III RP w Hybrydach

avatar użytkownika elig

  Dziś /25.11.2011/ odbył się w warszawskich Hybrydach przy ulicy Złotej, pokaz pierwszych trzech odcinków filmu "Historia III RP" obejmujących kalendarium wydarzeń od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku do utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego w 1989 roku. "Historia III RP" składa się z 14 odcinków, wyprodukowanych w roku 2008 na zlecenie TVP Historia, za czasów gdy kanałem tym kierował Artur Dmochowski.

 

  Trzy pierwsze odcinki dostępne są podobno na stronie internetowej TVP, pierwsze 11 było krótko pokazywane w TVP Historia, natomiast ostatnich trzech nigdy i nigdzie nie można było zobaczyć. Klub Gazety Polskiej, który zorganizował to spotkanie ma zamiar w grudniowe piątki pokazać wszystkie odcinki filmu. Imprezy zaczynają się o godz. 18:00. Jak powiedziała dziś prowadząca nie ma jeszcze potwierdzenia na najbliższy piątek, 2 grudnia. Trzeba będzie więc zajrzeć do "Gazety Polskiej" lub na portal Niezalezna.pl.

  Formalnie rzecz biorąc dzisiejsze spotkanie było autorskim pokazem Pawła Nowackiego.którego dziełem jest scenariusz filmu. Jest to jedyna forma dystrybucji dozwolona prawem autorskim /prawa ma TVP/. Filmu oczywiście opowiedzieć się nie da. Pokazuje on najważniejsze wydarzenia z tych dziesięciu lat, przy czym fragmenty kronik i filmów dokumentalnych przeplatane są komentarzami prof. Jadwigi Staniszkis, Cezarego Michalskiego, Rafała Ziemkiewicza, prof. Andrzeja Nowaka, Piotra Zaremby, Pawła Milcarka, Bronisława Wildsteina i prof. Antoniego Dudka.

  Ciekawe było zwłaszcza to, ze nie ograniczano się tylko do pokazywania tego, co działo się w Polsce, ale omawiano rozwój wydarzeń na Kremlu, oraz postępowanie strony komunistycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o przejmowanie przez komunistów sektora finansowego i uwłaszczania się ich na majątku PRL. Można się było naprawdę wiele dowiedzieć. Ja na przykład już dawniej słyszałam o tym, że na wybór Jaruzelskiego na prezydenta Polski w 1989 r. najbardziej naciskał ambasador USA w Polsce, Davis, ale zaskoczeniem dla mnie była informacja, ze w połowie lat 80-tych powstała firma Agrotechnika, zajmująca się przemytem technologii komputerowych z Zachodu i wyposażaniem w nie wojsk Układu Warszawskiego. Ważna rolę odgrywał w tym przedsięwzięciu nie kto inny, a Waldemar Pawlak /to może tłumaczyć kulisy umowy gazowej z Rosją/.

  Po projekcji odbyła się dyskusja w której oprócz prowadzącej spotkanie, wzięli udział wspomniany wyżej Paweł Nowacki oraz Rafał Ziemkiewicz. Ten ostatni był w świetnej formie, mówił dużo i ze swadą. Podkreślał fakt, że nie ma prawie opracowań historycznych minionego trzydziestolecia, a to dlatego, iż wiele rzeczy się przemilcza, a gdy ktoś próbuje o nich przypominać - jest obrzucany błotem. Zauważył też , że po wyborach 1989 r. mieliśmy do czynienia z pełną improwizacją i właściwie nikt nie zrealizował w pełni swoich planów. Odpowiadając na pytanie z sali powiedział, że gdyby udało się to komunistom - to mielibyśmy tutaj Chiny, gdyby Michnikowi - to byłaby pełna swoboda obyczajowa, ale nic poza tym. Za przyczynę niepowodzeń prawicy uznał jej skłócenie oraz brak działalności uświadamiającej i edukacyjnych. Cała energia szła na wzajemne podgryzanie się. Powiedział też, że Michnik miał pewna koncepcje Polski, ale obecnie pozostał z niej już tylko Palikot.

  Pytań z sali było sporo, ale dotyczyły one głównie spraw bieżących, n.p. roli mediów, albo tego jak przekonywać tych, którzy na odmienne zdanie reagują agresją. Paweł Nowacki odparł na to, ze kropla drąży kamień. Mówił też dużo o historii powstania filmu, oraz o innym dziele "Bejtar" omawiającym pomoc Polaków dla organizacji żydowskich w Polsce międzywojennej. Rafał Ziemkiewicz zakończył dyskusję cytatem ze "Zgreda": "Naród polski ma wiele wad, ale ma tę dobrą cechę, że nie da się zaj...ć.".

  Spotkanie trwało trzy godziny i zakończyło się po 21:00. Wzięło w nim udział ponad 100 osób, Paweł Nowacki mówił nawet o prawie dwustu.