"Nowoczesny Patriotyzm" według Komorowskiego, czyli kod Pawki Morozowa a autentyczny, nie wymuszony patriotyzm.
Pawlik Trofimowicz Morozow urodził się w 1918 roku we wsi Gierasimowka w guberni tobolskiej za Uralem. Pawka był według sowieckich agitatorów pionierem, który zachował czujność rewolucyjną i bohatersko doniósł władzom na własnego ojca, rzekomo kułaka ukrywającego zboże podlegające obowiązkowej rekwizycji. Ojciec Pawki został osądzony i skazany na śmierć dzięki zeznaniom swojego syna. Aż do końca istnienia ZSRS Pawlik Morozow był prezentowany jako ideał pioniera. Celem tej propagandy było wychowanie młodego człowieka na posłuszną marionetkę systemu komunistycznego oraz destrukcja rodziny. To był taki "nowoczesny patriotyzm" wg propagandy sowieckiej, który wpajano młodym obywatelom ZSRR.
Na stronie www.prezydent.pl zaciekawił mnie prezentowany w kolejnych odsłonach program
Program Nowoczesny Patriotyzm - spotkanie Szefa Kancelarii Prezydenta z młodzieżą Henryk Wujec w Księżomierzu w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm Udział Jana Lityńskiego w akcji Nowoczesny Patriotyzm” Program Nowoczesny Patriotyzm - udział ministra Klimczaka.
Same nazwiska prezydenckich doradców-ministrów nasuwają skojarzenie z Czerwonym Harcerstwem tworzonym przez Jacka Kuronia.
Czerwone Harcerstwo powstało z inicjatywy Organizacji Młodzieży TUR i przez tę organizację związało się z lewym skrzydłem PPS. Na pierwszym zjeździe OM TUR (31 stycznia – 2 lutego 1926) przyjęto uchwałę o utworzeniu organizacji harcerskiej, w oparciu o instruktorów, którzy opuścili ZHP z przyczyn ideowych.
Przyrzekam uroczyście pracować nad wyzwoleniem klasy robotniczej, praw harcerskich przestrzegać, dbać o rozwój Czerwonego Harcerstwa.
Podczas okupacji niemieckiej członkowie Czerwonego Harcerstwa TUR działali w organizacjach konspiracyjnych związanych z ruchem socjalistycznym, lecz 1939 rok przyjmuje się za koniec istnienia organizacji. St. Dubois został aresztowany przez gestapo w sierpniu 1940, zginął w Oświęcimiu 21.08.1942.
Jacek Kuroń urodził się 3 marca 1934 roku we Lwowie. Jako 15-latek wstąpił do ZMP, a w 1953 roku do PZPR, z której pół roku później został wyrzucony za odmowę złożenia samokrytyki. W 1956 roku podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim założył drużyny walterowców, tzw. czerwone harcerstwo.
Grupa Jacka Kuronia działała do 1959 roku będąc zlepkiem ideii KPP,PPS i trockistów,obecnie istnieją Czerwone Sokoły które nawiązują do tradycji czerwonego harcerstwa i mają kontakty z PPS,Młodymi Socjalistami,OM PPS,KMP.
Jan Lityński
Był członkiem Hufca Walterowskiego. Od 1966 do 1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Do 1968 studiował na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Henry Wujec
mąż Ludwiki Wujec - Urodziła się we Lwowie w rodzinie żydowskiej, jako córka Oskara (zm. 1945) i Reginy (1911–1991) Okrentów[1]. W latach 1965–1978 należała do PZPR.
Jak widać, kadry doskonale przygotowane do szkolenia ideologicznego młodych Celem tej propagandy jest wychowanie młodego człowieka na posłuszną marionetkę systemu. Wszystkie te spotkania mają identyczny program ideologiczny.
W projekcie „Nowoczesny Patriotyzm” wzięło udział około 30 uczniów z klas I-VI. Zajęcia z młodzieżą prowadzone były przez wolontariuszki Fundacji Rozwoju Wolontariatu
Doradca Prezydenta RP Jan Lityński spotkał się, w ramach objętego honorowym patronatem Prezydenta RP projektu „Nowoczesny Patriotyzm”, z uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu (woj. śląskie). Akcja realizowana jest przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała w 2010 roku. Głównym celem jej działalności jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce.
Spotkanie Jana Lityńskiego z uczniami szkoły w Łaźcu było pierwszym z serii spotkań, które Ministrowie Kancelarii Prezydenta RP oraz Doradcy Prezydenta RP, jako Honorowi Wolontariusze, odbywać będą w ramach programu „Nowoczesny Patriotyzm”. Celem projektu jest zaangażowanie uczniów placówek oświatowych w różnych częściach polski w sprawy lokalne, państwowe i światowe, krzewienie postawy patriotycznej, zaszczepianie tolerancji i szacunku oraz wskazanie znaczenia elementów lokalnych oraz symboli narodowych.
Ta niebezpieczna fikcja trwa w najlepsze od 2011 r. Wtedy zarejestrowałam po raz pierwszy to zderzenie się propagandy rodem z najgorszych wzorców "socjalizmu z ludzką twarzą".
Społeczeństwo obywatelskie. 6 tysięcy kibiców na Łazienkowskiej a 3,5 tysiąca zwiezionych z Polski i okolic z Komorowskim
Gdzie są specjaliści od socjologii ? Doskonały materiał do pracy doktorskiej o prawdziwym i sponsorowanym społeczeństwie obywatelskim. Wczoraj pod zamknięty stadion Legii przybyło 6 tysięcy kibiców, którym nikt nie płacił, nie zapewnił transportu, a co najwazniejsze - nie zagwarantował bezpieczeństwa ani rozrywki
.
Dzisiaj w Warszawie odbyła się impreza pod patronatem prezydenta miasta i państwa. Porównajmy co piszą o tych dwóch wydarzeniach media. Popatrzcie na zdjęcia i filmy i powiedzcie - gdzie ci wszyscy ludzie? Tam na Krakowskim wiatr dmuchał pomiędzy tymi "świętującymi"
XII Parada Schumana
"Parada ludzi życzliwych" przeszła Traktem Królewskim
__________________
Wola'44 - PamiętaMY!
__________________
- Zaloguj się, by odpowiadać
29 komentarzy
1. Poseł PO Jacek Żalek: "nie
Poseł PO Jacek Żalek: "nie obawiałbym się przywrócenia monarchii". A kto królem? "Chociażby Bronisław Komorowski"
To byłoby śmiesznie, gdyby nie było tak smutne.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Trochę historii pani Ludwiki Wujec: urodziła się we Lwowie w 1941 roku, a jej rodzice – Oskar Okręt i Regina Burgerman – znaleźli się we Lwowie z Łodzi, gdzie przed wojną byli zawodowymi komunistami, działając w nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. Po wybuchu wojny niemiecko- sowieckiej, cała rodzina przeniosła się do ZSRR, a tata pani Ludwiki Wujec wstąpił do II Armii Wojska Polskiego, i dosłużywszy się stopnia kapitana, zginął w walkach pod Dreznem w 1945 roku.
W 1946 roku , żona kapitana Oskara Okrenta wraz z córką wróciły do Łodzi, gdzie okazało się, że nikt z rodziny nie przeżył łódzkiego getta.
Pani Regina Okręt podjęła pracę , jako kierownik sekcji w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, którego – przypomnijmy- pierwszym szefem był , nie kto inny – tylko Mieczysław Moczar.
Ludwika Wujec była członkiem PZPR.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Szanowny Panie Michale
czyli pan Henryk Wujec ma jak najbardziej kompetencje, podobnie jak Patron Bronisław, do krzewienia "Nowoczesnego patriotyzmu" wzorowanego na komunistycznych wzorcach.
Obaj mają teściów utrwalaczy władzy ludowej z tej właściwej linii utrwalaczy - KPP.
Jan Lityński ma naturalną ciągłość , krew z krwi, żadne tam teście. I nie tylko ma w archiwum rodzinnym zdjęcie z samym Stalinem, który go trzyma na rękach, namaszczając, ale był też w Czerwonym Harcerstwie, był członkiem Hufca Walterowskiego.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. kolejne wykwalifikowane siły "nowoczesnego patriotyzmu"
Fronda TV: Wtorkowy przegląd prasy i czerwona kartka dla "Newsweeka"
"Newsweek"
Tomasza Lisa tym razem straszy nas opinią Ariadny Rokossowskiej,
prawnuczki marszałka Konstantego Rokossowskiego. Tak, tak... Tego
Rokossowskiego! Pani Ariadna tłumaczy, że Platforma Obywatelska,
Aleksander Kwaśniewski i Rosjanie są OK, a za wszelkie konflikty
odpowiada prawica, PiS i Kaczyńscy. Może niebawem wywiady z potomkami
nazistów? Aleksander Majewski zaprasza na autorski przegląd prasy!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. z małzonką z domu Dziadzia - JEDNAJCIE SIĘ!
Czernica: Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z harcerzami (ZDJĘCIA)
Bronisław Komorowski uważa, że harcerstwo to "praca nad sobą i dla
innych", aby świat był chociaż trochę lepszy. Podczas środowego
spotkania w Czernicy (pow. chojnicki) z harcerzami z różnych organizacji
apelował do nich o wzajemne braterstwo. spotkał się z kilkudziesięcioma uczestnikami kursów drużynowych
Macierzystej Akademii Kształcenia Chorągwi Gdańskiej ZHP, organizowanych
w harcerskiej bazie obozowej "Czernica" w Borach Tucholskich.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele innych organizacji
harcerskich: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia
Harcerskiego oraz Leśnej Ściółki.
W waszym pokoleniu realizuje się marzenie, aby na innych ludzi patrzeć
jak na braci. Na świecie trwa proces jedności w obszarze wiary, jest też
potrzeba szukania tego, co łączy w codziennym życiu. Każdy z nas ma
marzenie, aby żyć w zgodzie z innymi ludźmi - powiedział prezydent.
Gawędę prezydenta harcerze nagrodzili śpiewem "bravo, bravissimo, ole".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Putin hojniejszy
Władimir Putin pochwalił pracę
wolontariuszy podczas szczytu APEC. Osobiście im dziękując, prezydent
powiedział, że 500 osób otrzyma w nagrodę rejs do Japonii. Jak
powiedział Putin, nie powinno być problemów z wizami.
Kwestię
tę osobiście omówił on z japońskim premierem Yoshihiko Nodą. Podczas
szczytu pracowało ogółem 2500 wolontariuszy. „Stworzyli oni sprzyjającą
atmosferę biznesową i bardzo pomogli mnie i wszystkim moim kolegom w
przeprowadzeniu tego międzynarodowego wydarzenia” – powiedział Putin.
http://polish.ruvr.ru/2012_09_09/87694117/
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. ostatnie spotkanie w ramach programu
Program „Nowoczesny Patriotyzm” pod patronatem Prezydenta RP
28 września br. (piątek) Doradca Prezydenta RP Krzysztof Król jako Honorowy Wolontariusz programu „Nowoczesny Patriotyzm” spotka się z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Błażowej (pow. rzeszowski, gm. Błażowa, woj. podkarpackie).
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 i jest otwarte dla mediów.
Będzie to ostatnie spotkanie w ramach programu, który realizowany był od lipca pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Ministrowie
KPRP i Doradcy Prezydenta RP spotykali się z uczniami, by rozmawiać o
pojęciu nowoczesnego patriotyzmu oraz dzielić się swoją wiedzą i
doświadczeniem z działalności publicznej.
http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/art,39.html
Brakuje szkół, które by zaprosiły?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Organizatorem inscenizacji
Organizatorem inscenizacji "Stare Miasto'44" był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Udział wzięło 140 rekonstruktorów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Baranowski w 1988 już TPPR zainicjował, teraz reaktywacja
Dwóch młodych Rosjan z grupy wolontariuszy, którzy pracowali podczas powodzi w Krymsku, udali się w wielką podróż razem z załogą słynnej polskiej „Szkoły pod żaglami” pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego. W Świnoujściu przyjął ich na pokład żaglowiec oceaniczny „Pogoria”.
Jak poinformował w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS kapitan Baranowski, „w rejsie uczestniczy 32 uczniów polskich, dwóch Rosjan oraz jeden Kanadyjczyk – wszyscy mają po 15 lat. Zgodnie z przepisami, językiem kontaktów na pokładzie jest angielski. Według kapitana, uczestnicy wyprawy nie muszą posiadać jakiejkolwiek specjalnej wiedzy w dziedzinie żeglugi. „Wszystkiego, czego wymagamy, nauczą się bezpośrednio na pokładzie: będą samodzielnie wspinać się na maszty, wszystko robić własnymi rękami. Ekipa powinna nauczyć się obsługiwania statku, dopiero po tym wypłyniemy na pełne morze”.
Młodzież szkolna spędzi na pokładzie „Pogorii” 1,5 miesiąca i odwiedzi w tym czasie duńską wyspę Bronholm, norweskie miasto Stavanger oraz hiszpański port Vigo i portugalki Funchal. Potem statek przepłynie przez Gibraltar do Malagi, a dalej do Barcelony i Monaco. Także program żeglugi uwzględnia wizytę we francuskim mieście Bonifacio i na włoskiej wyspie Elba. Rejs zakończy się 3 listopada w Genui.
Udział rosyjskich dziewczyny i chłopca w tej unikalnej wyprawie morskiej został zainicjowany przez Centrum Dialogu i Zgody, funkcjonujący w Moskwie i Warszawie. Chłopca i dziewczynę wytypowano w wyniku konkursu. Jeśli ten eksperyment okaże się udany, to w przyszłym roku zostanie zorganizowany podobny rejs, w którym zaplanowano szerszy już udział młodzieży rosyjskiej. Według dyrektora polskiego Centrum Sławomira Dębskiego, „aktualny rejs jest swego rodzaju próbą przed wykonaniem projektem „Polsko-rosyjskiej szkoły pod żaglami”, w którego ramach w przyszłym roku w podróż mają udać się 32 nastolatków z Rosji i Polski: takie projekty, chociaż na niewielką skalę, lecz wnoszą własny wkład w kształtowanie dobrych stosunków między przedstawicielami różnych narodów. Kształtowanie przyjaznych kontaktów w wieku 15 lat jest zadaniem o wiele łatwiejszym. Młodzież nie posiada żadnego obciążenia politycznego czy historycznego, wobec tego o wiele lepiej znajduje ze sobą wspólny język”.
Wypada przypomnieć, że „Szkoła pod żaglami” Krzysztofa Baranowskiego powstała w Polsce w 2009 roku. Sobie za cel stawia ona popularyzację kultury żeglugi wśród młodzieży, a także kształtowanie u dzieci dążenia do bezinteresownego udzielania pomocy dla innych. Aktywni uczestnicy ruchu wolontariuszy są przyjmowani do składu załogi żaglowca „Pogoria” w charakterze zachęty i nagrody. Wcześniej kapitan Baranowski już kierował międzynarodową wyprawą morską przy udziale dzieci rosyjskich: w 1988 roku zorganizował on podróż dokoła Ameryki Południowej, w której uczestniczyła młodzież szkolna z Rosji, Polski i Stanów Zjednoczonych.
http://polish.ruvr.ru/2012_09_25/89314608/
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. i znowu to samo - 3 maja na Powstanie listopadowe
Prezydent poprowadzi w piątek lekcję historii
Konstytucja 3 Maja i obrady Sejmu Wielkiego będą tematem lekcji
historii z udziałem uczniów gimnazjów, którą w piątek na Zamku
Królewskim w Warszawie poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski. O
lekcji opowiada Doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.
Konstytucja 3 Maja i obrady Sejmu Wielkiego będą tematem lekcji
historii z udziałem uczniów trzech gimnazjów z różnych rejonów Polski,
którą w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie poprowadzi prezydent
Bronisław Komorowski.
Lekcja odbędzie się w ramach programu "Nowoczesny patriotyzm".
- To będzie lekcja poświęcona Konstytucji 3 Maja składająca się z
dwóch części. W pierwszej odbędzie się debata historyczna z udziałem
uczniów z trzech gimnazjów z różnych stron Polski. Młodzież będzie
odtwarzać role posłów na Sejm Wielki. Przedmiotem debaty będą kwestie
obronności i armii, a więc tematy jak najbardziej bliskie panu
prezydentowi, byłemu ministrowi obrony - wyjaśnił dziennikarzom Doradca
Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.
Pierwszej części lekcji prezydent będzie się tylko przysłuchiwał. -
Uczyni to w trosce o realia historyczne, ponieważ będzie to odtwarzanie
obrad, które miały miejsce na Zamku 220 lat temu. W tamtych obradach
głowa państwa uczestniczyła, ale aktywnie nie zabierała głosu. W drugiej
części lekcji odbędzie się dyskusja już z udziałem prezydenta, który
wcieli się w rolę nauczyciela historii. Co mu zresztą łatwo przyjdzie,
ponieważ pracował w latach 80. jako nauczyciel historii (...) w niższym
seminarium duchownym w Niepokalanowie - opowiadał prof. Nałęcz.
Jak zaznaczył, uczestnicy debaty będą się zastanawiać czy istnieje
jakiś "most pamięci" pomiędzy patriotyzmem końca XVIII wieku a
współczesnym. - Nie ukrywam, że będzie intencją prezydenta jako
nauczyciela, żeby przekonać uczniów do tego, że chociaż mówimy o epoce
wydawałoby się zamierzchłej, to jednak dylematy, które wtedy stały przed
Polakami i dzisiaj są podobne. To jest kwestia jak mamy się w takich
sytuacjach ważnych jak obrady parlamentu, ale i na co dzień zachowywać,
aby móc o sobie powiedzieć "tak, jestem patriotą" - mówił doradca.
Podkreślił także, że intencją prezydenta jest również wyjaśnienie
uczniom - w nawiązaniu do "współczesnych tendencji, polegających na
chęci coraz większego wykluczenia adwersarza", że można "na różne
sposoby kochać Polskę". - Że to nie jest tak, że w tej debacie tylko
jedna strona była patriotyczna. Będzie zależało prezydentowi na tym,
żeby uświadomić uczniom, że nawet przy diametralnie różnych postawach,
intencje mogą być bardzo szlachetne i żeby polemizować z poglądami, ale
nie z osobami. Żeby w debacie publicznej szanować drugą stronę - dodał
Tomasz Nałęcz. (PAP)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. a w całej Polsce oddolnie, młodzi czczą pamięć, jak tu
"Noc Listopadowa-zdobycie Arsenału Warszawskiego" w sobotę 1 grudnia. Zaprasza Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"
Zapraszamy na X już widowisko "Noc Listopadowa zdobycie Arsenału Warszawskiego" w sobotę 1 grudnia, odtwarzającego pier...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. w rocznice Powstania Listopadowego
Prezydent uczył gimnazjalistów historii i patriotyzmu
zobacz więcej »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Komorowski uczył młodych patriotyzmu a gdzie
II- ga POłowa,ta z domu Dziadzia,też tam była i uczyła ...?
serd .pozdr .
gość z drogi
14. Prezydent: Wygraliśmy wojnę o
Prezydent: Wygraliśmy wojnę o wolność
Na spotkaniu z młodzieżą prezydent dzielił się wspomnieniami oraz
anegdotami z okresu stanu wojennego. Opowiadał o czasie, kiedy był
więziony na Białołęce, znajomościach z opozycji antykomunistycznej,
harcerzach o pseudonimach „Jajo” i „Cnota”, którzy w tych trudnych
chwilach opiekowali się jego żoną Anną i dziećmi, o kolegach, obawach o
rodzinę.
Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli także Sekretarz Stanu w KPRP Sławomir Rybicki i Doradca Prezydenta RP Jan Lityński.
Młodzież spontanicznie dyskutuje z prezydentem o stanie wojennym. "Dostałem pytanie, miałem je zadać, to zadałem"
Trochę przypomina to ustawione "dyskusje" z telewizyjnymi widzami,
które organizuje prezydent Putin. Wzorców ze wschodu w polskiej polityce
jest ostatnio coraz więcej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Młody Wałęsa jak Pawka
Młody Wałęsa jak Pawka Morozow: "Słowa mojego ojca są złe i szkodliwe". Rodzinny donos na łamach "Wyborczej"
"Napuszczanie syna na ojca, to najgorsze wzorce z ZSRS. Żenada i obciach.”
Zaraz jednak zaznaczył, że jest przerażony nie tylko postawą ojca, ale i całego pokolenia, z którego sławny ojciec się wywodzi.
– podsumował ojca i jemu podobnych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. „Nowoczesny Patriotyzm” –
„Nowoczesny Patriotyzm” – podsumowanie projektu
W Pałacu Prezydenckim odbyła się gala podsumowująca pierwszą edycję
projektu „Nowoczesny Patriotyzm” realizowanego z inicjatywy Kancelarii
Prezydenta RP i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Projekt został objęty
honorowym patronatem Prezydenta RP.
W ramach projektu, który realizowany był od lipca do października
Ministrowie i Doradcy Kancelarii Prezydenta RP – jako Honorowi
Wolontariusze oraz studenci-wolontariusze spotykali się z uczniami, by
rozmawiać o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu oraz dzielili się swoją
wiedzą i doświadczeniem. Celem projektu było przede wszystkim
upowszechnianie wiedzy o dzisiejszym rozumieniu patriotyzmu i
aktywizacja lokalnych społeczności.
Tuż przed rozpoczęciem wtorkowej gali podsumowującej projekt z wolontariuszami spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.
- Patriotyzm to radość z tego, że mamy wolność – podkreślił podczas
spotkania Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Minister
przypomniał, że w 2014 roku będziemy obchodzić 25. rocznicę wyborów 4
czerwca. – To wielka radość, że w naszym państwie mamy demokrację, mamy
wolność słowa, przekonań, religii – zaznaczył. Wskazywał, że w wolnych
czasach trzeba cieszyć się z tego, że jesteśmy wolny i radośnie
obchodzić rocznice narodowe.
- Jedną z pięciu najważniejszych myśli prezydentury Bronisława
Komorowskiego jest to, aby patriotyzm był czymś co łączy, a nie dzieli,
co buduje – powiedział Szef KPRP. Zapowiedział też kontynuację projektu
„Nowoczesny Patriotyzm”.
Dziękując młodym wolontariuszom Szef KPRP podkreślił, że patriotyzm
to również praca na rzecz innych, czyli właśnie wolontariat - myślenie o
tych, którzy są słabsi, inni.
- Dla naszej fundacji było to wielkie wydarzenie – mówił o projekcie
Zdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu. - Zrobiliśmy coś,
co trochę zmienia rzeczywistość i myślenie o tym, kim jest patriota –
dodał. Jak wskazywał, uczniowie dostrzegli, że patriotą jest się także,
kiedy się kocha własne miejsce – własną rodzinę, miejsce zamieszkania,
to, co najbliższe.
Uczestnicy wtorkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim dyskutowali o
wnioskach płynących z realizacji projektu, rozumieniu pojęcia
„nowoczesny patriotyzm”, a także wyzwaniach w pracy z młodzieżą.
Minister Olgierd Dziekoński dzieląc się swoimi spostrzeżeniami
powiedział, że podstawową kwestią jest znalezienie relacji między
patriotyzmem w domu, a tym patriotyzmem opisanym w książkach. - Każdy z
nas jest patriotą, doświadcza tego coraz bardziej i dzieli się tym –
mówił minister.
Również Henryk Wujec wskazywał na znaczenie patriotyzmu lokalnego.
Prof. Tomasz Nałęcz uważa, że najskuteczniej kształtuje się postawy
patriotyczne, jak w ogóle nie wymawia się tego słowa. – Nowoczesny
patriotyzm polega na czerpaniu przyjemności z tego, co jest naszą
codziennością - ocenił.
Minister Irena Wóycicka wskazywała na pracę, zaangażowanie
wolontariuszy, władz lokalnych, organizacji, szkół. - Zaangażowanie
młodzieży w wolontariat wokół programów, młodzieżowych, szkolnych jest
niezwykłą nauką przygotowujących do życia – zaznaczyła. Podkreślała też,
że współczesny patriotyzm jest i trzeba go pokazywać, wspierać.
- Bez wspólnoty patriotyzm nie istnieje. Mamy radość wspólnoty.
Patriotyzm wymaga też odwagi podkreślił minister Dziekoński. - Odwagi,
żeby umieć przeciwstawić się czemuś, co wszyscy mówią, umieć pokazać coś
ważnego - dodał.
- Zderzenie indywidualnego obowiązku bycia odważnym, a jednocześnie
radości ze wspólnoty jest ważne. I jak to wzmacniać? Nagradzać odwagę –
podsumował Olgierd Dziekoński.
Studenci-wolontariusze otrzymali dyplomy, a Honorowi Wolontariusze
pamiątkowe zdjęcia ze spotkań z młodzieżą. Podczas gali zaprezentowano
też film o realizacji programu.
W ramach projektu „Nowoczesny Patriotyzm” studenci programu
PROJEKTOR-wolontariat studencki wraz z przedstawicielami Kancelarii
Prezydenta RP przeprowadzili cykl 11 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i
młodzieży z małych miejscowości. Taka formuła warsztatów edukacyjnych i
przekazywania wiedzy przez studentów-wolontariuszy młodszym kolegom, to
unikatowe podejście Fundacji Rozwoju Wolontariatu zainicjowane przez
Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
W projekcie „Nowoczesny Patriotyzm” uczestniczyło 10 Honorowych
Wolontariuszy, 25 studentów - wolontariuszy, ponad 170 uczniów,
nauczyciele, dyrektorzy szkół, społeczność i media lokalne. Wśród
Honorowych Wolontariuszy, którzy osobiście zaangażowali się w projekty
edukacyjne, byli ministrowie: Jacek Michałowski – Szef Kancelarii
Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński, Maciej Klimczak, Krzysztof
Łaszkiewicz, Sławomir Rybicki, Irena Wóycicka oraz doradcy: Krzysztof
Król, Jan Lityński, prof. Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. lekcja patriotyzmu bez "nowoczesnego"
arch/-
Nagrody przy wtórze marszu „Zaporczyków”
Dobiegła końca II edycja Ogólnopolskiego Konkursu
Historyczno-Literackiego o Żołnierzach Wyklętych. W obecności władz
miasta i kombatantów, którzy zaintonowali marsz „Zaporczyków” w
Lublinie, odbyło się dziś wręczenie nagród.
Sprzęt elektroniczny, książki, gry planszowe i koszulki – to nagrody
wręczone laureatom konkursu o żołnierzach wyklętych. Uroczystość miała
miejsce dziś w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach. Pierwsza to esej o
żołnierzach wyklętych zgodny z prawdą historyczną lub wspomnienia
kombatanta. Natomiast druga – prezentacja multimedialna ukazująca
sylwetki, działalność i ideały żołnierzy wyklętych. W tym ostatnim
przypadku można było wykorzystać dostępne zdjęcia, muzykę i filmy z
polecanych stron internetowych pod warunkiem podania źródła.
W pierwszej z kategorii ze szkół gimnazjalnych kolejne miejsca
zajęli: 1. Wioletta Obirek z Gimnazjum Publicznego w Suścu, 2. Martyna
Wilczek z Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu, 3. Adela Wiencko z Gimnazjum nr 2
w Radzyminie. Natomiast ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. Szymon
Sawaniewski z II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, 2. Magdalena
Nowak z II LO w Legnicy, 3. Paweł Cichosz z I LO w Łęcznej.
W kategorii Prezentacje nagrodzono kolejno ze szkół gimnazjalnych: 1.
Karolinę Osowską z Gimnazjum w Bezledach, 2. Malwinę Grabowską z
Gimnazjum nr 2 w Grodzisku Mazowieckim, 3. Bartosza Marciniuka i
Bernarda Lesiewicza z Gimnazjum nr 19 w Lublinie. Natomiast ze szkół
ponadgimnazjalnych: 1. Joanna Staniak z Technikum Logistycznego, Zespołu
Szkół w Ludwinie, 2. Jakub Nachowicz i Patryk Malina z LO w Obornikach,
3. Dagmara Tomaszewska z XXIII LO w Lublinie.
Karol Wołek, jeden z jurorów konkursu, sekretarz Zarządu Głównego
Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, w rozmowie z Naszym
Dziennikiem.pl wskazuje na jednego z laureatów – Sz. Sawaniewskiego. –
Jest to bardziej literacka praca niż historyczna. Uczeń wplótł w tło
historyczne tamtych wydarzeń opowieść o członku oddziału żołnierzy
niezłomnych. Na podstawie lektury wspomnień wyobraził sobie atmosferę,
jaka panowała w tych czasach. Zrobił to w taki sposób, żeby ukazać:
sytuację na Wileńszczyźnie, w okolicach Lwowa, w Polskich Siłach
Zbrojnych na Zachodzie oraz jaki był stosunek komunistów do żołnierzy
podziemia, kiedy zaczynała się okupacja sowiecka. Jest to praca
literacka, ale poprawna historycznie. Napisano ją z ogromnym wyczuciem,
jeśli chodzi o słownictwo, wiedzę historyczną i odtworzenie atmosfery
tamtych czasów. Ta praca robi wrażenie i dlatego zdobyła pierwsze
miejsce – podkreśla Wołek.
Na uroczystości wręczenia nagród przybyli m.in. Krzysztof Żuk,
prezydent Lublina, Jolanta Szołno-Koguc, wojewoda lubelski, którzy
objęli patronatem imprezę. – Przyjechało też kilkudziesięciu członków
wszystkich najważniejszych związków kombatanckich, jakie są w kraju –
informuje w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Karol Wołek, jeden z jurorów
konkursu, sekretarz Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił
Zbrojnych.
Uroczystości rozpoczęły się wykładem dr. Sławomira Poleszaka,
naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci
Narodowej w Lublinie. – Następnie uczniowie Gimnazjum nr 19 w Lublinie
zaprezentowali na bardzo wysokim poziomie część artystyczną –
relacjonuje Wołek. Dodaje, że po przywitaniu gości i wręczeniu nagród
głos zabrali m.in. kombatanci, którzy opowiadali o czasach, kiedy
działały w Polsce oddziały Podziemia Antykomunistycznego.
Były to szczególnie wzruszające chwile. – Dwóch około 90-letnich
kombatantów wyszło na środek i zaśpiewało marsz „Zapory” (mjr. Hieronima
Dekutowskiego, najbardziej poszukiwanego przez NKWD i UB żołnierza
niezłomnego Lubelszczyzny). Wszyscy odruchowo wstali na baczność.
Następnie inni wychodzili i mówili, jak bardzo podoba im się ten
konkurs, że cieszą się, iż młodzi ludzie kultywują te ideały, o jakie
walczyli i ginęli ich najbliżsi, prześladowani, mordowani po
bestialskich torturach – zaznacza sekretarz ZG ZŻNSZ.
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego o
Żołnierzach Wyklętych jest m.in. uczczenie Narodowego Dnia Pamięci
Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2013 r., upowszechnianie wiedzy historycznej
istotnej dla tożsamości regionalnej, narodowej oraz kształtowania
postaw obywatelskich i patriotycznych, a także rozbudzenie zainteresowań
i rozwijanie uzdolnień uczniów.
Jacek Dytkowski
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/26585,nagrody-przy-wtorze-marszu-...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. W Pałacu Prezydenckim odbyła
W Pałacu Prezydenckim odbyła się gala podsumowująca pierwszą edycję
projektu „Nowoczesny Patriotyzm” realizowanego z inicjatywy Kancelarii
Prezydenta RP i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Projekt został objęty
honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W ramach projektu, który realizowany był od lipca do października
Ministrowie i Doradcy Kancelarii Prezydenta RP – jako Honorowi
Wolontariusze oraz studenci-wolontariusze spotykali się z uczniami, by
rozmawiać o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu oraz dzielili się swoją
wiedzą i doświadczeniem. Celem projektu było przede wszystkim
upowszechnianie wiedzy o dzisiejszym rozumieniu patriotyzmu i
aktywizacja lokalnych społeczności.
Tuż przed rozpoczęciem wtorkowej gali podsumowującej projekt z wolontariuszami spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.
- Patriotyzm to radość z tego, że mamy wolność – podkreślił podczas
spotkania Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Minister
przypomniał, że w 2014 roku będziemy obchodzić 25. rocznicę wyborów 4
czerwca. – To wielka radość, że w naszym państwie mamy demokrację, mamy
wolność słowa, przekonań, religii – zaznaczył. Wskazywał, że w wolnych
czasach trzeba cieszyć się z tego, że jesteśmy wolny i radośnie
obchodzić rocznice narodowe.
- Jedną z pięciu najważniejszych myśli prezydentury Bronisława
Komorowskiego jest to, aby patriotyzm był czymś co łączy, a nie dzieli,
co buduje – powiedział Szef KPRP. Zapowiedział też kontynuację projektu
„Nowoczesny Patriotyzm”.
Dziękując młodym wolontariuszom Szef KPRP podkreślił, że patriotyzm
to również praca na rzecz innych, czyli właśnie wolontariat - myślenie o
tych, którzy są słabsi, inni.
- Dla naszej fundacji było to wielkie wydarzenie – mówił o projekcie
Zdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu. - Zrobiliśmy coś,
co trochę zmienia rzeczywistość i myślenie o tym, kim jest patriota –
dodał. Jak wskazywał, uczniowie dostrzegli, że patriotą jest się także,
kiedy się kocha własne miejsce – własną rodzinę, miejsce zamieszkania,
to, co najbliższe.
Uczestnicy wtorkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim dyskutowali o
wnioskach płynących z realizacji projektu, rozumieniu pojęcia
„nowoczesny patriotyzm”, a także wyzwaniach w pracy z młodzieżą.
Minister Olgierd Dziekoński dzieląc się swoimi spostrzeżeniami
powiedział, że podstawową kwestią jest znalezienie relacji między
patriotyzmem w domu, a tym patriotyzmem opisanym w książkach. - Każdy z
nas jest patriotą, doświadcza tego coraz bardziej i dzieli się tym –
mówił minister.
Również Henryk Wujec wskazywał na znaczenie patriotyzmu lokalnego.
Prof. Tomasz Nałęcz uważa, że najskuteczniej kształtuje się postawy
patriotyczne, jak w ogóle nie wymawia się tego słowa. – Nowoczesny
patriotyzm polega na czerpaniu przyjemności z tego, co jest naszą
codziennością - ocenił.
Minister Irena Wóycicka wskazywała na pracę, zaangażowanie
wolontariuszy, władz lokalnych, organizacji, szkół. - Zaangażowanie
młodzieży w wolontariat wokół programów, młodzieżowych, szkolnych jest
niezwykłą nauką przygotowujących do życia – zaznaczyła. Podkreślała też,
że współczesny patriotyzm jest i trzeba go pokazywać, wspierać.
- Bez wspólnoty patriotyzm nie istnieje. Mamy radość wspólnoty.
Patriotyzm wymaga też odwagi podkreślił minister Dziekoński. - Odwagi,
żeby umieć przeciwstawić się czemuś, co wszyscy mówią, umieć pokazać coś
ważnego - dodał.
- Zderzenie indywidualnego obowiązku bycia odważnym, a jednocześnie
radości ze wspólnoty jest ważne. I jak to wzmacniać? Nagradzać odwagę –
podsumował Olgierd Dziekoński.
Studenci-wolontariusze otrzymali dyplomy, a Honorowi Wolontariusze
pamiątkowe zdjęcia ze spotkań z młodzieżą. Podczas gali zaprezentowano
też film o realizacji programu.
Zobacz także:
Program Nowoczesny Patriotyzm - spotkanie Szefa Kancelarii Prezydenta z młodzieżą
Spotkanie ministra Rybickiego w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm
Program Nowoczesny Patriotyzm - udział ministra Klimczaka
Minister Łaszkiewicz w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm
Minister Irena Wóycicka w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm
Minister Olgierd Dziekoński w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm
Henryk Wujec w Księżomierzu w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm
Udział Jana Lityńskiego w akcji Nowoczesny Patriotyzm”
Prof. Nałęcz z uczniami w Sobieszanach o tożsamości narodowej
Krzysztof Król w ramach programu Nowoczesny Patriotyzm
W ramach projektu „Nowoczesny Patriotyzm” studenci programu
PROJEKTOR-wolontariat studencki wraz z przedstawicielami Kancelarii
Prezydenta RP przeprowadzili cykl 11 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i
młodzieży z małych miejscowości. Taka formuła warsztatów edukacyjnych i
przekazywania wiedzy przez studentów-wolontariuszy młodszym kolegom, to
unikatowe podejście Fundacji Rozwoju Wolontariatu zainicjowane przez
Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
W projekcie „Nowoczesny Patriotyzm” uczestniczyło 10 Honorowych
Wolontariuszy, 25 studentów - wolontariuszy, ponad 170 uczniów,
nauczyciele, dyrektorzy szkół, społeczność i media lokalne. Wśród
Honorowych Wolontariuszy, którzy osobiście zaangażowali się w projekty
edukacyjne, byli ministrowie: Jacek Michałowski – Szef Kancelarii
Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński, Maciej Klimczak, Krzysztof
Łaszkiewicz, Sławomir Rybicki, Irena Wóycicka oraz doradcy: Krzysztof
Król, Jan Lityński, prof. Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec.
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2483,nowoczesny-patri...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Patriotyzm nie dla dzieci?
Patriotyzm nie dla dzieci? "Chcieliśmy odczarować to słowo"
także akcja społeczna. W jej ramach odbędą się wystawa, działania w...
czytaj dalej »
Pomysł narodził się dwa lata temu. - Zauważyłam, że o patriotyzmie
nie ma żadnych nowych książek dla dzieci, a ostatnia - tomik "Katechizm
polskiego dziecka" Władysława Bełzy, z którego pochodzi patriotyczny
wierszyk o tym samym tytule, recytowany przez wiele pokoleń - pochodzi
aż z 1901 roku. Postanowiłam wypełnić tę lukę - opowiada tvn24.pl
Magdalena Kłos-Podsiadło, właścicielka wydawnictwa Wytwórnia.
Namówiła na napisanie książki Joannę Olech, dziennikarkę i współautorkę podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów.
-
Zależało nam, by ideę i samo słowo odczarować i odświeżyć. Joanna
wpadła na znakomity pomysł, by zobrazować to za pomocą zdań-haseł. A
potem całość zilustrował grafik Edward Bąk, który połączył te hasła z
plakatami. Wyszło lekko i bez patetycznej nuty - wydawca zachwala
książkę "Kto ty jesteś?".
"Jestem patriotą, a nie patriotom. Lubię język polski"
"Pomagam.
Jestem patriotą", "Dużo czytam. Jestem patriotą", "Nie marnuję wody.
Jestem patriotką", "Naprawiam, co zepsułem. Jestem patriotą", "Jesteśmy
równi, choć różni. Każdy ma prawo być patriotą", "Jestem patriotą, a nie
patriotom. Lubię język polski" - to tylko kilka ze zdań znajdujących
się w książce, która na rynku jest od tygodnia.
- Patriotyzm
pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta,
bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa
cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że
dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich,
nie składają ofiary z życia - słowo to staje się sprawą "nie dla dzieci"
- wyjaśnia Olech. I dodaje, tłumacząc, jak z tego wybrnęła: - Jak
objaśnić im znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład:
wierność, respekt, wrażliwość? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru
ani faktury. Można je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w
jaki się manifestują.
Tekst
"Kto ty jesteś?" odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego,
wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i
zaangażowania na rzecz kraju. Ma promować wśród 5-latków i starszych
kolegów postawy patriotyczne i pokazać, że patriotyzm to również proste,
drobne uczynki, małe odruchy społecznej solidarności, które można
realizować na co dzień.
Inauguracja akcji na wystawie
52-stronicowa
książka stała się iskrą dla czegoś większego. Właścicielka Wytwórni
wymyśliła akcję społeczną o tym samym tytule, która obejmuje wystawę,
kampanię plakatową w przestrzeni miasta, stronę w internecie oraz cykl
spotkań dla dzieci i młodzieży. Inauguracja odbędzie się w sobotę w
Nowym Teatrze w Warszawie.
W jej ramach odbędzie się przegląd
filmów dla dzieci, spotkanie z autorami "Kto ty jesteś?", którzy
poprowadzą warsztaty szkoleniowe oraz wystawa plakatów autorstwa Edgara
Bąka. Organizatorzy zapraszają maluchy w wieku 5-10 lat i ich rodziców.
-
Wystawa potrwa w Nowym Teatrze do końca miesiąca, a potem będziemy
chcieli ją przenieść w miasto. Czekamy na wszystkich, którzy będą
chcieli te plakaty wywiesić u siebie - zachęca Kłos-Podsiadło.
Źródło: Wydawnictwo Wytwórnia "Kto ty jesteś?" ma 52 strony i kosztuje 35 zł
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Parada Schumana przeszła
Parada Schumana przeszła ulicami Warszawy
Miłośnicy zjednoczonej Europy przeszli ulicami Warszawy w Paradzie
Schumana. Mimo niekorzystnej pogody, wzięły w niej udział setki osób.
Euroentuzjaści wyruszyli spod warszawskiego kościoła świętej Anny, przeszli ulicami w centrum stolicy i wrócili na Krakowskie Przedmieście, gdzie rozpoczął się piknik europejski i miasteczko Schumana.
Paradę otwierała wielka platforma, na której znaleźli się członkowie
szkolnych klubów europejskich. W tym roku organizatorzy chcieli zwrócić
uwagę opinii publicznej na debatę na temat wprowadzenie w Polsce
wspólnej waluty europejskiej. Stąd hasło 14. Parady Schumana - Lepszy złoty w garści, czy euro w kieszeni?.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. na jednym z załączonych zdjęć widać śpiącego Nałęcza
tez chistoryka jak wódz i płemer z łaski nie mojej...lecz "innych"znudzony,spiący
jest świetnym logo tej imprezy...
"patryjotyzm "
w domu i na zagrodzie,wraz z tą czekoladową wroną posiwiałą ze starości....jako znakiem firmowym...nie żle....:(
gość z drogi
22. papierowe "narcyzy" zostały im na wszystkie okazje?
XIV Parada Schumana przeszła przez Warszawę, a wraz z nią tuzy polityki [GALERIA]
gromadząc uczestników z kraju i zagranicy.
Jednym z pytań, mówiła, na które organizatorzy
tegorocznej parady, czyli fundacja Schumana, chcieli zwrócić uwagę jest
kwestia wprowadzenia w Polsce waluty euro. "To nie chodzi o to, czy
jesteśmy +za+, czy +przeciw+ przyjęciu euro, chodzi o to, by politycy
wzięli ten temat na sztandary i podjęli otwartą dyskusją ze
społeczeństwem" - przekonywała Radwan.
Parada Schumana to główny punkt XX Polskich Spotkań Europejskich.
Jej trasa wiodła sprzed kościoła św. Anny, Krakowskim Przedmieściem,
Królewską przez plac Teatralny z powrotem do Krakowskiego Przedmieścia.
Paradę prowadzili w tym roku dwudziestoletni uczestnicy projektów
Fundacji Schumana i studenci, równolatkowie tegorocznej edycji Polskich
Spotkań Europejskich.
Gdy barwny korowód dotarł z powrotem pod scenę na Krakowskim
Przedmieściu, do zebranych przemawiali goście specjalni m.in. doradca
prezydenta, b. premier Tadeusz Mazowiecki.
"Parada odbywa się pod hasłem euro, ale nie chodzi tylko o wspólną
walutę" - powiedział Mazowiecki. Jak zaznaczył, parada dedykowana jest
przede wszystkim Europie. "Niech Europa się dalej jednoczy i niech
przetrwa kryzys" - wzywał.
Na lawetach jechali członkowie Szkolnych Klubów Europejskich i
uczestnicy Wolontariatu Europejskiego; były pokazy żonglerskie,
wrotkarze z flagami, a marszowe melodie grała orkiestra dęta z Pabianic.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. kolejna hucpa pod patronatem Bronka
List prezydenta na wernisażu wystawy „Kto ty jesteś?” w Teatrze Nowym w Warszawie
Każde pokolenie musi odpowiadać sobie na nowo, czym jest dla niego
patriotyzm i jak powinien się przejawiać - napisał prezydent Bronisław
Komorowski.
Modernizacja prowadzona w zgodzie z historyczną
wrażliwością, z tradycjami rodzinnymi, regionalnymi czy
ogólnonarodowymi, to nasza szansa na sukces.
Dlatego pragnę podziękować pomysłodawcom i autorom akcji „Kto
ty jesteś?” za wysiłek włożony w plastyczną prezentację tej tematyki.
Ufam, że Państwa projekt zachęci młodych Polaków do zastanowienia się
nad tym, co to dzisiaj znaczy „być patriotą”, i że okaże się dla nich
atrakcyjną propozycją. Życzę Państwu, życzę Wam, Drodzy Młodzi
Przyjaciele, aby rozpoczynająca się kampania społeczna przyczyniła się
do tego, abyśmy wszyscy coraz bardziej świadomie kształtowali w sobie
poczucie odpowiedzialności za innych ludzi – współobywateli wolnej
Ojczyzny – oraz szacunek do naszego państwa i do siebie wzajemnie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. masakra....
Miasteczko Schumanna
W okolicach skweru Hoovera zorganizowano Miasteczko Schumana promujące ideę zjednoczonej Europy. Uczestnicy, a także obserwatorzy parady mogli wziąć udział w quizach wiedzy o UE, konkursach mogli też porozmawiać z ekspertami, posłami do Parlamentu Europejskiego, w tym m.in.: Rafałem Trzaskowskim, Leną Kolarską-Bobińską i Różą Thun, a także komisarzem UE ds. budżetu Januszem Lewandowskim.
Paradę poprzedziła debata, która - z udziałem m.in. komisarza Janusza Lewandowskiego - odbyła się w sobotę rano w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Uczestnicy rozmawiali m.in. o kryzysie ekonomicznym, młodych w Europie i przyszłości UE.
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,niech-europa-przetrwa-kryzys...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Aleksander Kwaśniewski, Adam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. spęd uczniów w mundurach dla Bronka
Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę wieczór na poligonie w warszawskim Rembertowie z uczniami klas mundurowych - uczestnikami biwaku organizowanego przez Akademię Obrony Narodowej.
Dziś Polsce potrzebny jest nowoczesny patriotyzm – przekonywał.
Podczas spotkania z młodzieżą przy ognisku prezydent ocenił, że takie inicjatywy jak biwak skupiają ludzi o wrażliwości na kwestie nie tylko sentymentów, tradycji narodowych, ale również ludzi z nastawieniem życiowym na radzenie sobie, na pełną świadomość, że ojczyzna może potrzebować nie tylko ludzi pracowitych, ale również odważnych, zdolnych do działania, do obrony.
Tacy ludzie, jak przekonywał, wiedzą, że to miejsce, w którym przyszło nam żyć od tysiąca lat wcale nigdy bezpiecznym do końca nie będzie.
- Dzisiaj Polsce potrzebny jest nowoczesny patriotyzm, który jest w zgodzie z tradycjami narodowymi, pięknymi tradycjami wojskowymi, z walką, obroną, historią niełatwą. Ale potrzebny jest przede wszystkim patriotyzm pracy, nauki, patriotyzm otwarty na inny świat, szukający tego, co zbliża ludzi do siebie, co czyni ich sobie braćmi – mówił prezydent.
Jak podkreślił, ten patriotyzm musi oznaczać przypominanie sobie od czasu do czasu, że jest jednak jeszcze taki jeden obowiązek, jak obowiązek bycia gotowym do obrony ojczyzny.
Prezydent, który spotkał się z uczniami klas mundurowych, ocenił, że noszenie munduru oznacza coś więcej niż pomysł na siebie samego w ramach kariery zawodowej.
- To musi oznaczać także większą wrażliwość na potrzeby bezpieczeństwa ojczyzny – podkreślił Bronisław Komorowski. Jak przyznał, jego samego „ojczyzna ludowa" specjalnie do wojska nie chciała, bo wtedy opozycjonistów, jak tłumaczył, wcielano do wojska za karę lub nie wcielano, by nie rozrabiali w wojsku.
- Ja należałem do tej drugiej kategorii, ale przyznaję, że zawsze mnie trochę do wojska ciągnęło. W roku 1990 premier Mazowiecki mnie wezwał i powiedział: „byłeś w wojsku?”. Ja: „nie, nie byłem”. I zostałem wiceministrem obrony narodowej – opowiadał prezydent.
Bronisław Komorowski zastrzegł na początku, że jego sobotnia "gawęda" będzie krótka, bo widać, że komary strasznie żrą. Uczestnicy biwaku podczas spotkania z prezydentem machali nad głowami gałązkami brzozy, by odgonić owady, co nie umknęło uwadze prezydenta.
Prezydenta, w imieniu uczestników biwaku, powitał rektor-komendant AON gen. dyw. Bogusław Pacek.
Do udziału w czterodniowym biwaku pod hasłem "Ślubuję Ci, Ojczyzno" zaproszonych zostało blisko 2000 uczniów klas wojskowych z kilkudziesięciu szkół z całej Polski. Celem biwaku jest propagowanie wiedzy wojskowej, postaw proobronnych i patriotycznych w młodym pokoleniu. Patronat nad imprezą objął minister obrony narodowej.(PAP)
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,256,prezydent-z-u...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. kto ty jesteś? sprzątaczka
Rozmowa z Anną Komorowską w radiu RMF F
(...)
A.K.: Tak. Już po raz kolejny zapraszamy przed Pałac
Prezydencki dzieci z rodzicami i będzie przygotowane mnóstwo atrakcji. W
tym roku będą zabawy, nazwijmy to radosny patriotyzm wokół pytania "kto
ty jesteś".
No właśnie, jak chcecie tym dzieciakom patriotyzm tłumaczyć?
A.K.: W bardzo różny sposób. Proszę przyjść i zobaczyć.
A tak chociażby trochę rąbka tajemnicy?
A.K.: Będą różne rozmowy, będę różne pokazy, będą przeróżne atrakcje.
Lekcje patriotyzmu... a lody będą też?
A.K.: Będą. Rok rocznie też są lody. I będzie i ciekawie i smacznie.
Czyli nie tylko na poważnie?
A.K.: Nie, nie tylko na poważnie. To w ogóle nie będzie na
poważnie. To będzie radośnie i wesoło. Bardzo proszę, żeby nie mówić, że
patriotyzm to znaczy super serio.
No właśnie o tym chcę porozmawiać. Że patriotyzm nie zawsze musi być serio.
A.K.: Nie, to będzie..
Jaki to może być patriotyzm?
A.K.: Radośnie, kolorowo, wesoło, z uśmiechem. Tam, gdzie
trzeba, jest czas na refleksję i zadumę to niech będzie refleksja i
zaduma, ale też niech to będzie pełne we wszystkich barwach i z wielkimi
uśmiechami na twarzach dzieciaków.
Widziałam, zerknęłam w tę książkę: "Sprzątam, to znaczy że jestem patriotą"
A.K.: No tak. Nie traktujmy tego, że to jest patriotyzm, tylko patriotyzm w czasach trudnych.
Bo nam się kojarzy z flagą, z przemówieniami i z celebrą.
A.K.: Tak, można właśnie mówić. Można. Dorośli - chociażby
płacenie podatków. I też dzieci - nie śmiecą, nie ściągają. To jest też
takie budowanie postaw obywateli. Nikt nie chciałby chodzić po moście
zbudowanym przez inżyniera, który na najważniejszych egzaminach ściągał i
niewiele potrafi. A to trzeba wdrażać od samego początku.
Życzenia dla dzieci od Prezydentowej. No i takie życzenia, które Pani by chciała usłyszeć na Dzień Mamy.
A.K.: Życzenia to właściwie bardzo podobne bym powiedziała.
Żebyśmy spotykali wokół siebie życzliwych, uśmiechniętych ludzi. To nie
znaczy, że ludzi bez problemów, i żebyśmy nie my mieli problemy, ale
mieli w sobie siłę albo znaleźli wokół siebie kogoś, kto nam w tych
problemach pomoże. Żebyśmy nie byli osamotnieni.
Dziękuję bardzo.
Rozmawiała Agnieszka Burzyńska
RMF FM
http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/wypowiedzi-pierwszej-damy/wywiady/art,36,pierwsza-dama-mam-satysfakcje-rodzicielska.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. Spotkanie w rocznicę
Spotkanie w rocznicę utworzenia rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego
jest już w stanie stworzyć rządu, który by miał poszanowanie w
społeczeństwie - mówił na spotkaniu z młodzieżą Doradca Prezydenta RP
Premier Tadeusz Mazowiecki.
Odpowiadał również na pytania uczestniczącej w spotkaniu młodzieży.
Indagowany co sądzi obecnie o Solidarności przyznał, że to już zupełnie
inna Solidarność. - To związek zawodowy rewindykacyjny, podczas kiedy
tamta Solidarność była związkiem zawodowym, ale była też wielkim ruchem
zmiany całego kraju. Ja uważam, że nie można sobie wyobrazić państwa
demokratycznego bez istnienia związków zawodowych, ale także trzeba
oczekiwać, że będą one bardziej skłonne do rozmów niż do wymuszania
sytuacji, zwłaszcza postulatów politycznych, tak jak dzisiaj to się
dzieje - stwierdził Tadeusz Mazowiecki.
Odnosząc się do oceny polityki tzw. grubej kreski podkreślił, że jego
ekipa kierowała się zasadą: "nie odpowiadamy za przeszłość i zaczynamy
nowy rozdział". - Było to też związane z pewną filozofią, że nie
przychodzimy do władzy po to, by naszych przeciwników wieszać i że było w
Polsce ponad 2,5 mln członków partii i oni też muszą mieć przyszłość w
ustroju demokratycznym. Nie oznaczało to jednak, że nie należy rozliczać
zbrodni. Potem jednak zaczęto z tego robić pewną broń polityczną
przeciw mnie, mojemu rządowi, partii którą stworzyliśmy i to kompletnie
wypaczono. Poza tym zwracam uwagę, że gdyby w Polsce, która przez pewien
czas była osamotniona, przemiany nie potoczyłyby się w sposób pokojowy,
to mogłoby to zahamować także zmiany w całym regionie. Nie byłoby tej
jesieni ludów 1989 r. gdyby w Polsce się nie udało - ocenił były
premier.
- Ja zawsze uważałem, że sprawy publiczne są ważne i należy się w nie
angażować. Także dzisiaj tak uważam i bardzo mnie niepokoi, gdy widzę to
małe zainteresowanie ludzi młodych, zniechęcenie polityką i życiem
publicznym. Dlatego uważam, że nie należy się od tego odwracać, ale to
poprawiać - podsumował Tadeusz Mazowiecki.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. wychowanie i geny górą
Nigdy nie lubiłam Wujca i nigdy mu nie ufałam. Odpychał mnie ten jego prymitywizm i siermiężność. Zawsze czułam, jaki jest jego rodowód. Dzięki Panu już wiem.
Dziękuję
Nigdy nie zaczynaj rozmowy z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczenie