Młoda armia wyklętych. „Upominamy się o Was”

avatar użytkownika Maryla

Młodzi ludzie skrzyknęli się, żeby wymusić na rządzących honorowe upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Żądają, aby uczono o nich w szkołach i promowano jako patronów ulic.

Rozpoczęta właśnie akcja „Upominamy się o Was” to hołd młodych dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia oraz sposób, aby pamięć o nich stała się żywo obecna w przestrzeni publicznej. Organizatorzy, głównie studenci, widzą w nich wzór dla swojego pokolenia przeżywającego kryzys tożsamości.

Stawiają sobie jasne cele: zwiększyć wiedzę rówieśników o bohaterach oraz wpłynąć na większe zaangażowanie władz w przywracaniu pamięci o ludziach, którzy przez komunistów zostali skazani na zapomnienie. Sebastian Kaleta, koordynator przedsięwzięcia i prezes Stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”, zapowiada organizację kilkudziesięciu spotkań edukacyjnych na terenie całego kraju, które mają się odbyć w okolicach 1 marca, kiedy to obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ważny element to działania, które zmobilizują władze różnych szczebli do uczestnictwa w tych uroczystościach. Manifest w tej sprawie ma trafić m.in. do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także do samorządów.

Akcja będzie prowadzona na kilku polach. Pierwsze z nich to media społecznościowe, za pośrednictwem których prezentowane będą sylwetki żołnierzy wyklętych oraz przekazywane wszelkie informacje. W specjalnym apelu młodzi zwrócili się już do władz o „przywrócenie do zbiorowej pamięci bohaterskich żołnierzy wyklętych, walczących w niepodległościowym powstaniu antykomunistycznym w latach 1944-1963”.

Nie ma wątpliwości, że przyjęcie przez tysiące młodych jako swoich bohaterów postaci takich jak mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta Siedzikówna „Inka” czy płk Witold Pilecki wywołało ogromne zainteresowanie książkami historycznymi, miejscami pamięci i faktem, że ich historia była zakłamywana. Nie udało się tego przełamać również w ciągu 20 lat istnienia III Rzeczypospolitej. Ten klimat zmieniła decyzja Sejmu sprzed trzech lat o ustanowieniu dnia pamięci.

Koalicja organizacji młodzieżowych apeluje o uczestniczenie w obchodach oficjalnych oraz społecznych każdego 1 marca, przypominanie lokalnych bohaterów, budowę pomników. Żąda także nadania ulicom i szkołom imion bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963. Młodzi domagają się zarazem ostatecznego zniesienia nazw ulic, którym patronują komunistyczni oprawcy. Chcą również powstania Narodowego Muzeum Żołnierzy Wyklętych na wzór Muzeum Powstania Warszawskiego. W warstwie edukacyjnej proponują wprowadzenie do podstawy programowej nauczania historii wszystkich szczebli edukacji zagadnień związanych z antykomunistycznym podziemiem. Tymczasem wiadomo, że niedawno podstawa programowa została przez MEN zmieniona i na poziomie szkół średnich nauka historii najnowszej jest nieobowiązkowa, a jeśli już jest, to skonstruowana bardzo powierzchownie i hasłowo. Protesty w tej kwestii odbijały się od kolejnych ministrów jak od ściany.

Inicjatorzy akcji „Upominamy się o Was” są jednak optymistami.

Młodzi chcą sprowokować narodowe poruszenie w kwestii upamiętniania żołnierzy antykomunistycznego podziemia. – Udało się uzyskać od przedstawicieli władz Warszawy wstępną deklarację o budowie pomnika płk. Pileckiego w stolicy. Chcemy również rozwinąć społeczny lobbing, który trafi do ministerstwa edukacji – wyjaśnia Sebastian Kaleta.

W specjalnym apelu organizatorzy akcji „Upominamy się o Was” przyznają, że pamięć o żołnierzach drugiej konspiracji i uczestnikach antykomunistycznego powstania powojennego próbowano wymazać. „Dla nas, młodych, którzy stosunkowo niedawno ukończyli kursy historii na poziomie szkół średnich, niepojęte jest, że na kartach podręczników wolnej od komunistycznej propagandy Polski brak jest treści dotyczącej Żołnierzy Wyklętych. Pokazuje to, że kaci, którzy skazali walczących o niepodległą Polskę na wieczną niepamięć, w 25 lat po obaleniu komunizmu dalej tryumfują. Oprawcy Żołnierzy Wyklętych cieszyć się mogą pomnikami w wielu miastach Polski, ulice noszą ich imiona” – podkreślają.

Zdarza się, jak np. w Warszawie, że pomnik upamiętniający Armię Czerwoną stoi pośród budynków, w których niegdyś okrutnymi torturami dławiono wolę walki i pozbawiano człowieczeństwa bohaterów. „A powinni oni być wzorem dla powojennej młodzieży” – podkreślają przedstawiciele takich stowarzyszeń i organizacji młodzieżowych, jak Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, Fundacja Sapere Aude, Patriotyczne Podlasie, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL czy Stowarzyszenie KoLiber.

Jednym z tematów, jakie poruszają inicjatorzy akcji, jest zaangażowanie państwa w prowadzenie badań ekshumacyjnych, po to by naszym bohaterom przywrócić nie tylko pamięć, ale zapewnić godny pochówek. Młodzi zwracają uwagę, że sfinansowanie badań nad poszukiwaniem szczątków pochowanych w zbiorowych mogiłach brutalnie zamordowanych przez komunistyczny aparat wojskowy żołnierzy wyklętych to priorytet. „Sytuacja, w której instytucje zajmujące się ekshumacjami i identyfikacją bohaterów muszą finansowanie swej działalności opierać na darowiznach, budzi nasze wielkie zaniepokojenie. To państwo polskie w pierwszej kolejności winno w ten sposób upomnieć się o swoich bohaterów” – podkreślają. Chcą też organizacji państwowego pochówku żołnierzy wyklętych zidentyfikowanych podczas badań, wśród nich dowódców ekshumowanych w kwaterze „Ł” (tzw. Łączka) na wojskowych Powązkach z odpowiednimi honorami.

„Uważamy, że tylko tak szerokie i wielopłaszczyznowe działania władz wszelkich szczebli przy wsparciu mediów i organizacji pozarządowych pozwolą spłacić nam honorowy dług, jaki Polska i Polacy ceniący demokrację mają wobec Żołnierzy Wyklętych” – czytamy w apelu. Młodzi mają świadomość, że po kilkudziesięciu latach od mordów sądowych praktycznie niemożliwe jest pociągnięcie do faktycznej odpowiedzialności sprawców tych zbrodni, dlatego przynajmniej poprzez symboliczne działania trzeba nadać bohaterom odpowiedni do zasług status w polskiej historii.

Maciej Walaszczyk

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/67833,mloda-armia-wykletych.html

Etykietowanie:

64 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Stowarzyszenie ODRA - NIEMEN

Stowarzyszenie ODRA - NIEMEN Wrocław
1 Marca 2014 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Zaproszenie od naszych Przyjaciół z Wrocławia<br />
Stowarzyszenie ODRA - NIEMEN<br />
1 Marca 2014 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.



Nasi
drodzy czytelnicy oto plakat i pełne informacje związane z Obchodami II
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czytajcie i przekazujecie
informacje Waszym znajomym!





W
niedzielę 23 lutego w Łobżenicy rozpoczęliśmy II Pilskie dni Żołnierzy
Wyklętych od wykładu : ks. dr Jarosława Wąsowicza SDB
(ASIP) – "W
duchowej szkole św. Jana Bosko.
Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna „Inka”
(1928-1947)" . Przyszło kilkadziesiąt osób.Ksiądz Jarosław Wąsowicz
wygłosił piękny i wzrusząjacy wykład, bowiem los Inki jest głęboko
poruszający.Przed nami kolejne wydarzenia II Pilskich dni Żołnierzy
Wyklętych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Krychu, Koral, Krzych, Carlos - Dzieci tej ziemi (prod. Hirass)

„Polsce nie ofiaruję niczego…”
http://www.naszdziennik.pl/wpis/722,polsce-nie-ofiaruje-niczego.html
Najnowsze sondaże pokazują, że aż 41% badanych Polaków mówi, iż dla obecnej Polski nie poświęciłoby NICZEGO. To oznacza, że niemal co drugi Polak żadnej ofiary, żadnego najmniejszego wyrzeczenia dla swej Ojczyzny nie chce ponosić. Tzn., że odmawia także poświęcenia nawet jakiegokolwiek czasu w sprawie dla Polski ważnej. Ilość Polaków odmawiających czegokolwiek Polsce odpowiada mniej więcej ilości Polaków odmawiających udziału w wyborach, ale odmowa Polsce, swej Ojczyźnie „wszystkiego”, jakiejkolwiek ofiary, jest jeszcze bardziej dramatyczna niż nieuczestniczenie w wyborach. Oznacza bowiem zerwanie więzi duchowej i emocjonalnej ze swym państwem, z rodzinnym krajem. Oznacza, że lewackim władcom PRL-bis udało się przez ostatnie ćwierć wieku skutecznie wykorzenić nas, zniechęcić, przygnębić, udało się odebrać nam poczucie narodowej przynależności, tożsamości, poczucie dumy i radości. Odbierano kolejno młodzieży lekcje historii i ograniczano ilość lekcji języka polskiego. Ośmieszano bohaterów i sukcesy Polaków. Lewackie po-PRL-owskie rządy ostatniego ćwierćwiecza zawłaszczyły Polskę materialnie i duchowo. Wielu z nas zgnębiły. Pokomunistyczno-liberalne rządy, które większość z nas wybierała, prowadziły i prowadzą politykę pełną kompleksów wobec sąsiadów i innych państw. Lewackie rządy III RP, czyli PRL-bis nie dbają o swych obywateli, nie liczą się z nimi ani z ich opiniami. W 2013 r. ruszyła więc kolejna fala ucieczek (ok. 500 tys.) młodych ludzi z Polski, którzy we wszystkich badaniach mówią, iż nie mając w Polsce szansy na pracę, mieszkanie, założenie rodziny ani uczciwą karierę zawodową, muszą z Polski uciekać. I to z najbardziej podstawowych powodów bytowych. Degradacja materialna i duchowa polskiego społeczeństwa, która dokonuje się w działaniach (czyżby celowych?) wymierzonych przeciwko Państwu Polskiemu i polskiemu społeczeństwu, która wydaje się nawet, iż posiada cechy zdrady Ojczyzny, jest miarą i owocem dalszego ciągu trwania rządów postkomunistów, których my Polacy nie jesteśmy w stanie odsunąć od władzy. A chociaż TO jedno jesteśmy jednak Polsce winni.

prof. dr hab. Krystyna Pawłowicz

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. 1 marca 2014 12:00

  Zapraszamy na niepowtarzalne wydarzenie które już 1 marca 2014 roku odbędzie się w warszawskim Parku Skaryszewskim.

BIEG LUDZI HONORU TROPEM WILCZYM
- www.tropemwilczym.pl

Uczestnicy rywalizacji na dystansach 5 i 10 km będą w sportowy sposób świętować Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Impreza będzie miała unikalną, wojskową oprawę, a dla kibiców przygotowano specjalną grę edukacyjną. Na trasie spodziewamy się czołowych polskich długodystansowców. Bieg Tropem Wilczym to idealny początek wiosennego sezonu biegowego!

Każdy uczestnik biegowej rywalizacji otrzyma w pakiecie startowym między innymi koszulkę z wybranym przez siebie wizerunkiem bohatera walki zbrojnej o niepodległość Polski z lat 40-tych i 50-tych XX wieku. To tylko siedmiu z niezliczonej rzeszy żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, o których przez lata było cicho w naszej historii.

Opłata rejestracyjna to jedyne 40 zł, a współorganizator imprezy – agencja Running Consulting gwarantuje profesjonalny przebieg zawodów i szybką trasę, stworzoną do walki o dobre rezultaty.

Rejestracja do biegu i płatność odbywa się na stronie www.tropemwilczym.pl w Dziale Zapisz się. Przypominamy, że w imprezie obowiązuje limit 350 zapisanych na 5 km i 650 na dystansie 10 km. Dlatego warto zarejestrować się i uiścić opłatę startową jak najszybciej… Jeśli będą jeszcze miejsca, do Biegu Tropem Wilczym będzie można zapisać się osobiście w dniach 27-28 lutego w siedzibie fundacji Wolność i Demokracja przy Al. Ujazdowskich 37 lok. 2 (ewentualnie w dniu zawodów w Parku Skaryszewskim). Tam też odbywa się weryfikacja zarejestrowanych Uczestników i osobisty odbiór pakietów startowych.

Spotykamy się późnym rankiem, w sobotę 1 marca w stołecznym Parku Skaryszewskim. Dla biegaczy mamy do wyboru dwa atestowane dystanse 5 km oraz 10 km. Na trasie dopingować Was będą kibice oraz mocna, rytmiczna muzyka. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, będziecie mieli świetną okazję na bicie swoich rekordów życiowych. Liczy się jednak przede wszystkim uczestnictwo i aktywne świętowanie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczestnicy, ale przede wszystkim kibice, będą mogli wziąć udział w bezpłatnej zabawie edukacyjnej, która 1 marca zamieni Park Skaryszewski w konspiracyjne pole gry. Czekają na Was również inscenizacje historyczne, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz ciepły posiłek.

https://www.facebook.com/events/720790534621374/?previousaction=join&ref...

Każdy
zarejestrowany uczestnik zawodów otrzyma w pakiecie startowym
pamiątkową koszulkę i inne gadżety. Odbierając ją w Biurze Zawodów
będziecie mogli zdecydować, który z bohaterów walk antykomunistycznego
podziemia znajdzie się na jej froncie.


Będą to: Hieronim Dekutowski ps. Zapora, Anatol Radziwonik ps. Olech,
Danuta Siedzikówna ps. Inka, Józef Kuraś ps. Ogień, Jan Borysewicz ps.
Krysia, Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka oraz Władysław Łukasik ps.
Młot. Jeśli macie swojego ulubionego bohatera z tej siódemki, warto
zjawić się 27 i 28 lutego w Biurze Zawodów przy Al. Ujazdowskich 37 lok.
2 (godz. 10.00-19.00), bo liczba koszulek z danym wizerunkiem jest
ograniczona.

Ich życiorysy możecie poznać w naszym Dziale Historia na stronie www.tropemwilczym.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zobacz znakomity kl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

5. Zolnierze Wykleci

RULEZ!

avatar użytkownika Maryla

6. Zjednoczony Ursynów 28

28 lutego i 1 marca na koncertach organizowanych z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zagramy po raz pierwszy na żywo...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. ONR Brygada Lubelska


Zdjęcie użytkownika ONR Brygada Lubelska.




Coraz mocniej pamiętamy o "Żołnierzach Wyklętych".
Tylko Instytut Pamięci Narodowej przygotował około 100 wydarzeń,
związanych z upamiętnieniem żołnierzy antykomunistycznego podziemia
niepodległościowego. Uroczystości odbywają się w całym kraju już od
dziś, a główne obchody już po raz 4. odbędą się 1. marca w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". .

Dyrektor Biura Edukacji IPN,
doktor Andrzej Zawistowski wyjaśnia, że Instytut organizuje w całej
Polsce najróżniejsze wydarzenia poświęcone upamiętnieniu walczących z
komunistami bohaterów. Każdy kto chce oddać hołd "Żołnierzom Wyklętym"
może wziąć udział w nabożeństwach, składać kwiaty przed pomnikami czy
odwiedzić przygotowane wystawy. Zarazem wyjaśnia doktor Zawistowski, IPN
zaprasza do między innymi wzięcia udziału w warszawskim biegu "Wilczym
tropem", w rowerowej masie krytycznej w Warszawie i Bydgoszczy. IPN
przygotował również wielki koncert
wieczorem 1. marca w klubie Palladium. Wystąpi tam Dariusz Malejonek z
zespołem Maleo Reggae Rockers w projekcie "Panny Wyklęte".Dokładny plan
wydarzeń przygotowanych przez IPN można znaleźć na stronie www.pamiec.pl

Doktor Zawistowski przypomina, że "Żołnierze Wyklęci" to ludzie, którzy po 1944 roku nie zgadzali się na sowiecką okupację Polski.
Podjęli walkę, bo nie wierzyli, że 1945 rok to koniec walki, czekali na
pomoc i wsparcie zachodu wierząc, że Polska będzie wolna i niezależna.

Doktor Zawistowski przypomina, że żołnierze podziemia byli za swoją
postawę przez sowietów bezwzględnie mordowani. Najlepszym przykładem
może być postać dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zastępcy Komendanta
Głównego AK, generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim "Nil".
Komuniści, przypomina dyrektor Biura Edukacji Instytutu zamordowali tego
człowieka mimo, że nie chciał on już dłużej walczyć i ujawnił się. Mimo
tego został skazany na śmierć a ten wyrok zdaniem, doktora Zawistowskiego , był też wyrokiem na całą Armię Krajową.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Kwesta na ekshumację i

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Inicjatywa Obywatelska- Park

Inicjatywa Obywatelska- Park im. Żołnierzy Niezłomnych w Toruniu. udostępnił(a) zdjęcie użytkownika Fundacja Niezłomni.
Zgłosiła się do nas najmłodsza Wolontariuszka, wraz z Mamą będzie kwestowała w Gdańsku !
Najmłodsza wolontariuszka Kwesty na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych.

Zgłosiła się do nas najmłodsza Wolontariuszka, wraz z Mamą będzie kwestowała w Gdańsku ! :)<br />
Na zdjęciu, składa kwiatki na symbolicznym grobie Żołnierzy Wyklętych naprędce usypanym z kamieni na powązkowskiej "Łączce".<br />
Zgłoś się, tylko od Ciebie zależy pomoc Żołnierzom Wyklętym!<br />
<a href=biuro@fundacjaniezlomni.pl
886-886-440" height="373" width="280">


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika guantanamera

10. Ci młodzi idą jak burza...

Już tak niedługo 1 marca... Dzień Wdzięczności i Pamięci...
W całej Polsce będziemy wyrażać Wdzięczność Tym, którzy dla nas walczyli i Tym którz Pamięć o NICH przywrócili...
Dzień pełen dobrych uczuć - dla Nich i Ojczyzny...
Dziękujemy ...

avatar użytkownika Maryla

11. idą jak burza...nikt Ich nie zatrzyma

Zespół Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniaj Górze

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12.   Dzień Żołnierzy Wyklętych w


Zdjęcie użytkownika Mateusz Malewicz.


1 marca 2014r. (sobota)
obchodzone będzie Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji
Kongres Nowej Prawicy organizuje uroczystość. Chcemy uczcić Bohaterów
którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny z komunizmem w latach
1944 - 1963 oddając swoje życie Polsce.

Uroczystość rozpoczynamy o 13:00 na placu Słowiańskim.


Podczas uroczystości będą zbierane pieniądze na prace ekshumacyjno -
identyfikacyjne Żołnierzy Wyklętych organizowanej przez Fundacje
Niezłomni.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Podziemna Armia POWRACA 1 MARCA 2014 WARSZAWA

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 2014

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Podczas obchodów dni Pamięci

Podczas obchodów dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce 1- 3 marca, odbędzie się kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych na rzecz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Dzięki zebranym funduszom, będą możliwe dalsze badania nad ekshumacją i identyfikacją Bohaterów podziemia niepodległościowego. Tysiące szczątków żołnierzy AK, NSZ, WiN -u i innych nadal spoczywają w bezimiennych grobach. Szukaj wolontariuszy na ulicach naszego miasta, wspomóż ważny cel

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Warszawa

 Żołnierze Wyklęci w naszej pamięci.
28
lutego o godz. 13.30 pragniemy zaprosić Was do Auli I budynku "C"
Szkoły Głównej Handlowej na bardzo interesującą dyskusję z zaproszonymi
gośćmi. Po spotkaniu odbędzie się projekcja spektaklu telewizji "Inka
1946. Ja jedna zginę", który w obrazowy sposób przedstawi tragiczną
historię Żołnierzy Wyklętych.




LUBLIN

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Warto zebrać w jednym miejscu

Warto zebrać w jednym miejscu wszelkie materiały promujące uroczystości i wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W roku 2013 zebraliśmy niemal 200 grafik, plakatów, ulotek promujących wydarzenia związane z 1 marca 2013.
W 2014 roku powinno być znacznie więcej materiałów.



Powoli zbieramy w jednej galerii plakaty i grafiki związane z 1.03.2014

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151988855473237.1073741832.288081498236


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Szycie biało-czerwonych opasek na Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklęt

1 marca 2014 r. (sobota) w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przejdzie ulicami Szczecina, organizowany kilka lat z rzędu - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia uczcimy Bohaterów, którzy nie złożyli broni i w latach 1944 - 1963 walczyli z sowieckim i rodzimym, komunistycznym okupantem. Za walkę często płacili najwyższą cenę - cenę swojego życia. Pamiętamy o żołnierzach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Marsz przejdzie w hołdzie dla Nich.

Spotykamy się o godz. 18:00 na Placu Grunwaldzkim, gdzie odbędzie się m.in. Apel Poległych, następnie przejdziemy ulicami Szczecina do Katedry Św. Jakuba na uroczystą Mszę Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. KAŻDY UCZESTNIK MARSZU OTRZYMA BIAŁO - CZERWONĄ OPASKĘ Z ORŁEM.

Organizatorzy Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Porozumienie Środowisk Patriotycznych oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie.

Patronat: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Marsz Pamięci Żołnierzy

Z
dniem - 10 lutego br., ustalono wspólne obchody święta Żołnierzy
Wyklętych w Bielsku-Białej. Wszystkie organizacje i stowarzyszenia
związane są niniejszym wydarzeniem, a patronat nad marszem sprawuje
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Spotykamy się o
godzinie 17:00 na Placu Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Zapraszamy
również na Mszę Świętą, która odbędzie się o godzinie 18:30 w kościele
Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Traugutta 13.

Prosimy o zabieranie wyłącznie narodowych flag, nie epatowanie organizacyjnymi symbolami, a także o zabranie zniczy.

Serdecznie zapraszamy!



Szczecin







Kraków




Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Warszawa.

Warszawa.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyk

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Na stronie http://ndzw.pl będą gromadzone informacje na temat obchodów święta "Żołnierzy Wyklętych". Kiedyś wyklęci, dziś Niezłomni !


Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Marcin WikłoBrawo młodzi

Marcin Wikło
Brawo młodzi płoccy patrioci z SP nr 23! Wszystkie dzieci w koszulkach z "Inką". Może Gazeta Wyborcza to zrelacjonuje?


Idzie nowe pokolenie, które w sercu niesie miłość do Polski i szacunek do naszych bohaterów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Ewa Szakalicka Koncert "W

Koncert "W imie Niepodleglej - piosenki Żołnierzy Niezłomnych"
28 lutego 2014 roku Garwolin
1 marca 2014 Jarmark Wnet (dawna Wytwórnia Wódek Koneser)
ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa
Program

Na koncert "W imie Niepodleglej - piosenki Żołnierzy Niezłomnych"
składają się piosenki napisane przez żołnierzy polskiego podziemia
niepodległościowego w latach 1944-53 walczącego z NKWD i komunistycznym
aparatem bezpieczeństwa PRL. Zostaną wykorzystane fragmenty filmu
dokumentalnego "Wyrok śmierci" reżyseria Ewa Szakalicka, zdjęcia Paweł
Pierzchanowski i archiwalne fotografie żołnierzy niezłomnych.

Wykonanie Teatr Muzyczny Od Czapy z towarzyszeniem zespołu w składzie:
Darek Budkiewicz (DE PRESS) gitara basowa, Piotr Bajus gitara, Julian
Czaporowski fortepian, Mateusz Paziewski perkusja. Przygotowanie wokalne
zespołu: Lidia Pospieszalska. Reżyseria spektaklu: Ilona Kucińska.
Wprowadzenie: Ewa Szakalicka, filmowiec.
Repertuar
Utwory z płyty Myśmy Rebelianci DE PRESS:
Piosenki ludzi bez domu
Myśmy rebelianci
Wicher od Turbacza
Przełamać los
Bij bolszewika
Szesnastka
Niech się pani pomodli
Wilki

Oryginalne piosenki partyzanckie 3. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej
Okręgu Wilno "Szczerbca" i 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej Okręgu
Nowogródek.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. prototypy puszek kwestarskich!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Zaproszenie na obchody 1 Marca we Wrocławiu -

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Oświadczenie Zarządu Głównego

Oświadczenie Zarządu Głównego ZŻNSZ w sprawie nazewnictwa "Żołnierzy Wyklętych"




W sobotę 1.02.2014 r. obradował Zarząd Główny i Rada Naczelna Związku Żołnierzy NSZ.

Na posiedzeniu omówiliśmy przygotowania do obchodów Narodowego Dnia
Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2014 roku. Poruszyliśmy kwestię
nazewnictwa żołnierzy powstania antykomunistycznego. Zarząd Główny
uchwalił następujące oświadczenie:

 

"Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, obradując w przededniu
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wyraża stanowisko, iż miano
"Żołnierze Wyklęci" dobrze odpowiada istocie walki podziemia
niepodległościowego lat 1944-63.

 

Nazwa "żołnierzy wyklętych" jest mocno osadzona w historiografii,
sztuce współczesnej i przekazie medialnym. Poprzez "żołnierzy
wyklętych" rozumiemy żołnierzy formacji patriotycznych,
niepodległościowych, narodowych i antykomunistycznych, którzy za walkę o
Polskę bez sowietów byli wyklinani i wyklęci przez oficjalną
propagandę komunistyczną. Dla zrozumienia tego aspektu polskiej
historii nazwę "Żołnierze Wyklęci", ujętą także w uchwale Sejmu RP,
należy zachować.

 

Każda inna nazwa może być używana uzupełniająco, ale nie wyraża tej
samej treści, co "Żołnierze Wyklęci". Apel o zachowanie i propagowanie
utrwalonego już określenia jest rdzeniem stanowiska zajętego przez
kombatantów, weteranów i "żołnierzy wyklętych" z Narodowych Sił
Zbrojnych obecnych na posiedzeniu Zarządu Głównego i Rady Naczelnej
Związku Żołnierzy NSZ."

 

Warszawa, 1.02.2014 r.

 


 

Walne Zebranie Delegatów Związku Żołnierzy NSZ poparło oświadczenie Zarządu Głównego

W dniu 15.02.2014 roku w Warszawie odbyło się nadzwyczajne Walne
Zebranie Delegatów Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W jego
trakcie delegaci z całej Polski jednogłośnie w głosowaniu poparli
oświadczenie Zarządu Głównego w sprawie utrzymania prawidłowego
nazewnictwa "Żołnierze Wyklęci". Delegatami byli sami zainteresowani - Żołnierze Wyklęci z Narodowych Sił Zbrojnych, którzy byli wyklinani przez komunistów przez ponad pół wieku.

 

Delegaci w dyskusji doszli do przekonania, że żołnierzami
"niezłomnymi" można nazwać żołnierzy każdej formacji i każdego państwa w
historii. Nazwa "niezłomni" jest zbyt wieloznaczna i niekonkretna.
Natomiast nazwa "Żołnierze Wyklęci" jednoznacznie kojarzy się latami
1944-1963, kojarzona jest jednoznacznie z walką z komunistami i wskazuje
winnych mordów żołnierzy Wojska Polskiego, walczących o niepodległość
Polski po zakończeniu II wojny światowej
.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Żołnierze Wyklęci 2014. Zaproszenie na manifestację do Krakowa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Koncerty, wykłady,

Koncerty, wykłady, marsze...

Zbliża
się Narodowy Dzien Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym regionie
samorządy tradycyjnie nie będą organizować żadnych uroczystości. Na
szczęście są ludzie, którzy pamiętają o Niezłomnych Bohaterach z czasów
okupacji sowieckiej. Przedstawiamy harmonogram imprez w naszym regionie.
Być może pojawią sie kolejne inicjatywy. Zapraszamy do udziału!

 

 

 

 

Program

II Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych

23 lutego - 2 marca 2014 r.

 

23 lutego 2014 r., niedziela

Łobżenica, ul. Warszawska 19, godz. 17.00

wykład: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB (ASIP) – W duchowej szkole św. Jana

Bosko. Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna „Inka” (1928-

1947).

24 lutego 2014 r., poniedziałek

Piła, aula Szkół Salezjańskich przy ul. Dembowskiego 4, godz. 8.45

uroczysty apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Piła, aula Szkół Salezjańskich przy ul. Dembowskiego 4, godz. 19.00

Koncert Tadeusza Polkowskiego „Tadka” o Żołnierzach Wyklętych w ramach

trasy koncertowej Burza 2014.

 

25 lutego 2014 r., wtorek

Piła, aula Szkół Salezjańskich w Pile ul. Dembowskiego 4 , godz.10.50

wykład: dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) – „Wierni Polsce aż po grób. Historia

Żołnierzy Wyklętych.”

Piła, parafia Świętej Rodziny, sala św. Jana Bosko, godz. 19.00

Wykład połączony z projekcją filmu dokumentalnego: dr Rafał Sierchuła (IPN

Poznań) – „Wierni Polsce aż po grób. Historia Żołnierzy Wyklętych.”

26 lutego 2014 r., środa

Wysoka, sala OSP, g.17.00

Wykład połączony z projekcją filmu dokumentalnego: dr Rafał Sierchuła

(IPN Poznań) – „Wierni Polsce aż po grób. Historia Żołnierzy Wyklętych.”

Piła, aula Wyższej Szkoły Biznesu, ul. Sikorskiego 9, godz. 19.00

Projekcja filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych „Historia „Roja”,

czyli w ziemi lepiej słychać” (ostatni pokaz w kraju) oraz prezentacja książki

Z otchłani” Tadeusza Płużańskiego

Złotów, sala Kina Złotowskiego (CAS), al. Piasta 26, godz. 19.00

Koncert Tadeusza Polkowskiego „Tadka” o Żołnierzach Wyklętych w

ramach trasy koncertowej Burza 2014.

27 lutego 2014 r., czwartek

Złotów, sala Kina Złotowskiego (CAS), al. Piasta 26, godz. 18.00

Projekcja filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych „Historia „Roja”, czyli w

ziemi lepiej słychać” oraz prezentacja książki „Z otchłani” Tadeusza Płużańskiego

Piła, parafia Świętej Rodziny, sala św. Jana Bosko, godz. 19.00

Prezentacja filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej o Żołnierzach

Wyklętych.

28 lutego 2014 r., piątek

Trzcianka, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, godz. 17.00

wykład ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB (ASIP)- „Żołnierze Wyklęci”

Piła, parafia Świętej Rodziny, sala św. Jana Bosko, godz. 19.00

Oficjalna prezentacja pierwszego zeszytu serii: „Jeszcze się Polska o nas upomni…

Pilskie Dni Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie z autorami szkiców biograficznych

żołnierzy zamieszczonych w publikacji.

 

1 marca 2014 r., sobota

kościół Świętej Rodziny w Pile

godz. 18.00

Msza św. w intencji Ojczyzny

godz. 19.00

Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Trasa: Kościół Świętej Rodziny, ul. Jana Kilińskiego, ul. Bohaterów Stalingradu,

ul. Stefana Okrzei do muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym.

Zapraszamy do udziału z flagami narodowymi, zniczami i pochodniami.

Organizacje i szkoły, które będą brały udział w Marszu proszone są

o przysłanie pocztów sztandarowych.

Krajenka, kościół św. Anny (ul. Szkolna), godz. 16.00

msza święta w intencji: zamordowanych, poległych i zmarłych Żołnierzy

Wyklętych. Po zakończeniu Eucharystii wyjazd indywidualnymi środkami

transportu na Marsz Pamięci do Piły.

2 marca 2014 r., niedziela

Krajenka, sala Krajeńskiego Ośrodka Kultury w Krajence, godz.15.00,

wykład dra Jana Miłosza (UAM Poznań) –„Żołnierze Wyklęci w Północnej

Wielkopolsce”.

Jastrowie, sala Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Woj. Pol. 11, godz.17.00

wykład ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB (ASIP) – W duchowej szkole św.

Jana Bosko. Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna „Inka”

(1928-1947).

 

Podczas wszystkich spotkań będzie rozprowadzana literatura o Żołnierzach Wyklętych,

książki prelegentów, płyty występujących artystów, flagi narodowe i repliki flag

Powstania Wielkopolskiego. Dochód przeznaczony będzie na pokrycie kosztów organizacyjnych.


Utwór dedykowany Ppor. "Żelaznemu" (Zdzisław Badocha) , 5 Brygadzie Wileńskiej oraz Wszystkim poległym bojownikom w walce o Niepodległość Rzeczpospolitej z komunistycznym aparatem terroru. Żołnierze Wyklęci , Zolnierze Wykleci (Armia Krajowa)
Tekst/Rap - CoNe
Koloryzacja zdjęć - CoNe

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Warszawa1920

28. OJCZYZNA PAMIĘTA!

Drodzy,

Gdy Śp. Prezydent RP Prof. Lech Kaczyński i Śp. Prezes IPN Janusz Kurtyka inicjowali wprowadzenie do porządku polskich świąt państwowych Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chyba nikt się nie spodziewał, że będzie to jedno z najważniejszych dokonań po 1989 r. Decyzji równie twórczych, w sensie kreowania narodowej pracy, było w tym czasie niewiele. To miara geniuszu tych Mężów Stanu.

Wartością chyba największą spośród niesionych Świętem Niezłomnych, czymś co wydaje się, że w ogóle przejdzie do historii budowy polskiej tradycji wspólnotowej, jest nieprawdopodobnie szerokie i równie autentyczne włączenie się olbrzymiej ilości społeczności w Polsce w godne upamiętnianie naszych Bohaterów. A tego nie da się już odwrócić, ani zakrzyczeć. I jest to wielki tryumf Tych, Którzy Wierzyli, Że Polacy Mogą Żyć Inaczej.

Do zobaczenia w Polsce 1 Marca!

Pozdrawiam,

Warszawa1920


Warszawa1920

avatar użytkownika Maryla

29. Warszawa1920

młodzi identyfikują się z Wyklętymi. Nie trzeba ICH ZACHĘCAĆ, TO INICJATYWY ODDOLNE.

A tak to się zaczęło

1 marca 2011 po raz pierwszy w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Wywieś flagę
W 2009 r. projekt ustawy wprowadzającej nowe święto państwowe zgłosił
prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci dopiero po apelu fundacji
"Polska się upomni" 3 lutego parlament ją przyjął. Przed 60 laty 1
marca 1951 r. w warszawskim więzieniu mokotowskim po  sfingowanym
procesie politycznym rozstrzelano siedmiu członków IV Zarządu Głównego
Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, podziemnej organizacji
niepodległościowej powstałej w 1945 r.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Pomorscy Narodowcy zapraszają

Pomorscy Narodowcy zapraszają na dwa wydarzenia, które swoim patronatem
obejmuje Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Oba wydarzenia odbędą się w
Gdyni.

W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie otwarte z
historykiem Leszkiem Żebrowskim. Członek Rady Historycznej ZŻ NSZ będzie
opowiadał o formacjach narodowców w podziemiu antykomunistycznym.
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/218483441687466


W sobotę 1 marca ulicami Gdyni przejdzie III Marsz Pamięci Żołnierzy
Wyklętych. Tego wydarzenia nie trzeba dodatkowo przedstawiać. 1 marca
cała Polska przypomina o Wyklętych, robią to również narodowcy i kibice w
Gdyni.

https://www.facebook.com/events/820859781263596

Zapraszam wszystkich serdecznie !


· ·

--------------------



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. Ostatni Żołnierze II

Ostatni Żołnierze II Rzeczpospolitej - Żołnierze Wyklęci (zdjęcia w kolorze)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. z forum Legii

Koszulki Wyklęci 2014

Pomału zbliża się 1 marca, Dzień Żołnierzy Wyklętych. Trzeci rok z rzędu wypuszczamy z tej okazji serię koszulek z motywem upamiętniającym bohaterów walczących z czerwonym reżimem.
Zamówionych 456  szt, Następny termin obioru 21.02. (piątek) od 18 do 20 w Źródle.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

33. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Wieczna cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę.

Wyrazy szacunku




Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

34. Kościół św. Klemensa w

Kościół św. Klemensa w Warszawie: 2 III Msza za Żołnierzy Wyklętych

Msza polowa


1 marca 2011 roku po raz pierwszy obchodzono,
przyjęty ustawowo przez parlament Dzień Żołnierzy Wyklętych. Data
upamiętnienia formacji wojskowych określanych tym mianem jest
nieprzpadkowa.Tego bowiem dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju,Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Żołnierzom
tych formacji: NSZ, WiN, AK - jesteśmy winni pamięć i cześć. Podobnie
jak w roku ubiegłym zapraszamy na Mszę św w intencji poległych i
zmarłych żołnierzy tych jednostek w dniu 2 III na godz. 14.00 do
kościoła św. Klemensa na warszawskiej Woli (Karolkowa 49).



Zapraszamy!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. A. Kulesza/Nasz

zdjecie

A. Kulesza/Nasz Dziennik

Wielkopolski marzec dla niezłomnych


Kilka tysięcy darmowych broszur, marsze,
koncerty, pokazy i wieczornice w hołdzie uczestnikom antykomunistycznego
powstania przygotowuje Wielkopolska.

Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w
Poznaniu zaprasza na tegoroczne uroczystości w stolicy Wielkopolski i
okolicach. Patronat honorowy nad nimi objął ks. abp Stanisław Gądecki,
metropolita poznański. W skład honorowego komitetu weszli m.in.: płk Jan
Górski, por. Tadeusz Inglot, mjr Ludwik Misiek, płk Jan Podhorski,
Zbigniew Tuszewski i por. Zenon Wechmann. Współorganizatorami akcji są
także Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w
Poznaniu, Kibolski Klub Dyskusyjny Lecha Poznań, Klub Inteligencji
Katolickiej, Korporacje Akademickie „Chrobria” i „Hermesia”,
Stowarzyszenie „Polski Klub Kawaleryjski”, ZHR, Związek Żołnierzy
Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Wielkopolska, NSZZ „Solidarność” Region
Wielkopolska i Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile.

Przy okazji marcowych imprez wydana została również książka „Do końca
wierni Żołnierze Wyklęci 1944-1963” pod redakcją Dariusza Piotra
Kucharskiego i Rafała Sierchuły. Ta okolicznościowa publikacja ma na
celu upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Autorzy opisują w niej
działalność zbrojnego podziemia antysowieckiego i antykomunistycznego z
lat 1944-1963, od Odry i Nysy po granicę ryską II RP. Książka jest
opatrzona fotografiami i będzie rozdawana w trakcie uroczystości w
Poznaniu i kilku innych miastach. Teksty do niej napisali m.in. Leszek
Długosz, dr Rafał Drabik, Tomasz Greniuch, dr Waldemar Handke, dr
Wojciech Jerzy Muszyński, Tadeusz Płużański, Michał Wołłejko, Leszek
Żebrowski.

Doktor Dariusz Piotr Kucharski tłumaczy, że jest popyt na informacje o
powojennym podziemiu, bo wielu uczniów, a nawet nauczycieli nie wie, że
do 1963 r. istniał w Polsce zbrojny i cywilny opór wobec sowietyzacji.
Książka będzie wydana sumptem całkowicie społecznym.

– To publikacja okazjonalna i na razie wydrukowaliśmy kilka tysięcy
nakładu. Publikacja liczy około 100 stron, a autorzy poruszają w niej
dzieje żołnierzy wyklętych. Założeniem jej jest dotarcie do ogółu
społeczeństwa, szczególnie do tych 13 miejscowości, w których
organizujemy tegoroczne uroczystości – mówi dr Kucharski.

Przyznaje jednak, że najważniejsi są uczniowie i ludzie młodzi. – Co
cieszy, jest wśród nich naprawdę duże zainteresowanie tym tematem –
dodaje.

„Chłopaki, wracajcie do domu”

Już 27 lutego (czwartek) w pałacu Działyńskich w Poznaniu o godz.
17.00 odbędzie się promocja publikacji Marty Szczesiak-Ślusarek „Druga
wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek” i
dr. Rafała Sierchuły „Historia człowieka myślącego. Lech Karol Neyman
1908-1948 biografia polityczna”. Natomiast w sobotę, 1 marca,
uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele pw.
Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry 11.

Po Eucharystii o godz. 11.00 ulicami: Fredry, Gwarną, Św. Marcina,
al. Niepodległości przejdzie marsz pamięci. W południe przy pomniku
Polskiego Państwa Podziemnego wystąpią z przemówieniami m.in. ks. bp
Zdzisław Fortuniak, płk Jan Podhorski i przedstawiciele Społecznego
Komitetu Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych: dr hab. Maciej Gloger, dr
Dariusz Piotr Kucharski.

Następnie zostaną zapalone znicze, złożone kwiaty i zawiązane
biało-czerwone wstęgi na drzewie – symbolu żołnierzy wyklętych przy
pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Wartę honorową przy nim zaciągną
harcerze i członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Potem w kinie Rialto o godz. 13.30 organizatorzy imprezy zaplanowali
projekcję filmów dokumentalnych poświęconych żołnierzom powojennej
Polski, m.in. „Oskarżenie” Grzegorza Brauna, „Pamięć – Narodowe Siły
Zbrojne” Iwony Bartólewskiej, „Sny utracone, sny odzyskane” Arkadiusza
Gołębiewskiego. Przegląd będzie kontynuowany w niedzielę od południa, a
na widzów czekają m.in. filmy pt. „Elegia na śmierć ’Roja’” w reżyserii
Jerzego Zalewskiego, „Mit o ’Szarym’” Grzegorza Królikiewicza, „Wyrok
śmierci” Ewy Szakalickiej, a na koniec pokaz przedpremierowy filmu
„Chłopaki, wracajcie do domu” Arkadiusza Gołębiewskiego, który jest
kontynuacją „Kwatery Ł” opowiadającej o ekshumacjach na warszawskich
Powązkach.

– Przygotowuję obecnie dwa filmy. Jeden z nich 2 marca będzie miał
swoją premierę w TVP. Telewizja publiczna zaangażowała się też w
produkcję filmu „Chłopcy, wracajcie do domu”. Tak jak „Kwatera Ł”
odnosiła się do pierwszego etapu ekshumacji, tak druga będzie się
odnosiła do rodzin ofiar. Spotykamy w nim rodziny ppor. Anatola
Olechnowicza, komandora Mieszkowskiego czy „Zapory” Dekutowskiego. Chcę
pokazać, że na kwaterze „Ł” rodzi się nowy rozdział historii, bo to, co
próbowano zasypać i wymazać, odradza się w innym wymiarze. Ludzie,
którzy przez lata byli osamotnieni ze swoją tragedią, odnaleźli się
właśnie przy miejscu prac archeologicznych – opowiada reżyser Arkadiusz
Gołębiewski.

Uroczystości poświęcone polskiemu podziemiu niepodległościowemu
odbędą się również w Gorzowie Wielkopolskim. 2 marca w parafii pw.
Pierwszych Męczenników Polski odprawiona zostanie Msza św., a po jej
zakończeniu przewidziano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu,
gdzie powstanie pomnik dedykowany niezłomnym. Również 2 marca w
Jastrowie w sali Ośrodka Kultury o godz. 17.00 ks. dr Jarosław Wąsowicz
SDB wygłosi wykład „W duchowej szkole św. Jana Bosko. Sanitariuszka V
Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna ’Inka’ (1928-1947)”.

Podobne uroczystości, marsze, koncerty, pokazy filmowe i prelekcje
odbędą się w kilku innych miejscowościach Wielkopolski, m.in. Lesznie,
Międzychodzie, Złotowie, Wolsztynie czy Pile. Szczegóły można znaleźć na
stronie internetowej Związku Żołnierzy NSZ: www.nsz.com.

Maciej Walaszczyk

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/68458,wielkopolski-marzec-dla-nie...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

36. NARODOWE SIŁY

Ogólnopolskie wydarzenie - 1 marca 2014 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tylko tutaj (w opisie wydarzenia) znajdziecie aktualizowany na bieżąco
wykaz uroczystości, marszy i innych wydarzeń z okazji Dnia Pamięci
Żołnierzy Wyklętych.



https://www.facebook.com/events/588273327914633/?ref=22

Już za parę dni kilka rocznic śmierci wybitnych dowódców Polskiego państwa podziemnego -"Żołnierzy Wyklętych" -bohaterów narodowych.
19 luty gen.Stanisław Sojczyński "Warszyc"
22 luty mjr Józef Kuraś "Ogień"
24 luty gen.August Emil Fieldorf "Nil"
Prosimy o modlitwę i zapalenie świecy za ich dusze!
Cześć ich pamięci!!


Polecamy lekturę najnowszego numeru dwutygodnika Może coś Więcej, naszego medialnego partnera.


Tematem numeru jest zbliżający się Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy
Wyklętych". Możecie Państwo przeczytać o obchodach organizowanych z tej
okazji przez nasze Stowarzyszenie.


IPN także przypomina.


 



Plakat promujący Mszę świętą trydencką w intencji Żołnierzy Wyklętych w Gorlicach! Osoby zainteresowane promocją Mszy mogą pisać na: <a href=NarodoweGorlice@gmail.com
aby uzyskać plakat w większej rozdzielczości." height="403" width="284">


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

37. GRH

17 lutego o godzinie 17 została oprawiona pierwsza dotychczas msza święta w Mazańcowicach za śp. Józefa Kupca ps. "wesoły".

W mszy świętej udział wzięła ludność
miejscowości Mazańcowice , rodzina śp. Józefa Kupca oraz brat śp.
plutonowego Edwarda Talika ps "edek" (pogrzeb ekshumowanego plutonowego
odbył się 7 grudnia 2013r ).
W plutonie "Edka" walczył o wolna i niepodległą Polskę śp.Józef Kupiec .

W uroczystej mszy świętej nie zabrakło sztandaru Związku Żołnierzy
Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Podbeskidzie ,delegacji GRH NSZ
"Rodzynki" i GRH Beskidy.


Z kazania warto zapamiętać słowa że tylko człowiek sumienia rozumie
słowa "Bóg,Honor i ojczyzna" ,bo sumienie nie zna kompromisów tak jak
nie można iść na kompromis w sprawie ojczyzny,wiary i honoru .

partyzanci NSZ byli ludźmi sumienia i nie tylko rozumieli te trzy
najważniejsze słowa ale przykładem własnego życia dali przykład że nie
można iść na kompromis ale trzeba trwać nieugięcie na straży
honoru,wiary i wolności i niepodległości Ojczyzny .
Cześć ich pamięci !!



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

38. Kwesty na rzecz identyfikacji

Kwesty na rzecz identyfikacji ofiar reżimu komunistycznego

W 40 miastach odbędą się kwesty na kontynuację poszukiwań i identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Na badania ciągle brakuje pieniędzy, dlatego w zbiórkę zaangażowały się fundacje, środowiska kombatanckie i patriotyczne.

Kwesta odbędzie się przy okazji obchodzonego 1 marca Dnia Żołnierzy
Wyklętych. W akcji weźmie udział niemal 1000 wolontariuszy, których
będzie można spotkać m.in. przed kościołami, a także w miejscach, gdzie
odbędą się uroczystości związane z Dniem Żołnierzy Wyklętych.

Jak mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta
Szendzielarza “Łupaszki”, kwesta jest fragmentem akcji „Niezłomny jest w
Tobie”, której celem jest pozyskanie materiału genetycznego ofiar
terroru komunistycznego.

- Akcję rozpoczynamy 1 marca. W niektórych miastach już została ona
rozpoczęta. Jest to akcja „Niezłomny jest w Tobie”, to apel do rodzin
pomordowanych, do ich potomków o to, aby przekazywali swój materiał
genetyczny do odpowiedniej instytucji, żeby te szczątki, które już
zostały wydobyte, albo zostaną wydobyte mogły być teraz zidentyfikowane.
To jest główny cel naszej akcji, a przy okazji zbieramy pieniądze, żeby
te badania sfinansować –
zaznacza Wojciech Łuczak.

Identyfikacją szczątków ofiar zbrodni komunistycznych zajmują się IPN i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika MarkD

39. Marylo,

widzę sporo informacji o wydarzeniach o których może nie wie Społeczny Komitet Obchodów...
Strona http://ndzw.pl

Podeślij mi proszę materiały i plakaty w oryginalnych wymiarach do publikacji.

avatar użytkownika Maryla

40. Marku

ja te dane zbieram i kopiuję z Facebooka . Najpełniesza informacja jest na profilu NSZ, choc też nie wszystkie z tych, które ja znalazłam.


Ogólnopolskie wydarzenie - 1 marca 2014 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Tylko tutaj (w opisie wydarzenia) znajdziecie aktualizowany na bieżąco

wykaz uroczystości, marszy i innych wydarzeń z okazji Dnia Pamięci

Żołnierzy Wyklętych.

https://www.facebook.com/events/588273327914633/?ref=22






Zdjęcie użytkownika Civitas Christiana Koszalin.




Przemyśl



Zdjęcie





Forum Częstochowskich Organizacji Konserwatywnych "CZOK" ma przyjemność zaprosić wszystkich na uczestnictwo w

NARODOWYM DNIU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Data: 01.03.2014

Plan Obchodów:

Kościół rektoracki Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie (al.NMP 56)


godz.9.00- „Do wolnej i niepodległej Polski doprowadź nas Panie” –
żołnierze wyklęci w regionie częstochowskim 1945-1954 – wykład dr
Sławomira Maślikowskiego z IPN

godz.10.00 Msza Święta-kazanie Ks. Abp dr Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego.

-przemarsz delegacji pod tablice Gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyc”(al.NMP 33)

-apel poległych i złożenie kwiatów pod tablicą




Zdjęcie użytkownika Społeczny Komitet Uczczenia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” W Grójcu.





  • Park Kasprowicza ul. Piotra Skargi - siedziba IPN - oddział Szczecin
  • Z
    okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych zapraszamy wszystkich na
    obozowisko partyzanckie w ramach którego wystawimy posterunki
    wartownicze, stanowiska CKM, pocztę polową i ognisko. Przygotowujemy
    konkursy i zawody, szkolenie z musztry i obsługi broni, wspólne śpiewy
    przy ognisku i wiele innych atrakcji. Zapraszamy wszystkich !!!!!!!!!!
    Cała impreza przygotowana przez GRH Borujsko i 13 Trzynasty Batalion,
    odbędzie się pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku
    Żołnierzy NSZ, IPN Oddział Szczecin oraz Katolickiego Stowarzyszenia "
    Civitas Christiana" Oddział Szczecin

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

41. "Dzieci Niezłomnym" - Dzień


  • Narodowa Warszawa zaprasza na wspólne malowanie koszulek patriotycznych
    oraz kartek dla Żołnierzy Wyklętych pod hasłem „Dzieci Niezłomnym”.

    Na warsztaty zapraszamy Dzieci i ich Opiekunów w Dniu Pamięci Żołnierzy
    Wyklętych, czyli w sobotę 1 marca 2014 r. w godzinach od 11.00 do 13.30

    do Cafe Niespodzianka, ul. Marszałkowska 7 w Warszawie.


    Specjalnie dla Dzieci przygotowaliśmy koszulki i materiał, dzięki
    którym każdy nasz mały Gość będzie mógł stworzyć własną koszulkę
    patriotyczną, a także kartkę z życzeniami.
    Kartki przygotowane przez Dzieci przekażemy po warsztatach organizacjom kombatanckim.


    Z powodu ograniczonej ilości miejsc prosimy o zgłoszenie małych
    Uczestników warsztatów przez wysłanie wiadomości korzystając z naszego
    fanpage'a
    (w treści prosimy podać ilość dzieci i ich wiek).

    Chcesz uczcić wraz z Dzieckiem pamięć Żołnierzy Wyklętych?
    Przyjdź do Cafe Niespodzianka 1 marca!!!

    1 marca 2014 r. warszawska Praga stanie się miejscem
    niezwykle uroczystym, a to za sprawą obchodów Narodowego Dnia Pamięci o
    Żołnierzach Wyklętych organizowanych przez środowiska patriotyczne
    pragnące uczcić antykomunistyczne podziemie.

    Obchody rozpoczną się o godz. 12.00 przy
    ul. 11 Listopada 68. Oprawę artystyczną zapewni Grupa Historyczna
    Niepodległość. Święto ustanowił w 2011 r. parlament w hołdzie bohaterom.

    Program uroczystości:

    1.  godzina 12.00         Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD

    ul. 11 Listopada 68/ul. Szwedzka (rogatka)
    Inscenizacja historyczna (Grupa Historyczna Niepodległość)
    Organizator: Ogólnopolski Komitet Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, PiS Praga-Północ

    2. godzina 13.00          NKWD > Wojewódzki UBP

    ul. Strzelecka 8/ul. Środkowa
    Organizator: Praska Wspólnota Samorządowa. Inicjatywa Mieszkańców Pragi Północ

    3. godzina 14.00          „Toledo” - Więzienie Karno-Śledcze nr III

    ul. Namysłowska 6/ul. Szymanowskiego
    Pomnik Ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach
    Inscenizacja historyczna (Grupa Historyczna Niepodległość)

    Organizator:  Prawica Rzeczypospolitej Praga-Północ, Inicjatywa
    Mieszkańców Pragi, Związek Stowarzyszeń Praskich, Polski Związek
    Katolicko-Społeczny, Liga Narodowa, Obóz Wielkiej Polski

    Przejście: od Sierakowskiego 7, Liceum Władysława IV Jagielońska 38, Pomnik Pamięci, Ks. Płk. Szymona Fedorońki , do ul. Cyryla i Metodego 4

     

    4. godzina 15.00          Wojewódzki UBP  - tablica pamiątkowa ul. Sierakowskiego 7 (placówka NKWD, następnie siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, później Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego)

    Organizatorzy: Akcja Katolicka, Prawica Rzeczypospolitej, PiS Praga-Północ

    5. godzina 15.30          Budynek Liceum Władysława IV

    ul. Jagiellońska 38 (siedziba Trybunału Wojennego Armii Czerwonej)
    Organizatorzy: Akcja Katolicka, Prawica Rzeczypospolitej, PiS Praga-Północ

    6. godzina 15.45          Skrzyżowanie ul. Jagiellońskiej i Al. Solidarności

    Pomnik Pamięci, Ks. Płk. Szymona Fedorońki  - kapelana prawosławnego WP zamordowanego
    w Katyniu i jego synów, którzy polegli walcząc o Wolna Polskę. Złożenie kwiatów.


    Organizatorzy: Myśl Praska, Inicjatywa Mieszkańców Pragi Północ

     

    7. godzina 16.00          Stołeczny UBP - tablica pamiątkowa
    ul. Cyryla i Metodego 4


    Inscenizacja historyczna (Grupa Historyczna Niepodległość)

    Organizatorzy: Stowarzyszenie "Solidarność Walcząca - Oddział
    Warszawa", Stowarzyszenie Dobro Wspólne Łomianki, Myśl Praska, PIS
    Praga-Północ, Akcja Katolicka, Solidarni 2010


    W każdym ze wspomnianych miejsc warty honorowe wystawi Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław  http://www.radoslaw44.pl/


    Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal twoja-praga.pl.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

42. NOP PodlasieTOMASZÓW


Zdjęcie użytkownika NOP Podlasie.



TOMASZÓW LUBELSKI



1 marca 2014 roku w Słupsku




Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

43. Spotkanie organizowane jest

Oficjalny plakat marszu!


Spotkanie organizowane jest przez Klasztor Dominikanów w Warszawie oraz wydawnictwo Media Rodzina. Odbędzie się w Sali Prowincjalskiej klasztoru przy ul. Freta 10, o godzinie 18:00.


Tematem spotkania będą postacie:

- o. Krzysztof Andrzej Kasznica - dominikanin, były prowincjał,

- Stanisław Kasznica - ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych,

- Stanisław Kasznica - prawnik, były rektor Uniwersytetu Poznańskiego, senator II Rzeczypospolitej.

W spotkaniu Wezmą udział m.in. prof. Jerzy Kłoczkowski oraz prof. Jacek Salij OP. Całość poprowadzi o. Tomasz Dostatni OP.

 



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

44. Zero punktów dla „Nila”

Zero punktów dla „Nila”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło
wniosek o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Uważa, że nie ma na nie zapotrzebowania

Władze miasta twierdzą, że muzeum i tak zbudują. Choć zajmie to więcej czasu.

Placówka miała być dofinansowana z tzw. funduszy norweskich,
przyznanych przez rządy Norwegii, Islandii i Lichtensteinu krajom, które
przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Projekt złożony przez
władze Ostrołęki został jednak negatywnie oceniony przez ekspertów z
ministerialnego Zespołu do spraw Oceny Wniosków w Departamencie Funduszy
Europejskich. Odrzucono go, ponieważ na kilkanaście kryteriów, które
wymagały pozytywnej noty, część z nich dostała zero punktów. Co
bulwersujące, zero punktów przyznano w punkcie dotyczącym samego
zapotrzebowania na muzeum. Nisko urzędnicy ocenili też ważność projektu z
punktu widzenia polityki kulturalnej państwa oraz aspekt społeczny
budowy muzeum. Pod negatywną oceną projektu podpisał się Przemysław
Niedźwiecki, przewodniczący zespołu.

– Ta ocena, moim zdaniem, jest nie tylko bulwersująca, ale również
niezgodna z prawem. W dokumentach komisji, która opiniowała wniosek,
nastąpiło poświadczenie nieprawdy – mówi w rozmowie z „Naszym
Dziennikiem” Arkadiusz Czartoryski (PiS), jeden z pomysłodawców budowy
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Poseł podkreśla, że nie ma
najmniejszej wątpliwości, że budowa tego muzeum jest zgodna z polityką
kulturalną państwa, co kwestionują urzędnicy ministerstwa kultury. –
Jaki mam na to dowód? Mianowicie taki, że wprawdzie w niewielkim
stopniu, ale jednak, państwo polskie wydaje dosyć konkretne pieniądze na
upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Przykłady? Badania na Łączce,
współfinansowanie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej filmów: „Nil”,
„Inka”, „Czas honoru”, uczestnictwo przedstawicieli rządu i prezydenta w
najróżniejszych uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Pamięci
Żołnierzy Wyklętych – wylicza poseł Czartoryski.

Podobnie jest z aspektem zapotrzebowania społecznego na takie muzeum.
Czartoryski podkreśla, że nie ma dziś w Polsce drugiego takiego muzeum,
na które czekałoby tak wiele osób. Przydzielenie w tym obszarze zero
punktów jest również niezgodne z prawdą. – Pełnomocnik ds. tworzenia
muzeum nie jest w stanie wyrobić się z odbieraniem telefonów i
odpisywaniem na e-maile w związku z ogromnym zainteresowaniem budową
tego muzeum. Placówka ma również podpisane umowy z czterema największymi
polskimi organizacjami kombatanckimi, które chcą, żeby to muzeum
powstało, i zadeklarowały one współpracę w radzie programowej –
argumentuje poseł Arkadiusz Czartoryski. Mowa tu o Światowym Związku
Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych,
Stowarzyszeniu „Łagierników” Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku
Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”.

Budowę placówki wspierają także liczne stowarzyszenia i osoby
prywatne, które zadeklarowały współpracę i poparcie dla muzeum, jak np.
Fundacja „Łączka” czy Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza
„Łupaszki”. Zero punktów zastanawia również przy ocenie wkładu własnego,
skoro miasto Ostrołęka przeznaczyło na ten cel 6 milionów złotych. -–
Samorząd niejako za państwo polskie przeznacza własne środki na
realizację projektu, który jest ogólnopolski, a jest on oceniany na zero
punktów? To jakiś absurd. Reasumując, moim zdaniem, komisja przy
ministerstwie kultury wydała haniebną ocenę, która zawiera poświadczenie
nieprawdy, niezgodne ze stanem faktycznym – podkreśla poseł
Czartoryski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych ze względu na bardzo szerokie wsparcie
będzie budowane dalej z pomocą sponsorów i miasta. W rozmowie z „Naszym
Dziennikiem” Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki, zaznacza, że jeżeli
odwołanie miasta nie zostanie przyjęte, nie będzie to oznaczało, że
prace nad placówką ustaną. – Brak środków z funduszy norweskich nas nie
zatrzyma. Sprawa jest zbyt ważna, żeby powiedzieć: nie udało się, to
teraz odpuszczamy – mówi prezydent. Nie ukrywa jednak, że to właśnie
państwo polskie ma obowiązek pamiętać o żołnierzach wyklętych i w sposób
szczególny wspierać podobne do ich inicjatywy. Tym bardziej nie rozumie
niskiej punktacji ministerstwa kultury, jaką ten projekt otrzymał. –
Formalności dopełniliśmy. Odwołanie złożyłem w terminie, ale widzę
niestety niewielką szansę na uzyskanie tych środków – tłumaczy Janusz
Kotowski.

Dodaje, że projekt był bardzo dobrze przygotowany, a poparcie w
budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych osobiście zadeklarowali: prezes
Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, kierownik Urzędu do spraw
Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz
sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. –
Zawsze biorę poprawkę na to, że mogłem coś zepsuć, źle napisać, ale
powiem szczerze, że nad całością projektu pracował ktoś, kto z podobnych
funduszy już korzystał, i to skutecznie. Wykluczam więc tutaj
nieumiejętność napisania projektu – podnosi prezydent Ostrołęki. Poseł
Arkadiusz Czartoryski zaznacza, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych poszukuje
nadal szerokiego wsparcia społecznego i instytucjonalnego. – Zwróciłem
się także do Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy
Wyklętych o podjęcie uchwały wspierającej budowę muzeum. Staramy się o
wszelkie wsparcie, które docierałoby do ministra kultury, by ten zmienił
swoje zdanie – wskazuje Czartoryski.

Wariant małych kroków

Jeżeli minister kultury Bogdan Zdrojewski nie poprze tych starań,
muzeum będzie budowane dalej, tyle że wolniej. – Będziemy wtedy
realizowali wariant małych kroków, by to, co mamy w naszych funduszach
miejskich, wykorzystać do realizacji pierwszych etapów budowy. Niestety,
to zdecydowanie spowolni finalizację całego projektu – przyznaje ze
smutkiem prezydent Ostrołęki.

By go zrealizować, potrzeba 32 milionów złotych, stąd wniosek o
pozyskanie środków z tzw. funduszy norweskich. Czartoryski podkreśla, że
gdyby prezydent Ostrołęki je zdobył, atrakcyjność muzeum byłaby
porównywalna do Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bo te formy
elektroniczne, które zostałyby zastosowane, pozwalają robić np. takie
symulacje, że w bunkrze mogliby przechadzać się żołnierze wyklęci, do
złudzenia przypominający żywe postaci. Byłoby to muzeum naszych marzeń,
które spełniałoby światowe standardy. Jeżeli nie dostaniemy środków z
funduszy norweskich, będziemy je dalej budować, oczekując na zmianę
koniunktury w ministerstwie kultury bądź w rządzie – kwituje Arkadiusz
Czartoryski.

Stanowisko ministerstwa kultury jest chwiejne. Z jednej strony
przyznaje, że idea budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaproponowana w
projekcie przedstawionym przez miasto Ostrołękę jest słuszna i warta
realizacji. Z drugiej argumentuje, że kryteria oceny projektów nałożone
na Operatora Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa
kulturowego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru
Gospodarczego na lata 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na
lata 2009-2014 restrykcyjnie określają sposób punktacji. Przedłożony
projekt, twierdzi resort, został oceniony zgodnie z nałożonymi rygorami.
– Jednocześnie informujemy, iż szczegółowych informacji dotyczących
oceny merytorycznej udzielimy jedynie na prośbę wnioskodawcy – zastrzega
urząd.

Piotr Czartoryski-Sziler


Żołnierze wyklęci znów są na cenzurowanym

Decyzję o braku dofinansowaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych przez MKiDN - KOMENTUJE poseł Piotr Babinetz


Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie

Pod patronatem „Naszego Dziennika”
powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych - PRZECZYTAJ
rozmowę z J. Kotowskim, prezydentem Ostrołęki


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

45. Olsztyn inicjatywa obywatelska

Pokaz spotu z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" od poniedziałku 24.02.2014 do niedzieli 02.03.2014. Miejsce - budynek Społem przy Al. Marszałka J. Piłsudskiego. Chwała Bohaterom!
Zbliża się dzień 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - polskie święto państwowe, ustanowione 3 lutego 2011 roku w hołdzie „Żołnierzom niezłomnym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego, walczyli z bronią w ręku o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. To dzień pamięci Żołnierzy Polskich, mordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UBP, wywożonych na Wschód, więzionych i przetrzymywanych w obozach pracy.
W związku z tym, że władze naszego miasta niechętne są, aby godnie uczcić nadchodzące święto, proponujemy wziąć sprawy w „swoje” ręce. Chcemy zrobić plakat upamiętniający "Żołnierzy Wyklętych" i umieścić go w centrum miasta na telebimie, aby Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na trwałe zagościł w świadomości mieszkańców Olsztyna. Jednak, żeby coś takiego przeprowadzić w naszym mieście, musimy połączyć nasze siły. Wszystkie osoby, którym zależy na podtrzymywaniu pamięci o bohaterach, którzy ponieśli tak wielką ofiarę, aby nasze państwo było wolne i niepodległe, bardzo prosimy o wsparcie pieniężne na tak szczytny cel. Chętnych do wpłacania chociażby paru złotych, choć mile widziane i większe sumy, prosimy o wiadomość prywatną.
No i stało się. Faktura opłacona! Pokaz spotu z okazji Narodowego Dnia
Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" od poniedziałku 24.02.2014 do niedzieli
02.03.2014. Miejsce - budynek Społem przy Al. Marszałka J. Piłsudskiego.
Chwała Bohaterom!


https://www.facebook.com/events/1459104574310426/1475825735971643/?notif...
HAJNÓWKA

 



NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
GŁOGÓW 1 MARCA 2014r.


Dużymi krokami zbliża się ten Wyjątkowy dla nas dzień. Ustanowiony
przez Sejm w 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych” jest
jednym z nielicznych świąt państwowych, któremu towarzyszy szereg
niezależnych od czynników państwowych uroczystości i imprez. To właśnie w
tym dniu setki tysięcy ludzi w całym kraju oddają cześć i hołd
niezłomnym żołnierzom, tym „WYKLETYM” którzy stają się wzorem
bezkompromisowej postawy, której obcy jest relatywizm i obłuda, a podział na dobro i zło jest jasny i czytelny.


1 marca 2014 roku, Głogów dołączy do setek miast i miasteczek w całej
Polsce oddających cześć Bohaterom w zbrodniczy sposób pomordowanych po
1945 roku przez system komunistyczny. 1 marca na ulicach Głogowa pojawią
się biało-czerwone flagi, duże portrety „ŻOŁNIERZY WYKLETYCH”. Będzie
głośno, godnie i bardzo Uroczyście. I na pewno nie zabraknie Dumnych i
Uświadomionych Głogowian. Dumnych z bycia polakiem, Świadomych swojej
przeszłości, odpowiedzialnych za przyszłość pokoleń.

1 marca
przyjdźcie pod głogowski ratusz. Zabierzcie znajomych, rodzinę dzieci.
Bądźmy razem w tym ważnym dniu naszej Historii. Zróbmy to dla ŻOŁNIERZY
WYKLĘTYCH. JESTEŚMY IM TO WINNI…
avatar użytkownika Maryla

46. Gdańsk i inne

02.03.2012 (SOBOTA)




Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

47. Lublin w hołdzie Żołnierzom Wyklętym 2014

Prezentujemy plan lubelskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2014 roku.

22-23 lutego Lublin:

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie i Klub Strzelecki SNAJPER zapraszają do udziału w trzeciej edycji Ogólnopolskich Zawodów Strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych. W
tym roku turniej zyskuje nową, dwudniową formułę: 22 lutego startować
będą zawodnicy licencjonowani, a 23 lutego - zawodnicy w klasie
amatorów. Zarówno w sobotę i niedziele start zawodów o godz. 8.30,
strzelnica w Lublinie ul. Gospodarcza 27.

 

22 lutego Puławy:

II Turniej Piłki Halowej imienia Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” –
godz.: 10:00-16:30 Szkoła Podstawowa Nr1 im. Tadeusza Kościuszki w
Puławach, ul. Kaniowczyków 1

 

28 lutego Lublin:

15:00 - Sprzątanie grobów żołnierzy podziemia antykomunistycznego

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pragniemy
zaprosić wszystkich do udziału w porządkowaniu grobów i miejsc pamięci
związanych z żołnierzami walczącymi o wolną Polskę z okupantami
niemieckim i sowieckim. Zbiórka w dniu 28 lutego na cmentarzu przy ul. Unickiej przed bramą od al. Andersa o godzinie 15:00. Prosimy wziąć ze sobą szczotki, ścierki oraz środki chemiczne przydatne do czyszczenia grobów i pomników.

 

1 marca Lublin

10:00 - Msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych
„Żołnierzy Wyklętych”, Kościół pw. św. Michała Archanioła (ul. Fabryczna
19)

11:00 - Złożenie wiązanek przy pomniku Żołnierzy Wyklętych przy kościele św. Michała Archanioła

11:30 - Złożenie wiązanek przy Pomniku Zaporczyków (Plac Zamkowy)

12:00 - Sesja historyczna na Zamku Lubelskim (Galeria Malarstwa Polskiego)

- dr Sławomir Poleszak, Podziemie niepodległościowe w Polsce 1944-1956

- Artur Piekarz, „Bracia Wyklęci” Leon i Edward Taraszkiewiczowie

- Zenobia Kitówna, Sylwetka Kobiety Wyklętej na przykładzie Aliny Blaszyńskiej

- Barbara Oratowska, Historia więzienia na zamku i losy więźniów i mordowanych patriotów w latach 1944-1954.

- program artystyczny w wykonaniu Weroniki Szymańskiej z akompaniamentem Michała Zaborskiego

- Zwiedzanie wystawy „Zaplute karły reakcji – Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956

 

18:00 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
zbiórka na Placu Litewskim przejście na Plac Zamkowy (organizatorzy:
Brygada Lubelska Obozu Narodowo-Radykalnego, Okręg Lubelski Młodzieży
Wszechpolskiej, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie.

 

1marca Radzyń Podlaski

18:00 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączony z Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych

 

2 marca Zamość

16:00 - Msza św., kościół p.w. świętego Michała Archanioła w Zamościu

17:00 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyrusza spod kościoła św. Michała

 

6 marca Lublin

10:00 - Gra miejska „Żołnierze wyklęci, Żołnierze Niezłomni” adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Siedziba NSZZ „Solidarność” (ul Królewska 3) Zgłoszenia 3-4 osobowych grup
adelabe@interia.pl , tel. 603-800-410.

17:00 - Spotkanie z dr Ewa Kurek w
siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana (ul. Józefa
Bema 1/5) a gościem honorowym będzie mjr Marian Pawełczak "Morwa" -
żołnierz "Zapory".

 

7 marca Lublin

9:00 - Msza św. w intencji cc. Mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapora” i
jego podkomendnych – Kościół Garnizonowy p.w. Niepokalanego Poczęcia
NMP – al. Racławickie 20.


8 marca Łęczna

15.00 - Sesja popularnonaukowa, której głównym tematem będą Żołnierze
Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie, (Sala Centrum Kultury w Łęcznej przy
ul. Obrońców Pokoju w Łęcznej) Prelegentami będą Kamil Sulej (ZŻ NSZ
Lublin, historyk), Piotr Winiarski (historyk), Tadeusz Płużański
(dziennikarz, historyk, autor książek)

18:00 - Koncert Tadka Polkowskiego (Retro Rockers / Centrum Kultury w Łęcznej )

 

9 marca Kraśnik

11:30 - Msza święta w intencji 69. Rocznicy zamordowania Ks.
Stanisława Zielińskiego – kapelana Narodowych Sił Zbrojnych - Kościół
Rektoralny pw. Ducha Świętego (ul Narutowicza 31). Mszą zostanie
poprzedzona uroczystym otwarciem i poświęceniem Ronda Narodowych sił
Zbrojnych w Kraśniku oraz złożeniem wieńców na grobie ks. Stanisława
Zielińskiego

 

12 marca Chełm

17:00 - Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim na temat Żołnierzy Wyklętych w
Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w
Chełmie przy ul. Wojsławicka 8A.

 

12 marca Lublin

17:00 - Sesja „Żołnierze Wyklęci. Bohaterstwo- Duma – Pamięć”
organizator Akademicki Klub Mysli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, sala
Collegium Norvidianium -1031 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (al.
Racławickiej 19)

Wystąpią:

dr Ewa Kurek - Cichociemny major Zapora na Lubelszczyźnie w latach 1943-1947.

Jerzy Masłowski- Podziemie niepodległościowe na ziemi chełmskiej po 1944 r.

dr Rafał Drabik- Zgrupowanie Leonarda Zub Zdanowicza ps. "Ząb" w latach 1943-1944

Karol Litwin- Działalność oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Stefana Brzuszka ps. "Boruty"

 

30-31 marca Lublin

11:00, 31 marca - uroczyste zakończenie III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – Trybunał Koronny (ul. Rynek 1)

http://nsz.com.pl/index.php/aktualnosci/1060-lublin-w-hodzie-wykltym-2014

 

Wspaniała fotografia !

od lewej: Zbigniew Kulesza ps. "Młot", Bohdan Szucki ps. "Artur",
Czesław Czaplicki ps. "Ryś", Stanisław Duczymiński ps. "Niemira",
Wojciech Organowski ps. "Fryga".

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200524824482824

Marsz
ku czci pamięci A.Piasecznego ps."Makary" w Makowie Mazowieckim -
20.06.1993 - od lewej: Zbigniew Kulesza ps. "Młot", Bohdan Szucki ps.
"Artur", Czesław Czaplicki ps. "Ryś", Stanisław Duczymiński ps.
"Niemira", Wojciech Organowski ps. "Fryga".

 

1 MARCA 2014 br. - POSK - Hammersmith, LONDYN

14.00 Wykład Leszka Żebrowskiego pt. "Realia antykomunistycznego podziemia" (Sala Teatralna)

15.30 Uroczyste otwarcie wystawy 'Dla Ciebie Polsko i dla Twojej
chwały' - Wystawa jest przygotowana pod patronatem Studium Polski
Podziemnej, a głównie ekspozycja zostaje udostępniona przez Instytut
Pamięci Narodowej (Galeria POSK)
16.30 Przerwa
17.30 Koncert Artystów Polonijnych (Sala Teatralna)
- Piotr Kordas - Piwnica Św. Alberta Kraków - ballady Andrzeja Kołakowskiego
- Chór męski Coro dell Angello pod batutą Violetty Gawara - pieśni partyzanckie

- Dzieci z koła teatralnego Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy
Ambasadzie RP w Londynie pod kierownictwem Dariusza Parczewskiego

Goście honorowi uroczystości:
- Pan Sergiusz Papliński ps 'Kawka' ze zgrupowania 'Szarego'
- Pan Marian Pawelczak ps 'Morwa' osobista obstawa Hieronima Dekutowskiego ps 'Zapora'
oraz Grupa Rekonstrukcyjna w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu.
https://www.facebook.com/events/1403499523239344/?fref=ts


Zdjęcie użytkownika Polish Youth Association - Patriae Fidelis.

 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

48. Kibolski Klub

Wiara
- kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dokładnie za
tydzień! W tym roku uroczystości potrwają w zasadzie cały tydzień,
oczywiście z kulminacją w sobotę, 1 marca. W linku poniżej sprawdźcie
czy nie będziecie mieli okazji uczestniczyć w wydarzeniach z własnego
fyrtla. Aktywnie w organizację obchodów włączają się m.in. kibole z
Poznania i Piły. Zapraszamy zwłaszcza na Marsze Pamięci w tychże
miastach (Poznań - 11.00, Piła - 19.00), w Poznaniu po uroczystościach
(w których brał udział będzie m. in. płk Podhorski) udajemy się rzecz
jasna na mecz z Piastem Gliwice o 18.30. Szczegółowe informacje będą
pojawiać się sukcesywnie na tym profilu. Narodowe Siły Zbrojne - NSZ!


Aktualności

Plan obchodów:

 

Poznań

27 lutego 2014 roku (czwartek)

godz. 17.00 - promocja publikacji Marty Szczesiak-Ślusarek „Druga
wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek" i
dra Rafała Sierchuły „Historia człowieka myślącego. Lech Karol Neyman
1908-1948 biografia polityczna". Prowadzący panel prof. dr hab. Jan
Żaryn. Pałac Działyńskich w Poznaniu.

 

1 marca 2014 roku (sobota)

godz. 10.00 - Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, ul.
Fredry 11. Udział we Mszy św. Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Zdzisława
Fortuniaka, Biskupa Pomocniczego Poznańskiego, Wikariusza Generalnego

godz. 11.00 - po Mszy św. Marsz Pamięci ulicami: Fredry, Gwarna, Św. Marcin, al. Niepodległości.

godz. 12.00 - główne uroczystości; al. Niepodległości przy pomniku
Polskiego Państwa Podziemnego. Wystąpienia: Jego Ekscelencji Biskupa
Zdzisława Fortuniaka, przedstawiciela kombatantów - płka Jana
Podhorskiego, przedstawicieli Społecznego Komitetu Upamiętnienia
„Żołnierzy Wyklętych” - dra hab. Macieja Glogera, dra Dariusza Piotra
Kucharskiego. Zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, założenie biało -
czerwonych wstęg na drzewie – symbolu Żołnierzy Wyklętych przy pomniku
Polskiego Państwa Podziemnego, wysłuchanie pieśni „Śpij kolego” w
wykonaniu Leszka Kaczora. Warta honorowa harcerzy, grup
rekonstrukcyjnych. Narrator uroczystości Piotr Należyty.

godz.13.30 - projekcja filmów dokumentalnych poświęconych pamięci
Żołnierzy Wyklętych (cz.1). Kino Rialto, ul. J.H. Dąbrowskiego 38

14.00 - film "Oskarżenie", Grzegorz Braun, nagroda główna Złoty Opornik I edycji NNW 2008, 27 min.

14.30 - film "Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne", Iwona Bartólewska, wyróżnienie IV edycji NNW 2012, 53 min.

15.30 - film "Pohańbiona godność", Dariusz Walusiak, Elżbieta Jakimek-Zapart, podwójne wyróżnienie III edycji NNW 2011, 20 min.

16.00 - film "Sny utracone, sny odzyskane", Arkadiusz Gołębiewski, prezentowany na III edycji NNW 2011 poza konkursem, 25 min.

16.30 - film "Kwatera Ł", Arkadiusz Gołębiewski, 2012, 54 min.

 

2 marca 2014 roku (niedziela)

godz. 12.00 - projekcja filmów dokumentalnych poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych (cz.2).

12.00 - film "Elegia na śmierć „Roja”", Jerzy Zalewski, nagroda
specjalna I edycji NNW 2008, 30 min. 12.35 Mit o Szarym, Grzegorz
Królikiewicz, nagroda specjalna IV edycji NNW 2012, 60 min. 13.45 Wyrok
śmierci, Ewa Szakalicka, wyróżnienie V edycji NNW 2013, 37 min.

14.30 - film "Klamra", Jędrzej Lipski, Piotr Mieloch, prezentowany na
V edycji NNW 2013, 60 min. 16.00 Pokaz przedpremierowy! Chłopaki
wracajcie do domu, Arkadiusz Gołębiewski, 2014 17.00 PANEL DYSKUSYJNY
Jak pamięć i prawdę historyczną przekładać na język filmu?

 

Gniezno

27 lutego 2014 roku (czwartek)

18:00 - Debata "Żołnierze Wyklęci. Obecne postrzeganie działalności
partyzantki antykomunistycznej w Polsce." Miejsce: Aula Szkoły Medycznej
ul. Mieszka I 27

28 lutego 2014 roku (piątek)

18:00 Wykład mgr. Tomasza Molskiego pt. "Opinie o polskim podziemiu
antykomunistycznym 1944-1963". Miejsce: Aula Szkoły Medycznej ul.
Mieszka I 27.

1 marca 2014 roku (sobota)

- Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Trójcy. o
godz. 9.00 - Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych
(przy kościele farnym)

- 10.30. rozpoczęcie I Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych

- 11:30 GRH Dragoner 1918 organizuje Marsz Wyklętych. Rozpocznie się
on na skrzyżowaniu ulic Pocztowej i Chrobrego. Osoby pragnące upamiętnić
bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych pójdą w kierunku Rynku, gdzie zostanie
odegrana scenka historyczna. Marsz zakończy się złożeniem kwiatów pod
tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych przy kościele farnym.

2 marca 2014 roku (niedziela)

16.00. Otwarcie wystawy poświęconej ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM - Miejski Ośrodek Kultury

16.30 Spotkanie z historykiem Tadeuszem Płużański - Miejski Ośrodek Kultury

18.30 Projekcja filmu "Kwatera Ł" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego - Miejski Ośrodek Kultury

Gorzów Wlkp.

2 marca 2014 roku (niedziela)

godz. 10.30 - Msza św. w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w intencji Żołnierzy Wyklętych.

godz. 11.30 - Przejście do Parku 750-lecia Gorzowa Wlkp. i złożenie
wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy w miejscu gdzie powstanie Pomnik
Żołnierzy Wyklętych (uchwała Rady Miasta). Organizator: Stowarzyszenie
Budowy Pomnika i Ochrony Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wlkp.

 

Jastrowie

2 marca 2014 roku (niedziela)

godz.17.00 - wykład ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB pt. „W duchowej
szkole św. Jana Bosko. Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta
Siedzikówna „Inka” (1928-1947)”, sala Ośrodka Kultury. Organizator:
Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Salezjańskie Stowarzyszenie
Wychowania Młodzieży w Pile.

 

Krajenka

1 marca 2014 roku (sobota)

godz. 16.00 - Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Anny, ul. Szkolna. Wyjazd na Marsz Pamięci do Piły.

2 marca 2014 roku (niedziela)

godz.16.00 - wykład dra Jana Miłosza pt. „Żołnierze Wyklęci w
Północnej Wielkopolsce”, sala Krajeńskiego Ośrodka Kultury. Organizator:
Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Salezjańskie Stowarzyszenie
Wychowania Młodzieży w Pile.

 

Kwilcz

2 marca 2014 roku (niedziela)

godz. 10.15 - Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła, ul.
Kardynała Stefana Wyszyńskiego 42. Mszę św. odprawi ks. proboszcz Jan
Kasztelan.

godz. 11.00 - Wykład dra Dariusza Piotra Kucharskiego pt. „Wierni świętej sprawie".

godz. 11.20 - Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ppłk.
Łukasza Cieplińskiego „Pługa" w Kwilczu. Organizator: Parafia pw. św
Michała Archanioła w Kwilczu, Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy
Wyklętych” w Poznaniu.

 

Leszno

1 marca 2014 roku (sobota)

godz. 11.00 - Msza św. w Bazylice pw. św. Mikołaja w Lesznie, przy ul. Kościelnej.

godz. 12.15 - Odsłonięcie pomnika „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” w Lesznie, ul. Poniatowskiego.

14 marca 2014 roku (piątek)

godz. 18.00 - Projekcja filmów: „Żołnierze Wyklęci" oraz „Losy
niepokornych". Sala kinowa Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, ul.
Narutowicza.

22 marca 2014 roku (sobota)

godz. 17.00 - koncert Andrzeja Kołakowskiego. Centrum Kultury i
Sztuki w Lesznie, ul. Narutowicza. Organizator: ŚZŻAK Oddział Leszno,
Rada Miejska Leszna, „Leszczyńscy Patrioci”.

 

Łobżenica

23 lutego 2014 roku (niedziela)

godz. 17.00 - prelekcja ks. dra Jarosława Wąsowicza SDB pt. „W
duchowej szkole św. Jana Bosko. Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK
Danuta Siedzikówna „Inka” (1928-1947)" w Łobżenicy, ul. Warszawska 19.
Organizator: Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Salezjańskie
Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile.

 

Międzychód

28 lutego 2014 roku (piątek)

godz. 18.00 - prelekcja dra Rafała Sierchuły pt. „Żołnierze Wyklęci z
Wielkopolski" i pokaz filmu. Muzeum Regionalne w Międzychodzie ul. 17
Stycznia 100.

1 marca 2014 roku (sobota)

godzina 18.00 - koncert hip-hopowy „Muzyka Wyklęta". Harcówka, ul. Sokoła 1. Organizator: Międzychodzcy Patrioci.

 

Piła

24 lutego 2014 roku (poniedziałek)

godz. 19.00 - koncert Tadeusza Polkowskiego „Tadka” o Żołnierzach Wyklętych. Aula Szkół Salezjańskich przy ul. Dembowskiego.

25 lutego 2014 roku (wtorek)

godz. 19.00 - projekcja filmu dokumentalnego i wykład dra Rafała
Sierchuły „Wierni Polsce aż po grób. Historia Żołnierzy Wyklętych”.
Parafia św. Rodziny, sala św. Jana Bosko.

26 lutego 2014 roku (środa)

godz. 19.00 - rojekcja filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych
„Historia „Roja”, czyli w ziemi lepiej słychać” oraz spotkanie z
reżyserem Jerzym Zalewskim. Aula Wyższej Szkoły Biznesu.

27 lutego 2014 roku (czwartek)

godz. 19.00 - prezentacja filmu dokumentalnego o Żołnierzach Wyklętych. Parafia św. Rodziny, sala św. Jana Bosko.

28 lutego 2014 roku (piątek)

godz. 19.00 - prezentacja pierwszego zeszytu serii: Jeszcze się
Polska o nas upomni… Spotkanie z autorami. Parafia św. Rodziny, sala św.
Jana Bosko.

1 marca 2014 roku (sobota)

godz. 18.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny. Parafia św. Rodziny.

godz. 19.00 - Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa:
Kościół św. Rodziny, ul. J. Kilińskiego, ul. Bohaterów Stalingradu, ul.
S. Okrzei do muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Podczas spotkań
będzie rozprowadzana literatura i płyty o Żołnierzach Wyklętych.
Organizator: Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Salezjańskie
Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile.

 

Wolsztyn

28 lutego 2014 roku (piątek)

godz. 18.00 - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im.
Stanisława Platera, ul. Gajewskich 48. Prelekcja pt. „Żołnierze
Wyklęci".

1 marca 2014 roku (sobota)

godz. 17.30 - uroczystości; złożenie kwiatów na mogile Żołnierzy
Wyklętych w kwaterze wojskowej, oraz na grobie płk Jana Wosia z asystą
pocztu sztandarowego WSGO „Warta".

godz.18.30 - Msza św. w kościele pw. NMP Niepokalenie Poczętej w
Wolsztynie, ul. Kościelna w intencji Żołnierzy Wyklętych. Msza św. z
ceremoniałem wojskowym. Udział weźmie poczet sztandarowy z kombatanckim
sztandarem WSGO „Warta", którą dowodził płk Jan Woś, były burmistrz
Wolsztyna. Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, Związek Oficerów Rezerwy RP
im Marszałka Józefa Piłsudskiego (koło w Wolsztynie), Burmistrz
Wolsztyna - Andrzej Rogozinski.

 

Września

1 marca 2014 roku (sobota)

godz. 18.30 - Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM, ul. Kościelna 7.

godz. 19.20 - prelekcja dra Dariusza Piotra Kucharskiego pt. „Należna pamięć Niezłomnym" (po Mszy św).

godz. 19.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym patriotom
Ziemi Wrzesińskiej, katowanym i zamordowanym przez funkcjonariuszy
Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD w latach 1945-1950 przy ul. Fabrycznej we
Wrześni. Organizator: Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy
Wyklętych" we Wrześni.

 

Wysoka

26 lutego 2014 roku (środa)

godz. 17.00 - rojekcja filmu dokumentalnego i wykład dra Rafała
Sierchuły pt. „Wierni Polsce aż po grób. Historia Żołnierzy Wyklętych",
sala OSP. Organizator: Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej,
Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile.

 

Złotów

26 lutego 2014 roku (środa)

godz. 19.00 - koncert Tadeusza Polkowskiego „Tadka” o Żołnierzach
Wyklętych w sali kina Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej, Aleja
Piasta 26.

27 lutego 2014 roku (czwartek)

godz. 18.00 0 projekcja filmu fabularnego pt. „Historia „Roja”, czyli
w ziemi lepiej słychać” oraz spotkanie z reżyserem Jerzym Zalewskim w
sali kina Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej, Aleja Piasta 26.
Organizator: Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Salezjańskie
Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

49. arch/-Żołnierze wyklęci

zdjecie

arch/-

Żołnierze wyklęci wracają

Z Norbertem Wasikiem, prezesem Towarzystwa Torunium im. Antoniego Bolta, rozmawia Izabela Kozłowska

 

W jaki sposób Towarzystwo Torunium im. Antoniego Bolta planuje uczcić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

- Przede wszystkim chcemy
być kolejną cegiełką w procesie budowy należnej pamięci dla żołnierzy
wyklętych. Z radością angażujemy się w inicjatywy, które dochodzą do
skutku dzięki współpracy różnych środowisk, dzięki porozumieniu wielu
patriotycznych organizacji, kiedy najważniejszy staje się wspólny dla
nich cel.

Zaczynamy już dziś, organizując wespół z p.
Michałem Rybickim i Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w
Toruniu koncert poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych. Wystąpi znany
polski bard Andrzej Kołakowski. Następnie 25 lutego odbędzie się w
Toruniu spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim. 1 marca Inicjatywa
Obywatelska – Park im. Żołnierzy Niezłomnych wspólnie z Towarzystwem
Torunium im. Antoniego Bolta i Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił
Zbrojnych w Toruniu organizują kwestę na rzecz ekshumacji i
identyfikacji żołnierzy wyklętych. Inicjatorem wydarzenia jest Fundacja
Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. W tym roku kwesta będzie
miała zasięg ogólnopolski. Osoby chętne do współpracy, w ramach
wolontariatu, na terenie Torunia prosimy o kontakt. Zapraszamy również
do współpracy firmy, które chciałyby wesprzeć akcję finansowo.
Równocześnie z kwestą ruszamy z akcją informacyjną „Niezłomny jest w
Tobie”. Jest to kampania informacyjna na temat badań genetycznych
związanych z identyfikacją żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Rocznicowe przywracanie pamięci o
bohaterach Podziemia Antykomunistycznego w Toruniu z okazji Narodowego
Dnia Żołnierzy Wyklętych kończymy 8 marca grą terenowo-sprawnościową dla
szkół „O Szablę Rotmistrza” animowaną co roku przez Klub Szewska Pasja,
w której to działacze Towarzystwa Torunium im. Antoniego Bolta
werbalnie pomagają w organizacji. Co najważniejsze, nie jest to ostatni i
jedyny głos toruńskich środowisk patriotycznych dotyczący żołnierzy
wyklętych. 10 maja czeka nas kolejna, IV już edycja Toruńskiego Marszu
Pułkownika Pileckiego, który połączony będzie z odsłonięciem pomnika
poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych, a powstałego w wyniku
wspólnego zaangażowania i wysiłku tych właśnie środowisk.

Wspomniał Pan, że Towarzystwo Torunium
włącza się do planowanej na marzec 2014 kwesty na rzecz ekshumacji i
identyfikacji żołnierzy wyklętych. W tym roku kwesta będzie miała zasięg
ogólnopolski. Jak będzie przebiegała w Toruniu?

– Koordynatorem całej akcji w Toruniu i
okolicach jest sekretarz Towarzystwa Torunium Piotr Kucharek. To w
głównej mierze – co muszę z uznaniem i pewną satysfakcją przyznać – na
jego rękach spoczywa trud obowiązku, powinności wobec tej inicjatywy.
Wraz z Inicjatywą Obywatelską – Park im. Żołnierzy Niezłomnych i
Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Toruniu do wspólnej
kwesty, poza oczywiście członkami Torunium, udało nam się zaprosić
m.in.: nauczycieli z Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu, Związek Strzelecki
Rzeczypospolitej – Drużyna 3366 Toruń, Grupę Rekonstrukcji Historycznej
NSZ w Toruniu, Stowarzyszenie „Żertwa” oraz osoby prywatne – łącznie 32
wolontariuszy. Lista nie jest jeszcze zamknięta. W dalszym ciągu
zgłaszają się kolejne osoby, co niezmiernie nas cieszy. Wart
podkreślenia jest fakt, iż każdy z kwestujących będzie posiadał
specjalny identyfikator oraz puszkę. Przygotowania do kwesty, jak też
akcji informacyjnej „Niezłomny jest w Tobie” idą pełną parą. Wsparcie ze
strony Diecezjalnej Kurii Toruńskiej umożliwi nam dotarcie z akcją
„Niezłomny jest w Tobie” oraz samym wolontariatem do 192 parafii w całym
okręgu. Rozesłaliśmy również do ponad 100 toruńskich firm prośbę o
wsparcie tej szczytnej inicjatywy. Informacje dotyczące planowanego
wydarzenia dotarły już do toruńskich gimnazjów, szkół średnich i
lokalnych mediów.

1 marca torunianie dadzą świadectwo?

– Oczywiście! W Narodowy Dzień Pamięci
„Żołnierzy Wyklętych” kwestować będziemy na toruńskiej starówce, jak
również w kilku innych miejscach, o czym na bieżąco będziemy informować
na stronach internetowych Inicjatywy Obywatelskiej – Park im. Żołnierzy
Niezłomnych oraz Towarzystwa Torunium im. Antoniego Bolta. Korzystając z
okazji, pragnę zaapelować do wszystkich: widząc wolontariuszy kwesty,
wspomagajcie Państwo słuszną sprawę. To przecież między innymi dzięki
nim, żołnierzom wyklętym, bohaterom niezłomnym, dzisiaj żyjemy w Polsce,
mówimy w ojczystym języku.

Kwesta na rzecz ekshumacji i
identyfikacji żołnierzy wyklętych jest inicjatywą obywatelską. Jak Pan
postrzega wsparcie instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Obrony
Narodowej, dla krzewienia pamięci o żołnierzach niezłomnych?

– Niewątpliwie jest one niewystarczające.
Brakuje, choćby w mediach, kampanii informacyjnej, jaka towarzyszy
często imprezom czy rocznicom mniejszej rangi. Przedstawiciele władz,
również tych lokalnych, chętnie fotografują się przy takich okazjach,
gdyż pamięć o żołnierzach wyklętych stała się na swój sposób modna, więc
chociażby ze względu na public relations dobrze widziane jest pokazać
się podczas uroczystości – nie oszukujmy się – organizowanych głównie
dzięki wysiłkom różnych stowarzyszeń społecznych, samych kombatantów czy
młodzieży narodowej, tudzież innych organizacji pozarządowych. Niestety
w wielu przypadkach poza powierzchowną, nazwijmy to umownie, zewnętrzną
frazeologią sympatii dla niezłomnych nic za tym nie idzie. Instytucje
państwowe – proszę wybaczyć mój kolokwializm – już tak nie garną się do
wspierania tego typu inicjatyw. Zwłaszcza gdy chodzi o ich zaangażowanie
finansowe.

W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy
Wyklętych” zauważamy, że wciąż mało o nich wiemy, że nie zostali nigdy
dotąd dostatecznie uczczeni...

– Obecnie wiedza historyczna – również ta o
żołnierzach wyklętych – podawana jest w fatalnej i nieatrakcyjnej
formie. Nie mówiąc już, że w dużej mierze jest ona wciąż zakłamywana.
Jednak legenda żołnierzy powstania antykomunistycznego z roku na rok
przybiera na sile. Powoli, ale systematycznie zmienia się podejście
młodego – i nie tylko młodego – pokolenia do historii. Młodzież chce
wiedzieć więcej, pielęgnować pamięć o tych, którzy przelewali krew za
Ojczyznę. Zaczyna szukać innych wartości, nie wystarcza jej tylko zwykły
konsumpcjonizm. Patriotyzm, tożsamość, odwaga, gotowość do poświęceń
reprezentowane przez żołnierzy wyklętych, często ich rówieśników, może
imponować i imponuje. Dzisiaj wszyscy musimy walczyć – o pamięć, o godne
miejsce w historii dla naszych bohaterów, o ich dobre imię, o ukaranie –
czy choćby symboliczne napiętnowanie – ich prześladowców i morderców.
Miejmy przy tym nadzieję, że okażemy się godnymi spadkobiercami ideałów
żołnierzy niezłomnych, a kolejnym pokoleniom przekażemy wartości
najważniejsze dla każdego Polaka, którymi są: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Jakie przesłanie kierowane jest do nas przy okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

– Wydaje się, że najważniejszym przesłaniem
jest tu przywracanie pamięci o bohaterach, którzy swoim życiem walczyli
o wolną Polskę, a nie Polskę zniewoloną i wrzuconą w sidła
totalitarnego i jakże przecież zbrodniczego systemu komunistycznego.
Wszak są to bohaterowie, którzy w słusznej sprawie stracili swoje życie.
Są to bohaterowie, których wiara w prawdziwe wartości była tak silna,
że oprawcy pragnęli zabić nawet pamięć o nich. W końcu są to
bohaterowie, których pozbawiono prawa do bycia człowiekiem, których
katowano, potem mordowano i w końcu pogrzebano w często w bezimiennych
mogiłach. Dziś powoli wygrywamy pamięć o żołnierzach wyklętych. Niech
ten dzień będzie naszym wspólnym żywym pomnikiem, jaki my, Polacy,
stawiamy żołnierzom niezłomnym. Żołnierze wyklęci wracają, a wraz z nimi
pamięć o nich!

Dziękuję za rozmowę.


ŚWIDNIK W HOŁDZIE WYKLĘTYM!!!!!

Zdjęcie użytkownika Polonia Club.






Zapraszamy serdecznie na Dni Żołnierzy Wyklętych w Londynie!</p />
<p>1 marca - wykład Leszka Żebrowskiego, koncert, spotkania z kombatantami<br />
2 marca - II Marsz Żołnierzy Wyklętych</p>
<p>Wydarzenie:<br />
<a href=https://www.facebook.com/events/1403499523239344/

Prosimy również o uszanowanie pracy organizatorów związanej z obydwoma wydarzeniami i bezwzględne przestrzeganie wszelkich obowiązujących zasad. Postarajmy się, żebyśmy jako Polacy, często potomkowie tych Żołnierzy Wyklętych, godnie ich upamiętali, a żeby osoby postronne (np. Anglicy) dowiedzieli się czegoś ciekawego o naszej historii i razem z nami chcieli kultywować historie Niezłomnych Bohaterów.

Armio Wyklęta, Londyn Pamięta!" height="403" width="285">



Burza 2014. Koncerty Żołnierzom Wyklętym


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

50. Korona Kielce - Zagłębie

Dzisiejsza oprawa zaprezentowana przez Ultras Korona podczas meczu Korona Kielce - Zagłębie Lubin.

"Do Was wołamy!
Kobiety! Sanitariuszki! Łączniczki!
Stańcie do Apelu!
Chwała Bohaterkom! Część Ich Pamięci!
Panny Wyklęte."



KIELCE</p />
<p>Z A P R A S Z A M Y !!!


Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca godzina 20.00



·




Udostępniać !!!!




28.02. 2014 g. 11.00 odsłonięcie pomnika Wyklętych w Zielonej Górze, 1 marca godzina 18.00 Marsz!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tychy 01.03.2014 Plac Baczyńskiego.

-------------
Opole




Zdjęcie użytkownika Racibórz dla WYKLĘTYCH.

Ursynów




W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na spotkanie pt.

ŁĄCZKA. DIALOG LITERATURY Z HISTORIĄ 5 marca

Jego uczestnikami będą

dr hab. Krzysztof Szwagrzyk,
pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego

oraz

dr Przemysław Dakowicz, autor wydanego w ub. roku przez krakowskie Arcana tomiku poezji pt. "Łączka".

Spotkanie odbędzie się w dniu 5 marca 2014 r. (środa) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi (ul. Elizy Orzeszkowej 31/35).

Wstęp wolny.

---------------

Ełk




Białystok


Białystok!



W
najbliższą sobotę obchodzimy święto Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy
Wyklętych". Zapraszamy do wspólnego uczczenia Bohaterów podczas obchodów
w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Toruniu i Lublinie. A już dziś o
uroczystościach można przeczytać w wywiadzie udzielonym przez jednego z
koordynatorów projektu, Aleksandra Podgórnego, dla dwutygodnika Może coś Więcej



Stowarzyszenie ONR-Podhale zaprasza na Dzień Niezłomnych 1 marca w Nowym Sączu!



Zapraszamy
na Społeczne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.
Fundacja "Łączka" będzie oczywiście obecna na powązkowskiej "Łączce" 1
marca 2014 o 14:30. Na "Łączce" będzie obecny prof. Krzysztof Szwagrzyk,
przedstawiciele rodzin "Łączkowych", przedstawiciele ekipy prof.
Szwagrzyka, organizacje poza-samorządowe oraz niezawodni kibice.

Zapraszamy!

1
marca zostaliśmy zaproszeni na uroczystości na kwaterze "Ł" na
Powązkach Wojskowych w Warszawie organizowane przez społeczny komitet.
Uroczystości zaczynają się o 14.30
Rajdowcy proszeni są o przybycie w
kamizelkach.http://www.youtube.com/watch?v=JYlnukYO4FI&list=RD6B9I3nzi0Fo

Kwatera
"Ł" jest symbolem niezłomnej walki z zakłamaniem, która trwa
nieprzerwanie od lat. Po wspólnej modlitwie w tym szczególnym miejscu,
udamy się w dalszą drogę, aby odwiedzić kolejnych pozbawionych czci
bohaterów. Nasz marsz połączy dwa pokolenia patriotów, Żołnierzy
walczących o suwerenność II Rzeczypospolitej, z tym który ryzykował
życie swoje i swojej rodziny by uchronić rodaków przed kolejnym ciosem
ze strony sowieckiego najeźdźcy - Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego





r


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

51. NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – RADOM 2014

1 - 3 MARCA 2014

Miejsce: RADOM/GOŚCIÓŁ GARNIZONOWY/POMNIK WIN

Program:

3 MARCA 2014

11.45 – Zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem garnizonowym św. Stanisława

12.00 – Msza św. w intencji ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Po Mszy przemarsz i uroczystość złożenie kwiatów pod pomnikiem ŻOŁNIERZY WIN (ul. Beliny - Prażmowskiego)

Organizatorzy:
Prezydent Radomia A. Kosztowniak -
Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Henryk Wiśnicki

Współorganizatorzy:
Barctwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu
Młodzież Wszechpolska
Narodowy Radom




Niech Ci ostatni żyjący Wyklęci widząc nasze zaangażowanie będą mogli z
dumą powiedzieć, że o taką Polskę i takie młode pokolenia walczyli!

Zaproszenie na Marsz Żołnierzy Wyklętych 2014 /Lublin

---------------------

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

52. Gliwice

Spotkanie z Bogdanem Ścibutem autorem ksiażki Piotr Opoka

Z a p r a s z a m y

3 marca 2014 roku

na godz. 18.00

na spotkanie autorskie z

Bogdanem Scibutem

autorem książki:

"Piotr Opoka" Ksiądz Rudolf Marszałek (1911-1948)”

To wydarzenie wpisuje się w obchody dnia żołnierzy wyklętych

Gliwice,siedziba Rady Osiedla Zatorze ul. Chorzowska 42

Organizatorzy: Rada Osiedla Zatorze, Gliwicki Klub Frondy, ZŻ NSZ Okręg Górnośląski

tutaj więcej informacji.

Ks. mjr Rudolf Marszałek SChr urodził się 29 sierpnia 1911 r. w Komorowicach. Był absolwentem Gimnazjum Polskiego, harcerzem, członek Sodalicji Mariańskiej. Oficer rezerwy Wojska Polskiego. Ukończył Seminarium Zagraniczne Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Potulicach i studia teologiczne w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda. W wojnie obronnej Polski 1939 był kapelanem 58. pułku piechoty w Szpitalu Maltańskim w Warszawie. Więzień był na Pawiaku. Należał do Organizacji Orła Białego i Armii Krajowej (1939-45). Więziony przez Niemców w latach 1940-41. Był pierwszym rektorem kościoła w Bystrej Krakowskiej (1942-45) i Bystrej Śląskiej (1946). Pełnił funkcję kapelana VII Śląskiego Okręgu NSZ Narodowych Sił Zbrojnych (1945-46). W latach 1946-48 był więźniem politycznym. Został skazany na karę śmierci. Został zamordowany 10 marca 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Pochowano go w nieoznakowanej mogile.
http://zatorze.gliwice.pl/kalendarz.php5?id=94



Przypominamy o sobotniej mszy!






Zdjęcie: Zapraszamy!



W piątek 28.02 w auli Politechniki Warszawskiej o godz 18 koncert Andrzeja Kołakowskiego, wstęp wolny.








Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

53. Zjednoczony Ursynów - Daleko stąd

-----------------------


  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Cmentarz Bródnowski g. 15.00; Tablica przy Cyryla i Meto...


Zapraszamy do wspólnej
modlitwy i uczczenia pamięci Niezłomnych Żołnierzy podziemia
antykomunistycznego. W katerze 45 N przy pomniku więźniów politycznych
straconych w latach 1944-1956 wspólnie pomodlimy się oraz odczytamy Apel
Poległych.

O godz. 16.00 ciąg dalszy uroczystości przy ul. Cyryla i Metodego 4 , 16:00 - Stołeczny UBP [Tablica pamiątkowa]


Żołnierzy Wyklęci! Polacy upominają się o Was!
Wolontariusze!
Jest nas już, dokładnie 1138 osób, w 58 miastach w Polsce !
Stwórz grupę w swojej miejscowości i dołącz do akcji "Niezłomny jest w Tobie" oraz "Kwesty na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych" - pracujemy cały rok.
Kolejna duża akcja to 1 listopada 2014 - Wszystkich Świętych.
Zgłoszenia: biuro@fundacjaniezlomni.pl,
Dziękujemy!


Już 100 plakatów i grafik.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151988855473237.1073741832.288081498236&type=1




Kłodzko”.






W
dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź z Toruńskiej Kurii
Diecezjalnej dotyczącą przeprowadzenia Kwesty w toruńskich kościołach.





Zdjęcie użytkownika Kibolski Klub Dyskusyjny.




Białystok
pamięta o Żołnierzach Wyklętych i manifestuje to na byłym Domu Partii.
18:00, kino TON(miejsce pokazowych procesów żołnierzy podziemia) -
WSZYSCY NA MARSZ!

https://www.facebook.com/events/256433224526533/?fref=ts



Nowy portal IPN

IPN uruchomił nowy portal edukacyjny. Dotyczy on poszukiwań
miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego – ofiar terroru
komunistycznego z lat 1944-1956.

Na portalu można znaleźć sylwetki osób już zidentyfikowanych, mapę
Polski z oznaczonymi miejscami poszczególnych ekshumacji, m.in. w
Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz opis projektu
“Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego
1944-1956″. Są tam także materiały fotograficzne i filmowe oraz przegląd
informacji medialnych o projekcie.

Na portalu znajduje się też apel IPN i Polskiej Bazy Genetycznej
Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie do rodzin więźniów aresztu śledczego
na Mokotowie w Warszawie z lat 1948-1956 o pilny kontakt w sprawie
przekazywania materiału genetycznego.

- Ten portal będzie podzielony na kilka plansz. Będzie przede
wszystkim dostosowany do możliwości nowych mediów, smartphone’ów,
tabletów. Będzie podzielony na kilka grup, czyli opis projektu, miejsca,
gdzie prowadzone są poszukiwania w całej Polsce oraz ta główna część,
czyli odnalezieni. Poniżej będą aktualności, czyli to wszystko, co się
dzieje w projekcie, co na ten temat piszą media. Będzie także
odniesienie do portalu, który już funkcjonuje w Instytucie, czyli
„Śladami zbrodni”. Portal ten pokazuje miejsca kaźni komunistycznych,
miejsca komunistycznego terroru w powojennej Polsce -
powiedział Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.

Nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się na stronie internetowej www.poszukiwania.ipn.gov.pl


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

54. Zapowiedź Marszu Żołnierzy Wyklętych 2014 w Lublinie

Wrocław

------------------------------





PLAN WYDARZEŃ WE WROCŁAWIU - 2 marca 2014
Centrum Edukacji Historycznej „Konspira”, plac Solny 11


„ Rodzina Żołnierzy Wyklętych w Konspirze” - II Maraton filmowo –
dyskusyjny połączony z kiermaszem książek i patriotycznych gadżetów - -
organizator Stowarzyszenie Odra-Niemen

I część - pokazy filmów

12.00-13.15 – „Pod prąd” – Cykl rozmów reżysera filmu z dziećmi
Żołnierzy Wyklętych: Zofią Pilecką córką Rotmistrza Pileckiego i Markiem
Franczakiem, synem Józefa Franczaka „Lalka” , scenariusz i reżyseria
Jerzy Zalewski
13.30-14.15 – „Wyrok śmierci” – Film o mjr. Zenonie Jachymku ps. „Wiktor”, scenariusz i reżyseria Ewa Szakalicka

14.30-15.00 – „Sny utracone, sny odzyskane” - Dokument przedstawia
tragiczne losy represjonowanej rodziny Borychowskich , dramat całej
rodziny opisują występujące w filmie dzieci Borychowskich, scenariusz i
reżyseria Arkadiusz Gołębiewski

II część – pokazy filmów i panele dyskusyjne z członkami Rodzin Wyklętych

15.30-16.00 – „Burta i inni” - Film dokumentalny o Janie Leonowiczu
ps. „Burta” i jego żołnierzach, którzy w 1944 roku postanowili
kontynuować walkę o wolną Polskę, scenariusz i reżyseria Alina
Czerniakowska
W pokazie filmu bierze udział córka „Burty” Pani Barbara Leonowicz-Babiak, mieszkanka Wrocławia

16.15-16.50 – „List do syna” - Próba odtworzenia historii morderstwa
mjr A. Żubryda ps. „Zuch”, dowódcy Oddziału NZS na Podkarpaciu
,dokonanego przed laty przez Jerzego Vaulina, późniejszego reżysera
filmów dokumentalnych i oświatowych o tematyce wojskowej. Bezpośrednią
inspiracją przypomnienia tamtej sprawy stał się list zabójcy do syna
ofiary, scenariusz i reżyseria Iwona Bartólewska
W pokazie filmu bierze udział syn Antoniego Żubryda - Pan Janusz Niemiec, obecnie mieszkaniec Ziemi Lubuskiej

17.00-17.15 – „Wrocławska Łączka” – Dokument pokazujący Kwatery
Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Jest to
prawdopodobnie jedyna nekropolia w Polsce, na której zachowały się w
prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów – ofiar terroru
komunistycznego, autor Piotr „Malasek” Malawski
W pokazie filmu
bierze udział pani Danuta Skraba, która razem z panią Ireną Klubą
przewodniczyły grupie, dzięki której w latach osiemdziesiątych ocalono
od zniszczenia te miejsca
17.15-20.00 – Dyskusje z zaproszonymi gośćmi:

Danutą Skrabą, synem Antoniego Żubryda „Zucha” - Januszem Niemcem,
córką Jana Leonowicza ps. „Burta” - Barbarą Leonowicz-Babiak, Martą
Ziembikiewicz - córką Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, kapitana AK,
partyzanta antykomunistycznego powstania na Podlasiu, oraz dr
Krzysztofem Szwagrzykiem - pełnomocnikiem Prezesa Instytutu Pamięci
Narodowej ds. Poszukiwań Miejsc Pochówku Ofiar Terroru Komunistycznego -
gościem , który prosto z Warszawy przyjedzie i opowie o najnowszych
identyfikacjach Żołnierzy Wyklętych.
20.00-21.00 – RECITAL MUZYCZNY pt. „ KOCHAM ŚWIAT, KOCHAM POLSKĘ ...”

ZAPRASZAMY
avatar użytkownika Maryla

55. Pamiętamy o żołnierzach

Pamiętamy o żołnierzach niezłomnych

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całym kraju już dziś rozpoczęto uroczyste obchody

Ciekawą propozycją na uczczenie pamięci żołnierzy walczących w
podziemiu antykomunistycznym jest rowerowa Bydgoska Masa Krytyczna
pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Rowerzyści wyruszą dziś o godz. 18.00 ze
Starego Rynku w Bydgoszczy. Kilkunastokilometrowa trasa obejmuje miejsca
związane z tragiczną historią bohaterów powojennego podziemia
niepodległościowego oraz miejsca związane z ich upamiętnieniem.

Rowerzyści przejadą obok miejsc pamięci o żołnierzach
niezłomnych – ulicą Wały Jagiellońskie przy więzieniu, gdzie mordowano
polskich Bohaterów Podziemia Niepodległościowego, ul. ks. Markwarta przy
pierwszej siedzibie bydgoskiego WUBP obok którego znajduje się obelisk
poświęcony jednej z pierwszych ofiar pomorskiego UB ppor. Leszka
Białego, a stąd na ul. Chodkiewicza, gdzie w latach ‘40 i ‘50
funkcjonowała owiana złą sławą druga siedziba wojewódzkiego UB w
Bydgoszczy.

Następnym punktem trasy będzie ul. Kcyńska – „bydgoska Łączka”,
czyli cmentarz, na który komuniści skrycie przewozili i tu chowali w
anonimowych grobach zwłoki pomordowanych kujawsko-pomorskich
partyzantów. Tu uczestników BMK przywita Pan Jerzy Gadzinowski, bratanek
Jerzego Gadzinowskiego „Szarego” – kujawskiego partyzanta –
zamordowanego razem ze swoimi podkomendnymi w 1946 r. w Bydgoszczy po
pokazowym procesie (pochowanego w nieznanym do dzisiaj miejscu).

Przy krzyżu na Wałach Jagiellońskich, przy obelisku Leszka
Białego oraz przy tablicy poświęconej Niezłomnym na cmentarzu przy ul.
Kcyńskiej wartę będą pełnić członkowie ZHR i młodzież bydgoskich szkół.
Zostaną przy nich również zapalone znicze. Każdemu z uczestników BMK
wręczone zostaną okolicznościowe upominki przygotowane przez Centralę
IPN.

Kilka propozycji na dzisiejszy dzień:

Gorlice - godz. 16.00 – początek obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych połączony z finałem I Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. 

Wolsztyn - godz. 18.00 - prelekcja pt. „Żołnierze Wyklęci” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera (ul. Gajewskich 48).

Międzychód - godz. 18.00 - prelekcja dr.
Rafała Sierchuły pt. „Żołnierze Wyklęci z Wielkopolski” i pokaz filmu w
Muzeum Regionalnym w Międzychodzie (ul. 17 Stycznia 100).

Płock - godz. 18.00 - koncert Andrzeja
Kołakowskiego poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który odbędzie
się w auli Politechniki Warszawskiej (al. Jachowicza 2 w Płocku).


Oprawcom nie udało się ich wymazać z pamięci Polaków

Biogramy kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego


Nowy portal IPN

Dowiedz się więcej o poszukiwaniach miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego

Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Chcesz, by prawda o żołnierzach wyklętych była przekazywana kolejnym pokoleniom, weź udział w kweście


 


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

56. 1 marca Solidarni2010 w

1 marca Solidarni2010 w ramach Społecznego Komitetu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają na uroczystości upamiętniające Niezłomnych Bohaterów:

Cmentarz Bródnowski, kwatera "45N" , g. 15.00

Miejsce potajemnych pochówków [Pomnik więźniów politycznych straconych w latach 1944-56]

ul. Cyryla i Metodego 4 , 16:00Stołeczny UBP [Tablica pamiątkowa]

Oddajmy tego dnia wspólnie hołd Bohaterom!

Polecam Państwa uwadze relację z inauguracji uroczystości upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych:

Spotkanie z dr Ewą Kurek i Zaporczykiem - panem Zbigniewem Matysiakiem "Kowbojem", zorganizowane przez Solidarnych2010 w SDP 23 lutego zainaugurowało obchody czwartego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie. Polecamy relację video ze spotkania:
http://solidarni2010.pl/27196-solidarni2010-zainaugurowali-obchody-dnia-...

*****
Serdecznie polecam również Państwa uwadze poszczególne wystąpienia Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, którzy gościli w Centrum Prasowym Foksal na zaproszenie Soldiarnych2010 oraz Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK:

http://solidarni2010.pl/27197-konferencja-akcja-burza-na-kresach-wschodn...

Cała relacja jest dostępna pod linkiem:
http://solidarni2010.pl/17690relacjanbspnbspznbspnbspkonferencjinbspnbsp...

Zapraszam również do odsłuchania audycji w Radiu Wnet poświęconej 27 WDP AK , której gościem była Anna Lewak,
Prezes Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego:

http://www.radiownet.pl/republikanie/radio-solidarni2010#/publikacje/nie...


PAMIĘTAJMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

W sobotę - 1 marca w Muzeum Wsi Lubelskiej w godz. 10°°-13°°, z okazji „Dnia Żołnierzy Wyklętych” zostanie zaprezentowana diorama poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego działającego na terenie Lubelszczyzny.


Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere” - pasjonaci
historii oraz barwy i broni XX wieku z terenu Lubelszczyzny
zaprezentują zwiedzającym umundurowanie
i uzbrojenie żołnierzy
WiN-AK oraz NSZ, którzy po wojnie nie złożyli broni, dalej prowadząc
walkę przeciw okupantowi sowieckiemu.

Zapraszamy – wydarzenie bardzo interesujące!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

57. www.inka.org.pl

www.inka.org.pl

Nadchodzący weekend 1-2 marca związany jest z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych.
W naszym regionie warto przy tej okazji odwiedzić groby oraz miejsca pamięci szczególnie związane z walką Podziemia Niepodległościowego
PODBOROWISKO NAREWKA HAJNÓWKA TOPIŁO
W niezidentyfikowanym dotąd miejscu, gdzieś na łące między Podborowiskiem a Krynicą spoczywają Żołnierze z grupy "Konusa". Mimo dotychczasowych poszukiwań nie udało się zlokalizować samej mogiły. Na cmentarzu parafialnym znajdują się groby:
-Stanisława Wołoncieja "Konusa",
-Aleksandra Wołoncieja "Wróbla",
-Rodziny Państwa Siedzików,
A przy kościele w Narewce pomnik poświęcony pamięci Danusi Siedzikówny "Inki" W kościele św.Cyryla i Metodego znajduje się tablica poświęcona mjr.Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce" oraz Danusi Siedzikównie "Ince".
Na cmentarzu obok kościoła groby Rodziny Tywonków, Kosidłów, Stachnowiczów. Na tzw. Topile Czternastym znajduje się mogiła dwóch Żołnierzy 1 szwadronu 5.Wileńskiej Brygady AK - N.N. Julka oraz Jastrzębia.

 


 



-----------------

Dni
Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz drugi w Krajence, 1 marca 2014 r.
Jutro Msza św. godz. 17:00, następnie wyjazd na Marsz Pamięci Żołnierzy
Wyklętych do Piły (18:00), niedziela (2 marca) wykład Jana Miłosza UAM
Poznań w KOK Krajenka, godz 15

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

58. Robert Sobkowicz/Nasz

zdjecie

Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Nie zapominajmy o bohaterach

Nawiązując do jutrzejszych obchodów Narodowego Dnia
Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ks. bp Henryk Tomasik powiedział, że
Żołnierze Wyklęci uczą nas troski o kształt Ojczyzny, zarówno społeczny,
jak i polityczny.

Ks. bp Henryk Tomasik mówił dzisiaj w Radiu Plus Radom, że Żołnierze
Wyklęci są jednym z najtrudniejszych rozdziałów naszej współczesnej
historii. – To bardzo trudny wymiar. Niestety, nadal są dzisiaj różnie
oceniani. A byli to ludzie, którzy byli zapatrzeni w wielki ideał wolnej
Ojczyzny. Dzisiaj uczą nas patriotyzmu, troski o kształt Ojczyzny,
społeczny i polityczny. Wielu z nich wycierpiało więzienie i
zapomnienie. Z szacunkiem patrzymy na wszystkich, którzy w jakikolwiek
sposób służyli Polsce. Należy się im nasza wdzięczność i szacunek –
powiedział biskup radomski.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, mianem Żołnierzy Wyklętych
określani są żołnierze podziemia niepodległościowego i
antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i
podporządkowania jej ZSRS w latach 1944-1963. Do podziemia
antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie
chciały pogodzić się ze zmianami politycznymi. W walkach zginęło ponad
8,5 tys. żołnierzy podziemia, 5 tys. skazano na karę śmierci.

Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według
szacunków historyków, walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tys.
osób. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w
obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim 21
października 1963 r.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – informuje KAI – został
ustanowiony w 2011 r. 1 marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla
Żołnierzy Wyklętych, gdyż właśnie wtedy w 1951 r. został wykonany wyrok
śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość″:
Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie
Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/69682,nie-zapominajmy-o-bohaterac...

W
związku ze zbliżającym sie Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych
przypominamy życiorysy tych wywodzących się z polskich środowisk
akademickich. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.515247228518107.110980.180260562016777&type=3

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

59. Patriotycznego muralu nie

Patriotycznego muralu nie będzie, bo może być "nacjonalistyczny"
http://radioszczecin.pl/1,108905,patriotycznego-muralu-nie-bedzie-bo-moze-byc-nac

  • Trzech żołnierzy, orzeł w koronie, symbol Polski Walczącej i napis "Cześć i Chwała Bohaterom" - taki mural chcieli namalować na ścianie wielorodzinnego domu w szczecińskim Przecławiu młodzi artyści. Malowidła nie będzie, bo nie zgadza się na to prezes spółdzielni. Fot. www.facebook.com/pages/Mural-dla-Przecławia/585818338172786
Trzech żołnierzy, orzeł w koronie, symbol Polski
Walczącej i napis "Cześć i Chwała Bohaterom" - taki mural chcieli
namalować na ścianie wielorodzinnego domu w szczecińskim Przecławiu
młodzi artyści. Malowidła nie będzie, bo nie zgadza się na to prezes
spółdzielni.

Wojciech Woźniak, sołtys Przecławia tłumaczy, że
młodzież chciała zamanifestować swój patriotyzm. Dodaje, że w ten sposób
młodzi chcieli oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli z
Niemcami, a po wojnie z komunistyczną władzą.



Jednak przesłany projekt w spółdzielni się nie spodobał. "Trochę
nacjonalistyczny" - odpisała pani prezes i zapytała "chwała bohaterom -
jakim?".

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Lublin Sprzątanie grobów żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

W
przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pragniemy
zaprosić wszystkich do udziału w porządkowaniu grobów i miejsc pamięci
związanych z żołnierzami walczącymi o wolną Polskę z okupantami
niemieckim i sowieckim. Zbiórka w dniu 28 lutego na cmentarzu przy ul.
Unickiej przed bramą od al. Andersa o godzinie 15.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

60. w sobotę o 16:30.  pokażmy że

w sobotę o 16:30.  pokażmy że Radom pamięta!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

61. (FOT. M. BORAWSKI) Zbudujmy

zdjecie

(FOT. M. BORAWSKI)

Zbudujmy Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych

Z prof. Krzysztofem
Szwagrzykiem, pełnomocnikiem prezesa IPN ds. poszukiwania miejsc
pochówków ofiar totalitaryzmów, rozmawia Beata Falkowska

Beata Falkowska

Panie Profesorze, na czym będzie polegał trzeci etap prac ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce?

– Jesteśmy po dwóch etapach działań ekshumacyjnych, podczas których
udało się znaleźć szczątki 194 ofiar komunizmu zamordowanych w latach
40. i 50. w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Z całą pewnością
przed nami konieczność wykonania trzeciego, ostatniego i
najtrudniejszego zarazem etapu prac, podczas którego będziemy
poszukiwali szczątków jeszcze ok. 90 osób, o których wiemy, że zostały w
tym czasie zamordowane na Rakowieckiej i pochowane na Łączce. Problem
polega na tym, że musimy znaleźć teraz taki sposób, aby dotrzeć do
ofiar, które leżą pod współczesnymi pomnikami z lat 1982-1984. To bardzo
skomplikowane działanie, mamy jednak nadzieję, że wszystko się uda i w
tym roku sfinalizujemy trzeci etap. Dopiero wówczas będziemy mogli
powiedzieć, że nasza praca na Łączce została zakończona. W tej chwili
jesteśmy ciągle w trakcie, dopóki nie ma trzeciego etapu, dopóki nie
znaleźliśmy wszystkich ofiar.

Na Łączce chowani byli ludzie komunistycznej bezpieki. Jest opór ze strony ich rodzin, by kopać pod tymi pomnikami?

– Opór jest i będzie. Nie ma złudzeń – on zawsze będzie występował.
Tyle tylko, że mamy tutaj sprawę wyjątkową. W jaki sposób możemy uznać,
że z tego powodu, że mamy za sobą dwa etapy i odnalezienie 194 ofiar
komunizmu, mamy nie poszukiwać kolejnych ofiar, wśród których mogą być
czy są szczątki gen. Augusta Fieldorfa, rotmistrza Witolda Pileckiego
czy całego IV Zarządu Głównego WiN. Ci ludzie, w liczbie ponad 90, nadal
się tam znajdują. Jest rzeczywiście tak, że Łączka w latach 80. została
przeznaczona pod pochówki ludzi zasłużonych dla władzy komunistycznej.
Nie chciałbym, żeby mój przekaz był niejasny, stąd doprecyzuję: nie jest
tak, że sto procent ludzi pochowanych tam wówczas to ludzie związani z
komunistycznym aparatem terroru. Jest tam jednak wielu przedstawicieli
Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej oraz
wojskowego wymiaru sprawiedliwości. Ta informacja powoduje, że nasze
patrzenie na Łączkę jest szczególne. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że
przez pewne decyzje z lat 80. na jednym obszarze głębiej mamy pochówki
ofiar, a wyżej pochówki tych, którzy do ich śmierci doprowadzili.
Sytuacja jest zupełnie wyjątkowa.

Trzeci etap prac jest pewny?

– Nie ma innej możliwości, żebyśmy tego trzeciego etapu nie
przeprowadzili. To jest nasz obowiązek, aby doprowadzić do tego, by
szczątki wszystkich ofiar komunizmu zostały stamtąd wydobyte. Obowiązek
tych, którzy tam, na Łączce, pracują, obowiązek Instytutu Pamięci
Narodowej, ale też obowiązek wszystkich Polaków. Nie mogę sobie tego
wyobrazić inaczej, jak tylko przeprowadzenie działań pełnych, do końca.
Nie możemy się zatrzymać w pół drogi i uznać, że dwa etapy, które były
dotychczas przeprowadzone, to jest wszystko, co można było zrobić.
Powtarzam: to jest obowiązek nas wszystkich.

Ale czy od strony formalnej trzeci etap jest przesądzony? Działania
tej umownej „drugiej strony” potrafią być bardzo skuteczne. Widzimy to
choćby w przypadku dekomunizacji przestrzeni publicznej.

– Jesteśmy na dobrej drodze, aby wszystkie szczegóły formalne
doprowadzić do końca w możliwie krótkim czasie. Myślę, że za miesiąc,
dwa będziemy mogli ogłosić moment rozpoczęcia prac.

A jakie są plany? Kiedy zamierzacie ruszyć?

– Możliwie szybko, gdy tylko będzie to możliwe… (uśmiech)

Finansowa strona przedsięwzięcia nadal nie jest do końca zabezpieczona?

– Od dłuższego czasu społeczeństwo polskie słyszy informacje, że są
problemy z finansowaniem poszukiwania grobów Żołnierzy Niezłomnych.
Myślę, że to wymaga sprostowania. Jeśli chodzi o kwestię poszukiwań i
ekshumacji, nie mamy problemów z funduszami. Korzystamy ze środków,
które znajdują się w budżecie IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i
Męczeństwa. Te instytucje ponoszą wspólnie ciężar finansowania
poszukiwań. Problem istnieje natomiast, jeśli chodzi o badania
genetyczne. Są to prace, które wymagają dużych nakładów finansowych, i
tu rzeczywiście jest to pewien problem.

W wielu miastach w Polsce 1 marca są organizowane kwesty, które mają
za zadanie zgromadzenie środków na identyfikację ofiar komunizmu.

– Mogę wyrazić jedynie szacunek wobec wszystkich tych, którzy podejmują takie działania, aby te środki się znalazły.

Obywatele robią to, z czego zwolniło się państwo polskie?

– Proszę wybaczyć, ale na to pytanie nie odpowiem.

Wierzy Pan w zjawisko, które niektórzy określają mianem
postdekomunizacji? W działania dekomunizacyjne, które wciąż można
podjąć?

– Poproszę o następne pytanie.

Przykre i wymowne, że na wiele tematów nie możemy porozmawiać, bo jest lęk, że to zaszkodzi pracom.

– Może kiedyś przyjdzie czas na inną rozmowę, teraz chciałbym rozmawiać o tym, co dotyczy pełnionej przeze mnie funkcji.

Dla kogo Łączka jest wciąż niebezpieczna?

– Dla wszystkich, którzy chcą nam przedstawić system komunistyczny
jako zwyczajny system, który kojarzy się dobrze, np. z darmowymi
wczasami czy rozdawaniem goździków na 8 marca. Łączka mówi – i to zawsze
podkreślam – znaczenie lepiej niż dziesiątki tomów książek o tym, czym
był system komunistyczny. To, w jaki sposób potraktowano ludzi, których
„władza ludowa” skazała na karę śmierci, to, jak ich ciała
zbezczeszczono, wrzucając bezpośrednio do dołów, strzelając wcześniej w
potylicę skazańcom, to, że niektórych posypywano wapnem, innych
przebierano w mundury Wehrmachtu, to, że przez środek pola więziennego
poprowadzono drogę, a w latach 80. pochowano na Łączce ludzi zasłużonych
dla systemu komunistycznego, jest czymś nieprawdopodobnym. Czymś, co
obnaża całą istotę komunizmu, pokazuje, czym on był, jak bardzo
zbrodniczy był to system.

Jak Pan ocenia podejmowanie tematu Żołnierzy Niezłomnych przez historyków?

– Zdecydowanie pozytywnie. Proszę pamiętać, że to jest proces, który
zaczął się jeszcze w latach 90. Wielu moich kolegów podejmowało wówczas
prace nad antykomunistycznym podziemiem niepodległościowym. Oczywiście
były to inne czasy, nie było dostępu do materiałów archiwalnych. Odkąd
powstał Instytut Pamięci Narodowej, nastąpiła jakościowa zmiana tej
sytuacji. Wyszło już bardzo wiele publikacji różnego rodzaju
poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Powiem więcej, teraz to nawet dosyć
modny temat. Widzimy, że są już prace magisterskie czy licencjackie,
które dotyczą tej tematyki. Kilka lat temu była to sytuacja nie do
pomyślenia. Wiele lat pracy przed nami w tym zakresie, ale uznaję, że
podziemie niepodległościowe w Polsce to już nie jest biała plama w
naszej historii, to jest temat naprawdę dobrze opracowany. Chociaż
oczywiście chcielibyśmy mieć komfort korzystania chociażby z archiwów
rosyjskich. Ale myślę, że na to będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

Te tak afirmujące Niezłomnych nastroje społeczne dodają skrzydeł całej Pańskiej ekipie?

– Od kilku lat Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozwija się
niezwykle pięknie w całym kraju. Jestem wzruszony tym, jak to młode
święto już zakorzeniło się w naszej świadomości. Mamy niezliczoną liczbę
inicjatyw w wielkich miastach, ale i w maleńkich miejscowościach.
Widzimy, jak dla bardzo, bardzo wielu Polaków Żołnierze Niezłomni są
ważni. Ten ich powrót do zbiorowej tożsamości odbywa się na naszych
oczach i jest bardzo gwałtowny. Widać, jak młode pokolenie utożsamia się
z Żołnierzami Niezłomnymi. To są działania bardzo często spontaniczne,
nienarzucone przez nikogo. I jest ich bardzo dużo. To świadczy o tym, że
na naszych oczach następuje jakiś przełom w świadomości całego
społeczeństwa, głównie tej młodszej części, ale nie tylko. To jest
element, którego nam brakowało. Zostaliśmy go pozbawieni, mianowicie
świadomości wiedzy o tym, kim byli ci, którzy po 1945 r. podjęli walkę,
że byli to bohaterowie, nie bandyci, jak próbowano przez całe
dziesięciolecia nam wmawiać. W każdym normalnym kraju ci żołnierze
zasługiwaliby na chwałę, nagrody, najwyższe stanowiska, a w Polsce
spotkała ich hańba i śmierć, zamazywanie śladów wszelkiej pamięci,
miejsc pochówku. Dziś ich tragedia z nieprawdopodobną siłą wraca do nas i
społeczeństwo oddaje im hołd w sposób masowy.

Nie byłoby ekshumacji na Łączce, gdyby nie ludzie, którzy oddali temu dziełu serce. Często są to wolontariusze.

– Tak, mamy kilkunastu specjalistów, antropologów, archeologów,
historyków, genetyków, medyków sądowych. To są ci, którzy pracują
zawodowo. Wykonują te działania w całym kraju, wszędzie tam, gdzie jest
to konieczne. Jest także rzesza wolontariuszy, ludzi, którzy poświęcają
swój prywatny czas, by móc uczestniczyć nawet przez kilka godzin w
pracach w tym miejscu. Zapewniam panią, że wszyscy ci ludzie niezwykle
osobiście, głęboko przeżywają możliwość pracy w tym miejscu, przy
poszukiwaniu szczątków naszych bohaterów narodowych. Są to w dużej
mierze młodzi ludzie, kibice różnych klubów piłkarskich, ale również
urzędnicy, studenci, Polacy, którzy przyjeżdżają z całego kraju, a także
z zagranicy. To najlepiej dowodzi, czym ta idea Żołnierzy Wyklętych
jest, jak ona jest bardzo nośna, skoro potrafi zjednoczyć tylu Polaków.

Mocno wierzy Pan w skuteczność takich oddolnych działań?

– Zdecydowanie tak. Wierzę, że one są niezbędne i świadczą o tym, że
to, co robimy, jest „nasze”, jest takie osobiste, wypływające z potrzeby
serca, nie jest czymś narzuconym. To przekłada się na zupełnie inną
siłę oddziaływania. Wierzę w takie działania, w ich skuteczność, bo one
są prawdziwe od początku do końca.

Jak wyglądają plany poszukiwań Żołnierzy Wyklętych w innych częściach Polski?

– W tym roku poza Łączką najważniejsze są działania w Gdańsku. Tam
będziemy poszukiwali szczątków Danuty Siedzikówny „Inki”. Kolejna
kwestia to dokończenie prac ekshumacyjnych przy więzieniu w Białymstoku.
Mam również nadzieję, że uda się rozpocząć działania przy kolejnej
nekropolii warszawskiej – cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Jest także
kilkanaście innych miejsc w naszym kraju, które chcielibyśmy przebadać.
To są najważniejsze działania na ten rok. Wszystko będzie jednak
zależało od szeregu czynników, m.in. od tego, jak przebiegną prace na
Łączce, które ze względu na stopień skomplikowania oceniam na sześć,
może nawet osiem tygodni.

Może Pan wymienić kilka innych miejsc poszukiwań?…

– Chcielibyśmy m.in. kontynuować prace poszukiwawcze na
Opolszczyźnie, tam gdzie wymordowano w 1946 r. oddział Henryka Flamego
ps. „Bartek”. W planach jest także Rzeszów.

Dziś, chodząc po Łączce, trudno się domyślić, po jakiej wyjątkowej
ziemi stąpamy. Jaką formę powinno przyjąć upamiętnienie Niezłomnych w
tym miejscu?

– Łączka jest miejscem wyjątkowym dla nas wszystkich, dla Polaków.
Jestem przekonany, że tam nie może stanąć jakiś skromny pomnik. Ludzie
tam pochowani wymagają mauzoleum. Jestem przeciwny skromnemu znakowi
pamięci. Proszę pamiętać, że kwestia upamiętnienia należy do kompetencji
ROPWiM, która zapowiadała już, że w najbliższym czasie ogłosi konkurs
na koncepcję mauzoleum. Mam nadzieję, że stanie się to w możliwie
krótkim czasie i że będzie to forma z jednej strony godna tych, których
odnajdujemy, a z drugiej strony zostanie zaakceptowana przez rodziny
ofiar pomordowanych, które przez kilkadziesiąt lat daremnie poszukiwały
informacji o miejscach pochówku swoich bliskich. Teraz powoli odzyskują
swoich najbliższych i chcieliby, żeby miejsce ich upamiętnienia było
absolutnie wyjątkowe, zarówno na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, jak
i w całym kraju.

Informowanie członków rodzin, że udało się zidentyfikować ich bliskich, to wyjątkowe chwile.

– To są zawsze bardzo wzruszające sytuacje dla nas wszystkich, którzy
przez długi czas poszukujemy ofiar komunizmu, a potem już wiemy: to są
szczątki tej osoby. Potem pozostaje ten moment, kiedy trzeba
poinformować rodzinę. I te reakcje są zawsze wzruszające, chociaż one
się różnią. Są ludzie, którzy nie wytrzymują emocjonalnie takiej
wiadomości, są łzy, szloch, bardzo osobiste reakcje. A są ludzie, którzy
sprawiają wrażenie, że początkowo ta wiadomość do nich nie dociera. Tak
naprawdę dopiero za jakiś czas dostajemy powtórny telefon, że ktoś był
tak zaskoczony tą sytuacją, że dopiero później to do niego dotarło z
całą mocą. Oczywiście, reakcje różnią się także w zależności od tego, o
jakiej bliskości mówimy. Inaczej reaguje syn czy córka, gdy mówimy, że
udało się odnaleźć szczątki taty, inaczej, gdy dzwonimy z taką
informacją do bratanka czy siostrzenicy. Wiele czynników wpływa na to, w
jaki sposób reagują ludzie. Za każdym razem są to jednak bardzo dla nas
poruszające sytuacje. I dające taką dodatkową siłę do pracy, że właśnie
dla takich powodów warto to wszystko robić i ponosić trudy, których
przecież w tej naszej pracy jest niemało.

Nie ma jeszcze mauzoleum, ale niezmiernie wzruszającą formą oddania
hołdu Niezłomnym były wyprowadzenia szczątków ekshumowanych z Łączki.
Znam ludzi, którzy brali dzień wolny w pracy, by móc być wtedy na
Powązkach. Jest mowa o wrześniu jako terminie pogrzebu ekshumowanych na
Łączce.

– Zakończeniem pierwszego i drugiego etapu były uroczystości
wyprowadzenia szczątków z Łączki i przewiezienie ich na cmentarz
Północny, do miejsca czasowego spoczynku szczątków ofiar komunizmu.
Pogrzeb będzie wówczas, kiedy będziemy mieli Łączkę przygotowaną na tę
uroczystość, która musi mieć z całą pewnością państwowy charakter, z
wojskowym ceremoniałem. Innej możliwości tutaj zwyczajnie nie ma.

Wrzesień to osiągalny termin?

– Czy we wrześniu nastąpi pogrzeb szczątków wszystkich ofiar
komunizmu, mam pewne wątpliwości. Proszę zwrócić uwagę, że rozmawiamy
już pod koniec lutego. Przed nami jeszcze bardzo niezwykle ciężki trzeci
etap prac na Łączce. A dopiero po nas można rozpocząć budowę
pomnika-mauzoleum na Łączce. Dlatego czasu jest bardzo, bardzo mało.

Jakie są Pańskie marzenia związane z szeroko pojmowanym przywracaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych? Nie muszą być realne.

– Moje marzenie jest takie: chciałbym, żebyśmy za jakiś czas mogli
spotykać się na Łączce przy Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych. A tam będą
trumienki – każda z nich opatrzona imieniem, nazwiskiem i fotografią
osoby. Każda z nich. Bardzo bym nie chciał sytuacji, w której uznamy, że
w iluś przypadkach jesteśmy bezradni, że nie możemy dokonać
identyfikacji. Takie jest moje marzenie. Chciałbym, aby każdy z tych
odnalezionych żołnierzy miał swoje imię, nazwisko i twarz. Aby przestał
być wreszcie anonimowy.

Dziękuję za rozmowę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

62. Dzisiejszy "Super Express

Dzisiejszy "Super Express


Jutro, w sobotę 1 marca o godz. 12.55 TVP1 wyświetli film pt. "Tropem Wyklętych" Arkadiusza Gołębiewskiego. To dokument przedstawiający fenomen społeczny jakim stało się przywracanie pamięci Żołnierzom Wyklętym, także w środowisku popkultury.

Całość przeplatana unikatowymi obrazami z ekshumacji zbiorowych dołów śmierci ofiar komunistycznego terroru na powązkowskiej "Łączce" oraz teledyskami ze współczesnych działań przywracających dobre imię bohaterom.

Wilki 2014

--------------------------

Cześć ich pamięci

-----------------



Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "HORYZONTY".



Mielec w hołdzie Niezłomnym

Uroczystości „Niezłomni w Mielcu” odbędą się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

W Mielcu odbędą się dzisiaj obchody
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości „Niezłomni w
Mielcu” rozpoczną się modlitwą i zapaleniem zniczy na grobach poległych w
obronie Ojczyzny.


- Major Hieronim  Dekutowski
„Zapora”, chor. Wojciech Lis „Mściciel”, por. Tadeusz Jaworski
„Zerwikaptur”, kpt.  Tadeusz  Gajda  „Tarzan” oraz płk  Aleksander Rusin
„Rusal” to tylko niektóre nazwiska ludzi, którzy stanowili ścisłe
dowództwo – nadzór sztabowy nad oddziałami walczącymi w terenie. To
ludzie związani z podziemiem niepodległościowym zarówno podczas okupacji
niemieckiej, jak i sowieckiej.  W  samym  powiecie  mieleckim UB i NKWD
zamordowały ok. 120 osób związanych z podziemiem. Większość z nich
wciąż pozostaje anonimowymi – wyjaśnia w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl
Romuald Rzeszutek, współzałożyciel Klubu Historycznego „Prawda i
Pamięć”, który jest organizatorem obchodów w Mielcu.

W programie uroczystości „Niezłomni w Mielcu” jest o
godz. 13.00 odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Żołnierzy
Wyklętych. Następnie w bazylice św. Mateusza sprawowana będzie Msza św.
za Żołnierzy Wyklętych. Po uroczystej Eucharystii odbędzie się Marsz
Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak wyjaśnia Romuald Rzeszutek, efekty poświęcenia życia i walki
Żołnierzy Wyklętych szczególnie dostrzec możemy dzisiaj. – Widzę ogromną
niesprawiedliwość dziejową, zakłamanie i fałsz nie tylko starych
podręczników, z których moje pokolenie było zmuszone czerpać wiedzę, ale
i osób wypowiadających się obecnie w maisteamowych mediach, próbujących
w sposób celowy lub poprzez elementarny brak wiedzy nadal używać
określeń „kontrowersyjna” postać, „bandyta” – dodaje Romuald Rzeszutek.

Współzałożyciel Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”  wyjaśnił, że
jednakże z roku na rok, z miesiąca na miesiąc społeczeństwo się budzi,
młodzież zauważa wzorce w Rotmistrzu Pileckim, w „Ince”, w mjr
„Łupaszce”, i innych bohaterach walki o wolną Ojczyznę. – Potrzebna jest
jednak nadal praca od podstaw. Takie święta jak dzisiejsze czy obchody
innych świąt narodowych, powstawanie różnych stowarzyszeń historycznych,
pamięć o Żołnierzach wyklętych przywraca świadomość naszemu Narodowi –
wskazał.

Jutro natomiast przed wszystkimi kościołami w Mielcu odbędzie się kwesta na ekshumację Żołnierzy Wyklętych.

Marta Milczarska


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

63. Sukcesorzy świętej

Sukcesorzy świętej Sprawy

Adam Kruczek
http://www.naszdziennik.pl/wp/69738,sukcesorzy-swietej-sprawy.html

Żołnierze Wyklęci? To są tacy bohaterowie, że naprawdę… Jak myślę, co przeżywali, jak walczyli, to chce mi się płakać, ale gdybym mogła, to bym się przeniosła do tamtych czasów – zwierza się Iza Opoka, szesnastoletnia uczennica ostatniej klasy gimnazjum w Chodlu k. Lublina, snująca plany wstąpienia do wojska.

Od dwóch lat Iza odtwarza wątki wpisujące jej rodzinę w historię walki najsłynniejszego żołnierza podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, którego szczątki wydobyte z powązkowskiej Łączki zidentyfikowano w ubiegłym roku.

Starsza o rok Martyna Wilczek z Ludźmierza w minionym roku zdobyła drugie miejsce w IIOgólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim o Żołnierzach Wyklętych organizowanym w Lublinie. Pochodzi ze znanego podhalańskiego rodu, a jej pradziadek i jego stryjeczny brat byli przyjaciółmi i towarzyszami walki Józefa Kurasia „Ognia”, legendy niepodległościowej partyzantki na Podhalu. W nagrodzonej pracy Martyna zestawiła odtworzone z pieczołowitością biografie swoich dwóch poległych za Polskę przodków.
Odrzucona narracja „Gazety Wyborczej”

Jak Polska długa i szeroka, dziesiątki tysięcy młodych ludzi oddaje w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego, uczestnicząc w różnego rodzaju marszach, koncertach, spotkaniach czy konferencjach. Wielu z nich zaczęło już osobistą przygodę z historią, odtwarzając udział swoich przodków w przemilczanym przez dziesiątki lat ostatnim wielkim narodowym powstaniu, które zgromadziło w antykomunistycznej konspiracji ponad 200 tys. osób i kosztowało życie ok. 100 tys. ofiar, w większości młodych i najbardziej oddanych Polsce jej synów.

– Nie ulega wątpliwości, że zasługa pierwsza i największa – ogromnego wzrostu świadomości historycznej młodego pokolenia – przypada śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu –uważa Adam Błaszczyk, organizator rajdów szlakami Józefa Kurasia „Ognia”, nauczyciel historii w gimnazjum w Ludźmierzu, aktywny działacz waksmundzkiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Ogniowcy”.

Gdy pan Adam z grupą przyjaciół zakładali w 2006 r. Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Podhale w ogniu”, a potem „Błyskawica”, która odtwarzała partyzantkę Żołnierzy Wyklętych „Ognia”, jako wzór działania przyjęli inicjatywy i pomysły powstałe wokół Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawy i konferencje organizowali przeważnie razem z IPN w Krakowie. W przygotowywaniu rajdów szlakami Żołnierzy Wyklętych uczyli się od prężnie już wtedy działającej Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych.

Szybko okazało się, że te nowatorskie formy opowiadania historii przyciągały młodzież, która ze szkoły wynosiła wiedzę o powojennym podziemiu niepodległościowym na poziomie zerowym, a w dominujących mediach spotykała zakamuflowaną peerelowską propagandę powielającą stereotypy o bandyckim, a przynajmniej „kontrowersyjnym” charakterze antykomunistycznego podziemia.

– Po kilkunastu latach poziom wiedzy o Żołnierzach Wyklętych jest o niebo wyższy, a narracja „Gazety Wyborczej” w coraz większym stopniu odrzucana przez środowiska młodzieżowe zaangażowane w odkrywanie najnowszej historii – uważa Adam Błaszczyk.

Tematyka Żołnierzy Wyklętych uwzględniona jest już także na poziomie edukacyjnym poprzez szeroką ofertę różnego rodzaju konkursów historycznych, często przy udziale kuratoriów oświaty, przeważnie pod patronatem IPN. Nagrodę w jednym z takich konkursów zdobyła uczennica Adama Błaszczyka – Martyna Wilczek z Ludźmierza.
Byli tacy jak my

Martyna jest prawnuczką Franciszka Srala „Wiatra” z Waksmunda, żołnierza Konfederacji Tatrzańskiej i Oddziału Partyzanckiego AK „Wilk”. Jej pradziadek był bliskim współpracownikiem i przyjacielem Józefa Kurasia „Ognia”. Zginął na Czerwonym Groniu 28grudnia 1943 r. podczas niemieckiej obławy. „Ogniowi” nieomal do końca życia towarzyszył stryjeczny brat Franciszka – legionista Józef Sral ps. „Smak”, jeden z najbardziej doświadczonych partyzantów Kurasia, szef jego sztabu. Zginął w obozie w górach za Turbaczem 18 lutego 1947 r., trzy dni przed śmiercią swojego dowódcy.

Jako pierwszy o bohaterskiej historii jej rodziny powiedział Martynie nauczyciel historii Adam Błaszczyk, który też zainspirował ją do badania i poznawania rodzinnych dziejów.

– Ta historia była w mojej rodzinie pewnym tematem tabu, o którym nie rozmawiało się w domu – wskazuje Martyna. – Dopiero gdy pisałam pracę na konkurs, udało mi się nakłonić dziadka Jana Skowrońskiego do wspomnień.

Martyna uczestniczyła w wielu rajdach organizowanych przez Adama Błaszczyka. Chodziła szlakami partyzantów, poznała miejsca, w których kryli się przed obławami. Dwa lata temu w grudniu była na wypadzie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Ogniowcy” na Czerwonym Groniu w rocznicę obławy niemieckiej, w czasie której poległ jej pradziadek.

– Dziadek nigdy nie pokazał mi tego miejsca, ale postanowiłam, że muszę tam dotrzeć –wspomina. – To była wielka radość, ale i ogromne wzruszenie stanąć tam, gdzie walczył i zginął mój pradziadek.

Martyna interesuje się też powojennym podziemiem niepodległościowym na Podhalu. To właśnie pokazaniu różnicy między partyzantką z czasów okupacji niemieckiej a Żołnierzami Wyklętymi poświęciła pracę, która została nagrodzona na konkursie historyczno-literackim w Lublinie.

– Żołnierze Wyklęci to ci partyzanci, którzy walczyli o wolną Polskę od czasu, gdy Armia Czerwona wkroczyła na ziemie polskie –wskazuje. – To byli ludzie w młodym wieku, od 17do 25 lat, tacy jak my. Możemy od nich czerpać dziś wzór gotowości do poświęcenia nawet życia dla Ojczyzny. Szkoda, że w podręcznikach ani w gimnazjum, ani w technikum, gdzie się teraz uczę, nie ma o nich wzmianki.
U pradziadka kwaterował „Zapora”

Iza Opoka ma 16 lat i kończy w tym roku gimnazjum. Od dwóch lat poważnie interesuje się historią Żołnierzy Wyklętych. Czyta książki historyczne, udziela się na forach internetowych, chodzi na konferencje organizowane przez IPN, uczestniczy w marszach ku czci żołnierzy antykomunistycznego podziemia, a także w rajdach szlakiem ich walk. W rodzinnym domu Izy kultywowana jest pamięć o najsłynniejszym lubelskim partyzancie mjr. Hieronimie Dekutowskim ps.„Zapora”, który był częstym gościem jej pradziadka Antoniego Asyngiera mieszkającego w Kawęczynie koło podlubelskiego Chodla. Kopalnią wiedzy na ten temat jest babcia Izy –pani Barbara Opoka, która sama tych czasów co prawda nie pamięta, bo urodziła się już po wojnie, ale dużo słyszała o nich od swojego ojca i teraz w swoistej sztafecie pokoleń dzieli się tą wiedzą z wnuczką.

– A Izę te sprawy bardzo interesują. Ona by dzień i noc słuchała opowieści o tamtych czasach – mówi pani Barbara Opoka. – Ciągle przychodzi do mnie z jakimiś pytaniami, czy nie słyszałam o kimś z oddziału, czy jeszcze żyje, albo żebym jej pomogła kogoś odszukać.

„Zapora” często korzystał z kwatery w gospodarstwie Antoniego Asyngiera, gdyż było ono położone w dogodnym dla partyzantów miejscu na uboczu wioski pod lasem. Gospodarz miał dobre konie, więc często partyzanci korzystali z podwody. Z rodzinnych wspomnień wynika, że prawdopodobnie w gospodarstwie Asyngierów „Zapora” spędził jeden z ostatnich dni na Lubelszczyźnie przed zorganizowanym przez UB zdradzieckim przerzutem na Zachód, w czasie którego wraz z pięcioma towarzyszami broni dostał się w ręce bezpieki.

– Zaciekawiła mnie bardzo postać pani Izabeli Kochanowskiej, łączniczki „Zapory”, która często przybywała z meldunkami do komendanta kwaterującego u mojego pradziadka – opowiada Iza Opoka.

We wspomnieniach Antoniego Asyngiera Izabela Kochanowska jawi się jako śliczna dziewczyna z rozwianymi włosami pędząca z meldunkiem na koniu. Została aresztowana przez UB i skazana na 6 lat więzienia. Karę odbywała w więzieniu na Zamku w Lublinie i w Fordonie. Wyszła w 1956 roku.

Dzięki pomocy babci Izie udało się nawiązać kontakt ze słynną łączniczką.

– Co prawda rozmawiałam tylko telefonicznie, bo pani Iza mieszka na Wybrzeżu, ale i tak to dla mnie wielki zaszczyt – podkreśla. – Ona była główną łączniczką „Zapory”, przewoziła najważniejsze meldunki – wyjaśnia.

Dziewczyna szczyci się też spotkaniami i rozmowami z jednymi z ostatnich żyjących żołnierzy „Zapory” – Marianem Pawełczakiem „Morwą” i Zbigniewem Matysiakiem „Kowbojem”.

Zaczyna też rozszerzać swoje historyczne zainteresowania. Oprócz partyzantki na Lubelszczyźnie pasjonuje się też Powstaniem Warszawskim, a ostatnio poświęca wiele uwagi zbrodni wołyńskiej.

– Czytam właśnie poruszającą książkę Leona Karłowicza „Ludobójcy i ludzie. Sąsiedzi” –opowiada Iza. – Nasza najnowsza historia zaczyna mnie coraz bardziej wciągać i na pewno z niej nie zrezygnuję, ale jednak najbardziej fascynuje mnie służba wojskowa, której chcę się w przyszłości poświęcić.
Efekt domina

„My, pokolenie Młodych Polaków, domagamy się od władz polskich każdego szczebla przywrócenia do zbiorowej pamięci bohaterskich Żołnierzy Wyklętych walczących w niepodległościowym powstaniu antykomunistycznym w latach 1944-1963” – zażądali w manifeście ogłoszonym w ramach akcji „Upominamy się o Was” młodzi ludzie zrzeszeni w koalicji ośmiu organizacji młodzieżowych przygotowujących niezwykle bogate w wydarzenia tegoroczne obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych. „Dla nas, młodych, którzy stosunkowo niedawno ukończyli kursy historii na poziomie szkół średnich, niepojęte jest, że na kartach podręczników wolnej od komunistycznej propagandy Polski brak jest treści dotyczących Żołnierzy Wyklętych. Pokazuje to, że kaci, którzy skazali walczących o niepodległą Polskę na wieczną niepamięć, w 25 lat po obaleniu komunizmu dalej tryumfują” – napisali.

Manifest został przekazany władzom centralnym i lokalnym różnych szczebli, w tym m.in. prezydentowi RP, prezesowi Rady Ministrów, marszałkom Sejmu i Senatu. Podpisali się pod nim przedstawiciele Fundacji Sapere Aude, KoLiber, organizacji Młodzi dla Polski, NZS UW, Patriotycznego Podlasia, Red is Bad, wMeritum.pl i Vade Mecum.

Jednym z sygnatariuszy manifestu jest stowarzyszenie Patriotyczne Podlasie, które problematyką Żołnierzy Wyklętych zajmuje się od trzech lat. Najpierw organizowali we własnym gronie spotkania tematyczne, a potem postanowili wyjść ze swoją misją na zewnątrz.

– Chcemy pokazać, że Żołnierze Niezłomni – bo wolimy to określenie od „wyklętych” – to byli w gruncie rzeczy tacy sami młodzi ludzie jak my; mieli swoje plany, ambicje, marzenia, lecz czas historyczny dany przez historię i Boga sprawił, że musieli stanąć z bronią w ręku – wskazuje Jacek Słoma, jeden z liderów Patriotycznego Podlasia.

Okazuje się, że studenci z Patriotycznego Podlasia trafili ze swoimi propozycjami w sam środek środowiskowego zapotrzebowania. Świadczy o tym duża i stale rosnąca frekwencja na organizowanych przez nich spotkaniach. Szczególnym wzięciem cieszy się projekcja ambitnych filmów historycznych, patriotycznych i religijnych połączona ze spotkaniami autor- skimi z ich reżyserami.

– Na nasze spotkania filmowe przychodzą dosłownie setki osób, a niedawno na jedno z nich na 460 miejsc na sali przyszło ponad 600 widzów i musieliśmy specjalnie dla tych, którzy się nie dostali, przygotować drugą projekcję – mówi z dumą Jacek Słoma.

Z jego doświadczeń wynika, że świadomość patriotyczna i historyczna młodego pokolenia stale rośnie. Młodzież zaczyna interesować się historią, czytać, przychodzić na spotkania i filmy, wreszcie sama działać.

– To wygląda trochę jak efekt domina –wskazuje Jacek Słoma. – Znajomy przyprowadzi znajomego, ktoś powie w rodzinie, chłopak zachęci dziewczynę lub odwrotnie, przyjdą wspólnie w niedzielę na projekcję filmową lub spotkanie autorskie, a potem włączają się w nasze projekty lub sami tworzą nowe, gdyż patriotyczne i historyczne inicjatywy w naszym regionie nie ograniczają się tylko do naszego środowiska.




--------------------------

Zapis obchodów 1 marca 2014 w całej Polsce


Kiedy jednak przyszło na sesji Rady Miejskiej do głosowania nie udało się zdjąć tego punktu z porządku obrad, by poddać pomysł konsultacjom społecznym, bo zabrakło jednego głosu. Ostatecznie projekt uchwały w tej sprawie poparło 13 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Ronda im. Żołnierzy Wyklętych są dziś m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i Gdyni, oraz w Sosnowcu i Jaworznie.W Sosnowcu decyzja o nadaniu rondu u zbiegu ulic 11 Listopada i Klonowej imienia Żołnierzy Wyklętych zapadła już we wrześniu 2012 r. Za uchwałą w tej sprawie było 19 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, a czterech było przeciw. Rondo imienia Żołnierzy Wyklętych istnieje też w Jaworznie.

W Żorach pomnik Żołnierzy Wyklętych w listopadzie 2013 r. stanął na cmentarzu przy kościele farnym w śródmieściu.

Głównym elementem jest odlana w brązie płaskorzeźba orła, wyrywającego się zza krat. Jest krzyż wojskowy, odznaka Konspiracyjnego Wojska Polskiego, wraz z napisem: Żołnierzom Wyklętym Mieszkańcy Żor. Na boku zostały umieszczone nazwiska poległych żołnierzy.
16:45

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie w dawnej kwaterze NKWD

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie w dawnej kwaterze NKWD

W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nowa
placówka będzie miała siedzibę w dawnej kwaterze głównej NKWD przy
ul....
czytaj dalej »

W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nowa placówka
będzie miała siedzibę w dawnej kwaterze głównej NKWD przy ul.
Strzeleckiej na Pradze - informuje Urząd Marszałkowski Województwa
Mazowieckiego. Muzeum ma powstać jeszcze w 2014 roku.

- Jeszcze w tym roku zostanie otwarty nowy obiekt muzealny w
Warszawie – Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Na potrzeby nowej instytucji
zostanie zaadaptowana zabytkowa kamienica tj. dawna kwatera główna NKWD
przy ul. Strzeleckiej 8 na Pradze Północ - poinformowała w poniedziałek
PAP rzeczniczka prasowa Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego w Warszawie.O zbrodniach powojennego terroru komunistycznego ma też
przypominać Muzeum Ofiar Komunizmu, które powstanie w Areszcie Śledczym
przy ul. Rakowieckiej w Warszawie:

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

64. Tygodnik EXTRA Ciechanów 4


Odnowiono grób „Pogody”


Członkowie i sympatycy organizacji „Narodowy Ciechanów” zatroszczyli
się o grób śp. Romana Dziemieszkiewicza, ps. „Adam” - „Pogoda”. Do akcji
włączyli się także czynnie przedstawiciele Redakcji „Extra Ciechanów”.

Roman
Dziemieszkiewicz to brat Mieczysława - ps. „Rój”. Zasłynął uwolnieniem
kilkudziesięciu żołnierzy AK i NSZ z więzienia w Krasosielcu (pow. Maków
Mazowiecki). Został zamordowany przez NKWD w dn. 30 października 1945
roku. Miał wtedy 27 lat. Jego grób znajduje się na ciechanowskim
cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej.
Członkowie i sympatycy
organizacji „Narodowy Ciechanów” oraz przedstawiciele naszej Redakcji
uprzątnęli grób i zasadzili na nim iglaki. Po skończonej akcji odmówili
modlitwę oraz zapalili znicz.

Foto: Dorota Smosarska (Sekcja
Kobiet Ruchu Narodowego) oraz Łukasz Smoliński (Narodowy Ciechanów) przy
grobie śp. Romana Dziemieszkiewicza, ps. „Adam”, „Pogoda” – znajdującym
się na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej.

Więcej o tej
patriotycznej akcji w najbliższym wydaniu Extra Ciechanów, zaś na
ciechtivi.pl jest już dostępny film ją dokumentujący:
www.ciechtivi.pl/mlodzi-pamietali-o-zolnierzach-wykletych/


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl