Ronald Reagan i jego krucjata wolności

avatar użytkownika Andy-aandy

  Doprowadźmy Sowietów do bankructwaNa znakomicie opracowanych stronach "Ronald Reagan i krucjata wolności" znaj...

 

 Doprowadźmy Sowietów do bankructwa

Na znakomicie opracowanych stronach "Ronald Reagan i krucjata wolności" znajduje się wiele informacji o prezydencie Reaganie. Warto z tymi materiałami się zapoznać...

 

 

 Poniżej cytaty tej strony poświęconej pamięci prezydenta Ronalda Reagana...

 

Ronald Reagan i Jan Paweł II

Po 13 grudnia Ronald Reagan i Jan Paweł II utrzymywali ożywione kontakty. Papież poparł w liście do prezydenta działania administracji wobec komunistycznych reżimów. Sam zapewniał, że będzie wywierał moralny nacisk, choć ze zrozumiałych względów nie mógł wystąpić z tak ostrą retoryką, na jaką mógł pozwolić sobie prezydent USA. Jan Paweł II wysłał do Reagana list, który na prezydencie zrobił ogromne wrażenie i sprawił, że Polska stała się jeszcze bardziej bliska jego sercu. W liście tym polski papież opowiedział Reaganowi „tragiczne dzieje” narodu polskiego i opisał historię naszej walki o wolność. Ojciec Święty i prezydent pierwszy raz spotkali się 7 czerwca 1982 roku.

Rok wcześniej obaj o mały włos nie zginęli w zamachach. W obydwu przypadkach wystarczyło, by kula zmieniła kierunek o kilka czy kilkanaście milimetrów i dwóch wybitnych mężów stanu i przywódców, którzy mieli największy wpływ na upadek komunizmu, nie miałoby szans na przeżycie.

Zamachy miały miejsce w odstępstwie zaledwie kilku tygodni i nawet trudno wyobrażać sobie, jak wyglądałby świat, gdyby się powiodły.

Obaj byli przekonani, że swe ocalenie zawdzięczają Bogu i że czas został im darowany po coś. Głęboka wiara w Boga, brak złudzeń co do natury komunizmu, przekonanie o misyjnym charakterze ich służby, podobne zdanie na temat roli Polski, przy tym wzajemna szczerość i szacunek sprawiły, że Reagan i Jan Paweł II zostali sojusznikami. I nie potrzeba było formalnych porozumień. Wspólnota celów była oczywista.

W następnych latach na linii Waszyngton–Watykan dochodziło do dziesiątek spotkań i konsultacji. Jan Paweł II był informowany o najważniejszych sprawach dotyczących Polski, dostawał analizy, a nawet zdjęcia satelitarne. Reagan, za pośrednictwem swoich wysłanników, często konsultował z papieżem swoje decyzje. Między innymi modyfikacja polityki dotyczących sankcji nastąpiła na skutek opinii Ojca Świętego.

 

"Nikt nie może złamać ducha narodu polskiego"

"Nikt nie może złamać ducha narodu polskiego", "Solidarność ma dostać wszystko, co pomoże jej przetrwać" – takie kategoryczne polecenie wydał Reagan swoim współpracownikom tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.

Warto wspomnieć w tym miejscu o doradcach Ronalda Reagana, takich jak William P. Clark, William Casey, Richard Allen czy Richard Pipes, gdyż zrobili oni bardzo dużo dla naszego kraju i zasłużyli na ogromną wdzięczność Polaków.

Kolejne dyrektywy rządowe dotyczące Polski i bloku sowieckiego zakładały coraz bardziej ofensywne działania mające osłabić system. Jednocześnie ze Stanów szła wielomilionowa pomoc dla Solidarności. Reagan nie zamierzał też zmieniać retoryki.

Nazwał Związek Sowiecki "imperium zła", czym znowu naraził się postępowym krytykom, a nawet niektórym swoim doradcom i… żonie.

__________

Cytaty pochodzą z dwóch książek Paula Kengora – "Ronald Reagan i obalenie komunizmu", A.M.F. Plus Group, Warszawa 2007, oraz przygotowywanej do druku {"Ronald Reagan. Duchowa biografia", Rafael, Kraków 2011.

____________

Zobacz także mój artykuł o prezydencie Reaganie "Prezydent Reagan i jego osobista krucjata przeciwko komunizmowi" oraz świetny materiał na blogu  red. Waldemara Źyszkiewicza "Reagan się nie bał"

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Andy-aandy

1. Dołącz do akcji! * wpisz się do księgi pamiątkowej




 Inicjatywa uczczenia w Polsce 100-lecie urodzin Ronalda Reagana

foto_479x240

 Andy — serendipity

avatar użytkownika Maryla

2. głos na ARCANA oddany :)

dołączę film do obejrzenia w temacie

http://www.youtube.com/embed/7N0bUedCRBA

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl