Druga mapka.

avatar użytkownika michael

 

Maryla podrzuciła mi wczoraj link i mapkę, prezentującą stan światowych interesów gazowych. Bez tej wrzutki nie miałbym zielonego pojęcia o tekście Waldemara Pawlaka, ani o tej mapce. Dzięki tej inspiracji zajrzałem tam i pojawił się pierwszy tekst o mapce, która kłamie:

Poczytałem i oto mój komentarz:

Twierdzenie pana Waldemara byłoby prawdziwe, gdyby ta mapka nie kłamała

Jest tam na tej mapce taki węzeł, który wydaje się być rosyjskim źródłem gazu dla światowego rynku. Aby uniknąć nieporozumienia identyfikuję ten węzeł prostokącikami ma strzałkach opisane mastępującymi liczbami: [138~164~239] w kierunku Europy oraz [2~2], [13~13] i [26~55] na wschód.

Nie mamy więc wątpliwości, o który węzeł chodzi. Patrząc na tę mapkę można by myśleć że Rosja jest dostawcą gazu jak się patrzy. Ale z tej mapki nie wynika, że ten właśnie węzełek jest zaopatrywany przeważnie przez kaukaskie źródła gazu, głównie przez Kazachstan. A Rosja per saldo nie jest wcale żadnym eksporterem, ale zaledwie pośrednikiem w sprzedaży tego paliwa.

Na to więc, aby prognoza była prawdziwa, powinna być budowana na faktach. A fakty są takie: - Ten węzełek to nie Rosja, ale tylko Transnieft & Gazprom, rozumiane jako tylko i zaledwie systemem rurociągów zasilanych przez bardzo różne źródła o bardzo skomplikowanej kondycji. Dopiero solidny audyt faktycznego stanu zarówno sieci rurociągów Transnieftu i Gazpromu jak i stanu technicznego udostępnienia istniejących złóż gazu pozwala na zweryfikowanie tej prognozy.

Gaz siedzący głęboko pod ziemią, jest wart tyle samo co złoto, czyli nic, jeżli nie można ich ani wydobyć ani transportować. Jest dostępny tzw. raport Gonczara, z którego wynika dość pesymistyczna prognoza i dość dziwna diagnoza:

ROSJA NIE MA GAZU.

Fakty są intrygujące. Rosja w tym wypadku bardziej potrzebuje Polski niż Polska Rosji. A Pan Rossa ma spore szanse na wygranie zakładu.

DRUGA MAPKA

 

Rzeczywiście, Marylu, w następnym tekście naszego interlokutora, pojawiła się druga mapka, która nie kłamie, ale podaje najprawdziwszą prawdę.

Ta mapka doczekała się takiego komentarza:

 

Abyśmy nie stali się niewolnikami stereotypów. Pod żadnym pozorem.

 

Mapka rurociągów i złóż wygląda pięknie ale i pokazuje prawdę, o której pisałem. Jeśli chodzi o złoża, to najciekawsze i największe w Rosji są tam opisane jako "Perspective region", natomiast rurociągi, szczególnie te na wschód od Nowosybirska należą do kategorii "Planned/proposed gas pipeline". Nie zależy mi na stereotypowym natrząsaniu się ze stanu technicznego gazowej infrastruktury naszego wschodniego sąsiada, ale identyfikuję ich problem. A dokładne zrozumienie rzeczywistego stanu interesów partnera, prawidłowa diagnoza jego możliwości i potrzeb, zrozumienie jego problemów bardzo ułatwia sformułowanie własnej strategii.

Przy okazji, moja teza o tym, że teraz Rosja bardziej potrzebuje Polski, niż Polska Rosji, wynika właśnie z tej analizy, dokumentowanej tą mapką, która tym razem nie kłamie.

Nie przypadkiem napisy "Export to Europe" są umieszczone właśnie na terytorium Polski i po wschodniej stronie od Odessy. Taka jest prawda tej mapki. Jeśli więc dochodzenie do ładu w interesach z Rosją jest takie skomplikowane, mimo, że to właśnie Rosja ma z tym żywotny problem, do granic zdeterminowania, to bardzo możliwe, że kłopoty biorą się z nierozwiązanego problemu kompatybilności. Nie z resentymentów politycznych, Wcale nie.

W tym stanie rzeczy niepokoją mnie dwie sprawy: 1. Ostatnia wersja "Założeń polityki energetycznej Polski do 2030". 2. Fakt, że na stronie http://mg.gov.pl, nawet tej wersji nie widać.

Szukam pozytywnego rozwiązania, przypuszczam, że znajduję, dobrze, że jest niestereotypowe. Sukces siedzi w rozwiązaniu problemu kompatybilności, biorąc pod uwagę faktyczną niezależność energetyczną Polski, o której sam Pan Premier pisze.

Aż chce się wierzyć w "Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek." George Friedmana.

 

 

* * *

______________________
następny - poprzedni

Etykietowanie:

7 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Michaelu

Witam, dobrze ćwiczylismy ten temat i wiemy, gdzie jest gaz , którym handluje Rosja. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. p.s.

pan Pawlak nawrzucał kolejnych wykresów i mapke, która nic nie wyjasnia, ale kolorowo to wygląda i tak M U N D R ZE !!

Gaz uwarunkowania

| Blog - pawlak.pl | psl.pl | mg.gov.pl|
polecam: Konstytucja wg PSL, Zjeść ciastko i mieć ciastko.

 Zgodnie z zapowiedzią kilka uwag o uwarunkowaniach rynku gazu. Na początek prognozy zastosowań w skali światowej. Jak widać rośnie wykorzystanie gazu do wytwarzania elektryczności. Niewykluczone, że w Polsce będziemy mieli do czynienia z podobnymi tendencjami. Rozwój energetyki wiatrowej wiąże się z potrzebą równoważena bilansu mocy przez elastyczne uzupełnianie mocy w bezwietrzne dni. Wytwarzanie elektryczności w oparciu o gaz jest bardzo popularne. Co ciekawe można równocześnie magazynować energię w sprężonym powietrzu (CASE) co tworzy bardzo wydajne systemy hybrydowe.

 Światowe wykorzystanie gazu

  Kolejnym zagadnieniem jest porównanie cen wytwarzania elektryczności uwzględniając koszty emisji. Jak widać bardzo wiele zależy od ceny emisji. Pierwszą alternatywą staje się gaz z uwagi na krótki czas budowy elektrowni.

Koszty wytwarzania elektryczności z uwzględnieniem emisji

 Bardzo ważne jest spojrzenie na dostępność i zasoby gazu z różnych rodzajów złóż. Jak widać poniżej zasoby gazu dostępne w niekonwencjonalnych strukturach są znacznie większe od typowych złóż gazu. Z takimi możliwościami mamy do czynienia np. w okolicach Kutna na głębokości około 7 km.

Zasoby gazu

Ciekawe informacje można zobaczyć analizując zasoby różnych krajów. Jak widać znaczne zasoby ma nie tylko słynny Katar ale również Iran, Arabia Saudyjska czy Australia. Projekt Nabuco jak widać aby był skuteczny powinien sięgać do Iranu.

Zasoby wg krajów

 Ponieważ były uwagi dotyczące zasobów Rosji oraz sąsiednich krajów przedstawiam geografię zasobów w tym rejonie. Przy okazji widać geografię gazociągów. Dostęp do zasobów środkowo azjatyckich obecnie jest możliwy przez Rosję.

Rosja geografia gazu

http://pawlak.salon24.pl/

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

3. Marylu, skomentowałaś pół tekstu, teraz jest już całość.

I witam się z Tobą serdecznie.

A komentarz poświęcony drugiej mapce pojawił się dlatego, że pan Waldemar osobiście potwierdził prawdziwość mojego pierwszego komentarza.

Druga mapka jeszcze dobitniej dowodzi prawdziwości tej diagnozy. I Pozdrowienia.

avatar użytkownika Maryla

4. ciekawe, co kupił Pawlak ? Bo gazu to na pewno NIE !

  Gazprom traci Azję Środkową

Chiński prezydent Hu Jintao otworzył wczoraj rurociąg łączący Turkmenistan z regionem Sinkjang, rozszerzając tym samym źródła dostaw tego surowca do Chin. Jest to pierwsza duża inwestycja, która umożliwia tranzyt gazu z Azji Środkowej z pominięciem Rosji.
   > Więcej <

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

5. cO KUPIŁ pAWLAK?

Bardzo ciekawy tekst. Bardzo. No i wiadomość o tym, że Rosja chce przywrócić stosunki dyplomatyczne z Turkmenistanem. A całość dobrze potwierdza trafność wyboru polskiej strategii z lat 2005 - 2007 Tak, Marylu. Historia nie rychliwa, ale sprawiedliwa.
avatar użytkownika michael

6. Gazprom traci Azję środkową

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091215&typ=sw&id=sw14.txt
avatar użytkownika Maryla

7. Michaelu, pan Pawlak ma nas za debili ;))

kolejna tabelka, bez opisu, za to kolorowa ;))

 

Na wykresach poniżej przedstawione są informacje o cenach płaconych przez PGNiG, OMV - Austria, ENI - Włochy, Ruhrgas - Niemcy  z Gazpromem. Proszę zwrócić uwagę na zmianę na przełomie 2006 i 2007 roku związaną z utratą przez Polskę upustu na formule cenowej. Wcześniej PGNiG płacił niższą cenę od Ruhrgaz, ENI czy szczególnie OMV.

Jeśli dziś PiS wznosi okrzyki o Trybunale Stanu to czas na wyjaśnienie decyzji z 2006 roku, kto i dlaczego podjął decyzje o rezygnacji z obniżonej ceny?  Kto i dlaczego utrzymał podejrzanego pośrednika w handlu gazem?  Dlaczego podpisano umowę tylko na 3 lata? Obecne intrygi i dezinformacje prowadzą  osoby, które w tamtym czasie podejmowały decyzje.

Nie zamierzam przedkładać Radzie Ministrów umowy między rządowej do akceptacji dopóki nie zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości. Jeśli ktokolwiek ma możliwość dostarczenie w przyszłym roku do Polski 1.5 mld m3 gazu to proszę pilnie zgłosić się do PGNiG.  Oczywiście kedyś będzie konieczne podjęcie decyzji o dodatkowych dostawach. Ciekaw jestem co powiedzą opóźniacze gdyby warunki jeszcze się pogorszyły. 

(Aby powiększyć kliknij obrazek)

Ceny gazu z Gazpromu dla Ruhrgas, OMV, ENI, PGNiG

http://pawlak.salon24.pl/145260,gaz-fakty-i-mity

 

pan Pawlak sam tworzy mity, zamiast faktów.

Pytałam w sprawie gazu p.Pawlaka tu :

 

2008-06-25

pytałam, czy ceny spadną, bo sa związane z cena ropy na swiecie i własnie bylismy po "spadku" cen ropy - bez spadku cen gazu.

Moze p.Pawlak odpowie nam - DLACZEGO?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl