Muzeum dziedzictwa i historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej

avatar użytkownika Andy-aandy

 

Muzeum pozwoli przenieść się odwiedzającym w sam środek działań zbrojnych 1920 roku w Ossowie. Jednak akcent został położony na prezentację szerszej idei zwycięskiej walki Polaków z komunizmem, aż do upadku zbrodniczego państwa sowieckiego.

 

 

Zdjęcie: Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę (ze strony Muzeum)


Muzeum dziedzictwa i historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej

 
Misją Muzeum będzie ochrona i udostępnianie dziedzictwa i historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej, gdzie Ossów, jako miejsce rozpoczęcia zwycięskiej walki Polaków z komunizmem zajmie miejsce inicjujące całą opowieść. Misja realizowana będzie poprzez udostępnianie ekspozycji stałych i czasowych dla zwiedzających, pozyskiwanie, opracowywanie i konserwację muzealiów, organizację wystaw, konferencji i pokazów, prowadzenie badań naukowych i wydawanie publikacji.
 
 
 
Ossów1920
 
 
„Może zachód by ocalał, ale Europa wyglądałaby zupełnie inaczej”

O znaczeniu Bitwy Warszawskiej, roli Kościoła i symbolice Ossowa opowiada Prof. dr. Hab. Janusz Odziemkowski.

 

Kiedy przegląda się gazety z sierpnia 1920 roku, z przedednia Bitwy Warszawskiej, można odnieść wrażenie, że Warszawa nie była świadoma nadchodzącego niebezpieczeństwa. W lokalnych gazetach można było przeczytać o tym, że skradziono naszyjnik z brylantem, czy repertuary teatrów. Wojna gdzieś jest, ale niekoniecznie jako najważniejsza wiadomość numeru... 


Gazety z tego okresu nie są zbyt miarodajnym materiałem do badania społecznych nastrojów. Pamiętajmy, że obowiązywała wojskowa cenzura, nie można było siać paniki i szczegółowo opisywać teatru działań zbrojnych. Jednak na ulicach wojnę można było wyczuć. Były punkty werbunkowe, przetaczały się wojskowe oddziały, żołnierze ćwiczyli na placach i skwerach. Widać to wszystko na zdjęciach z tamtego okresu. 


Faktycznie jednak, po chwilowej panice na początku sierpnia, kiedy część warszawiaków wyjechała z miasta, na ulice wrócił względny spokój, przerywany jedynie wybuchami patriotycznej radości przy okazji np. przejazdu kolumny wojsk zmierzających na front.  Pamiętajmy też, że obywatele byli przyzwyczajenie do działań zbrojnych. Mieli jeszcze świeżo w pamięci cztery lata I wojny światowej.

(...)

 

Całość na stronie Muzeum, http://www.ossow1920.pl/

 
 

 
Polski punkt widzenia - 14.08.2013 | TV Trwam
 
Rozmowa ze starostą wołomińskim Piotrem Uścińskim na temat powstajścego muzeum oraz obchodów rocznicy bitwy.
 
 
 
 
 
 

 

25 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Muzeum na stulecie bitwy

Wołomin walczy o Muzeum Bitwy Warszawskiej. "Apelujemy do władz"

W 2020 roku, czyli w stulecie pamiętnego starcia z bolszewikami władze Wołomina planują otwarcie w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. "To sukces na skalę światową, który zasługuje na upamiętnienie".

– Wojna 1920 r. wciąż nie jest do końca poznana. Ożywianiu pamięci o wydarzeniach z tamtych lat ma służyć Muzeum Bitwy Warszawskiej, powstające w Ossowie – uznali uczestnicy sobotniej konferencji "Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!".

– Muzeum może powstać w ciągu dwóch lat, jeśli zyska wsparcie państwa – powiedziała burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan. Władze miasta mają już gotowy projekt gmachu i przygotowaną lokalizację na polach Ossowa. Liczą, że dzięki temu realizacja inwestycji pójdzie sprawniej.
Mimo upływu lat wojna 1920 r. wciąż nie jest do końca poznana. Zdaniem prof. Janusza Odziemkowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego konieczne jest wydanie brakującej na rynku wydawniczym pełnej monografii tego wydarzenia.

Ożywianiu pamięci o Bitwie mają służyć również filmy dokumentalne. Jeden z nim, pt.: „Nie tylko koń i szabla” został zaprezentowany na sobotniej konferencji. Jego twórcy zwrócili uwagę na nowatorskość podjętych przez wojska polskie działań przeciw bolszewikom. Jak zauważył jego twórca Maksymilian Sokół-Potocki koncepcje strategiczne Józefa Piłsudskiego wyprzedzały idee ówczesnych teoretyków wojny, a na szczególne wyróżnienie zasługuje zastosowanie lotnictwa i sił pancernych.

Konferencja odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Jej organizatorem była Gmina Wołomin oraz Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny "Bitwa Warszawska 1920".
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wolomin-walczy-o-muzeum-bitw...

07.07.2014

Podpisanie umowy jest kolejnym krokiem do stworzenia nowoczesnej placówki muzealnej, która powinna być gotowa na przyjęcie turystów w setną rocznicę wielkiego polskiego zwycięstwa w 1920 roku nad bolszewikami.

Liderem projektu jest Gmina Wołomin, która powołała do życia Samorządową Instytucję Kultury "Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".
Ciemne moduły, jasne świetliki

Projekt będzie opracowywany na podstawie koncepcji architektonicznej. Przewiduje ona budynek z sześciu nieregularnych brył, których obrys ma symbolizować ciężką walkę.

Trzy główne moduły będą pozbawione okien, bo takie warunki pozwalają lepiej zorganizować ekspozycję. Zaciemnione części ekspozycyjne zostaną przedzielone świetlikami z widokiem na dawne pole bitwy. Budynek zostanie skierowany lekko na zachód, co ma - według jego projektantów - symbolizować zwycięstwo nad bolszewikami, a w dalszej perspektywie także nad komunizmem.
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,muzeum-bitwy-warszawskiej-co...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Powstanie nowe muzeum.

Powstanie nowe muzeum. Macierewicz da na nie 100 mln zł

Pod Warszawą ma pojawić się nowe muzeum, upamiętniające Bitwę Warszawską
z 1920 roku. Zgodę na budowę dał Antoni Macierewicz. Ale to nie jedyny
wkład ministra obrony. Oprócz tego obiecał przeznaczyć na inwestycję 100
mln zł. Obiekt ma powstać w ciągu roku.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w 2020 r.? Jest zgoda na budowę, nie ... 

tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,muzeum-bitwy-warszawskiej-w-2020-r-jest-zg...

31 gru 2014 - Projekt muzeum w Ossowie, w którym ma być pokazane zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku, dostał właśnie pozwolenie na budowę.
W lipcu 2014 roku podpisana została umowa na wykonanie projektu
budowlanego przez firmę Architekt Kaczmarczyk, która na swoim koncie ma
m.in. projektowanie Muzeum Armii Krajowej, przebudowę Pałacu Młodzieży w
Katowicach, modernizację zabytkowego Pałacu Morskich w Lublinie czy
budynków Ambasad RP w Paryżu, Johannesburgu, Madrycie, Sztokholmie oraz
Lublanie.

Rosną szanse na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w ... 

www.kurier-w.pl/rosna-szanse-budowe-muzeum-bitwy-warszawskiej-1920-roku-radz...

29 lis 2016 - Rosną szanse na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w ... w planach budowę i współprowadzenie Muzeum Bitwy Warszawskiej ...W poprzedniej kadencji, gdy burmistrzem miasta był Zbigniew Piotrowski
przygotowano wstępną koncepcję i lokalizację. Po objęciu stanowiska
gospodarza Radzymina przez Krzysztofa Chacińskiego starania włodarzy
gminnych o muzeum jeszcze bardziej zyskały na sile, m.in. dzięki
wsparciu radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzeny Małek, będącej
zarazem szefową tutejszych struktur PiS-u.

W efekcie radzymińskich wysiłków, w końcu z ust prof. Piotra Glińskiego –
wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego padła
oficjalna i długo oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Miasta Cudu nad
Wisłą wypowiedź: „Stworzyliśmy w 2016 r., i będziemy kontynuowali to
dzieło w przyszłości, nową sieć muzeów, instytucji kultury, które były
zaniedbywane w poprzednich latach, i które obejmują najróżniejsze,
bardzo potrzebne Polsce muzea” – powiedział wicepremier Gliński w dn. 15
listopada, podczas konferencji odbywającej się w Kancelarii Prezesa
Rady Ministrów, na której ministrowie rządu Beaty Szydło dokonali
podsumowania 12 miesięcy swojej pracy. Wicepremier zapowiedział wówczas,
że „państwo zainwestuje w Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego
w Świątyni Opatrzności Bożej, Muzeum Sobibór, Muzeum w Radzyminie,
które planujemy i wiele innych”.


Muzeum Bitwy Warszawskiej W Ossowie - NaszeMiasto.pl 

warszawa.naszemiasto.pl/tag/muzeum-bitwy-warszawskiej-w-ossowie.html

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Zobaczcie wizualizacje [zdjęcia]. 2017-02-27 11:36:32. Rozpoczynają się prace projektowe nad Muzeum Bitwy ...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

W czwartek, 8 czerwca br. z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej odbyło się spotkanie sekretarza stanu Michała Dworczyka z samorządowcami powiatu wołomińskiego w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

W spotkaniu udział uczestniczyli samorządowcy gminy Wołomin, powiatu wołomińskiego oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wiceminister Michał Dworczyk przedstawił samorządowcom warunki, na jakich MON jest gotowe zbudować nowoczesny obiekt upamiętniający zwycięską wojnę z bolszewikami w 1920 roku.

Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że do końca czerwca zostanie podpisany list intencyjny, w którym określone zostaną założenia, harmonogram oraz zadania przy realizacji projektu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Powstanie Muzeum Bitwy

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Przetarg do końca października






Budowa rozpocznie się wiosną 2018 r.



Rozpoczynamy projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej! Dziś została wyłoniona koncepcja. 3majcie kciuki - termin sierpień 2020...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Muzeum Bitwy Warszawskiej



autor: fot. Wikimedia Commons

Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie do 2020 roku


Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą oddamy
do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami -
zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w środę uczcił 98-lecie
zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną.

Przygotowaliśmy
harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w 100.
rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, będziemy mogli oddać do użytku
muzeum” - powiedział Błaszczak. Przypomniał, że Muzeum Bitwy
Warszawskiej powstanie w Ossowie jako filia Muzeum Wojska Polskiego.

Minister
podkreślił, że Polacy od wielu lat czekają na Muzeum Bitwy
Warszawskiej. „Najlepszym miejscem, w którym takie muzeum powstanie jest
Ossów, dlatego że to na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło
i przepędziło bolszewików w 1920 roku” - mówił Błaszczak.

Już
od jutra do 3 września zapraszamy wszystkich wykonawców, oferentów
do składania ofert w procesie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Chcemy
rozstrzygnąć konkurs do 14 września tak, żeby 25 września podpisać umowę
z wykonawcą” - ogłosił szef MON.

Podkreślił, że Muzeum Bitwy
Warszawskiej - żeby było żywe - musi być wyposażone w eksponaty, dlatego
- jak mówił - „ogłaszam dziś społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum
Bitwy Warszawskiej”. Błaszczak zaapelował o udostępnianie eksponatów,
które - jak zaznaczył - „bardzo często stanowią relikwie przechowywane
z pokolenia na pokolenie wśród rodzin”.

Chciałbym,
żeby Muzeum Bitwy Warszawskiej było interesujące, żeby w sposób
przystępny i ciekawy przedstawiało historię tamtych wielkich dni.
Chciałbym także, żeby było nowoczesne. To wszystko są zadania, jakie
stawiam sobie tak, aby za dwa lata Muzeum Bitwy Warszawskiej było
otwarte dla wszystkich Polaków” - powiedział minister obrony narodowej.

Wcześniej
szef MON złożył w Ossowie kwiaty przed krzyżem upamiętniającym ks. mjr.
Ignacego Skorupkę, a także na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej
i przy tablicy Pamięci Polskich Oficerów. Po swoim wystąpieniu minister
zapalił także znicze na Polanie Dębów Pamięci (upamiętnia ofiary
katastrofy smoleńskiej) przy kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie.

Uroczystości te są elementem tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego.

W poniedziałek
MON podał, że koncepcja zagospodarowania terenu pod przyszłą placówkę
zakłada „połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem
przyszłego muzeum”. MON przypomniał też, że w czerwcu br. powołano
zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie,
którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.


M. Błaszczak: Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie powstanie w 2020 r.

Muzeum
Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą oddamy do użytku za dwa lata,
w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami – zapowiedział szef MON
Mariusz Błaszczak, który w środę uczcił 98-lecie zwycięskiej dla Polaków
bitwy z Armią Czerwoną.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Chciałbym, aby Muzeum Bitwy Warszawskiej w
sposób ciekawy i przystępny przedstawiało nam wszystkim historię tamtych
wielkich dni. Powstanie ono w Ossowie, bo to tu, na tych polach Wojsko
Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku –
powiedział w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w
Ossowie.

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej - zdjęcie

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

Przypominając rocznicę Bitwy Warszawskiej i
mówiąc o planach związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej szef MON
zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej  podjęło decyzję, aby
placówka była filią Muzeum Wojska Polskiego.

- Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego,
że za dwa lata, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać
to Muzeum. Od jutra do 3 września zapraszamy wszystkich oferentów  do
składania ofert w procesie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej.  Chcemy
rozstrzygnąć konkurs do 14 września, tak żeby 25 września podpisać umowę
z wykonawcą
– mówił szef MON.

W dniu Święta Wojska Polskiego minister Błaszczak zwrócił się też z
apelem do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z
wydarzeniami 1920 roku.  - Dziś ogłaszam społeczną zbiórkę
eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej. Bardzo często stanowią one
relikwie, są przekazywane  z pokolenia na pokolenie. Proszę o
udostępnienie ich dla nas wszystkich. Razem stwórzmy to Muzeum, które z
pewnością będzie wspaniałym i godnym miejscem przechowywania i
eksponowania narodowych pamiątek 
– powiedział minister Błaszczak.

Wcześniej
szef MON złożył kwiaty pod Krzyżem pamięci ks. mjr. Ignacego Skorupki,
na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej oraz pod tablicą Pamięci
Polskich Oficerów, które znajdują się w Ossowie.


Bitwę
Warszawską stoczono w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. 15 sierpnia
przypada rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, która
zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała
Europę Zachodnią przed komunizmem.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w
Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. Koncepcja zagospodarowania
terenu zakłada połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem
przyszłego muzeum. W czerwcu br. powołano zespół programowo-naukowy do
spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie
założeń i koncepcji wystawy.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Warszawa: rada miasta poparła

Warszawa: rada miasta poparła projekt uchwały dot. budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Rada Warszawy poparła projekt uchwały o budowie pomnika Bitwy
Warszawskiej 1920 roku. Ze względu na kalendarz działań monumentu nie
uda się jednak ukończyć na przypadającą za rok 100. rocznicę Cudu nad
Wisłą.

W myśl uchwały, pomnik Bitwy Warszawskiej ma stanąć na placu Na
Rozdrożu. Ma być wzniesiony na podstawie projektu wyłonionego w
konkursie. Stołeczni radni byli zgodni co do upamiętnienia bitwy.
Dyskusję wzbudził projekt stanowiska rady ws. budowy pomnika autorstwa
Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z nim monument powinien uwzględnić
charakter wypoczynkowy placu oraz zieleń i istniejącą tam fontannę.
Radni PiS zgłosili do tego poprawki. Podnosili, że umniejszy to
uhonorowanie bitwy. Poprawki jednak odrzucono.

Poseł PiS Andrzej Melak chwali inicjatywę budowy pomnika. Zauważa
jednak, że trzeba uważnie obserwować działania władz stolicy w tej
sprawie. 

– Z niecierpliwością czekamy na efekt. Zobaczymy,
jaką on przyjmie postać. Czy zadowoli gusta warszawiaków, a przede
wszystkim, czy w ogóle powstanie, bo od decyzji do realizacji jest długa
droga. Podejmowane były decyzje o różnych upamiętnieniach wydarzeń
historycznych przez radę Warszawy, a później były zapominane i nie są
realizowane –
zaznaczył poseł Andrzej Melak.

NA PLACU NA ROZDROŻU

Będzie pomnik Bitwy Warszawskiej. Lokalizacja budzi kontrowersje

Będzie pomnik Bitwy Warszawskiej. Lokalizacja budzi kontrowersje

Rada Warszawy poparła projekt uchwały o budowie
pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r., który stanie na placu Na Rozdrożu.
Radni Koalicji Obywatelskiej chcą go... więcej »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Serdecznie zapraszamy na

Serdecznie zapraszamy na obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920
roku w Ossowie. W programie m.in. fascynujące widowisko plenerowe
rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku, piknik historyczny, atrakcje
dla całej rodziny!

Program uroczystości 15 sierpnia w Ossowie:

10.00 – Modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki

10.50 – Odsłonięcie popiersi śp. ks. Romana Indrzejczyka oraz śp. Arkadiusza Protasiuka (Polana Dębów Pamięci)

11.15 – Msza Święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez
Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Biskupa Romualda
Kamińskiego

13.00 – Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku

14.00 – Widowisko plenerowe – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 roku w Ossowie

15.00 – 18.00 – Piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie

15.00 – 22.00 – Festyn Letni przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ossowie

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Jak godnie upamiętnić 100.

Jak godnie upamiętnić 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej?

Trwa dyskusja o tym, jak upamiętnić 100. rocznicę Bitwy
Warszawskiej. Premier chce łuku triumfalnego. Warszawski ratusz mówi o
pomniku. Tymczasem w poniedziałek ma być rozstrzygnięty przetarg na
muzeum Bitwy Warszawskiej, które – według zapowiedzi rządu – powstanie w
Ossowie.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało realizację –
planowanego jeszcze za czasów Antoniego Macierewicza – muzeum Bitwy
Warszawskiej w Ossowie.

– 2 grudnia rozstrzygnięty zostanie przetarg na dokumentację związaną z realizacją tej koncepcji – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i dodał, że to koncepcja z rozmachem, która na pewno powstanie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Miało być muzeum Bitwy

Były
rozmowy na Nowogrodzkiej, były negocjacje, był nawet list intencyjny w
sprawie upamiętnienia rocznicy Bitwy Warszawskiej w 2020 roku. Plan był
jeden - nowoczesne muzeum pod Warszawą, w miejscu walk. W grze było
około 100 mln zł. I co? Wciąż trwa planowanie, do budowy daleko.

Jest za to rozczarowanie i wypominanie niezrealizowanych zapowiedzi.

"Na wzniosłych deklaracjach się skończyło". To fragment listu, który trafił na biurko premiera, a wskazuje bierność Ministerstwa Obrony Narodowej przy tym projekcie. Dokument do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotarł dziś. Money.pl poznał jego treść.

O sprawę muzeum zapytaliśmy Kancelarię Premiera i MON.

-
Ministerstwo Obrony Narodowej konsekwentnie kontynuuje prace dot.
realizacji inwestycji. Budowa oddziału, który ma upamiętnić czyn zbrojny
Bitwy Warszawskiej, przebiega zgodnie z procedurami formalno-prawnymi.
Obecnie trwają czynności inwestorskie - przekonuje biuro prasowe
ministerstwa.

-
Resort obrony narodowej jest przygotowany na realizację zadania,
przeznaczył na nie 100 mln zł. Dotychczas część z tych środków została
wydatkowana na sfinansowanie pozyskania dokumentacji niezbędnej do
przygotowania inwestycji oraz pozwoleń o charakterze administracyjnym -
dodają przedstawiciele ministerstwa. KPRM nie odpowiedział money.pl, czy
premier osobiście będzie nadzorował inwestycję.

Rząd z deklaracji budowy muzeum się nie wycofuje. Jarosław Sellin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w rozmowie z RMF FM zapewnia, że do 2 grudnia Ministerstwo Obrony
Narodowej rozstrzygnie przetarg na projekt muzeum. Projekt powstanie na
bazie koncepcji Czesława Bieleckiego, który od miesięcy zabiega o
rozpoczęcie budowy. Z informacji money.pl wynika, że w tej sprawie
odwiedzał również biuro PiS na Nowogrodzkiej. Pomysł nie upadł, jest
realizowany.

Premier
Mateusz Morawiecki kilka dni temu, podczas internetowego czatu,
zapewnił, że Bitwa Warszawska i jej 100-rocznica będzie godnie
upamiętniona. Podkreślił, że pomnik powinien już dawno stanąć w stolicy,
ale tak się nie stało. Zwrócił uwagę, że w tej kwestii problemy robią
władze Warszawy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Sąd konkursowy Pomnika Bitwy

Sąd konkursowy Pomnika Bitwy Warszawskiej wybierze projekt, który najlepiej upamiętni „Cud nad Wisłą”

Sąd konkursowy Pomnika Bitwy Warszawskiej wybierze projekt, który
najlepiej upamiętni „Cud nad Wisłą”. Obrady potrwają do wtorku. Konkurs
obejmował przygotowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej z
zagospodarowaniem terenu, na którym ma stanąć pomnik.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Znamy zwycięski projekt


Znamy zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej! "Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce". SPRAWDŹ

autor: PAP/Radek Pietruszka

Mirosław Nizio wraz z zespołem zaprojektowali projekt pomnika
Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który wygrał konkurs - ogłoszono
w czwartek. Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości
znalazło się wówczas w Polsce – wskazują autorzy.

Sąd
konkursowy nad wyborem zwycięskiej pracy debatował dwa dni. Nazwisko
zwycięskiej pracowni ogłoszono w czwartek Pałacu Kultury i Nauki.
Wicepremier minister kultury Piotr Gliński podziękował wszystkim sędziom
za sprawne działanie i wyłonienie zwycięzcy.

Nagrodzony projekt
przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża
znajdzie się przestrzeń fontanny. Po bokach monumentu umieszczone
zostaną dwa modernistyczne bloki, tworzące rodzaj bramy.

Forma
ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy
Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce

— powiedziała przewodnicząca sądu, architekt miasta Marlena Happach.

Jak
wyjaśniła, najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj
obelisku, która ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu
wskazówek zegara. Projekt uzupełnia gwiaździsta fontanna, która – jak
wyjaśniła Happach - może funkcjonować w różny sposób. W jej ocenie
półkoliste ściany wokół nie oddzielają tej przestrzeni od miasta,
pozwalając jednak na jej wyróżnienie.

Wicepremier,
minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego
odczucia są „jak najbardziej pozytywne”. Zadeklarował, że gdy będzie
potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania.

Wieloletnia
Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie
na realizację pomnika Bitwy Warszawskiej 3 mln złotych. Zwycięska
propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie.

Autorem
zwycięskiej pracy jest Mirosław Nizio wraz z zespołem. Nizio zasłynął
m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Za pracę nad nią otrzymał w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. Swój wkład
ma również w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
za co uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze
Gloria Artis”.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Wicepremier Gliński odpowiada


Wicepremier Gliński odpowiada na zarzuty ws. pomnika: Konkurs został rozpisany przez właściciela terenu - miasto Warszawa

Wicepremier Piotr Gliński odpowiedział na Twitterze
na zarzuty wobec Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws.
pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku, który powstanie
przy pl. Na Rozdrożu.

Szef resortu kultury przypomniał, że konkurs na pomnik został rozpisany przez miasto, czyli gospodarza terenu.

W związku
z uwagami niektórych środowisk ws. projektu Pomnika Bitwy Warszawskiej,
zwracam uwagę, że otwarty konkurs na pomnik został rozpisany przez
właściciela i gospodarza terenu - miasto Warszawa. W konkursie nie
został zgłoszony projekt klasycznego łuku rzymskiego

— czytamy we wpisie wicepremiera Glińskiego.

Gliński pisze, że decyzję podjął sąd konkursowy, w skład którego weszli m.in. radni trzech partii.

Decyzja
20-os.pluralistycznego sądu konkursowego (złożonego z architektów
3 pokoleń o różnych wrażliwościach, w tym P. Walkowiaka, S. Kuryłowicza,
T. Koniora czy P. Kurtyki, radnych trzech partii, przedstawicieli
miasta oraz MKiDN) ws. nagrodzenia 2 z 58 prac była jednomyślna

— przekonuje.

Decyzja
o wyborze zwycięskiej pracy spośród finalistów zapadła stosunkiem
głosów 16:4. Sąd wydał zalecenia zmierzające do połączenia najlepszych
elementów obu wybranych prac.Zwycięska praca ma 23m,będzie dominować nad
Pl. Na Rozdrożu i zostanie otoczona treściami edukacyjnymi

— dodaje.

Autor projektu pomnika odpowiadał już za m.in. za ważne projekty kulturalne i historyczne.

Po otwarciu
kopert okazało się, że wygrał projekt M. Nizio, autora np. koncepcji
wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów
w Markowej czy Muzeum ks. Popiełuszki w Okopach

— czytamy na Twitterze.

Minister kultury zapowiada też dyskusję nt. konkursu, która odbędzie się w zbliżającym tygodniu.

MKiDN
konsekwentnie od dłuższego czasu deklaruje chęć finansowego wsparcia
stołecznego samorządu w godnym upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej
w przestrzeni miasta. Zachęcam także do udziału w dyskusji
pokonkursowej, która odbędzie się w Pawilonie Zodiak we wtorek
o godz. 18.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. M. Błaszczak: Jest pozwolenie

M. Błaszczak: Jest pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że
resort otrzymał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.
Placówka powstanie w Ossowie pod Warszawą i będzie filią Muzeum Wojska
Polskiego. Szef MON wskazał, że prace budowlane ruszą niebawem.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

15. Trzymam kciuki

nareszcie
serd pozdr

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

16. Szanowna Pani Zofio

nie udało sie na 100-tną rocznicę, ale wreszcie ruszy i powstanie muzeum.

Serdeczne pozdrowienia dla Budrysowa

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

17. i wzajemnie droga Pani prezes :)

Budrysowo w komplecie :)

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

18. Trwają przygotowania do

Trwają przygotowania do obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Przed nami uroczyste obchody Bitwy Warszawskiej, o których mówili
we wtorek na wspólnej konferencji szefowie resortów: kultury i
dziedzictwa narodowego oraz obrony narodowej - Piotr Gliński i Mariusz
Błaszczak.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Szef MON w specjalnym spocie

Szef MON w specjalnym spocie zapowiedział powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Świat, jaki znamy, zawdzięczamy bohaterom Bitwy Warszawskiej –
podkreśla w specjalnym spocie minister Mariusz Błaszczak. Resort obrony
odpowiada za budowę muzeum, które ma upamiętnić wielki triumf polskiego
oręża.


---------------------------------------


Jak na stulecie bitwy nie powstało Muzeum Bitwy Warszawskiej. Kalendarium



15
sierpnia 2020 to data obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Wbrew zapowiedziom polityków Prawa i Sprawiedliwości, upamiętniające to
wydarzenie muzeum w Ossowie nie będzie tego dnia - ani wkrótce - gotowe.
Umowę na budowę podpisano zaledwie na pięć tygodni przed tym terminem.
Wykonawcą prac - zgodnie z przepisami - została bez przetargu państwowa
spółka.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Spalony temat Łuku

Jeden z projektów konkursowych na Łuk triumfalny / autor: wpolityce.pl



https://wpolityce.pl/polityka/512818-ostatnie-slowo-o-luku-triumfalnym-ktorego-nie-bedzie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Nie będzie pomnika Bitwy

Ma stanąć na placu Na Rozdrożu. Zdaniem stołecznego ratusza jego odsłonięcie będzie możliwe dopiero w przyszłym roku. Na tempo prac ma wpływać między innymi pomysł zwiększenia wysokości obelisku, który stanie na placu Na Rozdrożu.

Gdy ogłaszano konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej pomnika upamiętniającego bitwę, określaną mianem "cudu nad Wisłą", przedstawiciele rządu i władz stolicy jedynym głosem deklarowali chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia 2020 roku, czyli w setną rocznicę starcia wojsk polskich i bolszewickich.  

Do tej daty pozostały dwa dni, a jednak nie ruszyły nawet prace budowlane. O przygotowanie monumentu pytany był w środę Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Myślę, że za rok będzie pomnik. Z pomnikiem o tyle nie było łatwo, że tereny w Warszawie należą do miasta. Samorząd miasta stołecznego Warszawy może był mniej zdeterminowany niż my, ale zainicjowałem rozmowy z samorządem, był zorganizowany konkurs, został rozstrzygnięty i jest realizacja - powiedział dziennikarzom wicepremier.


Informację o tym, że harmonogram prac zakłada odsłonięcie pomnika w roku 2021 potwierdził w czwartek warszawski ratusz. Jak poinformowało biuro prasowe, pomnik może być wyższy nić zakładano. Pierwotnie miał on sięgać 23 metrów. "Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące możliwości niewielkiego zwiększenia samego pomnika, jak również szerszego zakresu robót. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta analizuje zgodność powyższego z dokumentami planistycznymi i warunkami konkursu. Równolegle prowadzone są rozmowy w zakresie współfinansowania projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w komunikacie.

"Z przedstawionego w kwietniu br. przez potencjalnego projektanta - harmonogramu robót wynika, że przy założeniu rozpoczęcia robót w maju br. wykonanie projektu budowlanego, wykonawczego oraz wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku" - poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. W stolicy trwają obchody 101.

W stolicy trwają obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach trwają obchody 101.
rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i
Osób Represjonowanych oddadzą hołd uczestnikom Bitwy Warszawskiej
nazwanej również Cudem nad Wisłą. Złożone zostały kwiaty m.in. na grobie
ks. mjr. Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego.

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/srodmiescie/warszawa-pomnik-bitwy-warszawsk...
Informację o tym, że harmonogram prac zakłada odsłonięcie pomnika w roku 2021 potwierdził w czwartek warszawski ratusz. Jak poinformowało biuro prasowe, pomnik może być wyższy nić zakładano. Pierwotnie miał on sięgać 23 metrów. "Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące możliwości niewielkiego zwiększenia samego pomnika, jak również szerszego zakresu robót. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta analizuje zgodność powyższego z dokumentami planistycznymi i warunkami konkursu. Równolegle prowadzone są rozmowy w zakresie współfinansowania projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w komunikacie.

"Z przedstawionego w kwietniu br. przez potencjalnego projektanta - harmonogramu robót wynika, że przy założeniu rozpoczęcia robót w maju br. wykonanie projektu budowlanego, wykonawczego oraz wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku" - poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. 101. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sierpień 2021
http://www.ossow1920.pl/


Rusza budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej - Ministerstwo ...

https://www.gov.pl › web › obrona-narodowa › rusza-bu...


minister Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty ...
3 sie 2020 · Przesłany przez: Ministerstwo Obrony Narodowej

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=1LZfAJRzqcg

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Upamiętnienie Bitwy


Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej 1920 roku

https://mazovia.pl › sejmik › aktualnosci-sejmik › upam...


23 cze 2022Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod przewodnictwem Jadwigi Zakrzewskiej, odbyła posiedzenie w Parku Kultury Ossów – Wrota Bitwy ...


Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jadwiga Zakrzewska składa wieniec przed zbiorowym grobem poległych w walkach w Ossowie. Wiceburmistrzem gminy Wołomin Dariuszem Szymanowski stawia zapalony znicz. W tle pozostali członkowie komisji.
Autor: fot. Justyna Michniewicz

Komisja Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, pod przewodnictwem Jadwigi Zakrzewskiej,
odbyła posiedzenie w Parku Kultury Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920
r. W budynku informacji turystycznej można obejrzeć wystawę poświęconą
tamtym wydarzeniom, m.in. oryginalny obrus, na którym mszę odprawiał ks.
Ignacy Skorupka oraz order Orła Białego nadany przez prezydenta Lecha
Kaczyńskiego i wręczony 14 sierpnia 2010 r. przez prezydenta Bronisława
Komorowskiego rodzinie ks. Ignacego Skorupki. Radni zapoznali się
z pracami związanymi z przygotowaniem i budową muzeów poświęconych
 Bitwie Warszawskiej w Ossowie i Radzyminie.Członkowie komisji oglądają Dęby Pamięci. Wzdłuż alei ustawione są na czarnych cokołach popiersia osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

– Jesteśmy w szczególnym miejscu Bitwy Warszawskiej – powiedziała przewodnicząca komisji Jadwiga Zakrzewska, otwierając obrady. – Walki w Ossowie były najważniejszym momentem Bitwy Warszawskiej.

To tam 14 sierpnia 1920 r. nastąpiło rozbicie i wycofanie się wojsk
bolszewickich. Powstające muzeum jest swego rodzaju wykonaniem
testamentu poległych w tym miejscu żołnierzy.

– To jest nasz – jak to powiedział Norwid – zbiorowy obowiązek.
W Bitwie Warszawskiej uczestniczyli żołnierze, młodzież szkolna,
szlachta, rolnicy, robotnicy, inteligencja, księża. Wszyscy szli walczyć
o wolną ojczyznę – podkreśliła przewodnicząca Jadwiga Zakrzewska.

O powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.
zabiegali przez wiele lat samorządowcy gminy Wołomin, w tym obecny
radny województwa mazowieckiego Konrad Rytel. Podejmowali oni próby
zainteresowania władz centralnych i posłów budową takiego obiektu.

– To nie jest tylko lokalne zwycięstwo, to nie jest tylko lokalna
sprawa gminy Wołomin. To jest zwycięstwo Polski i ocalenie Europy
– podkreślała burmistrz gminy Wołomin Elżbieta Radwan.

Momentem zwrotnym na drodze do budowy muzeum było – jak wyjaśnił wiceburmistrz gminy Wołomin Dariusz Szymanowski
– podpisanie 14 sierpnia 2018 r. listu intencyjnego przez ówczesnego
ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wicewojewodę
mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego, starostę wołomińskiego Kazimierza
Rakowskiego oraz burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan.

Podczas podpisywania listu przedstawiono koncepcję architektoniczną
obiektu. Po przeprowadzeniu konkursu wygrał projekt architektoniczny
Czesława Bieleckiego. Koszt tego przedsięwzięcia przekraczał jednak
możliwości finansowe Ministerstwa Obrony Narodowej, które zdecydowało
o ograniczeniu wielkości inwestycji. W wyniku przeprojektowania,
powstaje obecnie czterokondygnacyjny budynek z ekspozycją historyczną,
salą kinową oraz zapleczem gastronomicznym. Pozwolenie na budowę wydane
zostało 3 lipca 2020 r. Projekt realizowany jest przez Muzeum Wojska
Polskiego, a finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– To inwestycja, której bezsprzecznie samorząd gminny czy nawet
połączone samorządy gminne wraz z powiatowym nie podołałyby. Mówimy
tu o kwocie przekraczającej roczne budżety inwestycyjne samorządów
– podkreślił radny Łukasz Kudlicki, zarazem szef gabinetu ministra obrony narodowej.

Komisja, po zakończeniu obrad, udała się na cmentarz poległych pod
Ossowem, gdzie złożyła wieniec. Radni obejrzeli również wystawę
poświęconą historii upamiętnienia tego miejsca oraz Dęby Pamięci
– miejsce utworzone dla uczczenia osób, które zginęły 10 kwietnia 2010
r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Radni spotkali się również z władzami Radzymina, gdzie podczas Bitwy
Warszawskiej toczyły się zażarte walki zakończone 15 sierpnia 1920
r. Tam również powstaje Muzeum Bitwy Warszawskiej współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Będzie ono działać jako oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
W sierpniu 2019 r. marszałek Adam Struzik i burmistrz Krzysztof
Chaciński podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia wspólnych
działań, zmierzających do powstania tej instytucji. W 2021 r. wydane
zostało  pozwolenie na budowę oraz rozstrzygnięto przetarg na realizację
robót budowlanych. Umowa z wykonawcą zakłada przebudowę dawnego budynku
dozorcy cmentarza (Świetlicy Pielgrzyma) wraz ze zmianą sposobu
użytkowania na budynek muzeum oraz rozbudowę budynku o pawilon
wystawienniczy.

Komisja oddała również hołd żołnierzom poległym w Bitwie Warszawskiej
w Radzyminie, składając wieniec przed zbiorowym grobem na Cmentarzu
Żołnierzy Poległych 1920.

W dalszej części obrad, komisja miała możliwość zwiedzenia Domku
Ogrodnika, stanowiącego fragment dawnego kompleksu pałacowo-parkowego
założonego około 1770 r. przez księżnę Eleonorę Czartoryską. Stworzono
tam nowoczesną przestrzeń muzealno-wystawienniczą oraz gastronomiczną.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Poślizg z upamiętnieniem Cudu

Poślizg z upamiętnieniem Cudu nad Wisłą

Kolejny termin budowy pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie może być
zagrożony. Uzależniony jest od planowanej przez warszawski ratusz
rewitalizacji placu Na Rozdrożu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl