Nagroda im. Mackiewicza dla Zyzaka

avatar użytkownika Sowiniec

Pawe ł Zyzak został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza; przyznano mu j ą za pracę pt. "Lech Wałęsa. Idea i historia" - poinformowa ła Polska Agencja Prasowa . ... Paweł Zyzak został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza; przyznano mu ją za pracę pt. "Lech Wałęsa. Idea i historia" - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

          Omawiana przeze mnie tutaj kilkakrotnie (podobnie jak kłopoty z nią) książka Zyzaka jest oparta na obronionej przez niego w czerwcu 2008 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej, której promotorem był profesor Andrzej Nowak - redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika "Arcana".
          Zyzak napisał w niej m.in., że były przywódca Solidarności był agentem peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa, w dzieciństwie sikał do kościelnej kropielnicy, a w czasach młodości miał nieślubne dziecko, co posłużyło wielu krytykom z "salonu" do ostrego ataku na autora bez zapoznania się z całą treścią  jego dzieła.
          Wałęsa ostro skrytykował tę pracę i zapowiedział, że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, zrezygnuje z udziału w uroczystościach rocznicowych, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju.
          "Z kolei naukowcy zarzucali autorowi książki m.in.,że nie powołuje się na udokumentowaneźródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej. Po publikacji minister nauki Barbara Kudrycka złożyła wniosek do Państwowej Komisji Akredytacyjnej o kontrolę na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który potem wycofała" - przypomniała PAP.
          Maciej Urbanowski z jury nagrody powiedział,że książka Zyzaka doskonale wpisuje się w kontekst motta nagrody, cytatu z Józefa Mackiewicza: "Jedynie prawda jest ciekawa".
          - Nie było chyba po roku 1989 dzieła tak mocno zwalczanego przez tak potężne siły jak "Lech Wałęsa. Idea i historia". Książka i autor krytykowani byli przez premiera rządu, minister tego rządu chciał nawet przeprowadzićśledztwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie powstała praca magisterska będąca podstawą książki. Na autora i promotora posypał się grad obelg i gróźb. Prawda jest jednym z kluczowych słów tego dzieła. Autor ma ją ciągle na uwadze, próbując prawdę wydobyć spod warstw lakieru, brązu, stereotypów, kłamstw, ale też niepamięci, zapomnienia, wreszcie - strachu. Niczym detektyw, Zyzak gromadzi ogromny materiał dowodowy, wypytujeświadków, zbiera ocalałe dokumenty, fotografuje miejsca. Zestawia to wszystko ze sobą, wykrywa sprzeczności i przekłamania, luki w zeznaniach. Interesują go najmniejsze nawet szczegóły - mówił Urbanowski w laudacji (cytat za depeszą PAP).
          Odbierając nagrodę Zyzak powiedział,że gdyby jej patron nagrodyżył współcześnie, byłby pogardliwie określany jako "pisarz XIX-wieczny" i zadeklarował,także aspiruje do takiego miana.
          - Nie wiem, czym kieruje się pisarstwo XXI-wieczne i do czego dąży, ale w XIX wieku posługiwano się jeszcze jakąś ideą, były jeszcze jakieś cele, logika rzeczy - powiedział historyk.
          "Nagroda im. Józefa Mackiewicza jest przyznawana corocznie od roku 2002. Jej kolejnymi laureatami byli: Ewa i Władysław Siemaszkowie, Marek Jan Chodakiewicz, Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Janusz Krasiński, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz i Bronisław Wildstein. W kapitule, której przewodniczy pisarz Marek Nowakowski, zasiada m.in. Halina Mackiewicz, córka patrona nagrody" - czytamy w depeszy PAP.
          Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 10 tysięcy dolarów każdy jej laureat otrzymuje medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza oraz jej mottem.Nagroda wręczana jest zawsze w Święto Niepodległości 11 Listopada.

napisz pierwszy komentarz