Propaganda sukcesu Tuska i prognozy Komisji Europejskiej. Komisarz Rehn wciąż czeka na plan ograniczenia deficytu.

avatar użytkownika Maryla
Bruksela nie odpuszcza w sprawie deficytu
fot: ec.europa.eu

2011.03.01 (13:38)
Bruksela nie odpuszcza w sprawie deficytu

Rehn: to co Polska przedstawiła nie wystarczy. Domagamy się dodatkowych reform.

Polska miała na to czas do końca stycznia, ale poprosiła o wydłużenie terminu.
Ren powiedział, że na razie dostał wstępne informacje, a szczegółów spodziewa się wkrótc
e.
- Otrzymaliśmy mnóstwo świeżych informacji z Polski i oczekuję, że wkrótce wpłynie też oficjalne pismo. Wówczas będę mógł powiadomić także Radę do spraw gospodarczych. Oczekuję też, że Polska podejmie działania, które sprowadzą jej przyszłoroczny deficyt poniżej 3 procent PKB, co jest celem dla Polski, zgodnie z rekomendacją Komisji z 2009 roku - oświadczył w Brukseli komisarz.

Rehn: oczekuję, że Polska obniży deficyt poniżej 3 proc. w 2012 r.

Oczekuję, że Polska podejmie znaczące środki, by obniżyć deficyt poniżej 3 proc. PKB - powiedział komisarz ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn. Dodał, że już dostał wiele istotnych informacji z Polski, a wkrótce spodziewa się... »

Lewandowski: KE nie zmieni klasyfikacji długu w Polsce

Lewandowski: KE nie zmieni klasyfikacji długu w Polsce

Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski zapewnił w poniedziałek, że Komisja Europejska nie zmieni metodologii liczenia polskiego długu i deficytu, nawet jeśli w wyniku reformy do Otwartych Funduszy Emerytalnych nie byłaby przekazywana gotówka,... »

Rząd liczy na zbyt wiele z PIT i CIT
fot: kprm.gov.pl

2011.03.01 (10:34)
Rząd liczy na zbyt wiele z PIT i CIT

Minister Rostowski przeszacował skalę wzrostu wpływów z podatków dochodowych?

Według agencji ratingowej dynamika wzrostu dochodów z tytułu tych podatków będzie niższa niż zakłada resort finansów, w wyniku słabej sytuacji finansowej spółek i wysokiego bezrobocia.

Fitch spodziewa się, że pomimo prognozowanego wzrostu PKB (o ok. 3,5 proc.) w 2011 r., dochody operacyjne sektora samorządowego wzrosną tylko nieznacznie. Zdaniem Fitch, dochody z podatków dochodowych (PIT, CIT) w budżecie państwa na 2011 r. są planowane zbyt optymistycznie, podobnie jak to miało miejsce w 2010 r. Może to mieć negatywny wpływ na wyniki operacyjne jednostek samorządu terytorialnego, gdyż w budżetach lokalnych są one zwykle planowane z zgodnie z prognozami MF - czytamy w komunikacie.

Urzędy zatrudniają na potęgę

Urzędy zatrudniają na potęgę

"Rzeczpospolita" pisze, że w ciągu ostatnich dwóch lat rząd chciał zwolnić 10 procent urzędników, a przyjął ich prawie dwa razy tyle. »

Węgiel będzie drogi jak cygara i kapelusze

Węgiel będzie drogi jak cygara i kapelusze

Masz w domu piec na węgiel? W takim razie już teraz pomyśl o kupnie większej ilości opału na przyszłą zimę. Z powodu objęcia węgla akcyzą od stycznia tona tego surowca może podrożeć nawet o 30 złotych. »

Domy pogrzebowe: rodziny muszą dopłacić za pogrzeb

Obniżenie zasiłku pogrzebowego spowoduje, że rodziny będą musiały dopłacać do pochówku swoich bliskich. Tym, których na to nie stać zakłady pogrzebowe mogą zaproponować kremacje, jednak takie rozwiązanie jak wyliczają obniży tylko... »

 

Rodziny nie udźwigną już większych kosztów funkcjonowania usług społecznych, takich jak ochrona zdrowia, edukacja, opieka

Jak najszybciej zatrzymajmy emigrację zarobkową

Z prof. Józefiną Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistką w zakresie polityki społecznej i demograficznej, rozmawia Małgorzata Goss

> Więcej <

 

 

Rząd: prywatyzacja PKP Cargo przez inwestora strategicznego

PKP Cargo powinno być sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu będzie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja - zdecydował rząd. We wtorek Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra infrastruktury w... »

Gawlik: Morgan Stanley przedstawił MSP plan prywatyzacji PLL LOT

Morgan Stanley, doradca prywatyzacyjny PLL LOT, przedstawił resortowi skarbu propozycję harmonogramu prywatyzacji przewoźnika - powiedział we wtorek PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Dodał, że w ciągu dwóch tygodni harmonogram powinien... »

Protest - blokują krajową drogę

Protest - blokują krajową drogę  Fotoreportaż

Sznur samochodów na drodze krajowej nr 5 zblokowany przez mieszkańców Dębienka, Dębna i Zamysłowa. »

Handel już kredytami nie stoi

Handel już kredytami nie stoi

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że od początku roku liczba kredytów udzielonych na kupno sprzętu RTV i AGD zmalała o połowę, a na meble - o jedną czwartą. Gazeta powołuje się na dane uzyskane od największych branżowych sieci... »

Rząd chce zwiększyć dyscyplinę finansów publicznych

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Proponowane przepisy mają skuteczniej eliminować niezgodne z prawem gospodarowanie środkami publicznymi. »

Samorządy zadłużone na potęgę. Będzie gorzej
fot: smuzew/CC/Flickr

2011.03.01 (15:47)
Samorządy zadłużone na potęgę. Będzie gorzej

Fitch: rosnące wydatki zwiększą zadłużenie do poziomu bliskiego 60 proc. ich dochodów.

 

Stocznia Marynarki Wojennej podpisała porozumienie z DCNS

Stocznia Marynarki Wojennej S.A. i francuski koncern DCNS podpisały we wtorek w Gdyni porozumienie o współpracy przemysłowej i handlowej. Umowa dotyczy budowy okrętów, ich modernizacji oraz utrzymania w gotowości operacyjnej okrętów polskiej... »

Kraiński zaznaczył, że podpisana umowa umożliwi przygotowanie się do złożenia wspólnej oferty w przetargu na budowę dwóch okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. MON zapowiada jednak, że w 2011 r. nie ogłosi na to przetargu.

Więcej pesymistów. Nie wierzymy w zmianę
fot: Dmitry Kalinovsky/Dreamstime.com

2011.03.01 (12:14)
Więcej pesymistów. Nie wierzymy w zmianę

Ponad połowa Polaków - 53 proc. - uważa, że sytuacja w polskiej gospodarce jest zła.

Pomimo że w Polsce bezrobocie od lat kształtuje się na poziomie ponad 10 proc., a do końca marca br. może osiągnąć nawet 14 proc., dla rządu sprawą priorytetową jest osiąganie biurokratycznych wskaźników deficytu, długu i inflacji, jakiej życzy sobie Komisja Europejska

Polska - ojczyzna marnowanych szans

Prof. Jerzy Żyżyński


 

Dwaj wybitni amerykańscy ekonomiści George A. Akerlof i Robert J. Shiller w wydanej niedawno książce "Zwierzęce instynkty", poświęconej skutkom obecnego amerykańskiego i światowego kryzysu gospodarczego, napisali, że w latach 90. Kanada popadła w głęboki i długotrwały kryzys z powodu błędnej, bo nadmiernie restrykcyjnej, polityki pieniężnej ówczesnego prezesa kanadyjskiego banku centralnego, który uważał, że jego najważniejszą rolą jest utrzymywanie stabilności cen. Podobnym eksperymentom poddawana była również Polska po 1989 r., ale u nas okrzyknięto to sukcesem wyprowadzającym Polskę z kryzysu wywołanego gospodarką centralnie sterowaną.

> Więcej <

 

KE: wzrost inflacji w Polsce w 2011 r. do 3,3 proc.

Tegoroczna inflacja w Polsce liczona rok do roku wyniesie 3,3 proc. - podała Komisja Europejska w opublikowanych we wtorek prognozach gospodarczych dla największych gospodarek Unii Europejskiej. To wzrost w porównaniu z 2,7 proc. w roku ubiegłym. »

KE podwyższyła prognozę wzrostu polskiego PKB

Tempo rozwoju gospodarczego w Polsce wyniesie w tym roku 4,1 proc. PKB dzięki publicznym inwestycjom w infrastrukturę, inwestycjom prywatnym i prawdopodobnemu wzrostowi konsumpcji - podała Komisja Europejska w opublikowanych we wtorek prognozach... »

 

Rosja zamienia milicję na policję. Rusza weryfikacja funkcjonariuszy

Rosja zamienia milicję na policję. Rusza weryfikacja funkcjonariuszy

PAP Aktualizacja 2011-03-01 14:32:01

Po 94 latach do Rosji wróciła policja. We wtorek, 1 marca, weszła w życie uchwalona z inicjatywy prezydenta Dmitrija Miedwiediewa ustawa, na mocy której milicji przywrócona została nazwa sprzed przewrotu bolszewickiego z 1917 roku. »

 

 

Niemcy nie mają dobrej woli

Przedstawiciele Polaków mieszkających w Niemczech mają coraz więcej wątpliwości, czy strona niemiecka ma szczerą wolę, aby doprowadzić do zrównania statusu obydwu mniejszości: polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce. Prawnicy proponują przygotowanie aneksu do traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

> Więcej <

 

Niemcy zrehabilitują członków dawnej mniejszości polskiej

PAP Aktualizacja 2011-03-01 20:16:44

Przedstawiciele dawnej mniejszości polskiej w Niemczech, którzy padli ofiarą nazistowskich prześladowań, zostaną zrehabilitowani - poinformowali we wtorek w Berlinie wiceministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Polski, Christoph Bergner i Tomasz Siemoniak. »

 

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Kiedy postawimy pomnik bohaterom?

Wracają na karty historii

Nowe święto państwowe, które dziś obchodzimy po raz pierwszy, ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przywraca do panteonu bohaterów narodowych "żołnierzy wyklętych" - formację niezwykłą: Polaków, którzy w obronie najwyższych wartości rzucili wyzwanie komunistycznej dyktaturze. Szli "wyprostowani wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch" (Zbigniew Herbert). Za walkę z sowietyzacją kraju nie odebrali nigdy żadnej nagrody - przez dziesiątki lat napiętnowani mianem "bandytów" i otoczeni pogardą, żyli tylko w pamięci najbliższych i wiernych towarzyszy broni. Ale tak jak dobro nie może nigdy przegrać ze złem, tak szlachetna walka żołnierzy powstania antykomunistycznego odnosi zwycięstwo. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest skromnym zadośćuczynieniem i spłatą moralnego długu wobec najbardziej niezłomnych.

> Więcej <

W Muzeum Niepodległości w Warszawie otwarto wczoraj wystawę poświęconą 67. rocznicy mordu przeprowadzonego przez ukraińskich nacjonalistów we wsi Huta Pieniacka w dawnym województwie tarnopolskim (obecnie obwód lwowski). 28 lutego 1944 r. oddziały SS Galizien, wspomagane przez bojówki banderowców, okrążyły liczącą ponad tysiąc mieszkańców wieś. W bestialski sposób wymordowano 1300 osób, w tym także wielu uciekinierów z innych miejscowości, które wcześniej były pacyfikowane. Ocalało 160 osób. Uroczystości rocznicowe odbyły się również w wielu miejscowościach, do których po wojnie trafili mieszkańcy Huty Pieniackiej, między innymi na Opolszczyźnie (w Babicach k. Głubczyc) i ziemi lubuskiej. Mord na Polakach wspominano również w niedzielę podczas uroczystości na miejscu, gdzie stała Huta Pieniacka. Obchody zostały jednak zakłócone przez nacjonalistów z partii "Swoboda". Działacze tej organizacji urządzili własne uroczystości połączone z procesją dla uczczenia "ukraińskich powstańców, ofiar polskich szowinistów". Ukraińscy nacjonaliści ustawili w pobliżu pomnika upamiętniającego ofiary rzezi własną tablicę, sporządzoną w kilku językach, zawierającą zafałszowane historycznie informacje o wydarzeniach z 1944 roku. Nacjonaliści mają obecnie przewagę we władzach Lwowa i obwodu lwowskiego.

Piotr Falkowski

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. pisze Vincent do Rhena

Polska uzgodniła z Komisją Europejską, że w 2012 r. ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB - wynika z listu przesłanego przez ministra finansów Jacka Rostowskiego do komisarza UE ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehna, do którego dotarła PAP.

Poniżej treść listu wysłanego 2 marca br. do komisarza Rehna:

1. SYTUACJA BUDŻETOWA W 2010 r. ORAZ DZIAŁANIA PODJĘTE PRZEZ POLSKĘ

Pogłębienie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2010 r. do 7,9 proc. PKB, zgodnie z szacunkiem z ostatniej notyfikacji, jest w całości skutkiem pogorszenia wpływów podatkowych, które wskutek kryzysu zmniejszyły się w większej skali niż oczekiwano. Opóźniona reakcja dochodów na kryzys jest szczególnie widoczna w przypadku dochodów z CIT: w 2010 r. wpływy z tego tytułu, w tym roczne rozliczenie za rok budżetowy 2009, okazały się znacznie niższe niż początkowo planowano (o około 7 mld zł, czyli 0,5 proc. PKB), ponieważ podatnicy w dużej skali odliczali straty poniesione w latach 2008-09. Podobnie wyglądała sytuacja w przedsiębiorstwach, które są podatnikami PIT. Jako, że straty są rozliczane głównie przez 2 lata, począwszy od 2012 r. można się spodziewać szybszego wzrostu dochodów z podatków bezpośrednich tj. w tempie wyższym niż wzrost nominalnego PKB.

W odniesieniu do budżetu państwa w 2010 r. odnotowano zmniejszenie deficytu o 7,6 mld zł (0,5 proc. PKB) w porównaniu z ustawą budżetową. Wynik ten osiągnięto mimo jednorazowych wydatków w wysokości 3 mld zł, związanych z dwoma ubiegłorocznymi powodziami.

Polska pozostaje beneficjentem netto funduszy unijnych, co pomogło złagodzić negatywne skutki światowego kryzysu. Absorpcja funduszy strukturalnych wymaga jednakże współfinansowania ze strony budżetu państwa i samorządów. To z kolei, wraz z niższymi wpływami z podatków, wyjaśnia, dlaczego deficyt podsektora samorządowego w 2010 r. jest szacowany na wyższym niż w 2009 r. poziomie.

W odpowiedzi na naszą prośbę w 2010 r. misja techniczna MFW doradzała MF odnośnie do konstrukcji docelowej reguły fiskalnej dla Polski, zakresu sektora objętego taką regułą, szczegółów związanych z jej wdrożeniem, a także, co do gruntownej zmiany procesu budżetowego w celu wzmocnienia polityki budżetowej. Jednym z pierwszych istotnych działań w tym obszarze było przygotowanie budżetu państwa na 2011 r. z zastosowaniem tzw. tymczasowej reguły wydatkowej, ograniczającej wzrost wydatków elastycznych budżetu państwa i nowych wydatków prawnie zdeterminowanych do maksymalnie 1 pkt proc. ponad stopę inflacji.

2. NOWE ZASADY BUDŻETOWE W OKRESIE OBOWIĄZYWANIA PROCEDURY NADMIERNEGO DEFICYTU (EDP)

Kluczowym zapisem nowej ustawy o finansach publicznych jest zakaz przyjmowania przez Radę Ministrów projektów ustaw, które mogą spowodować zmniejszenie dochodów sektora finansów publicznych w stosunku do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów. Zakaz ten będzie obowiązywać tak długo, jak długo Polska będzie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zdeterminowane prawnie wydatki budżetowe miały w Polsce charakter wysoce procykliczny w okresie dobrej koniunktury gospodarczej, kiedy dokonywano zmian ustawowych prowadzących do wzrostu tych wydatków. W okresie słabszego wzrostu gospodarczego wydatki te rosły natomiast w tempie wynikającym z obowiązujących i wówczas niezmienianych przepisów prawnych. Niewątpliwą zaletą nowego systemu jest wymóg, że każda propozycja zwiększonych lub nowych wydatków zdeterminowanych prawnie musi być ujęta, jako element wydatków uznaniowych i nowych wydatków zdeterminowanych prawnie, które w całości nie mogą wzrosnąć o więcej niż 1 proc. rocznie w ujęciu realnym. Zasada ta będzie obowiązywać tak długo, jak długu Polska będzie podlegać w procedurze nadmiernego deficytu. W ubiegłym roku ta reguła została wpisana do projektu ustawy o finansach publicznych i już obowiązuje, będzie, zatem stosowana w odniesieniu do projektów ustaw budżetowych okresie, gdy Polska będzie objęta procedurą nadmiernego deficytu, a więc co najmniej do 2013 r.

3. DZIAŁANIA ZAPLANOWANE NA ROK 2011 I LATA NASTĘPNE

Ustawa budżetowa na rok 2011 przewiduje następujące działania: obniżenie zasiłków pogrzebowych (od marca br.); zamrożenie funduszu płac w ujęciu nominalnym dla większości jednostek sektora instytucji rządowych i samorządowych; niższe wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu; podwyższenia najwyższej stawki podatku VAT do 23 proc. oraz stawki obniżonej do 8 proc. Podwyższone stawki podatkowe będą obowiązywać przez trzy lata, jako część planu mającego na celu zlikwidowanie nadmiernego deficytu. Działania na rzecz strony dochodowej obejmują: wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych dla prawników i lekarzy prowadzących własne praktyki; zacieśnienie regulacji dotyczących zwrotu podatku VAT naliczonego przy nabyciu samochodów służbowych i paliwa do tych samochodów; zniesienie obniżonej stawki podatku akcyzowego na biopaliwa (od maja br.)

Znowelizowana ustawa o finansach publicznych przewiduje dalszy wzrost stawek podatku VAT - maksymalnie o 2 pkt proc. - jeśli wskaźnik relacji długu do PKB przekroczy 55 proc., czego jednak nie przewidujemy. Ponadto, nowe wymogi wprowadzone ustawą ograniczą wydatki jednostek sektora finansów publicznych w perspektywie 10-letniej. W celu zapewnienia kontroli nowych wydatków wynikających z ustaw, będą one podlegać obowiązującym limitom w ujęciu kasowym dla każdego roku przez 10 lat po wejściu w życie danej ustawy. Wymóg ten będzie stosowany w okresie, w którym Polska nie będzie już podlegać procedurze nadmiernego deficytu.

W odniesieniu do podsektora samorządowego, nowa ustawa o finansach publicznych nakłada na władze samorządowe obowiązek równoważenia budżetu bieżącego, począwszy od 2011 r., a od 2014 r. zacznie obowiązywać system indywidualnych limitów zadłużenia. Limity te będą zależeć od możliwości spłaty zadłużenia przez poszczególne jednostki samorządowe i będą obliczane na podstawie średniej z nadwyżek bieżących (powiększonej o dochody ze sprzedaży majątku) z okresu ostatnich 3 lat.

Ponadto, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o finansach publicznych, od 2011 r. emeryci, którzy nadal są zatrudnieni i którzy chcą uzyskać (lub utrzymać) świadczenia emerytalne, muszą wypowiedzieć swoje umowy o pracę. Obniżenie wielkości świadczeń społecznych w relacji do PKB w 2011 i 2012 r. będzie jednak przede wszystkim wynikać z wcześniejszego zniesienia (ze skutkiem od 2009 r.) zdecydowanej większości przywilejów uprawniających do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i związanej z tym postępującej poprawy sytuacji na rynku pracy. Redukcja deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych z tego tytułu wyniesie w 2011 r. 0,37 proc. PKB.

Inne niezwykle ważne działanie zmniejszające wydatki sektora finansów publicznych, jest związane z ogłoszonymi ostatnio zmianami w systemie emerytalnym. Jak zostało to słusznie zauważone w Pana liście, obniżenie wysokości składek przekazywanych do OFE przyczynią się do poprawy salda sektora instytucji rządowych i samorządowych o ok. 0,7 proc. PKB w 2011 r. i 1,1-1,2 proc. PKB w 2012 r. Planowane zmiany systemu emerytalnego nie tylko poprawią sytuację finansów publicznych w krótkim okresie, ale - zgodnie z naszymi obliczeniami - wpłyną też pozytywnie na wskaźniki tzw. luki stabilności finansów publicznych (S1 i S2 - sustainability gap indicators). Wynika to z korzystnego wpływu zmian w systemie emerytalnym na początkową sytuację finansów publicznych.

Wciąż stosunkowo wysoki deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2011 r. jest m.in. konsekwencją szczytowego poziomu wydatków na inwestycje publiczne, wspierające potencjał wzrostu polskiej gospodarki. Bardzo wysoki poziom tych wydatków wynika z harmonogramu absorpcji funduszy unijnych, wydatków infrastrukturalnych, a także inwestycji związanych z przygotowaniami i organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej (EURO 2012). Bez nakładów związanych z tymi inwestycjami deficyt w 2012 r. będzie o 0,5 proc. PKB niższy.

4. DALSZE DZIAŁANIA PLANOWANE PRZEZ POLSKĘ

Polski rząd zastosuje nowy reżim wydatkowy nie tylko w odniesieniu do budżetu państwa, lecz także do innych jednostek sektora instytucji rządowych i samorządowych, znajdujących się pod bezpośrednim nadzorem administracji rządowej. Tak jak w przypadku budżetu na 2011 r., powyższe działanie zostanie odzwierciedlone w budżecie na 2012 r., który zawierać też będzie zamrożenie nominalnego funduszu płac w większości jednostek sektora.

Zaawansowane są prace nad nową regułą wydatkową dla podsektora samorządowego. Zgodnie z proponowaną regułą, deficyt jednostek samorządu terytorialnego zostanie ograniczony do określonego poziomu ich całkowitych dochodów (poziom początkowy nie został jeszcze wyznaczony). Relacja deficytu do dochodów będzie każdego roku obniżana o 1 pkt proc., aż osiągnie poziom 1 proc. Proponowana reguła zacznie obowiązywać od 2012 r.

W następstwie prowadzonych prac, zmierzających do gruntownych zmian instytucjonalnych w polskich finansach publicznych, zostanie przygotowany projekt ustawy wprowadzającej docelową regułę wydatkową, zgodnie z rekomendacją Rady Ecofin w jej opinii do polskiego Programu konwergencji. Celem reguły będzie ustabilizowanie salda strukturalnego na poziomie średniookresowego celu budżetowego (-1 proc. PKB). Reguła ta zapewni trwałe powiązanie z agregatami długu w celu zapewnienia długookresowej stabilności finansów publicznych. Zapewni ona również elastyczność w przypadku wystąpienia wstrząsów makroekonomicznych, pozwalając na prowadzenie antycyklicznej polityki fiskalnej, jak również ograniczy wielkość sektora publicznego. Konstrukcja reguły będzie prosta, umożliwi jej łatwe wdrożenie i monitorowanie.

Skuteczne wprowadzanie docelowej reguły wydatkowej wymaga spełnienia wielu warunków wstępnych, dlatego zostaną również przedstawione propozycje legislacyjne usprawniające proces tworzenia budżetu i sprzyjające poprawie jakości sprawozdawczości w sektorze finansów publicznych. Ponadto, wdrożony zostanie coroczny przegląd wydatków, wpierw w zakresie wydatków budżetu państwa, a następnie w odniesieniu do całego sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Docelowa reguła wydatkowa będzie obowiązywać, nawet, jeśli Polska przestanie podlegać procedurze nadmiernego deficytu. Będzie ona sprzyjać osiągnięciu i umocnieniu celu średniookresowego. Wraz z pozostałymi działaniami służącymi wzmocnieniu instytucjonalnemu finansów publicznych, reguła pozwoli utrzymać finanse publiczne na zrównoważonej ścieżce w długim okresie.

5. PERSPEKTYWY ZLIKWIDOWANIA NADMIERNEGO DEFICYTU

Z zadowoleniem przyjmuję, że Komisja Europejska i polski rząd zgadzają się, co do oceny wpływu, wyżej omówionych oraz przedstawionych w załączonej tabeli, działań na ograniczenie deficytu. Większość tych działań została już wdrożona, a rząd jest zdeterminowany wprowadzić je wszystkie, w szczególności nową regułę wydatkową dla podsektora samorządowego oraz zmiany w systemie emerytalnym, zmniejszające wysokość składki przekazywanej do otwartych funduszy emerytalnych. Ponadto, łączny efekt zwiększonych dochodów z CIT wskutek poprawy rozliczeń rocznych zredukuje deficyt sektora o dodatkowe 0,25 proc. PKB. Wreszcie, efekty cykliczne, wzmocnione silną procyklicznością elastyczności dochodów podatkowych względem wzrostu PKB, co jest bardzo widoczne w danych dla Polski, powinny doprowadzić do dalszego obniżenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Mając na uwadze efekty wyżej przedstawionych działań, jesteśmy przekonani, że wystarczą one do zlikwidowania nadmiernego deficytu w 2012 r. Niemniej, jeśli zajdzie potrzeba, polski rząd jest gotów podjąć dodatkowe środki dla realizacji tego celu.
Źródło: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. "Oczekuję też, że Polska

"Oczekuję też, że Polska podejmie działania, które sprowadzą jej
przyszłoroczny deficyt poniżej 3 procent PKB, co jest celem dla Polski,
zgodnie z rekomendacją Komisji z 2009 roku -
oświadczył w Brukseli komisarz."...

Tusk: deficyt finansów publicznych w 2012 r. - 3,5-3,8 proc.

Deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r.
wyniesie 3,5-3,8 proc. - ocenił w piątek premier Donald Tusk. Jego
zdaniem, zejście z deficytem do 3 proc. PKB będzie możliwe w 2013 r.

"W mojej ocenie w 2012 r. trudno będzie zejść do
deficytu w wysokości 3 proc. PKB. W moim przekonaniu deficyt w 2012 r.
wyniesie 3,5-3,8 proc." - cytuje premiera Tuska TVN CNBC za agencją
Reuters.

Tusk dodał, że nie będzie trudno zejść z deficytem do 3 proc. PKB w roku 2013.


W liście przesłanym do komisarza UE ds. gospodarczo-walutowych
Olli Rehna przez ministra finansów Jacka Rostowskiego, Polska
zobowiązała się, że w 2012 roku ograniczy deficyt sektora finansów
publicznych do 3 proc. PKB. MF planuje, że w latach 2011-2012 deficyt
sektora finansów publicznych spadnie o 4,44 pkt proc. PKB.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. PAP - 04-03-2011

PAP - 04-03-2011 11:18
Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca lutego wyniosły blisko 260 mln zł - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Plan na ten rok zakłada 15 mld zł.
Wiceminister skarbu poinformował, że od kwietnia 2008 r. do końca lutego br. MSP prowadziło 880 projektów prywatyzacyjnych dla 687 spółek. Pozytywnie zakończyły się 443 procesy.

Jak wyjaśnił, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku resort prowadził 48 projektów, z czego 13 zakończyło się powodzeniem. Udało się sprzedać m.in. spółkę Nitroerg z Bierunia za ponad 120 mln zł, akcje Zakładów Tytoniowych z Lublina za ok. 31,8 mln zł oraz akcje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Skawa z Wadowic za 8 mln zł.

Leszkiewicz poinformował, że obecnie resort skarbu prowadzi procesy prywatyzacyjne w ponad 320 spółkach, w tym m.in. w dziewięciu uzdrowiskach i w ponad dwudziestu przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej. Na ten rok zaplanowano też sprzedaż spółek z branży chemicznej, giełd rolnych, spółek inseminacyjnych, tzw. SHiUZ-ów.

Plany prywatyzacyjne na ten rok obejmują również sprzedaż akcji Enei, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalń węgla brunatnego: Adamów i Konin, Zakładu Górniczo-Hutniczego "Bolesław", Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki "Siarkopol" czy Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych "Victoria".

MSP zaplanowało również na ten rok ofertę publiczną banku BGŻ, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz holdingu nieruchomościowego.

W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji. "Nowela jest elementem usprawniania procesów prywatyzacyjnych" - ocenił wiceminister skarbu. Jak podkreślił, cena wywoławcza spółek Skarbu Państwa, sprzedawanych podczas aukcji, będzie mogła być niższa od ich wartości księgowej. "W niektórych projektach wystawianych na aukcji nie było ciągle zainteresowania inwestorów, a cena danej spółki dochodziła do poziomu wartości księgowej. Dotychczas nie mogliśmy dalej tej firmy wystawiać na sprzedaż w tym trybie" - powiedział Leszkiewicz. Przypomniał, że np. w przetargach nie obowiązywały takie ograniczenia.

Zaznaczył, że nowela porządkuje przepisy dotyczące analiz i wycen. Minister skarbu będzie mógł zdecydować, czy sam lub we współpracy ze służbami resortu skarbu dokona analizy prawnej i wyceny spółki przed jej sprzedażą, czy zleci to, jak jest obecnie, podmiotom zewnętrznym. "Na razie nie podejmujemy takich działań. W tej chwili liczba przygotowywanych analiz zmalała, bo zdecydowana większość spółek jest już wyceniona, a za ich aktualizację odpowiadają dotychczasowi doradcy prywatyzacyjni, z którymi mamy już podpisane umowy. Być może w przypadku spółek, które jeszcze w tej chwili podlegają procesom komercjalizacji, będziemy się zastanawiać nad samodzielną ich wyceną. Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły" - powiedział.

Nowela umożliwia też ministrowi skarbu sprzedaż akcji w ofercie publicznej bez zgody Rady Ministrów. Rząd nie będzie musiał każdorazowo wydawać zgody na transakcję tego typu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl