W dniu 1 września 1939 roku na rozkaz premiera, późniejszego prezydenta, Pierwszej Republiki Słowackiej, Prvá Slovenská Republika, księdza prałata Jozefa Tiso, wojska słowackiej Armii Polowej "Bernolák",  Slovenská Poľná Armáda kryptonim  "Bernolák pod dowództwem Ferdinanda Čatloša i gwardia narodowa, Hlinkowa Gwardia przekroczyły granice Rzeczypospolitej bez wypowiedzenia wojny.
Premier  ksiądz Jozef Tiso, twierdził, że Rzeczypospolita Polska może stać się zagrożeniem dla  Republiki Słowackiej.
 
Pierwsza Republika Słowacka powstała w wyniku dyktatu monachijskiego zawartego  w dniach 29 września – 30 września 1938 roku w Monachium pomiędzy Niemcami i Włochami,  Wielką Brytanią i Francją,  
 
Nowa Republika Słowacka była całkowicie zależna  od III Rzeszy. Juz w 1938 roku Słowacy udostępnili swoje lotniska obiekty wojskowe Niemcom.
W dniu 30 sierpnia  Pierwsza  Republika  Słowacka ogłosiła mobilizację. Pod broń powołano prawie 52 tysiące mężczyzn.
Armia polowa "Bernolák",  weszła w skład niemieckiej  Grupy Armii "Süd",Heeresgruppe Süd. Dowódcą został generał  Ferdinand Čatloš.
 
Armia Słowaków składała sie z trzech dywizji ,Janosik", "Razus" i "Skultety", grupy szybkiego reagowania  "Kalinčak" dwóch pułków piechoty. Dwóch dywizjonów myśliwskich,  w liczbie  dwadzieścia samolotów Avia B-534
 
W Berlinie w  listopadzie 1939 roku  Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych Niemiec i poseł Pierwszej Republiki Słowackiej   Matúą Černák zawarli układ na mocy którego Niemcy przyznali Słowakom Spisz i Orawę i część powiatu Nowotarskiego.
Razem około siedemset siedemdziesiąt kilometrów kwadratowych z trzydziestoma pięcioma tysiącami ludności.
 
Na terenach zajętych przez Pierwsza Republikę Słowacką,zgodnie z doktryną niemieckiego nacjonalizmu, germanizacji podbitych krajów, zaczęto prześladowć Polaków. Słowacy zaangażowali w tę operacje, wojsko, milicje, słowacki kościół z księdzem Alojzem  Miąkovici, ministrem do spraw ziem pozyskanych na Polsce. Słowacy zabronili Polakom używać ich ojczystego języka. Księży polskich zamykano do więzień, zamykano polskie szkoły, placówki kulturalne, stosowano terror w stosunku do polskiej inteligencji
 
Wojska Słowackie wdarły się razem z Niemcami najdalej na odległość 60 kilometrów. Wojska Słowackie dotarły do okolic Tarnowa i Dębicy.
Słowacki prałat ksiądz Tiso wypłacał Niemcom po 500 marek za każdego Żyda , którego wysłano ad patres, tytułem kosztów podróży
Słowacy wkroczyli do Zakopanego w dniu  2 listopada 1939 r. W dniu  20 lutego 1940 roku  w Zakopanem w willi "Pan Tadeusz" oraz "Telimena" odbyła się III konferencja  NKWD i Gestapo.Uczestniczyli Słowacy ze służb specjalnych.
W dniu 29 sierpnia 1944 roku w wyniku zbliżających sie wojsk sowieckich,   wybuchło na Słowacji Powstanie Narodowe, które zostało w okrutny sposób stłumione przez Niemców.
 
W dniu 18 kwietnia 1947 roku ksiądz Józef Tiso został stracony.
 
 
Dziś ksiądz prałat Jozef Tiso staje się bohaterem i męczennikiem.