70. Rocznica "Krwawej Niedzieli", czyli apogeum ludobójczej działalności band UPA na Kresach

avatar użytkownika Maryla

 

DEKLARACJA SPOŁECZNEGO KOMITETU ORGANIZACYJNEGO OBCHODÓW ROCZNICY 11 LIPCA

Ludobójstwo dokonane na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich podczas II wojny światowej było jedną z najstraszniejszych zbrodni w historii narodu polskiego. Te tragiczne wydarzenia wspominamy 11 lipca w rocznicę wołyńskiej "krwawej niedzieli", kiedy równocześnie wymordowano Polaków w 99 miejscowościach na Wołyniu.

Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca stawia sobie za cel godne uczczenie pamięci ofiar i uszanowanie ich rodzin, pośród których żyją jeszcze świadkowie tortur i zabójstw swoich najbliższych, przywrócenie świadomość społecznej o zagładzie ludności cywilnej w województwach: wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, poleskim i lubelskim, o zbrodni dokonanej na obywatelach polskich przez ich sąsiadów, obywateli polskich – członków szowinistycznych formacji OUN-UPA, 14 Dywizji SS "Galizien" oraz policji ukraińskiej przy współudziale ludności chłopskiej i części kleru grekokatolickiego. Prawie pięć tysięcy miejsc, prawie dwieście tysięcy bezbronnych ofiar wciąż czeka na upamiętnienie, a tysiące żyjących – na przywrócenie prawdy historycznej o planowym i okrutnym likwidowaniu narodu polskiego. Uważamy za swój obowiązek przestrzeganie młodego pokolenia przed wpływem i skutkami ideologii opartej na nienawiści i pogardzie dla człowieka.

kresowania-jasna-gora-pap-deska

11 lipca br. W 70. rocznicę wołyńskiej Krwawej Niedzieli ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci a jego zakończeniem ma być wspólne wysłuchanie Koncertu Pamięci na Placu Zamkowym. Od początku społeczne obchody nie pasowały władzy. Wszelkimi sposobami próbuje ona nie dopuścić do nadania tym uroczystościom dużego znaczenia,  marginalizuje jako obchody obywatelskie.

 

W Sejmie brakuje porozumienia ws. upamiętnienia zbrodni na Wołyniu

Po konsultacjach z MSZ i resortem kultury kluby nadal nie porozumiały się w sprawie projektu uchwały w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.W połowie czerwca o projekcie uchwały dyskutowali posłowie sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Posłowie PiS i SP domagali się wówczas m.in. wprowadzenia słowa "ludobójstwo" i ustanowienia dnia pamięci ofiar zbrodni. Ostatecznie komisja większością głosów uznała, że w projekcie znajdzie się zapis o zorganizowanym i masowym wymiarze zbrodni wołyńskiej, który nadał jej "charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa". W głosowaniu posłowie odrzucili także propozycję ustanowienia dnia 11 lipca dniem pamięci ofiar mordu UPA.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz - jak podkreślają źródła w Sejmie - chce by uchwała została przyjęta przez aklamację, a nie w głosowaniu. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział jednak, że PiS nie poprze uchwały, która nie będzie zawierała terminu ludobójstwo oraz zapisu o ustanowieniu 11 lipca dniem pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej.

Marszałek Kopacz oczekuje kompromisu, który polegałby na rezygnacji z obu tych wniosków PiS. To nie jest żaden kompromis. Trudno w sprawie faktów historycznych ustalać jaka była prawda. Prawda była taka, że doszło do ludobójstwa. Ludzie zostali zamordowani, bo byli Polakami. Decydowało kryterium narodowościowe.

Z kolei zdaniem szefowej sejmowej komisji kultury, posłanki PO Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej to co obecnie zawiera uchwała, to maksimum tego co można przyjąć bez nadmiernych emocji. Jest bardzo ostra - uważa posłanka PO.

Śledzińska-Katarasińska oceniła, że głosowanie nad projektem uchwały zamiast przyjęcia go przez aklamację byłoby błędem. - Lepszy byłby brak uchwały. Głosowanie jest bardzo złym wyjściem. Konflikt na pewno pamięci wołyńskiej się nie przysłuży.

Ukraińcy piszą do Kopacz: uznać rzeź wołyńską za ludobójstwo

148 deputowanych ukraińskiego parlamentu z partii komunistycznej i Partii Regionów zaapelowało w liście do marszałek Sejmu. Dzisiaj potrzebujemy prawdy o rzeczywistym obliczu ukraińskiego nacjonalizmu" - napisali. Deputowani odwołali się do czerwcowej uchwały Senatu RP, która określiła zbrodnię wołyńską jako "czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa".Zwrócili się do marszałek Kopacz "z gorącą prośbą o wspieranie przezpolski Sejm rezolucji Senatu", o uznanie "masakry wołyńskiej" za aktludobójstwa popełnionego przez Organizację UkraińskichNacjonalistów-Ukraińską Armię Powstańczą (OUN-UPA) i "potępienieprzestępstw ukraińskich nacjonalistów".

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”

Wystawa prezentuje drastyczne fotografie w wewnętrznej części ekspozycji, do
której dostęp jest wyłącznie przez tzw. wizjery. Prezentacji towarzyszy elektroniczny katalog umieszczony pod adresem www.wolyn1943.pl, który uruchomiony zostanie 9 lipca. Zapraszamy do odwiedzania strony, na której można przeczytać relacje świadków w całości - na wystawie opublikowano jedynie ich fragmenty - czy obejrzeć więcej fotografii.

 

 

Prezydent Bronisław Komorowski 14 lipca uczci ofiary zbrodni wołyńskiej w Łucku na Ukrainie. Prezydent za właściwe uznaje określenie zbrodni wołyńskiej jako czystki etnicznej.

Ukraińscy nacjonaliści nie życzą sobie obecności Bronisława Komorowskiego 14 lipca w Łucku. Oświadczenie w tej sprawie wydała nacjonalistyczna Swoboda, która grozi organizacją manifestacji w czasie jego wizyty.Anatolij Witiw twierdzi, że wizyta prezydenta jest "niepożądana i niestosowna" i może doprowadzić do zaostrzenia ukraińsko-polskich stosunków.

"Janukowycz nie uczci ofiar zbrodni, ma inne obowiązki"

Tomasz Nałęcz powiedział, że nie wiadomo, kto będzie reprezentował Ukrainę podczas obchodów rocznicy zbrodni.Dodał, że trwają prace nad wspólnym komunikatem w sprawie wydarzeń sprzed 70 lat. Zdaniem Tomasza Nałęcza nie powinniśmy się koncentrować opiniami radykałów z ukraińskiej partii Swoboda, gdyż realizują oni swoje interesy niekoniecznie zbieżne z interesami wszystkich Ukraińców.

