Dziewięćdziesiąt dwa lata temu, 7 maja 1919 roku odbyła się w Poznaniu uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego w nowo powstałej
Wszechnicy Piastowskiej.
Tak początkowo nazywał się Uniwersytet Poznański po odzyskaniu niepodległości w wyniku zrywu niepodległościowego Wielkopolan. Jednego z dwóch zwycięskich Powstań Wielkopolan.
Powstanie Wielkopolan zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, niem.Kreisfreie Stadt. Pokój w Trewirze zakończył tylko działania wojenne. Wielkopolska, została włączona do Polski dopiero 28 czerwca 1919 r. na Kongresie w Wersalu.
Anglia i Stany Zjednoczone, które kochały Niemcy, bo tam mieli swe interesy, nie odważyły się włączyć do Polski wszystkich ziem zabranych przez Prusaków w czasie zaborów.
Uniwersytet Poznański powstał na mocy przywileju Króla Zygmunta III Wazy na mocy przywileju z dnia 28 października 1611 roku
Na mocy tego przywileju Collegium Jezuickie otrzymało prawa wyższej uczelni. Przywilej Zygmunta III Wazy został potwierdzony przez Króla Jana Kazimierza w 1650 roku a następnie przez Króla Jana III Sobieskiego w 1678 roku.
Collegium Jezuickie
Kolegium Jezuickie, było drugą po Akademii Lubrańskiego wyższą Uczelnią Poznania. Akademia Lubrańskiego, Collegium Lubranscianum, została założona przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego herbu Godziemba w 1518 roku jako szkoła wyższa.
Collegium Lubranscianum
Collegium Jezuickie, wyższa uczelnia, początkowo miało 16 profesorów, rektora Jakuba Wujka, SJ, Wielkopolanina, który swe obowiązki w Poznaniu pełnił w latach 1571-1578. Collegium miało 300 studentów. Uczelnia mogła nadawać tytuły magisterskie i doktoraty. Jako ciekawostkę podam; kiedy Jezuici zamierzali przekształcić Kolegium w uniwersytet,na co mieli zgodę Papieża, sprzeciwił się Uniwersytet Jagielloński i to dwukrotnie, twierdząc, ze w Polsce nie ma miejsca dla dwóch uniwersytetów.
No cóż pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie chcieli poddać się lustracji. Wielu z nich współpracowało ze służbami specjalnymi na czele z Jego Magnificencją Franciszkiem Ziejką, kontakt operacyjny o kryptonimie „Zebu”,
Czy tylko Jego Magnificencja Franciszek Ziejka współpracował z komuną jako KO TW. Nie sadzę,
Pan Franciszek Ziejka, był przeciwny pochowaniu na Wawelu Prezydenta Rzeczypospolitej Pana profesora Lecha Kaczyńskiego. Stawiał również problemy z pochowaniem Pana Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, profesora doktora habilitowanego Janusza Kurtyki
Po kasacji Zakonu Jezuitów, szkolę przejęła Komisja Edukacji Narodowej. Uniwersytet Jezuicki, połączono z Kolegium Lubrańskiego.
Po podpisaniu rozejmu w Trewirze, Poznańska Wszechnica Piastowska na swym pierwszym posiedzeniu 5 kwietnia 1919 roku wybrała Rektora, którym został Heliodor Święcicki od 1915 prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Uniwersytet Poznański pod nazwą Wszechnicy Piastowskiej, wznowił swą działalność 308 lat po powołaniu Collegium przez Króla Rzeczypospolitej. Uroczystość była związana z czterechsetleciem powołania do życia Akademii Lubrańskiego.
Po napaści Niemców na Polskę, Uniwersytet Poznański został przez okupanta zamknięty. Wielu profesorów, zdzdziczałe plemiona germańskie , pod kierunkiem NSDAP i gefrajtra Adolfa Hitlera, homoseksualisty, przeznaczyli do eksterminacji w Forcie VII, niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady,Konzentrationslager Fort VII Posen, utworzonym na mocy decyzji namiestnika Rzeszy niemieckiej Reichsstatthalter, Obergruppenführer SS, Arthura Karla Greisera zamordowano wielu Profesorów Uniwersytetu Poznańskiego, pracowników naukowych.
Od listopada 1940 r. uniwersytet kontynuował działalność jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich (UZZ), którego twórcą i pierwszym rektorem był prof. Ludwik Jaxa-Bykowski. UZZ tworzyli głównie pracownicy naukowi Uniwersytetu Poznańskiego, a struktura rozrosła się w ciągu zaledwie trzech lat z dwóch do sześciu wydziałów. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał działalność UZZ.
W dniu 27 kwietnia 1941 roku nazistowscy okupanci, utworzyli w Poznaniu Reichsuniversität Posen, dosłowne tłumaczenie uniwersytet Rzeszy w Poznaniu. Po ustaniu walk o Poznań, w 1945 roku, swoje podwoje otworzył Uniwersytet Poznański.
W 1950 roku wydziały lekarski i farmacje przekształcono w Akademie Medyczną. Obecnie Uniwersytet Medyczny imienia Karola Marcinkiewicza.
W dniu 24 1955 grudnia Uniwersytet Poznański otrzymał imię Adama Mickiewicza. Nasz Narodowy Wieszcz zostawił w polu takie sławy komunistycznego aparatu represji jak: Józef Stalina, Juliusz Marchlewskiego, Marcina Kasprzaka. W tej sytuacji ówczesny dziekan Wydziału Historyczno-Filozoficznego, profesor Janusz Pajewski wymyślił Mickiewicza.
[...] To rzeczywiście było nazwisko pierwszej rangi, tym bardziej że 1955 rok był rokiem mickiewiczowskim. Obchodzono hucznie stulecie śmierci poety. Kandydatura uzyskała zielone światło od partii. Jako propozycja Rady Wydziału Historyczno-Filozoficznego stanęła na Senacie Uczelni. I tutaj profesor Pajewski wspominał, że ku jego zaskoczeniu opory pojawiły się ze strony polonistów [...] – relacjonuje profesor Tomasz Schramm.
W tym czasie uniwersytet we Wrocławiu nosił imię Bolesława Bieruta.
Senat Uczelni podjął decyzję 26 listopada 1955 roku, Rada Ministrów podjęła decyzję 31 grudnia 1955 roku z mocą wsteczną od 24 grudnia.
[...] Przypuszczam, że wybrano po prostu datę dzienną urodzin Mickiewicza [...]– wyjaśnia profesor Schramm.
Uroczyste nadanie imienia Uniwersytetowi miało miejsce 11 lutego 1956 roku w Auli Uniwersyteckiej, Collegium Minus
Collegium Minus
Collegium Minus, wejście główne
Collegium Maius, dwniej siedziba władz Uniwersytetu Medycznego
Charyzmatyczny Ojciec Jan Góra OP
W piątek, 28 października 2011 roku podczas uroczystej sesji Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z okazji 400-lecia istnienia poznańskiego uniwersytetu, nadano
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski,
poznańskiej misjonarce doktor nauk medycznych
Wandzie Błeńskiej "Matce Trędowatych"
absolwentce wydziału lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, polskiej uczonej, która przez lat 40, prowadziła badania naukowe w Ugandzie nad metodami leczenia trądu /lepra /
Uroczystości odbyły się w gmachu dawnego Kolegium Jezuickiego
W niedzielę,30.X. w dzień urodzin, studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego poprowadzą modlitwę różańcową w intencji jubilatki na Moście Jordana w okolicach katedry oraz zapalą 100 urodzinowych lampionów na setne urodziny Pani doktor
20 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
piękna tradycja , wielki patriotyzm i ludzie, którzy nie sa godni....
Cóż, bolejemy nad upadkiem etyki i zaniku przyzwoitości. Tym smutniejsze, że po tak wspaniałych wychowawcach, jakich Rzeczpospolita miała, przyszedł czas ludzi bez przyzwoitości i honoru.
Cały czas wierzę, że ziarno zasiane, choć stłumione teraz przez kąkol, wzrośnie i da ziarno.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Szanowny Panie Michale
Jak wiele zależy od wiedzy wie wielu
Szczególnie ci co mają mądrość na celu
Głupcom potrzebne są tylko papierki do szpanu
Oraz żeby się przyłączyć do mamony kranu
Zdrajcy i kapusie to są zwykli degeneraci
Ważne, że każdy za to kiedyś zapłaci
Nie teraz na ziemi to po odejściu
Gdy staną przed Boskim sądem w wejściu
Tam będą się kajać jak węże wić
Wtedy to zaczną wodę źródła prawdy pić
Przedstawią swoje wszystkie niecne uczynki na Świecie
Nie będą to piękne ziół różnych kwiecie
Lecz brzydkie i oślizgłe fetorem się roznoszące
Wokół jak za życia ich ciało gnijące
Oni udają, że tego nie dostrzegają wcale
Lecz to są kłamstwa, gniją oni stale
Pozdrawiam
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Polska chyli się ku przepaści, Europa też !.
Nasi politycy biją się o krzesła, pokoje, równouprawnienie kochających inaczej czyli dewiantów o Krzyż, który jest przewodnikiem Polski, Polaków od ponad tysiąca lat.
Świat do góry nogami się przewraca.
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Pięknie dziękuję za wiersz.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Witam Panie Michale,witam i piszących ,oraz czytających :)
spożnione gratulacje dla Poznania
i TO z dwu powodów,pięknego Jubileuszu Uczelni
i z powodu Jubilatki Pani Doktor
wczoraj było o tym gdzieś w sieci,ale nie zdązyła się z gratulacjami podzielić,bo" sprzęt zastrajkował"
serdecznie pozdrawiam i raz jeszcze Gratulacje dla Poznania i dla Jego Mieszkańców:)
a dla Pani Doktor
niziutkie ukłony z Górnego Sląska :)
gość z drogi
6. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Bardzo dziękuję.
Ukłony moje najniższe
Ratusz w Poznaniu
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Panie Michale,dziękuję :)
Piękny jest TEN Pański Poznań,wcale nie dziwi mnie Pana miłość do Niego,i ja mimo.że TAK daleko
mam wielki sentyment do tego Miasta,serca Polski
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
8. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Poznań, Stary Rynek
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. Panie Michale i ja nie kochać POZNANIA ?
bardzo dziękuję :)
przyznam się bez bicia,ze dawno już w Poznaniu nie byłam.Minął czas wyjazdów na Targi, pozostał jednak wielki sentyment do tego Miasta
serd pozdrawiam Pana Rodzinę i Poznań :)
gość z drogi
10. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Rząd chce sprzedać targi poznańskie, tak jak kolejkę na Kasprowy Wierch
Pierwszy budynek targów, wybudowany w 1921 roku, dwa lata po przyłączeniu Wielkopolski do Polski w wyniku zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
11. Panie Michale,Strach myśleć,co jeszcze sprzedadzą,Gradobicie
TRWA
Targi Poznanskie Znak czasów,pamiatka po pierwszych Polskich Buntach
Pewna starsza Pani,opowiadała nam jak, jako młody handlowiec widziała
na Targach jak rodził się ten BUNT
Puste sklepy i Kiełbasa rzucano na Targi...podobno tak to sie zaczęło,bardzo prozaicznie ale jakże wymownie i smiertelnie a Gradobicie juz sprzedało Nasze Stocznie,bo Polskie,bo Symboliczne
teraz czas na na następny Symbol,Znak
Wszystko co zbudowała przedwojenna Polska idzie do zniszczenia,czyli GRADOBICIA,ciąg dalszy
gdzież w starym numerze" Naszej Polski"było ,ile ten pan dostaje za kolejne"sprzedawanie" Polski kawałek po kawałku,wszak to jemu "zawdzięczamy"
pieniadze dla EUREKO,prawdziwy skandal, w ciszy i POd stołema lud i tak tego nie widzi,bo i PO co
wszak ma być lekko,łatwo i przyjemnie i bez stresów...
serd pozdrawiam :)
gość z drogi
12. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Komuniści, liberałowie, żydokomuna tak rządzą by z Polski został tylko kamieniu na kamieniu.
To sa zbrodniarze
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
13. Panie Michale, a zaczadzeni ludzie
idą i głosują na nich,
to tak jakby sami sobie podcinali gałąż na której siedzą
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
14. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Tak,
W Europie mamy kryzys a Tusk i jego ferajna na urlopie, opija sukces.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
15. Panie Michale,wszak on umie się tylko bawić
a jego ferajna dbać o własne biznesy w oparach cygar i whisky
własnie podobni im kupuja rosyjskie kopalnie,a szpion
który był przy zamachu na Ojca Swietego i w Smoleńsku,okazuje sie byc dobrym kumplem sikorskiego
czy ludzie naprawdę muszą byc tacy głupi, by głosowac,na ....takich?
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
16. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
To przykro, że wielu Polaków nie widzi, że polska pod rządami tusków, komunistów i liberałów chyli się ku upadkowi.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
17. Panie Michale,TAK i właściwie to mi ich
nie żal,ale Polska ?
Polska broniona "krwia i blizną: nie zasłużyła na TO
Nawet groby i cmentarze idą pod łopate i buldożery...
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
18. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Celem nadrzędnym Tuska , jest by Polska zapomniała swojej historii.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
19. Panie Michale i jak mu nie przeszkodzimy
to może się to udac...
nie na darmo Niemcy go tak popierają...
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
20. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Przykre ale prawdziwe,
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz