Dworek Prezydenta II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego w Ciechocinku zamieniony w Karuzelę Cooltury III RP.

avatar użytkownika Maryla

Historia prezydenckiego dworku w Ciechocinku sięga czerwca 1932 roku, kiedy ówczesny prezydent Ignacy Mościcki przyjechał do Ciechocinka na otwarcie nowo wybudowanego kąpieliska, a następnie przez miesiąc wypoczywał w „Domu Zdrojowym”. Uzdrowisko bardzo podobało się głowie państwa, o czym kilkukrotnie wspominał władzom miasta i dyrekcji uzdrowiska. 

Wtedy właśnie zrodził się pomysł wybudowania dworku-pałacyku przeznaczonego na rezydencję Prezydenta RP. Na miejsce budowy wybrano działkę na skraju parku sosnowego, oddaloną od gwaru uzdrowiska i zapewniającą spokój głowie państwa. I choć dworek gotowy był w połowie lat trzydziestych XX w. prezydent Mościcki nie miał okazji skorzystać z wypoczynku w tym miejscu. W 1934 roku jedną noc spędził w nim Marszałek Józef Piłsudski.

Był upalny dzień, 4 czerwca 1932 r. W Ciechocinku oczekiwano niezwykłego gościa. Miasteczko już od dłuższego czasu przygotowywało się do tej wizyty.
Oto, na otwarcie nowo zbudowanego kąpieliska, miał przyjechać Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Udekorowane gmachy i dworki przybrały odświętny wygląd. Na tężniach powiewały chorągwie w narodowych barwach. Zaproszeni goście zasiedli na krzesłach ustawionych na placu obok kąpieliska. Fotel Prezydenta był jeszcze pusty.
Punktualnie o godz. 15.30 umówionym sygnałem z tężni dano znać, że nadjeżdża Prezydent. Gdy samochód gościa minął tunel, orkiestra zagrała hymn narodowy. Wszyscy stanęli na baczność, pochylono sztandary. Po powitaniach zaczęły się oficjalne przemówienia. Rozpoczął je dyrektor departamentu zdrowia. Podkreślił, jakim zaszczytem jest wybór Ciechocinka na miejsce dłuższego pobytu Prezydenta i jak ważne jest szukanie zdrowia i odpoczynku we własnej ojczyźnie, bogato obdarowanej przez przyrodę.

Potem dworek przejęło gestapo. Po wojnie miał być siedzibą Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologicznej, domem gościnnym, a wreszcie przedszkolem.

Po wojnie obiekt pozostawał do 1952 roku w gestii Kancelarii Prezydenta, ale Prezydent Bolesław Bierut w nim nie zagościł. Po przyjęciu nowej konstytucji i zniesieniu urzędu prezydenta, dworek w latach 1952-1956 należał do Kancelarii Rady Państwa.
W 1956 roku został przekazany uzdrowisku, które przeznaczyło go na siedzibę dla Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
Sanatoria korzystały z niego sporadycznie. W 1967 roku został przejęty przez Wojewódzką Radę Narodową w Bydgoszczy. Po remoncie stał się domem gościnnym. W związku z reformą podziału administracyjnego kraju, w 1975 roku dworek przechodzi we władanie Wojewódzkiej Rady Narodowej we Włocławku.
Na początku lat osiemdziesiątych XX w. oddany władzom miasta Ciechocinka, zamieniony został na przedszkole. Po kilku latach przedszkole przeniosło się do nowego budynku.
Opuszczony i zniszczony dworek podzieliłby pewnie los innych tego typu zabytków, gdyby nic Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Z jego inicjatywy odremontowano dworek i przeznaczono na cel publiczny.


Zanim jednak do tego doszło, Rada Miejska Ciechocinka podjęła uchwałę o przekazaniu w formie darowizny całej nieruchomości Kancelarii Prezydenta RP. Umowa darowizny została zawarta w dniu 3 grudnia 2001 roku.

Zdjęcia: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP
Odrestaurowany Dworek Prezydenta RP został otwarty 2 maja 2003 r. Pełni funkcje ośrodka informacyjno-edukacyjnego. Jest udostępniony do zwiedzania. W Dworku znajdowała się ekspozycja poświęcona historycznemu gospodarzowi obiektu – Prezydentowi II RP Ignacemu Mościckiemu oraz historii Dworku. Organizowane są tu także tematyczne wystawy czasowe. Do obiektu przylega urządzony ze smakiem ogród z fontannami, altanami, ławeczkami i amfiteatrem. Obiekt jest budynkiem piętrowym, reprezentującym styl neoklasycystyczny. Rezydencja nie jest przesadnie duża – raczej dość niewielka. W środku znajduje się hall, do którego wchodzi się przez przedsionek znajdujący się na parterze. Patrząc na prawo od hallu ujrzymy salę konferencyjną i wystawową. Przechodząc przez hall po linii prostej dotrzemy do biblioteki. Po lewej stronie umieszczono schody pozwalające przejść wyżej, na piętro. Parter jest miejscem, gdzie organizowane są wystawy. Niektóre są tam przez okrągły rok, natomiast inne maja charakter tymczasowy. Tak zwany hall główny to wystawa pamiątek związanych z dworkiem oraz z prezydentem Ignacym Mościckim. Sala konferencyjna z kolei, to miejsce gdzie podziwiać można wystawy czasowe. Piętro podzielone jest na 3 apartamenty i jadalnię, korzystać można tam także z balkonu. Garaż oraz inne pomieszczenia pełniące funkcje gospodarcze umieszczono w odrębnym budynku znajdującym się na tej samej posesji. Jeśli chodzi o wygląd dworku z zewnątrz, to swoją urodę zawdzięcza on nie tylko drzewom, lecz również zadbanym układom specjalnie w tym celu posadzonych roślin ogrodowych, zarówno kwiatów jak i krzewów. Oprócz dworku, na działce znajduje się także amfiteatr, mogący pomieścić niemal 100 osób. Podziwiać możemy również wspaniałe altanki, fontanny, kaskady oraz wykonane z kamienia ławy służące do wypoczynku na łonie natury.

Do 14 lutego 2013 r. był otwarty dla zwiedzających, pełnił funkcję ośrodka informacyjno-edukacyjnego, m.in. prezentował ekspozycję poświęconą prezydentowi Mościckiemu. Cały czas można tu było zobaczyć eksponaty związane z prezydentem RP prof. Ignacym Mościckim. Wystawy czasowe dotyczły działalności prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz działalności uzdrowiskowej i historii Ciechocinka (wystawa pt. „Do wód ciechocińskich podróżowanie”)

Lech Kaczyński w 2007 roku zapowiedział, że dworek w Ciechocinku zamieni w ośrodek rekonwalescencyjny dla weteranów z Iraku czy Afganistanu.  Z powodu zawiłych formalności zapewne chwilę to jeszcze potrwa, ale procedura się rozpoczęła - mówił szef Kancelarii Prezydenta, Aleksander Szczygło . 

Wszystkie dworki Prezydenta

Prezydent Komorowski się wyprzedaje

Bronisław Komorowski zapowiadał w czasie kampanii wyborczej, że chce skończyć z ''bizancjum'' prezydenta.

Oprócz Pałacu Prezydenckiego, Belwederu i pomieszczeń kancelarii, prezydent dysponował pięcioma rezydencjami na terenie Polski: m.in. na Helu, w Spale i w Wiśle. Rezydencje w Wiśle i na Helu rozbudował i zmodernizował Aleksander Kwaśniewski. Już jego następca
Lech Kaczyński deklarował, że część prezydenckiego majątku zostanie oddana. Miał to być np. dworek w Ciechocinku i willa w Klarysewie, gdzie w przeszłości mieszkał Edward Gierek, a nawet ośrodek na Helu. Kaczyński również mówił o ''bizancjum'' poprzednika. Obecnie - jak nas poinformowano w Kancelarii Prezydenta - ''trwa proces przekazywania willi w Klarysewie skarbowi państwa''. Koszt samej ochrony tego obiektu wynosi nawet pół miliona rocznie. Willa jest w raczej kiepskim stanie technicznym i stoi niewykorzystana.

Dworek w Ciechocinku wraz z niewielkim parkiem jest obecnie przekazywany Wojskowemu Szpitalowi Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnemu. W przyszłości ma w nim powstać Dom Weterana. Być może będzie w nim również leczony syndrom stresu bojowego u żołnierzy, którzy wracają z misji.

W tym roku Lasom Państwowym został zwrócony ośrodek w Lucieniu koło Włocławka. Tam nad jeziorem Lech Kaczyński organizował spotkania z intelektualistami. Obecnie Kancelaria przekazuje Lasom Państwowym dokumentację. W przyszłości ma to być ośrodek szkoleniowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Kancelaria prezydenta wynajęła także przychodnię lekarską i aptekę prezydencką przy ul. Frascati w
Warszawie. Teraz administruje nim Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Największe zmiany dotyczą prezydenckich rezydencji w Juracie i Wiśle. W tej pierwszej w przeszłości gościł m.in. prezydent George Bush, a w ubiegłym roku kanclerz Niemiec Angela Merkel. Rezydencje do tej pory były wykorzystywane wyłącznie przez prezydenta i jego gości. O
nieruchomości na Helu wiadomo tylko, że są tam sale konferencyjne z łączami satelitarnymi, wieża widokowa z kominkiem i tarasem, korty tenisowe, własna plaża, a na morzu obok ośrodka obowiązuje zakaz żeglugi.

Najprawdopodobniej już w tym roku rezydencje w Juracie i Wiśle będą otwarte. Kancelaria Prezydenta spróbuje na nich zarabiać lub przynajmniej redukować koszty ich utrzymania.

W rezydencji na Helu już w te wakacje mają odbywać się szkolenia i konferencje. Według nieoficjalnych informacji będzie można ją wynająć także jako miejsce letniego odpoczynku. Na początek taką możliwość mają mieć pracownicy Kancelarii Prezydenta.

Podobne plany kancelaria prezydenta ma wobec rezydencji Zamek w Wiśle, gdzie prezydent spędza ferie zimowe. Zamek również był darem społeczeństwa dla prezydenta Mościckiego. Jego część - tzw. Zamek Dolny i Gajówka - ma być przebudowana na hotel, w którym będą mogły odbywać się konferencje i szkolenia. Inwestycja ma być zakończona pod koniec 2012 r.
 


 

 

z płotu otaczającego Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku zniknęła tablica z informacją, że obiekt przed wojną wzniesiono na potrzeby Ignacego Mościckiego, a w 2003 r. został odnowiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Na jej dotychczasowym miejscu Kancelaria przykręciła nową tablicę z napisem "Dworek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechocinku". I to tuż przed wizytą Bronisława Komorowskiego w tym mieście - 4 lipca prezydent otworzy tam skrzydło szpitala wojskowego i odznaczy weteranów z Afganistanu. Poprzednia tablica, chociaż opisowo informowała o funkcji budynku, nie zawierała wprost nazwy "Dworek Prezydenta RP". Przez dziewięć lat nikomu jednak to nie przeszkadzało. Obecna tablica wygląda oficjalnie, jest na niej godło państwowe. Na poprzedniej, obok nazwisk byłych prezydentów, widniała płaskorzeźba przedstawiająca pawia. Rada miasta w Ciechocinku przekazując obiekt zastrzegła, że ma służyć głowie państwa. Niedawno pojawił się pomysł, aby wypoczywali w nim weterani z misji wojennych, ale na to radni się nie zgodzili.

 

Dworek3

 

 

Fotoreportaż Kejowa Dworek Prezydentów w Ciechocinku

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku zbudowany został w I połowie lat 30-tych XX wieku.

Tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa

Inspiracją do jego budowy był letni pobyt w uzdrowisku Prezydenta II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego.

Widok z frontu od ulicy - Dworek Prezydentów w Ciechocinku

 Prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki uczestniczył on wówczas w otwarciu kąpieliska termalno-solankowego w Parku Zdrowia.

 

Portret Prezydenta RP Mościkiego

Portret Prezydenta RP Mościckiego

 Miejscowe władze, na czele z Państwowym Zakładem Zdrojowym – licząc na dalsze wizyty dostojnego gościa – postanowiły wznieść w bezpośrednim sąsiedztwie parku sosnowego, u zbiegu dzisiejszych ulic Leśnej i Wojska Polskiego, niewielki dworek.

Historia dworku Prezydentów RP w Ciechocinku

Historia dworku Prezydentów RP w Ciechocinku

Prezydenci odwiedzili uzdrowisko. Ignacy Mościcki w 1932 r., a Aleksander Kwaśniewski dokładnie 70. lat później – w 2002 r. Wizyty te wiązały się dla miasta z ważnymi wydarzeniami.Był upalny dzień, 4 czerwca 1932 r. W Ciechocinku oczekiwano niezwykłego gościa. Miasteczko już od dłuższego czasu przygotowywało się do tej wizyty. Oto, na otwarcie nowo zbudowanego kąpieliska, miał przyjechać Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Udekorowane gmachy i dworki przybrały odświętny wygląd. Na tężniach powiewały chorągwie w narodowych barwach. Zaproszeni goście zasiedli na krzesłach ustawionych na placu obok kąpieliska. Fotel Prezydenta był jeszcze pusty.
Punktualnie o godz. 15.30 umówionym sygnałem z tężni dano znać, że nadjeżdża Prezydent. Gdy samochód gościa minął tunel, orkiestra zagrała hymn narodowy. Wszyscy stanęli na baczność, pochylono sztandary. Po powitaniach zaczęły się oficjalne przemówienia. Rozpoczął je dyrektor departamentu zdrowia. Podkreślił, jakim zaszczytem jest wybór Ciechocinka na miejsce dłuższego pobytu Prezydenta i jak ważne jest szukanie zdrowia i odpoczynku we własnej ojczyźnie, bogato obdarowanej przez przyrodę

W 1934 roku jedną noc spędził w nim Marszałek Józef Piłsudski. Po zakończeniu wojny dworek na powrót znalazł się w gestii Kancelarii Prezydenta, a następnie – Kancelarii Rady Państwa. W 1956 roku przekazany został uzdrowisku, które przeznaczyło go na siedzibę dla Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Wykorzystywany był jednak sporadycznie.

Widok od strony parku

Widok od strony parku

 W 1967 roku dworek został przejęty przez Wojewódzką Radę Narodową w Bydgoszczy, a po zmianie podziału administracyjnego kraju w 1975 – przez Wojewódzką Radę Narodową we Włocławku. Pełnił funkcję domu gościnnego. Na początku lat 80-tych przekazany został władzom miasta Ciechocinka i zamieniony na przedszkole. W 2001 roku przedszkole przeniosło się do nowego budynku.

Przewodniczka turystyczna opowiada o historii w bibliotece dworku

Przewodniczka turystyczna opowiada o historii w bibliotece dworku

W 2001 roku przedszkole przeniosło się do nowego budynku. W tym samym roku Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z propozycją przywrócenia dworkowi historycznej roli. Staraniem Kancelarii Prezydenta RP w 2002 roku rozpoczęto gruntowne prace remontowe. Odrestaurowany Dworek Prezydenta RP został otwarty 2 maja 2003 roku.

Bloger Kejow dokonuje wpisu w Księdze Pamiatkowej

Bloger Kejow dokonuje wpisu w Księdze Pamiatkowej

W domku nocowali w czasie wizyt Maria Kaczyńska małżonka Prezydenta Kaczyńskiego oraz wice Premier Andrzej Lepper.

 Kejow jako kuracjusz w Ciechocinku  13 stycznia 2012r.

DWOREK PREZYDENCKI W CIECHOCINKU.

We wnętrzu znajduje się wystawa związana z prezydentem Mościckim, który w tym dworku nigdy nie był.
Do zwiedzania udostępniony jest parter dworku – sala poświęcona Ignacemu Mościckiemu, sala multimedialna i biblioteka.

 

Dworek3

 

Tablica pamiątkowa na murze dworku.

 

Dwprek4

 

Portret prezydenta Mościckiego w sali jemu poświęconej. Niestety, nazwiska malarza nie pamiętam.

 

Dworek prezydencki

 

Prezydent Mościcki na fotografiach.
Przechodzimy do sali multimedialnej.

 

Dworek5

 

Historia Ciechocinka na starych fotografiach.

 

Dworek prezydencki

 

Ogólny widok sali multimedialnej.
Jest ona całkiem duża, ale specjalnymi szklanymi płytami można ją podzielić na trzy odrębne części.

 

Dworek prezydencki

 

Pani z aparatem to nasza przewodniczka.

 

Dworek prezydencki

 

Na koniec budynek gospodarczy, w którym miesci się również garaż.

Dworek2

 


Wtorek, 23 lipca 2013

Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających

 

Od środy dla szerokiej publiczności udostępniony został Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku wraz z wystawą prezentującą historię urzędu i eksponaty związane z działalnością głowy państwa.Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich to Sala Prezydentów RP z 200 zdjęciami prezentującymi najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski w czasie prezydentury Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Swoje miejsce ma tu także prezydent Ignacy Mościcki, z myślą o którym Dworek w Ciechocinku powstał.
 
Druga część wystawy to prezentacja fotograficzna przybliżająca postacie Pierwszych Dam oraz sala multimedialna. Wyświetlane na sześciu monitorach zdjęcia dokumentują święta państwowe i wydarzenia kulturalne z udziałem prezydenta. W gablotach prezentowane są także przekazane przez Bronisława Komorowskiego upominki związane ze sportem - miniatura pucharu UEFA, rakieta od polskich tenisistów, czekan od himalaistów oraz flaga podpisana przez uczestników zmagań V Europejskich Olimpiad Specjalnych.
 
Trzecia część wystawy to Gabinet Prezydenta RP, w którym zwiedzający obejrzeć mogą m.in. oryginał Traktatu Akcesyjnego, kopię 21 Postulatów Sierpniowych, flagę przekazaną prezydentowi przez żołnierzy X zmiany z bazy w Ghazni, a także zbiór orderów i odznaczeń państwowych przyznawanych przez prezydenta.

Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających
Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających
Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających
Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających
 

Nowa aranżacja Dworku została przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

Pierwsze Damy Polski i Niemiec na Karuzeli Cooltury

Pierwsze Damy Polski i Niemiec na Karuzeli Cooltury

 

Pierwsze Damy Polski i Niemiec Anna Komorowska i Daniela Schadt oraz
Danuta Wałęsa rozmawiały w niedzielę o miłości w Świnoujściu podczas
trwającej w tym mieście V Karuzeli Cooltury.

6 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

"Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy" czyli Tusk z gospodarską wizytą w Sulejówku

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zdrojewski;gotow;na;os... gotów na oszczędności">Zdrojewski gotów na oszczędności
            Premier oczekuje ode mnie, że w tej samej części inwestycyjnej, mniej więcej ta sama kwota będzie przeniesiona na rok 2014. Rzeczywiście tak się stanie, m.in. dlatego, że mój budżet na inwestycje wzrósł - w tym roku wynosi dokładnie 1 miliard 280 milionów zł - tłumaczył Zdrojewski.

Przesunięcia środków mają dotyczyć przede wszystkim Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jak zastrzegł minister, placówki te zostały wzięte pod uwagę wyłącznie ze względu na obiektywne przeszkody, które - bez względu na konieczność nowelizacji budżetu - powodowały opóźnienia w realizacji tych projektów.

- W Muzeum II Wojny Światowej mamy kłopot z przesunięciem kolektora. To zadanie infrastrukturalne, należące do miasta, a nie - dyrektora placówki. Czekamy na to. Dlatego teraz, ok. 80 mln zł z tej inwestycji może zostać zablokowane - wyjaśnił Zdrojewski.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Budowa placówki rozpoczęła się w sierpniu ub.r., a jej otwarcie planuje się na 2015 r. Prace mają w sumie kosztować 358 mln zł.

Minister przyznał, że jeżeli chodzi o Muzeum Józefa Piłsudskiego, to planowana skala tej inwestycji jest - według niego - trochę za duża. - W tej chwili zbieramy recenzje w tej sprawie. To powoduje, że szansa na to, aby prace - dotyczące nowych obiektów muzeum - ruszyły w tym roku, praktycznie już nie istnieje. Będą natomiast wykonywane prace w obiektach istniejących - zapewnił Zdrojewski.

Łączne koszty na realizację Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku miały wynieść w sumie ok. 170 mln zł.

No i zjechał Donald Tusk do Sulejówka w dniu 15 sierpnia 2011 roku.



Premier w willi Piłsudskiego



Premier w willi Piłsudskiego


Tusk obiecuje wsparcie dla Muzeum Piłsudskiego

Najpóźniej w ciągu dwóch tygodni rząd podejmie
decyzję w sprawie wieloletniego programu wspierania budowy Muzeum
Józefa Piłsudskiego w Sulejówku -
zapowiedział premier Donald Tusk, odwiedzając willę marszałka.

- Nasza duma narodowa bezwzględnie potrzebuje, aby to muzeum
powstało - mówił premier przed willą marszałka. Zapewniał, że wsparcie
państwa dla projektu budowy muzeum będzie. Problemami budżetowymi
tłumaczył, że nie stało się to wcześniej.

Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego podpisał w listopadzie 2008
r. w Sulejówku minister kultury Bogdan Zdrojewski w obecności m.in.
córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej.


Podczas konferencji premier otrzymał dar od
córki marszałka z jej dedykacją - książkę "Moje pierwsze boje" Józefa
Piłsudskiego. Jak zaznaczył Tusk, będzie ona dla niego dopingiem we
wspieraniu budowy muzeum.

- Będziemy dążyć do tego, żeby Muzeum Józefa Piłsudskiego zostało otwarte w 2016 r. - powiedział wnuk marszałka Piłsudskiego,
Krzysztof Józef Jaraczewski, który pełni funkcję dyrektora muzeum.
Wyraził także wdzięczność za decyzję premiera o kontynuacji budowy
placówki. - To dla nas jest wielkie wydarzenie, ponieważ pracujemy nad
tym już 21 lat
- podkreślił Jaraczewski. Dodał, że willa
marszałka jak i całe muzeum będzie miejscem spokojnym i przyjaznym,
gdzie każdy będzie mógł poznawać historię Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Ja w Ciechocinku byłem wiele razy / lata 2000- 2008 / mieszkałem w Uzdrowisku oddalonym o 500 metrów od dworku,
Zawsze był pusty. Kręciło się czasami dwóch strażników.

Kiedyś w towarzystwie prezesa PAN, chcieliśmy zwiedzić dworek. Mimo, ze M. K. pokazał legitymacje powiedziano nam w niegrzeczny sposób byśmy się wynosili,

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

3. Szanowny Panie Michale

ten obiekt pownien zostać przekazany na cele publiczne lub uzytkowe sanatorium.
Obecnie z naszych podatków jest utrzymywany jako Mauzoleum Komorowskiego i Anny Dziadzi.
Na nic nie ma pieniędzy, dla kacyków III RP są.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. W 1939 roku na ziemiach

W 1939 roku na ziemiach Rzeczypospolitej istniało ponad dwadzieścia tysięcy dworów i pałaców. Pięćdziesiąt lat później było ich ledwie kilkaset, a i one z reguły przedstawiały widok godny pożałowania. Ogromna ilość siedzib rodowych znalazła się na ziemiach "skąd zabrano Polskę", gdzie ich los dopełniał się szybciej i tragiczniej. A jednak dwór przetrwał - głównie w kulturze, tradycji i literaturze.

Dwory i dworki, liczące sobie niekiedy po kilkaset lat i będące siedzibami kilku kolejnych generacji rodzin szlacheckich, były symbolem nieprzerwanego trwania. Dwór wyznaczał rytm życia. Czas płynął tam w ściśle określonych sekwencjach. Dawał poczucie tego, że niezależnie od wszystkiego, nie zmienia się tam nic poza porami roku. Siedziby szlacheckie były zarówno świadkami oraz uczestnikami historii narodu, jak i pełniły funkcję materialnej kroniki dziejów poszczególnych rodów i rodzin.

Prezentowane w galerii fotografie pochodzą z albumu "Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie" Jacka Regini-Zacharskiego. Możemy na nich podziwiać nie tylko piękne mury, ale i zamieszkujących je ludzi - szlachetnych seniorów o bielejących siwizną głowach, dostojne damy w gustownych toaletach, oficerów w galowych mundurach, wytwornych młodzieńców, dzieci o roziskrzonych wesołością oczach, dyskretnie czujną służbę. Wszyscy wprzęgnięci są w odwieczne rytuały dnia powszedniego lub świątecznego: śluby, przyjęcia, koncerty, polowania czy dożynki.

Poznajcie historię kilku najsłynniejszych polskich dworów. Wśród nich znajdą się takie, które zamieszkiwali bądź odwiedzali ci najbardziej znani Polacy - Henryk Sienkiewicz, Fryderyk Chopin czy Józef Piłsudski, a także członkowie rodu Tetmajerów czy Dostojewskich.

http://kultura.wp.pl/gid,15835970,galeria.html?T[page]=1&ticaid=11100d

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Polska-Chopin-Fortepian - kto płaci?

W niedzielę o godzinie 14.00 w prezydenckim Dworku w Ciechocinku zainaugurowany zostanie cykl koncertów Polska-Chopin-Fortepian. Pianistka Marta Guzik wykona nokturny, walce i mazurki Fryderyka Chopina.

Od środy Dworek w nowej aranżacji został udostępniony szerokiej publiczności. Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę prezentującą historię urzędu i eksponaty związane z konstytucyjną działalnością głowy państwa, a w każdą niedzielę w sezonie posłuchać koncertów muzyki polskiej. Fortepian wraz z nagłośnieniem udostępniła firma Yamaha.

W najbliższą niedzielę pianistka Marta Guzik wykona utwory Fryderyka Chopina.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/dzialalnosc-kancelarii/art,899,koncer...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Otwarcie wystawy w Dworku

Otwarcie wystawy w Dworku Prezydenta RP

Otwarcie wystawy w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku

Otwarcie wystawy w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku
Otwarcie wystawy w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku
Otwarcie wystawy w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku




Pierwsza Dama Anna Komorowska uroczyście otworzyła w środę w Dworku
Prezydenta RP w Ciechocinku wystawę prezentującą historię i działalność
głowy państwa. Podczas uroczystości goście wysłuchali recitalu
fortepianowego w wykonaniu Pawła Wakarecego. 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl