Polskie noblistki, Maria Curie-Skłodowska

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

Sto czterdzieści trzy  lata temu, w dniu 7 listopada 1867 roku przyszła na Świat w Warszawie w rodzinie inteligenckiej,wywodzącej się z  zubożałej rodziny szlacheckiej ze Skłód na Mazowszu, pieczętującej się herbem Dołęga;  najwybitniejsza Polska uczona,
 
                                                                        Maria Curie - Skłodowska.
Fragment z książki pt. Maria Curie str. 15 napisanej przez Ewę Curie, córkę Marii Skłodowskiej Curie:

"Skłodowscy pochodzili z drobnej szlachty, niegdyś zresztą dość zamożnej, potem w początkach XIX w., zubożałej. Ich gniazdem rodowym były Skłody, w ziemi łomżyńskiej. Jednakże już ojciec Władysława (Władysław- ojciec Marii), Józef, opuścił rolę, trochę dlatego, by poprawić swą sytuację materialną, lecz przede wszystkim, ponieważ miał szczery pociąg do nauki. Po różnych dramatycznych przejściach w walkach o Polskę, osiadł on w Lublinie, jako dyrektor gimnazjum"
 

     Sto siedem lat temu,  w dniu 10 grudnia 1903 roku, Polska uczona z francuskim obywatelstwem, absolwentka Sorbony, pierwszy doktor w dziedzinie nauki o nazwie fizyka, Maria Skłodowska -Curie wraz ze swoim francuskim mężem, uczonym doktorem Pierre Curie, otrzymała nagrodę Nobla. Aby wszystko odbywało się po amerykańskiemu, współnagrodzonym został właściciel laboratorium w którym Curie pracowali, Antoine Henri Becquerel. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie zamierzam podważać uczoności Prezesa Francuskiej Akademii Nauk. Podaje fakt!
   Pracując w Laboratorium Becquerela, oboje małżonkowie Curie, Maria i Piotr zajmują się badaniem promieniowania uranu. Wspólne badania z mężem Pierre, doprowadzają do odkrycia w 1898 roku nowego pierwiastka promieniotwórczego  polonu / polonium /
Nowy pierwiastek swą nazwę zawdzięcza Polsce, kraju z którego Pochodzi Maria Skłodowska -Curie. W tymże roku małżonkowie Maria i jej mąż Pierre Curie, odkrywają rad, radium, po łacinie radius - promień.
Małżonkowie Maria i Piotr jako pierwsi na Świecie wykorzystują rad w lecznictwie. 
Laureaci Nagrody Nobla z 1903 roku:
Chemistry,    Svante Arrhenius 
 Literature,   Bjørnstjerne Bjørnson
 Medicine,    Niels Ryberg Finsen
 Peace,        Randal Cremer
 Physics,      Henri Becquerel
 Physics,      Pierre Curie
 Physics,     Marie Curie- Skłodowska. 
    Maria Skłodowska, urodziła się w Warszawie w niezamożnej rodzinie nauczycielskiej.W Polsce żyła z pracy guwernantki, nauczycielki, korepetytorki. Ze swą starszą siostrą Bronisławą zawarły cichą, siostrzaną umowę. Bronisława wyjedzie na studia do Paryża. W tym czasie Maria imając się w Polsce różnych prac związanych z nauką zamożnych dzieci miała pomagać Bronisławie przez dwa lata. W latach następnych Bronisława miała pomagać Marii. W Październiku 1891 roku Maria, wyjeżdża do Paryża. Tegoż  roku, zostaje pierwszą kobietą, która zdała egzaminy na wydziale fizyki paryskiej Sorbony.La Sorbonne, to jeden z najstarszych Uniwersytetów na Świecie. Starszym jest tylko Uniwersytet w Bolonii założony w  1158 r. przez Cesarza, Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego; Fryderyka I Barbarossę. Maria Skłodowska pracując jako korepetytorka, uzyskuje w 1893 roku licencjat z fizyki. W 1894 roku uzyskuje następny licencjat z matematyki.W roku 1895 zawiera związek małżeński z doktorem Pierre Curie, pracującym w Laboratorium Becquerela. Pracując w Laboratorium Antoine Henri  Becquerela, zajmuje się badaniem promieniowania uranu. 
Maria Skłodowska -Curie, drugi raz w dniu 7  listopadzie  1911 roku,   otzymuje Nagrodę Nobla. Tym razem już samodzielnie. Jest pierwszą kobietą na Świecie, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Druga nagrodę otrzymała za wyodrębnienie radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.
Przez wiele lat nacjonalistyczna i antysemicka Francja, skupiona wokół pism "L'Oeuvre", "Le Journal", "La Libre Parole", była złą ojczyzną dla wielkiej Polki, obywatelki Francji.
Laureaci Nagrody Nobla z 1911 roku:
  Chemistry,    Marie Curie - Skłodowska,
 
  Literature,    Maurice Maeterlinck
  Medicine,     Allvar Gullstrand
  Peace,         Tobias Asser
  Peace,         Alfred Fried
   Physics,       Wilhelm Wien
W dniu 6 grudnia 1904 roku rodzi się pierworodna córka Marii i Pierre, Eve Curie /Eve Curie Labouisse/ pisarka, dziennikarka, członek ruchu oporu, Wolnej Francji. Laureatka nagrody Pulitzera Członek rządu generała, Charles'a da Gaulle’a. W 1952 roku doradca Sekretarza Generalnego NATO. Gorąca orędowniczka powstania Państwa Izraela. W 1965 roku wraz z mężem Henry R. Labouisse  odbierała Pokojową Nagrodę Nobla dla UNICEF.W 1937 roku prezydent RP Ignacy Mościcki odznaczył Ewę Curie Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. W 2006 roku odznaczona pośmiertnie w Stanach Zjednoczonych, przez  Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła we śnie w nowojorskiej rezydencji Sutton Place, przeżywszy 103 lata. Druga z córek Marii i Pierre to Irène Joliot-Curie,fizykochemiczka, laureatka Nagrody Nobla z 1935 roku,wraz z mężem Frédérikiem Joliot-Curie w dziedzinie  chemii za odkrycia zjawiska tworzenia się par elektron-pozyton z fotonów oraz sztucznej promieniotwórczości.
Rok 1935r.
Chemistry, Frédéric Joliot 
Chemistry, Irène Joliot-Curie
 Literature, No Prize was Awarded
 Medicine, Hans Spemann
 Peace, Carl von Ossietzky
Physics, James Chadwick
  W 1932 roku zakłada Instytut Radarowy w Warszawie. Pierwszą szefową Instytutu zostaje siostra Marii, Bronisława Dłuska.
Maria Curie-Skłodowska, zmarła 4 lipca 1934 roku w klinice Sallanches w Sabaudii na białaczkę. Powodem śmierci było silne napromieniowanie. Była pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie, Panthéon. Od czasów  Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzek i Francuzów. Spoczywa tam snem wiecznym obok męża Piotra.
W czasie I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskiego prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy kupiła  20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić samochód. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze wyposażone w aparaty rentgenowskie pojazdy nazywali "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Profesor  Ignacy Mościcki po Jej śmierci powiedział:
 

   „Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu".

Pisownia nazwiska wielkiej Polskiej uczonej jest różna.

Pisownia jej nazwiska jest przedmiotem sporu: podpisywała się i Marie Curie W tej wersji jest wypisany dyplom Nagrody Nobla z 1903, otrzymanej wspólnie z mężem i Maria Skłodowska-Curie lub Marie Skłodowska-Curie w tej ostatniej wersji jest wypisany dyplom Nagrody Nobla z 1911, więc już po śmierci męża czy wreszcie Maria Curie-Skłodowska m.in. w korespondencji z władzami polskimi po odzyskaniu niepodległości przez Polskę
 

 

 

Etykietowanie:

8 komentarzy

avatar użytkownika Jacek Mruk

1. Szanowny Panie Michale

Szanowny Panie Michale
Wielkie pozostają w naszych sercach żale
Że w czasach współczesnych miernoty dostają nagrody Nobla
Ale widocznie to upadku wartości jest pochodna
Jednak w sercu wciąż tli się nadzieja
Że się skończy porażką ta ich breja
Pozdrawiam

avatar użytkownika Tamka

2. Panie Michale

Dziekuje za ten wpis. To patronka uniwersytetu, na ktorym studiowalam, moge nawet powiedziec, ze patronka wybranego kierunq, stad sentyment do tej wielkiej postaci.

Jesli moge, to chcialabym zakonczyc humorystycznie, otoz na mojej dawnej uczelni pomnik Marii-Curie-Skłodowskiej jest ustawiony tak, ze Wydzial "duzej" Chemii usytuowano za jej plecami. Od lat krazyla taka opowiastka, ze patronka odwroci sie przodem do w/w budynku dopiero wtedy, gdy kierunek Chemii ukonczy dziewica ;). Jak sie mozna domyslec, pomnik stoi tak, jak stal (zostal wybudowany w poczatku lat 60-tych XX w.). Pozdrawiam serdecznie, T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Pani Tamka,

Szanowna Pani,

Jeżeli Pani ukończyła studia na UMCS, to wiele na łączy. Tyle, że ja nie byłem studentem. Już nie pamiętam gdzie był wydział chemii ale wiem , że w nowych blokach. W czasie mego pobytu w Lublinie jeszcze nie było pomnika patronki Uczelni Lubelskiej M.C.S.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Ponownie pięknie dziękuje za komentarz pisany wierszem.

Pozdrawiam

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Jacek Mruk

5. Szanowny Panie Michale

Szanowny Panie Michale
Zawsze czynię to u Pana z przyjemnością
Bo historia w Pana wydaniu jest pięknością
Pozdrawiam

avatar użytkownika Tamka

6. Panie Michale

Tak, konczylam UMCS, stad pewnie sentyment do noblistki i zarazem patronki "mego" uniwersytetu :), pozdrawiam, T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

7. Pani Tamka,

Szanowna Pani,

Bardzo mi miło

Kiedy Pani pisze o dziewicach na wydziale chemii, to sobie przypominam "Czarcia Łapę" na starym mieście. Tam przychodziły ładne Lublinianki.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Pięknie Pan pisze o historii.

Pozdrawiam

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz