Poniedziałek 11.50. Zażalenia Adama Słomki nie ma jeszcze w Sądzie Okręgowym w Warszawie

avatar użytkownika Rebeliantka

W środę w ubiegłym tygodniu Adam Słomka miał złożyć na Rakowieckiej zażalenie na postanowienie Sądu o karze porządkowej. Informacji tej udzieliła mi oficer prasowa aresztu. Ustaliłam, dlaczego zażalenia nie ma jeszcze w Sądzie Okręgowym.

 


Wielu blogerów niepokoiło się faktem umieszczenia Adama Słomki w ciężkim więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie z powodu ukarania go przez warszawski Sąd Okręgowy karą porządkową 14 dni aresztu za utrudnienie ogłoszenia w ustalonym terminie wyroku w sprawie sprawców wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 r.

Pisałam o tym tutaj.

Blogerzy pragnęli podjąć działania, które mogłyby doprowadzić do wcześniejszego zwolnienia Adama Słomki z aresztu.

Jednym z możliwych sposobów było wsparcie przez opinię publiczną ewentualnego zażalenia Adama Słomki na postanowienie o ukaraniu go karą porządkową. W przypadku, gdyby zażalenie zostało złożone, Sąd Okręgowy w Warszawie mógłby - na podstawie art. 50 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych - zarządzić wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Sąd Apelacyjny:

Art. 50.
§ 1. Postanowienie o ukaraniu karą porządkową jest natychmiast wykonalne. Od
postanowienia przysługuje zażalenie do sądu bezpośrednio przełożonego, a gdy
zostało wydane przez sąd apelacyjny – do Sądu Najwyższego. Ponadto do zażalenia
stosuje się przepisy o postępowaniu właściwe w sprawie, w której zastosowano
karę porządkową. W razie wniesienia zażalenia sąd, który wydał zaskarżone
postanowienie, może wstrzymać wykonanie kary porządkowej.

Niestety, w dniu 23 stycznia 2012 roku, gdy chciałam ogłosić ten pomysł, zażalenia Adama Słomki nie było w Sądzie Okręgowym w Warszawie.



Losy zażalenia Adama Słomki na karę porządkową aresztu

Przez cały ubiegły tydzień próbowałam ustalić, czy Adam Słomka złożył zażalenie, a więc czy miał wolę skorzystania ze środków zaskarżenia oraz jaki bieg nadano ewentualnie złożonemu zażaleniu.

W dniu 25 stycznia (środa) rzeczniczka prasowa aresztu na Rakowieckiej, pani Anna Maryniak udzieliła informacji, że Adam Słomka zgadza się, aby areszt podawał informacje na jego temat opinii publicznej. Podała też, że Adam Słomka złożył zażalenie za pośrednictwem służb więziennych we wtorek 24 stycznia.

Dziś rano dowiedziałam się jednak, że zażalenia nadal nie ma w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ponowny kontakt z aresztem doprowadził do ustalenia, że zażalenie wyszło z Rakowieckiej w środę, ale że było zaadresowane wprost do Sądu Apelacyjnego, a nie do Sądu Okręgowego.

Zażalenie to wpłynęło do warszawskiego Sądu Apelacyjnego w dniu dzisiejszym. Jako błędnie zaadresowane (gdyż powinno być kierowane do Sądu Okręgowego), zostało zaewidencjonowane w IV Wydziale Wizytacyjnym i stamtąd skierowane do właściwego Sądu, czyli Sądu Okręgowego.

Jest to postępowanie prawidłowe, gdyż zażalenie musi być kierowane do sądu je rozpatrującego wraz z aktami Sądu, który wydał zaskarżane postanowienie, czyli w tym przypadku Sądu Okręgowego w Warszawie.

A zatem zażalenie Adama Słomki trafi do Sądu Okręgowego dzisiaj lub jutro.

Sąd Okręgowy będzie mógł wówczas na podstawie Art. 50 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych wstrzymać wykonanie kary i zarządzić zwolnienie Słomki z aresztu oraz przesłać akta do Sądu Apelacyjnego w celu rozpatrzenia zażalenia lub też nie wydać tego zarządzenia i przesłać akta, aby decyzję podjął sąd odwoławczy..

W tym drugim przypadku postępowanie zażaleniowe zostanie chyba umorzone, gdyż kara Adama Słomki skończy się już w środę i opuści on areszt najpóźniej w czwartek.

 

Co możemy zatem zrobić?

Wysyłajmy maile do Sądu Okręgowego w Warszawie do sprawy VIII K 24/08

Możemy pisać drogą elektroniczną (warszawiacy mogą złożyć pisma przez biuro podawcze Sądu) do VIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, gdyż tam znajdują się akta.

Adres Sądu:
Al. Solidarności 127
00-898 Warszawa
fax 022-440-31-45
e-mail: boi@warszawa.so.gov.pl 


Kierujmy pisma o treści :
 

Imię i nazwisko
Adres

Do Sądu Okręgowego w Warszawie
Wydział VIII Karny

Dotyczy: kary porządkowej aresztu dla Pana Adama Słomki, postanowionej w sprawie sygn. akt VIII K 24/08

Uprzejmie proszę o uwzględnienie zażalenia Adama Słomki na Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2012 roku o ukaraniu go karą porządkową 14 dni aresztu. Wnoszę też o natychmiastowe wstrzymanie wykonania kary i bezzwłoczne zarządzenie wypuszczenia Adama Słomki z aresztu.

Zasądzona kara jest nadmiernie surowa, w szczególności z tego powodu, że polega na pozbawieniu wolności opozycjonisty stanu wojennego, który spędził bezprawnie w więzieniach prawie 2 lata, gdy tymczasem sprawcy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce osądzani w sprawie VIII K 24/08, przez 30 lat unikali odpowiedzialności karnej, a obecnie tylko jeden z nich otrzymał wyrok pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jego wykonania zresztą. W niniejszej sprawie trzeba też mieć na uwadze wzburzenie Adama Słomki przebiegiem procesu, zważywszy także i na to, że podczas stanu wojennego w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zginęła jego matka.

Uzasadnienie pisma można rozbudować, wykorzystując argumentację zawartą w niniejszych przykładowych dokumentach: tutaj, tutaj i tutaj.



 

Wysyłajmy te pisma koniecznie. Pozostaną one najprawdopodobniej jako dokument w aktach sprawy VIII K 24/08, dotyczącej sprawców stanu wojennego w Polsce (Kiszczaka i innych), a więc będą odzwierciedlały stanowisko opinii publicznej ws wydanego wyroku.

Jeśli mamy honor, piszmy!

2 komentarze

avatar użytkownika Rebeliantka

1. To bardzo ważne

Jeśli nasze pisma będą miały sygnaturę VIII K 24/08, zostaną w aktach dotyczących Kiszczaka i innych. To jeden ze sposobów w jaki możemy dobitnie wyrazić stanowisko w sprawie aresztu dla Słomki, ale także procesu i wyroku dla sprawców stanu wojennego!

Rebeliantka