"Golgota Picnik" w Poznaniu - kto decyduje? Malta Festival - czy to na pewno sztuka? Uderzenie w nas.

avatar użytkownika BezPrzesady

Trzeciego czerwca napisałem materiał o tym przedstawieniu. Rozesłałem prawie wszystkim radnym (kilku nie ma adresów elektronicznych)  prośbę o kontakt i zablokowanie przedstawienia. Bez efektu. Nikt nie przyłączył się do akcji, którą wtedy zapoczątkowałem.

Oto link do materiału:

bezprzesady.com/aktualnosci/malta-festival-czy-to-na-pewno-sztuka-uderzenie-w-rodzine-uderzenie-w-nas

Wkrótce pojawiła się odp. rzecznika miasta:

bezprzesady.com/aktualnosci/malta-festival-o-co-chodzi-uderzenie-w-rodzine-uderzenie-w-nas-cd

Nadal bez reakcji radnych. Teraz, kiedy temat zrobił się naprawdę medialny zaczynają radni pisać swoje protesty. Tak naprawdę jednak w ocenie osoby, która była wczoraj w UM w Poznaniu nie ma to większego znaczenia:

"Ich wpływ to utopia, byłam dziś i widziałam jedyne co mogą to podpisać się pod otwartym listem co zrobili w przeważającej ilości, ale co z tego skoro nie ma to żadnego wpływu na decyzję prezydenta..."

A więc wygląda to li tylko na rodzaj zbijania kapitału społecznego na przyszłość...

Pozostaje tylko i wyłącznie ogólna akcja protestacyjna z przyjazdem osób, i zrobienie wstydu prezydentowi, który wg. powyższych słów bezpośrednio odpowiada za fakt pojawienia się tego przedstawienia na festiwalu. Może być decyzyjny i go usunąć - lecz tego z jakiś powodów nie chce uczynić...?

Napisałem, że problem ten jest ponad podziałami. Kwestia moralności i niszczenie autorytetów moralnych religijnych lub nie - jest po prostu złem. Przeciwstawieniem dobra. Jego negacją. I dlatego wszyscy którzy cenią sobie moralne i etyczne kanony, prawdy, przykazania, powinni się zjednoczyć i nie dopuścić do niszczenia tego pojęcia. A osoba Chrystusa, jest nawet dla ateistów symbolem dobra - chociaż oni mówią w rozmowach ze mną, że był oczywiście człowiekiem.  Jednak podkreślają - że był kwintesencją dobra. I w tym ujęciu wszyscy ceniący sobie uniwersalne pojęcie dobra powinni się zjednoczyć.

Ponad podziałami jakimikolwiek.

 

Piotr Szelągowski

 

1 komentarz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Pan Bez Przesady

Szanowny Panie,



NIE dla "Golgota Picnic" w Poznaniu

avatar użytkownika ŚpiEwka
ŚpiEwka, wt., 10/06/2014 - 19:05



http://blogmedia24.pl/node/67942

W dniu dzisiejszym, na sesji rady miasta Poznania oświadczenie w imieniu grupy 23 radnych wyrażające sprzeciw wobec spektaklu "Golgota Picnic" odczytał Przemysław Alexandrowicz (PiS). Na posiedzeniu obecni byli również mieszkańcy Poznania, również ci związani z Krucjatą Różańcową za Ojczyznę oraz z Poznańskim Związkiem Patriotycznym - Wierni Polsce.

Treść oświadczenia:

"Poznań, 4. czerwca 2014 r.
Radni Miasta Poznania

Szanowny Pan
Michał Merczyński
Dyrektor Festiwalu Malta

Szanowny Panie Dyrektorze!

Ze smutkiem i niepokojem dowiedzieliśmy się o planowanych, w ramach Festiwalu Malta, w dniach 27. i 28. czerwca, przedstawieniach sztuki Rodrigo Garcii Golgota Picnic. Przedstawienie to wzbudziło we Francji i Hiszpanii falę protestów środowisk katolickich, które odczytały treści przedstawiane przez reżysera jako jednoznacznie bluźniercze. Przypominając, że bluźnierstwem nazywamy słowa uwłaczające temu, co jest ogólnie poważane lub co jest przez religię uznane za święte, chcemy wskazać najistotniejszą przyczynę naszego niepokoju.

Dla katolików i chrześcijan wydarzenia na Golgocie są świętością. Śmierć Jezusa, która z ludzkiego punktu widzenia mogła być odbierana jako szokujący spektakl – jest centrum naszego życia. Jest obecna w naszej codziennej modlitwie, gdyż wierzymy, że w owej chwili dokonywały się rzeczy mające wymiar metafizyczny, będące ponad czasem i rzeczywistością. Przede wszystkim jednak, śmierć Jezusa Chrystusa na Golgocie, była i jest dla nas obrazem najwyższej miłości i miłosierdzia. Jednak także dla ludzi, którzy – jak stanowi Konstytucja RP – nie podzielając tej wiary (…) są wdzięczni naszym przodkom (…) za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach – pamięć o tych wydarzeniach zasługuje na ochronę, chociażby przez wzgląd na odczucia współobywateli.

Dodatkową okolicznością – być może niezauważoną przez organizatorów – jest fakt, że w dniach 27. i 28. czerwca będziemy obchodzić dwa katolickie święta: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Pamiętając o tym szczególnym czasie, w którym chcemy dziękować Bogu za Jego miłość – symbolizowaną przez te dwa Serca – musimy stwierdzić, że wystawianie wówczas sztuki, która przedstawia Chrystusa jako źródło zła – jest szczególnie bolesnym dysonansem.

Nie chcemy manifestacji, protestów na ulicach i wzajemnych oskarżeń. Szanujemy odrębne wrażliwości różnych ludzi. Jednak – w imię poszanowania także naszej wrażliwości – stanowczo prosimy o nie naigrawanie się z tego, co dla nas jest święte.
Prosimy o to zwłaszcza przez pamięć o tym, który sam był artystą i do artystów wielokrotnie mówił z wielkim szacunkiem: Nikt nie potrafi zrozumieć lepiej niż wy, artyści, genialni twórcy piękna, czym był ów pathos, z jakim Bóg, u świtu stworzenia, przyglądał się dziełu swoich rąk. Nieskończenie wiele razy odblask tamtego doznania pojawiał się w waszych oczach, artyści wszystkich czasów, gdy zdumieni tajemną mocą dźwięków i słów, kolorów i form, podziwialiście dzieła swego talentu, dostrzegając w nich jakby cień owego misterium stworzenia, w którym Bóg, jedyny Stwórca wszystkich rzeczy, zechciał niejako dać wam udział. Nasz nowy patron mówił także do Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym.

Szanowny Panie Dyrektorze!

Zdajemy sobie sprawę, że krzyż Chrystusa jest obrażany wielokrotnie – także przez ludzkie grzechy – i być może przez te zjawiska, które bulwersując Rodrigo Garcię, skłoniły go do stworzenia spektaklu. Jesteśmy jednak przekonani, że Festiwal Malta – finansowany w znacznej mierze z publicznych pieniędzy – nie powinien obrażać tego, co dla nas oraz dla wielu tysięcy mieszkańców Poznania (a zatem i mecenasów Festiwalu) – jest największą świętością.

Dlatego spokojnie, ale też stanowczo, prosimy Pana o rezygnację z wystawienia tego spektaklu w Poznaniu.

Do wiadomości:
1. Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM
Pan Robert Kaźmierczak
2. Zastępca Prezydenta Miasta Poznania
Pan Dariusz Jaworski
3. Prezydent Miasta Poznania
Pan Ryszard Grobelny
4. Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Pan Marek Woźniak
5. Prezes Zarządu AQUANET S.A.
Pan Paweł Chudziński"

Pozdrawiam

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz