Drogi do niepodległości, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego
Do mieszkańców Warszawskiego Jeneralnego Gubernatorstwa! (lubelskiego Jeneralnego Gubernatorstwa!)
"Przejęci niezłomną ufnością w ostateczne zwycięstwo ich broni i życzeniem powodowani, by ziemie polskie przez waleczne ich wojska ciężkimi ofiarami panowaniu rosyjskiemu wydarte do szczęśliwej przywieść przyszłości, Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiecki i Jego Cesarska i Królewska Mość Cesarz Austrii i Apostolski Król Węgier (Jego Cesarska i Królewska Mość Cesarz Austrii i Apostolski Król Węgier, oraz Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiecki) postanowili (ułożyli się by)z ziem tych utworzyć państwo samodzielne z dziedziczną monarchią i konstytucyjnym ustrojem. Dokładniejsze oznaczenie granic zastrzega się. Nowe królestwo znajdzie w łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami rękojmię potrzebną do swobodnego sił swych rozwoju. We własnej armii nadal żyć będą pełne sławy tradycje wojsk polskich dawniejszych czasów i pamięć walecznych polskich towarzyszy broni we wielkiej obecnej wojnie. Jej organizacja, wykształcenie i kierownictwo uregulowane będą we wspólnym porozumieniu. Sprzymierzeni monarchowie, biorąc należny wzgląd na ogólne warunki polityczne Europy, jako też na dobro i bezpieczeństwo własnych krajów i ludów, żywią niezłomną nadzieję, że obecnie spełnią się życzenia państwowego i narodowego rozwoju Królestwa Polskiego. Wielkie zaś, od zachodu z Królestwem Polskim sąsiadujące mocarstwa z radością ujrzą u swych granic wschodnich wskrzeszenie i rozkwit wolnego, szczęśliwego i własnem narodowem życiem cieszącego się państwa".
Z najwyższego rozkazu Jego Cesarskiej Mości Cesarza Niemieckiego.
Gabinetem Cywilnym Kierował sekretarz Rady ks. prałat Zygmunt Chełmicki*, z Chełmicy, herbu Nałęcz.
ks. prałat Zygmunt Chełmicki, z Chełmicy, herbu Nałęcz.
Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, to kolejny wybieg okupujących Królestwo Polskie Regentschaftskönigreich Polen, przez II Rzeszę Niemiecką , Deutsches Reich . Reich, podnosiło prestiż Niemców, gdyż odnosiło się do Świętego Cesarstwa Rzymskiego narodu Niemieckiego, das Heilige Römische Reich deutscher Nation. Stara Rzesza. Monarchię Austro-Węgierską ,Osztrák-Magyar.
Regencyjne Królestwo Polskie zostało utworzone, przez okupujących nas Niemców i Austriaków w dniu 5 listopada 1916 roku w wyniku tak zwanego "Akt 5 listopada", który miał gwarantować Polakom powstanie samodzielnego państwa, Królestwa Polskiego.
Akt 5 listopada nie precyzował granic przyszłego Królestwa, jego Rządu, władzy ustawodawczej. Ograniczał się do stworzenia armii polskiej, która miała być darmowym mięsem armatnim w I Wojnie Światowej, oczywiście na usługach Niemców i Austriaków. Na podstawie Aktu z 6 grudnia powstała Tymczasowa Rada Stanu Królestwa Polskiego Provisorische Staatsrat im Koenigreich Polen na czele z Wacławem Józefem Niemojowskim, herbu Wierusz, kaliszaninem, marszałkiem Wielkim Koronnym Tymczasowej Rady Stanu w 1917 roku i Józefem Piłsudskim, jako kierownikiem Komisji Wojskowej.
W skład Tymczasowej Rady Królestwa Polskiego weszli:
Wacław Niemojewski, noszący tytuł marszałka wielkiego koronnego. W jej skład weszli przedstawiciele aktywistów. Józef Mikułowski-Pomorski, Józef Brudziński, Stanisław Bukowiecki, Stanisław Dzierzbicki, Ludwik Górski, Józef Higersberger, Marian Januszajtis-Żegota, Kazimierz Natanson, Józef Piłsudski, Franciszek Pius Radziwiłł, Wojciech Rostworowski, Eustachy Sapieha, Stanisław Chaniewski, Stanisław Staniszewski, Władysław Studnicki, Artur Śliwiński.
