Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła, że Polsce będzie bardzo ciężko zrealizować cele klimatyczne, nawet jeżeli rząd polski w pełni zrealizuje swoją strategię polityki energetycznej do 2030 roku.

- Musimy kłaść coraz większy nacisk na takie źródła jak gaz, energia jądrowa i odnawialne źródła energii. Zwiększenie wydajności energetycznej, to zadanie nie tylko dla przemysłu, ale też gospodarstw domowych, zwłaszcza, że w najbliższym czasie wprowadzone zostaną inteligentne czytniki energii. Oznacza to, że nie będziemy już budować nowych elektrowni węglowych, a stare będziemy musieli zastąpić nowymi, stawiającymi na nowoczesne i niskoemisyjne technologie.

Oznacza to też inwestycje w gazociągi i gaz łupkowy, tak abyśmy mogli być niezależni od zewnętrznych dostawców takich jak Rosja.

Jest to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi nasz kraj - dodała Kolarska-Bobińska.

WNP.pl

 

Legislacja energetyczna w KE  - po polsku

Po raz pierwszy od wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego Komisja Europejska przygotowała wieloletnią strategię energetyczną, a Parlament Europejski poddał ją ocenie. Strategia KE oraz raport PE, autorstwa prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, będą przedmiotem obrad ministrów ds. energii w grudniu br. oraz głów państw na szczycie energetycznym w lutym 2011 roku.

„Strategia energetyczna 2011-2020 nie może zginąć w stercie innych dokumentów. Musi być początkiem nowej europejskiej polityki energetycznej. Ważne jest jak podejdą do niej kraje członkowskie – czy ograniczą wąskie interesy narodowe i będzie wola polityczna na rzecz polityki wspólnotowej i czy pójdzie za tym finansowanie. Dobrym sygnałem jest zeszłotygodniowa deklaracja komisarza Oettingera ws potrzebnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną, o które będzie zabiegał w przyszłej perspektywie finansowej” powiedziała po głosowaniu prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Sprawozdanie podkreśla także konieczność szybkiego wdrożenie projektu gazociągu Nabucco, jak również wspiera ideę Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, promowanej przez Jerzego Buzka, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. To pierwszy przyjęty przez Parlament Europejski dokument, w którym znajduje się odwołanie do tego projektu.

Za sprawozdaniem głosował zdecydowana większość deputowanych 506, przeciw było 52, 62 wstrzymało się od głosu.

* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 265 posłów z 26 państw członkowskich UE

Klub PO-PSL KE Bruksela

Dyrektywy o emisjach Przemysłowych - poseł Bagdan Marcinkiewicz

W środę 07 lipca 2010  w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem Posła Holgera Krahmera o Emisjach Przemysłowych, niezwykle ważnego dokumentu z perspektywy naszego kraju. Do 2016 r. zostaną wprowadzone bardzo surowe limity emisji substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego. Dla Polski korzystne są wprowadzone okresy przejściowe do 2022 roku na modernizację najbardziej zanieczyszczających zakładów.

Temat ograniczenia szkodliwych pyłów, tlenku azotu i tlenków siarki przez przemysł zostało skomentowane między innymi przez takie tytuły jak: rp.pl, Puls Biznesu, Wirtualny Nowy Przemysł, polskieradio. Dziennikarze zwracają uwagę, że według KE, dyrektywa sprawi, że rafinerie, elektrownie czy fabryki metalurgiczne będą musiały dzięki dyrektywie sięgnąć po najbardziej zaawansowane technologie, aby zminimalizować negatywny wpływ emisji na środowisko naturalne: powietrze, wodę i glebę. Jednak jak zaznacza eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz „Instalacje energetyczne, które są przeznaczone do zamknięcia, będą mogły pracować do końca 2022 roku, bez konieczności instalowania urządzeń ograniczających emisję. Gdyby ten zapis się nie pojawił, właściciele elektrowni stanęliby przed dylematem - zamknąć instalację lub ponieść ekonomiczne nieuzasadnione koszty urządzeń, które i tak byłyby wkrótce zdemontowane”.

Zawarte w sprawozdaniu Krahmera tezy odnoszą się bezpośrednio do europejskiej strategii energetycznej, w realizacji której Polska uczestniczy i będzie uczestniczyć. Dokument ma za zadanie połączenie dotychczas obowiązujących siedmiu dyrektyw, które regulują w zakresie rynków przemysłowych ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dlatego też z zadowoleniem przyjmuję kompromis uzyskany w ramach trilogu na temat projektu Dyrektywy o Emisjach Przemysłowych. Należy przypomnieć, że Polska ma unikalną w świecie strukturę paliwową; ponad 90 proc. elektryczności i ciepła wytwarzane jest w oparciu o rodzimy węgiel, stanowiący o bezpieczeństwie i wysokiej niezależności energetycznej naszego kraju” – dodaje Poseł.

 

http://www.bogdanmarcinkiewicz.pl/media,internet,dyrektywa-o-emisjach-przemyslowych,39.html

Derogacja dla Polski pakietu klimatycznego

www.proinwestycje.pl/index.php?option=com_docman...gid...

Chodzi o unijną dyrektywą (EU ETS) dotyczą europejskiego systemu handlu emisjami. KE ma określić tzw. wskaźniki emisyjności (benchmarks), według których przyznawane będą bezpłatne uprawnienia do emisji. Ustanowienie ich na zbyt niskim poziomie, co proponuje Komisja, spowoduje pogorszenie konkurencyjności przedsiębiorstw, które wykorzystują paliwa inne niż gaz ziemny. Regulacje te dotyczą w szczególności przemysłu chemicznego, papierniczego, cementowni, fabryk szkła, aluminium itp.
Zdaniem Korolca, Polska powinna sobie poradzić w wymaganiami dotyczącymi poprawy efektywności energetycznej, a także do 2020 r. osiągnąć 15 proc. udział w odnawialnych źródłach energii w całym zużyciu.
Zaznaczył, że proces wdrożenia dyrektywy o darmowych przydziałach uprawnień do emisji gazów cieplarnianych dla przemysłu i ciepłownictwa dobiega końca. "Jesteśmy teraz w trakcie ostatecznych dyskusji na poziomie Parlamentu Europejskiego i Rady" - mówił podczas sejmowej komisji gospodarki.
Według Herberta Gabrysia z Krajowej Izby Gospodarczej, wprowadzenie pakietu energetyczno-klimatycznego - to dla polskiej gospodarski koszt kilkudziesięciu miliardów złotych. Ponadto z obliczeń KIG wynika, że do 2025 r. zmniejszy się konkurencyjność w przypadku przemysłu papierniczego - o 12-13 proc., chemicznego - o 15-18 proc. mineralnego - o 14-18 proc., a hutnictwa - ok. 25 proc.
Pakiet energetyczno-klimatyczny, który został wynegocjowany w 2008 r. na wejść w życie od 2013 r. Zakłada on do 2020 r. 20 proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, o 20 proc. zwiększenie efektywności wykorzystania energii oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych - do 20 proc.

(PAP)LEX

Wygramy czy przegramy jako Polacy wyścig technologiczno surowcowy.

Kejow