Władysław I Łokietek, Król Polański z rodu Piastów

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

dniu 19 stycznia 1260 roku, 753  lat temu przyszedł na Świat jeden z najwybitniejszych Piastów na Polańskim, Słowiańskim  tronie.
 
             Władysław / Władzisław/ I Łokietek.
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Wladislaus_I_of_Poland.PNG/180px-Wladislaus_I_of_Poland.PNG

 

Władysław I Łokietek, grafika Aleksandra Lessera, herb, biały orzeł, pieczeńć Księcia Kujawskiego
 
 
Jan Długosz napisze o Nim:
 
Wladislaus, Dei gracia,Rex Polonie, nec non Terrarum Cracovie, Sandomirie, Lancicie, Cuyavie, Siradieque Dominus et Heres
 
Władysław z Bożej łaski król Polański, Korony Królestwa Polskiego, łac. Corona Regni Poloniae, pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej, Kujaw i ziemi sieradzkiej.
 
    Mimo iż okres życia i panowania Władysława I przypadał na koniec wieku XIII i początki XIV, bo zmarł  2 marca 1333 roku o tym okresie w dziejach Korony Królestwa mało wiemy.
  Czy powodem pewnego zastoju w dziedzinie nauki, piśmiennictwa i sztuk wyzwolonych miało "Rozbicie Dzielnicowe"  biorące początek od śmierci Bolesława Krzywoustego w 1138 do koronacji Władysława Łokietka w 1320 bądź wstąpienia na tron jego syna Kazimierza I Wielkiego.
 Och nie !.
 Tak był urządzony w większości Świat Europy łacińskiej.  Moim zdaniem zastój miał miejsce w ciągłych wojnach i wojenkach jakie prowadzili ze sobą porywczy Piastowie ich germańscy sąsiedzi;Czescy  Przemyślidzi
  Dziś tak na dobrą sprawę nie wiemy kiedy urodził się Władysław I Łokietek, przyszły król Polski; a był  III synem Księcia Kujawskiego I, Łęczycy i Sieradza  oraz Jego III żony Euforyzmy Opolskiej, córki księcia opolsko-raciborskiego
Ja skłaniam się do daty rocznej 1620 i wiosny tego roku.
 
  Za zgoda Papieża Jana XXII wydaną w dniu 20 stycznia 1320 roku, Arcybiskup Gnieźnieński  Janisław, herbu Korab, koronował Władysława I w Katedrze Wawelskiej na króla Polski.
 

 

Arcybiskup Janisław herbu Korab
 
 
 
Był to pierwszy przypadek, kiedy Króla Polskiego koronowano w Krakowie na Wawelu. Koronacji dokonano, legendarnym mieczem "Szczerbiec" gdyż stare insygnia królewskie po Bolesławie Śmiałym skradziono z Katedry w Gnieźnie. Prawdopodobnie dokonali tego aktu czescy Przemyślidzi za rządów Wacława.
Czy był to oryginalny miecz Bolesława Chrobrego, ja nie mam pewności.
Jego życie i panowanie jest bardzo burzliwe, aby uzyskać koronę musiał pokonać wielu braci, kuzynów i obcych. Sił i ambicji miał wiele.
    Po śmierci przyrodniego brata Leszka Czarnego, siedzącego dość przypadkowo, walczy o ten tron krakowski mimo iż następcą Leszka czarnego miał być Henryk IV Probus.
 Mimo iż pokonał książąt śląskich pod Siewierzem, Krakowa nie zdobył. Musiał się zadowolić Księstwem Sandomierskim.
Śmierć Leszka Czarnego pozwoliła mu powiększyć Księstwo Kujawskie o Ziemie Sieradzką. Śmierć rodzonego brata Kazimierza II pozwoliła mu bez walki sięgnąć po Ziemie Łęczycką w 1294 roku.
   Po śmierci Henryka Probusa przegrał bitwę o tron Krakowski z obcymi, królem Czeskim Wacławem.II z Dynastii Przemyślidów.
Odsunięcie Piastów o tronu w Krakowie przez Wacława, pozwoliło zjednoczyć się w 1293 roku Przemysła II Wielkopolskiego z Władysławem Łokietkiem. Po tragicznej śmierci Przemysła II w Rogoźnie, panowie i duchowieństwo zaprosili na tron Wielkopolski Władysława Łokietka.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Przemys%C5%82_II_coronation_in_1295.PNG

 

Koronacja Przemysła II w Katedrze Gnieźnieńskiej w  dniu 26 czerwca 1295, w niedzielę, w dniu świętych Jana i Pawłaprzez arcybiskupa Świnkę
 
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Epitafium_Przemys%C5%82a_II.jpg/450px-Epitafium_Przemys%C5%82a_II.jpg

 

 

 

 

Epitafium Przemysła II w kaplicy królewskiej katedry poznańskiej

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/Polska_WladLokietka_%281275-1300%29.png/685px-Polska_WladLokietka_%281275-1300%29.png

 

Po koronacji, Król Władysław I przystąpił do odbioru ziem, które utracił na rzecz Krzyżaków i Brandenburczyków. Wojny toczył Łokietek ze zmiennym szczęściem.
    Mimo zwycięskiej ? bitwy pod Płowcami w dniu 27 września 1331 roku, Łokietek utracił częściowo Kujawy. Kujawy i Ziemia dobrzyńska zostały przy Zakonie
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/Battle_of_Płowce_1331.PNG/800px-Battle_of_Płowce_1331.PNG

 

Juliusz Kossak, Bitwa pod Płowcami
 
Blogerka Anna Sówka 55, "z domu Kamińska herbu Dołęga, Sówka (ze skrzydłem sępim, przestrzelonym strzałą, w klejnocie) ,
napisze lat temu pięć:
"dla mojego serca szczególną wagę ma bitwa pod Płowcami, bo to podczas niej rycerz herbu Pobóg "tak dołężnie na polu bitwy stawał", że odtąd zwany był Dołęgą."
 

 

Herb Dołęga
 
Herb ten się w Polsce urodził: bo gdy Bolesław Krzywousty z Prusakami wojował, rycerz Dołęga nazwany, herbu Pobóg, z boku z zasadzki, wodza Pruskiego wojska, tak dobrze z kuszy ugodził, ze go z konia zwalił i z życia wyzuł; czym przestraszeni ludzie jego, snadniej potem od Polskiej szabli porażeni zostali. Za tę przysługę od Króla do ojczystego herbu swego, wziął strzałę w przydatku, a herb od imienia jego Dołęga nazwany. Mnie się zda, że starszy ten herb od czasów Bolesława Krzywousta: bo dobrze za panowania jego, już tego domu familianci w senacie zasiadali. Niektórzy przydają, że herb Niezgoda, od Dołęgi wziął swoje początki.
 

 

Pomnik upamiętniający bitwę pod Płowcami, postawiony w 1931 roku. Zniszczony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej
 

 

Pomnik upamiętniający bitwę pod Płowcami. Stan dzisiejszy. Fotografia Pani Anny Sikorskiej / dziękuję /

 

Władysław I Łokietek zmarł 2 marca  1333 roku na Zamku Wawelskim.. Pochowany na Wawelu jako pierwszy Król Polski.
Ze względu na okres rozbicia dzielnicowego, próby odzyskania Korony, pozostawił Koronę Królestwa Polskiego w nieszczególnej sytuacji.
    Mimo to uważamy go za godnego Króla a panowanie za udane.
Jego syn Kazimierz zwany Wielkim na bazie ojcowizny mógł tworzyć nowoczesne państwo. Takie nowoczesne Polańskie, Słowiańskie państwo stworzył.
 
Córka Władysława Łokietka i jego żony   Jadwigi, córki księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego,  Elżbieta Łokietkówna ur. 1305 zostanie Królowa Węgier, żoną Karola Roberta z rodu Andegawenów
 

 

 
Elżbieta Łokietkówna,krolowa Węger z dziećmi
Zostanie regentką Polski w latach   1370-1375, 1376-1377 i 1378-1380
 
Babką polskiej Królowej / Króla/ Jadwigi, która da początek Dynastii Jagiellonów
 

 

Władysław Łokietek fragment rzeźby nagrobnej Łokietka z katedry wawelskiej
 
 

                                                                         

Nagrobek Władysława I Łokietka na Wawelu
 
Nagrobek został ufundowany przez syna Kazimierza III Wielkiego. Był wzorowany na  nagrobkach  cesarskich i papieskich w Awinionie
 
Bibliografia:
Włodzisław. K. Jasiński,"Rodowód Piastów małopolskich i kujawskich", Poznań–Wrocław 2001
 
 
 
 
Wszystkie fotografie z Wikipedii

 

 

36 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Szanowny Panie Michale

jak nam dzisiaj brakuje takich mężów stanu, którzy rozumieli czym jest państwo , zabiegali o jego interesy i dbali o przyszłość poddanych.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Mężów nam brakuje.
Na gwiazdę wyrasta Pani profesor Krystyna Pawłowicz. Boje się, że to towarzystwo w portkach może ją zniszczyć.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

3. Szanowny Panie Michale

Pani profesor Pawłowicz jest godnym przeciwnikiem dla feministek typu Sroda, Senyszyn.
Wiedzą rozkłada je na łopatki, a dobija swoim wyrazistym przekazem.

Próbują ośmieszyć i niszczyć Panią Profesor od początku kadencji. Nie uda się im. Najazdy i sabaty już się odbyły, wyczerpali wszystkie środki.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Widziałem i podziwiałem. Wczoraj i dziś

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

5. Szanowny Panie Michale

Dziękuję za kolejne przypomnienie... za kolejną Kartę Historii Polski...
Pozwolę sobie dołączyć piosenkę o Władysławie Łokietku, w wykonaniu zespołu Traperzy znad Wisły.

http://youtu.be/W4vrX-SSCy8

Pozdrawiam serdecznie

avatar użytkownika gość z drogi

6. http://opp.wikimedia.pl/?pk_campaign=OPP2013&pk_kwd=banner-WMPL_

Pani Krystyna Pawłowicz,profesor nadzwyczajny,zwyczajny...kobieta o wielkiej erudycji,dorobku zawodowym i pięknej postawie Obywatelskiej
nie mylić z platformersami...
Pani Profesor,to Kobieta Polka walcząca z głupotą,z buractwem i mam NADZIEJĘ,że wielka jest przed Nia Przyszłość...
jestem dumna,ze Takie mamy Kobiety Polskie...:)
ukłony dla Pani Profesor....

gość z drogi

avatar użytkownika Pelargonia

7. Szanowny Panie Michale, serdeczne dzięki za przypomnienie sylwet

sylwetki Naszego Wielkiego Króla. Przydałby sie nam teraz taki monarcha.

Bardzo ważnym wątkiem w okresie panowania Władysława I Łokietka była sprawa krzyżacka. W 1226 Zakon Krzyżacki - Szpitalników Jerozolimskich, został zaproszony na rubieże Mazowsza - do Ziemi Chełmińskiej przez księcia Konrada Mazowieckiego dla ochrony ziem północnego Mazowsza przed najazdami pogańskich Prusów, Litwinów i Jaćwingów. Krzyżacy opanowali zbrojnie tereny Prus i rozpoczęli tworzenie tam potężnego państwa. W 1307 roku, jeszcze podczas bardzo silnego rozbicia dzielnicowego i na początku konsolidacji kraju przez Władysława I Łokietka, Pomorze Gdańskie znalazło się w niebezpieczeństwie stania się lennem Brandenburgii. Władysław I Łokietek i inni książęta piastowscy wezwali Krzyżaków na wsparcie dla odbicia Pomorza. Tymczasem Krzyżacy dążyli do zachowania Pomorza jako własnej ziemi i w 1309 roku ostatecznie opanowali tą dzielnicę. Utrwalenie władzy Krzyżaków nad Bałtykiem sprawiło, że zdecydowali się przenieść swą stolicę z Wenecji do nowo budowanej twierdzy - Malborka.

W 1330 roku Krzyżacy skierowali swe wojska wgłąb ziem Władysława I Łokietka i dążyli do opanowania Kujaw, z której to dzielnicy Władysław I Łokietek pochodził. Władysław I Łokietek po raz pierwszy zgłosił się o pomoc do pogańskiej Litwy i zawarł sojusz z litewskim księciem - Giedyminem. W 1331 roku miała miejsce decydująca bitwa pod Płowcami, jako pierwsza wygrana przez stronę polską. Problem Zakonu Krzyżackiego i jego ekspansji u północnych granic Polski wyznaczy główne pola działania dla następców Władysława I Łokietka - Kazimierza III Wielkiego i Jagiellonów.

Polecam ten wykład:

Pozdrawiam serdecznie

"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Do Pani Intix

Szanowna Pani Joanno,

Pięknie dziękuję za miłe słowa pod adresem Króla Władysława Łokietka i pieśń o nim.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

9. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Ach jak pięknie Pani napisała o profesor Krystynie Pawłowskiej. Czasami Ją słyszę w Radio Maryja.
Nie uważa Pani , że panowie z pisu są trochę zazdrośni o nią a właściwie o Jej intelekt, łatwość wysławiania i Ją chowają.

Ta zazdrość może PiS-owi dziś bokiem wyjść. Panowie Hofman i Błaszczak, już to co mieli do powiedzenia powiedzieli lat temu ileś.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

10. Do Pani Pelargonii

Szanowna Pani Ewo,

Było wielkim błędem Piatów Mazowieckich, Konrada zwanego Mazowieckim sprowadzenie Krzyżaków do Polski.
Tym bardziej, że książęta Mazowieccy wiedzieli, że Węgrzy ich wypędzili.
Tym większym było błędem, że już wcześniej Konrad I sprowadził na Pogranicze Cystersów z Wielkopolski / Opactwo w Lądzie/ i ci robili dobra robotę.
Dodatkowo mord na Krystynie
Widać nie wszystkim Piastom Pan Bóg dał rozum

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

11. Szanowny Panie Michale

Zdjęcie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

12. Szanowny Panie Michale:)

podobnie zareagowaliśmy z mężem...oj przydała by się Pani Krystyna w spotkaniach na wizji rządowej telewizji,refleks,wiedza i błyskawiczna riposda cięta i celna....

Ale moim skromnym zdniem szkoda Jej na te telwizyjne pieski,lubię Ja czytac w Naszym Dzienniku,lubie słuchac w Radio Maryja....
a ten rynsztok zwany telewizornią "znanych marek" zostawiam innym....
Panie Michale...rynsztok słowny i umysłowy.....
i takim czymś karmi się ludzi....ludzi słabych intelektualnie i duchowo....
serdecznie pozdrawiamy w oczami wyobrażni widzimy pojedynek na szpady z np Biedroniem,lub tym z PO, co to każdemu zawsze przeszkadza i tak jakoś nie PO polsku się nazywa,
ten co to go wywalili za aferę,ktorej POdobno nie było,czyli za aferę hazardową...:)

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

13. errata do "w oczami wyobrażni widzimy ..."

ma być oczywiście "oczami wyobrażni..." bez "w"
serdecznie przepraszam...
i pozdrawiam...:)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

14. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Obawiam się, że PiS może sekować Panią profesor Pawłowicz. Za mądra na to towarzystwo brylantowych hofmanów i błaszczyków.

Prezes przez jakiś czas, będzie opłakiwał Mamę, więc myszy będą tańczyć.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

15. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Dziękuje za piękną fotografie.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

16. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Winowajca, bez kary




 Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika guantanamera

17. Szanowny Panie Michale

Miło Pana widzieć po kilku dniach nieobecności. :) Serdecznie pozdrawiam.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

18. Do Pani Guntanamery,

Szanowna Pani,

Bardzo mi miło.

Ukłony z kwiatkiem


Mozna powiększyć

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

19. Panie Michale,jesli istnieje telepatia

to wie Pan ,ze bardzo martwiła mnie pańska nieobecność....szczególnie,ze pogoda nieciekaw...nie wiem dlaczego ale mimo zimy ,moja alergia dopadła mnie z furią ,niczym bestia wściekła... :)
ale to chyba "wina i przyczyna " w kaloryferach...nawilżacz też nie pomaga....
serdeczności i wielka radość i ulga,jest Pan naszym drogowskazem ,więc ....zdrowia,zdrowia
i wieczorne serdeczności :)))

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

20. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Jest faktem, że pogoda jest paskudna. U mnie tym razem korzonki. Zresztą nie wiem, lekarz też.
Alergia to osobny, bolesny problem.

W moim wypadku to po prostu starość.

Ukłony dla Pani i Państwa z czerwonymi makami

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

21. Panie Michale :)zdrowia ,zdrowia :)

a za maki dziękujemy,takimi kwiatami ubranymi paprocią powitał mnie mój przyszły mąż w nieistniejącej już sonowieckiej kawiarni,kawiarni z przedwojennych czasów,gdzie grał jeszcze przy fortepianie starszy pan,a ludzie tańczyli walca :)
Ukłony od nas obojga... :)))

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

22. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Jakie to były piękne czasy, kiedy mężczyźni oświadczali się kwiatami a nie informacją, że zostanie się tatą

Czerwone maki dla Państwa

http://youtu.be/Iab33qfDW-g




Mozna powiększyć

Serdeczności

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika guantanamera

23. Panie Michale..

dziękuję za kwiatka z ukłonami :) ... Serdecznie pozdrawiam. Znam ból korzonków - kiedyś wniosłam na piętro 8 straszliwie grubych tomów ręcznie spisywanej kroniki...

avatar użytkownika gość z drogi

24. Panie Michale,dziekujemy :)

..."To były piekne dni,niezapomniane dni..."serdeczne pozdrowienia wieczorne... :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

25. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

To były piękne dni:

http://applejack.wrzuta.pl/film/aWvzlY0sMRi/to_byly_piekne_dni_-_halina_...

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

26. Do Pani Guantanamery

Szanowna Pani,

Ja tylko stukałem w klawisze komputera lub przewracałem karki w książkach.

W moim wypadku to pewnie za grzechy wobec michnikowszczyzny.

Ukłony




Można powiększyć

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

27. Tak panie Michale ,to były piękne dni

mimo szarości PRLu nam młodym ten świat wydawał sie piekny i do zdobycia....teoria A. Einsteina,mieszała się z marzeniami o wyprawie na Księżyc,by sprawdzić,jak się ma nasz stary ,dobry Twardowski...a Alibabki śpiewały ...jaki piękny świt...:)
tylko w takim wieku,wszystko wydaje sie do zdobycia....radość,optymizm...i wiara...w Dobre Jutro...chłopaki targały struny gitar,dziewczęta w szerokich spódnicach i trumniakach tańczyły rock and rolla, a Paul Anka śpiewał Dajanę...
wiatr we włosach,zapach kurzu i ta Jawa..
To były czasy :)))
niestety, one juz nigdy nie wrócą....ale wspomnienia zostały... :)
serdecznosci dla Pana i dla Żony :)))

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

28. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Ja też potrafiłem godzinami słuchać.

Paul Anka dla Państwa

http://youtu.be/Bh0doCIySw4

Kwiaty polne dla Pani




Można powiększyć

Ukłony wieczorne


Moja żona gdzieś lata, nie wiem gdzie

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

29. Panie Michale :))))

Dzięki :)
a dla Zony serdeczne uśmiechy...My,Kobiety już tak mamy,że latamy :))))
Dobrej Nocy

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

30. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Dziś już z samego rana poleciała na zebranie NOT-u. Jak zwykle wróci wieczorem.



 Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

31. Panie Michale,NOT-u :)

to "działka mego Tatki" :)))) ale On już w innym wymiarze :)
serdecznosci :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

32. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Ja mam to na co dzień



 Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

33. Cudne,panie Michale,cudne...:)

i te niewidoczne kropelki rosy ...:)))
Nocne pozdrowienia :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

34. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Z utęsknieniem czekam na pierwsze kwiatki. Lada dzień będą,

Te dla Pani i wszystkich Pani Budrysów



 Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

35. Panie Michale :) dziękujemy ,gromadnie :)

ja też nie mogę się doczekać słońca ,kwiatów i takich kropel rosy :)))
po prostu życie bez nich staje się ponure...bardziej niż na prawdę jest
Czekamy Słońca,panie Michale :)))
garść promyków słonecznych "zamarynowanych " na takie dni jak ostatnie...:)))
serdeczności piątkowe :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

36. Pani Gosć z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Mu tez czekamy na słońce. Rose już mniej. Kiedyś chodziliśmy boso po rosie. Ponoć dla zdrowia
Chełmoński Państwu się klania





Mozna powiększyć

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz