Rzeczpospolita podsumowuje stan w dostawach gazu z Rosji
Dokonane uzgodnienia z Rosjanami w sprawie dostaw gazu do Polski i jego tranzytu przez nasz kraj, za które odpowiada minister gospodarki, od początku wzbudzały kontrowersje. Opozycja polityczna krytykuje wydłużenie o 15 lat – do 2037 r. – okresu zwiększonych dostaw surowca – z obecnych 7,5 mld m sześc. rocznie do ponad 9 mld m sześc. I sugeruje, że to niepotrzebne zwiększenie uzależnienia od rosyjskiego importu, gdy Polska buduje gazoport w Świnoujściu. Inwestycja ta umożliwi import gazu statkami od dowolnego producenta. Zastrzeżenia dotyczą też ustaleń polsko-rosyjskich co do zysku i działalności EuRoPol Gazu. Do tej spółki należy polski odcinek rurociągu jamalskiego, którym gaz rosyjski płynie na potrzeby kraju i do Niemiec. Kampania przed wyborami prezydenckimi też nie sprzyjała podpisaniu umowy z Rosją. Wrzesień to najnowszy termin spotkania wicepremierów obu krajów.
Agnieszka Łakoma Rzeczpospolita
Komisja Europejska a Ministerstwo Gospodarki
Ustalenie terminu podpisania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego zwiększającego dostawy gazu do Polski jest czasowo wstrzymane - poinformowała szefowa biura prasowego resortu gospodarki Agnieszka Gapys.
Komisja Europejska w lutym poprosiła polski rząd o wyjaśnienia ws. umowy gazowej z Rosją. Rzeczniczka KE ds. energii Merlen Holzner zastrzegła wówczas, że KE nie zna treści porozumienia, ale z informacji prasowych wynika, że może być ono niezgodne z prawem UE.
Pawlak zastrzegł, że "skoro brukselska administracja ma wątpliwości, to trzeba je wyjaśnić". Dodał, że chodzi o to, aby nie było żadnych podejrzeń czy wątpliwości w sprawie legalności i transparentności zapisów nowej umowy.
Z BLOGU PLATFORMY OBYWATELSKIEJ
Umowa gazowa z Rosją, wynegocjowana przez rząd PO-PSL, której treści wstydzi sie upublicznić nawet sam główny negocjator Waldemar Pawlak, uzależni nas od Moskwy w 100%. Jest ona skrajnie niekorzystna dla Polski głównie dlatego, że tak duży i wieloletni kontrakt gazowy spowodować może nieopłacalność - a tym samym brak finansowania - projektów alternatywnych wobec dostaw rosyjskich. Upadek projektu dywersyfikacji skutkował będzie w dalszej perspektywie totalnym uzależnieniem nas od Rosji.
WĄPLIWOŚCI
Przyznanie Gazpromowi do 2045 r. wyłączności na tranzyt gazu.
Według prawa UE właściciele gazociągów nie mogą ograniczać dostępu do rur, gwarantując monopol wybranym firmom złamanie zasady TPA.
Tajną opinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które uznało, że niektóre zapisy umowy gazowej z Rosją są sprzeczne z prawem UE. W odpowiedzi MSZ informowało, że ta krytyczna opinia - wymagana przez ustawę o umowach międzynarodowych - nie przeszkadza w podpisaniu porozumienia przez Pawlaka.
Wybory prezydenckie było przeszkodą dla rozwiazania sprawy umowy z Gazpromem, umowy tranzytowej gazociagiem Jamal przez Polskę, oraz popboczna sprawa EuroPolGaz.
Nadal wiele niewiadomych a zima po goracym lecie może być zimna.
Kejow
8 komentarzy
1. @kejow
Nie ma Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który od listopada 2009 r pytał się rządu - co z umowa gazowa?
Jest elekt Bronisław, który z partyjnym pozdrowieniem da parafę i umowa zostanie podpisana.
Zakładasz się?
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Umowa
będzie elementem gry smoleńskiej, gdzie z jednej strony Rosja otrzyma pewny kontrakt,
a z drugiej strony rodziny ofiar dostaną z wielką pompą odszkodowania za ,,wypadek'' z winy
złej obsługi lotniska. Podobnie jak ze stoczniami, nam 35mln, im 8 mld.
Łączcie się, nie tylko w bólu, tylko gdzie ?
3. Maryla
Przy obecnym bilansiei wielkości dostaw umowa musi być podpisana. Jakośc umowy jest elementem nie znanym.
Elekt da parafę bo układ jakiś istnienie - ale jaki typanie do służb ...?
Kejow
4. Polaczek
W polityce handlowano wszytskim , więc tutak towar czy usługa to sprawa jasna.. Trzeba się przygladać uwaznie.
Kejow
5. Czym jest umowa gazowa?
Pojawiają się opinie, że wydarzenia smoleńskie mogą mieć związek z umową gazową z Gazpromem, tzw. "Globalną inicjatywą w sprawie wydobycia gazu łupkowego" i posadą prezesa NBP.
Sugeruje się, że taki a nie inny przebieg lotu TU154M, to wynik umowy trzech stron, które miały w tym swój interes(ogólnie w tym temacie "interesu" dla wielu, mówił po 10 kwietnia były minister spraw zagranicznych Estonii). Nazywa się je tak: Rosja, Zachód, czynniki polskie.
Podstawowym interesem był interes strategicznych partnerów; usunięcie przeszkody na drodze budowy Eurazji- imperium od Atlantyku do Pacyfiku, o czym mówił Putin na Westerplatte w dniu 1.09.2009 roku. Do tego dochodziły interesy ekonomiczne Rosji i Zachodu. Interesem czynników polskich było uchwycenie całkowitej władzy w Polsce i związanych z tym interesów. Na realizatora nadawał się partner wschodni, dysponujący odpowiednim zapleczem, rządzony niedemokratycznie(brak opozycji i niezależnych mediów, co sprzyjało tajności)i posiadający doświadczenie w tego typu operacjach.
Oczywiście czynnikom polskim przedstawiono kosztorys tego przedsięwzięcia.
Dla Wschodu umowa gazowa na nienaturalnie długi okres korzystna wybitnie dla Gazpromu, dla Zachodu obsada swoim człowiekiem fotela strażnika "banksterskich " pieniędzy(błyskawiczna decyzja w sprawie linii kredytowej MFW za 180 mln PLN rocznie), dla Wschodu i Zachodu łącznie- koncesje na poszukiwania a potem wydobycie gazu łupkowego, a może tylko na jego kontrolę np. w zgodności z interesem Gazpromu.
Mówi się też, że "zastrzeżenia KE do umowy gazowej z Rosją to swoiste "targowanie się".
6. @kejow - nie przekonuje mnie prognoza 100% wzrostu zużycia gazu
w okresie trwania umowy wtrynionej Pawlakowi. Przemysł się w Polsce likwiduje, podpisano umowe na dostawy LPG z Kataru, sa projekty uruchomienia zamkniętych kopalń wegla jak i uruchomienia technologii zgazowywania go pod ziemia, o łupkach też należy przypomniec - jedynym zagrożeniem w energetyce polskiej na najbliższe 20 lat jest podpisanie bezsensownej umowy blokujacej inne projekty - argument "korzystnej ceny" nie wytrzymuje krytyki wobec stosowanego przez Rosje terroryzmu "kurkowego" i głupiego pozbawiania sie szansy wolnorynkowych zakupów
"Ludzie, którzy próbują uczynić ten świat gorszym, nie biorą sobie wolnego dnia"
Bob Marley
7. stan35
O zpachu gazu łupkowego nad Smoleńskiem mówiły polskie media ale to populizm. Akcja amerykańska z SHALE GAZ to poważne zagrożenie pozycji monopolity Gazpromu. am odczucie ,iz chodzi o utrzymanie wysokiej ceny gazu w Europie. Ale pomysł sie rozmywa o dostawy gazu LNG relatywnie tańsze. Polityka KE i calej UE co do gazu z Rosji jest obszernym na jednozdaniwą ocenę. Zasada powiazania wyłaczności gazociągu z zasadą zakazu odsprzedawnia gazu to jednak niezgodność z prawem UE zasada TPA. Dziękuje za bradzo czytelną wypowiedź.
Kejow
8. Polon2010
Zmina profilu enrgochłonnej gospodarki na bardziej oszczędną jest faktem i realizowana jest w programach rzadowych. Czesto padało pytanie czy tańszy byłbty import nawozów sztucznych czy import gazu na jego wytworzenie + koszty emisji CO2. Zagrożenie polskiego bezpieczeństwa energetycznego miało miejsce i prognoza walki ekonomicznej w tzw. dywersyfikacji jest naturalnym przeciwdziałaniem. Ale zbudowania systemu otwartego na nowe kierunki dywersyfikacji to sprawa kilku lat i trzeba poczekać zarówno na terminal LNG do 2014 i gaz łupkowy.
Pozdrawiam
Kejow