa małe baseniki. Całość robi wrażenie pomniejszonej wersji piramid zbudowanych przez jakąś pradawną indiańską cywilizację. Wydaje mi się, że musiała to kiedyś być sztuczna kaskada /rodzaj fontanny/. Wybudowano to prawdopodobnie w epoce wczesnego Gierka.".

Obecnie, po czterech i pół roku, miejsce to zmieniło się nie do poznania. "Zabytki " z czasów Gierka zostały usunięte, a zamiast nich powstała sztuczna rzeka z kaskadami i fontannami, ozdobiona kolorowymi mostkami i balustradkami. Staw oczyszczono i uporządkowano. Powstalo naprawdę miłe miejsce /patrz - / http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_im._Edwarda_Szyma%C5%84skiego_w_Warszawie //. Jego patronem jest Edward Szymański, lewicowy poeta z PPS, który zginął w Auschwitz w 1943 r. Miał 36 lat.

Przejdźmy jednak do bitwy pod Orszą / http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Orsz%C4%85_(1514) /. W tym roku, 8 września minie jej pięćsetna rocznica. To wielkie starcie wojsk polsko-litewskich z moskiewskimi w 1514 r. jest w Polsce raczej zapomniane, mimo jego znacznych rozmiarów /25 tys. wojsk polsko-litewskich i 40 tys. moskiewskich/ oraz bezapelacyjnego triumfu strony polskiej. Armia moskiewska została rozgromiona, a jej dowództwo dostało się do niewoli. Był to sukces hermana Konstantego Ostrogskiego.

Mimo to u nas wiedzą o nim głównie ci, co mieli okazję oglądać w Muzeum Narodowym słynny obraz "Bitwa pod Orszą" //    / http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Orsz%C4%85_(obraz) / http:// http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Orsz%C4%85_(1514)#mediaviewer/Plik:Krell_Battle_of_Orsha_01.jpg / i / https://www.google.pl/search?q=bitwa+pod+orsz%C4%85+obraz&espv=2&tbm=isc... //. Pamięć o wielkim zwycięstwie zachowali natomiast Litwini i Białorusini. Sejm Litewski ogłosił rok 2014 rokiem Bitwy pod Orszą, a przed 1996 rocznica bitwy była świętem armii białoruskiej / http://www.fronda.pl/blogi/astra/500-lecie-bitwy-pod-orsza-chrzest-polsk... /.

Gdy przed 12:30 pojawiłam sie w parku, ludzi było niewielu. Na skraju wielkiej polany ogrodzonej sznurkiem stały namioty tatarskie i jurta oraz kramy z jedzeniem i piciem. Pogoda się poprawiła, wyszło słońce i zaczęło przybywać widzów. Oceniam, że było ich 150-200. O 12:30 zaczął się pokaz. Wzięło w nim udzial 15 koni, ok 40 osób zarówno pieszych, jak i konnych, dwie armaty, kilka muszkietów.

Fatalne było nagłośnienie. Stałam /a właściwie siedziałam na składanym taborecie/ ok. 20 metrów od "trybuny honorowej" /kilkanaście plastikowych krzesełek/ i słyszałam tylko fragmenty zdań. Mogłam się domyślać, że mówiono o przebiegu bitwy. Na szczęście bylo na co popatrzeć. Walczyli piesi i konni, powiewały sztandary z Orłem i Pogonią, kobiety w strojach z epoki roznosiły wodę i zajmowały się "rannymi". Malowniczo wygladali Tatarzy z wielkim bębnem. Armaty strzelały ślepakami z dużym hukiem.

Niestety pokaz był krótki, trwał tylko nieco ponad pół godziny. Były też pewne braki w sprzęcie. Niektórzy jeźdzcy mieli plastikowe hełmy, które co chwilę spadały im z głów.

W sumie jednak impreza była udana, szczególnie dzieci się cieszyły. Niewątpliwie Urząd Dzielnicy Wola oraz grupy rekonstrukcyjne zrobiły, co w ich mocy. Gdy jednak porównamy 500-ną rocznicę bitwy pod Orszą ze zwykłą, wcale nie okrągłą rocznicą bitwy pod Grunwaldem, to musimy przyznać, że ta pierwsza traktowana jest po macoszemu.

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. @elig

HGW nie miała z tym wydarzeniem nic wspólnego, wystarczy sprawdzić organizatorów i stronę wydarzenia.

http://www.orsza500lat.pl/

Orsza500lat.pl to oficjalna strona organizatora i obchodów 500 rocznicy bitwy pod Orszą - "Orsza 500 lat", w dniach 27-29 czerwca 2014 w Warszawie. Bitwa pod Orszą (1514) - ostatnia bitwa polskiego średniowiecza, pierwsza wielka bitwa polsko- litewskiej husarii.

alt

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl