Rządący okradli nas-OFE . Lodziarnia rusza. Rosną ceny - wreszcie zauważyli. Ile Polska zapłaci za "Pakt Euro Plus"

avatar użytkownika Maryla

  Sejm zdecydował ws. OFE

Sejm zdecydował ws. OFE

Sejm przyjął rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym dotyczący składki przekazywanej do OFE. Składki zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. składki trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS »

 

Balcerowicz ostro krytykuje rząd: dobre zmiany nazywane są rakiem

Balcerowicz ostro krytykuje rząd: dobre zmiany nazywane są rakiem

Leszek Balcerowicz w TVN24 raz jeszcze skrytykował rządowy projekt zmian emerytalnych. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, od maja składka do Otwartych Funduszy Emerytalnych spadnie z 7,3 do 2,3 proc. »

24-03-2011

KE: TO MOŻLIWE. MIN.GRABARCZYK: NIE GROZI NAM TO

Bruksela odbierze nam kasę na drogi?

Bruksela odbierze nam kasę na drogi?

Polska może stracić środki z Unii Europejskiej na budowę dróg - potwierdza rzecznik Komisji Europejskiej Helen Kearns. Powód:...czytaj dalej »
Od dziś koniec z suwerennością gospodarczą państw strefy euro

Od dziś koniec z suwerennością gospodarczą państw strefy euro

Dokument, który zostanie przyjęty dziś na szczycie UE, wzmocni integrację w ramach strefy euro. Unia walutowa zmieni się tym samym w unię fiskalną, w której do lamusa przechodzi suwerenna polityka gospodarcza państw siedemnastki.

Według paktu dla euro strategiczne elementy polityki gospodarczej każdego rządu europejskiego – jak wysokość długu publicznego, indeksacja płac w sektorze państwowym, struktura systemu podatkowego, regulacje rynku pracy czy wiek emerytalny – nie będą już zależeć wyłącznie od władz danego państwa. To cena, za jaką Niemcy zgodziły się na zwiększenie do 440 mld euro Europejskiego Funduszu Gwarancji Finansowej i powołanie – po 2013 r. – Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

– Układ jest prosty: Niemcy zgadzają się na ratowanie państw zagrożonych niewypłacalnością w zamian za rezygnację z części suwerenności kredytobiorcy

Rosja i Niemcy wskrzeszają projekt, który uderzy w interesy Polski

energetykainwestycjesurowce

Rosja i Niemcy wskrzeszają projekt, który uderzy w interesy Polski

Rosja kontynuuje ofensywę dyplomatyczną na rzecz budowy gazociągu South Stream pod Morzem Czarnym. Jeszcze do niedawna wielu analityków wątpiło w powodzenie pomysłu.»

Sejm przyjął ustawy zdrowotne

Sejm przyjął pakiet ustaw zdrowotnych. Za nowymi regulacjami dotyczącymi systemu opieki zdrowotnej opowiedziało się 294 posłów, przeciwko nowym rozwiązaniom było 134 parlamentarzystów. »

Politycy zaskoczeni pomysłem uchwalenia ustawy budżetowej przed wakacjami

Politycy PiS, SLD, PJN i PSL są zaskoczeni pomysłem resortu finansów, by ustawa budżetowa została uchwalona przed wakacjami. PiS ocenia, że to kuriozalny pomysł. Według polityków PO to dobry krok, bo budżet nie będzie elementem kampanii... »

"Myślałam, że to jest przejęzyczenie wiceministra. Trudno jest robić projekt budżetu na przyszły rok już przed wakacjami, bo nie ma jeszcze dokładnych wskaźników ekonomicznych, nie ma sprawozdania z wykonania budżetu za rok ubiegły. To jest zabieg marketingowy, bo nawet gdyby taki dokument powstał, będzie to czysty szacunek, a nie realny dokument" - zaznaczyła.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) pyta, jak można robić projekt budżetu, nie bacząc na to, co będzie w ostatniej fazie roku.

"Budżet nie jest czymś wyabstrahowanym; odnosi się do rzeczywistości ekonomicznej, a tę trudno prognozować już w kwietniu" - zauważył.

Premier o budżecie: jesteśmy do tego przygotowani

Premier o budżecie: jesteśmy do tego przygotowani Tv

- Nie zgadzam się z głosami opozycji, że nie można skonstruować poprawnego budżetu przed latem, ponieważ nie będą znane kluczowe dane. To nie są argumenty serio - przebywający w Brukseli Donald Tusk broni rządowej koncepcji uchwalenia... »

"Jak powiedzieli to niektórzy przywódcy strefy euro: ten pakt ma ratować wspólną walutę - relacjonował Tusk po szczycie. - Bez tego paktu nie byłoby możliwości skutecznej, szybkiej pomocy dla państw zagrożonych poważnymi turbulencjami, ze strony tych najbogatszych".

Premier: Polska utrzymuje się w mainstreamie

14:24

"ZADEKLAROWAŁEM CHĘĆ PRZYSTĄPIENIA DO 'EURO PLUS' "

Premier: Polska utrzymuje się w mainstreamie
- Mamy satysfakcję, że Polska jest państwem, które utrzymuje się w mainstreamie - mówił w Brukseli premier Donald Tusk, po tym...czytaj dalej »

PiS: w Sejmie konieczna debata nt. paktu na rzecz konkurencyjności

PiS chce, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier przedstawił informację o skutkach przystąpienia Polski do paktu na rzecz konkurencyjności. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wysłał pismo do marszałka Sejmu z prośbą o uzupełnienie... »

Ujawniamy, o ile naprawdę podrożała żywność

Ujawniamy, o ile naprawdę podrożała żywność

W ciągu trzech miesięcy cena wytypowanego przez nas koszyka podstawowych artykułów żywnościowych wzrosła aż o 13 procent.

Tusk walczy w Brukseli z cenami żywności

"Najwyższy czas, aby zastanowić się nad sposobami przeciwdziałania wzrostowi cen surowców, a przede wszystkim podstawowych środków spożywczych" - powiedział premier Tusk po zakończeniu trójstronnego szczytu UE z partnerami społecznymi (związkami zawodowymi i przedstawicielami pracodawców). Polska brała udział w tym szczycie, ponieważ obejmuje w drugiej połowie roku przewodnictwo w Radzie UE.

Pawlak ma sposób na niższe ceny czyli o szpekulantach

Pawlak na konferencji prasowej w piątek w Sejmie powiedział, że rozpiętość cen żywności w polskich sklepach jest bardzo duża. Podkreślił, że ceny surowców rolnych stanowią nieduży procent w końcowej cenie, jaką płaci konsument. Przekonywał, że "najlepszym lekarstwem" byłaby pełna przejrzystość informacji na ten temat. Zdaniem Pawlaka do kontrolowania cen żywności powinien włączyć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ocenie ministra gospodarki teraz "Urząd nie zajmuje się działaniami, które chroniłyby konsumenta".

Ceny cukru w handlu detalicznym są obecnie dwukrotnie wyższe od tych, po jakich sprzedaje ten produkt cukrownia - zaznaczył Pawlak. Według Pawlaka, nie ma "odpowiedzialności biznesu" za to, co się dzieje na polskim rynku. Dodał, że w innych krajach np. w Portugalii czy Niemczech cukier jest tańszy niż w Polsce. Pawlak podkreślił, że handlowcy nie powinni wykorzystywać paniki do podnoszenia cen.

W jego opinii jedną z przyczyn wysokich cen są kontrakty terminowe na giełdach rolnych. "Na rynku mleka nie ma takiego wariactwa, bo tym towarem nie handluje się na giełdzie" - mówił.

 

MSP oczekuje finalizacji sprzedaży PAK-u w IV kwartale br.

Ministerstwo Skarbu Państwa spodziewa się, że do finalizacji sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, która odbędzie się najprawdopodobniej poprzez warszawską giełdę, może dojść w czwartym kwartale 2011 r. - poinformował Jan... »

MSP w najbliższym czasie oczekuje oferty EDF na Eneę

Ministerstwo Skarbu Państwa w najbliższym czasie oczekuje złożenia przez Electricit, de France (EDF) ostatecznej oferty na Eneę - poinformował w Sejmie Jan Bury, wiceminister skarbu. »

Wydatki na gazoport nie obciążą odbiorców

Wydatki na gazoport nie obciążą odbiorców

"Rzeczpospolita" dowiedziała się w rozmowie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem, że koszty budowy i działalności terminalu LNG w Świnoujściu nie obciążą rachunków odbiorców gazu. Nie będzie też dodatkowej opłaty - tzw.... »

Spółki węglowe czekają na szczegóły dotyczące akcyzy na węgiel

Spółki węglowe spodziewają się, że jeszcze wiosną będzie gotowy projekt rozporządzenia, regulującego zasady obowiązywania i rozliczania akcyzy na węgiel. Zgodnie z unijnym prawem, akcyza zostanie wprowadzona z początkiem przyszłego roku. »

Studia dzienne znikną z prywatnych uczelni

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że uczelnie niepubliczne nie dostaną dodatkowych pieniędzy z budżetu na studia stacjonarne. Część szkół już zapowiada likwidację kierunków dziennych. »


 

 

PiS: Afera goni aferę. Zwołają komisję sprawiedliwości

15:15

ZBADAJĄ SPRAWĘ WICEMINISTRA I RZECZNIKA RZĄDU

PiS: Afera goni aferę. Zwołają komisję sprawiedliwości

Być może już w przyszłym tygodniu zostanie zwołane posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości w sprawie wiceministra finansów...czytaj dalej »

Sejm oszczędza internet, telewizję ogranicza

19:25

IZBA PRZYJĘŁA WNIOSKI SEJMOWEJ KOMISJI KULTURY

Sejm oszczędza internet, telewizję ogranicza

Ustawa medialna ponownie przegłosowana w Sejmie. Posłowie zaaprobowali wnioski komisji kultury i przyjęli "internetowe" poprawki...czytaj dalej »

7 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Wbrew temu co baje Donald Tusk, Polska już jest w II lidze. Jak dalej będzie rządzić PO będziemy systematycznie spadać aż do C klasy.
Czym gorzej dla Polski tym lepiej dla platformy

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

Tusk oddał dzisiaj hołd lenny ciotce Angeli. Wyrzekł się suwerenności Polski dla ratowania gospodarki Niemiec.

Nikt tego głośno nie mówi ! On juz odebrał zapłatę - ordery złote i inne gwarancje na przyszłość.

Biedna Polsko z durnym społeczeństwem !

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Rząd w czerwcu ma się "zająć" OFE

W tej historii jest wszystko: rekiny polskiej finansjery, podejrzani prawnicy, zaskakujące wyroki sądów i dziwne zbiegi okoliczności. A w tle pieniądze polskich emerytów. I to ogromne.

Wszystko zaczęło się w 1999 roku, czyli u zarania reformy emerytalnej, jednej z czterech najważniejszych reform wprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka(…)
(...)
W sierpniu br. prokurator Grzegorz Jaremko z Wydziału ds. Przestępstw Gospodarczych Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszczyna śledztwo w sprawie korupcji i niedopełnienia obowiązków przez SSN Małgorzatę Gersdorf, SSA Irenę Raczkowską, SSA Genowefę Glińską, SSA Grażynę Korycińską oraz SSO Ewę Wronkę oraz w sprawie niedopełnienia obowiązków i zastraszania R. Jacha przez agenta CBA Roberta Nakielnego. Śledztwo toczy się nadal.

A jak dalej potoczy się ta sprawa? Będziemy o tym Państwa informować.

http://wgospodarce.pl/informacje/1603-gazeta-bankowa-jak-sad-zalegalizow...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. PRACUJ DO 67 LAT, A POTEM NIC NIE DOSTANIESZ, BO TAK !

ZUS bankrutem? Grozi nam emerytalna katastrofa

Masz więcej dzieci - otrzymasz wyższą emeryturę. To jeden z
pomysłów, które mają zachęcić kobiety do rodzenia i wychowywania
pociech. Bez tego ZUS zbankrutuje - twierdzą zwolennicy tego
rozwiązania. To niezgodne z konstytucją, a co będzie, jak ZUS i tak
upadnie? -
odpowiadają przeciwnicy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. OFE odpierają krytykę na

OFE odpierają krytykę na temat swojej działalności

Informacja o przygotowywanym rządowym przeglądzie II filaru systemu
emerytalnego spowodowała wzrost zainteresowania otwartymi funduszami
emerytalnymi. OFE oceniane będą w szczególności pod kątem: ochrony
interesów uczestników funduszy, wpływu na gospodarkę i rynek finansowy,
wpływu na przyrost długu publicznego. Eksperci z Izby Gospodarczej
Towarzystw Emerytalnych przyjrzeli się już tym zagadnieniom.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. dziura budżetowa Vincenta - ratuj się kto może

FUS czerpie z budżetu garściami

Gdyby Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykorzystywał dotację z budżetu w
kolejnych miesiącach w takim tempie jak w styczniu, to pieniędzy dla
niego w państwowej kasie zabrakłoby już w maju. »

Według wstępnych danych o wykonaniu budżetu w pierwszym miesiącu roku
fundusz otrzymał już prawie 7,5 mld zł z 37,1 mld zł zaplanowanych na
cały 2013 r. W ciągu jednego miesiąca plan wypłat został zrealizowany w
jednej piątej.Prawdopodobnie w tym roku fundusz będzie musiał zaciągnąć kolejną
pożyczkę z państwowej kasy. W 2012 r. pożyczył z budżetu 3 mld zł.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. wciąz nie ma propozycji rządowych

OFE to złoty interes na emerytach. Branża o 50-procentowej rentowności

OFE pobrały w 2012 roku od przyszłych emerytów ponad 1,3 mld zł opłat. Od początku działalności - aż przeszło 16 mld zł

W siedzibach zarządzających funduszami
emerytalnymi muszą strzelać korki od szampana. Z najnowszego raportu
Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że przyszli emeryci zapłacili OFE
ponad 1,3 mld zł opłat. O tyle mniej pieniędzy trafiło na konta
emerytalne. W sumie od początku działalności, czyli przez niespełna 14
lat, fundusze skasowały swoich klientów na przeszło 16 mld zł.


Po odliczeniu kosztów (m.in. rachunków telefonicznych, wynagrodzeń
pracowników i czynszów w biurowcach) w kasie zarządzających OFE w 2012
r. zostało aż 715 mln zł czystego zysku. Wynik był lepszy od
osiągniętego w 2011 r. o 16 proc. Tym samym cała branża od
przeprowadzenia reformy emerytalnej zarobiła na czysto już ponad 6 mld
zł.

- Ubiegłoroczny
wynik oznacza, że rentowność tego biznesu przekracza 50 proc. Proszę mi
wskazać inną branżę, w której jest taka wysoka - mówi wysoki urzędnik
Ministerstwa Finansów, który nie chce, żeby ujawniać jego nazwisko.
Wtóruje mu Sebastian Buczek z Quercus TFI: - Dla porównania w przypadku
banków rentowność wynosi średnio kilkanaście procent.


Świetny wynik towarzystwa zawdzięczają wysokim opłatom pobieranym od
klientów. Mimo wysokich zysków ani myślą obniżyć prowizji pobieranych od
przyszłych emerytów. Najpierw od każdej wpłacanej przez klientów
składki pobierają 3,5 proc. Symbolicznie tę prowizję obniżyły jedynie
dwa towarzystwa - Polsat i Allianz. Oba liczą sobie po blisko 3,4 proc.
od każdej składki.

Towarzystwa same prowizji nie obniżą. -
16-proc. wzrost zysku wcale nie jest znaczący. Poza tym nadal mimo
likwidacji akwizycji ponosimy jej koszty, bo wcześniej rozkładaliśmy je
na kilka lat - mówi Mariusz Wnuk z zarządu towarzystwa Pocztylion.
Akwizycji zakazał parlament. OFE nie mogą jej prowadzić od 2012 r.
Wcześniej wydawały na nią nawet 0,5 mld zł rocznie. Pieniądze pochodziły
z opłat pobieranych od członków.

- Po likwidacji
akwizycji opłata od składki powinna być zlikwidowana. Ona nie ma żadnego
uzasadnienia - mówi "Gazecie" dr Bogusław Grabowski z doradzającej
premierowi Rady Gospodarczej.(..)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl