Prestiżowy brytyjski  tygodnik   "New Scientist" opublikował  ranking najwybitniejszych uczonych, Kobiet mających decydujący wpływ na naukę,
Zwyciężyła Polska uczona, pracująca  w Paryżu wraz z mężem Pierr Curie, francuskim uczonym,
W pobitym polu Polka Maria Curie Skłodowska,zostawiła  Brytyjkę   Rosalind  Elsie Franklin, zajmującą się biologią , genetyką, wirusologią,  współodkrywczynie podwójnej helisy DNA.
Odeszła ad Patres w stsunkowo młodym wieku z powodu napromieniowania organizmu tak  jak Polka Maria Curie Skłodowska.
W rankingu Polka otrzymała podwójna ilość głosów w stosunku do Brytyjskiej uczonej.
1.Polka otrzymała 25.1% głosów
2.Brytyjka tylko 14.2
3.Hypatia z Aleksandrii,córka Teona z Aleksandrii, filozofka neoplatońska, matematyczka żyjąca na przełomie IV-V Odkrywczyni Astrolabium, przyrządu używanego w nawigacji
 
 
Sto siedem   lat temu,  w dniu 10 grudnia 1903 roku, Polska uczona z francuskim obywatelstwem, absolwentka Sorbony, pierwszy doktor w dziedzinie nauki o nazwie fizyka, Maria Curie Skłodowska  wraz ze swoim francuskim mężem, uczonym doktorem Pierre Curie, otrzymała nagrodę Nobla. Aby wszystko odbywało się po amerykańskiemu, współnagrodzonym został właściciel laboratorium w którym Curie pracowali, Antoine Henri Becquerel. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie zamierzam podważać uczoności Prezesa Francuskiej Akademii Nauk. Podaje fakt!
 Pracując w Laboratorium Becquerela, oboje małżonkowie Curie, Maria i Piotr zajmują się badaniem promieniowania uranu. Wspólne badania z mężem Pierre, doprowadzają do odkrycia w 1898 roku nowego pierwiastka promieniotwórczego  polonu / polonium / Nowy pierwiastek swą nazwę zawdzięcza Polsce, kraju z którego Pochodzi Maria Curie Skłodowska .
W tymże roku małżonkowie Maria i jej mąż Pierre Curie, odkrywają rad, radium, po łacinie radius - promień.Małżonkowie Maria i Piotr jako pierwsi na Świecie wykorzystują rad w lecznictwie. 
Laureaci Nagrody Nobla z 1903 roku:
          Chemistry,    Svante Arrhenius
           Literature,   Bjørnstjerne Bjørnson
           Medicine,    Niels Ryberg Finsen
           Peace,        Randal Cremer
           Physics,     Henri Becquerel
           Physics,     Pierre Curie
           Physics,    Marie Curie- Skłodowska. 
Maria Skłodowska, urodziła się w Warszawie w niezamożnej rodzinie szlacheckiej,ze  Skłód na Mazowszu, pieczętującej się herbem Dołęga, żyjącej z  nauczycielstwa. W Polsce żyła z pracy guwernantki, nauczycielki, korepetytorki. Ze swą starszą siostrą Bronisławą zawarły cichą, siostrzaną umowę. Bronisława wyjedzie na studia do Paryża. W tym czasie Maria imając się w Polsce różnych prac związanych z nauką zamożnych dzieci miała pomagać Bronisławie przez dwa lata. W latach następnych Bronisława miała pomagać Marii. W Październiku 1891 roku Maria, wyjeżdża do Paryża. Tegoż  roku, zostaje pierwszą kobietą, która zdała egzaminy na wydziale fizyki paryskiej Sorbony.La Sorbonne, to jeden z najstarszych Uniwersytetów na Świecie. Starszym jest tylko Uniwersytet w Bolonii założony w  1158 r. przez Cesarza, Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego; Fryderyka I Barbarossę.
Maria Skłodowska pracując jako korepetytorka, uzyskuje w 1893 roku licencjat z fizyki. W 1894 roku uzyskuje następny licencjat z matematyki.W roku 1895 zawiera związek małżeński z doktorem Pierre Curie, pracującym w Laboratorium Becquerela. Pracując w Laboratorium Antoine Henri  Becquerela, zajmuje się badaniem promieniowania uranu. 
Maria Curie Skłodowska , drugi raz w dniu 7  listopadzie  1911 roku,   otzymuje Nagrodę Nobla. Tym razem już samodzielnie. Jest pierwszą kobietą na Świecie, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Druga nagrodę otrzymała za wyodrębnienie radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.
Przez wiele lat nacjonalistyczna i antysemicka Francja, skupiona wokół pism "L'Oeuvre", "Le Journal", "La Libre Parole", była złą ojczyzną dla wielkiej Polski, obywatelki Francji.
Laureaci Nagrody Nobla z 1911 roku:

  Chemistry,    Marie Curie - Skłodowska,

  Literature,    Maurice Maeterlinck
  Medicine,      Allvar Gullstrand
  Peace,          Tobias Asser
  Peace,         Alfred Fried
   Physics,    Wilhelm Wien
W dniu 6 grudnia 1904 roku rodzi się pierworodna córka Marii i Pierre, Eve Curie /Eve Curie Labouisse/ pisarka, dziennikarka, członek ruchu oporu, Wolnej Francji. Laureatka nagrody Pulitzera Członek rządu generała, Charles'a da Gaulle’a. W 1952 roku doradca Sekretarza Generalnego NATO. Gorąca orędowniczka powstania Państwa Izraela. W 1965 roku wraz z mężem Henry R. Labouisse  odbierała Pokojową Nagrodę Nobla dla UNICEF.W 1937 roku prezydent RP Ignacy Mościcki odznaczył Ewę Curie Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. W 2006 roku odznaczona pośmiertnie w Stanach Zjednoczonych, przez  Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła we śnie w nowojorskiej rezydencji Sutton Place, przeżywszy 103 lata. Druga z córek Marii i Pierre to Irène Joliot-Curie, fizykochemiczka, laureatka Nagrody Nobla z 1935 roku,wraz z mężem Frédérikiem Joliot-Curie w dziedzinie  chemii za odkrycia zjawiska tworzenia się par elektron-pozyton z fotonów oraz sztucznej promieniotwórczości.
Rok 1935
Chemistry, Frédéric Joliot 
Chemistry, Irène Joliot-Curie
 Literature, No Prize was Awarded
 Medicine, Hans Spemann
 Peace, Carl von Ossietzky
Physics, James Chadwick
W 1932 roku zakłada Instytut Radarowy w Warszawie. Pierwszą szefową Instytutu zostaje siostra Marii, Bronisława Dłuska.
 Zmarła 4 lipca 1934 roku w klinice Sallanches w Sabaudii na białaczkę. Powodem śmierci było silne napromieniowanie. Była pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie . Panthéon. Od czasów  Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzek i Francuzów. Spoczywa tam snem wiecznym obok męża Piotra.
W czasie I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskiego prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić samochód. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze wyposażone w aparaty rentgenowskie pojazdy nazywali "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Ignacy Mościcki, po jej śmierci powiedział


„Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu".

 

Patrząc z perspektywy czasu, Maria Curie Skłodowska i jej dzieci, zrobiły więcej dla Polski i Europy niż wszyscy razem wzięci polscy politycy po 1989 roku, którzy na kolanach żebrząc wchodzili pod przewodem towarzyszy z PZPR Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego,do unii Europejskiej oraz NATO, jako amerykańskie mięso armatnie.
 
Wieczna Sława i  Chwała Jej pamięci. Ich pamięci