Sposób na spłatę długów - referendum . Tusk utrzymuje lukę w kontrwywiadzie. Prywatyzacja - interes gospodarczy czy ideologia?

avatar użytkownika Maryla
"Holy Machine" to maszyna oferująca usługi religijne. To namiastka świątyni

Mało kto zwrócił uwagę na to, w jaki sposób "Holy Machine" uzasadnia autorka instalacji. "Mój projekt to odpowiedź na potrzebę kontaktu z sacrum w sytuacji, kiedy np. kościół jest zamknięty. Tak zresztą wpadłam na pomysł, kiedy podczas wizyty w Holandii widziałam świątynie przekształcone w ośrodki kultury czy dyskoteki. To taki substytut instytucji" - cytowały ją media. Zapytałem wprost mailem, jakie są jej intencje. Kamila Szejnoch odpowiedziała: "Nie chodzi o antykościelną prowokację. Pomysł wziął się z kultury katolickiej, w której wyrosłam i którą lubię. Ale mam dystans do rytuału. Nawet jeśli w nim uczestniczę, jest dla mnie  raczej formą kulturową, a nie osobistym wyrazem wiary. Maszyna to rytuał w  wersji elektronicznej".
 

 

 

Ser podobny do sera

Wydaje się, że słowo "substytut" to jedna z dróg do odczytywania celu, w jakim powstała "Holy Machine". Otaczają nas substytuty, surogaty, produkty zastępcze, namiastki. "Substytut to produkt inny ze względu na technologię wytwarzania, ale podobny ze względu na zastosowanie" - wyjaśnia Wikipedia. "Przykładowo substytutem masła jest margaryna, a substytutem parkietu - terakota lub wykładzina z tworzyw sztucznych. Substytut spirytusu rektyfikowanego to denaturat" - podaje główne źródło wiedzy encyklopedycznej coraz większej liczby ludzi. Substytut zwykle jest tańszy od oryginału, który udaje i zastępuje. Jak to działa w kwestii nabiału, który znajdujemy w sklepach, tłumaczył niedawno jednej z gazet Andrzej Szczepański, szef zespołu powołanego przez mleczarnie do rozmów z sieciami sklepów: "Niektórzy producenci zamiast mleka dodają dużo tańsze tłuszcze roślinne. I mamy ser trochę podobny do sera".

Elektrownie nie zdążą z nowymi inwestycjami

Elektrownie nie zdążą z nowymi inwestycjami

Za 5 lat Polsce grozi nawet 8-procentowy deficyt energii - pisze "Rzeczpospolita". Lata 2015-2016 będą wyjątkowo trudne dla polskiej branży energetycznej. »

 

Kulczyk Oil Ventures - czy powtórzy scenariusz Petrolinvestu?


Według nieoficjalnych informacji jeszcze w marcu można spodziewać się debiutu giełdowego Kulczyk Oil Ventures, czyli drugiej po Petrolinveście spółki stricte wydobywczej na warszawskim parkiecie. Jeżeli proces zatwierdzania prospektu przez KNF zakończy się w zakładanym terminie, zgodnie z wewnętrznym harmonogramem ustalonym przez spółkę, debiut na GPW i zamknięcie IPO odbędą się pod koniec pierwszego kwartału 2010 r. - informuje sama spółka.
 
Kupujący będzie mógł sprawdzić w internecie pochodzenie auta

Kupujący będzie mógł sprawdzić w internecie pochodzenie auta

Każdy kto kupuje samochód używany będzie mógł sprawdzić przez internet jego pochodzenie oraz stan prawny. Podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o ruchu drogowym MSWiA umożliwi bowiem Polakom dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów. »

 Radosna twórczość w reformowaniu uniwersytetów

W lutym 2010 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz kolejny wysłało do uniwersytetów w celu zaopiniowania przyjęty już przez Radę Ministrów dokument pt. "Założenia do nowelizacji ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki". Reforma ta ma wejść w życie już 1 października br. Jednocześnie firma Ernst & Young przygotowała na zlecenie rządu "Strategię rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do roku 2020".
   > Więcej <

Unia dopuszcza uprawę zabójczych ziemniaków, ale poprawi się wywóz śmieci

Zwykły ziemniak, niebawem, może się okazać zabójczy. Dlatego zgoda Komisji Europejskiej na uprawę zmodyfikowanego genetycznie ziemniaka to strata tygodnia. Nic dobrego nie można też powiedzieć o PARP, która oszukała przedsiębiorców. Nasi... »

 

 

 

Stabilne ceny ropy nie powinny wprawiać branży w samozadowolenie

Stabilne ceny ropy nie powinny wprawiać branży w samozadowolenie

Szefowie firm naftowych nie powinni wpadać w zbytnie samozadowolenie w związku z tym, że cena ropy ustabilizowała się w ostatnich kilku miesiącach w przedziale 70-80 dolarów za baryłkę, bo ożywienie gospodarcze jeszcze się nie... »

Król oszustów może wyjść na wolność

Król oszustów może wyjść na wolność

Podczas fali procesów przestępców w białych kołnierzykach, które wynikły z szeregu skandali w 2001 i 2002 r., najwięcej entuzjazmu wzbudziło skazanie dwóch najwyższych rangą ludzi kierujących Enronem. »

Oto najbardziej kontrowersyjny bank świata

Oto najbardziej kontrowersyjny bank świata

Przez 140 lat największy bank inwestycyjny świata był bohaterem wielu teorii spiskowych. Goldman Sachs to creme de la creme bankowości. Z jednej strony wymarzone miejsce pracy dla milionów absolwentów szkół biznesowych, z drugiej - jedna z najbardziej kontrowersyjnych instytucji finansowych.więcej »

Islandia: rozpoczęło się referendum ws. spłaty zadłużenia

Na Islandii rozpoczęło się w sobotę referendum, w którym mieszkańcy mają zadecydować, czy ich rząd spłaci zadłużenie wobec 300 tysięcy brytyjskich i holenderskich klientów islandzkiego banku Icesave, upadłego w czasie kryzysu finansowego. »

KONTROWERSYJNA WYPOWIEDŹ PREZYDENTA IRANU

Ahmadineżad: 11 września to wielkie fałszerstwo

Ahmadineżad: 11 września to wielkie fałszerstwo

Zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku to "wielkie fałszerstwo" mające na celu usprawiedliwienie wojny z terroryzmem...czytaj dalej »

 

Władze Hebronu na Zachodnim Brzegu Jordanu wezwały UNESCO i kraje arabskie do działań przeciwko izraelskiej liście dziedzictwa.
Rząd w Tel Awiwie wpisał na nią Groby Patriarchów w Hebronie i Grób Racheli w Betlejem, znajdujące się na palestyńskich terytoriach. Wywołało to ostre reakcje Palestyńczyków. Na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie doszło do zamieszek. Wczoraj kilkadziesiąt osób zostało rannych.
Burmistrz Hebronu Khaled Osaily uważa, że rząd Benjamina Netnajahu, wpisując Groby Patriarchów na listę dziedzictwa, chce przejąć nad nimi całkowitą kontrolę. "Chcą rozpocząć remonty wewnątrz, zmienić to, co będą chcieli, a potem powiedzieć, że to jest ich miejsce. Za renowację Grobów Patriarchów odpowiedzialne są palestyńskie władze "

 

 
Plany wielkich polsko-litewskich projektów inwestycyjnych wkraczają w fazę realizacji
Wilno i Warszawa chcą ominąć Gazprom

W przyszłym roku ma ruszyć zapowiadana od dawna budowa 154-kilometrowego mostu energetycznego Alytus - Ełk. Inwestycja po polskiej stronie przebiegnie przez gminy: Sejny, Puńsk, Szypliszki, Jeleniewo, Suwałki, Raczki, Wieliczki i Ełk. Wiosną polsko-litewska spółka utworzona specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia, wybierze doradcę inwestycyjnego, później ruszą przetargi na wykonanie robót. Wilno proponuje też Warszawie wspólny gazociąg, który pozwoliłby na zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego Gazpromu.
   > Więcej <

Prywatyzacja - interes gospodarczy czy ideologia?

Prof. Jerzy Żyżyński

Prywatyzacja - u zarania źle zaprojektowana i źle realizowana - to największa bolączka polskiej transformacji ustrojowej. Straty gospodarki powstałe w wyniku wrogich przejęć, upadków przedsiębiorstw, wywozu zysków za granicę stanowią znaczny uszczerbek dla dochodu narodowego. Kto wie, czy dziś nie bylibyśmy dwa razy bogatsi, gdyby nie wszystkie popełnione po 1989 r. błędy prywatyzacyjne?

Podmioty prywatne funkcjonują w gospodarce na ogół lepiej od państwowych; są elastyczniejsze, mają więcej możliwości pozyskiwania kapitału na rynkach finansowych. Zmiana socjalistycznego systemu na kapitalistyczny wymagała przekształcenia państwowych przedsiębiorstw w prywatne, jednak popełniono błędy w samej koncepcji dokonywania tych zmian. Jej autorzy byli tylko ekonomistami i nie rozumieli realiów świata biznesu, nie było im (jak się wydaje) znane jedno z podstawowych pojęć świata biznesu, czyli "wrogie przejęcie". Tu trzeba było znać realia drapieżnej strony kapitalizmu, który w znacznej mierze był idealizowany przez autorów polskiej koncepcji transformacji.

 > Więcej <

 

 Tusk utrzymuje lukę w kontrwywiadzie

Z prof. Andrzejem Zybertowiczem, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego
ds. bezpieczeństwa państwa, rozmawia Mariusz Bober


W ostatnich dniach przez media w Polsce przetoczyła się fala dociekań na temat skali działań rosyjskich służb wywiadowczych w Polsce. Były rosyjski szpieg Siergiej Trietiakow, szeroko cytowany w mediach, twierdzi, że jesteśmy w centrum zainteresowania służb wywiadu. Podziela Pan tę opinię?
- Rosja prowadzi wywiad globalny i jesteśmy rozpracowywani podobnie jak inne kraje istotne dla polityki Rosji.

  > Więcej <

Liberalna szajba blues
Biorą nas w "opiekę"

"Mieliście przecież nienawidzić,/ mieć oczy zamknięte i nic nie widzieć..." - to fragment piosenki o podziemiu. "Mieliście przecież" to żałosna skarga. Nie udało się. Znowu pudło. Zmusić Polaków do tego, by przestali być sobą, nie jest łatwo. Ostatnia akcja naszych "przyjaciół" z BRE Banku - wiadomo, nie masz lepszego przyjaciela nad agenta bankowego - pokazuje wymownie, że kończy się czyjaś cierpliwość na to pasmo porażek.
   > Więcej <

Prezydent o roli adwokatów w państwie

Prezydent Lech Kaczyński

Przez niespełna pięć lat mojej kadencji podpisałem prawie 900 ustaw - powiedział Lech Kaczyński podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury w Warszawie. 

 

 Rzeszów pamięta o adiutancie Marszałka

W Rzeszowie zakończyły się obchody 91. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli - bohatera walk o niepodległość II Rzeczypospolitej, jednego z ulubionych adiutantów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojewódzkich oraz wojsko i kombatanci.
   > Więcej <

 

 

70. rocznica zbrodni katyńskiej

Rodziny Katyńskie

Pierwsze spotkania Rodzin Katyńskich miały miejsce w Warszawie w 1988 r., podczas składania wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Powązkowskim. – Jednak pierwsza Rodzina Katyńska powstała w Koninie. Zorganizował ją w końcu 1988 r. Antoni Majorowicz, o kilka miesięcy wyprzedzając Warszawę i Kraków – podkreśla Bożena Łojek. – Mimo że w Krakowie była dobra atmosfera, ponieważ działał tam od lat podziemny Instytut Katyński. Dynamicznie dochodził prawdy nie tylko Adam Macedoński, ale i Jerzy Smorawiński, syn gen. Smorawińskiego zamordowanego przez Sowietów. Również mecenas Andrzej Kostrzewski i wielu innych.

W Warszawie inicjatywę organizowania Rodzin podjęli m.in.: Jolanta Klimowicz-Osmańczyk, Bożena Łojek, Plater Gajewski, Andrzej Wajda. Pierwszy apel do Rodzin Katyńskich napisał zaś Edmund Osmańczyk. Rodziny Katyńskie zaczęły powstawać masowo po ogłoszeniu apelu o tej inicjatywie przez ks. Niedzielaka. Już w kwietniu 1989 r. do Katynia pojechała delegacja Rodzin wraz z ks. Zdzisławem Królem, który został ich duszpasterzem po zamordowaniu przez "nieznanych sprawców" ks. Niedzielaka. Do kraju przywieziono garść tamtejszej ziemi.

17 września 1989 r. powstała Federacja Rodzin Katyńskich, skupiająca rodziny pomordowanych z całej Polski. Do Warszawy zaczęły przyjeżdżać wdowy z całego kraju. Wówczas w samej stolicy było ich blisko 300. Przywoziły ze sobą dramatyczne opowieści o wydarzeniach, jakie rozgrywały się przez te prawie pół wieku komunizmu. Opowiadały o prześladowaniach, jakich doznawały od Służby Bezpieczeństwa. Wiele z nich wciąż jeszcze bało się o tym mówić. – Ale przychodziły tłumy. Siostry, bracia… – opowiada Bożena Łojek. – Pamiętam, padał wtedy duży deszcz, stałam pod parasolem na Powązkach, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, i zbierałam adresy, telefony. Do dziś mam te kartki rozmazane deszczem. Najbardziej wzruszające było dla mnie spotkanie z kobietami, które nie miały mężów od pół wieku, czy z dziećmi, które przez pół wieku "żyły" tymi zamordowanymi ojcami.

 

 Podważyć zaufanie, zniechęcić do działania

Z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, dyrektorem Radia Maryja, rozmawia Dariusz Pogorzelski
   > Więcej <

W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie Manifa


"Solidarne w kryzysie, solidarne w walce" - to hasło tegorocznej Manify, która w niedzielę przejdzie ulicami Warszawy. Także w innych miastach odbędą się manifestacje organizowane przez środowiska feministyczne z okazji Dnia Kobiet.

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Wstrząsający raport fundacji


Wstrząsający
raport fundacji Balcerowicza ws. prywatyzacji! Fogiel: Oni naprawdę
mogli wierzyć, że NS to przedsięwzięcie biznesowe...

W sieci pojawił się fragment opracowania przygotowanego przez
Forum Obywatelskiego Rozwoju, dotyczącego możliwej prywatyzacji Spółek
Skarbu państwa w czasach rządów koalicji PO-PSL. Na Twitterze odniósł
się do niego poseł PiS Radosław Fogiel.

CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Wiceminister Śliwka ujawnia, jak rząd Tuska wyprzedawał spółki Skarbu Państwa: „Każdy inwestor zacierał ręce”

Warto
zaznaczyć, że przewodniczącym Rady Fundacji FOR jest ekonomista Leszek
Balcerowicz. W raporcie FOR do możliwej prywatyzacji przedstawiono takie
firmy, jak np. PGE, Tauron, Enea i Energa, a także Orlen i Lotos.

Chcąc
uzyskać wpływy, które mogłyby w istotny sposób zmniejszyć potrzeby
pożyczkowe państwa, rząd musi skoncentrować się na sprzedaży
największych przedsiębiorstw. W grę wchodzą przed wszystkim firmy
z sektora elektroenergetycznego (PGE, Tauron, Enea i Energa), paliwowego
(PKN Orlen, Lotos, PGNiG), a także KGHM, PKO BP i PZU

— napisano we wspomnianym raporcie.

Najczęstszą
przyczyną braku politycznej zgody na prywatyzację tych spółek jest ich
rzekomo kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa

— podkreślono. To właśnie do tego fragmentu odniósł się Fogiel.

Reakcja Fogla

Zaczynam sądzić, że ci ludzie naprawdę mogli wierzyć, że Nord Stream to przedsięwzięcie biznesowe…

— napisał na Twitterze poseł PiS.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl