Kulawy werdykt TK. Dwa przepisy ustawy o SKOK-ach, która poddaje kasy nadzorowi bankowemu, są niezgodne z konstytucją

avatar użytkownika Maryla

Dwa przepisy ustawy o SKOK-ach, która poddaje kasy nadzorowi bankowemu, są niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Ale ustawa mimo to wejdzie w życie, bo - jak ogłosił Trybunał - te dwa przepisy nie są "nierozerwalnie związane" z resztą uchwalonego przez parlament prawa

Zmianom w SKOK-ach sprzeciwiała się też Krajowa SKOK, czyli kierowana przez prezesa Grzegorza Biereckiego centrala rządząca systemem kas (obowiązkowo muszą się w niej zrzeszać wszystkie SKOK-i). Po reformie "krajówka" straciłaby większość kompetencji nadzorczych. Dziś Krajowa SKOK skupia w sobie funkcje właściciela, zarządu i nadzorcy.

Mniej pytań do Trybunału

Dziś Trybunał Konstytucyjny nie musiał rozstrzygać wszystkich zastrzeżeń Lecha Kaczyńskiego, bo jego następca Bronisław Komorowski wycofał większość z nich. Spod oceny Trybunału wypadły wszystkie kluczowe elementy ustawy, czyli ograniczenie władzy Krajowej SKOK i poddanie kas nadzorowi bankowemu. Prezydent Komorowski pozostawił tylko dwie wątpliwości: czy w SKOK-ach, zamiast zgromadzenia wszystkich członków, ma występować - jak chce nowa ustawa - zebranie wybranych przedstawicieli oraz czy tzw. fundusz stabilizacyjny, na który składają się wszystkie kasy, może w latach 2009-10 r. pójść na pokrycie roszczeń oszczędzających tracących swoje pieniądze w przypadku upadłości którejś z kas.

Trybunał podzielił w obu punktach zastrzeżenia prezydentów Kaczyńskiego i Komorowskiego. Uznał, że zlikwidowanie przez ustawę możliwości podejmowania decyzji przez zgromadzenie wszystkich członków SKOK-ów "narusza autonomię i samorządność oraz wolność zrzeszania się w ramach spółdzielni". Co do drugiego przepisu Trybunał uznał, że przepis jest po prostu przeterminowany (bo dotyczy lat 2009-10 r.), więc nie spełnia swojej funkcji zabezpieczania interesów członków SKOK-ów.

 

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Grzegorz Bierecki zaznaczył,

Grzegorz Bierecki zaznaczył, że Kasy będą prowadzić dalsze działania na rzecz wprowadzenia w Polsce dobrego dla SKOK prawa. - Odnieśliśmy sukces, ale dalej będziemy walczyć – zapowiedział prezes. Obecny na konferencji poseł Maciej Łopiński zapowiedział, że jeśli ustawa w proponowanym przez PO kształcie wejdzie w życie, PiS skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w takim zakresie, w jakim zaskarżył ją śp. Lech Kaczyński.

Podczas spotkania z dziennikarzami prezes wskazywał, że zadowolenie z dzisiejszego orzeczenia wyrażają również światowe organizacje zrzeszające Kasy. Odpowiadając na pytanie jednego z uczestników spotkania, prezes tłumaczył, że organizacje świtowe żywo interesują się ustawą o SKOKach, jaka była przygotowywana w Polsce.

Obecny na konferencji prof. Henryk Cioch, senator, który brał udział w procesie legislacyjnym dot. ustawy, zaznaczył, że regulacje nie były tworzone na korzyść Kas oraz ich członków. W odpowiedzi na pytanie, kto zyskuje na tych regulacjach, prezes Bierecki wyjaśniał, że za ustawą stoją ludzie związani z bankami, m.in. posłowie Jakub Szulc i Sławomir Neumann. Pierwszy związany jest z bankiem BPH, drugi NORDEA. - Nikt nie przyznał się do tego projektu. Myśmy nawet pytali, kto jest jego autorem, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytanie – mówił Bierecki. Przyznał, że Kasy nie dopuszczą, by ustawa ta weszła w życie.

Prezes Kas powiedział, że rozwiązania przyjęte przez Sejm wykluczają możliwość stosowania ustawy. - Bez Walnego Zgromadzenia nie da się działać. Jak ma zostać wybrany Zarząd, jak ma być udzielone absolutorium. Nie da się wypełnić zapisów ustawy o finansach publicznych w przypadku wejścia w życie takich rozwiązań - mówił prezes.

Bierecki dementował również powtarzaną w mediach wiadomość, że SKOK jest przeciwna kontroli publicznej w Kasach. Przypomniał, że w 1995 roku same Kasy proponowały wprowadzenie kontroli nad nimi. - Jednak wtedy nikt nie chciał się na to zgodzić – mówił na konferencji. Zaznaczył, że i obecnie Kasy co roku składają sprawozdania ze swojej działalności.

Obecny na konferencji Adam Jedliński ze SKOK komentując orzeczenie TK wskazywał, że Trybunał zajmował się jedynie częścią zarzutów. - Dwa punkty, jakie w Trybunale zostawił Bronisław Komorowski nie są kluczowe – dodawał Jedliński. W jego ocenie obecnie jest problem z ustawą. Podlega ona bowiem zasadzie dyskontynuacji. Sejm nie może pracować nad nią, ponieważ formalnie jest to wciąż projekt ustawy. Obecnie prezydent musi ją podpisać, co zdaniem Jedlińskiego nie powinno mieć miejsca, albo musi ona zostać złożona w Sejmie raz jeszcze.

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/wygrana-batalia-skokow

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

SKOK maja tanie koszty obsługi klienta, nie sa tak zachłanne jak pozostałe banki, więc mają więcej depozytariuszy niż inni.
Są konkurencją, więc trzeba sprywatyzować jak kolejkę w Zakopanym Słowakom.

Trzymajmy za SKOK kciuki, bo warto.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

3. Szanowny Panie Michale

to jedyny w całości polski bank. Pieniądze poza kontrolą i łapą finansjery międzynarodowej.
Trzymamy kciuki żeby sie wybronili .

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl