Kto sprzedał Polskę i na ile?
Dwudziestego dziewiątego pażdziernika podpisano polsko-rosyjską umowę gazową. Tego dnia "Rzeczpospolita" pisała cytując premiera i wicepremiera rządu wz Warszawy: "
Jak jak zrozumiałem, to intencja, aby tranzyt funkcjonował długo poza rok 2019 jest oczywista także ze strony rosyjskiej - powiedział premier w Brukseli. Tusk wyjaśnia, że Polska wybrała wariant "trochę bardziej elastyczny", a więc krótszy z "niezłą ceną", oraz możliwością uzyskiwania upustów w sytuacji, kiedy zmienią się okoliczności. W
aldemar Pawlak stwierdził, że negocjacje zakończyły się sukcesem. - Gaz bez przeszkód i w wystarczających ilościach będzie płynął do Polski - zapewnił. Tranzyt gazu rosyjskiego przez Polskę ma obejmować okres do 2019 r., ale jest możliwość przedłużenia tego okresu do 2045 r. - Porozumienie jest równoważone - tworzy warunki do współpracy spółek i pewne mechanizmy dostaw gazu – dodał wicepremier Pawlak. (źródło)
Dzisiaj Polska Agencja Prasowa relacjonuje spotkanie premiera Rosji z podpisującym umowę w Warszawie wicepremierem Sieczinem: "Podczas spotkania z Sieczinem szef rządu Rosji określił umowę z Polską jako "rzeczywiście dobry znak, świadczący o poprawie kontaktów międzypaństwowych i rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej".
Putin ocenił, że osiągnięty rezultat jest ważny nie tylko dla Rosji i Polski, ale także dla całej energetyki europejskiej. "Mam na myśli przedłużenie kontraktów na tłoczenie naszego gazu, tranzyt rosyjskiego paliwa do odbiorców europejskich przez polskie terytorium do 2045 roku, tj. na okres 35 lat" - wyjaśnił. "Jest to poważny krok stabilizujący" - dodał. Wicepremier Sieczin ze swej strony potwierdził, że porozumienie podpisane w Warszawie "pozwoli zapewnić tranzyt rosyjskiego gazu do europejskich odbiorców przez terytorium Polski do 2045 roku". Zdaniem Sieczina, dokument ten stwarza "międzynarodową podstawę prawną dla stabilnych dostaw tak do Europy, jak i dla stabilnego zaopatrzenia polskich odbiorców". (źródło)
"Podpisane dokumenty - niewątpliwie - będą umacniać bazę naszego współdziałania, zwiększać zaufanie i stwarzać dodatkowe, pozytywne impulsy w naszej wspólnej pracy" - podsumował Putin.I
Ciekawe: rząd w Warszawie sprzedał Polskę na dziewięć lat, a Rosja kupiła ją na trzydzieści pięć. Europa gratis. A dywersyfikacja to tak trudne słowo, że nie ma co nim sobie i rodakom głowy zawracać. To kto odpadł wczoraj "Tańcu z gwiazdami"? Ale przynajmniej wiemy dlaczego spadają samoloty... To kiedy eksterytorialny korytarz z rurą?
- Smok Gorynycz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
26 komentarzy
1. ciekawe jest to, że premier mówi:
"jak zrozumiałem, to intencja"
a v-ce premier w komunikacie na stronie MG pisze :
29 października 2010 r. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wicepremier rządu Federacji Rosyjskiej podpisali polsko-rosyjskie porozumienie ws. dostaw gazu ziemnego do Polski. Jednym z jego najważniejszych postanowień jest zwiększenie dostaw gazu z dotychczasowych 7,45 mld m3 do około 10 mld m3 rocznie, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązującego okresu realizacji kontraktu do 2022 r.
Zgodnie z dokumentem na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego zostaje wyznaczony OGP Gaz–System S.A. Zniesiona zostaje także dodatkowo klauzula reeksportu gazu ziemnego.
Ponadto strony umowy wyraziły wolę podpisania kontraktu umożliwiającego utrzymanie tranzytu gazu ziemnego przez terytorium Polski do 2045 r."
http://www.mg.gov.pl/node/11838
Z tego wynika, że ani Tusk, ani Pawlak nie wiedzą, co podpisali?
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Sprzedał Ten Rząd nierządu
Za przysłowiowe 30 srebrników.
Za grosz nie wierzę tuskowi i pawlakowi.
Myślę, że celowo skopali konstrukcję umowy, aby była niejasna i trudna w interpretacji.
Nigdy nie zaczynaj rozmowy z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczenie
3. http://fakty.interia.pl/fakty
http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/umowa-z-rosja-do-2019-czy-do-204...
"Premier Rosji Władimir Putin poinformował, że kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski został przedłużony do 2045 roku. Według Putina, przewiduje to porozumienie podpisane przez oba kraje w piątek w Warszawie."
Dyskusja:
http://rebelya.pl/discussion/10699/czlonki-rzadu-tuska-nie-czytaja-tego-...
http://www.gaz-system.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/informacja/artykul/...
"29.10.2010
GAZ-SYSTEM S.A. operatorem systemu przesyłowego do 2030 r.
Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. został wyznaczony operatorem systemu przesyłowego gazowego do dnia 31 grudnia 2030 r. "
http://www.gaz-system.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/informacja/artykul/...
"Oświadczenie GAZ-SYSTEM S.A. oraz EuRoPol GAZ s.a. w sprawie stanowiska Komisji Europejskiej
W związku z doniesieniami medialnymi w sprawie stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego umowy o powierzenie obowiązków operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, GAZ-SYSTEM S.A. oraz EuRoPol GAZ s.a. wyjaśniają:
1. Umowa operatorska, przed jej podpisaniem, na wniosek GAZ-SYSTEM S.A., została zaopiniowana przez Urząd Regulacji Energetyki pod kątem możliwości wyznaczenia GAZ-SYSTEM S.A. na operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Urząd Regulacji Energetyki nie wniósł zastrzeżeń do treści umowy.
2. Umowa spełnia postulowane oczekiwania Komisji Europejskiej, w tym w szczególności te dotyczące swobodnego dostępu stron trzecich do wolnych mocy przesyłowych w polskim odcinku gazociągu jamalskiego, łącznie z uprawnieniem do podpisywania wszystkich nowych umów przesyłowych przez operatora (GAZ-SYSTEM S.A.).
3. Umowa operatorska ma charakter umowy cywilno-prawnej, której stronami są podmioty prowadzące działalność gospodarczą i zawiera informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Spółkom nie są znane podstawy prawne, na podstawie których byłyby uprawnione do przekazania Komisji Europejskiej przedmiotowej umowy. Komisja Europejska dotychczas nie wystąpiła z prośbą do spółek o przekazanie umowy operatorskiej.
4. Spółki są gotowe udzielić wszelkich dalszych wyjaśnień dotyczących umowy operatorskiej z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie regulacji. "
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
4. Już nas mają
i nie puszczą. A Europa i NATO palcem nie kiwną z obawy przed brakiem gazu.
Reszta nie jest milczeniem.
5. nie tak hop !
może i mają nas, ale my mamy prawo pytać rząd, który działa, a przynajmniej, powinien działać, w ramach obowiązującego prawa - polskiego i unijnego - wszak dostosowalismy nasze przepisy prawa do unijnego.
Zaraz opublikuje projekt listu - o udzielenie informacji jawnej w sprawie umowy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. http://samorzad.infor.pl/wiad
http://samorzad.infor.pl/wiadomosci/artykuly/456204,ochrona_informacji_n...
Jest pułapka o której pisał Vagla:
http://prawo.vagla.pl/node/9185
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
7. wejdzie ona w życie w 2011 r. zastępując swoją poprzedniczkę uch
na szczęście mamy jeszcze starą ustawę, więc pytamy.
Redakcja Blogmedia24.pl
8. Unicorn - Ustawę przejrzałem:
Zapisy są na tyle ogólne, że pozwalają na szerokie stosowanie arbitralnych interpretacji poszczególnych terminów i w konsekwencji na utajnianie praktycznie wszystkiego. Marylo, będzie coraz ciężej dowiedzieć się czegokolwiek. Ustawa ukazała się w Dz.U. 6 października.
Reszta nie jest milczeniem.
9. SMOKU SZANOWNY
" Już nas mają i nie puszczą" z przykrością się godzę z twoją oceną, ale nie do końca.
To była właśnie ta kropla, która przelała kielich goryczy. Ponieważ jest bardzo źle może być już tylko lepiej. Mam więc nadzieją, że Polak potrafi i teraz to udowodni.
Nigdy nie zaczynaj rozmowy z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczenie
10. Kto sprzedał....
Sprzedaje dalej - co jeszcze zostało. Kto - wiemy, ale za ile? Sami nie wiedzą. Jak
sprzedawali stocznie, polską gospodarkę morską, też nie wiedzieli komu i za ile. Teraz wiedzą, że gaz i tranzyt, ale do kiedy? Trudne pytanie.
PS Telefoniczne rozmowy premierka przejdą do czarnych kart historii - szczególnie te
z płk Putinem.
Każda kolejna może zakończyć się - diabli wiedzą czym...
PS pkt 3 i 4 "Wyjaśnień" załatwiają wg nich sprawę - ciekawe co na to Bruksela -
ale wpływy Rosji w UE rosna z każdą godziną. Rasmussen przyspieszył wizytę w Moskwie.
Jeszcze trochę, i Gazprom wejdzie do NATO...
basket
11. projekt listu gotowy
http://blogmedia24.pl/node/39027
proszę o uwagi
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Najbardziej skorumpowane kraje świata
Miejsce 41 - Polska
W przeciwieństwie do wielu państw, którym ostatnie lata dały do wiwatu jeśli chodzi o korupcję, sytuacja Polski nie wygląda tak najgorzej. Okazuje się, że z roku na rok radzimy sobie coraz lepiej.
W 2009 roku z 5 punktami zajmowaliśmy miejsce 49. W tym jest jeszcze lepiej - awans o 8 miejsc dał nam wynik na poziomie 5,3 punktu. Zajmujemy je ex aequo z... Omanem i Kostaryką.
http://finanse.wp.pl/gid,12796266,galeria.html?T[page]=10
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Dlaczego rząd ukrywa dokumnety?
O ile mnie pamięć nie myli, to UE wezwała polski rząd do ujawnienia umowy ze spółką Gaz-System oraz innych dokumentów związanych z gazowym kontraktem. Dochodzi do tego, że UE nas broni przed Rosją, a bronią Niemcy. Więc jak mądrale, jest kondominium czy go nie ma? ( Oczywiście pytanie retoryczne do mądrali z Towarzystwa). Pozdrawiam
14. "Wyjasnienia"
Gaz-Systemu i Europol Gaz są dziwne:
ad pkt 2 - Umowa spełnia oczekiwania KE - ale nie pokażemy..? Jak spełnia, to co stoi na przeszkodzie?
ad pkt 3 - Wygląda na to, że prowadząc w Polsce działalność gospodarczą
na podstawie umów cywilno-prawnych nie podlegamy żadnym regulacjom UE?
I znowu - "przedmiotowej umowy" możemy nie przekazać - brak podstawy prawnej?
Ale nie wystąpiliście z prośbą /KE/?
Jednocześnie szefowa odpowiedniej Komisji w swojej wypowiedzi mówi, że
nie mogą zobaczyć umowy..?
P.Pawlak latał do Brukseli i nie rozmawiał na ten temat?
ad pkt 4 - Jednak spółki są gotowe .... tyle, że z "zachowaniem obowiązujących
w tym zakresie regulacji" - czytaj: pokażemy co będziemy chcieli...
Dziwne to wszystko, i pewnie dlatego
w którymś momencie KE powiedziała głośno, że Polska /rząd/, zwyczajnie nie umie
negocjować - za trudne...
basket
15. Bardzo dziękuję, ale całość
Bardzo dziękuję, ale całość prowadzi do niewesołej konkluzji: to nikt nami nie rządzi? Postpolityka okazała się wydmuszką. Jak firma Jacka Merkla (KLD, współzałożyciel PO) 4Media. Nabywca "Życia" i grabarz "Życia". To co PO zrobiła z tym dziennikiem jest klasycznym odzwierciedleniem tego, co robią z Polską. Tyle, że tam była tylko gazeta ( ale dramaty ludzi, którzy stracili pracę - ogromne) a tutaj jest nasz kraj spychany do gospodarczego rozbioru.
16. Kawka - Przypominam, że likwidatorem
koncernu RSW Ksiązka-Prasa- Ruch, czyli człowiekiem odpowiedzialnym za oddawanie (często za darmo) dziesiątek, jeśli nie setek tytułów prasowych w ręce tzw. "spółdzielni dziennikarskich" był nie kto inny, tylko Tusk Donald. Później prawa własności do lokalnych z reguły, i nieźle niegdyś prosperujących tytułów trafiały w ręce zagranicznych koncernów.
Reszta nie jest milczeniem.
17. Smoku Szanowny
Właśnie za przypomnienie powiązań dziennikarzy ( rodzinno - służbowych - Pochanke - FOZZ, Olejnik - MSW PRL) usunięto mnie z Salonu24. A przecież to nie jest wiedza tajemna. Wystarczy przeczytać archiwa - ko, z kim i dlaczego powstały potęgi medialne. Jak np. archiwa IPN dotyczące spółek polonijnych. I gazety - komu co Tusk sprzedał i jak się teraz te media zachowują. Pozdrawiam
18. Marylu
Czy TO nie nadaje się do serwisu BM?
Pozdrawiam każdym słowem
19. Znamienne! Dukaczewski w
Znamienne!
Dukaczewski w roli eksperta TVN... broni Putina!? "Dobre relacje z
Rosją gwarantują na kilkaset lat dostęp do złóż ropy i gazu!"
Były szef Wojskowych Służb Informacyjnych suflował „miękki” przekaz,
według którego to nie Rosja może stać za próbą otrucia Skripala
w Wielkiej Brytanii.
— przekonywał Dukaczewski.
Dalej
Dukaczewski stwierdził, że Putin przecież sam ogłosił, że zniszczono
pokłady tej broni. Tego rodzaju argumentacja zdziwiła nawet prowadzącego
rozmowę Andrzeja Morozowskiego, ale Dukaczewski kontynuował…
— zastanawiał się były szef WSI.
Na koniec rzucił z kolei, że Niemcy dogadują się z Rosją choćby z powodu prac Rosjan na Arktyce:
— zakończył.
I tym sposobem widzowie TVN
mogli spokojnie udać się do wieczornych zajęć z głębokim przekonaniem,
że Rosja to ważny, poważny i ceniony partner, a zbrodnicze działania
Kremla to - być może - wyłącznie seria niefortunnych zdarzeń… Uff!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Już za cztery lata powiemy
Już za cztery lata powiemy "do widzenia" Rosji
około 10 mld m3 gazu rocznie. Warto podkreślić, że surowiec ten w sporej
części będzie pochodził od PGNiG. W połączenie gazowe z Norwegią
doskonale wpisują się bowiem plany zwiększenia produkcji na norweskim
szelfie surowca przez naszego monopolistę.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Polska wypowiada umowę
Polska wypowiada umowę Gazpromowi. Kontrakt podpisał Waldemar Pawlak
Rosji Polska musi odbierać jeszcze przez trzy lata. Zarząd PGNiG
przekazał do Gazpromu oświadczenie woli zakończenia obowiązywania
kontraktu kupna gazu ziemnego. To umowa podpisana przez wicepremiera
Waldemara Pawlaka (PSL). Jednak okres wypowiedzenia wynosi trzy lata –
do 31 grudnia 2022 roku. Do tego czasu do Polski […]
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Zarząd PGNiG przekazał
Zarząd PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie zakończenia kontraktu gazowego
Wczoraj Zarząd PGNiG
poinformował, że przekazał rosyjskiemu Gazpromowi oświadczenie woli
o zakończenia długoterminowego kontraktu kupna-sprzedaży gazu
ziemnego do Polski.
Kontrakt zwany jamalskim obowiązuje
od 1996 roku, podpisał jeszcze rząd Leszka Milera i po przedłużeniu
go przez rząd Donalda Tuska obowiązuje do końca 2022 roku (Donald Tusk
chciał go nawet ,żeby obowiązywał on aż roku 2037 ).
Przekazanie
takiego oświadczenia na 3 lata przed upływem daty zakończenia kontraktu
, jest procedurą z niego wynikającą, obydwie strony zobowiązywały się,
że zawiadomią się czy mają wolę jego kontynuowania.
Mimo tego
,że to tylko oświadczenie woli zarządu PGNiG, to jest to w polskich
warunkach wydarzenie, które jeszcze parę lat temu przed przejęciem
władzy przez Prawo I Sprawiedliwość, było wręcz niewyobrażalne.
Teraz
po 4 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, na tyle zaawansowano
warunki do stworzenia bezpieczeństwa gazowego bez dostaw tego surowca
z Rosji, że PGNiG może sobie na to pozwolić na wydanie takiego
oświadczenia woli.
To właśnie rząd Prawa
i Sprawiedliwości spowodował ,że koncern PGNiG jeżeli chodzi o import
gazu, udział gazu pochodzącego z Rosji zmniejszał się z roku na rok,
a jego kierownictwo zapewniało, że po roku 2022 nie przedłużymy
kontraktu jamalskiego na dostawy gazu z Rosji.
Przypomnijmy,
że rząd Tuska w 2010 roku chciał przedłużyć ten kontrakt o kolejne
15 lat do roku 2037, ale po protestach śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
,Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie, i w związku z twardym stanowiskiem
Komisji Europejskiej w tej sprawie, odstąpiono od realizacji
tego przedsięwzięcia.
Zapotrzebowanie na gaz w naszym kraju cały
czas rośnie i po roku 2022 przekroczy 20 mld m3, przy czym już w 2018
roku wyniosło ponad 17 mld m3 i głównym dostawcą był PGNiG, który
sprzedał 16,6 mld m3.
Ze źródeł krajowych pochodzi około 4 mld
m3 gazu, pozostała część - 13,5 mld m3 z importu, ale tylko 67%
z kierunku wschodniego i tendencja spadku importu z tego źródła będzie
dalej trwała (jeszcze w 2015 roku import gazu ze Wschodu wynosił 90%
całego importu).
Rośnie natomiast import gazu skroplonego
LNG i to nie tylko w ramach tzw. kontraktu katarskiego, ale głównie
ze źródeł z USA i zarówno tzw. sportowych, ale przede wszystkim w ramach
kontraktów długoterminowych.
Takich kontraktów
długoterminowych z firmami z USA , PGNiG podpisał już pięć, jeden z nich
będzie realizowany już od tego roku, pozostałe od roku 2022 i 2023,
wtedy kiedy wzrośnie zdolność absorpcyjna Gazoportu w Świnoujściu.
Rozpoczęła
się jego rozbudowa z dotychczasowej pojemności 5 mld m3 do 7,5 mld m3,
co więcej Unia Europejska uznała tę inwestycję za ważne przedsięwzięcie
dywersyfikacyjne i wsparła środkami finansowymi z unijnego budżetu.
Jednak
kluczem do rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu do Polski w ramach
kontraktu długoterminowego, będzie budowa i oddanie do użytku do jesieni
2022 roku gazociągu Baltic Pipe.
W połowie kwietnia tego
roku w Brukseli została podpisana przez wiceprzewodniczącego
KE d/s unii energetycznej komisarza Marosza Szefczovicza i prezesa
polskiej spółki Gaz-System umowa na dofinansowanie z budżetu UE budowy
gazociągu Baltic Pipe.
Wsparcie ma wynieść 215 mln euro
i jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, było przez blisko 3 lata
negocjowane z UE przez ministra Piotra Naimskiego, ministra Krzysztofa
Tchórzewskiego i ministra Konrada Szymańskiego.
Premier
stwierdził także, „że ta inwestycja to coś strategicznie przełomowego,
bo mamy do czynienia z momentem, w którym możemy powiedzieć,
że za 3 lata gazociąg bałtycki powstanie”.
Także rzeczniczka
Komisji Europejskiej powiedziała, że „projekt Baltic Pipe przyczynia się
do realizacji głównych celów unii energetycznej w zakresie zwiększenia
bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu oraz budowy zintegrowanego
i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie
Środkowej i Wschodniej”.
To właśnie rozbudowa Gazoportu
w Świnoujściu aby mógł przyjmować do 7,5 mld m3 gazu skroplonego
rocznie, powiększanie wydobycia krajowego przynajmniej do 5 mld m3,
a także budowa Baltic Pipe do końca 2022 roku pozwoliła PGNiG na wydanie
oświadczenia woli o braku zainteresowania kontynuacją
kontraktu jamalskiego.
To co za rządów Donalda Tuska
wydawało się wręcz niewyobrażalne po jednej kadencji rządów Zjednoczonej
Prawicy pozwala na taką zapowiedź , a pod koniec 2022 roku stanie
się faktem.
autor:
Zbigniew Kuźmiuk
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. Pawlak
powinien siedziec za zdrade kraju.
24. Prezes PGNiG podał, ile
Prezes PGNiG podał, ile przepłaciliśmy za rosyjski gaz
podkreślił 18 listopada prezes PGNiG Piotr Woźniak. Dodał, że wyroku ws.
arbitrażu między polską spółką a Gazpromem spodziewa się na przełomie
2019/2020 roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Mówimy Gazpromowi: „Da
Mówimy Gazpromowi: „Da swidania”, ale dlaczego prokuratura nie mówi nic?
Kilka dni temu PGNiG
rozpoczęło procedurę rozwodową z Gazpromem. Spodziewaną i słuszną.
Za trzy lata (31 grudnia 2022 r.) pozbędziemy się więc obciążającego
budżet i niekorzystnego geopolitycznie kontraktu. Ale do pełni gazowego
szczęścia brakuje jeszcze jednego elementu – wskazania przez organy
ścigania odpowiedzialnych za ten skandal. Można mieć wątpliwości, czy
państwo się z tym upora.
Skoro bowiem nie dało rady
do tej pory, to skąd mieć nadzieję, że stanie się to w przyszłości?
Piotr Woźniak w poniedziałek ogłosił, jak bardzo byliśmy „w plecy”
na opłatach za gaz w minionej pięciolatce.
CZYTAJ WIĘCEJ: Te dane są po prostu zatrważające! Prezes PGNiG: Od 2014 roku za rosyjski gaz przepłacaliśmy rocznie ok. 1 mld zł
Razem
daje to 6 mld zł – niewiele mniej od tego, co obóz władzy chciał
dołożyć do budżetu ze zniesienia tzw. 30-krotności składek na ZUS.
To czterokrotność kwoty, jaką MON wyda na wyrzutnie HIMARS. To też
czterokrotność inwestycji na projekty onkologiczne w ostatnich trzech
latach. Albo koszt budowy ponad 150 km autostrady.
Byłoby
na co wydać te pieniądze. Ale ich nie było. Dlaczego? Bo tak polski rząd
„negocjował” kontrakt z Rosjanami w latach 2009-2010. Opisaliśmy
to w 2017 r. w tygodniku „Sieci” ze szczegółami, ujawniając dokumenty
(m.in. rządowe instrukcje negocjacyjne) z KPRM, b. ministerstwa
gospodarki i MSZ powstałe w czasie pierwszej kadencji Donalda Tuska.
CZYTAJ
WIĘCEJ: Szokujące ustalenia dziennikarzy tygodnika „Sieci”! Były
wicepremier bardziej dbał o interes rosyjski niż sami Rosjanie
Informowaliśmy
wówczas o toczącym się śledztwie w warszawskiej prokuraturze dotyczącym
podejrzenia przyjęcia łapówki przez Waldemara Pawlaka. Nawet jeśli
śledczy nie znaleźli dowodów na takie przestępstwo, dziś – po dwóch
latach od tamtych publikacji – trzeba postawić kilka pytań:
1) Czy to śledztwo jeszcze się toczy, czy już zostało spisane „na straty”?
2)
Czy ewentualne sprzeczne z prawem działanie wysokich urzędników już się
przedawniło, czy też stanie się to dopiero za kilka miesięcy?
3)
Dlaczego mimo posiadania niepodważalnych dokumentów na niekorzystne
z punktu widzenia polskiego interesu zachowanie wicepremiera i jego
współpracowników nie postawiono jeszcze zarzutów? Te dokumenty nie
kłamią. Pawlak naprawdę oferował Rosjanom więcej niż chcieli oni sami.
Dodatkowo z dzisiejszej perspektywy doskonale widać, ile
kosztowało to budżet.
4) Czy nasze państwo jest w stanie działać
sprawnie, komplementarnie? Czy też jest bezradne wobec ministrów
działających wbrew polskim interesom?
5) Mówimy o sektorze
energetycznym – strategicznym dla polskiego bezpieczeństwa. Położyliśmy
na stole dokumenty, ujawniliśmy, że dysponują nimi organy ścigania. Jak
długo trzeba czekać w takiej sprawie na decyzje procesowe? Jeśli w tak
gardłowej kwestii ministrowie mogą robić co chcą, to mogą
w każdej innej.
Waldemar Pawlak żyje jak pączek w maśle.
W styczniu miną dwa lata jego prezesowania w Polskich Młynach,
największym producencie mąki. Gdyby Marek Martynowski z PiS mniej
przyłożył się do kampanii wyborczej, dziś senatorem z Płocka byłby
główny negocjator umowy z Gazpromem (Pawlak zdobył 93 tys. głosów,
Martynowski – 106 tys.). Możemy tylko zgadywać, jak w obecnej „izbie
refleksji” wyglądałoby głosowanie nad uchyleniem mu immunitetu…
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. O zachowaniu Pawlaka
nigdy nie zapomnimy.