Dzień Przyjaźni Radzieckiej reaktywacja, czyli "smaki Rosji" w szkołach na Ursynowie - Warszawa

avatar użytkownika Maryla

Smaki Rosji - Polacy znają aż za dobrze te "smaki". Tymczasem władza robi eksperymenty na dzieciach, a rodzice się temu poddają, bo przecież dzieciak musi iść do szkoły, żeby go uczitelka nie szykanowała, więc.. jak kazali...

Na Facebooku znalazłam taki apel Rodzica, co nie chciał się poddać terrorowi i prosił o pomoc:

Sluchajcie - potrzebuje pomocy -moze ktos z was ma znajomych dziennikarzy ktorzy moga sie zajac tym tematem. Jak to jest ze Warszawskie -Ursynowskie szkoly- w maju obchodza dzień rosyjski. Moje dziecko jest zmuszane do przyjscia do szkoly w ten dzien w barwach rosji -Ma przyniesc cos rosyjskiego do jedzenia i picia. W zalaczeniu oficialny reportarz z tego tygodnia. Moim zdaniem to troche przesada -wroć to tak jak ja kiedyś mialem w szkole - Dzień Przyjaźni Radzieckiej -naszego wielkiego brata

http://www.ursynow.waw.pl/page/index.php?str=425&id=3612

www.ursynow.waw.pl

Smaki Rosji w przedszkolu i szkołach (14 maja 2012)
10 maja w trzech ursynowskich placówkach edukacyjnych odbył się Dzień Rosyjski, będący części ursynowskich „Smaków Rosji”. Miał on na celu przybliżenie uczniom i przedszkolakom kultury, tradycji i sztuki rosyjskiej, a także języka rosyjskiego. Dzień 10 maja został wybrany nie bez powodu – tego dnia w Rosji obchodzone jest święto narodowe.

Poniżej przedstawiamy relacje ze wspólnego Dnia Rosyjskiego w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków oraz w Przedszkolu nr 351 im. Wandy Chotomskiej, a także z podobnego wydarzenia w Szkole Podstawowej nr 319 im. Marii Kann.


Dzień Rosyjski
w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków
oraz
w Przedszkolu nr 351 im. Wandy Chotomskiej


10 maja 2012r. w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków oraz w Przedszkolu nr 351 im. Wandy Chotomskiej w Warszawie odbył się Dzień Rosyjski. Miał on na celu przybliżenie uczniom i przedszkolakom kultury, tradycji i sztuki rosyjskiej, a także języka rosyjskiego. Dzień 10 maja został wybrany nie bez powodu, tego dnia w Rosji obchodzone jest święto narodowe.

Uczniowie klas drugich i trzecich oraz dzieci z przedszkola zaprezentowali swoje znakomite umiejętności aktorskie w części artystycznej, a także pochwalili się znajomością języka rosyjskiego.

Oficjalnym punktem obchodów Dnia Rosyjskiego było podejmowanie różnorodnych projektów realizowanych w szkole jak i w przedszkolu. Pierwsze w kolejności wystąpiło przedszkole. Dzieci w pięknych strojach zwierzątek opowiedziały rosyjską bajkę o niezwykłej sile przyjaźni; zaśpiewały piosenkę w języku rosyjskim o nierozważnym „Kuznieciku”, którego połknęła „Ljaguszka”- żarłoczek, a także fantastyczne zatańczyły „Kazaczoka” do bardzo znanej piosenki rosyjskiej „Katiusza”. Wywołał on niesłychany aplauz wśród publiczności.

Podczas występu dzieci z przedszkola, widzowie mogli podziwiać narodowe tańce rosyjskie, poznać bogatą ludowość zawartą w rosyjskich bajkach, piosenkach i barwnych strojach folklorystycznych. Pięknym dopełnieniem przedstawienia była okazała dekoracja w postaci rosyjskiej chatki, a także barwne matrioszki.

Po występie dzieci z przedszkola przyszła kolej na przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły, którzy zaprosili widzów w podróż po największym kraju świata. Na początek udzielili krótkiej lekcji języka rosyjskiego: liczenia do dziesięciu, przedstawiania się w języku rosyjskim. Została przedstawiona symbolika barw rosyjskiej flagi.

Uczniowie przedstawili w języku rosyjskim bajkę „Rzepka”. Zostały również zaprezentowane rzeczy i symbole charakterystyczne dla Rosji, takie jak: samowar, matrioszka, rosyjska ikona. Chętni z widowni mogli dociec jak działa samowar, czy spróbować sił w ułożeniu matrioszek. Zostały zaprezentowane znane postaci w rosyjskiej historii i kulturze m. in. pierwszy kosmonauta Jurij Gagarin, czy kompozytor Piotr Czajkowski. Występ został uatrakcyjniony projekcją lubianej bajki rosyjskiej „Masza i Niedźwiedź”.

Kolejnym punktem części artystycznej był taniec w strojach baletowych do fragmentu baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”, a także występ wokalny uczennicy klasy IIId wykonującej piosenkę „Kanikuły” z aktywnym współudziałem publiczności.

Także w kuchni dało się odczuć rosyjskie smaki. W tym dniu w menu stołówki pojawiła się tradycyjna zupa rosyjska: solianka i słodkie bliny z cukrem.

Uczniowie i przedszkolaki byli zadowoleni z uczestnictwa w Dniu Rosyjskim. Podróż do największego kraju świata okazała się ciekawym przeżyciem. Dzieciom smakowały nie tylko słodkie bliny, ale również inne smaki Rosji, takie jak melodyjny język, żywa muzyka, interesujące symbole rosyjskie, piękne tradycyjne stroje. Aby zaakcentować wyjątkowość tego dnia, dzieci ubrane były w rosyjskie barwy narodowe. W strojach dominował: biały, niebieski i czerwony.


Dzień Rosyjski
w Szkole Podstawowej nr 319 im. Marii Kann


Niezwykle interesującym wydarzeniem był w naszej szkole Dzień Rosji, który zorganizowaliśmy dn. 10 maja 2012 r. w ramach Ursynowskich Dni Rosji – Smaki Rosji pod patronatem Burmistrza Ursynowa.

W przygotowywaniu Dnia Rosji wzięły udział wszystkie klasy. Uczniowie przygotowywali prace projektowe, plakaty, gazetki, prezentacje multimedialne o tematyce rosyjskiej. Tematyka obejmowała kulturę Rosji, symbole narodowe, ciekawostki o Rosji, przyrodę, sport, literaturę, sztukę i wiele innych. W wielu klasach odbyły się spotkania z rosyjską bajką i baśnią. Dzieci czytały i słuchały wybranych fragmentów baśni rosyjskich najbardziej znanych autorów rosyjskich, np. Iwana Kryłowa. Zajęcia z wykorzystaniem dramy na podstawie baśni „O rybaku i złotej rybce” przyniosły uczniom wiele radości.

Bardzo ciekawe były także zajęcia plastyczne. Uczniowie jednej z klas wykonywali krajki, inni - rysowali ilustracje do rosyjskich baśni. Dzieci wykonywały także flagi rosyjskie. Można było także obejrzeć wystawę rosyjskich matrioszek. Oddziaływaliśmy na wszystkie zmysły naszych uczniów, nie mogło więc także zabraknąć dań rosyjskich, ponieważ kuchnia to ważny element każdej kultury. W szkole unosił się zapach rosyjskich pielmieni, a także można było spróbować herbaty z prawdziwego rosyjskiego samowara.

Kulminacyjnym momentem obchodów Dnia Rosji był happening zorganizowany na forum szkoły.

Na początku wicedyrektor pani Katrzyna Gierz przedstawiła położenie geograficzne tego kraju przypominając, że jesteśmy sąsiadami. Uczniowie klas starszych przygotowali prezentację multimedialną ukazującą piękno i kulturę tego kraju. Przedstawiciele z klasy 5c przybliżyli najważniejsze fakty dotyczące Rosji, jak również przedstawili współczesne władze Rosji prezentując sylwetkę premiera i prezydenta. Następnie opowiedzieli o symbolach, z jakimi kojarzy nam się to państwo. Wymienili między innymi matrioszkę, Gagarina, Syberię, białe noce, srogie zimy, gorące lata, Rewolucję Październikową, komunizm, samowar, Lenina, Stalina, Piotra Pierwszego czy Katarzynę Wielką. Pokazali na zdjęciach Petersburg, Nowosybirsk, Jekaterynburg, Władywostok przybliżając ciekawostki na ich temat. Zobaczyliśmy robiące ogromne wrażenie góry Ałtaj, jezioro na Kamczatce czy jezioro Bajkał. Poznaliśmy rosyjską sztukę, malarstwo, film i literaturę. Zapoznaliśmy się z zabytkami takimi jak Kreml, Raifskij Monastyr. Poznaliśmy rosyjskie obyczaje oraz dowiedzieliśmy się w jakim stopniu nasze języki są podobne do siebie.

Po obejrzeniu prezentacji uczniowie z klas 4a, 4c, 5a, 5b i 6c recytowali także wiersze rosyjskich poetów – Aleksandra Puszkina, Bułata Okudżawy i innych. Niektóre zostały wykonane w języku rosyjskim.

Muzyka rosyjska stworzyła niepowtarzalny nastrój w czasie spotkania uczniów na szkolnym forum. Romantycznie rozbrzmiewały nuty rosyjskiego walca Dymitra Szostakowicza, a szkolny zespół muzyczny specjalnie przygotował własną aranżację piosenki „Kalinka”, którą wykonano na fletach z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych. Uczniowie wysłuchali także fragmentu występu słynnego chóru im. Aleksandrowa.

Ciekawym elementem naszego dnia rosyjskiego było spotkanie z językiem rosyjskim. Na szkolnym forum dzieci mogły obejrzeć rosyjskie książki drukowane cyrylicą. Bardzo ciekawa była także krótka lekcja języka rosyjskiego, w czasie której uczniowie mogli dostrzec podobieństwa naszych słowiańskich języków, ale także różnice znaczeniowe podobnie brzmiących wyrazów.

Na najmłodszych uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja – pokaz rosyjskich filmów animowanych. Dzieci żywo reagowały śledząc przygody tak znanych postaci, jak Wilk i Zając, Masza i Niedźwiedź oraz wielu innych.

Śmiało możemy powiedzieć, że nasze spotkanie z Rosją wzbudziły zainteresowanie naszych uczniów, znacznie wzbogaciły ich wiedzę, a także przyniosły dzieciom wiele radości.
Galeria:

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. porady dla Rodzica:

1. Trzeba w ten dzień się ubrać w opaskę AK, i rozwiesić plakaty...innej drogi nie ma. można też chorobowe pokazać kazać dzieciakom zostać w domu - bo to jakieś chore jest...niestety w Wwie często mam wrażenie jakby to jeszcze ruski zabór był nadal - mentalność pozostała....
co k.wa? Jakies jaja?
Coś rosyjskiego do jedzienia: wódka i słonina
Czy dzień rosyjski jest obchodzony tego samego dnia co dzien przyjazni radzieckiej?
Dzień po Dniu Zwycięstwa... Niesmaczne co najmniej.

2. hmm co innego jest Rosyjskiego do jedzenia i picia ? no nic innego jak Wódka i kromka chleba z boczkiem jako przegryza.

3. Wódkę trzeba dać dziecku, żeby przyniosło do szkoły. Bo co innego dać do picia? A we wrześniu może zrobimy "dzień młodego komunisty". Paranoja...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. region mazowiecki ruki pa szwam !

Polska ambasada w Rosji wyśle weteranom rosyjskiego Specnazu sprostowanie do artykułu, który ukazał się na ich stronie internetowej.

Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych - z ministrem Radosławem Sikorskim - nie zamierza zabierać głosu. Powód? Witryna, na której ukazał się tekst, jest jedynie nieoficjalną stroną byłych Specnazowców.

Jak podkreśla MSZ, strona internetowa, na której pojawił się artykuł fałszujący historię nt. Katynia, nie jest oficjalną stroną rosyjskiej jednostki wojskowej, a prywatną stroną grupy weteranów.

- W artykule znajdują się informacje nieprawdziwe - podkreśla MSZ. Z tego powodu ambasada Polski w Moskwie wyśle redakcji strony stosowne sprostowanie.

Jednak już centrala Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie nie będzie w tej sprawie zabierać głosu. Dlaczego? - Gdyż nie mamy w zwyczaju odnosić się do niszowych publikacji, też dlatego, by nie nagłaśniać antypolskiej narracji - stwierdza MSZ.

Tymczasem - jak podał "Nasz Dziennik" - na oficjalnej stronie internetowej Specnazu - rosyjskich sił specjalnych - zamieszczono szokującą wykładnię zbrodni katyńskiej. Władysław Szwed analizując orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka napisał, że "uznanie zbrodni katyńskiej za zbrodnię wojenną i obciążenie odpowiedzialnością za nią Związku Radzieckiego należy rozpatrywać jako kolejny krok Zachodu, skierowany na przeniesienie Rosji, jako następcę prawnego ZSRR, z grona państw-zwycięzców do kategorii winowajców światowej rzezi w latach 1939-45".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika ela1968

3. "wolność krzyżami się mierzy"

W tym miejscu należałoby zapytać, czy w ursynowskich/polskich szkołach będzie wspomniana rocznica zdobycia przez 2. Korpus Polski Monte Cassino.
To jest nasza, polska historia, którą obowiązani jesteśmy znać...
Proszę wysłuchać słów gen. Andersa, które są umieszczone na koniec filmu...
Pamiętam dzień, gdy Crusade wrzucił ten film na yt, po kilku godzinach "polscy" admini usunęli go... Myślącym pod rozwagę!
http://www.youtube.com/watch?v=81uP0Zc1ph0

Jeszcze słychac śpiew i rżenie koni. K.K. Baczyński