Wrocław w obronie wolności mediów i Telewizji TRWAM

avatar użytkownika dodam

Oglądnąłem właśnie Wiadomości TVP. Towarzysz Wincenty Kraśko byłby dumny ze swojego wnuczka. Przekonałby się, że nie przepuszcza, jak i on nie przepuszczał. Jest lepszy od całego wydziału propagandy PZPR, którym kierował.

Pół Polski manifestuje, protestuje, pisze petycje i domaga się różnych rzeczy, Polska sypie się we wszystkich dziedzinach, dług publiczny pogłębia się w tempie 300 mln dziennie, a u Kraśki sielanka.

Świnto III Programu Polskiego Radia. Ani słowa rzecz jasna o tym, że świntujący w większości trafili do radia po czystce, w czasie bojkotu mediów w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Władza za wszelką cenę usiłowała czymś zapełnić pustkę, bo ile można nadawać archiwalne materiały. Szukała ludzi, którzy skanalizują napięcia w obszary neutralne i znalazła. Miłośnik muzyki, Marek Niedźwiedzki idealnie do tego nadawał się, podobnie jak "czuła" na krzywdę społeczną Olejnik. Pomysł ten powielono później w Teleexpresie (m.in. z M. Sierodzkim, który karierę prezentera zaczynał w 1985 roku na Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie), który w telewizji miał skupiać podobną do trójkowej widownię.  Ze starszych zobaczyliśmy na świncie Mana Wojciecha w splątaniu emocjonalnym z tymi, którzy zastąpili jego starych przyjaciół wyrzuconych na zbity pysk...

Ani słowa o wielkiej manifestacji w obronie wolności mediów. Ani słowa w obronie kolegów, w obronie elementarnych standardów, w obronie godności dziennikarza  skazanego na  filtrowanie przekazu zgodnie z oczekiwaniami dysponentów. Tak jakby zapis cenzorski towarzysza Wincentego Kraśki w tej sprawie obowiązywał. W sumie nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę jak wiele trudu zadano sobie by uszczelnić media po zbrodni smoleńskiej. Skalę cenzorskich zapędów i determinację cenzorów pokazuje niezwykła koordynacja: głuchą ciszą zionie zarówno z potężnej telewizji publicznej, jak i z regionalnej stacji radiowej zorientowanej na nadawanie muzyki. List wysłany do redakcji tej ostatniej umieściłem w swoim poprzednim wpisie. Nie odniósł żadnego skutku, rzecz jasna, może któryś z następnych odniesie...

Czego boją się dysponenci mediów, skoro sięgnęli do środków bogatych, jak powiedziałby Michnik. Pojawiające się relacje z manifestacji rzucają pewne światło: uderzają w podstawy systemu opartego  na kłamstwie, który na dobre rozwinął się po 2007 roku. Media masowe muszą być zaprzyjaźnione i szczelne jeśli nadal mają odgrywać oczekiwane przez dysponentów mediów role.

Porywisty wiatr i śnieg z deszczem nie zachęcał do wyściubienia nosa z domu. Nawet Huncwot zawsze chętny opierał się. Może być kłopot z frekwencją, przemknęło, i to powstrzymało wahania. A tam... tłum ludzi, przyjaźnie nastawieni do siebie,  gapiów i... policjantów, atmosfera ciepła i pogodna, jak w rodzinie, mocno kontrastująca z tym co zsyłały Niebiosa. No i najbliższa wszystkim pani Ewa Stankiewicz, nie wiem skąd tyle sił i energii czerpie ta najwspanialsza kobieta na świecie. Parę prostych słów trafiających wprost do serc. 

 

Nieco dłużej mówił profesor Marek Dyżewski. Postać renesansowa, wielki erudyta, wybitny przedstawiciel, ma prawo tak wydawać się, gatunku na wyginięciu. Ujrzeliśmy nasz protest w wymiarze ekonomicznym, politycznym, społecznym, historycznym i kulturowym, odkrywając ze zdumieniem, że da się to przedstawić w sposób porywający i pobudzający wyobraźnię.

 

Wyjście spod pomnika Chrobrego było imponujące. Ludzie wypełnili całą Teatralną, a chwilę później Kołłątaja, od Podwala po pl Dominikański. Pochód zatrzymał się na tym potężnym skrzyżowaniu głównych śródmiejskich arterii. Ostatni raz pieszo kroczyłem w tym miejscu, w podobnej atmosferze, 31-go sierpnia 1982... Przemarsz zakończył się wiecem w Rynku, do którego dotarliśmy ul. Kazimierza od strony ul. Mikołaja.

Okazało się, że pogoda ograniczyła tylko liczbę przypadkowych gapiów, którymi zwykle wypełniony jest Rynek. Szkoda, przy ciszy medialnej zawsze ileś tam dodatkowych osób mogłoby się zdziwić, że media nic o tym nie mówiły, a przy okazji dostałoby darmową lekcję demokracji.

Polecam również relację Sosenki.

Dopisek 2.04: Pojawił się materiał filmowy z Wrocławia na niezaleznej.pl: 10 min trwało przejście mnifestantów:

 

 

 

 

Dopisek z 3 kwietnia: wklejam kolejny materiał z manifestacji, tym razem jest to odezwa Solidarnych 2010 do rządu Donalda Tuska odczytana przez przewodniczącego Wrocławskiego Oddziału Solidarnych 2010,  pana Tomasza Małka. Odezwa jest mocna, przenosi odczucia milionów Polaków: czas powiedzieć Tuskowi DOŚĆ! Polecam.

 

 

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @dodam

funkcjonariusze mediów doprowadzili już do wiekszej pogardy do ich grupy zawodowej, niz za PRL-u.
Czy im sie wydaje, ze myslący ludzie nie korzystają z innych źródeł informacji? Ze nie widza w swoich miastach tych tłumów protestujących?

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika dodam

2. Witam pani Marylo!

Temat zdrady dziennikarzy chyba po raz pierwszy tak ostro postawił ostatnio przedstawiciel tego środowiska. Pewnie zwróciła już Pani uwagę na arcyciekawy cykl na niezaleznej.pl. Znalazła się tam i taka oto wypowiedź:

http://niezalezna.pl/26091-moj-przyjaciel…-zdrajca

Myślę, że Autor wykazał się rzadką odwagą. Doceni ją każdy kto wie co znaczy ostracyzm zawodowego środowiska.

avatar użytkownika dodam

3. Pojawił się materiał filmowy z Wrocławia na niezaleznej.pl

10 min trwało przejście manifestantów. Łącze umieściłem na końcu swojego wpisu.

avatar użytkownika dodam

4. Odezwa Solidarnych 2010 do rządu!

Wklejam na koniec wpisu kolejny materiał z manifestacji wrocławskiej, tym razem jest to odezwa Solidarnych 2010 do rządu Donalda Tuska odczytana przez przewodniczącego Wrocławskiego Oddziału Solidarnych 2010, pana Tomasza Małka. Odezwa jest mocna, przenosi odczucia milionów Polaków: czas powiedzieć Tuskowi DOŚĆ! Polecam.