Tymczasowa Rada Stanu rozpoczęła działalność 14 stycznia 1917
Józef Piłsudski, podporządkował sobie i Tymczasowej Radzie Stanu Polską Organizację Wojskową, wchodząc w jej skład. Dla ciekawości kolegów związanych z Ruchem Monarchistycznym, podaje , iż Hrabia Wacław Józef Miemojowski, był związany z Ruchem Monarchistycznym w II połowie lat dwudziestych.W 1926 roku był prezesem Rady Naczelnej polskich monarchistów.
Prerogatywy Rady ograniczały się tylko do doradztwa. Mimo to Hrabia Niemojowski i Józef Piłsudski walczyli o poszerzenie uprawnień.
Tymczasowa Rada Stanu Królestwa Polskiego, niem. Provisorische Staatsrat im Koenigreich Polen, podała się do dymisji po tak zwanym kryzysie przysięgowym w 1917 roku. Kryzys przysięgowy, to odmowa składania drugi raz przysięgi przez Legiony polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. W dniu 9 lipca 1917 roku I i III Brygada Legionów, na polecenie Józefa Piłsudskiego odmówiły złożenia przysięgi na wierność Wilhelmowi II Hohenzollernowi, ostatniemu niemieckiemu Cesarzowi i Królowi Prus. Zmuszony abdykować, w wyniku rewolucji komunistycznej z udziałem Róży Luksemburg, polskiej Żydówki z Zamościa.
Przysięgę złożyła II Brygada Legionów pod dowództwem Józefa Hallera. Niemcy pokazali kolejny raz swoje prawdziwe, fałszywe oblicze wobec Polaków.
Żołnierze Legionów mieli stworzyć Polnische Wehrmcht, pod niemieckim dowództwem.
Legioniści I i III Brygady Legionów, zostali internowani w Szczypiornie, dziś dzielnica Kalisza i Beniaminowie. Gwoli ścisłości w Szczypiornie i Beniaminowie byli internowani oficerowie i żołnierze, którzy byli poddanymi Rosji. Pozostali zostali wcieleni do armii Habsburgów
Józef Piłsudski z Kazimierzem Sosnkowskim zostali aresztowani i osadzeni w Magdeburgu, via Gdańsk,Spandau,Wesel. W wyniku podania się do dymisji Tymczasowej Rady Stanu, powstała Komisja Przejściowa Tymczasowej Rady Stanu .
Rada powołała Rząd pod przewodnictwem Jana Kucharzewskiego w dniu 26 listopada 1917.
Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ogłosiła w dniu 7 listopada niepodległość Polski.. W dniu 12 października pozbawiła warszawskiego generał- gubernatora Hansa Hartwiga von Beselera naczelnego dowództwa nad Polska Siłą Zbrojną W dniu 11 listopada, powierzyła Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo .
generalni gubernatorowie warszawski i lubelski
Art. I.
- l) Najwyższą Władzę państwową w Królestwie Polskiem aż do jej objęcia przez króla lub regenta oddaje się Radzie Regencyjnej ze zastrzeżeniem stanowiska mocarstw okupacyjnych według prawa międzynarodowego (unter Wahrung der vólkerrechtlichen Stellung der Okkupationsmachte).
- 2) Rada Regencyjna składa się z trzech członków, których urzędowanie wprowadzą monarchowie mocarstw okupacyjnych.
- 3) Akty rządowe Rady Regencyjnej wymagają kontrasygnatury odpowiedzialnego Prezydenta Ministrów.
Art. II.
- l) Władzę ustawodawczą w ramach (nach Massgabe) tego patentu i według ustaw, które na jego podstawie będą wydane, wykonywa Rada Regencyjna przy współdziałaniu Rady Stanu Królestwa Polskiego.
- 2) We wszystkich sprawach, których zarząd nie jest jeszcze oddany polskiej władzy państwowej, wnioski ustawodawcze mogą być traktowane w Radzie Stanu tylko za zgodą mocarstw okupacyjnych. W sprawach tych aż do dalszego zarządzenia może obok organów Królestwa Polskiego, powołanych według liczby l, także generał-gubernator wydawać rozporządzenie z mocą ustawową, jednak tylko po wysłuchaniu Rady Stanu. Prócz tego generał-gubernator może dla strzeżenia ważnych interesów wojennych wydawać nieodzowne zarządzenia z siłą ustawową, jako też zarządzać ich obowiązujące obwieszczenie i przeprowadzenie także przez organy polskiej władzy państwowej. Rozporządzenia generał-gubernatora mogą być zniesione lub zmienione tylko w tej drodze, w której zostały wydane.
- 3) Ustawy i rozporządzenia polskiej władzy państwowej, które mają być podstawą praw i obowiązków ludności, muszą być przed ich wydaniem podane do wiadomości generał-gubernatora tego mocarstwa okupacyjnego, w którego obszarze administracyjnym wejść mają w życie i mogą osiągnąć moc obowiązującą tylko wtedy, jeżeli tenże w ciągu dni 14 po przedłożeniu nie złoży sprzeciwu.
Art. III. Rada Stanu utworzona będzie według postanowień specjalnej ustawy, którą wyda Rada Regencyjna za zgodą mocarstw okupacyjnych.
Art. IV.
- l) Zadania wymiaru sprawiedliwości i administracji, o ile oddane są polskiej władzy państwowej, spełniane będą przez polskie sądy i władze, zresztą zaś, póki trwa okupacja, przez organy mocarstw okupacyjnych.
- 2) W sprawach, które odnoszą się do praw lub interesów mocarstw okupacyjnych, może generał-gubernator zarządzić rewizję (Ueberprufung) zgodności z ustawą i prawomocności rozstrzygnięć i zarządzeń polskich sądów lub władz w drodze ustawowego toku instancji, o ile zaś chodzi o wyroki lub rozstrzygnięcia (und bei der Schópfung des Urteils oder der Entscheidung) najwyższej instancji może u niej samej przez swego przedstawiciela zawarować owe prawa lub interesy.
Art. V. Międzynarodowa reprezentacja Królestwa Polskiego i prawo zawierania umów międzynarodowych mogą być wykonywane przez polską władzę państwową dopiero po ukończeniu okupacji.
Art. VI. Patent niniejszy wchodzi w życie z chwilą ustanowienia Rady Regencyjnej.
Podpisani:
Hrabia Szeptycki, von Beseler
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
25 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
wygląda na to, ze dzisiaj tez mamy Provisorische Staatsrat im Koenigreich Polen . Nie mamy niestety Piłsudskiego.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Witam pnie Michale
wczoraj czytając Pański Esej,długo sie zastanawiałam nad wpisem,aż postanowiłam się z nim przespać
cóż można napisać Dzisiaj,dzisiaj gdy tusk rządzi nami,gdy Gdańsk go popiera,Katowice wybierają kuca,a Poznań sam Pan wie kogo
i gdy błazen zdobywa popularność
walcząc z Krzyżem,Honorem ,Patriotyzmem
Pani Maryla napisała brak nam Marszałka,pewnie i TAK,ale i społeczeństwo spasiało
" Milczacych psów"/Łysiak" przybyło
własnie pewen dziennikarz w pewnej stacji falszywie pyta dlaczego tak żle wypadł PIS,"dziekowanie" takim"durczokomPOdobnym"
powinno być priorytetem
własnie "nawija,że "
Kaczynski powinien Odejsc,i tu mamy odpowiedz,jak bardzo CZAS TAMTEN jest podobny do Dzisiejszego
i jeszcze ci,którym Polska jest balastem ....
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
3. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Dziś nad Provisorische Staatsrat im Koenigreich Polen czuwa, Angela Dorota Kasner, "ciotka Aniela z Elbląga, czy Wrzeszcza.
Erich von dem Bach-Zelewski,też miał polskie korznie
Nawet nie wiemy, kiedy obudzimy się z ręką w nocniku
Przykre ale prawdziwe
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Jarosław Kaczyński nie ponosi odpowiedzialności za przegrane wybory. Wszyscy grali przeciw Niemu.
Hierarchowie stanęli po stronie Cesarza, licząc na przywileje, zapominając, że Tusk powiedział, my Kościołowi kłaniać się nie będziemy.
Kłaniał się Cappino, który na ingres do Gniezna zaprosił towarzyszy. Nie zaprosił Jarosława Kaczyńskiego.
Zapomniano o księdzu Popiełuszce,Stanisławie Suchowolcu, Sylwestrze Zychu, księdzu Niedzielaku
O cześć Ich Pamięci
Wyrazy ubolewania
Wyrazy Szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Szanowny Panie Michale
Chcieli nas wykorzystać lecz ich pomysły prysły
Bo myślący Piłsudski przeniknął ich chytre zamysły
Za to zapłacił krótkim pobytem w więzieniu
Ale wreszcie Polska nie została w cieniu
Bo odzyskała Niepodległość po prawie półtora wieku
Ciemiężenia , gnębienia i poniżania , bycia na fleku
Okupantów zachłannych na mienie i ludzką pracę
Za to jeszcze podstawiali pod nos tacę
By im płacić za upodlenie i wykorzystanie
Gdy Polska wolną się stała dostali wygnanie
Z ziemi zagarniętej wcześniej dla popasania bebechów
Odchodząc nie mieli czasu złapać świeżego oddechu
Pozdrawiam
6. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Dla nadwornego poety Blgmedia
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Panie Michale,dzieki za przypomnienie Nazwisk
zamordowanych Kapłanów
re tych Dziwnych,no cóż i tacy są,i oni własnie najbardziej szkodzą Kosciołowi
ze smutkiem muszę TO napisać
oni są tez "paliwem: dla tego z Biłgoraja i innych mu podobnych,ciekawe jak się
zachowa PSL
serd pozdrawiam
gość z drogi
8. Ukłony dla Naszego Poety
jest świetny i NASZ :)))
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
9. Szanowny Panie Michale
Krępuje mnie Pan znów peanami nie zasłużonymi
Bo jestem tylko wiernym Polsce, przed zagubionymi
Dziękuję ,ale proszę mnie wyżej nie wynosić
Bo złośliwcy zaczną mnie o autograf prosić
Pozdrawiam
10. Szanowna Zofio
Zawsze byłem tam gdzie Polski serce bije
Za to nie cierpiałem sowieckie czerwone ryje
Ponieważ w Blogmedia24 mamy krąg Polskiej wspólnoty
Więc musimy czynić razem wiele pozytywnej roboty
Nad nami góruje pracą imienniczka Jasnogórskiej Pani
Bo wydobywa wiele wiedzy historycznej z otchłani
Pod jej przewodnictwem Pan Michał tyra nie pracuje
Lecz mamy Wiarę że to wszystko zaowocuje
Pozdrawiam cieplutko:))
11. Jacku,Nasz Poeto,odpowiem tylko TAK :)
Królowo Polski
módl się za nami
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
12. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Jakie to piękne:
Zawsze byłem tam gdzie Polski serce bije
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
13. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
I w Kościele tak bywa, że:
Daj kurze grzędę ona krzyczy wyżej siędę.
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
14. Szanowny Panie Michale
Polacy z krwi i ducha tak mamy
Bo Ojczyznę swoją nad wszystko inne kochamy
Na pierwszym miejscu jest oczywiście Bóg Wszechmogący
Z wiernymi w dekalog wpatrzonymi ,zawsze stojący
Pozdrawiam
15. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Taka jest nasza Słowiańska dusza.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
16. Panie Michale,ach TA Nasz Słowiańska Dusza :)
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
17. Byłem zawsze TAM,gdzie Polskie Serce bije
Jacku,wszak to Prawda :)
serd pozdrawiam
gość z drogi
18. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Jakby nie było słowiańskiej duszy. Nie byłoby nas
Ave Marya, dla Pani,
Ukłony moje najniższe
"
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
19. Piękne dzięki Panie Michale
prosto ze słowiańskiego serca i duszy, dziękuję
serdeczne pozdrowienia DLA PAŃSKIEJ ZONY,RODZINY i dla Pana
już siadam i słucham z filizanką pachnącej kawy
dziękuję i pozdrawiam :)))
gość z drogi
20. Pani Gość Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
On pije tylko mleko
Smacznego
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
21. Panie Michale,zastanawiam się co piekniejsze
czy kociak pijacy mleczko,czy cudna filiżanka ?
całuski dla kociątka
serdecznie pozdrawiam
gość z drogi
22. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Jak ja tego kotka znalazłem to kiwał ogonkiem. Po przetworzeniach już nie chce.
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
23. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Aaaa kotki dwa;
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
24. Panie Michale
Ależ słodkie zwierzątka. Muszą być słodkie zwinięte we śnie na Pańskich kolanach.
25. Pani Barbara Witkowska,
Szanowna Pani Basiu,
Jak dzieci wyprowadziły się z domu, to kota nam ktoś wyprowadził
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz