10 marca 2011 r. „Specjalny dzień na blogach”. "Światełko Pamięci".

avatar użytkownika Redakcja BM24

Drodzy blogerzy

Jutro minie jedenaście miesięcy od katastrofy w Smoleńsku, w której zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu Tu-154M nr 101.

Ogłaszając Specjalny Dzień na Blogach, chcieliśmy przede wszystkim podjąć próbę wspólnego uczczenia pamięci ofiar i zamanifestowania naszej solidarności z ich rodzinami.
Domagamy się natychmiastowej i oficjalnej decyzji organów naszego państwa w sprawie wzniesienia pomnika przed Pałacem Prezydenckim w miejscu krzyża, który taką decycję gwarantuje.

Zwracamy się do tych, którzy mają wpływ na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej - zarówno rządzących, członków komisji powołanych do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia, jak i wszelkich śledczych - o wzmożenie wysiłków w celu dotarcia do prawdy.

Niech dziesiąty dzień każdego miesiąca w okresie rocznej żałoby i do momentu odsłonięcia pomnika, upamiętniającego wydarzenia z kwietnia br., w miejscu krzyża postawionego przez polską, patriotyczną młodzież, będzie dniem modlitwy, refleksji, pamięci, dobrych wspomnień o tragicznie zmarłych i powagi na naszych blogach.

Sprzeciwiamy się wszelkim aktom profanacji krzyża - najważniejszego symbolu religijnego dla nas, dla naszych dziadów, ojców i dzieci.

Prosimy o umieszczanie przed notkami symbolu akcji. Wybór tematów notek pozostawiamy Waszej wrażliwości. Pisać można pod naszym wspólnym znakiem o wszystkim, byle pisać sensownie i wystarczająco poważnie. Przeznaczmy jeden dzień w miesiącu na odświętne blogowanie.

Image

 

Polska pamięta !


110210-231.jpg

10.III.2011 - Akcja "Światełko Pamięci" – przyłącz się i Ty !

Ty z Pragi, z Ochoty, z Woli
z Targówka, z Trzech Krzyży Placu,
jeśli wam czas pozwoli
to jutro koło Pałacu

zapalcie świeczuszki płomień...
Gdy zacznie na wietrze swój taniec,
biało-czerwony kamień
na polskiej pamięci szaniec

złóżcie... A Ty - z Vancouver, Szczecina,
z Chicago, Paryża, Rzeszowa -
zapal w swym oknie światełko
gdy słońce za horyzont się schowa.

* * *

Niech Oni, tam w niebie wiedzą -
pamięci w narodzie nie ubyło
i dziady wnukom powiedzą
co się w Smoleńsku zdarzyło...

Od 11 miesięcy każdego 10-tego dnia miesiąca chybotliwy płomyk świecy rozświetla wieczorny mrok.

Od 11 miesięcy w ten dzień w tysiącach okien płoną światełka pamięci o tych, którzy 10 kwietnia 2010 r. udali się w swą ostatnią podróż...

Od 11 miesięcy w sercach milionów Polaków tkwi cierń i mnożą się pytania – dlaczego – jak – kto....

Od 11 miesięcy te i wiele innych pytań, jest zadawanych władzom RP.

Od 11 miesięcy władze RP na nie nie odpowiadają. Nawet wtedy ,gdy pytania zadane są drogą urzędową...

Od 11 miesięcy władze RP używają tragedii smoleńskiej do swych partykularnych celów !

Od 11 miesięcy zaprzedane władzom media szargają Ofiary katastrofy smoleńskiej i nie pozwalają spoczywać Im w spokoju....

Od 11 miesięcy przyglądamy się temu szatańskiemu spektaklowi i zamiast złożyć ręce do oklasków, zaciskamy pięści z wściekłości, że tak bezecnie zachowują się ci, których wybrano by służyli Polsce i narodowi. Przez ten czas oni, w zaciszu swych wypasionych gabinetów rechoczą tak samo ohydnie jak rozpasana i szydząca w tamte sierpniowe dni pod Krzyżem, tłuszcza, określona przez premiera Donalda Tuska jako happening....

Jutro znów Las Smoleński ruszy na Pałac, w wielu miastach i miasteczkach Polski ruszy kolejny Marsz Pamięci, a na wieczornym  warszawskim niebie rozświecone biało-czerwone baloniki ułożą się w kolejną Konstelację Smoleńsk...

Przyłącz się i Ty ! A jeśli nie możesz – niech w Twym oknie zapłonie Światełko Pamięci !

http://contessabalcanese.salon24.pl/285700,10-iii-2011-akcja-swiatelko-pamieci-przylacz-sie-i-ty

22 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Prymas Tysiąclecia, Stefan

Prymas Tysiąclecia, Stefan kardynał Wyszyński, kamień węgielny powojennego patriotyzmu, przez całe dziesięciolecia przypominał i nauczał nas, swoich rodaków: "Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie, kulturze narodowej i polskiej. /.../ Stąd istnieje obowiązek obrony kultury rodzimej. /.../ Mamy obowiązek chrzcić i nauczać Naród polski oraz upominać się o uszanowanie naszej kultury rodzimej, narodowej, abyśmy nie musieli kochać najpierw wszystkich narodów, a potem dopiero na zakończenie, czasami od święta, i Polskę".(S.Wyszyński, Prosimy - wymagamy - żądamy, Kraków 12 maja 1974)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. coraz więcej kłamstw, coraz więcej mgły...

http://wiadomosci.wp.pl/kat,119674,title,Najwazniejsze-dowody-w-sprawie-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Bydgoszcz - comiesięczna

Bydgoszcz - comiesięczna manifestacja na Starym Rynku w Bydgoszczy. Przemarsz na Stary Rynek zostanie poprzedzony Mszą świętą w kościele oo. Jezuitów, 10 marca, o godz. 18. Po manifestacji, o godz. 19:30 w kościele oo. Jezuitów odbędzie się projekcja filmu "List z Polski".

Kraków - 10 marca o g. 16:30 w Archikatedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. Pary Prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich - oraz pozostałych Ofiar smoleńskiej tragedii narodowej. Możliwość nawiedzenia sarkofagu Pary Prezydenckiej będzie tylko przed mszą świętą (w okresie jesienno-zimowym zwiedzanie krypt wawelskich kończy się o 17). Po mszy świętej przejście oraz krótka modlitwa i uroczystość patriotyczna pod Krzyżem Narodowej Pamięci (Krzyżem Katyńskim).

Tarnów - Msza św. w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej, 10 marca o godz. 18, w kościele oo Bernardynów w Tarnowie. Po mszy przejście pod pomnik Ofiar Stalinizmu.

Bytom - requiem żałobne odprawione w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 marzec, g. 19, kościół św. Ducha, ul. Krakowska. Po mszy przemarsz na Rynek, gdzie ułożony zostanie krzyż ze zniczy i kwiatów.

Szczecin - msza św, w intencji ofiar katastrofy Smoleńskiej, 10 marca, g. 18, Kościół p.w. Świętej Rodziny, ul. Królowej Korony Polskiej. Po mszy przemarsz do Pomnika Jana Pawła II.

Wiedeń - msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, 10 marca, g. 19, Kościół Polski na Rennweg;

Świnoujście - msza św. w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar Katastrofy Smoleńskiej, 10 marca, g. 17, kościół pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika, ul. Sosnowa (Warszów).Po mszy zapalimy znicze w przed 96 flagami symbolizującymi Las Smoleński

Zielona Góra - msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w Smoleńsku, 10 marca, g. 18; konkatedra pw. Św. Jadwigi.

Gliwice - msza św. za ofiary katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 18, kościół garnizonowy pw. św. Barbary. Po mszy spotkanie z reż. Grzegorzem Braunem i prezentacja autorska filmu "EUGENIKA - w imię postępu", Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II (obok Katedry).

Częstochowa - 10 marca, Msza Św w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, godz. 18, Parafia NMP ul Michałowskiego 28 (osiedle Północ). Po Mszy zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem IPN oddz. Czestochowa. Temat spotkania: "Konspiracja niepodległościowa w regionie częstochowskim w latach 1944-1956" + projekcja filmu.

Świdnica - Msza Święta w intencji Polski i poległych w Katastrofie Smoleńskiej, 10 marca, g. 20, kościół Świętego Krzyża, ul. Westerplatte.

Lublin - msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 18, kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (Powizytkowski), ul. Narutowicza 6. Po mszy o g. 19 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (Plac Litewski) uroczyste zapalenie zniczy.

Garwolin - msza św. za Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, 10 marca, g. 17:30, kościół pw. Przemienienia Pańskiego; Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem AK i wmurowaną tablicą upamiętniającą spotkanie Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z mieszkańcami Garwolina

Grudziądz - msza św. w intencji poległych pod Smoleńskiem, 10 marca, g. 17:30, kościół pojezuicki pw. św. Franciszka Ksawerego; Po mszy św. przemarsz pod pomnik Katyński, ul. Mickiewicza.

Bielsko-Biała - msza św. intencji tragicznie zmarłych w Smoleńsku, 10 marca, g. 18:30, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy dworcu PKS).

Opole - msza św. w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej, 10 marca, g. 18:30, Katedra św. Krzyża, Mszę św. odprawi i homilię wygłosi ks. biskup Jan Kopiec; Po mszy św. Marsz Pamięci pod pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Gdańsk - uroczystości upamiętniające tragedię smoleńską, 10 marca, g. 15:45 - oddanie hołdu śp. Annie Walentynowicz przy Jej grobie na cmentarzu Srebrzysko; g. 17 - oddanie hołdu śp. Parze Prezydenckiej przed ich domem w Sopocie; g. 18 - msza św., kościół św. Bernarda w Sopocie.

Kłodzko - msza św. w intencji śp. Prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego oraz pozostałych ofiar tragedii smoleńskiej, 10 marca, g. 18:30, kościół oo. Franciszkanów.

Dublin - msza św. w intencji ofiar katastrofy Smoleńskiej, 10 marca, g. 19:30, Kaplica św. Katarzyny (wejście od Dorset Street) ojców dominikanów. Msza odbędzie się pod hasłem "Bo Wolność krzyżami się mierzy".

Kalisz - uroczystości dla uczczenia ofiar tragedii smoleńskiej, 10 marca, g. 17, kościoł oo. Franciszkanów; wykład dr. Marka Kozłowskiego "Kryzys bydgowski 1981 r.- 30-lecie wydarzeń.", g. 18.

Krosno - 10 marca, g. 18:30, kościół Ojców Kapucynów, msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego Małżonki Marii oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Po mszy św. w sali św. Ojca Pio projekcja filmu "Mgła" oraz spotkanie z senatorem Stanisławem Piotrowiczem oraz posłem Piotrem Babinetzem.

Końskie - pokaz filmu "Mgła", 10 marca, g. 19, restauracja Astoria, ul. Hubala 21.

Błonie - 10 marca g. 18 Msza św. w intencji Ojczyzny i tragicznie poległych 10 kwietnia 2010 r. w Kościele św. Trójcy w Błoniu. Po mszy przemarsz na Rynek w Błoniu, ułożenie krzyża z kwiatów i świateł.

Nowy Sącz - msza św. w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 marca, g. 18, kościół Matki Bożej Niepokalanej, ul. Kr. Jadwigi 44. Po Mszy św. złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności.

Poznań - uroczystość pod pomnikiem katyńskim, 10 marca, g. 18, ul.Fredry-al. Niepodległości; upamiętnienie ofiar tragedii smoleńskiej uświetni swym występem Jan Pietrzak.

Skarżysko-Kamienna - Msza Św. w w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 18, Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej;

Piotrków Trybunalski - msza św., 10 marca, g. 19, kościół OO Bernardynów. Po mszy przejście pod Pomnik Katyński, złożenie kwiatów, wspólna modlitwa.

Katowice - msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 18, Kościół Garnizonowy przy Placu Andrzeja.

Tarnobrzeg - msza św. intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 17, parafia w os. Sobów.

Łódź - msza św. ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 18, w kościele Zesłania Ducha św. na pl. Wolności.

Paryż - Msza św. za Ojczyznę, 10 marca, g.18:30, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 263 bis, rue Saint-Honoré; 75001 PARIS M° Concorde lub M° Madeleine.

Warka - Klub Gazety Polskiej w Warce i Klub Patriotyczny zapraszają na mszę św. w intencji Ojczyzny, śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, małżonki Marii, śp. Księdza Andrzeja Kwaśnika, oraz pozostałych osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem, 10 marca, g. 17, kościół św. Mikołaja, ul. Farna (duży kościół).

Pyskowice - msza św. za Ofiary katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 18, kościół p.w. Nawrócenia św. Pawła. Po mszy wspólna modlitwa oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem Golgoty Wschodu.

Sandomierz - modlitwa w intencji Ojczyzny oraz ofiar katastrofy smoleńskie w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Msza Święta 10 marca rozpocznie się o godz. 17:30. Po modlitwie spotkanie Klubu Gazety Polskiej.

Brodnica - Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej 10 marca o godz. 18 w klasztorze oo.franciszkanów.

Przemyśl - uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, 10 marca, g. 17, przed tablicą upamiętniającą 100-lecie Związku Walki Czynnej.

Suwałki - Msza Św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 marca, g. 15:30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza w Suwałkach. Po Mszy Św. zostaną zapalone biało-czerwone znicze przed Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Nico031

4. 10.03 2011 r

Limanowa - godz 18:00 - Msza święta za Ojczyznę oraz w intencji ofiar smoleńskiej katastrofy. Po mszy zostaną zapalone znicze PAMIĘCI pod pomnikiem Jana Pawła II

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika Nico031

5. niech w Twym oknie zapłonie Światełko Pamięci !




"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika Nico031

6. ...

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika aesculap

7. 10.03.11

W Kraśniku jutro o ogdz. 18-tej w kościele pw MB Bolesnej odbędzie się Msza Sw. w intencji ofiar smoleńskich oraz zapalenie zniczy pod miejscowym Krzyżem Pamięci.

avatar użytkownika Nico031

8. Hołd Smoleński - Stanisław Koziełło-Wolski

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika Maryla

9. Pomniki i tablice pamiątkowe po katastrofie polskiego Tu-154 w S

Na terenie Polski powstały m.in. następujące pomniki i tablice pamiątkowe:

Pomniki i tablice pamiątkowe poza granicami Polski[edytuj]

Pomniki i tablice pamiątkowe powstały również poza granicami Polski:

W Rosji w październiku 2010 roku władze obwodu smoleńskiego podjęły decyzję, aby 10 kwietnia 2011 roku, w pierwszą rocznicę katastrofy, w jej miejscu została ustawiona kamienna stela z tablicą informującą, iż zginęła tam polska delegacja państwowa z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim[80].
Przedstawiciele strony rosyjskiej zaproponowali stronie polskiej
wspólne ogłoszenie międzynarodowego konkursu na upamiętnienie ofiar
katastrofy, lecz jak poinformował w październiku 2010 roku Andriej
Jewsiejenkow, rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego, nie otrzymali ze
strony polskiej wsparcia[80]. Do czasu ustawienia steli miejsce katastrofy upamiętnia symboliczny kamień[80];
13 listopada 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010,
założonego przez część rodzin ofiar, przymocowano do kamienia marmurową tablicę z inskrypcją i na miejscu katastrofy ustawiono 5-metrowy krzyż[81].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_i_tablice_pami%C4%85tkowe_po_katast...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tamka

10. Lublin. Msze św. o godz.

Lublin.
Msze św. o godz. 18:00 w kosciele Sw. Jozefata na ulicy Zielonej oraz w kosciele Powizytkowskim na ulicy Narutowicza, a nastepnie przemarsz pod pomnik Pilsudskiego i ktorka uroczystosc, jak kazdego miesiaca.

O planach na 10 kwietnia napisze w stosownym czasie. T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

11. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Ja pamiętam.
Na blogu w S24 miałem wklejoną fotografię Jarosława Kaczyńskiego z Martą. Chciałem zmienić na bardzo ładne zdjęcie Pary prezydenckiej.

Już mi nie pozwolili

Dzień wcześniej na Blogu Koteusza napisałem, że jak nasz kolego bloger Jankę będzie bił pokłony Koteuszowi to niech zrobi zdjęcie i mi przyśle do diariusza rodzinnego.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

12. Szanowny Panie Michale

nie pasowaliśmy do tamtego "towarzystwa" dlatego nas juz tam nie ma. Ja odczuwam z tego powodu dużą ulgę.

Polska pamięta !

11 miesięcy po katastrofie, politycy PiS i krzyż ze zniczy przed Pałacem

Politycy PiS na mszy w kościele seminaryjnym, fot. PAP/Jacek Turczyk


Jedenaście miesięcy po katastrofie smoleńskiej
politycy PiS, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, złożyli rano
wieniec przed Pałacem Prezydenckim.

Wcześniej - podobnie jak 10. dnia każdego miesiąca - wzięli udział w mszy świętej w kościele seminaryjnym.

Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono krzyż ze zniczy. Oprócz prezesa
PiS, byli tam m.in. Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Marek
Kuchciński, Anna Fotyga i Witold Waszczykowski.

REKLAMA

Po złożeniu wieńca odmówiono krótką modlitwę i odśpiewano hymn.

Zebrani wznosili hasło: "Komorowski pajacu, precz z Pałacu". A w stronę
dziennikarzy kierowali okrzyki: "bolszewicy", "ruskie gnidy", "idźcie do
Moniki Olejnik". Trzymali także transparenty m.in. z hasłami:
"17.09.1939, 10.04.2010 - nóż w plecy, nóż w serce, Rosjo dość"; "Od
spółki Putin i Tusk żądamy: odtajnić Katyń, prawdę smoleńską";
"Rozliczyć zdrajców postkomunistycznych"; "Jaki prezydent, taki
patriotyzm"; "Panie Komorowski, polski prezydent upamiętniłby pomnikiem
96 ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym dwóch prezydentów"; "Panie Tusk,
za skandaliczne śledztwo smoleńskie człowiek honoru strzeliłby sobie w
głowę. Wystarczy pana dymisja wraz z rządem i PO".

Potem prezes PiS wraz z innymi politykami tej partii udali się na
Wojskowe Powązki, by pomodlić się nad grobami zmarłych w katastrofie.
Kilkadziesiąt osób zostało pod Pałacem.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Relacja Mirki z dnia 10 marca

Mszę św. O godz. 8.00 koncelebrowało kilku kapłanów, w tym ks. Stanisław Małkowski. We Mszy Św. i modlitwach po niej uczestniczyło kilkaset osób. W trakcie Mszy św. i po niej grała orkiestra dęta z Jarosławia ta sama, która grała wczoraj wieczorem an Krakowskim Przedmieściu. W trakcie Mszy Św. wykonali, między innymi „Boże coś Polskę”. Po Mszy Św. grali hymn państwowy. Wielu ludzi trzymało cały czas w rękach Krzyże. Było też bardzo dużo transparentów, w tym wiele nowych. Między innymi był, tradycyjnie transparent „Obudź się Polsko”. Był też transparent: „17 września nóż w plecy; 10 kwietnia nóż w serce; Rosjo stop”. Jan Kossakowski trzymał jak zawsze planszę ze zdjęciem pary prezydenckiej. Andrzej odczytał stosowny tekst. Modlitwy prowadziła Joanna Burzyńska.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. "Sprawa smoleńska żyje"

W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona została Msza św.
w intencji Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki śp.
Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Uroczystości zorganizował warszawski klub "Gazety Polskiej".






W Archikatedrze i przed nią pojawiło się znacznie więcej ludzi niż
miesiąc temu. Wierni gromadzili się od kilku godzin. Mszę świętą
koncelebrowało 13 kapłanów. Obecny był proboszcz Bogdan Bartołd, ksiądz
Stanisław Małkowski.



We mszy uczestniczyli krewni ofiar katastrofy smoleńskiej. Oczywiście, był wśród nich prezes PiS Jarosław Kaczyński.



Kazanie wygłosił ojciec Bartoszewicz.

- Domaganie się prawdy jest naszym słysznym prawem - usłyszeli wierni zgromadzeni w Archikatedrze.



Po mszy kilka tysięcy osób zebrało się przed Pałacem Prezydenckim.
Niektórzy trzymali w rękach transparenty. Ich treść nie pozostawiała
wątpliwości, że Polacy domagają się informacji o postępach w śledztwie
mającym wyjaśnić okoliczności tragedii smoleńskiej. "11 miesiąc mija.
Czy to Polska, czy to Rosja", "Żądamy prawdy" - można było przeczytać.
Do tych ludzi zwrócił się Jarosław Kaczyński.

- Dziękuję wszystkim, którzy tutaj przyszli. Dziś Wy jesteś tymi wytrwałymi. Sprawa smoleńska żyje  - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy
prawo do prawdy. Musimy dojść do momentu, gdy prawda zwycięży. Mam
nadzieję, że wielkim dniem wołania o prawdę będzie 10 kwietnia. Minie
rok, w którym nieraz polska godność była szargana. Nie zgadzamy się na
wszystko co obraża Naród. Co obraża prawdę. NIech zwycięży pamięć o Tych
którzy zginęli. Oddajmy Im hołd.




Uroczystości próbowali zakłócić sympatycy Ruchu Janusza Palikota, ale -
pomimo zwoływania się w internecie - przyszło zaledwie kilkanaście osób.
Szybko i ukradkiem znikli z Krakowskiego Przedmieścia.



gb/sp


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim: dziękuję!

Te słowa będą jednym wielkim podziękowaniem. Dla tych wszystkich, którzy tu przyszli i przez kilkanaście miesięcy trwają - mówił przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak co miesiąc oddał cześć ofiarom katastrofy samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Jarosław Kaczyński mówił, że domaga się prawdy, która "jest fundamentem dobrego i uczciwego życia". - Chcemy prawdy, bo mamy do tej prawdy prawo, bo nie jest to żądanie skrajne - mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział też, że "nie może się powtórzyć kłamstwo katyńskie". - Nie może się powtórzyć i się nie powtórzy, m.in. dzięki tym, którzy są gotowi tu co miesiąc przybywać - mówił lider PiS Jarosław Kaczyński do zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim.

REKLAMA Czytaj dalej

Jak dodał, ma "nadzieję i wielką wiarę", że dniem przypominającym o katastrofie będzie rocznica - 10 kwietnia.

Kiedy mówił o tym, że nie zgadza się raport rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, wśród zebranych przed Pałacem Prezydenckim rozległy się okrzyki "zwyciężymy" i "pamiętamy".

Pojawiły się też transparenty "Żądamy prawdy"; wzywano też do budowy pomnika ofiar. Były także napisy: "To nie był zwykły wypadek", "Smoleńsk, nie pozwolimy zakłamać prawdy". Część przybyłych miała zapalone znicze lub pochodnie.

Przed Pałacem Prezydenckim stanął ok. dwumetrowy drewniany krzyż, okolony przez kwiaty oraz białe i czerwone znicze. Porządku na Krakowskim Przedmieściu pilnowali policjanci i strażnicy miejscy. Przed pałacem służby miejskie ustawiły barierki, za którymi stali policjanci. Ruch pojazdów wstrzymano już przed godz. 18.00.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1347,title,Jaroslaw-Kaczynski-przed-Palacem-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. wyborcza rozczarowana, taras skrewił, zagrzewają go dalej

2011-03-10, ostatnia aktualizacja 29 minut temu

Manifestacja smoleńska

Manifestacja smoleńska

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Przed Pałacem Prezydenckim na
Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spotkali się uczestnicy dwóch
demonstracji. Pierwsza, jak co miesiąc, przypomina o katastrofie
smoleńskiej. W drugiej są prześmiewcy, którzy spotkali się z okazji 71.
rocznicy urodzin Chucka Norrisa. Policja ustawiła barierki, które
oddzieliły obie demonstracje.

Przemawia prezes PiS

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Przemawia prezes PiS

Po prawej Dominik Taras, warszawski działacz Ruchu Poparcia Palikota (ale manifestację zgłosił jako osoba prywatna). Cel - jawnie prześmiewczy - 71. rocznica urodzin Chucka Norrisa

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Po prawej Dominik Taras, warszawski działacz Ruchu Poparcia Palikota (ale...
ZOBACZ TAKŻE

Przed 21.00 przed Pałac Prezydencki dotarła manifestacja zwolenników PiS. Z pochodniami i pieśniami religijnymi. W pierwszym rzędzie szedł Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS wzywał do ujawnienia "prawdy" o katastrofie smoleńskiej: -
Kłamstwo katyńskie nie może się powtórzyć i się nie powtórzy m.in.
dzięki tym, którzy są gotowi tu co miesiąc przybywać - mówił w lider
PiS. I dziękował: - Jesteście tymi wytrwałymi; to dzięki wam (...)
sprawa smoleńska żyje, manipulatorzy i oszuści przegrywają i przegrają -
powiedział. Podkreślił, że prawda jest fundamentem demokracji i
niepodległości. - Musimy o nią walczyć i musimy dojść do momentu, w
którym ta prawda zwycięży, niezależnie od tego, jaka będzie - oświadczył
J. Kaczyński. Kilkaset osób odpowiedziało okrzykami "Jarosław,
Jarosław!" i "chcemy prawdy".

- Mam nadzieję, że wielkim dniem
przypominania tej prawdy, wołania o tę prawdę będzie 10 kwietnia -
powiedział Jarosław Kaczyński. - Dzięki niezgodzie na zło, zwyciężymy -
dodał lider PiS, co zebrani przyjęli okrzykami: "Zwyciężymy". Liderowi
PiS towarzyszyła grupa polityków partii, m.in. Antoni Macierewicz i Wojciech Jasiński.

Za miesiąc urodziny Seagala?

Grupa
związana z urodzinami Chucka Norrisa była niewielka. Na demonstrację
skrzyknęli się za pomocą Facebooka. Ok. 150 osób gwizdało w trakcie
przemówienia Kaczyńskiego, skandując "Niech żyje Chuck", któremu
odśpiewali "Sto lat!". Zapowiedzieli, że 10 kwietnia spotkają się tu, by
obchodzić 59. urodziny Stevena Seagala, amerykańskiego aktora kina
akcji. Kilku z nich miało na sobie koszulki Ruchu Poparcia Palikota.

Jak co miesiąc

Wcześniej
przed Pałacem Prezydenckim było - zdaniem policji - około stu osób.
Trwały modły w większości starszych osób, które jak co miesiąc przyszły
na Krakowskie Przedmieście, by oddać hołd ofiarom katastrofy
smoleńskiej. Było spokojnie. W miejscu, gdzie kiedyś stanął krzyż,
płonęły znicze, z głośników słychać było religijne pieśni. Wokół stanęła
grupa osób, które trzymając się pod ręce nie dopuszczały postronnych.
Są krzyże i transparenty m.in. z hasłami "17.09 nóż w plecy. 10.04 nóż w
serce". Ta grupa powiększyła się znacznie, gdy z katedry św. Jana
dotarł marsz zwolenników PiS.

Barierki rozstawione

Policja
i straż miejska były w pogotowiu. Ustawiono barierki, które oddzieliły
obie demonstracje. Barierki ustawione przed pomnikiem księcia
Poniatowskiego, chronią także Pałac Prezydencki. Tak jak podczas
wydarzeń pod krzyżem na tyłach Pałacu czekały odwody funkcjonariuszy
gotowe wkroczyć, gdyby doszło do starć między uczestnikami. Poza
pyskówkami nie doszło jednak do poważniejszych incydentów.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9235030,Przed_Palacem_Pre...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tamka

17. 10.03.2011 Lublin Pamieta!

Dziekuje za udostepnienie filmu redakcji "Idz pod prad". T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Maryla

18. 13.03. Darłowo (PAP) -

13.03. Darłowo (PAP) - Tablicę poświęconą pamięci tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Gosiewskiego odsłonięto w niedzielę w kościele p.w. Świętego Maksymiliana Kolbego w Darłowie (Zachodniopomorskie).

Tablicę ufundował Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zaprojektował ją i wykonał wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Tomasz Sobisz.

Na tablicy umieszczono zdjęcie Przemysława Gosiewskiego, napis "Urodzony w 1964 roku, darłowianin, poseł na Sejm, wicepremier, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku" oraz fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima: "Lecz nade wszystko - słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo - zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość - sprawiedliwość".

Tablicę odsłoniła wdowa po Przemysławie Gosiewskim - Beata Gosiewska.

W uroczystości wzięli również udział mieszkający w Darłowie rodzice tragicznie zmarłego posła Jadwiga i Jan Gosiewscy oraz parlamentarzyści PiS: Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Beata Kempa, Jolanta Szczypińska, Andrzej Dera.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta celebrowana przez księdza kanonika Jana Kazieczko, proboszcza i kustosza bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Homilię wygłosił dyrektor Radia Maryja, redemptorysta ojciec Tadeusz Rydzyk.

List do uczestników uroczystości skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pismo odczytał poseł Joachim Brudziński. W liście J. Kaczyński napisał m.in., że "Przemysław Gosiewski, tak jak prezydent Lecha Kaczyński i wielu innych udających się do Smoleńska poległ na służbie".

"Świętej pamięci Przemysław Gosiewski walkę podjął w czasach komunizmu jako młodzieniec i należał do tych, którzy po odzyskaniu niepodległości nie osiedli na laurach, którzy z uporem zadawali pytanie: Polska, ale jaka? Wiedział, że to, co stało się w 1989 r. i latach kolejnych można traktować jedynie jako początek drogi do tego, co musi być celem każdego polskiego patrioty, a więc Polski silnej, rzeczywiście demokratycznej, sprawiedliwej, szybko się rozwijającej" - napisał w liście Jarosław Kaczyński.

Beata Gosiewska powiedziała PAP, że jej zdaniem "każda forma upamiętnienia jest bardzo ważna, gdyż jest materialnym symbolem, żeby ludzie mieli gdzie przyjść, wspominać, zapalić znicz, pomodlić się".

"Niestety jest nam przykro, jako rodzinom, że to tylko wysiłkiem nas rodzin i przyjaciół odbywa się upamiętnienie ofiar katastrofy" - dodała.

"W Smoleńsku przez ten rok nie powstał żaden pomnik. Tylko z inicjatywy rodzin postawiono krzyż i tablicę. Uważam, że rok powinien wystarczyć na to, żeby w tym miejscu stanął pomnik, który na trwałe by upamiętnił katastrofę. Niestety polski rząd nie przyłożył się. Upamiętnianie odbywa się tylko w ramach prywatnych inicjatyw" - powiedziała Beata Gosiewska.

Przemysław Gosiewski urodził się w 1964 r. w Słupsku, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Darłowie. Tu chodził do szkoły podstawowej i średniej. Był również licencjonowanym przewodnikiem turystycznym po ziemi darłowskiej. (PAP)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. 31 marca w Gorzowie Wlkp.

31 marca w Gorzowie Wlkp. (Lubuskie) zostanie odsłonięta tablica poświęcona gorzowianom Annie Marii Borowskiej i Bartoszowi Borowskiemu, którzy rok temu 10 kwietnia zginęli w katastrofie smoleńskiej. W Katyniu mieli reprezentować Rodziny Katyńskie.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy oraz msza święta za zmarłych odbędzie się w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, do której rodzina Borowskich należy od wielu lat.

"Anna Maria działała w naszej organizacji od dawna. Była bardzo ciepłą, zaangażowaną osobą, moim zastępcą. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć jej i jej wnuka" - powiedziała przewodnicząca Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej Maria Surmacz.

Fundatorami tablicy są Gorzowska Rodzina Katyńska i oddział Związku Sybiraków.

Anna Maria Borowska działała w oddziale Związku Sybiraków i Apostolacie Maryjnym, była wiceprzewodniczącą Rodziny Katyńskiej w Gorzowie. W podróży 10 kwietnia 2010 r. towarzyszył jej wnuk Bartosz Borowski - miał 32 lata.

Dzień przed obchodami pierwszej rocznicy katastrofy, 9 kwietnia, kwiaty na grobach gorzowian złoży wojewoda lubuski Helena Hatka. Natomiast 10 kwietnia odbędzie się msza święta w katedrze za dusze wszystkich 96. ofiar tragedii; przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego ma zostać także zapalonych 96 zniczy.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Jeden z placów w centrum

Jeden z placów w centrum Lublina będzie nosił nazwisko
ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Radni miejscy przegłosowali uchwałę w tej
sprawie


Lublin
autor: Bartłomiej Żurawski
źródło: Fotorzepa
Lublin

Plac nazwany imieniem nieżyjącego prezydenta RP został
wydzielony z istniejącego Placu Dzieci z Pahiatua. Za podjęciem uchwały
głosowało 13 radnych, siedmiu wstrzymało się od głosu. Nikt nie był
przeciwny. Przed głosowaniem nie było dyskusji.

O nazwanie placu imieniem Lecha Kaczyńskiego wnioskowała grupa
radnych z klubu PiS. Wniosek w tej sprawie do rady miasta złożył
wcześniej Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność.

W uzasadnieniu uchwały radni napisali m.in., że nazwanie placu
imieniem zmarłego prezydenta będzie uznaniem dla jego rozlicznych zasług
"na rzecz państwowości polskiej, praworządności oraz budowania na
arenie międzynarodowej wizerunku solidarnej i dumnej Polski".

Plac położony jest w śródmieściu Lublina, obok Centrum Kultury. Teren
ten został niedawno odnowiony i uporządkowany - zbudowano tam alejki
spacerowe, ustawiono ławeczki, powstał plac zabaw dla dzieci. Przy
Centrum Kultury stoi też pomnik Matki Sybiraczki.

Imieniem Dzieci z Pahiatua plac został nazwany w 2006 r. Określenie
to dotyczy ponad 700 osieroconych polskich dzieci, które w czasie II
wojny światowej m.in. przez Związek Radziecki i Persję dotarły do Nowej
Zelandii, gdzie dla nich i ich opiekunów zorganizowano kampus w
Pahiatua.

Podjęta w czwartek uchwała zmienia uchwałę rady miejskiej z 2006 r. i
w praktyce dzieli cały plac na dwie części. Jedna, obejmująca m.in.
plac zabaw, będzie się nazywała Skwer Dzieci z Pahiatua, a druga - Plac
Lecha Kaczyńskiego.

- Część wydzielona na Skwer Dzieci z Pahiatua, pozostała część
poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu, pomnik Matki Sybiraczki, wszystko to
razem ma swój kontekst patriotyczny - podkreślił przewodniczący Rady
Miasta Lublin, inicjator uchwały Piotr Kowalczyk.

Uchwała radnych wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Tablica Marii i Lecha

1 Kwi 2011 ... Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w kwidzyńskiej katedrze PiS rozpoczyna obchody
rocznicy katastrofy smoleńskiej.

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmias…Kaczynskich_zawisnie_w_katedrze.html


28 Mar 2011 ... 13 w parafii Chrystusa Króla w Wejherowie zostanie poświęcona tablica
upamiętniająca ofiary z katastrofy Smoleńskiej. ...

http://wejherowo.naszemiasto.pl/arty…y-katastrofy-smolenskiej-w,id,t.html



1 Kwi 2011 ... Z okazji pierwszej rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odsłonięte
zostaną w Gdańsku trzy tablice upamiętniające ofiary tej tragedii - Annę ...
Człuchów, Gdańsk, Gdynia, Gniew, Hel, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn ...

http://www.dziennikbaltycki.pl/stron…tniajace-ofiary-katastrofy,id,t.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Rok po katastrofie smoleńskiej - wywiad z Prof. Andrzejem Nowaki

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl