Małkowski ze styropianu

avatar użytkownika Sowiniec

24 sierpnia pisałem w artykule pt. "Nazbyt pośpieszny pomnik" o wątpliwościach, jakie wzbudziło we mnie ustawienie monumentu Andrzeja Małkowskiego przed siedzibą Komendy Krakowskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego przy ulicy Karmelickiej 31.

          Kilka dni po uroczystym odsłonięciu pomnika twórcy harcerstwa - przy okazji zjazdu na Błoniach w stulecie polskiego skautingu - przez prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego został on uszkodzony i oddany do naprawy.    
          Szczegółowe okoliczności tego aktu wandalizmu wyszły na jaw dopiero w połowie września, kiedy lokalne media poinformowały, że monument uległ dewastacji poprzez ucięcie ręki maczetą. Było to możliwe, ponieważ twórca wykonał go ze styropianu, pomalowanego w taki sposób, aby udawał brąz.
          Nic więc dziwnego, że krakowskie władze ZHP długo wstydziły się przyznać do tej kompromitacji. Po naprawieniu styropianowego Małkowskiego ukryły go w bramie swojej siedziby, twarzą do ściany.
          Ponieważ sprawa stała się w Krakowie głośna, nie zabrakło również głosów krytycznie oceniających sam wizerunek twórcy harcerstwa, który został przez rzeźbiarza ukazany nie jako szczupły młodzieniec, lecz - jak to ktoś zgrabnie ujął - "tłusty halabardnik".
          Komenda Krakowskiej Chorągwi ZHP zarzeka się, że nie zapłaci nie ujawnionemu przez nią z nazwiska rzeźbiarzowi należnego mu honorarium w wysokości 12 tysięcy złotych, ponieważ umowa opiewała na inny materiał (aczkolwiek nie brąz).
          Co stanie się z wyjątkowo nieudanym styropianowym pomnikiem Andrzeja Małkowskiego - jeszcze nie wiadomo.

6 komentarzy

avatar użytkownika spiskowy

1. ale sie usmialem

Normalnie szok co?
styropianowa rzezba.
Pomalowana na brazowo.

Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.

avatar użytkownika spiskowy

3. @ natenczas

Super nie?
Jak robic kase to tylko w Polsce.

Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.

avatar użytkownika natenczas

4. Ano super :)

Znalazłem info o stawianiu pomnika przez ZHR w 2011.
To jakaś błazenada,dwa monumenty w parku Jordana ?

Pomnik Małkowskiego stanie w parku Jordana

W Krakowie ukonstytuował się społeczny komitet budowy pomnika jednego z współtwórców harcerstwa - Andrzeja Małkowskiego.

Chcąc upamiętnić historyczną rolę, jaką odegrał on w tworzeniu polskiej odmiany skautingu, grupa obecnych i byłych instruktorów harcerskich postanowiła doprowadzić do postawienia mu monumentu w alei wielkich Polaków w krakowskim parku im. doktora Henryka Jordana - miejscu ćwiczeń pierwszych drużyn.

Komitet podpisał porozumienie o współpracy z Zarządem Okręgu Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Honorowy protektorat nad budową pomnika objął harcmistrz Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent II Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, wcześniej przewodniczcy Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

W skład komitetu weszli m.in:

hm Wojciech Hausner, były poseł na Sejm RP, radny miasta Krakowa - przewodniczący
hm Kazimierz Wiatr, senator RP - przewodniczący honorowy
hm Ryszard Wcisło - sekretarz
hm Edmund Kasprzyk, przewodniczący ZHP PGK - członek honorowy
phm Małgorzata Jantos - radna miejska
hm Bogusław Kośmider - wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa
hm Bolesław Leonhard - senior krakowskiego harcerstwa, autor wielu prac o jego historii, w tym kilku o Oldze i Andrzeju Małkowskich
pwd Łukasz Słoniowski - radny miejski Krakowa
hm Agata Tatara - radna miejska Krakowa
hm Paweł Zorski, były wiceprezydent Krakowa, radny miejski.

Wpłat na budowę można dokonywać na konto ZO Małopolskiego ZHR w Deutsche Bank 52 1910 1048 2110 3603 9791 0005 z dopiskiem "Pomnik".

Komitet chciałby, żeby pomnik Andrzeja Małkowskiego w parku im. Jordana został odsłonięty w symbolicznym dniu 100-lecia harcerstwa, czyli 22 maja 2011 roku.

hm Jerzy Bukowski
http://www.nowamalopolska.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=4247

Pzdr.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Pan na Sowińcu,

Wielce Szanowny Panie Jerzy,

Oto fotografia Andrzeja Małkowskiego herbu Korab z żoną de domo Olgą Drachonowską; sierpień 1913 rok w Zakopanym.
Ciekawostki:
To ojciec Olgi Drachonowskiej,Karol, będąc administratorem dóbr Potockich w Krzeszowicach dał konie w drodze powrotnej "siódemce Beliny"

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pan na Sowińcu,

Wielce Szanowny Panie Jerzy,

Przepraszam
Nazwisko Pani Olgi Drahonowskiej powinno być pisane przez samo _H_

Mea culpa,
Peccavi!
Peccatum veniale

Uklony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz