♦ Jan Tarnowski – człowiek niepokorny

avatar użytkownika wielka-solidarnosc.pl

Jan Tarnowski działalność patriotyczną i niepodległościową wyniósł z domu rodzinnego. Ojciec pana Jana Tarnowskiego wstąpił do Wojska Polskiego jako ochotnik w roku 1920, „został przeznaczony” do kompanii budowy mostów. Matka zaś Maria z domu Tabortowska za rolę kuriera pozafrontowego, która wielokrotnie przekraczała linię frontową w czasie walk  z sowietami w roku 1920, została odznaczona Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Działalność niepodległościową p. Jan Tarnowski rozpoczął od współpracy z duszpasterstwem akademickim o. Siwka w Szczecinie. W roku 1971 roku był sygnatariuszem prośby do Rady Państwa o złagodzenie wyroku dla członków RUCHU (min. Benedykt Czuma, Hubert Czuma, Andrzej Czuma i Stefan Niesiołowski) za próbę wysadzenia w Poroninie Muzeum Lenina. W roku 1976 kolportował pismo „U PROGU” – było to w zasadzie pierwsze pismo podziemne. Następnie rozpoczął działalność w ROPCiO, było to w 1977r. min. wykonał okładkę do książki o Katyniu. 11 listopada został zatrzymany w czasie druku szóstego numeru OPINII oraz pisma ROCZNICA , wydawanych przez ROPCiO. Współpraca z ROPCiO trwała do momentu powstania Solidarności.

Następnie tworzył struktury Solidarności razem z min. Michałem Platerem, Ewarystem Waligórskim w szczecińskim PKP. Zostali również włączeni do prezydium Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego w Szczecinie, który utworzony został po zakończonych strajkach. Współorganizator Komitetu Więzionych za Przekonania w Szczecinie, kierował również Ośrodkiem Badań Społecznych, który min. zbierał dane o grudniu 1970 w Szczecinie i wydał min. kalendarium grudniowe oraz  biuletyn o wypadkach w 1946 w Szczecinie „Trzymamy Straż nad Odrą”.

W czerwcu 1981 roku w czasie zjazdu delegatów NSZZ Solidarność regionu Pomorza Zachodniego został wybrany do prezydium Zarządu Regionu. W listopadzie 1981 roku organizował z ramienia prezydium Zarządu Regionu  Solidarność Kombatantów.

13 grudnia 1981 roku został internowany i osadzony w zakładzie karnym w Goleniowie. Od 11 stycznia 1982 roku przewieziony do obozu internowania w Wierzchowie Pomorskim. Już w Goleniowie powstał pierwszy znaczek  podziemny wykonany przez p. Jana Tarnowskiego. Do jego powstania przyczynił się Jerzy Zimowski, który był pomysłodawcą wykonania tego znaczka. Pierwszą kopertę z tym znaczkiem oraz inne znaczki tzw. luzaki „przemyciła” z ZK w Goleniowie żona pana Jerzego Zimowskiego.

W ośrodku internowanych w Wierzchowie Pomorskim powstały następne grafiki i znaczki poczty internowanych.  Do grafik można zaliczyć grafiki z Matką Boską jako patronką różnych miejscowości. Oprócz p. Jana Tarnowskiego w OI Wierzchowo Pomorskie swoje grafiki i znaczki projektowali i wykonywali Sławomir Lener, Radzimierz Nowakowski czy Mirosław Kłyszko. Np. grafikę z Matką Boską Częstochowską wykonali zarówno Jan Tarnowski jak i Radzimierz Nowakowski.  Sławomir Lener wykonał w nawiązaniu do świąt Wielkanocy wielokolorową kartkę pocztową wykorzystując tusze kreślarskie jak i farbki wodne.

W związku z 40 rocznicą utworzenia AK wydał pan Jan Tarnowski serię znaczków przedstawiającą Orła z tarczą AK oraz Orła na postumencie z napisem Solidarność. Następnym znaczkiem jest znaczek przedstawiający ŁÓDŹ z żaglem w napisie Solidarność wypływającą na spokojne morze oraz znaczek z napisem SKK (Szczeciński Klub Katolików). Napis SKK tworzy łódź, maszt to jest krzyż a na żaglu napis „nic nad Boga”.

Na prośbę członków KPN internowanych w OI Wierzchowo w celi nr 8 p. Jan Tarnowski wykonał znaczek z orłem oraz skrótem KPN. W OI Wierzchowo p. Jan Tarnowski wykonał pieczątki oraz szereg innych znaczków.

Po wyjściu z Ośrodka Internowanych w 1982 p. Jan Tarnowski tworzył grafiki, które nawiązywały w swojej treści do różnych rocznic i zdarzeń w naszej historii, przemilczanej i zakłamanej przez komunistów. Pomysłodawcą tych grafik był Julian Jóźwiakowski. W sumie p. Jan Tarnowski wykonał około 20 grafik, które zostały przedstawione we wcześniejszej notce.

Od 1984 roku Jan Tarnowski przystępuje do wykonania linorytowych matryc, które posłużyły do wykonania wielu serii znaczków podziemnej Solidarności. Pierwszą chronologicznie serią znaczków jest seria 81 znaczków wykonana 1984 roku „Udział Polaków na frontach II wojny światowej”. Została ona „wydrukowana” w kolorze czarnym na przełomie 1984/1985 roku.

Kolejnymi seriami są znaczki wykonane z okazji 75 rocznicy powstania ZHP oraz wiele serii znaczków, które można określić jako ,”upamiętnienie walk oddziałów Wojska Polskiego na frontach II wojny światowej”. Następną olbrzymią serią znaczków zaprojektowanych i wykonanych przez Jana Tarnowskiego są znaczki poświęcone walce oddziałów Armii Krajowej na terenach wschodniej Rzeczypospolitej. Trudno nie wspomnieć o serii poświęconej Powstaniu Warszawskiemu czy też Madonnom Polskim. Jeśli do tego dodamy, że większość serii to serie wydane w wielu kolorach możemy dopiero docenić pracę pana Jana Tarnowskiego.

Aby podkreślić ogrom włożonej pracy należy koniecznie dodać, że wszystkie znaczki i grafiki zostały wykonane w linorycie. Pan Jan Tarnowski zaprojektował i wykonał najwięcej znaczków podziemnej Solidarności. Czapki z głów!.

Grafiki oraz niektóre znaczki wykonane przez p. Jana Tarnowskiego zostały już opisane we wcześniejszych notkach. W miarę możliwości czasowych postaram się umieścić i nieco opisać wybrane serie znaczków.

…………………………………………………………………….

Henryk Mruk

 

 

1 komentarz

avatar użytkownika gość z drogi

1. serdeczne pozdrowienia z dawnych lat :)

szczególnie zapamiętałam kartki Wielkanocne ,moze nawet jeszcze gdzieś zachowała się jedna z Nich...
serdeczności z polskich dróg :)

gość z drogi