KTO CHCE SOBIE POHUSARZYĆ... ? ZAPRASZAM!:)

avatar użytkownika Anonim
Serdecznie zapraszam na październikowy OB-CIACH. To już w tę sobotę (przypominam, ze spotykamy się w każdą trzecią sobotę miesiąca, o godz. 12.00  => wykaz miejsc w tabelce na końcu notki)

.

W Warszawie proponujemy happening dot.  zbliżającej się 400-nej rocznicy tzw. "hołdu ruskiego".

Będzie ciekawie - to mogę obiecać:)

Sonda uliczna TV OB-CIACH, ulotki, których treść poniżej, odczytanie fragmentów z Niemcewicza oraz jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna możliwość ....obejrzenia zapomnianego obrazu Matejki, który mamy zamiar wystawić.

***

A tego dowiedzą się warszawiacy...

 

Czy wiecie że….

…w dniu 29 października 2011 r mija 400 lat od tzw. „hołdu ruskiego”?

Tego dnia 1611 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, przed panującym królem Zygmuntem III Wazą car Wasyl IV Szujski wraz z braćmi: Iwanem i Dymitrem złożyli hołd, przysięgając posłuszeństwo i nienaruszalność granicy polsko-rosyjskiej.

 

Czy wiecie, że…

…„hołd ruski” był następstwem zwycięskiej bitwy stoczonej 4 lipca 1610 roku pod Kłuszynem (między Smoleńskiem a Moskwą), podczas której nieliczna polska jazda - niespełna 7 tys. ludzi - pod dowództwem hetmana Żółkiewskiego, rozbiła rosyjsko-szwedzką armię kniazia Szujskiego liczącą 35 tys. ?

Wojska polskie zajęły wówczas Moskwę, a car został uwięziony i przywieziony do Polski.

 

Czy wiecie, że…

…na cokole kolumny Zygmunta - od strony zachodniej  – znajduje się tablica, na której widnieje łacińska inskrypcja (wolne tłumaczenie): „Zygmunt III Waza, na mocy wolnej elekcji król Polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie moskiewskie zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk, załamał pod Chocimiem potęgę turecką, panował przez czterdzieści cztery lata, w szeregu czterdziesty czwarty król, dorównał w chwale wszystkim i przyjął ją (chwałę) całą”.

 

CZY WIEDZIELIŚCIE O TYM?

 

 

Czy wiecie, że…

równie zapomniane jak powyższe zdarzenia są dwa obrazy Jana Matejki: pierwszy historyczny obraz szesnastoletniego malarza z 1853r. oraz drugi, namalowany w roku 1892, tuż przed śmiercią artysty, którego nie zdążył ukończyć – w zasadzie szkic malarski do właściwego dzieła?

Stanowią one swoistą klamrę spinającą twórczość najbardziej patriotycznego artysty w dziejach polskiego malarstwa.

 

CZY WIDZIELIŚCIE TEN OBRAZ?

 

 

 

***

„(…)Rozległ się gmach okrzykami radości, łzy rzewne zrosiły twarze wszystkich. Kiedy się uciszono, hetman zbliżywszy się do tronu, cara i braci jego przedstawił królowi, i w skromnym głosie, przypisując Bogu zastępów powodzenia tak świetne, rozciągając się jaka ztąd sława dla panowania Zygmunta spłynie, zalecając mu umiarkowanie w pomyślności, względy i litość dla znakomitych jeńców, zamilkł o sobie. Z uszanowaniem odprowadzeni carowie do przeznaczonych sobie mieszkań, gdzie z wszelką uczciwością, pilnie jednak strzeżeni byli.(…)”

J.U. Niemcewicz „Dzieje panowania Zygmunta III, Króla Polskiego, Wielkiego Księcia Litewskiego itd”

 

W NOTCE WYKORZYSTAŁAM FRAGMENTY TEKSTU BLOGERKI KAZI -  CAŁOŚĆ TUTAJ  -  POLECAM:pomniksmolensk.pl/news.php

DZIĘKI KAZIU!!!:)


 

WYKAZ MIEJSC:

 

 

Miasto

Miejsce

Uwagi

Białystok ul. Rynek Kościuszki przy Ratuszu (od strony Katedry i fontanny)  
Bielsko-Biała ul Mostowa  
Chorzów ?
Częstochowa III ALEJA NMP  
Gdańsk ul. Długa, zbiórka przy Neptunie (w miarę punktualnie;)  
Gorzów Wlkp. plac Katedralny źródło: Aleksandra Stój - FB
Kielce Plac Artystów  
Kraków Rynek - Pod Adasiem od strony Sukiennic źródło: Dorota Baniak z FB 
Lublin Plac Litewski źródło Tamka z Blogmedii24.pl
Łódź ul Piotrkowska na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego
Opole Plac Wolności i okolice kawiarniane Grzegorz Wilkos FB, Idga
Poznań Stary Rynek
Rzeszów  ?
Sandomierz Rynek  
Sopot ul. Monte Casino  
Szczecin Wały Chrobrego  
Toruń okolice pomnika Kopernika. Właśnie dziś zaczęto ustawiać nieopodal ogródek, gdzie można będzie zjeść najlepsze lody w Toruniu ("Lenkiewicz") źródło: Maniam
Warszawa Krakowskie Przedmieście (od Pałacu po Zamek) żródło: Intuicja
Wrocław  (zbiórka pod Pręgierzem) źródło: Niezapominajka,

Oto tabela proponowanych miejsc za granicą:

Stuttgart Königstrasse.  
Kopenhaga Cafe Europa, Amagertorv 13, Kopenhaga K  
Aschaffenburg- Bawaria Plac Zamkowy,Schloßplatz  
Frankfurt nad Menem Konditorei Caffe Capri na Wiener Straße  Irais
Essen Cafe Solo, Kettwiger Straße 36
przy Lichtburg Essen (propozycja)
 

 KROSNO => RYNEK PRZY STUDNI

 UWAGA KATOWICE => UL. STAROMIEJSKA (czy ktoś doprecyzuje, wskaże jakieś charakterystyczne miejsce?)

 

 


I pamiętajcie o Fundacji!!!!!!

 

Fundacja Kocham OB-CIACH , ul. Belgradzka 10/115 02-793 Warszawa

PKO BP 31 1020 1013 0000 0402 0248 7486

SWIFT (BIC) BPKOPLPW  PL  31 1020 1013 0000 0402 0248 7486

 każda złotówka się liczy:)

dopisek: na cele statutowe i administracyjne

 

TYM, KTÓRZY ZASILILI KONTO FUNDACJI OGROMNE PODZIĘKOWANIA!!!!!!!

JESTEŚCIE WIELCY -  OTWORZYMY LOKAL "KOCHAM OB-CIACH" => TO "DZIEJOWA KONIECZNOŚĆ";)))

 

 

1 komentarz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Pani Intuicja,

Szanowna Pani,

Kiedyś pisałem:

Dnia 29 października 1611 roku mieszkańcy Warszawy byli świadkami triumfalnego wjazdu hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego do Stolicy. Hetmanowi towarzyszyli panowie koronni i litewscy, posłowie ziemscy i inni wysocy urzędnicy państwowi. Żółkiewski, zwycięzca Rosjan pod Kłuszynem 4 lipca 1610 roku, prowadził w swym orszaku do Warszawy nieprzeciętną zdobycz - samego cara moskiewskiego Wasyla Szujskiego oraz dwóch jego braci. Orszak posuwał się Krakowskim Przedmieściem w kierunku Zamku Królewskiego. Na ulice wyległy wielotysięczne tłumy, szczególnie oblężony przez tłum był plac przed Zamkiem Królewskim. Ludzie wiwatowali na cześć hetmana, a także strzelały rusznice. Sugestywny opis wydarzeń, jakie miały miejsce w pobliżu Zamku oraz w jego wnętrzu, daje nam autor interesującej książki „Dzieje wielkiej smuty" Andrzej Andrusiewicz: „Na czele orszaku jechała odświętnie przybrana jazda. Za nią toczył się długi sznur sześćdziesięciu kolas, w których siedzieli senatorowie wiwatując zwycięzcę. Żółkiewski jechał we wspaniałej karecie, zaprzężonej w sześć białych koni. Victoria była dziełem Rzeczypospolitej.

Pojmany car, z braćmi, pełzając na kolanach i czołem bijąc z wielkim uniżeniem prosił o miłosierdzie. Twarz Szujskiego pokryła się wypiekami upokorzenia i bezsilnej furii. Król Zygmunt III Waza kazał jeńcom powstać i na znak łaski podał rękę do ucałowania. U jego stóp złożono carskie chorągwie. Jak zanotował kronikarz,

„było to spactaculum dziwne y commiserabile".

Następnie „marszałek (koronny) nadworny odprowadził ich pod strażą, płaczących do dworu hetmańskiego". Niemal wszyscy historycy są zgodni, że opisane wydarzenia były wielkim dniem triumfu hetmana Żółkiewskiego i poniżeniem cara Wasyla Szujskiego .
Jeńcy moskiewscy, bracia Szujscy, początkowo zostali umieszczeni w pałacu mokotowskim, pilnie byli strzeżeni przez warty wewnętrzne, a także wzmocnione zewnętrzne. Mimo rygorów więziennych „prowadzili dyskretną działalność polityczną". Między innymi cara Wasyla odwiedził inny znakomity więzień, a mianowicie metropolita Filaret.
W niewyjaśnionych okolicznościach nagły pożar zniszczył pałac mokotowski i uniemożliwił prowadzenie jakiejkolwiek działalności politycznej przez więźniów moskiewskich. W stolicy Rosji - Moskwie szeroko rozprawiano nad przyczynami pożaru. Na ogół jako przyczynę pożaru podawano chęć pozbycia się cara. Niewątpliwie konsekwencją wspomnianych wydarzeń w pałacu mokotowskim było postanowienie o przeniesieniu więźniów z tego pałacu do Gostynina .

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz