Morskie elektrownie wiatrowe- Bałtyk Południowy

avatar użytkownika kejow

 

Po raz pierwszy szerzej spotkałem sie z tematem morskich elektrowni wiatrowych na konferencji w Gdańsku poświeconej Skarbom Ziemi Kaszubskiej  zorganizowana przez Grupę radnych Miasta Gdańska oraz Stowarzyszenie „Skarby Ziemi Kaszubskiej” w Wejherowie 20 maja 2010r. Polska próbuje w nowej dziedzinie energetyki wiatrowej a świat ma już osiagniecia

 

 

Producencie polscy elektrowni wiatrowych
 
3 zakłady, które już teraz gotowe są do realizacji zamówień na potrzeby morskich farm wiatrowych: Spomasz SA (Żary), producent konstrukcji przeznaczonych do zastosowań morskich. Obecnie firma produkuje elementy wież morskich elektrowni wiatrowych i zatrudnia około 450 osób. Spółka KK-Electronic (Szczecin) zajmuje się produkcją systemów sterujących morskimi farmami wiatrowymi, a LM Glassfieber (Goleniów) jest jednym z najważniejszych producentów skrzydeł do turbin wiatrowych.
 
KONCEPCJA System Polskich Sieci Morskich® – Założenia koncepcyjne listopad 2009 r.
 
Link

http://www.ptew.pl/documents/Gospod_Spol_Asp_Rozw_Offshore_w%20Polsce_OK.pdf

Planowany przebieg przyłączy farm morskich i linii przesyłowych do Szwecji – wizja do 2030.

Przyłącza Farm Morskich

System Polskich Sieci Morskich® – wizja do 2050 r.

Polskie Sieci Morskie

 Realizacja celów na rok 2020 rodzi konieczność wybudowania 12 statków do instalacji turbin na głębokościach 30-40 m. Koszt wybudowania jednej jednostki to ok. 200 mln EUR.

 http://www.biznespolska.pl/komunikaty/?contentid=197680

- Polskie stocznie stanowią potencjalne miejsce budowy takich jednostek – mówi Bogdan Gutkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej – Trójmiejskie stocznie wykonały już jedną platformę do stawiania turbin na morzu (Thor)- Budowa statków wiąże się także z zamówieniami w branży hutniczej. Pomimo słabego rozwoju wewnętrznego rynku lądowej energetyki wiatrowej, od dziesięciu lat wzrasta liczba podmiotów, które zajmują się produkcją mniej skomplikowanych podzespołów. W ostatnich kilku latach widoczna jest coraz większa aktywność firm w tym obszarze. Nowe zlecenia dla polskich stoczni, zamówienia w branży hutniczej, powstanie nowych zakładów przemysłowych, to tylko niektóre perspektywy związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Rozwój sektora wiąże się ze wzrostem bezpieczeństwa energetycznego, ochroną klimatu i tworzeniem nowych miejsc pracy. Wczesny etap kształtowania morskiej energetyki wiatrowej w UE stwarza okazję dla polskich przedsiębiorstw do poszerzenia lub całkowitej zmiany profilu działalności. Na to, czy ten potencjał zostanie odpowiednio wykorzystany będzie miała również wpływ polityka państwa w tym zakresie. Z uwagi na dostępność infrastruktury transportowej preferowanym obszarem do tego rodzaju inwestycji jest nadmorski obszar Polski, jednak rozwój sektora może mieć pozytywny wpływ również na pozostałe części kraju.

 PODSUMOWANIE

Jest nowy nie zagospodarowany segment styku gospodarki morskiej i energetyki.. Warto pochylić sie na tematem po przeczytaniu założeń i koncepcji – jestem optymisją reszta w UE i polskim rzadzie.

Kejow

6 komentarzy

avatar użytkownika stacho

1. Kto to zamiejścił?

elektrownie wiatrowe- gościu kogo ty lobbujesz spieprzać z tym gównem daleko od Polski. Jak nie masz gdzie tego wetknąć to wsadź to sobie w dupę i puszczaj wiatry to będzie jakiś z tego pożytek. Wiatrakom mówimy 3 X NIE!!!

avatar użytkownika Maryla

2. stacho

czy może Pan to samo napisać normalnie?

@kejow zamieścił analizę konferencji w Gdańsku poświeconej Skarbom Ziemi Kaszubskiej zorganizowana przez Grupę radnych Miasta Gdańska oraz Stowarzyszenie „Skarby Ziemi Kaszubskiej” w Wejherowie 20 maja 2010r.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika stacho

3. mogę normalnie jak wiesz

mogę normalnie
jak wiesz elektrownie wiatrowe dają prąd tylko wtedy gdy wieje wiatr
do tej pory nikt nie rozwiązał tego problemu by wiało ciągle i elektrownie zasilały sieć cały czas
prosto można wyjaśnić to w ten sposób ze obok kilku ferm wiatrowych musi i tak chodzić na pusto elektrownia konwencjonalna a odbiorcy będą płacić podwójnie za energię elektryczną
napiszę jeszcze jeden slogan elektrownia wiatrowa przez okres swego działania nie wyprodukuje tyle energii ile zostało użyte na jej wyprodukowanie
sam zablokowałem budowę 2 ferm wiatrowych i będę z tym śmieciem walczył
ktoś zrobi na tym dobry interes ale na pewno nie Polska i nie Polacy
jeżeli jesteście tak pro ekologiczni może napisalibyście o nowoczesnym polskim rolnictwie i rzekach gówna która zatruwa całą Polskę

avatar użytkownika bedetta2010

4. ..."Wiatrakom mówimy 3xNIE!!!" /@stacho/

Podpisuję się pod tym.
Spośró wielu innych argumentów przytoczę jeden swój:
W swoim położeniu geograficznym Polska jest tak usytuowana, że przeważają u nas wiatry zachodnie. Idąc moim tokiem rozumowania, choć może to wydać się śmieszne, istnieje prawdopodobieństo "odbicia" - wiatry wschodnie.
Z tym cały czas walczymy. Jak na razie to jest podobne do "walki z wiatrakami". 
Osobiście nie życzę sobie, żeby nasze "wiatraki" były napędzane wiatrami zachód-wschód i odwrotnie... żadnych wiatraków!!!...:-}

Serd.Pozdr. Wszystkich tych bez "śmigów"

avatar użytkownika Maryla

5. "ktoś zrobi na tym dobry

"ktoś zrobi na tym dobry interes ale na pewno nie Polska i nie Polacy"

co do tego nie ma wątpliwości - technologie, które nie sa już wprowadzane w świecie trafiają do Polski - i dzieje się to dzisiaj, kiedy Polska niby juz jest w UE , a nasi specjaliści mają dostęp do wszystkich najnowszych technologii.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

6. stacho

Krytyczne podejscie do tematu jest w czasach demokracji wskazane. Proponuje konkretne odniesienie sie do koncepcji morskich elektroni wiatrowych. Argumenty ad personam typy w d ... nie przystoją na tym portalu Blogmedia.

Kejow

kejow