Jest, jak miało być, czyli poddani Merkoland już 1 lipca ?

avatar użytkownika Maryla

Niejawny projekt który zostanie przyjęty na szczycie UE w dniach 28-29 czerwca, kiedy cała społeczność UE zajęta jest igrzyskami EURO2012, jest pierwszym krokiem do  unii bankowej, poprzez zgromadzenie długu euro strefy w formie euroobligacji oraz do unii politycznej poprzez zmiany traktatu UE w ciągu najbliższych 10 lat.

Na szczycie G-20"samozwańczy rząd światowy"podjął decyzję o kolejnych 750 mld euro dla ratowania Hiszpanii i Włoch, aby wykupić długi tych krajów. Ogólnoeuropejskich fundusze rządowe będą wykorzystane do zakupu hiszpańskich i włoskich obligacji. 

Nowy premier Grecji Samaras będzie renegocjował warunki pomocy. Europa będzie musiała dorzucić do niego 16 mld euro.

Przywódcy Włoch, Niemiec, Francji i Hiszpanii na spotkaniu w Rzymie dokonali ostatnich uzgodnień, które staną się obowiązującymi dla 27 państw UE. Przekazane mediom ustalenia to : Chcemy unii politycznej, gospodarczej, bankowej i fiskalnej. Cena za te uzgodnienia to, poza 750 mld euro dla Hiszpanii i Włoch, używania funduszu EFSF do wykupu obligacji zagrożonych krajów takich jak Hiszpania czy Włochy, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych (FTT)bez zgody Wielkiej Brytanii  w ramach tzw. wzmocnionej współpracy. W tym samym czasie w Luksemburgu rozmawiali o tym ministrowie finansów UE. Rostowski dał zgodę w imieniu Polski. Przeznaczenie 1 proc. unijnego PKB na ożywienie wzrostu, by walczyć z kryzysem  kwoty 120-130 mld euro. Na kwotę tę składają się niewydane środki z budżetu UE (55 mld euro), środki Europejskiego Banku Inwestycyjnego i nowe unijne obligacje projektowe. To cena Hollanda za zgode na unię bankową i polityczną.

Była to odpowiedź na niemieckie apele o transfer suwerenności z państw narodowych do UE, by zapewnić dyscyplinę finansów publicznych i kontrolę narodowych polityk budżetowych. W Rzymie kanclerz Merkel powtarzała, że niezbędna jest silniejsza unia polityczna oraz, że "potrzebujemy nie mniej, ale więcej Europy".

Parlament Europejski kończy prace nad tzw. dwupakiem –regulacjami ograniczającymi narodowe kompetencje w sferze polityki budżetowej państw unii walutowej.Państwa członkowskie będą miały radykalnie okrojoną suwerenność w sferze polityki budżetowej.

Czy unia bankowa oznacza jeszcze większą katastrofę w strefie euro?  Czy unia bankowa ma objąć całą Wspólnotę czy tylko kraje strefy euro? A co najważniejsze jakie skutki dla poszczególnych gospodarek, dla Polski miałoby wprowadzenie nowego nadzoru?

To pytania bez odpowiedzi.

Priorytetem dla strefy euro na drodze ku pełnej unii gospodarczej i walutowej musi być unia bankowa - uznał Międzynarodowy Fundusz Walutowy . MFW ocenia zarazem, że korzystny byłby udział w unii bankowej wszystkich 27 krajów UE.

Europejski Bank Centralny (EBC) ma stać się nowy "superurzędem" nadzorującym banki w UE. Pomysł, będący pierwszym krokiem w kierunku powstania unii bankowej, popierają wszystkie kraje UE - napisał  niemiecki dziennik "Die Welt".

Mamy kryzys, więc trwa wyścig po dolary – najszybszy od 2004 – twierdzi Morgan Stanley. Fed od 2008 roku wyprodukował łącznie ponad 2 bln USD w różnych programach stymulowania gospodarki, jednak deficyt dolara pogłębia się z powodu KRYZYSU w Europie.

 

750 milionów euro pożyczki , pierwszej transzy , zaciągniętej przez rząd w Banku Światowym wzbudza kontrowersje wśród ekonomistów.

Zasadnicze pytanie brzmi, jakie zobowiązania podjęto w zamian za te pieniądze w zakresie
cięć budżetowych oraz redukcji świadczeń emerytalno-zdrowotnych - zwraca uwagę Janusz Szewczak.

- To przecież absurd pożyczać pieniądze, żeby zmniejszyć długi, rzeczywistym celem pożyczki z BŚ jest ratowanie budżetu . Deficyt budżetowy zrealizowany jest już w 75 proc., chociaż to dopiero połowa roku. Dochody podatkowe spadają, rosną spłaty długów. W lipcu resort finansów musi odkupić obligacje za 19,7 mld złotych.

W październiku czeka go jeszcze większy wydatek - odkup obligacji za 22,6 mld złotych. - Prawdziwy kryzys finansów publicznych czeka nas jesienią - przewiduje ekonomista.
Pożyczka z BŚ ma zabezpieczyć rząd przed koniecznością nowelizacji budżetu. Kolejną pożyczkę z BŚ resort finansów zamierza zaciągnąć w przyszłym roku, ale jej kwota i warunki będą dopiero przedmiotem negocjacji. - Dziewięcioletnia karencja w spłacie pożyczki gwarantuje rządowi Tuska, że nie on będzie ją spłacał, tylko jego następcy, a tak naprawdę - podatnicy - podkreśla Szewczak.

 

Przed zaplanowanym na koniec czerwca posiedzeniem Rady Europejskiej państwa przeprowadzają intensywne konsultacje, tym bardziej, że wszystko na to wskazuje, iż na szczycie Niemcy przystąpią do zdecydowanej politycznej ofensywy przedstawiając propozycje unii bankowej (czyli wstępu do unii fiskalnej) oraz unii politycznej (czyli wstępu do super-federalizacji Unii).

Gdzie w tych dyplomatycznych grach jest Polska? Pyta poseł Krzysztof Szczerski.

W Rzymie odbywa się narada przy "głównym stole" - spotykają się Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.Kogo brakuje?

Z dużych państw Unii tylko Wielkiej Brytanii i Polski. Brytyjczyków nie ma bo Wielka  Brytania nie sygnowała  Paktu Fiskalnego, a zatem celowo dystansuje się od pomysłów pogłębionej integracji.

Dziś przychodzi brutalny test prawdy. Jesteśmy w karcie dań obiadu spożywanego dziś w Berlinie. Polska Tuska jest na marginesie nawet jeśli dzięki pracowitości i przedsiębiorczości Polaków utrzymujemy lekki wzrost gospodarczy, odwrotnie niż - zasiadające w gronie decyzyjnym  - Włochy czy Hiszpania. To pokazuje jak katastrofalna polityka rządu potrafi marnotrawić wysiłek obywateli.

"Dzisiaj wszyscy będziemy z zapartym tchem obserwowali najbardziej polityczny mecz, jaki można sobie wyobrazić, czyli mecz Niemcy-Grecja. Przekażę przy tej okazji pani kanclerz Merkel główne tezy listu. Będą ją przekonywał, żeby przejęła się tym listem tak, jak my jesteśmy przejęci" - powiedział Tusk o liście szefów rządów czterech krajów Europy Środkowej V4- Czech, Polski, Słowacji i Węgier .

Podatek katastralny wprowadzany tylnymi drzwiami

Miasta postulują wprowadzenie "strefowania podatku" dyrektor w Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Obliczany byłby on od metra kwadratowego nieruchomości, ale stawka odnosiłaby się do wartości nieruchomości w danej strefie. Im lepsza lokalizacja, tym wyższa stawka. "Taka forma pośrednia obowiązuje w kilku krajach Europy" . "Podatek od nieruchomości może jednak być powiązany z wartością nieruchomości bez budowy katastru. Już dziś wszyscy, którzy posiadają budowle lub budynki wykorzystywane w działalności gospodarczej płacą podatek od ich wartości".
"Polityczna decyzja powinna być taka, aby zmiana nie oznaczała dla przeciętnego mieszkania wzrostu kosztów. My nie chcemy opodatkowywać przeciętnego Polaka, tylko bogatego Polaka"

Zespół Michała Boniego rekomendował wydłużenie wieku emerytalnego co najmniej do 67. roku życia

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog podsumowała 5 lat rządów koalicji POPSL.

Nic to, że w Unii Europejskiej praktykuje się zasadę solidarności i spójności społecznej, że liczni ekonomiści piszą o racjonalności takiej polityki, że najzamożniejsze kraje Europy prowadzą inną politykę gospodarczą niż ta z raportu. Zespół Michała Boniego wie wszystko najlepiej i dyskutować nie będzie.

Co najmniej do 67 lat
W raporcie z 2009 roku znajdziemy zapowiedź reformy emerytalnej (s. 380): "Miarami sukcesu rozwoju Polski w 2030 roku będą: (...) zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wydłużenie go - wraz z poprawiającą się kondycją zdrowotną polskich seniorów - z odpowiednio 60 i 65 lat dziś do co najmniej (!!!) 67 lat w 2030".
Znajdziemy także "zwiększenie współczynnika urbanizacji do około 75 proc. z obecnych 61 proc." (s. 381). Wyjaśnijmy, że oznacza to plan przeprowadzenia 14 proc. Polaków ze wsi do metropolii, bo dzisiaj mieszka tam 39 proc. Polaków. Od kilku lat liczba mieszkańców wsi rośnie (a nie maleje) o ok. 30-40 tysięcy rocznie. Może dlatego zamykane są szkoły, poczty, rejonowe sądy, bo to zmusi mieszkańców wsi do przenoszenia się do metropolii, bo tam te instytucje są. Tak oto inżynieria społeczna próbuje wymusić zmiany sprzeczne z tym, czego ludzie chcą, ale zgodnie z tym, co autorom raportu wydaje się "naukowo" słuszne. No i ostatnia ciekawa zmiana, która zdaniem zespołu ministra Boniego powinna przynieść Polsce sukces. Na s. 381 naukowcy mogą przeczytać, że miarą tego sukcesu będzie "zmniejszenie odsetka naukowców pracujących w sektorze publicznym z obecnego poziomu 92 proc. do 60 proc. i odpowiednio wzrost odsetka naukowców zatrudnionych w sektorze prywatnym z 8 proc. do 40 proc.". W praktyce oznacza to, że za edukację na poziomie wyższym będziemy płacić częściej i więcej niż dzisiaj, bo rząd Donalda Tuska zamierza przesunąć do prywatnego sektora 40 proc. naukowców. Czy znajdą się do 2030 roku prywatni sponsorzy naukowych instytutów badających np. polską literaturę, historię, analizujących matematyczne twierdzenia i botaniczne okazy, nie wiem. Ale wiem, że likwidacja państwowych ośrodków naukowych została zaplanowana i dzisiejszy spadek nakładów na naukę, w tym na PAN, nie powinien nikogo dziwić. W Europie przegrywa się (słusznie!) wybory z takim programem. Dlatego politycy PO nie wspominali o nim w kampanii wyborczej.

Mówili o miłości, tolerancji i zaufaniu oraz budzili nienawiść i pogardę do politycznych rywali i ich wyborców. Myślę, że sympatycy PO dali się nabrać. Przykro mi, ale dokonało się to przy ogromnym udziale naukowców, ekspertów i tzw. dziennikarzy.

 

Na naszych oczach Europa przekształca się w niemieckie imperium

Wyłaniający się, nowy system w Europie pogłębi różnice pomiędzy zadłużonymi a kredytodawcami. Co więcej, Europa zmieni się w imperium niemieckie – ostrzega słynny miliarder George Soros. »

 

Etykietowanie:

18 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Przywódcy Włoch, Niemiec,

Rzymskie ustalenia: musi być ożywienie

Przywódcy Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji uzgodnili w piątek

w Rzymie nowe priorytety (dwóch bankrutów i trzeci pół bankrut Holland)

Tusk jako szef V-4

"Dzisiaj wszyscy będziemy z zapartym tchem obserwowali najbardziej
polityczny mecz, jaki można sobie wyobrazić, czyli mecz Niemcy-Grecja. Przekażę
przy tej okazji pani kanclerz Merkel główne tezy listu. Będą ją
przekonywał, żeby przejęła się tym listem tak, jak my jesteśmy przejęci"
- powiedział Tusk o liście szefów rządów czterech krajów Europy Środkowej V4- Czech, Polski, Słowacji i Węgier .

Jak tu wetknąć Anieli ten list?



VIP-y na trybunach słuchają na stojąco hymnów narodowych Niemców i Grecji



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika ciociababcia

2. Merkel apeluje o zwiększenie kompetencji struktur UE

 
(prawa ręka)
Źródło: Forbes.pl/pap

http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=105&start=410

ciociababcia

avatar użytkownika Maryla

3. bardzo wazny tekst - polecam wszystkim zainteresowanym stanem

państwa Polska

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120623&typ=my&id=my11.txt

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. bez ogródek

"Komisja Europejska musi przekształcić się w prawdziwy rząd UE"

Minister
finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w wywiadzie dla
tygodnika "Der Spiegel", że Komisja Europejska musi się przekształcić "w
prawdziwy rząd" UE i z tego powodu w ciągu kilku lat w Niemczech
konieczne będzie głosowanie nad nową konstytucją.»

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. jak pod zaborami i okupacją - pijany chłop nie mysli

Kryzys nie dotyka handlu alkoholem

W
2011 r. niemal we wszystkich branżach zmniejszyła się liczba sklepów.
Niemal, bo sektor napojów alkoholowych stanowił wyjątek. Licząc rok do
roku, przybyło 2,1 proc. placówek.»

XXVIII Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu - 1-14 lipca

ks. Paweł Wojakiewicz

Pragnę zaprosić wszystkich do pielgrzymowania w XXVIII Pieszej Pielgrzymce Młodzieży o Trzeźwość Narodu.

Jak co roku rozpoczynamy 1 lipca Mszą Św. o godz. 15.30 w Archikatedrze
św. Jana Chrzciciela w Warszawie a kończymy 14 lipca przy grobie
bł. Ks. Bronisława Markiewicza.

Dnia 19 czerwca o godz. 18.00 na terenie Liceum Ogólnokształcącego przy
Niższym Seminarium Duchownym w Miejscu Piastowym odbędzie się spotkanie
organizacyjne (przy ognisku). Na spotkanie zapraszam również tych,
którzy wahają się,  by kroczyć szlakiem pielgrzymki.

W tym roku – przeżywając 100 rocznicę śmierci Bł. Bronisława
Markiewicza - będziemy pielgrzymowali pod hasłem BÓG PONAD WSZYSTKO

http://gosc.pl/doc/1174585.XXVIII-Piesza-Pielgrzymka-Mlodziezy-o-Trzezwo...



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. igrzyska przykrywają wszystko..

Rocznicowe obchody protestów robotniczych Czerwca '76

W 36. rocznicę protestów robotniczych Czerwca '76 w kościele św. Stanisława
Kostki w Płocku odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Francuski EDF otworzy

Francuski EDF otworzy Gazpromowi drogę do energetyki w Europie

Rosyjski
Gazprom ma szanse osiągnąć jeden z najważniejszych celów swojej
strategii w Europie - zdobyć dostęp do rynku energetycznego i klientów. I
to od razu w kilku krajach. To możliwe dzięki współpracy z francuskim
koncernem EDF.»

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Sadowski: Polska w spirali zadłużenia

Pożyczka to kolejny wyraźny sygnał, mówiący, że nie przeprowadza się zmian w naszym państwie, nie robi się reformy finansów publicznych. Zwiększa się jedynie zadłużenie – mówi portalowi Stefczyk.info ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Stefczyk.info: Rząd zaciągnął pożyczkę w Banku Światowym. Jak informuje Ministerstwo Finansów wynosi ona 750 milionów euro. Co może zaskakiwać, wcześniej sami pożyczyliśmy gigantyczne sumy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu

Andrzej Sadowski: Jest jeszcze gorzej, myśmy nie pożyczyli MFW, myśmy te pieniądze darowali. Jeśli one zostaną skierowane na pomoc Grecji, nie ma szans, byśmy je otrzymali z powrotem. Pożyczkę z Banku Światowego, o której rozmawiamy, trzeba natomiast połączyć z ostatnią sprzedażą papierów rządowych. Władza ogłosiła sukces, ponieważ udało się je sprzedać. Tymczasem jest to miara zwiększania zadłużenia. Możemy mówić już o spirali zadłużenia w Polsce. W zeszłym roku, na podstawie planów rządowych obliczaliśmy dzień wolności podatkowej. Wyszło nam, że przypada on w tym roku 24 czerwca.

To dość późno

Rząd już w tym roku poinformował o prawdziwej skali wydatków i okazało się, że ten dzień przypadł dwa tygodnie później, 7 lipca. Tak długo Polacy muszą pracować na zapłacenie wszystkich podatków. Dług publiczny też jest formą opodatkowania obywateli. Pożyczka to kolejny wyraźny sygnał, mówiący, że nie przeprowadza się zmian w naszym państwie, nie robi się reformy finansów publicznych, zwiększa się jedynie zadłużenie.

Pojawiają się głosy, że pożyczka ma ratować budżet

To nie jest kwestia ratowania budżetu. Tu chodzi o zachowanie status quo bez dokonywania jakichkolwiek zmian. One oznaczałyby konieczność deregulacji, co wymusiło by redukcję zatrudnienia, ograniczyło by wydatki agencji rządowych. Część zapewne zostałaby zlikwidowana. Jednak nikt po stronie rządu nie chce przeprowadzać takich zmian. Rząd kolejnymi pożyczkami chce utrzymać swój poziom życia.

Kiedy to odczujemy?

To już się odbija na nas. Wystarczy spojrzeć na ostatnie badania dot. biedy w Polsce. Jej jest coraz więcej. To jest miara tego, co dzieje się w Polsce.

Rozmawiał KL

http://www.stefczyk.pl/

2,6 mln Polaków żyje w nędzy

Kiedy rząd tryska optymizmem i zachwyca się naszymi wydatkami na Euro 2012, coraz więcej rodzin w Polsce nie jest w stanie związać końca z końcem. W skrajnej biedzie żyje już ponad 2,6 mln Polaków i wiele wskazuje na to, że liczba ta będzie nadal rosła.
Najbardziej wzrosła w ub.r. bieda na wsi. Liczba osób, których wydatki były mniejsze niż minimum egzystencji, wzrosła w gospodarstwach rolników niemal o połowę i przekracza 13 proc. Według Głównego Urzędu Statystycznego było to związane ze spadkiem dochodów w domach rolników spowodowanym zmniejszeniem poziomu dopłat unijnych w tych gospodarstwach. Bieda jest też plagą wśród osób słabo wykształconych, które pracują jako robotnicy. W ich domach w skrajnej biedzie żyje 9 proc. osób. Najwięcej nędzy jest w rodzinach wielodzietnych. Żyje w niej co czwarte małżeństwo z czworgiem dzieci lub więcej.

Z szacunków GUS-u wynika, że w 2011 r. w skrajnym ubóstwie żyło 6,7 proc. Polaków. To o 1 pkt procentowy więcej niż w roku poprzednim. Biedy przybyło po pięciu latach jej spadku. W ub.r. liczba osób żyjących w biedzie zwiększyła się o ok. 400 tys. Ich wydatki były mniejsze od minimum egzystencji obliczanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, które uwzględnia wyłącznie kwoty na skromne wyżywienie i utrzymanie małego mieszkania. W ub.r. miesięczne minimum dla samotnej osoby wynosiło 495 zł, a dla czteroosobowej rodziny 1336 zł.

Wzrost biedy to przede wszystkim efekt wyhamowania wzrostu wynagrodzeń i rosnącego bezrobocia. Poniżej minimum egzystencji żyje więcej niż co trzecia osoba mająca w rodzinie dwoje i więcej osób bez pracy.

"Gazeta Polska Codziennie"

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. IV Rzesza tuz tuż

Europa przyszłości nie będzie państwem federalnym na wzór Stanów
Zjednoczonych, czy Republiki Federalnej (Niemiec). Będzie miała własną
strukturę. To ekscytująca próba
- powiedział niemiecki minister.

Omówienie wywiadu Spiegel zamieścił wczoraj w swoim wydaniu
internetowym. Schaeuble uważa, że dalsza polityczna integracja państw
członkowskich UE jest niezbędna. W wywiadzie podkreślił, że potrzeba
wyraźnej instytucjonalnej przebudowy UE i lepszej demokratycznej
legitymacji podejmowanych decyzji.

- Dotychczas do państw członkowskich prawie zawsze należy ostatnie
słowo. To nie może tak zostać. W ważnych dziedzinach polityki musimy
przenieść więcej kompetencji do Brukseli
- powiedział minister.

Schaeuble chce m.in., by Komisja Europejska stała się
prawdziwym rządem
, by prezydenta UE wyłaniali wszyscy obywatele państw
unijnych w bezpośrednich wyborach, opowiada się też za umocnieniem
Parlamentu Europejskiego - odnotowuje Spiegel.

- Europa przyszłości nie będzie państwem federalnym na wzór Stanów
Zjednoczonych, czy Republiki Federalnej (Niemiec). Będzie miała własną
strukturę. To ekscytująca próba
- powiedział niemiecki minister.

Schaeuble nie sądzi, by doszło do rozpadu strefy euro. Ostrzega zarazem, że gdyby jednak do tego doszło, zakwestionowane zostałoby wiele z tego, co osiągnęliśmy - od wspólnego rynku wewnętrznego po swobodę podróżowania w Europie.

Minister pozostaje przeciwny euroobligacjom, dopóki nie powstanie
unia fiskalna, oznaczająca oddanie kompetencji budżetowych przez państwa
narodowe.
Na pytanie, jak taka unia fiskalna miałaby wyglądać, aby
Niemcy zaakceptowały euroobligacje, Schaeuble odpowiedział, że
optymalnym rozwiązaniem byłby unijny minister finansów, który
dysponowałby prawem weta wobec budżetów narodowych i musiałby
zatwierdzać wielkość nowego zadłużeni
a.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Niemcy: Merkel podjęła

Niemcy: Merkel podjęła Hollande'a pożegnalną kolacją w Berlinie

Kanclerz
Niemiec Angela Merkel przyjęła kończącego kadencję prezydenta Francji
Francois Hollande'a w poniedziałek na pożegnalnej kolacji w Berlinie.
Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że zawsze mogła liczyć na
francuskiego partnera.

Projekt Merkozy i Putina. Rząd polityczny Europy czyli IV Rzesza i Wielka Eurazja.

Sarkozy proponuje – obok gospodarczego – rząd polityczny Europy,co oznacza faktyczny demontaż fundamentów UE i powstanie... ...

Merkel zapowiada pomoc dla Francji, ale bez euroobligacji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w poniedziałek, że
Berlin pomoże nowemu prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w
przeprowadzeniu reform gospodarczych; zastrzegła jednak, że nie zmieni
swojej polityki i nie zgodzi się na euroobligacje.

Wybór Francuzów w interesie Niemiec

Jeżeli odjąć głosy muzułmanów, to
Marine Le Pen przegrałaby zaledwie kilkoma procentami głosów – zauważa
dr hab. Andrzej Zapałowski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Wspólny komisarz, wojsko i

Wspólny komisarz, wojsko i fundusz inwestycyjny? Niemcy proponują Francji połączenie sił

Szef
MSZ Niemiec Sigmar Gabriel opracował program pogłębienia współpracy
między Berlinem a Paryżem, przewidujący m. in. wspólny
niemiecko-francuski fundusz inwestycyjny oraz reprezentującego oba kraje
wspólnego komisarza UE - podał w sobotę "Der Spiegel".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Rosja boi się, że Chiny wyprą

Rosja boi się, że Chiny wyprą jej wpływy na Nowym Jedwabnym Szlaku

Inicjatywa
"Pasa i Szlaku" budzi wątpliwości co do strategicznych celów Chin.
Moskwa ma obawy, że Pekin chce zmniejszyć jej wpływy w Azji
Centralnej, angażując we współpracę w ramach "Pasa i Szlaku" kraje
postsowieckie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Rząd Hiszpanii, która po

Rząd Hiszpanii, która po latach kryzysu wychodzi z zapaści, przedstawił wczoraj w Brukseli swój projekt silnego jądra UE. Madryt uważa strefę euro za „projekt niedokończony”, czyli obszar jednej wspólnej waluty, ale różnych polityk gospodarczych poszczególnych krajów. Dlatego proponuje krok naprzód, bo strefa euro „nie potrzebuje tylko strażaków do gaszenia pożarów, ale także architektów”.
Unia Europejska przetrwa, jeśli...

Hiszpanie uważają, że strefa euro „wykopała wielki rów między Północą i Południem”, który teraz wymaga zasypania. W tekście propozycji zapisano, że „projekt europejski przetrwa tylko wtedy, gdy obywatele przekonają się, że zapewnia im trwałą pomyślność włączającą słabszych”.

Lekarstwem ma być „prawdziwy rząd gospodarczy” dla strefy euro, którego początkiem może być wspólne ministerstwo skarbu. Mogłoby się ono zadłużać na rynku i prowadzić politykę łagodzącą „niesymetryczne wstrząsy” finansowe między poszczególnymi gospodarkami.

Na początek zarządzałoby funduszem wspomagającym inwestycje oraz podnoszącym efektywność gospodarek. Docelowo stałoby się superresortem prowadzącym politykę fiskalną, nadzorującym upadłości i ratującym przed bankructwami, a także emitującym obligacje.

Taki zarząd finansowy strefy euro miałby w końcu doprowadzić do wspólnej polityki fiskalnej, która dotąd pozostaje w kompetencji państw narodowych. Musi być jednak pod „demokratyczną kontrolą”, bo „tak ważnych dla obywateli UE decyzji nie wolno delegować na instytucję bez demokratycznej legitymacji”.

Hiszpanie proponują też wspólny fundusz ubezpieczeń od bezrobocia, emisję euro obligacji oraz unię bankową. Euroobligacje pomagałyby w obsłudze zadłużenia w strefie euro, a unia bankowa pilnowałaby fuzji w sektorze oraz dawałaby gwarancje depozytów w wypadku bankructw.

Hiszpańskie propozycje przygotowały kancelaria premiera oraz resorty finansów, energii i spraw zagranicznych. Są krokiem w stronę federalizacji UE. – Proponujemy skuteczne zarządzanie strefą euro z elementami unii fiskalnej i bankowej dodanymi do istniejącej już monetarnej i gospodarczej – komentuje szef MSZ Alfonso Dastis.

Podobne propozycje zgłasza nowy francuski prezydent Emmanuel Macron. W jego koncepcji wzmagającą się integracją strefy euro zarządzać powinien półfederalny rząd (co najmniej ministerstwo finansów i gospodarki), opierając się na nowej izbie przedstawicielskiej wyodrębnionej z istniejącego parlamentu europejskiego.
Co na to Niemcy?

Oznacza to, że Francja i Hiszpania, kraje należące do „koalicji chętnych” do ściślejszej integracji, są za godzeniem twardej dyscypliny finansowej, czego bronią Niemcy, z większą elastycznością i solidarnością w zarządzaniu kryzysami i pobudzaniem wzrostu w krajach gorzej radzących sobie z kryzysami, jak Grecja czy Włochy.

Niemcy z poważnymi rozmowami na temat reformy UE poczekają do wyborów parlamentarnych we wrześniu. Uważają jednak, że każdy kraj musi sam robić porządek ze swoimi finansami. Kilka lat temu odrzuciły propozycję masowej emisji europejskich obligacji zgłoszonej przez prezydenta Hollande’a. Dziś też nie chcą m.in. płacić za grożący Włochom kryzys bankowy.

Kanclerz Merkel zaproponowała wprawdzie nowemu prezydentowi Francji wspólne inwestycje dla pobudzenia zatrudnienia ludzi młodych we Francji i dopuszcza utworzenie ministerstwa finansów strefy euro, ale domaga się od Francji reformy rynku pracy i zmniejszenia deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.

Od wybuchu kryzysu w 2008 r. UE pogrążyła się w kryzysie, który pogłębił nierówności. W wielu krajach wezbrały ruchy nacjonalistyczne i populistyczne. Jeśli po Brexicie wspólną Europę ma uratować tandem niemiecko-francuski oraz inni koalicjanci z twardego jądra unijnego, to może pod wpływem perswazji Francji i Hiszpanii Niemcy okażą się gotowi do ustępstw. Po wrześniowych wyborach do Bundestagu.

http://wyborcza.pl/7,75399,21814713,hiszpania-chce-osobnego-rzadu-i-budz...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Francusko-niemiecki motor UE

Francusko-niemiecki motor UE znowu działa. Merkel poprała pomysły Macrona

Emmanuel Macron z Angelą Merkel

Mapa drogowa dla reform Unii Europejskiej,
a w razie potrzeby nowy unijny traktat - takie zapowiedzi padły po
spotkaniu Emmanuela Macrona i Angeli Merkel w Berlinie.

Emmanuel
Macron jest czwartym francuskim prezydentem, którego Merkel przyjmuje w
urzędzie kanclerskim. 12 lat temu Jacques Chirac całował ją w dłoń na
powitanie, zdarzało się, że z Nicolasem Sarkozym szła na noże. A
Francois Hollande stał raczej w cieniu kanclerz. Jak ułożą się relacje z
młodszym od niej o 23 lata nowym mieszkańcem Pałacu Elizejskiego?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Hiszpania zaproponowała KE

Hiszpania zaproponowała KE reformę strefy euro

Rząd
Hiszpanii przekazał Komisji Europejskiej plan naprawy strefy euro.
Program reform koncentruje się na utworzeniu wspólnego rządu
gospodarczego, który m.in. zarządzałby długiem i kontrolował politykę...

Macron i Merkel są gotowi do zmiany traktatów UE

Prezydent
Francji Emmanuel Macron zasygnalizował po spotkaniu z kanclerz Niemiec
Angelą Merkel w Berlinie gotowość do zmiany traktatów unijnych w ramach
reformowania Unii Europejskiej. Gotowość do zmian traktatowych..

Macron i Merkel chcą „mapy drogowej” dla UE i strefy euro. Padła też ważna deklaracja kanclerz ws. reformy Unii

Prezydent Francji dzień po zaprzysiężeniu spotkał się z kanclerz Niemiec w Berlinie. Na konferencji prasowej obydwoje wskazywali, że relacje francusko-niemieckie...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Z "Merkozy" i "Merkollande"

Z "Merkozy" i "Merkollande" nic nie wyszło. Co przyniesie duet "Macrel"?

Komentując
poniedziałkowe rozmowy nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona z
kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie, francuska prasa pisze we
wtorek o doskonałej atmosferze spotkania, ale akcentuje różnice w...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. (Brak tytułu)


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Człowiek Roku "Gazety

Człowiek
Roku "Gazety Wyborczej". Adam Michnik: Zawsze straszyli nas Niemcami, a
dziś to jeden z najbardziej przychylnych Polsce krajów [RELACJA WIDEO]

Redakcja "Gazety Wyborczej" świętuje 28. urodziny. Z tej okazji
przyznane zostaną nagrody Człowieka Roku. Uroczystą galę poprzedza
specjalny panel dyskusyjny pod tytułem "Nadzieja dla Europy", w którym
udział biorą: Klaus Bachmann - profesor z SWPS i były korespondent prasy
niemieckiej w Polsce, Sylvie Kauffmann - francuska publicystka i była
redaktor naczelna "Le Monde" oraz Iwan Krastew - bułgarski politolog,
szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Rozmowę prowadzi redaktor
naczelny "Gazety Wyborczej", Adam Michnik.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl