Nicolaus Copernicus Torinensis

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

  W dniu   24 maja 2011  roku minęło  468 lat od śmierci polskiego  astronoma księdza Kanonika  Mikołaja Kopernika, astronoma wszech czasów, gdyż jako pierwszy potrafił udowodnić metodami naukowymi, że to ziemia wraz z innymi planetami krąży wokół słońca.

 

 

Nicolaus Copernicus Toruniensis zmarł we Fromborku. Urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny, obecnie Kopernika 17. Ojciec, Mikołaj  Watzenrode, był kupcem. Handlował metalami, miedzią. Pochodził z okolic Nysy, /wieś Koperniki /, założonej przez księcia polskiego z Dynastii Piastów, Bolesława Krzywoustego  w 1134 roku. Wedle poleceń Henryka IV  Probusa, Prawego,Nysa  była stolicą Księstwa Nyskiego. Księstwo nyskie, to biskupie księstwo feudalne.

Był jednym z czworga dzieci małżeństwa Mikołaja i Barbary: Andrzeja, Mikołaja, Barbary i Katarzyny

 Po śmierci Ojca, Mikołaj Kopernik był wychowywany przez brata swej Matki, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode.
Mikołaj Kopernik jesienią 1491 zapisał się  wraz bratem Andrzejem do Akademii Krakowskiej pod nazwiskiem Nicolaus Nicolai de Thuronia. Gdzie studiował  na wydziale sztuk wyzwolonych.

 Z czasu tego pozostał zapis w wykazie przyjętych na studia: " Mikołaj , syn Mikołaja z Torunia uiścił całość ( kwoty wpisowej )". Czas pobytu Mikołaja Kopernika w Krakowie przypada na okres wielkiego rozkwitu uczelni krakowskiej, założonej przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku, odnowionej przez Władysława Jagiełłę i Jadwigę w 1400 roku,

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziś muzeum

 

 

W owym czasie Uniwersytet Jagielloński, był jednym z najsłynniejszych uniwersytetów Świata. Astronomię,matematykę, fizykę, Mikołaj Kopernik studiował u Wojciecha z Brudzewa, Albertus de Brudzewo z Ziemi Kaliskiej. Akademie Krakowską ukończył w 1495 roku z tytułem magister artium, magistrem sztuk. W tymże roku został kanonikiem warmińskim.
Rok później jest studentem Uniwersytetu w Bolonii, jednym z najstarszych uniwersytetów. Uniwersytet został  założony 1158 roku  /1088 / z polecenia  cesarza Fryderyka I Barbarossy; 
Studiuje tam  prawo w latach 1496- 1499. W Bolonii studiuje również pod okiem Dominika Marii Nowara. Studiuje sprzeczności ruchu księżyca opisanych przez  Ptolemeusza Klaudiusza, greckiego uczonego pochodzącego z Tebaidy a żyjącego w II wieku naszej ery. Mikołaj Kopernik prowadzi w Bolonii obserwację gwiazd. To te obserwacje i rozważania nad Ptolomeuszem Klaudiuszem pozwalą mu później udowodnić swoją teorię heliocentryczną Świata.
  W 1501 roku wyrusza na dalsze studia do Padwy,by kontynuować studia prawnicze i medycynę. Studia na Uniwersytetach w Krakowie, Bolonii, Padwie pozwolą mu uzyskać w dniu 31 maja 1503 roku w Ferrarze tytuł  doktora  prawa kanonicznego. W Ferrarze na książęcym dworze  d'Este poznaje wielu sławnych ludzi, którzy później przyczynią się, ze stanie się największym uczonym Świata tego okresu. W Padwie kończy studia medyczne, które dają mu prawo wykonywania zawodu lekarza.
W roku 1507 wraz z biskupem warmińskim Łukaszem Watzenrode, uczestniczy w koronacji Zygmunta I Starego. Uczestniczy w zyciu politycznym Rzeczypospolitej. Bierze udział w Sejmie Krakowskim, zjazdach stanów Prus Królewskich. W 1509 roku wydaje pierwszy zarys teorii heliocentrycznej Świata: "Nicolai Copernici de hypothestibus motuum coelestium a se constitutis commentariolus"
W 1510 roku na swą siedzibę wybiera Frombork. W czasach pobytu we Fromborku aktywnie uczestniczy w  życiu politycznym państwa i Kościoła.
W 1514 roku we Fromborku rozpoczyna systematyczne prace związane z poznawaniem ruchu ciał niebieskich.Zajmuje się obronnością ziem mazurskich przed zakusami Krzyżaków. Robi to tak dobrze, że Krzyżacy omijają Olsztyn, który ufortyfikował Mikołaj Kopernik. Prowadzi rozmowy z Wielkim Mistrzem Krzyżackim Albrechtem  Hohenzollernem o zwrot Braniewa.
W latach 1515-1530 powstaje dzieło Jego zycia:  "De revolutionibus orbium coelestium" ; o obrotach ciał niebieskich. Jego dzieło zostaje wydane dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Opracowana i udowodniona naukowo jego heliocentryczna teoria Świata była sprzeczna z Biblią, nauką Kościoła.
W latach 1539 - 1541 przebywa we Fromborku profesor matematyki wittemberskiego uniwersytetu Jerzy Joachim von Lauchen, zwany powszechnie Retykiem. Opuszczając Frombork zabrał ze sobą odpis De Rovolutionibus celem wydrukowania go w Norymberdze.
Twórca rewolucji naukowej we wszechświecie zmarł  w wyniku wylewu, we Fromborku 24 maja 1543 roku. Do dziś nie udało się odszukać miejsca pochówku tego uczonego człowieka.
 
Hipotez znamy wiele.
Wszystko wskazuje, że średniowiecznym  zwyczajem, jako Kanonik, został pochowany pod ołtarzem Bazyliki Fromborskiej. Ołtarz Świętego Krzyża
 

 

Współczesny  grób Mikołaja Kopernika w Bazylice Katedralnej we Fromborku;  Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła

 

Przez wieki ze szczególną namiętnością prześladowany i tępiony był kopernikański system heliocentryczny, gdyż nieruchomość Słońca przeczyła biblijnej przygodzie Jozuego, który miał je na pewien czas „wstrzymać"
 
A Jehowa wywołał wśród nich zamieszanie na oczach Izraelitów i ci zaczęli ich zabijać, urządzając pod Gibeonem wielką rzeź, i ścigali ich drogą po zboczu Bet-Choron, i zabijali ich aż do Azeki i Makkedy. A gdy uciekali przed Izraelem i byli na zboczu Bet-Choron, Jehowa zrzucał na nich z niebios wielkie kamienie aż po Azekę, tak iż wyginęli. Więcej było tych, którzy zginęli od gradu kamieni, niż tych, których synowie Izraela zabili mieczem. Wtedy Jozue odezwał się do Jehowy — w dniu, gdy Jehowa wylał Amorytów synom Izraela — i zaczął mówić na oczach Izraela: „Słońce, stań nieruchomo nad Gibeonem i księżycu — nad niziną Ajjalon". Toteż słońce stało bez ruchu i zatrzymał się księżyc, aż naród wywarł pomstę na swych nieprzyjaciołach. Czyż nie jest to zapisane w Księdze Jaszara? I słońce stało pośrodku niebios, i nie śpieszyło ku zachodowi, mniej więcej przez cały dzień." (Joz 10,10-13)
[...]Tam na nich słońcu postawił namiot, a ono jak oblubieniec wychodzi ze swej komnaty, Raduje się jak bohater, biegnąc swą drogą. Z jednego krańca niebios wychodzi i biegnie do drugiego krańca, i nic się nie ukryje przed jego żarem." (Ps. 19:5-7); „Pan króluje, oblekł się w dostojność; oblekł się Pan w możność, i przepasał się; utwierdził też okrąg świata, aby się nie poruszył." (Ps. 93:1); "Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi." (Koh 1:5).[..] 
 
W dniu 19 lutego 2010 roku, w 537 rocznicę narodzin astronoma Mikołaja Kopernika Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ; International Union of Pure and Applied Chemistry, w skrócie IUPAC , nazwała pierwiastek chemiczny Copernicium (Cn) z grupy metali przejściowych

 

Sarkogag z doczesnymi zwłokami Mikołaja Kopernika w Bazylice Katedrealnej w Olsztynie

 

 

Etykietowanie:

50 komentarzy

avatar użytkownika intix

1. Szanowny Panie Michale

Jak zawsze z wielką przyjemnością przeczytałam Pana wpis, tym razem, kolejny o Jednym z Naszych Wielkich Polaków.

Bardzo dziękuję.
***
Pozwolę sobie zaprosić Pana i Czytelników w podróż kosmiczną.
"Impresja muzyczna na 535 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika prezentowana podczas konkursu wiedzy o M.Koperniku w Lidzbarskim Domu Kultury 25 lutego 2008 r."


***
Pozdrawiam serdecznie.

avatar użytkownika Jacek Mruk

2. Szanowny Panie Michale

Kolejna Wielka postać z naszej Polskiej Historii
Niemcy próbują go zawłaszczyć ,być w glorii
Niestety im się udać kradzież nie może
Kopernik wysłał by ich wszystkich za morze
Bronił Kopernik Polski przed Niemcami zwanymi krzyżakami
Sprawnie ,bo się oddalili ze spuszczonymi nosami
Olsztyn stał im na drodze do Polski
Skoro odprawę dostali wrócili wściekli paląc wioski
Tu wyszło z nich zwykłe zacietrzewienie mściwych
Co nie dziwi bo wcześniej wymordowali Prusów rodowitych
Ten rodzaj hańby na nich ciąży wieki
Podobnie żydzi ,którzy pozbyli się Boskiej opieki
Kopernik był mądrością przesiąknięty we wszelkich dziedzinach
Dlatego kształcił się w bardzo wielu krainach
Ponad-epokowe odkrycie zawdzięcza głównie odwadze i myśleniu
Także otrzymanemu od Boga ,bez wątpliwości błogosławieniu
Pozdrawiam

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Pani Intix,

Szanowna Pani

Bardzo dziękuję

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Bardzo dziękuje za piękny wiersz

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

5. Szanowny Panie Michale

Pozwolę sobie jeszcze dołożyć ciekawą /moim zdaniem/ animację, jaką udało mi się znaleźć na YT ...

"Animacja: Matylda Mazur, Muzyka Bartek Staszkiewicz. Animacja przedstawiająca postrzeganie kosmosu na przestrzeni dziejów..."
 
http://www.youtube.com/watch?v=44BO7QiT-PE

***
Pozdrawiam serdecznie.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pani Intix,

Szanowna Pani,

Bardzo dziękuję. Z przyjemnością obejrzałem.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

7. Szanowny Panie Michale

Przyjemność również  po mojej stronie :) 
Jeżeli znajdę jeszcze coś interesującego to też z przyjemnością dołączę.

Pozdrawiam serdecznie.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pani Intix,

Szanowna Pani,

Z góry bardzo dziękuję

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

9. I zrobiło się Pięknie,Gwieżdziście i Muzycznie :)

Naprawdę mamy wiele powodów do Dumy,jesteśmy
Mądrym,Dumnym Narodem,tylko
nie mamy szczęścia do co "niektórych " przywódców,vide obecny
pozdrowienia dla Gwiezdnego Miejsca :)

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

10. Intix,dzięki :)

Kosmos i Bóg
i cudowna muzyka,jakby same gwiazdy nuciły...:)

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

11. Jacku,mądry wiersz

wciąż TO samo,Niemcy i ich sięganie PO nas
serd pozdr

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

12. Panie Michale,stokrotne Dzięki

za Wszystko :)

gość z drogi

avatar użytkownika Jacek Mruk

13. Szanowna Zofio

Niestety wrogów mamy dostatek
Zaś przyjaciół niedostatek
Dlatego więcej musimy ufać Bogu
By nie zrobił nam wróg barłogu
Pozdrawiam cieplutko:))

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

14. Szanowna Panie,

Szanowne Panie,

Zrobiło się gwieździście .

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

15. Gość z drogi

Witaj:)
"Kosmos i Bóg..."

Pozdrawiam serdecznie:) Dobrego Dnia!...:)

avatar użytkownika intix

16. Szanowny Panie Michale

Witam ponownie:)
"Zrobiło się gwieździście ."
***
Szanowny Panie Michale...
To za sprawą Pana opowieści o Naszym Wielkim Mikołaju Koperniku...
Astronomia... Niebo... Gwiazdy... Kosmos... Fascynujące... Cudowne Dzieło Boga...
***


Dziękuję...
Pozdrawiam serdecznie:) Dobrego Dnia! Panie Michale...

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

17. Pani Intix,

Szanowna Pani,

Człowieka od zarania interesowało to co jest w Niebie.

Piękny film

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

18. Panie Michale :)

piękny Temat:)

gość z drogi

avatar użytkownika intix

19. Szanowny Panie Michale

Witam ponownie.
"...Człowieka od zarania interesowało to co jest w Niebie..."
***
Wybierając się w podróż kosmiczną czuję się tak, jak gdybym wchodziła do Pięknego Ogrodu... Te Gwiazdy... Galaktyki... Rozsiane są jak przecudne, fascynujące KWIATY , żyjące, współgrające w pięknej Harmonii...
Tak żal, że Mikołaj Kopernik TEGO wszystkiego nie widział...
***
Dziękuję...:)
Pozdrawiam serdecznie.

avatar użytkownika barbarawitkowska

20. intix

Za to inni potem zobaczyli. Jak już się raz spojrzy w TO zostaje potem podziw dla potęgi bożej i nieodwracalna zmiana jakościowa oglądu siły ludzkiego rozumu, człowiekowi zdaje się , że rozum jest ukoronowaniem ludzkiej istoty, a tu proszę nagle staje się tylko narzędziem. Czasem zresztą bardzo precyzyjnym,. I wtedy powstaje podziw, jak pięknie stworzył niektórych z nas Bóg .

Pozdrawiam

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

21. Pani Intix,

Szanowna Pani,

Pani jest poetką więc Pani widzi więcej niż przeciętny człowiek.

Dante Alighieri w Boskiej Komedii, napisał:
Kochajmy poetów.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

22. Pani Barbara Witkowska,

Szanowna Pani Basiu,

Pięknie to Pani napisała.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

23. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Piękny i nie zbadany.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

24. Witam i Raz jeszcze zachwycił mnie Temat

pozdr :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

25. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

To zasługa Pani Intix.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

26. Panie Michale,mimo deszczowej Pogody

Słoneczny Uśmiech
dla Intix i dla Tego Miejsca... :)
pozdr

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

27. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Bardzo dziękuję.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

28. Panie Michale:)

Witam piątkowo :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

29. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

W piątkowy wieczór przy "Opolu" podzrowienia dla Pani i Pani Męża.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

30. Szanowny Panie Michale

Witam ponownie.
Bardzo Pan dla mnie łaskawy...:)
Ale pozwolę sobie zauważyć,
Że gdyby nie Pan...
Ta piękna notka - nie była by...
***
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie:)

avatar użytkownika intix

31. Gość z drogi

Witam Droga Zofio:)
Bardzo dziękuję za pozdrowienia...
Cieszę się razem z Tobą i też podziwiam
Jakim Pięknem, stworzonym przez Boga,
Otoczona jest "ruszona" przez Kopernika Ziemia...
***
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam bardzo serdecznie:))

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

32. Pani intix,

Szanowna Pani,

To, że nadal pisze i pisze w Blogmedia, to zasługa Pani Maryli. która mnie przyjęła jak Janke dał mi kopa.

Życze Pani wiele szczęścia . Jutro mamy Zielone Światki.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

33. Szanowny Panie Michale

"...To, że nadal pisze i pisze w Blogmedia, to zasługa Pani Maryli. która mnie przyjęła ..."
***
Dla Pani Maryli wielkie Podziękowania...:)
Wielka strata byłaby bez Pana...
***
Bardzo dziękuję Panu za życzenia...
Życzę również Szczęśliwych Zielonych Świątek...
Pozdrawiam serdecznie:)

avatar użytkownika gość z drogi

34. Panie Michale,sobotnio pozdrawiamy i dziekujemy :)

Czar dawnych lat,chciałoby się napisac.ale TO już ,nie te Lata:)
pozdr :)

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

35. Intix,spotkanie w TYM Miejscu

to Wielki Dar :)
Polska Bóg,Honor
serd pozdr

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

36. Ukłony dla Pani Maryli

ze Świątecznymi życzeniami,
Zielone Swiątki,to Kawał Polskiej Historii
Pani Marylu Dobrego Dnia
w TYM pięknym, Pana Michała Miejscu
:)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

37. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Dołączam się do życzeń dla Pani Maryli.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

38. Dobrego,Świątecznego DNIA :)

Dla Pani Maryli,Pana i Nas Wszystkich
Dzisiejsza Niedziela ,niech nas słońcem zachwyci w ten Świąteczny Czas :)
pozdr Niedzielnie :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

39. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

My, Pani i Pani bliskim też życzymy wszystkiego najlepszego.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

40. Dzięki Panie Michale :)

serdeczne Dzięki
pozdrawiamy :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

41. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Jutro zaczyna się nowy tydzień. Życzę wiele szczęścia.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

42. Dziękuję panie Michale

Czas tak szybko biegnie
i mamy Poniedziałek i piekny pana wpis,esej o Licheniu,serdecznie pozdrawiam

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

43. Pani Gosc z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Tempus fugit. Ja jeszcze w końcu lat dziewięćdziesiątych spotykałem się u księdza Kustosza w Licheniu z moim kuzynem Stefanem Kwileckim, ostatnim prawnym właścicielem Lichenia.

Chciałem Pani pokazać zamek w Gosławicach, gdzie jest pochowany Stefan. Jakieś złe duchy płatają mi figla bo jak węjde w moje obrazy, ginie wpis.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

44. Szanowny Panie Michale,dziękuję za Zamiar

chętnie obejrzę,gdy się znajdą
re złe duchy,a może Dobre,bo jeszcze jakimś czerwonym biznesmenom by sie spodobały i ........
żyjemy w "skomplikowanych czasach"
serdecznie pozdrawiam

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

45. Pani Gośc z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Zamek w Gosławicach, pobudowany przez arcybiskupów poznańskich w pierwszych latach XV wieku

Bronił Konina na bagnach przed Krzyżakami. Raz się nie udało, Kazimierz wielki uciekał prawie nago.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

46. Panie Michale,najserdeczniejsze podziekowania

i skromna prośba,opowie nam Pan kiedyś o tej ucieczce ?
serdecznie pozdrawiam

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

47. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Jak będę pisał o Władysławie Łokietku, Kazimierzu Wielkim, Jadwidze, lub o wojnie domowej w Wielkopolsce między Nałęczami a Grzymalitami napiszę.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

48. Witam sobotnio,Panie Michale

i już czekam na następny Rozdział Historii Polski,Naszej Polski
serdecznie pozdrawiam

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

49. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Jest niedziela. Jutro jak dobry Bóg da będzie o mordercach rotmistrza Pileckiego. Do historii wrócę tak szybko jak to będzie możliwe.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

50. I dotrzymał Pan Słowa,Panie Michale

Esej o mordercach rotmistrza był świetny
ps chciałam Pana za coś przeprosić,a mianowicie za napisanie notki o Zielonych Swiątkach w tym samym czasie,gdy Pan Napisał przepiekny Rys Historyczny o tym świecie i jego
Początkach,chciałam złożyć ukłon swoim skromnym wpisem na moim blogu,ale wyszło niezręcznie,przepraszam miało być inaczej
dobrymi chęciami podobno piekło wydrukowano
serdecznie pozdrawiam w Dniu Czwartkowym,Dniu Bożego Ciała,o którym tak pięknie Pan pisze
na swoim blogu
Dobrego Dnia,mimo,ze chyli się ku po Obiednej porze
serd pozdrawiam

gość z drogi