 

Publikujemy pismo znak BPU 0606-64(2)-2013 z Kancelarii Prezydenta RP, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasze pismo z dnia  17 czerwca 2013 r. w którym wnosiliśmy o podjęcie przez Prezydenta inicjatywy ustawodawczej i wniesienie do sejmu własnego, prezydenckiego projektu uchwały o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian oraz objęcie patronatem obchodów 70. rocznicy rzezi wołyńskiej przygotowanych przez Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca.

 

 



 
Apelujemy do prezydenta Komorowskiego, aby nie bał się mówić
słowa "ludobójstwo". Domagamy się, aby mówił to wyraźnie na Ukrainie
jak i w Polsce
- mówię to jako przedstawiciel organizacji kresowych i organizator 70. rocznicy obchodów ludobójstwa Polaków na Wołyniu -
Ewa Szakalicka.

 

zdjecie

11 lipca na skwerze Wołyńskim w Warszawie prezydent odsłoni tablice z nazwami 2,5 tys. miejscowości, które padły ofiarą rezunów OUN-UPA. Problem w tym, że według wyliczeń Ewy Siemaszko takich miejsc było o tysiąc więcej.

Oficjalne obchody rocznicy, organizowane przez Kancelarię Prezydenta czy Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, będą przebiegać obok imprez przygotowanych przez Ogólnopolski Komitet Obchodów 70. Rocznicy Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Bronisław Komorowski odmówił udziału w nich i objęcia ich patronatem honorowym.

Władze państwowe o tyle poszły na rękę organizatorom uroczystości, że godzinę ich rozpoczęcia ustalono przed wydarzeniami planowanymi przez Komitet. – Na tablicach ma być wypisanych 2,5 tys. miejscowości, choć pani Ewa Siemaszko ocenia, że zaatakowanych wsi było 3,5 tys.

Kilka dni temu doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz oświadczył, że
głowa państwa nie może objąć swym patronatem wszystkich uroczystości.
Jak tłumaczył, jeśli Kancelaria Prezydenta udziela patronatu, to występuje w roli „współorganizatora i recenzenta, a wśród planowanych obchodów są, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne”.

PROGRAM OBYWATELSKICH OBCHODÓW 70. ROCZNICY LUDOBÓJSTWA
NA WOŁYNIU I W MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ 11 LIPCA 2013 r. W WARSZAWIE

11:30 otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP ul. Wiejska 4/6/8 (obok Pl. Trzech Krzyży). Organizator Klub Parlamentarny PiS.

12:00 Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie.

13:30 Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży, ul. Nowym Światem, ul. Krakowskim Przedmieściem do Pl. Zamkowego. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, przemówienia, zaprezentowanie stowarzyszeń kresowych.

16:00 Koncert Pamięci – akcent artystyczny na zakończenie zgromadzenia (Pl. Zamkowy). Zostaną wykonane przedwojenne polskie pieśni z Wołynia i Podola oraz nowe utwory specjalnie skomponowane na nasz Koncert. Wystąpią Lech Makowiecki, Teatr Muzyczny Od Czapy, Piotr Bajus, Marcin Styczeń. Scenografię stworzoną przedwojenne fotografie Polaków, których w 1943 r. zamordowano na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W ten sposób ożywimy pamięć o ofiarach.

18:00 zakończenie obywatelskich obchodów w Warszawie na Placu Zamkowym.

21:00 Kino pod Chmurką naprzeciwko kościoła św. Anny, filmy dokumentalne o zagładzie Polaków.

 

OBCHODY W POLSCE I POZA GRANICAMI

4 lutego, g. 16.00 - Tarnów - klasztor sióstr Sacre Coeur przy ul. Pszennej 1 - Msza św. za ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA na Kresach. Projekcja filmu pt. "Kryptonim Pożogą" reż. Wincenty Ronisz, spotkanie z dr Pawłem Należniakiem IPN –  prelekcja pt. "Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia w latach 1943-1944.  

9 lutego –  Wschowa, uroczystości nieupamiętniające 70. rocznice  ludobójstwa pokonanego przez UPA.

11 lutego, g. 11.30 – Kraków, Szkoła Mistrzów Sportowych –  ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prelekcja z okazji 70. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

14 lutego, g. 17.00 – Milicz, Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej przy ul. 11 Listopada - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prelekcja ze slajdami - "Przyczyny i przebieg ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich".  

3 marca - Łagiewniki k. Dzierżoniowa - "Dzień Kresowiaka". 

g. 13.00 - Msza św. za ofiary ludobójstwa na Kresach. Program artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury  w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Piastów Śląskich i Chóru "Canzona".  

3 marca - Babice k. Głubczyc - Msza św. i uroczystości upamiętniające zagładę Huty Pieniackiej przez ukraińskich kolaborantów z SS Galizien.  

8 marca, g. 18.00 – Kępno, Dom Parafialny, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach". 

9 marca, g. 18.00 – Świnoujście, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski  wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".  

14 marca, g. 18.00 – Elbląg, sala konferencyjna PiS, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".  

12 marca, 18.00 – Ursus, Klub "Arsus" przy ul. Traktorzystów 14, Federacja Organizacji Kresowych zaprasza na film Ewy Szakalickiej pt. "Czas pamięci". Po filmie dyskusja. 

16 marca g. 16.00 Starostwo Powiatowe w Wołowie, pokaz filmu Ewy Szakalickiej "Wyrok śmierci".

g. 18.00  Msza św. w intencji pomordowanych w Podkamieniu w kościele p. w. św. Wawrzyńca

17 marca, g. 16.00 – Męcinka, Dom Ludowy, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach". 

19 marca, g. 20.00 – Jawor,  Kaplica Miłosierdzia Bożego, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

10 kwietnia, g. 16.40 – Liblin, KUL, spotkanie autorskie Ewą Szakalicką połączone z projekcją filmów dokumentalnych "Śmierć po raz setny"  i "Wyrok śmierci". Komentarz dr Leon Popek (IPN Lublin) .

11 kwietnia, g. 18.00 – Mysłowice, Katolicki Dom Ludowy przy pl. Mieroszewskich, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".  

12 kwietnia – Krosno, Dzień Pamięci o ofiarach ludobójstwa banderowskiego na Kresach.

12 kwietnia, g. 17.00 – Jasło, Sala Cechów Różnych przy ul. Czackiego 17, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski spotkanie autorskie i prelekcja "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

13 kwietnia – Przemyśl, Uroczystości kresowe.

14 kwietnia, g. 11.00 – Gliwice, kościół ormiański prz ul. Mikolowskiej - Msza św. za Ormian pomordowanych w Turcji oraz Polaków i Ormian pomordowanych przez UPA w Kutach nad Czeremoszem

15 kwietnia, g. 11.00 - Rakowice Wielkie k. Lwówka Śląskiego, Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski otwarcie wystawy i wykład dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych.   

17 kwietnia 2013, g. 12 – Poznań, sala konferencyjna biurowca Delta przy ul. Towarowej 35, wykład Ewy Siemaszko "Wołyń 1943  - traumatyczna pamięć" w ramach spotkań w Klubie Historycznym im. gen. Roweckiego "Grota" przy Oddziale IPN w Poznaniu.

17 kwietnia, g. 12.00 i 18.00 – Warszawa, Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20, prezentacja Tomasz Kuby Kozłowskiego "Zagłada Janowej Doliny".  

17 kwietnia  g. 17.30 – Warszawa, ul. Zielna 39 (Budynek PAST-y), Ewa Szakalicka zaprezentuje film pt. "Wyrok śmierci". Aleksandra Biniszewska dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej poprowadzi dyskusję na temat 70 rocznicy ludobójstwa ukraińskiego na Polakach.

18 kwietnia, g. 18.00 – Łódź, sala katechetyczna parafii pw. Podwyższenia Krzyża przy  ul. Sienkiewicza 38, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

19 kwietnia – Warka,  Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach.

g. 12.00 -  ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" dla uczniów Liceum im. Piotra Wysockiego.

g. 18.00 - Centrum Rekreacji przy ul. Warszawskiej 45, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" dla wszystkich.

20 kwietnia, g. 16.00 – Kraków, parafia św. Mikołaja przy ul. Kopernika - Msza św. za Ormian pomordowanych w Turcji oraz Polaków i Ormian pomordowanych przez UPA w Kutach nad Czeremoszem.

21 kwietnia, g. 14.00 – Wrocław, kościół dominikanów przy pl. Dominikański, Msza św. za Ormian pomordowanych w Turcji oraz Polaków i Ormian pomordowanych przez UPA w Kutach nad Czeremoszem.

22 kwietnia, g. 18.00 – Szczecin, Zespół Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" (otwarty dla wszystkich).

23 kwietnia, g. 18.00 - Ostrów Wielkopolski, Główna Biblioteka Publicczka przy ul. Wolności 2, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

24 kwietnia, g. 18.00 - Stargard Szczeciński, Dom Kultury Kolejarz ul Szczecińska 15, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

24 kwietnia, godz. 17.00 – Warszawa, Muzeum Niepodległości przy Al. Solidarności 62  -  Prezentacja książki "Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 r." autorstwa Marka Koprowskiego.

24 kwietnia, g. 18.30 – Lublin, KUL, projekcja filmu Dariusza Marka Srzednickiego "Ukraiński rapsod "

26 kwietnia  g. 16 – Bydgoszcz, Dom Polski przy ul. Grodzkiej 1 prelekcja Ewy Siemaszko "Wołyń 1943. - traumatyczna pamięć".

27 kwietnia, g. 16. 30 - Zduńska Wola, Ośrodek Pamięci Św. Maksymiliana Kolbe, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

3 maja , Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, film Ewy Szakalickiej "Wyrok śmierci" i wykład o mordach UPA  na Zamojszczyźnie.

16  maja – Dzień Pamięci o Kresach, Łódź, kościół ojców jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi.

18.00 - Msza św. za pomordowanych obywateli polskich przez UPA

18.30 - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski prelekcja o ludobójstwie i spotkanie autorskie. 

17 – 19 maja – Wołów – Dni Kresowe.

22 maja, g. 17 – Gliwice, Muzeum Regionalne, willa Caro przy ul. Dolnych Wałów, prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego "Zagłada Janowej Doliny".

23 maja, g. 12.00 i 16.00 – Bytom,  Centrum Kresowe przy ul. Moniuszki 13, prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego  "Zagłada Janowej Doliny"

24 maja – Bytom, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, sala im. G.G. Gorczyckiego

g. 12.00 “Losy Polaków na Kresach. Niezwykli ludzie, trudna historia". Spotkanie z Tomaszem Turejko, laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej, uczniem I LO im. E. Dembowskiego w Gliwicach;

g. 14.00 dr Lucyna Kulińska “Dzieci Kresów” - Cudem ocaleni z rzezi. Promocja książki i spotkanie z autorką.

g.16.00 projekcja filmu pt. “Czas pamięci” reż. Ewa Szakalicka, spotkanie z autorką i dyskusja.

29 maja, g. 16.00 – Wieliczka, sala "Magistrat" Urzędu Miasta przy ul. Powstania warszawskiego 1, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

1 czerwca - Kędzierzyn-Koźle - X Dzień Kultury Kresowej

g. 10.00 -  Msza św. w kościele św. Zygmunta i Jadwigi za ofiary ludobójstwa z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przemarsz ulicami miasta i apel poległych pod tablica na frontonie Gimnazjum im. Orląt Lwowskich. Sesja popularno-naukowa.

1 czerwca, g. 17.00 – Kluczbork, Urząd Miasta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

3 czerwca, g. 17.00 – Busko-Zdrój, pensjonat "Sanato" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach". 

6 czerwca - Gdańsk

g. 10.00 - Msza św. w kościele św. Brygidy za ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA

g. 11.00 - uroczystości upamiętniające pod pomnikiem Wołynian (zbieg ulic: Stolarskiej, Mniszki i Katarzyny)

g. 12.00 - wykład dr Lucyny Kulińskiej pt. "Ludobójstwo dokonane przez bandy UPA",  Ratusz Główny Miasta, ul. Długa 46. Wystapienie poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk PiS.

6 czerwca, g. 18.00 – Radom,  Wieczór Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa – wystawa, prelekcja dr Leona Popka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wystapienie w Klubie Środowisk Twórczych "Łaźnia".

6 czerwca – Oświęcim, Zespół Szkół Salezjańskich, prelekcja Bohdana Piętki o ludobójstwie na Kresach.

7 czerwca, g. 11.00 - Lubin (Dolny Śląsk), poświęcenie przez bp. Marka Mendyka Domu dla Niepełnosprawnych im. Dzieci Kresów przy ul Odrodzenia 8.

g. 10.00 - msza św. w kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa przy ul. B. Prusa.

g. 11.00 - poświęcenia obiektu i pamiątkowej tablicy.

g. 12.00 - część artystyczna w Warsztatach Terapii przy ul. Stary Lubin 10.

7 czerwca, g. 18.00 – Warszawa,  parafia pw. Zesłania ducha Świętego przy ul. Broniewskiego 44 - wykład o ludobójstwie dr. Lucyny Kulińskiej.

7 czerwca, godz. 17 -  Rzeszów, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7: wykład otwarty Ewy Siemaszko „Rzeź wołyńska 1943”

8 czerwca, godz. 11 – Przemyśl, Budynek główny Urzędu Miasta, ul. Rynek 1: sesja popularno-naukowa  z udziałem Ewy Siemaszko, dr Andrzej Zapałowskiego, ks. dr Henryk Borcza, Artur Brożyniaka

9 czerwca - Zamość

g. 12.00 - Rotunda Zamojska - Msza św. z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego za pomordowanych Polaków na Kresach.   

g. 17.00 - Centrum Parafialne przy ul. Podchorążych, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – prelekcja o ludobójstwie dokonanym przez UPA i SS Galizien na Polakach, Żydach, Ormianach i sprawiedliwych Ukraińcach.

13 czerwca, g. 10.00 – Katowice, Uniwersytet Śląski, aula przy ul. Bakowej 11a, konferencja poświęcona 70. rocznicy apogeum ludobójstwa na Wołyniu.

g. 12.50 -  wykład ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o męczeństwie księży katolickich na Kresach.

13 czerwca, g. 11 – Skawina, aula kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na os. Ogrody - sesja edukacyjna o ludobójstwie dokonanym na Polakach

16 czerwca, godz. 10.00 - Węgliciec k. Zgorzelca, Msza św. za pomordowanych przez UPA z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i uroczystości w sąsiednich miejscowościach.

16 czerwca. godz. 11.00 -  Bełżec, polowa Msza św. na cmentarzu parafialnym w Bełżcu, złożenie wieńców przy mogile pomordowanych w 44 r. z pociągu relacji  Bełżec – Lwów, uroczystość pod pomnikiem w Zatylu. 

19 czerwca, g. 10.00 – Gromnik, uroczystości powiatowe z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej i odsłonięcie przed frontonem Zespołu Szkół pomnika ku czci ofiar ludobójstwa.

20 czerwca Prabuty - Dni Kresowe.

g. 17.00 - Msza św za ofiary banderowskiego ludobójstwa w konkatedrze,

g. 18.00 - poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa i tablicy z nazwami miejscowości kresowych na cmentarzu komunalnym.

21 czerwca, g. 10.00 - sesja popularno-naukowa o ludobójstwie w Domu Kultury.

Wykłady dr Lucyny Kulińskiej, dr Zbigniewa Palskiego i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt.  "Kościół rzymskokatolicki i Cerkiew greckokatolicka w czasie banderowskiego ludobójstwa w latach 1939 - 1947".

22 czerwca, g. 11.00 – Kłodzko, Msza św. w kościele ojców jezuitów z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przemarsz pod pomnik pomordowanych Kresowian i konferencja o ludobójstwie.

23 czerwca, g. 14.00 – Gliwice, sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej na os. Kopernika - Msza św. za pomordowanych przez UPA i SS Galizien  z  kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

23 czerwca, g. 11.00 - Kalwaria Pacławska, Msza św. w sanktuarium maryjnym ojców franciszkanów za pomordowanych przez OUN-UPA i SS Galizien. Poświęcenie pomnika za tych, co zginęli w walce ze zbrodniarzami ukraińskimi.

24 czerwca, g. 11.00 – Warszawa, siedziba Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, konferencja o ludobójstwie na Kresach. Prowadzący; Stanisław Srokowski. Paneliści: prof. Czesław Partacz, dr Leon Popek, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz świadek tragedii w Hucie Pieniackiej, Sulimir Żuk.

26 czerwca, g. 18.00 – Chrzanów, Dom Urbańczyka Muzeum Regionalnego przy ul. Henryka 16 - wykład ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".  

1 lipca, g. 16.00 – Lublin, dziedziniec KUL przy al. Racławickiej 20. Czwarta rocznica haniebnej decyzji KUL o nadania doktoratu h.c. Wiktorowi Juszczence - modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II w intencji pomordowanych przez UPA i SS Galizien.

2 lipca, g. 17.00 – Bolesławiec, Sala konferencyjna Domu Kultury przy pl. Piłsudskiego 1 - wykład ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego "70 rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu".

5 lipca, - Wrocław. Uroczystości centralne dla Dolnego Śląska.   

6 lipca - Oświęcim

g. 11.00 – Msza św. w kościele pw  Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, ul.  Dąbrowskiego 5a,

g. 12.00 – uroczystość pod tablicą pamięci pomordowanych Polaków, cmentarz parafialny o,

g. 14.00 – spotkanie w Hotelu „Kamieniec” ul. Zajazdowa.

7 lipca - Częstochowa - XIX Pielgrzymka Kresowian na Jasna Górę i Światowy Zjazd Kresowian

g. 9.30 - Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu za ofiary ludobójstwa z moim kazaniem.

g. 11.00 - sesja popularno-naukowa w Sali Papieskiej.  

7 lipca – Szczecin,  Msza św. za pomordowanych i wmurowanie tablicy pamiątkowej w katedrze.

10 lipca – Kraków, Dzień Pamięci

g. 10.00 - wystawa konferencja naukowa w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza.

g. 17.30 - Msza św. za pomordowanych na Wawelu.

Marsz Pamięci i uroczystości pod Krzyżem Katyńskim. 

11 lipca, godz. 18.00 – Essen, w kościele św. Klemensa przy Hirtsieferstr. 13 Msza św. w intencji Ofiar Wołyńskich,

12 - 14 lipca - XXXIV Zjazd Pkregu Wpłyńskiego AK w Akademii Obrony Narodowej.

13 lipca, g. 10.00 – Kędzierzyn-Koźle, Msza św. za pomordowanych w kościele św. Zygmunta, przemarsz ulicami miasta.

13 lipca, g. 15.00 - Wysoka, gm. Lubiszyn k. Gorzowa Wielkopolskiego, Msza św. kościele św. Mikołaja za pomordowanych mieszkańców wsi Ludwikówka w powiecie Dubno  na Wołyniu. Zjazd byłych mieszkańców Ludwikówki i ich potomków z okazji 70. rocznicy pacyfikacji wsi dokonanej przez Niemców i Ukraińców.

13 lipca, godz. 18.00  - Klub Gazety Polskiej w Essen, Polski Wieczór poświęcony Tragedii Polaków na Wołyniu. Wykład Anna i Andrzej Kołakowscy. Projekcja filmu dokumentalnego pt. " Wołyń w pożodze".

14 lipca, g. 10.30 – Dzierżoniów, uroczystości rocznicowe. Msza św. z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego  w kościele Matki Bożej na os. Różane, przemarsz na Rondo Kresowian, gdzie zostanie poświęcony pomnik ku czci pomordowanych przez UPA.

14 lipca, g. 11.00  - Chełm, uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Wołyńskina na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego, Msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego z Lublina oraz Apel Poległych i okolicznościowe przemówienia.

14 lipca, g. 17.00 - Sępolno Krajeńskie, Msza św. za pomordowanych przez UPA.

20 lipca - Radymno k. Przemyśla, rekonstrukcja napadu sotni UPA na polską wioskę.

g. 20.30 - widowisko historyczno-teatralne "Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary"

 Strona utworzona przez Instytut Pamięci Narodowej

http://www.zbrodniawolynska.pl

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. PROGRAM OBYWATELSKICH

PROGRAM OBYWATELSKICH OBCHODÓW
70. ROCZNICY LUDOBÓJSTWA POLAKÓW
DOKONANEGO PRZEZ MACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH
POLESIE, WOŁYŃ, MAŁOPOLSKA WSCHODNIA, LUBELSZCZYZNA
2013 ROK
Organizator: Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca (tel. 609 963 763)
Patronat nad obchodami: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Portal Kresy.pl, TV.Razem, Federacja Organizacji Kresowych, Światowy Kongres Kresowian, Muzeum Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie
Sponsor Koncertu: Niezależne Wydawnictwo Polskie, Fundacja im. Franciszka Stefczyka
Patron medialny Koncertu: Dziennik Gazeta Polska Codziennie i portal niezależna.pl
DEKLARACJA
SPOŁECZNEGO KOMITETU ORGANIZACYJNEGO OBCHODÓW
ROCZNICY 11 LIPCA

Ludobójstwo dokonane na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich podczas II wojny światowej było jedną z najstraszniejszych zbrodni w historii narodu polskiego. Te tragiczne wydarzenia wspominamy 11 lipca w rocznicę wołyńskiej "krwawej niedzieli", kiedy równocześnie wymordowano Polaków w 99 miejscowościach na Wołyniu.
Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca stawia sobie za cel godne uczczenie pamięci ofiar i uszanowanie ich rodzin, pośród których żyją jeszcze świadkowie tortur i zabójstw swoich najbliższych, przywrócenie świadomość społecznej o zagładzie ludności cywilnej w województwach: wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, poleskim i lubelskim, o zbrodni dokonanej na obywatelach polskich przez ich sąsiadów, obywateli polskich – członków szowinistycznych formacji OUN-UPA, 14 Dywizji SS "Galizien" oraz policji ukraińskiej przy współudziale ludności chłopskiej i części kleru grekokatolickiego. Prawie pięć tysięcy miejsc, prawie dwieście tysięcy bezbronnych ofiar wciąż czeka na upamiętnienie, a tysiące żyjących – na przywrócenie prawdy historycznej o planowym i okrutnym likwidowaniu narodu polskiego. Uważamy za swój obowiązek przestrzeganie młodego pokolenia przed wpływem i skutkami ideologii opartej na nienawiści i pogardzie dla człowieka.
Przez lata państwo polskie nie objęło opieką psychologiczną rodzin ofiar. Ocaleni z pogromów z trudnością mówili o tym, co widzieli. Traumę rodziców i dziadków wyniesioną z doświadczeń II wojny odziedziczyli ich potomkowie.
Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca zaprasza do współpracy. Solidarność z ofiarami i ich rodzinami jest naszym wspólnym obowiązkiem.

PROGRAM OBYWATELSKICH
OBCHODÓW 70. ROCZNICY LUDOBÓJSTWA
NA WOŁYNIU I W MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ
11 LIPCA 2013 r. W WARSZAWIE

11:30 – otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP ul. Wiejska 4/6/8 (obok Pl. Trzech Krzyży). Organizator Klub Parlamentarny PiS.

12:00 – Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie.

13:30 – Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży, ul. Nowym Światem, ul. Krakowskim Przedmieściem do Pl. Zamkowego. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, przemówienia, zaprezentowanie stowarzyszeń kresowych.

16:00 – Koncert Pamięci – akcent artystyczny na zakończenie zgromadzenia (Pl. Zamkowy). Zostaną wykonane przedwojenne polskie pieśni z Wołynia i Podola oraz nowe utwory specjalnie skomponowane na nasz koncert. Wystąpią Lech Makowiecki, Teatr Muzyczny Od Czapy, Piotr Bajus, Marcin Styczeń, znany raper Tadek z programem stworzonym specjalnie na okoliczność koncertu. Na telebimach zobaczymy wizualizacja fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych. Prowadzenie koncertu: Wojciech Reszczyński.

21:00 – Kino uliczne Fundacji Kocham OB-CIACH zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943 – Małopolska Wschodnia 1944 (naprzeciwko kościoła św. Anny): "Skrawek piekła na Podolu" reż. J. Kessler-Chojecka, "Wyrok śmierci" reż. E. Szakalicka, "Było sobie miasteczko" reż. T. Arciuch i M. Wojciechowski, "Ballada o Wołyniu" sfilmowane przedstawienie Teatru Nie Teraz.

OBCHODY W POLSCE I POZA GRANICAMI (źródło www.isakowicz.pl )
4 lutego, g. 16.00 - Tarnów - klasztor sióstr Sacre Coeur przy ul. Pszennej 1 - Msza św. za ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA na Kresach. Projekcja filmu pt. "Kryptonim Pożogą" reż. Wincenty Ronisz, spotkanie z dr Pawłem Należniakiem IPN – prelekcja pt. "Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia w latach 1943-1944.
9 lutego – Wschowa, uroczystości nieupamiętniające 70. rocznice ludobójstwa pokonanego przez UPA.
11 lutego, g. 11.30 – Kraków, Szkoła Mistrzów Sportowych – ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prelekcja z okazji 70. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
14 lutego, g. 17.00 – Milicz, Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej przy ul. 11 Listopada - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prelekcja ze slajdami - "Przyczyny i przebieg ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich".
3 marca - Łagiewniki k. Dzierżoniowa - "Dzień Kresowiaka".
g. 13.00 - Msza św. za ofiary ludobójstwa na Kresach. Program artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Piastów Śląskich i Chóru "Canzona".
3 marca - Babice k. Głubczyc - Msza św. i uroczystości upamiętniające zagładę Huty Pieniackiej przez ukraińskich kolaborantów z SS Galizien.
8 marca, g. 18.00 – Kępno, Dom Parafialny, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
9 marca, g. 18.00 – Świnoujście, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
14 marca, g. 18.00 – Elbląg, sala konferencyjna PiS, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
12 marca, 18.00 – Ursus, Klub "Arsus" przy ul. Traktorzystów 14, Federacja Organizacji Kresowych zaprasza na film Ewy Szakalickiej pt. "Czas pamięci". Po filmie dyskusja.
16 marca g. 16.00 Starostwo Powiatowe w Wołowie, pokaz filmu Ewy Szakalickiej "Wyrok śmierci".
g. 18.00 Msza św. w intencji pomordowanych w Podkamieniu w kościele p. w. św. Wawrzyńca
17 marca, g. 16.00 – Męcinka, Dom Ludowy, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
19 marca, g. 20.00 – Jawor, Kaplica Miłosierdzia Bożego, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
10 kwietnia, g. 16.40 – Liblin, KUL, spotkanie autorskie Ewą Szakalicką połączone z projekcją filmów dokumentalnych "Śmierć po raz setny" i "Wyrok śmierci". Komentarz dr Leon Popek (IPN Lublin) .
11 kwietnia, g. 18.00 – Mysłowice, Katolicki Dom Ludowy przy pl. Mieroszewskich, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
12 kwietnia – Krosno, Dzień Pamięci o ofiarach ludobójstwa banderowskiego na Kresach.
12 kwietnia, g. 17.00 – Jasło, Sala Cechów Różnych przy ul. Czackiego 17, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski spotkanie autorskie i prelekcja "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
13 kwietnia – Przemyśl, Uroczystości kresowe.
14 kwietnia, g. 11.00 – Gliwice, kościół ormiański prz ul. Mikolowskiej - Msza św. za Ormian pomordowanych w Turcji oraz Polaków i Ormian pomordowanych przez UPA w Kutach nad Czeremoszem
15 kwietnia, g. 11.00 - Rakowice Wielkie k. Lwówka Śląskiego, Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski otwarcie wystawy i wykład dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych.
17 kwietnia 2013, g. 12 – Poznań, sala konferencyjna biurowca Delta przy ul. Towarowej 35, wykład Ewy Siemaszko "Wołyń 1943 - traumatyczna pamięć" w ramach spotkań w Klubie Historycznym im. gen. Roweckiego "Grota" przy Oddziale IPN w Poznaniu.
17 kwietnia, g. 12.00 i 18.00 – Warszawa, Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20, prezentacja Tomasz Kuby Kozłowskiego "Zagłada Janowej Doliny".
17 kwietnia g. 17.30 – Warszawa, ul. Zielna 39 (Budynek PAST-y), reż. Ewa Szakalicka film pt. "Wyrok śmierci". Aleksandra Biniszewska dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich poprowadzi dyskusję na temat 70 rocznicy ludobójstwa ukraińskiego na Polakach.
18 kwietnia, g. 18.00 – Łódź, sala katechetyczna parafii pw. Podwyższenia Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
19 kwietnia – Warka, Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach., g. 12.00 - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" dla uczniów Liceum im. Piotra Wysockiego, g. 18.00 - Centrum Rekreacji przy ul. Warszawskiej 45, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" dla wszystkich.
20 kwietnia, g. 16.00 – Kraków, parafia św. Mikołaja przy ul. Kopernika - Msza św. za Ormian pomordowanych w Turcji oraz Polaków i Ormian pomordowanych przez UPA w Kutach nad Czeremoszem.
21 kwietnia, g. 14.00 – Wrocław, kościół dominikanów przy pl. Dominikański, Msza św. za Ormian pomordowanych w Turcji oraz Polaków i Ormian pomordowanych przez UPA w Kutach nad Czeremoszem.
22 kwietnia, g. 18.00 – Szczecin, Zespół Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach" (otwarty dla wszystkich).
23 kwietnia, g. 18.00 - Ostrów Wielkopolski, Główna Biblioteka Publicczka przy ul. Wolności 2, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
24 kwietnia, g. 18.00 - Stargard Szczeciński, Dom Kultury Kolejarz ul Szczecińska 15, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
24 kwietnia, godz. 17.00 – Warszawa, Muzeum Niepodległości przy Al. Solidarności 62 - Prezentacja książki "Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 r." autorstwa Marka Koprowskiego.
24 kwietnia, g. 18.30 – Lublin, KUL, projekcja filmu Dariusza Marka Srzednickiego "Ukraiński rapsod "
26 kwietnia g. 16 – Bydgoszcz, Dom Polski przy ul. Grodzkiej 1 prelekcja Ewy Siemaszko "Wołyń 1943. - traumatyczna pamięć".
27 kwietnia, g. 16. 30 - Zduńska Wola, Ośrodek Pamięci Św. Maksymiliana Kolbe, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
3 maja, Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, film Ewy Szakalickiej "Wyrok śmierci" i wykład o mordach UPA na Zamojszczyźnie.
12 maja g.17 Kraków Dom Polonii Rynek Główny, dr Lucyna Kulińska wykład o banderowskim ludobójstwie
16 maja – Dzień Pamięci o Kresach, Łódź, kościół ojców jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi.
18.00 - Msza św. za pomordowanych obywateli polskich przez UPA
18.30 - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski prelekcja o ludobójstwie i spotkanie autorskie.
17 – 19 maja – Wołów – Dni Kresowe, g. 12.00 w Gimnazjum im ks. Jana Twardowskiego, ul. Komuny Paryskiej 18, konferencja historyczna pt. "Wołyń 1943. 70. rocznica Wydarzeń Wołyńskich", dr Lucyna Kulińska, prof. Bogusław Paź. Występy kresowych zespołów pieśni i tańca na Rynku. Msza św. w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza w Wołowie w intencji pomordowanych na Kresach.
22 maja, g. 17 – Gliwice, Muzeum Regionalne, willa Caro przy ul. Dolnych Wałów, prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego "Zagłada Janowej Doliny".
23 maja, g. 12.00 i 16.00 – Bytom, Centrum Kresowe przy ul. Moniuszki 13, prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego "Zagłada Janowej Doliny"
24 maja – Bytom, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34, sala im. G.G. Gorczyckieg, g. 12.00 “Losy Polaków na Kresach. Niezwykli ludzie, trudna historia". Spotkanie z Tomaszem Turejko, laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej, uczniem I LO im. E. Dembowskiego w Gliwicach, g. 14.00 dr Lucyna Kulińska “Dzieci Kresów” - Cudem ocaleni z rzezi. Promocja książki i spotkanie z autorką, g.16.00 projekcja filmu pt. “Czas pamięci” reż. Ewa Szakalicka, spotkanie z autorką i dyskusja.
29 maja, g. 16.00 – Wieliczka, sala "Magistrat" Urzędu Miasta przy ul. Powstania warszawskiego 1, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
1 czerwca - Kędzierzyn-Koźle - X Dzień Kultury Kresowej, g. 10.00 - Msza św. w kościele św. Zygmunta i Jadwigi za ofiary ludobójstwa z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przemarsz ulicami miasta i apel poległych pod tablica na frontonie Gimnazjum im. Orląt Lwowskich. Sesja popularno-naukowa.
1 czerwca, g. 17.00 – Kluczbork, Urząd Miasta, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
3 czerwca, g. 17.00 – Busko-Zdrój, pensjonat "Sanato" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wykład "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
4 czerwca, Świdnica, spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z młodzieżą szkolną na temat ludobójstwa dokonanego na ludności cywilnej w okresie 1939 - 1947r.
6 czerwca – Gdańsk, g. 10.00 - Msza św. w kościele św. Brygidy za ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA, g. 11.00 - uroczystości upamiętniające pod pomnikiem Wołynian (zbieg ulic: Stolarskiej, Mniszki i Katarzyny), g. 12.00 - wykład dr Lucyny Kulińskiej pt. "Ludobójstwo dokonane przez bandy UPA", Ratusz Główny Miasta, ul. Długa 46. Wystapienie poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk PiS.
6 czerwca, g. 18.00 – Radom, Wieczór Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa – wystawa, prelekcja dr Leona Popka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wystapienie w Klubie Środowisk Twórczych "Łaźnia".
6 czerwca – Oświęcim, Zespół Szkół Salezjańskich, prelekcja Bohdana Piętki o ludobójstwie na Kresach.
7 czerwca, g. 11.00 - Lubin (Dolny Śląsk), poświęcenie przez bp. Marka Mendyka Domu dla Niepełnosprawnych im. Dzieci Kresów przy ul Odrodzenia 8., g. 10.00 - msza św. w kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa przy ul. B. Prusa, g. 11.00 - poświęcenia obiektu i pamiątkowej tablicy, g. 12.00 - część artystyczna w Warsztatach Terapii przy ul. Stary Lubin 10.
7 czerwca, g. 18.00 – Warszawa, parafia pw. Zesłania ducha Świętego przy ul. Broniewskiego 44 - wykład o ludobójstwie dr. Lucyny Kulińskiej.
7 czerwca, godz. 17 - Rzeszów, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7: wykład otwarty Ewy Siemaszko „Rzeź wołyńska 1943”
8 czerwca, godz. 11 – Przemyśl, Budynek główny Urzędu Miasta, ul. Rynek 1: sesja popularno-naukowa z udziałem Ewy Siemaszko, dr Andrzej Zapałowskiego, ks. dr Henryk Borcza, Artur Brożyniaka
9 czerwca - Zamość
g. 12.00 - Rotunda Zamojska - Msza św. z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego za pomordowanych Polaków na Kresach, g. 17.00 - Centrum Parafialne przy ul. Podchorążych, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – prelekcja o ludobójstwie dokonanym przez UPA i SS Galizien na Polakach, Żydach, Ormianach i Ukraińcach.
13 czerwca, g. 10.00 – Katowice, Uniwersytet Śląski, aula przy ul. Bakowej 11a, konferencja poświęcona 70. rocznicy apogeum ludobójstwa na Wołyniu, g. 12.50 - wykład ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o męczeństwie księży katolickich na Kresach.
13 czerwca, g. 11 – Skawina, aula kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na os. Ogrody - sesja edukacyjna o ludobójstwie dokonanym na Polakach
15 czerwca upamiętnienie krzyżem miejsca zagłady - polska kolonia Huta Szklanna k/ Mydzka na Wołyniu.
16 czerwca, godz. 10.00 - Węgliciec k. Zgorzelca, Msza św. za pomordowanych przez UPA z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i uroczystości w sąsiednich miejscowościach.
16 czerwca. godz. 11.00 - Bełżec, polowa Msza św. na cmentarzu parafialnym w Bełżcu, złożenie wieńców przy mogile pomordowanych w 44 r. z pociągu relacji Bełżec – Lwów, uroczystość pod pomnikiem w Zatylu.
19 czerwca, g. 10.00 – Gromnik, uroczystości powiatowe z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej i odsłonięcie przed frontonem Zespołu Szkół pomnika ku czci ofiar ludobójstwa.
20 – 21 czerwca Prabuty - Dni Kresowe. Msza św za ofiary banderowskiego ludobójstwa w konkatedrze. Poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa i tablicy z nazwami miejscowości kresowych na cmentarzu komunalnym. Sesja popularno-naukowa o ludobójstwie w Domu Kultury. Wykłady dr Lucyny Kulińskiej, dr Zbigniewa Palskiego i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt. "Kościół rzymskokatolicki i Cerkiew greckokatolicka w czasie banderowskiego ludobójstwa w latach 1939 - 1947".
22 czerwca, g. 11.00 – Kłodzko, Msza św. w kościele ojców jezuitów z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przemarsz pod pomnik pomordowanych Kresowian i konferencja o ludobójstwie.
23 czerwca, g. 14.00 – Gliwice, sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej na os. Kopernika - Msza św. za pomordowanych przez UPA i SS Galizien z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
23 czerwca, g. 11.00 - Kalwaria Pacławska, Msza św. w sanktuarium maryjnym ojców franciszkanów za pomordowanych przez OUN-UPA i SS Galizien. Poświęcenie pomnika za tych, co zginęli w walce ze zbrodniarzami ukraińskimi.
24 czerwca, g. 11.00 – Warszawa, siedziba Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, konferencja o ludobójstwie na Kresach. Prowadzący; Stanisław Srokowski. Paneliści: prof. Czesław Partacz, dr Leon Popek, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz świadek tragedii w Hucie Pieniackiej, Sulimir Żuk.
26 czerwca, g. 18.00 – Chrzanów, Dom Urbańczyka Muzeum Regionalnego przy ul. Henryka 16 - wykład ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".
1 lipca, g. 16.00 – Lublin, dziedziniec KUL przy al. Racławickiej 20. Czwarta rocznica haniebnej decyzji KUL o nadania doktoratu h.c. Wiktorowi Juszczence - modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II w intencji pomordowanych przez UPA i SS Galizien.
2 lipca, g. 17.00 – Bolesławiec, Sala konferencyjna Domu Kultury przy pl. Piłsudskiego 1 - wykład ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego "70 rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu".
5 lipca, - Wrocław. Uroczystości centralne dla Dolnego Śląska.
6 lipca – Oświęcim, g. 11.00 – Msza św. w kościele pw Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, ul. Dąbrowskiego 5a. g. 12:00 – uroczystość pod tablicą pamięci pomordowanych Polaków, cmentarz parafialny, g. 14.00 – spotkanie w Hotelu „Kamieniec” ul. Zajazdowa.
7 lipca - Częstochowa - XIX Pielgrzymka Kresowian na Jasna Górę i Światowy Zjazd Kresowian g. 9.30 - Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu za ofiary ludobójstwa z moim kazaniem, g. 11.00 - sesja popularno-naukowa w Sali Papieskiej.
7 lipca – Szczecin, Msza św. za pomordowanych i wmurowanie tablicy pamiątkowej w katedrze.
10 lipca – Kraków, Dzień Pamięci, g. 10.00 - wystawa konferencja naukowa w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza, g. 17.30 - Msza św. za pomordowanych na Wawelu. Marsz Pamięci i uroczystości pod Krzyżem Katyńskim.
10 lipca – Warszawa, przed Domem Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64 plenerowa wystawa o Wołyniu.
11 lipca, g. 18.00 – Essen, w kościele św. Klemensa, Hirtsieferstr. 13 Msza św. w intencji Ofiar Wołyńskich,
11 lipca, g. 9:00 w katedrze świdnickiej Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach II RP.
12 lipca, g. 12:00 – Czerwonak pod Poznaniem, pod Pomnikiem Gloria Orlikom Kresowych Stanic na prywatnym terenie mgr inż. Zbigniewa Maurycego Kowalskiego uroczyste złożenie wieńców i przemówienie.
12 lipca, g. 17:00 Poznań, w kościele o.o. Dominikanów (al. Niepodległości 20) Mszą św. w intencji okrutnie zamordowanych Polaków. Po Mszy św. odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary tych mordów.
12 - 14 lipca - XXXIV Zjazd Pkregu Wpłyńskiego AK w Akademii Obrony Narodowej.
13 lipca, g. 10.00 – Kędzierzyn-Koźle, Msza św. za pomordowanych w kościele św. Zygmunta, przemarsz ulicami miasta.
13 lipca, g. 15.00 - Wysoka, gm. Lubiszyn k. Gorzowa Wielkopolskiego, Msza św. kościele św. Mikołaja za pomordowanych mieszkańców wsi Ludwikówka w powiecie Dubno na Wołyniu. Zjazd byłych mieszkańców Ludwikówki i ich potomków z okazji 70. rocznicy pacyfikacji wsi dokonanej przez Niemców i Ukraińców.
13 lipca, godz. 18.00 - Klub Gazety Polskiej w Essen, Polski Wieczór poświęcony Tragedii Polaków na Wołyniu. Wykład Anna i Andrzej Kołakowscy. Projekcja filmu dokumentalnego pt. " Wołyń w pożodze".
13 lipca, huciańskie uroczystości w Hucie Stepańskiej na Wołyniu.
14 lipca, g. 10.30 – Dzierżoniów, uroczystości rocznicowe. Msza św. z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego w kościele Matki Bożej na os. Różane, przemarsz na Rondo Kresowian, gdzie zostanie poświęcony pomnik ku czci pomordowanych przez UPA.
14 lipca, g. 11.00 - Chełm, uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Wołyńskina na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego, Msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego z Lublina oraz Apel Poległych i okolicznościowe przemówienia.
14 lipca, g. 17.00 - Sępolno Krajeńskie, Msza św. za pomordowanych przez UPA.
14 lipca, g. 10:00 – Inowrocław, kościół garnizonowy ul. Narutowicza, Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa.
14 lipca, Łuck, Wołyń, uroczysta Msza św. w katedrze łuckiej w intencji pamięci o ofiarach ludobójstwa.
14 lipca, g. 10:00 – Przemyśl, Msza św. w Archikatedrze Przemyskiej, g. 11:45 uroczystości przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym.
14 – 15 lipca – Lublin, sesja naukowa na KUL-u pt. "Nie zabijaj. Kościół wobec ludobójstwa."
16 lipca, g. 17:30 – Przemyśl, Piwnica Artystyczna Pod Niedźwiadkiem (ul. Rynek 1), artyści o Wołyniu.
20 lipca - Radymno k. Przemyśla, rekonstrukcja napadu sotni UPA na polską wioskę, g. 20.30 - widowisko historyczno-teatralne "Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary"

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Stanisław Srokowski

PAMIĘTAMY o lipcu 1943 na Wołyniu dlatego 11 lipca, wywieszamy w oknach i na balkonach "BIAŁO CZERWONE" z kirem a o 22:00 zapalamy Światełka Pamięci.

Niech kir na "biało-czerwonej" i zapalone w naszych oknach "ŚWIATEŁKA PAMIĘCI" symbolizują naszą-POLAKÓW pamięć po blisko 200 tys. rodaków bestialsko zamordowanych przez OUN-UPA na Kresach II RP. Koniecznie dołącz do akcji "Kir na Biało-Czerwonej" i „Światełko Pamięci”.
Na to aby wziąć udział w TYM wydarzeniu wiele nie potrzeba. Wystarczy flaga, czarna tasiemka i o 22:00 płonący znicz, świeca, lampa naftowa czy latarka wystawiona w oknie domu, na działce, hotelu a nawet na polu namiotowym.
Umieść to wydarzenie na swojej osi czasu, zaproś rodzinę, znajomych i sąsiadów ......, bo jesteśmy to winni ofiarom ludobójstwa, bo to nasz wobec tych ofiar obowiązek i element GODNYCH OBCHODÓW 70. Rocznicy Ludobójstwa.
Prezydent i władze RP w 70. Rocznicę Ludobójstwa przyjęły "wygodną dla nich" pozycję strusia dlatego pokażmy przy tej smutnej okazji i władzy i prezydentowi kto tu jest SUWERENEM.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

My Polacy. pamiętamy o ludobójstwie Ukraińców na Wołyniu, Galicji i Kresach.
Musimy pamiętać, że Ukraińcom pomagali sowieci, żydzi z komunistycznej partii zachodniej Ukrainy.
Członkiem tej nacjonalistycznej wrogiej Polsce był ojciec Adama Michnika

Wyrazy ubolewania


Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Pelargonia

4. Pamiętamy,

i pamiętać będziemy.


Wieczny Odpoczynek racz Im dać, Panie, tym, co nie mają już imion i grobów.



"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz