W sympatycznej atmosferze rozmawiałem z rzeźbiarzem Ryszardem Janem Kozlowskim autorem pomnika KATYŃ 1940r. wspomiał o problemach jakie napotykały inicjatywę budowy pomnika na terenie  kościelnym Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego ( kościół ojców Pallotynów) przy ul. Żeromskiego w Otwocku.

PROGRAM:

Część pierwsza:

12:30 Msza Święta celebrowana przez J.E. Abp. Henryka Hosera Ordynariusza Diecezji Warszawsko – Praskiej

Część druga:

13:45 Odsłonięcie pomnika „KATYŃ – 1940”
Modlitwa i poświęcenie pomnika
Złożenie wieńców i kwiatów
Hymn w wykonaniu Orkiestry Straży Pożarnej z Karczewa

Część trzecia:

18:00 Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku, ul. Poniatowskiego 10
Uroczysty koncert dedykowany darczyńcom – osobom, instytucjom i organizacjom, które uczestniczyły czynnie w budowie miejsca pamięci – pomnika „KATYŃ – 1940”

Dane ze zbiórki spolecznej na pomnik

Inicjatywa Obywatelska ,,Prawda- Pamięć- Przebaczenie” budowę pomnika katyńskiego praktycznie rozpoczęła listopadową kwestą w 2007 r. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ inicjatywa ta spotkała się z bardzo dużym poparciem społecznym. Dzisiaj można powiedzieć, że była oczekiwana przez większość mieszkańców powiatu otwockiego, co dodatkowo zmotywowało inicjatorów i pozwoliło na przyjęcie śmiałych planów na rok 2008 tj.: stworzenie podstaw finansowych; stworzenie warunków organizacyjno-prawnych; rozpoczęcia budowy pomnika.
Jak dotychczas, pozyskane fundusze na budowę pomnika pochodziły głównie z kwest parafialnych przeprowadzonych w dekanatach powiatu otwockiego.
Część funduszy pochodzi od indywidualnych honorowych darczyńców, których na 11 stycznia jest dwudziestu.
Pierwszą instytucją i na razie jedyną ,która dokonała wpłaty na konto budowy pomnika jest Bank Spółdzielczy w Otwocku.
Natomiast organizacje społeczne, które finansowo wsparły inicjatywę to: Stowarzyszenie Warszawskie Rodziny Katyńskie; Stowarzyszenie Klub Twórczego Myślenia; Międzyszkolny Powiatowy Komitet Promocji Przedsięwzięć Edukacyjnych ,,Europa-2000”oraz Inicjatywa Obywatelska ,,Prawda- Pamięć-Przebaczenie”. Jest też trochę grosza ze szkolnych kwest.
Klasą dla siebie w ofiarności na pomnik okazali radni wszystkich szczebli naszego powiatu. Na 160 osób zaufania publicznego aż PIĘĆ dokonało wpłat na pomnik.
 

Żródło Tygodni Regionalny nr.36 (511)

Kejow