W środę, 21. lipca od godz. 18:15 w telewizji TRWAM, oraz od godz. 21:40 w Radiu Maryja zostaną nadane kolejne audycje dotyczące Zagłady Woli w 1944 r.

Namawiam szanownych blogerów do włączenia się do interaktywnego udziału w tych godnych poszanowania programach.

Po artykule z Gazety Wyborczej (Gazety Stołecznej) - "Pamiątka po Rzezi Woli na parkingu", który się ukazał w marcu br,

klinij aby zobaczyc rzeczywisty obraz
Obr. (klikij aby powiększyć)

 program Telewizji TRWAM, będzie drugim w bieżącym roku wystąpieniem ogólnokrajowego wpływowego środka masowego przekazu na temat bolesnej sprawy sprofanowania decyzjami warszawskiej architektury miejsca Zagłady Woli 1944 - miejsca największego masowego mordu w Europie. Przypominam, że w Zagładzie Woli przez kilka sierpniowych dni 1944 roku regularne oddziały armii i policji niemieckiej zamordowały 50 tysięcy cywilnych i nie biorących udziału w walkach osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to największa masowa rzeź w nowozytnej Europie. Tylko w pobliżu wiaduktu kolejowego, po dwóch stronach ulicy Górczewskiej w dniach 5-9 sierpnia 1944 zamordowano i skremowano zwłoki 12000 Polaków, mieszkańców Woli.

Rok temu po obejrzeniu przypadkiem w telewizji TRWAM informacji na ten temat umieściłem skrokmną notkę w portalu Salon24.pl.

pamiatka-powstania-na-gorczewskiej

Odzew na tę notatkę i kilka następnych na ten temat, jak na publikację z salonowej Piwnicy był wtedy spory, ale najbardziej motywującym był dla mnie pierwszy komentarz napisany przez AgnieszkęZet:

komentarze do wpisu » Pamiątka Powstania na Górczewskiej

  • O tym powinno się wiedzieć!

    Czy masz pomysł, co można zrobić, by zachować nie tylko słowną pamięć o tym wydarzeniu?
    2009-07-23 17:32
    AgnieszkaZet 59 2190 Od A do Zet (nabytego) odadozet.salon24.pl

 

Udział Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie profanacji miejsca Zaglady Woli

Korzystając z zaproszenia blogerów Salonu24 przez Rzecznika Praw Obywatelskich na spotkanie o polskiej Konstytytucji zadałem pytanie po co nam w Polsce Konstytucja skoro władze administracyjne i samorządowe nic sobie z niej nie robią. Dałem przykład złamania podstaw polskiej Konstytucji przez działania wbrew zapisanym w jej preambule nakazom pamięci o ofierze za wolność naszych poprzednich pokoleń. Zilustrowałem przykładem zbzezczeszczenia przez oszpecenie zbudowaniem nachalnie komercyjnego salonu samochodowego i parkingu (wystawy sprzedawanych samochodów) w miejscu gdzie wojsko i siły policji niemieckiej między 5. a 9. sierpnia 1944 roku po obu stronach ulicy Górczewskiej przy wiadukcie kolejowym zamordowały z broni maszynowej 12000 cywili a następnie dokonali w tym miejscu kremację stosów z ich ciał. Do dziś odnajdywane są w popiołach szczątki po tej Ofierze.

Było to tematem m.in. notatki dlaczego-cisza-o-lajdactwie-warszawskiej-architektury

Na spotkaniu jesienią ub. roku p. doktor Janusz Kochanowski obiecał, że w tym roku na uroczystości pamiątkowe przybędzie On wraz z Prezydentem Polski. Aby omówić szczegóły nasza grupa miała umówione spotkanie z Rzecznikiem 8. kwietnia, które z Jego inicjatywy zostało przełożone na 15.kwietnia.

Spotkanie odbyło się dwa tygodnie później, niestety zamknęło się wpisaniem nas do Księgi Kondolencyjnej. Przedtem p.dyr. Wróblewski obiecał, że powierzone zadanie będzie kontynuował, niestety nowe inicjatywy w tej sprawie będą możliwe dopiero po ustanowieniu Następcy.

rzecznika-akcja-przeciwko-zacieraniu-sladow-zaglady-woli-44

VIVAT Zarząd Dróg Miejskich

Ostatnio otrzymaliśmy z Zarządu Drog Miejskich odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich z maja bieżącego roku.


Dziękujemy! Czapki z głów za godną Polaka postawę!