Video dla blogerów - wypowiedż o gazie łupkowym z PGNiG

avatar użytkownika kejow

Dzisiaj na wystawie GEOLOGIA 2010 przeprowadziłem wywiad z Dyr. Maciejem Nowakowskim z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego.

 

Tematem obszernej wypowiedzi  był gaz łupkowy cieszacy się znacznym zainteresowanie blogerów z 8 maja odbywają się w Warszawie organizowanej przez PIG jako VIII Międzynarodowe Targi Geologia 2010

 

Proszę o opinie i wypowiedzi.

 

Kejow

9 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. PFNiG 11 koncesji w rejonach prawdopodobnego wystepowania

plus 2 o które wystąpili.

W 2011 wiercenia, nie nalezy sie spodziewać szybkich rezultatów - min. kilku do 10 lat do eksploatacji.

Ciekawe, a Chińczycy w Australii takich problemów nie maja?

Już robią akwizycje naszych górników.

No tak, jak PGNiG podpisał umowę z Gazprom, to mu i rąbek u spódnicy, a jeszcze ten brak wsparcia w rządzie...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

2. Maryla

PGNiG miał pewne problemy z Min. Gospodarki - buldogi pod dywanem poszczekują ale coś jest na rzeczy

Kejow

kejow
avatar użytkownika Maryla

3. @kejow - czy wiesz coś w tym temacie?

Projekt nowego prawa geologicznego i górniczego zmierza do przejęcia wszystkich zasobów energetycznych przez organ koncesyjny - Głównego Geologa Kraju w jednym celu - przekazania tych zasobów bez żadnych przetargów w obce ręce.

Zmiana układu sił energetycznych

Dzieje się to z pominięciem interesu państwa, samorządów i obywateli, czyli obecnych właścicieli. W nowym prawie umożliwiono bezwzględnego wywłaszczenia z nieruchomości wszystkich właścicieli obecnych przez tego, który uzyskał koncesję na rozpoznanie i/lub eksploatację. Dobrym przykładem jest firma FX Energy (w FX Energy jest były wiceprezes PGNiG), która ma już tereny o powierzchni 8,5 tyś. km2, które może przejąć na minimum 50 lat wywłaszczając wszystkich obywateli.

http://www.abcnet.com.pl/node/6553

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. nie wszystkie wydane koncesje są równie atrakcyjnie

W Polsce może być ok. 150 mld m sześc. gazu łupkowego. Choć to 10 proc. tego, co szacują Amerykanie, to i tak więcej niż mamy zasobów gazu wydobywanego w złożach konwencjonalnych - powiedział PAP geolog Państwowego Instytutu Geologicznego Hubert Kiersnowski.

W dniach 7-8 maja odbywają się w Warszawie organizowane przez PIG VIII Międzynarodowe Targi Geologia 2010.

Amerykańskie firmy konsultingowe szacują, że w polskich złożach łupkowych jest co najmniej 1,5 bln m sześc. gazu. Kiersnowski wyjaśnił, że szacunki podawane przez Amerykanów powstały przez porównanie geologiczne skały, w jakich odkryto złoża w USA do struktury skał w Polsce i przeliczono na jakim obszarze Polski taka skała występuje, ale - jak zastrzegł - te wspólne cechy struktur skalnych nie występują równomiernie.

"Jeżeli nawet tylko część tych prognoz się sprawdzi, to i tak dla Polski będzie bardzo dobrze, bo będzie oznaczać więcej złóż gazu łupkowego niż konwencjonalnego" - powiedział Kiersnowski. PiG spodziewa się, że może to być co najmniej 150 mld m sześc. gazu.

W ciągu ostatnich dwóch lat minister środowiska wydał 58 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Poszukują go głównie firmy amerykańskie, w tym największe tj. Exxon Mobil, Maraton, Chevron, ConocoPhillips.

"Firmy amerykańskie przyszły do Polski na podstawie badań geologicznych, jakie zostały wcześniej wykonane w Polsce; nie przyszli na zupełnie dziewiczy teren" - wyjaśnił ekspert. Dodał, że nie znały jednak wielkości zasobów gazu. "Firmy amerykańskie zajęły się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce, bo stwierdziły, że jeśli znalazły ten gaz u siebie w podobnej budowie geologicznej, to czemu nie szukać gdzie indziej" - powiedział Kiersnowski.

Przyznał, że polskie firmy przespały boom łupkowy, ale zastrzegł, że nie mieliśmy żadnych doświadczeń w zakresie gazu niekonwencjonalnego. "Polskie firmy: PGNiG, Orlen, Petrobaltic nie miały w planach poszukiwań złóż niekonwencjonalnych i dopiero na skutek zainteresowania, które przyszło postanowili się w to włączyć" - powiedział.

"Gdyby w polskim przemyśle naftowym byli wizjonerzy, którzy stwierdziliby, że łupki są obiecujące, to wzięliby wcześniej te wszystkie koncesje" - podkreślił. Podał przykład korzystnej koncesji koło Siekierek, w której początkowo poszukiwano gazu konwencjonalnego.

"Firma brytyjska Aurelian Oil & Gas objęła koncesję, którą PGNiG wcześniej porzucił jako nieperspektywiczną. I niespodzianka dla nich była wielka, bo odkryli złoże niekonwencjonalne, którego PGNiG nawet nie poszukiwał" - zaznaczył. Dodał, że struktury skalne, które Aurelian odkrył są też obecne na koncesjach, które posiada PGNiG i FX Energy; firmy te planują nowe wiercenia związane z poszukiwaniami gazu niekonwencjonalnego.

Ok. 10 proc. udziałów w Aurelianie ma holding Kulczyka.

"PGNiG powołało zespół analizujący złoża niekonwencjonalne, z którym współpracuje PIG; prace prowadzi też Departament Geologii w Ministerstwo Środowiska" - wymienił. Dodał, że PGNiG szuka też złóż gazu łupkowego w warstwach skalnych na koncesjach, na których dotychczas szukał konwencjonalnych złóż ropy naftowej.

Kiersnowski zauważył, że nie wszystkie wydane koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce są równie atrakcyjnie. "Wśród wydanych koncesji, są i takie obszary, gdzie może nie być złóż gazu łupkowego. Część firm wystąpiła wcześniej o koncesje poszukiwawcze i przejęła najlepsze, najbardziej perspektywiczne obszary, a te koncesje objęte później są już bardziej ryzykowne" - wyjaśnił.

Ekspert ocenił, że wśród wydanych w ciągu ostatnich dwóch lat koncesji około połowa może być perspektywiczna. "Ale koncesje są wydawane na duże obszary, więc może być sytuacja, że na jednej koncesji mogą być bardziej i mniej perspektywiczne obszary" - zastrzegł. Jak dodał, firmy przeprowadzają najpierw badania sejsmiczne terenu a potem decydują, w którym miejscu wykonać odwiert.

http://biznes.onet.pl/pig-w-polsce-moze-byc-ok-150-mld-m-szesc-gazu-lupk...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Ok. 10 proc. udziałów w Aurelianie ma holding Kulczyka.

"Firma brytyjska Aurelian Oil & Gas objęła koncesję, którą PGNiG wcześniej porzucił jako nieperspektywiczną. I niespodzianka dla nich była wielka, bo odkryli złoże niekonwencjonalne, którego PGNiG nawet nie poszukiwał" - zaznaczył.

Dodał, że struktury skalne, które Aurelian odkrył są też obecne na koncesjach, które posiada PGNiG i FX Energy; firmy te planują nowe wiercenia związane z poszukiwaniami gazu niekonwencjonalnego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Morsik

6. Brakuje mi tylko...

...w wypowiedzi dyrektora możliwości technicznych PGNiG. Wiem od pracowników, że te możliwości sięgają jedynie 1000 m wiercenia poziomego, podczas gdy Amerykanie mogą wiercić do 3000 m. Bajeczki o ograniczeniach w infrastrukturze nie przekonują, bo jak popatrzeć na mapę złóż to są one w większości na terenach wolnych od zabudowy.
Martwi jeden aspekt: skoro od dawna wiadomo, gdzie w Polsce jest shale-gas, to można mieć pewność, że samorządowcy, lokalni posłowie i inne cwaniaczki wykupili te ziemie i teraz będą zarabiać krocie. Może właśnie koncesje dla PGNiG udzielane są na "odpowiednich" działkach.

 Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...

avatar użytkownika kejow

7. Maryla

Podziwiam glębokośc analizy , musiałe się dluższa chwilę zastanowić
- zmiany w strukturze Ministerstwa Środowiska sa mozliwe ale nikt nie ma typowania ( klucz parytetu stołków jeszcze nie powstał)
- porównywanie skał i warunków geologicznyc z USA do Polski daje buży bląd niepewności.
- dopiero za rok po pierwszych badaniach z otworów PGNiG i Aurelian i innych będzie w miarę rzetelny szacinej
- amerykańscu analitycy w tej fazie spekulują danymi

Kejow

kejow
avatar użytkownika kejow

8. Morsik

Są w Polsce mozliwości. Firma Diament ma mozliwości
http://pn-diament.com.pl/Informacje-o-firmie/Prezentacja-DIAMENT
Kejow

kejow
avatar użytkownika Maryla

9. Komisja Europejska atakuje gazowe monopole

E.ON ustąpił Brukseli i zgodził się na
dopuszczenie konkurencji do swoich gazociągów - pisze "Gazeta
Wyborcza". Czy następnym celem urzędników będzie gazociąg tranzytowy
przez Polskę?

E.ON będzie musiał od
października udostępnić rywalom 15 proc. mocy na wejściu do swojej
sieci, którą sprowadza gaz z Holandii, Norwegii i Rosji. A za pięć lat
E.ON będzie mógł w tych gazociągach rezerwować na własne potrzeby tylko
połowę mocy przesyłowych.

Dzięki tym ustępstwom E.ON uzyskał zakończenie śledztwa w sprawie blokowania konkurentom dostępu do gazociągów.

Jak
zauważą "Gazeta Wyborcza" umowa gazowa z Rosją rezerwuje dla Gazpromu
gazociąg przesyłowy przez Polskę do 2045 r., co pachnie naruszeniem
europejskiego prawa o swobodnym dostępie do gazociągów. Bruksela już
zgłosiła zastrzeżenia wobec tej umowy.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/109305.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl