Co powie Putin?Podpisanie umowy gazowej z Rosją wstrzymane. Wariant węgierski czy grecki?

avatar użytkownika Maryla
Podpisanie umowy gazowej z Rosją wstrzymane

Podpisanie umowy gazowej z Rosją wstrzymane

Ustalenie terminu podpisania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego zwiększającego dostawy gazu do Polski jest czasowo wstrzymane - poinformowała w środę PAP szefowa biura prasowego resortu gospodarki Agnieszka Gapys. Resort wyjaśnia... »

Tusk zaprosił, Putin przyjął zaproszenie
13.36 Premierzy spacerują po terenie cmentarza i dużo rozmawiają.

16.23 Premier Donald Tusk zaprosił szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina do złożenia wizyty w Polsce. Tusk i Putin spotkali się w Smoleńsku w wąskim gronie, wcześniej brali udział w rocznicowych uroczystościach w Katyniu.

Tusk podziękował Putinowi za obecność na tych uroczystościach, podkreślał, że obecność ta ma "znaczenie symboliczne". - Jest odczytywana przez wielu Polaków jako gest bardzo znaczący. Uroczystość w Katyniu pozostanie w pamięci w wielu polskich domach na bardzo, bardzo długo - mówił. - Postanowiliśmy uporać się z trudną przeszłością po to, żeby teraźniejszość była lepsza, a przyszłość jeszcze lepsza - dodał polski premier.

17.32 Rozpoczęła się konferencja prasowa premierów Polski i Rosji. Przemawia Władimir Putin. Nie wiadomo, co mówi, bo dociera do nas zniekształcony głos. Telewizje korzystają z jednego sygnału udostępnianego przez TVP. Według tłumacza w TVP Info, Putin zaczął od spraw gospodarczych, po czym podkreślił wagę dzisiejszego spotkania. - Polska i Rosja dogadały się w sprawie długodystansowych dostaw gazu do 2037 roku - powiedział Putin.

3.04.1940 r. - początek mordu na Polakach. 7.04.2010 - Tusk jedzie na lunch z Putinem w Katyniu.

Komisja Europejska prognozuje wzrost zadłużenia sektora rządowego i samorządowego w Polsce. W przyszłym roku zadłużenie z tego tytułu wzrośnie do poziomu 53,9 PKB i do 59,3 proc. w przyszłym. Natomiast deficyt sektora rządowego i samorządowego ma wynieść odpowiednio 7,3 proc. i 7,0 proc.

Według Komisji, poziom zadłużenia sektora finansów publicznych ulokuje Polskę w środku stawki w całej UE w latach 2010/2011. Najwyższy zanotują Grecja (124,9 proc. i 133,9 proc. PKB) oraz Włochy (118,2 proc. i 118,9 proc. PKB). Najlepszy natomiast wynik zanotują Estonia (9,6 proc. i 12,4 proc.), Bułgaria (17,4 proc. i 18,8 proc.) i Luksemburg (19 proc. i 23,6 proc.).

Niech Tusk sam bierze kredyt

Rząd PO - PSL, powołując się na grecki kryzys, usiłował wczoraj wymóc na Narodowym Banku Polskim sfinansowanie dostępu do elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Naciski te skrytykowała prof. Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej, wskazując, że łamią one polską Konstytucję i prawo europejskie.
   > Więcej <

 

Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu
Niższe pensje z powodu ponownego podniesienia składki rentowej z 7 do 13 procent. Wyrzucenie części ludzi z KRUS-u. Obniżka emerytur i rent o 0,5 procenta. Podwyżka VAT-u do 25 procent. Większa kontrola wydatków z kasy państwa - to zdaniem ekonomistów sposoby na uratowanie budżetu.

Za dziurę w budżecie zapłacimy miliardy odsetek
Każdy miliard złotych deficytu w państwowej kasie kosztuje podatników ponad 260 milionów złotych. Cała dziura w budżecie na 2009 rok będzie kosztować 7,1 miliarda złotych. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.

Komorowski rozmawiał telefonicznie z szefem EBC

Komorowski rozmawiał telefonicznie z szefem EBC

Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichetem - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Sejmu. »

 

Zielińska-Głębocka: nie obawiam się głębokiego spadku wartości złotego

Zielińska-Głębocka: nie obawiam się głębokiego spadku wartości złotego

Nie obawiam się głębokiego spadku wartości złotego. Zmienność kursu jest czymś normalnym w warunkach stabilnej gospodarki i płynnego kursu - uważa Anna Zielńska-Głębocka. Dodaje, że uruchomienie elastycznej linii kredytowej wspierałoby w... »

EBC BADA PROPOZYCJE ZMIAN

Europa wie o zmianach w NBP

Europa wie o zmianach w NBP

Europejski Bank Centralny wie już o planowanych zmianach w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Wykonujący obowiązki prezydenta...czytaj dalej »

Radziwiłł : MF gotowe w każdej chwili wystąpić o FCL

Resort Finansów jest w każdej chwili gotów wystąpić z wnioskiem do MFW o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL) - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Uzasadnia to m.in. sytuacja Grecji i innych... »

 

KE: Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE

KE: Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w tym roku 2,7 proc. PKB i obok Słowacji będzie największy w UE - podała Komisja Europejska w opublikowanych dziś prognozach gospodarczych. »

Energetyczne projekty Jana Kulczyka

Energetyczne projekty Jana Kulczyka

Stworzenie polskiej, niepaństwowej grupy energetycznej , wokół której można konsolidować aktywa branży w Europie Środkowo-Wschodniej oraz inwestycje w Polsce, na Białorusi i Ukrainie, to cel Jana Kulczyka i jego grupy Kulczyk Investments. »

"TRIUMF AKCJONARIATU OBYWATELSKIEGO"

Debiut PZU <BR>12 maja

Debiut PZU
12 maja

Na ten dzień czeka ponad 250 tysięcy prywatnych inwestorów. 12 maja odbędzie się pierwsze notowanie akcji PZU na Giełdzie...czytaj dalej »

MSP zaprasza do negocjacji ws. sprzedaży 82,90 proc. akcji Energi

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży co najmniej 4,12 mln, należących do Skarbu Państwa, stanowiących 82,90 proc. kapitału zakładowego, akcji spółki Energa (d. G8), podał resort w komunikacie. »

 

 

WSZYSTKIEMU WINNA GRECJA

Złoty w dół, GPW na minusie

Złoty w dół, GPW na minusie

Kurs złotego osłabił się w środę w stosunku do głównych walut. W ciągu dnia przebity został chwilowo poziom 4,10 za euro oraz...czytaj dalej »

 

2,7 PROC. W 2010, 3,3 PROC W 2011

Polska liderem wzrostu z największym deficytem

Polska liderem wzrostu z największym deficytem

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w tym roku 2,7 proc. PKB i obok Słowacji będzie największy w UE. Najwyższy będzie też...czytaj dalej »

 

Azja wchłonie katarski eksport paliwa – prezes Tasweeq

Azja wchłonie katarski eksport paliwa – prezes Tasweeq

Wysoki popyt na petrochemikalia napędzi azjatycką konsumpcję skropliny, ciężkiej benzyny i LPG z Kataru, powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel tego kraju. Katarskie dostawy rosną, a 90 procent produkcji jest eksportowane właśnie do... »

 

Azarow: rozpatrzymy propozycje Putina w sprawie Naftohazu

Azarow: rozpatrzymy propozycje Putina w sprawie Naftohazu

Propozycje premiera Rosji Władimira Putina dotyczące połączenia rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu są godne uwagi - oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow. »

Janukowycz: o gazie porozmawiamy i z Rosją i z UE

Janukowycz: o gazie porozmawiamy i z Rosją i z UE

Inicjatywę Władimira Putina w sprawie połączenia Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu należy rozpatrywać z punktu widzenia interesów Ukrainy, a do rozmów na ten temat trzeba zaangażować Unię Europejską - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor... »

Merkel i MFW ostrzegają przed rozszerzeniem się kryzysu w strefie euro

Merkel i MFW ostrzegają przed rozszerzeniem się kryzysu w strefie euro

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel i szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegli w środę, że finansowa zaraza może się rozszerzyć, jeżeli kryzys dłużny strefy euro nie zatrzyma się na Grecji. Tymczasem inwestorzy szukali bezpiecznego... »

Strajki i starcia w Grecji

Strajki i starcia w Grecji Tv

Pracownicy greckiego sektora publicznego rozpoczęli 48-godzinny strajk generalny. To pierwszy test na determinację rządu w kwestii wprowadzenia pakietu oszczędnościowego. »

Grecja wrze. Są zabici

05-05-2010

WIELOTYSIĘCZNE DEMONSTRACJE, STARCIA Z POLICJĄ

Grecja wrze. Są zabici

Blisko 20 tys. osób protestuje w Atenach przeciwko planom oszczędnościowym rządu. Według agencji Reutera, w pożarze wznieconym...czytaj dalej »

 

Moody's umieścił Portugalię na liście obserwacyjnej

Moody's umieścił Portugalię na liście obserwacyjnej

Agencja ratingowa Moody's umieściła Portugalię na liście obserwacyjnej. Możliwe jest obniżenie ratingu kredytowego dla kraju - poinformował Moody's w komunikacie. »

 

KE: deficyt budżetowy Hiszpanii będzie jeszcze wyższy niż Grecji

KE: deficyt budżetowy Hiszpanii będzie jeszcze wyższy niż Grecji

Deficyt budżetowy Hiszpanii w 2010 r. będzie jeszcze wyższy niż Grecji - ocenia Komisja Europejska w opublikowanej wiosennej prognozie. »

 

KOMISJA EUROPEJSKA NIEZADOWOLONA Z NASZEGO KRAJU

Polska pozwana ws. dyskryminacji

Polska pozwana ws. dyskryminacji

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O co chodzi? Według KE, nasz kraj nieprawidłowo...czytaj dalej »

 

 

 

Komorowski o szczątkach: to nie jest wielki problem

 

"NIE DOSTRZEGŁEM BRAKU SZACUNKU"

Komorowski o szczątkach: to nie jest wielki problem

Bronisław Komorowski uważa, że do informacji o szczątkach samolotu i rzeczach osobistych znajdujących się wciąż na miejscu...czytaj dalej »

 

Katastrofa to efekt braku procedur?

Katastrofa to efekt braku procedur?

Łukasz Słapek Polska Aktualizacja 2010-05-05 23:07:19

Rządowy tupolew miał zainstalowane urządzenia bez certyfikatów. Nikt nie wiedział, czy sprzęt działa, jak powinien. Z byłym dowódcą 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego pilotem pułkownikiem Tomaszem Pietrzakiem rozmawia Łukasz Słapek. »

 26. doba po katastrofie Tu-154M.
Pytania, na które nadal nie znamy odpowiedzi:


1. Jaka jest treść rozmów pilota z wieżą?
2. Czy i kiedy sygnalizował on kłopoty z maszyną?
3. Jakie były koordynaty podawane z wieży?
4. Jaki był dokładny czas zderzenia samolotu z ziemią?
5. Kiedy poznamy personalia osoby naprowadzającej samolot prezydencki na lotnisku Siewiernyj?
6. Na którym pasie (na lotnisku są dwa) miała lądować maszyna?
7. Jakie były koordynaty smoleńskiej stacji meteorologicznej podawane dla wieży kontroli lotów?
8. Kto i czy zabezpieczył pełną dokumentację miejsca uderzenia Tu-154M?

 

Rakiety na Placu Czerwonym

05-05-2010

ĆWICZENIA PRZED OBCHODAMI 9 MAJA W MOSKWIE

Rakiety na Placu Czerwonym
Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła kolejna próba przed wielkimi uroczystościami Dnia Zwycięstwa. W obchodach 9 maja udział wezmą...czytaj dalej »

 

Współpraca z Rosjanami? Testem przekazanie materiałów

 

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI CZEKA NA INFORMACJE PROK. SEREMETA

Współpraca z Rosjanami? Testem przekazanie materiałów
- Informacje o współpracy Rosjan z polską prokuraturą poznamy dopiero po powrocie Andrzeja Seremeta z Moskwy - mówił w rozmowie z...czytaj dalej »

 

 

 

 Komu pierwszemu puszczą nerwy

Ostatnie kampanie wyborcze to starcia "na śmierć i życie" między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością. Tym razem ze względu na narodową tragedię jest inaczej - cisza, spokój, brak awantur. W szeregach Platformy Obywatelskiej można jednak odczuć zniecierpliwienie takim stanem rzeczy, a w konsekwencji podejmowane są próby sprowokowania kandydata PiS na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego do przemówienia. Publiczne wystąpienie kandydata Prawa i Sprawiedliwości w ramach prowadzonej kampanii wyborczej mogłoby zostać potraktowane jako ogłoszenie końca żałoby i znak, że kampania może już być prowadzona "normalnie".
   > Więcej <

 

 
Władze Świnoujścia zorganizowały piknik z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Jego gwiazdą będzie admirał Władimir Jegorow, dowódca bazy sowieckich wojsk stacjonujących w tym mieście w czasach PRL
Symbol sowieckiej dominacji z wizytą kurtuazyjną

W porcie w Świnoujściu zakotwiczył okręt desantowy Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej RFS Kaliningrad z admirałem Władimirem Jegorowem, byłym dowódcą floty stacjonującej w sowieckiej bazie w tym mieście w latach 80. ubiegłego wieku. Na pokładzie jest grupa weteranów pamiętających czasy sowieckie, blisko 200 członków załogi, w tym żołnierze piechoty morskiej. Desantowiec ma w przyszłości zabezpieczać Gazociąg Północny. W latach tzw. zimnej wojny, kiedy ZSRS zakładał uderzenie wojsk sowieckich i państw Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią, Flota Bałtycka miała opanować Cieśniny Duńskie. Zacumowanie rosyjskiego okrętu wojskowego bulwersuje radnych miasta i samych mieszkańców Świnoujścia.
   > Więcej <

 

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Gazociąg Północny nadal blokuje rozwój portu w Świnoujściu

Fiaskiem zakończyły się polsko-niemieckie rozmowy o zmianie
ułożenia gazociągu Nord Stream tak, by nie blokował większym statkom
dostępu do Świnoujścia.

Gazociąg Nord Stream blokuje rozwój Świnoujścia


Gazociąg Nord Stream blokuje rozwój Świnoujścia

Przed miesiącem rozpoczęła się budowa gazociągu Nord Stream, który
przez Bałtyk ma dostarczać rosyjski gaz do Niemiec. Polska ciągle czeka
jednak na zmianę ułożenia rury na niemieckich wodach, by nie blokowała
rozwoju portu w Świnoujściu.

W tej sprawie w ostatni piątek w
Berlinie przedstawiciele rządu prowadzili rozmowy z ekspertami
administracji Niemiec i Nord Streamu - poinformowało "Gazetę"
Ministerstwo Infrastruktury, odpowiedzialne za dostęp do portów. Ale
polskich postulatów nie spełniono.

Kontrolowane przez Gazprom
konsorcjum chce ułożyć gazociąg wprost na dnie morza w poprzek torów
wodnych do Świnoujścia. Polskie władze już trzy lata temu alarmowały,
że zmniejszy to głębokość morza, zagrażając bezpiecznej żegludze
większych statków i blokując rozwój portu w Świnoujściu. Obecnie
wpływają tam statki o zanurzeniu 13,2 m, ale w przyszłości port chce
przyjmować statki o zanurzeniu do 15 m. Nie będzie problemu po
zakopaniu rury - proponowały nasze władze. Nie mogły tego zażądać od
konsorcjum Nord Stream, bo gazociąg wytyczono na wodach, na których
obowiązują niemieckie przepisy.

W marcu polskie postulaty
zostały załatwione połowicznie. Niemiecki Urząd Górniczy Stralsund
zobowiązał Nord Stream do zakopania rury pod dnem morza na odcinku 20
km na niemieckich wodach terytorialnych. Dzięki temu nie będzie
problemów z żeglugą przez tzw. tor zachodni do Świnoujścia.


Spory budzi jednak ułożenie gazociągu przez tzw. północny tor do
Świnoujścia, na wodach niemieckiej wyłącznej strefy ekonomicznej na
Bałtyku. Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) na
wniosek Nord Streamu przesunął nieco na północ pierwotną trasę
gazociągu, nie żądając jednak, by go zakopać.

Według polskiej
administracji to za mało. - Nord Stream nadal zamierza ułożyć gazociąg
na dnie morza na głębokości 17,5 m. Po uwzględnieniu półtorametrowej
średnicy rurociągu i wymaganej przestrzeni pod kilem (2,5 m)
bezpiecznie do portu w Świnoujściu wchodzić będą mogły statki o
zanurzeniu do 13,5 m. To konserwuje obecne warunki i blokuje możliwości
rozwoju portu w Świnoujściu - tłumaczył prezes zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście Jarosław Siergiej.


W piątek w Berlinie polscy eksperci "w przekonujący sposób wskazali, iż
metody badawcze, na podstawie których strona niemiecka wskazywała na
istnienie bezpiecznych warunków żeglugi w miejscu przecinania gazociągu
ze szlakami żeglugowymi, oparte były na niespójnych i niepełnych
założeniach" - poinformował "Gazetę" resort infrastruktury. Strona
niemiecka wskazywała, że "dotychczas istniejące warunki dostępu statków
do portu w Świnoujściu nie ulegną pogorszeniu".

Sprawa jest
pilna, bo w połowie maja zacznie się układanie Nord Streamu przy brzegu
Niemiec. Według rzecznika Ministerstwa Infrastruktury dalsze decyzje w
sprawie trasy gazociągu przez tor północny do Świnoujścia "powinny
zależeć od wzajemnych uzgodnień między kierownictwem resortów ds.
transportu Polski i Niemiec". Karpiński nie odpowiedział, kiedy dojdzie
do takich uzgodnień.

Nord Stream nie odpowiedział na prośbę "Gazety" o skomentowanie berlińskich rozmów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7847446,Gazociag_Polnocny_nadal_blok...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl